trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #100 : 16.09.2023 klo 18:49:38 |
|
Joko Borossa riisitunnelmat? Illalla vielä Walesin paikallinen.
|
|
|
|
|
pahku
Poissa
|
 |
Vastaus #101 : 17.09.2023 klo 20:02:50 |
|
Joko Borossa riisitunnelmat? Illalla vielä Walesin paikallinen.
Maalivahtia voisi ainakin vaihtaa. Seny Dieng oli ennen viime kierrosta torjunut vain kuusi 15:sta maalia kohtia tulleesta vedosta. Tuollaiset statsit tietenkin tasottuu, mutta jo viime kaudella ärrissä Dieng suoriutui epävarmasti. Oli vähän selllaista ilmassa kauden alla, ettei boro vieläkään korjannut maalivahtiongelmaansa senegalialaisen hankinnalla ja nyt se huoli on realisoitunut. Paljon tullut parjattua veskareita sarjassa, mutta tänä vuonna taso on vaan ollut poikkeuksellisen kirjava. Luulisi, että tuolla riittäisi näyttöpaikkoja suomalaisillekin, esim Lucas Bergström voisi mennä lainalle johonkin näistä kriisiseuroista. Toisaalta hyvin veskoista ovat onnistuneet ainakin prestonin Woodman(+1,1), huddersfieldin Lee Nichols(+1,4), norwichin Angus Gunn (+1,0), ipsun Vaclav Hladky(+3,2 post shot xG ! ) ja plymouthin Hazard(+1,8). Lisäksi Bachman pelasi viimeksi loistopelin ja oli motm 2-0 watfordin kotivoitossa bluesia vastaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.09.2023 klo 20:06:06 kirjoittanut pahku »
|
|
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #103 : 19.09.2023 klo 17:29:06 |
|
Tänään herkullinen Sheffiel W - Boro.
|
|
|
|
|
lentävä emiraatti
Poissa
Suosikkijoukkue: Football Club International Turku & Soton
|
 |
Vastaus #104 : 19.09.2023 klo 18:51:02 |
|
Kaksi sysipaskaa peliä vetänyt Soton saa vastaan kovaa porskuttavan Ipswichin. Jos peli on 0-0 ekan kahden minuutin jälkeen, voi olla saumoja Pyhimyksilläkin.
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #105 : 19.09.2023 klo 22:01:18 |
|
Pöllöt kiinni ensimmäisessä voitossa. Kriisi-Boro melko vaisu.
|
|
|
|
|
J.Lambga
Poissa
Suosikkijoukkue: Olarin Tarmo
|
 |
Vastaus #106 : 19.09.2023 klo 22:56:21 |
|
E. Väärä ketju
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.09.2023 klo 23:00:16 kirjoittanut J.Lambga »
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #107 : 19.09.2023 klo 23:07:37 |
|
Boro tuli uudella asenteella toiselle puoliajalle ja eipä ollut täysi pistepotti kaukana. Pöllöilläkin lopussa huippupaikka. Traktoripojat ja Preston jatkavat kovaa menoa kärjessä. Huomenna huippumatsina Norwich-Lestö.
|
|
|
|
|
Pekkanbauer
Poissa
Suosikkijoukkue: Deepdale Ducks
|
 |
Vastaus #108 : 20.09.2023 klo 09:42:07 |
|
Nyt jos siellä joku on (olevinaan) huolestunut siitä, että Preston marssii Valioliigaan ja tekee ensi kaudella siellä paskuuden maailmanennätyksen, niin voin huojentaa moisen haihattelijan mieltä muutamalla kylmällä faktalla. Ensinnäkin: Prestonin taktinen osaaminen ja mukautuminen ennustamattomuuteen ja mahdollisiin ottelun aikana tapahtuviin muutoksiin on heikkoa. Toisekseen: Tällä kaudella pelatuissa peleissä ei - paria poikkeusta lukuunottamatta - ole oikein mikään tukenut ottelun aikana sellaista olettamusta, että Preston olisi joukkueista se, joka saa tuloksen (pisteiden muodossa). Lähes poikkeuksetta pallonhallinta, laukaukset maalia kohti ja xG (ah, tuo jumalallinen mittari!) ovat menneet vastustajalle. Kolmannekseen: jo eilisestä pelistä puuttui tärkeimpiä nimiä - pitkän kauden aikana laadullisesti ohuehkolla materiaalilla operoitaessa loukkaantumiset väistämättä astuvat suurehkoon rooliin ja verottavat toistaiseksi mainiona näyttäytynyttä tuloskuntoa.
Ei siinä, olisihan se kiva pienen tauon jälkeen taas pelata pääsarjassa - vaikka sitten paskastikin. En tosin tiedä miksi.
|
|
|
|
|
Laporte
Poissa
|
 |
Vastaus #109 : 20.09.2023 klo 10:01:23 |
|
Joo, ei pelkoa, ei myöskään Ipsun noususta. Kyllä ne sieltä alas vielä tulee.
|
|
|
|
|
B Watson
Poissa
Suosikkijoukkue: Crystal Palace, KuPS, Flamengo
|
 |
Vastaus #110 : 20.09.2023 klo 12:52:45 |
|
Nyt jos siellä joku on (olevinaan) huolestunut siitä, että Preston marssii Valioliigaan ja tekee ensi kaudella siellä paskuuden maailmanennätyksen, niin voin huojentaa moisen haihattelijan mieltä muutamalla kylmällä faktalla.
Tokkopa moisille faktat uppoaa.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #111 : 20.09.2023 klo 14:46:24 |
|
Joo, ei pelkoa, ei myöskään Ipsun noususta. Kyllä ne sieltä alas vielä tulee.
Voi toki olla noin. Itse todellakin toivoisin Ipsun ja PNE:n nousua. Olisi pari hyvää kaveria onnellisia ja itse ei tarvitsisi kuunnella ainakaan vuoteen heidän määkimistä rahan turmelemasta Valioliigasta.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #112 : 20.09.2023 klo 21:33:02 |
|
Black Cats saanut peliä oikeaan suuntaan alkukauden jälkeen.
Daniel Neil vie 2-1 johtoon juuri ennen taukoa.
Edit: Jack Clarke naulaa pelin 3-1
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.09.2023 klo 22:39:35 kirjoittanut Coulijoe »
|
|
|
|
|
Kirkkoherra
Poissa
Suosikkijoukkue: Jeesuksen saunavuoro
|
 |
Vastaus #113 : 21.09.2023 klo 17:28:13 |
|
Mennyt täysin ohi, että Neil Warnock astui syrjään eilisen pelin jälkeen. Hattua päästä
|
|
|
|
|
|
|
pahku
Poissa
|
 |
Vastaus #115 : 25.09.2023 klo 22:01:02 |
|
Mennyt täysin ohi, että Neil Warnock astui syrjään eilisen pelin jälkeen. Hattua päästä
Darren Moore korvaa Warnockin. Pöllöt nyt on tippumassa tätä nykyä kuitenkin, mutta tässä on kaikki ainesosat aivan eeppiseen ärripurriin weds faneille, jos Moore onnistuisikin pitämään terrierit sarjassa. Thai-omistajaa ei muutenkaan kukaan Sheffieldissä paljoa arvosta. Huddsin säilyminen ei toki ole tapahtumassa tuolla materiaalilla, varsinkin kun Darren Moore on enemmän sellainen hyvän sään fiilisvalmentaja. Voi tulla lyhytaikainen uuden valkun buusti, mutta ennen pitkää tulee eteen joku pelillinen ongelma, eikä Moore osaa niitä korjata. Tai ei ainakaan osannut pöllöjen peräsimessä sarjaa alempana. Toisaalta mistäs sitä tietää tasaisessa sarjassa. Lyhytaikainenkin hyvä runi voi taata sarjapaikan, jos muut ei osaa pelejä voittaa sitten millään.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #116 : 29.09.2023 klo 21:37:08 |
|
Pöllöjä kakkoseen. 35 min 0-3
Edit: Jack Clarke nostanut maalimääränsä 7.
|
|
|
|
|
pahku
Poissa
|
 |
Vastaus #117 : 29.09.2023 klo 22:40:57 |
|
Melko varmaa, että Xisco Munoz saa nyt potkut pöllöjen peräsimestä. Sunderland 0-2 johdossa 14 min ja 0-3 30 min. Sunderland on toki hyvä joukkue, mutta oli tämä tasoero nyt taas aivan valtava.
Warnock olisi vapaana, jos haluaa enää valmentaa, mutta omistajat pudottaa seuroja. Chansiri tuskin haluaa valmentajaan niin paljon tuhlata, että ostaisi Warnockin eläkkeeltä. Tietenkään ei pitäisi vielä luovuttaa, mutta siltä se nyt vaan näyttää. En tiedä onko sellaista valmentajaa olemassakaan, joka pitäisi pöllöt tässä sarjassa.
Uusi veska Devis Vasquez on näyttänyt torjuessaan hyvältä, mutta pelinavaamisessa on haasteita. Muista tulokkaista Buckley on vahvistus keskikentälle kunnossa pysyessään, Jeff Hendrick taas ollut näkymätön.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.09.2023 klo 22:47:38 kirjoittanut pahku »
|
|
|
|
|
lentävä emiraatti
Poissa
Suosikkijoukkue: Football Club International Turku & Soton
|
 |
Vastaus #118 : 30.09.2023 klo 13:47:39 |
|
Viime kauden putoajien kohtaamisessa Soton nopeaan johtoon Leedsistä.
|
|
|
|
|
john white
Poissa
|
 |
Vastaus #119 : 30.09.2023 klo 14:00:10 |
|
Viime kauden putoajien kohtaamisessa Soton nopeaan johtoon Leedsistä.
Glen Kamara lähinnä seisoskellut neuvottomana.
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #120 : 30.09.2023 klo 14:09:17 |
|
Leedsin hurma on vaihtunut jälleen alasarja-alakuloon. Ei tarvita kuin pystysyöttö ja maaliverkko pöllyää.
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #121 : 01.10.2023 klo 13:13:22 |
|
Lestön paluu kärkeen vaikeutuu, kun johtoasemasta molari antaa täydellisen lahjasyötön ja Szmondics pääsee lyömään golfia.
Vardy ei erehdy toista kertaa.
Pilkusta lopullinen ratkaisu ja sarjakärkeen. Tuomarilta loistavasti nähty paidasta repiminen kulmapotkussa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.10.2023 klo 14:42:21 kirjoittanut trendkiller »
|
|
|
|
|
pahku
Poissa
|
 |
Vastaus #122 : 01.10.2023 klo 23:26:23 |
|
Lesteri taitaa nousta suoraan, vaikka toki liian aikaista vannoa. Leedsistä ei pysty sanomaan tuleeko tuosta sitä nousua kuitenkaan. Hyökkäys riittäisi, mutta puolustus välilla aivan tuuliajolla. Sam Byram varsinkin pelasi surkean pelin vasempana pakkina. Normaalisti kai oikealla puolella, mutta kuitenkin sama toimenkuva. Vastus voi jokus huiputtaa ja istuttaa, mutta sitten Byram jäi vielä tuijottamaan maassa ollessaan meneekö veto maaliin. Paheksunta-emoji. Ekassakin maalissa paitsioansa taisi hajota Byramin sijoittumiseen. Toki Adam Armstrongilta hyvää suorittamista molemmissa. https://youtu.be/GmXNwJ4zt4A?si=TXTheesFRbmwcwVC&t=55Hullilla vähän Armstrongin tyyppinen haltija Connolly tainnut löytää nyt oikean seuran ja roolin maalimääristä päätellen. Tarjoilu toimii erityisesti nyt läpimurtoaan tekevän Jaden Philogene Bidacen (21) jalasta ja Aaron törkkii palloja tyhjiin. https://youtu.be/RAik18DzUWY?si=1UkshfkEpSkaOFWr&t=105Hullia ei kannata unohtaa nousijoita miettiessä. Ei nyt ehkä suoraan, mutta play offseissa melkein pitäisikin tuolla ryhmällä olla. Plymouth taas taitaa säilyä. Jotain sisukasta siinä ryhmässä oli jo viime vuonna, vaikken pelejä montaa nähnytkään. Laatuakin on "pyhiinvaeltajilla" ihan riittävästi. Morgan Whittaker, Bali Mumba, Luke Cundle, Finn Azaz ja HJK:n entinen koppari Conor Hazard ovat osoittaneet kuuluvansa tälle sarjatasolle. Jengi on myös pysynyt hyvin kasassa. Luulen, että suurin osa noista yllämainituista pelaajista on aliarvostettuja ainakin transfermarktin arvioissa.
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #123 : 02.10.2023 klo 09:57:44 |
|
Itsekin olen aliarvioinut Hullia, mutta kausi on nuori. Huomenna hyvä otatus, Ipswich-Hull.
|
|
|
|
|
Alkuperäinen Ribun
Poissa
Suosikkijoukkue: Grani, Klaksvik, kestävyysjuoksijat
|
 |
Vastaus #124 : 02.10.2023 klo 18:23:27 |
|
Kyllä se on niin että tällä kaudella noin kymmenen jengiä taistelee noususta ja todella tasainen on sarja. Kyllä Leicesterillekin tulee kauden mittaan niitä hutipelejä mutta tässä vaiheessa todettakoon että tämä seura tulee olemaan yksi nousijoista, suurella todennäköisyydellä suoralla nousijapaikalla.
|
|
|
|
|
|
|
|