FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.11.2025 klo 03:12:25 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 111 [112] 113 ... 131
 
Kirjoittaja Aihe: Chelsea FC 2023-2024  (Luettu 331376 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
CC2

Poissa Poissa


Vastaus #2775 : 22.07.2024 klo 15:41:29

Abramovichista: oli selvää ettei hänen tiensä ole mitenkään kestävällä pohjalla. Ties kuinka paljon oli velkaa Chelsealla, jotka onnistuneesti kuitattiin pois hyvän kriisin avulla.
Chelsea on ollut äärimmäisen onnekas, että selvisi Abramovichista ehjin nahoin. Paljon huonompiakin skenaarioita olisi ollut tarjolla, missä matto olisi huolella lähtenyt alta.
Odotin aina kauhuissani sitä hetkeä kun Abramovich lähtee. Mikään kivuton prosessi se ei tulisi olemaan. Eikä ollut. Musta tuntuu, ettei kaikki kannattajat tajua, miten hyvä tuuri Chelsealla on käynyt tässä.

Man Cityllä on nämä jaakobin painit vielä edessä omien omistajiensa kanssa.

Jenkkiomistajista: he ovat toki mässäilleet rahalla, mutta ovat myös myyneet pelaajia. En myöskään usko, että tällainen rahalla mässäily onnistuu heiltä pitkäkestoisesti, kuten nyt tässä siirtoikkunassa näyttää näkyvän (Olise jätettiin hankkimatta). Eli jenkkiomistajien rinnastaminen millään tavalla Abramovichiin on vielä ennenaikaista.

Noita junnuhankintoja on vielä vaikeampi tuomita kuten Malang Sarria. Ainakin Hutchinson oli onnistunut hankinta vaikka hän ei saanutkaan paikkaa edarissa.
Toki se on myönnettävä, että näiden junnuhankintojen logiikka ei ole täysin vieläkään auennut mulle. Kaikki ei todellakaan tule breikkaamaan edariin, niin paljon noita hankintoja on tehty. Edes hyvät pelaajat.
Tässä on nyt kopioitu joitain Baseballin hyväksi todettuja strategioita, mutta miten ne soveltuu brittifutikseen? Vaikea sanoa ja täytyy myöntää, etten itsekään ole aivan varma näiden taktiikoiden toimivuudesta. Aika näyttää!
Neil Bathin poismeno oli iso red flag, sen myönnän. Nämä taktiikat eivät siis ole kaikkien cobhamilaisten mieleen. Selvä. Tämä antaa huonon signaalin jenkkiomistajista. "Siellä on jenkkipöhinämiehet tallomassa ammattilaisten varpaille" oli Bathin poismenon signaali. Tämä on myös yleinen kannattajien tulkinta. Toivottavasti tilanne ei ole noin paha Cobhamissa kuitenkaan.  Itse en osaa varmuudella sanoa kun en ole sisäpiiriläinen (täällä moni vaikuttaa olevan). Aika näyttää.

Tuskin jollekin Datro Fofanalle tai Deivid Washingtonille maksetaan Malang Sarrin palkkaa? Eli mitään laumaa Winston Bogardeja näistä ei ole tulossa kuitenkaan.
CC2

Poissa Poissa


Vastaus #2776 : 22.07.2024 klo 15:51:25

Gabriel Mec olisi uusin brassijunnu joka tulee Chelseaan. Jotkut twitteristit tätä hypettävät. Itse ei mitään käryä minkälainen pelaaja kyseessä. Näihin tuntuu löytyvän loputtomasti resursseja, sitä ihmettelen aidosti, mutta näillä mennään. Ei oo keltään pois!
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #2777 : 22.07.2024 klo 16:30:54

Tuskin jollekin Datro Fofanalle tai Deivid Washingtonille maksetaan Malang Sarrin palkkaa? Eli mitään laumaa Winston Bogardeja näistä ei ole tulossa kuitenkaan.

Ei maksetakaan, mutta sen sijaan siirtosummia näistä junnuista on kuitenkin makseltu, mikä hankaloittaa mahdollista myyntiä jo huomattavastikin. Jotta nyt ei kenestäkään oikeasti seuran kirjoilla olevasta pelaajasta lähdetä tässä vaiheessa sen enempiä spekuloimaan, niin heitetään nyt stetsonista geneerinen Clearlake-aikainen junnuhankinta 'Luis Gabriel Santos da Silva' jonka seura hankkii 18-vuotiaana jostain Etelä-Amerikan junnuhautomosta muutaman pääsarjamatsin kokemuksella.

Siirtosumma: 15M€
Palkka: 30K/vko
Sopimus: 7 vuotta

Kuvitellaan sellainen skenaario, jossa muutaman keskinkertaisen lainakauden jälkeen todetaan, että junnuaikoina näyttämästään potentiaalista huolimatta tällaisella 'Luis Gabriel Santos da Silvalla' ei taida Chelsean tasoinen seura tehdä sittenkään yhtään mitään. Siirtosumman amortisaatiota on kuitenkin vielä noin 10M€ jäljellä ja vaikka palkka Chelsean mittapuulla varsin kohtuullinen onkin, niin se ei välttämättä ole sitä alkuunkaan niille seuroille, jotka voisivat tässä tilanteessa olla pelaajan palveluksista kiinnostuneita. Tällaisen ostajaseuran maksukyky voisi olla vaikkapa enintään 5 miljoonan siirtosumma ja puolet pelaajan liksasta, niin otetaanko siinä vaiheessa kertakönttänä kymppimilli kirjanpidossa turpaan vai katsellaanko vielä 1-2 kautta lisää lainoilla siinä toivossa, että pelaaja viimein onnistuisi nostamaan arvoaan sellaisille lukemille, missä ei jäisi välitöntä tappiota ainakaan ihan noin paljoa? Jälkimmäisessä vaihtoehdossa hankaloittavana tekijänä tietysti ne tämän hetkiset lainakiintiöt, joille varmasti olisi käyttöä myös niiden pelaajien kohdalla, joiden kehitykseen seurassa halutaan vielä oikeastikin panostaa.

Eli vaikka speksit nyt eivät ihan samat olekaan kuin jollain Malang Sarrilla, niin kyllä näistä tuontijunnuistakin voi silti riippakiviä muodostua. Toki ne mahdolliset onnistujat sitten ainakin osaltaan paikkaavat näitä tappioita ja hyvässä tapauksessa kääntävät homman jopa plussan puolelle, mutta sen aika näyttäkööt. Näihin välittömän edustusringin ulkopuolisiin junnuihin on kuitenkin kärrätty niin helvetin iso läjä rahaa, että näistä junnuista kaikki muu kuin pari avauskokoonpanon tasoista pelaajaa omaan rinkiin tarkoittaa sitä, että strategia on epäonnistunut pahasti.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #2778 : 22.07.2024 klo 19:05:24

Siellä on muuten Chalobah jätetty jenkki-tourilta ulos, eli kun ei hienovaraisemmat kehotukset ole toimineet, niin nyt seurajohto tarttui vähän radikaalimpiin toimenpiteisiin saadakseen Trevin siirtohalut heräämään.

"Ai miten niin muka Tosinin hankinnalla Chalobah savustetaan ulos?" vai mitä se DDrogba sinisilmäisyydessään alkukesästä yrittikään länkyttää? Juu ei ollut mitään yhteyttä noilla siirroilla. :D

On kyllä ihan vitun tyylitöntä touhua seurajohdolta.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #2779 : 22.07.2024 klo 19:18:54

Hyi vittu mitä sontaa seurajohdolta...ei toki yllätä. Disasi hankittiin syrjäyttämään Chalobah, tuloksena iso kasa paskaa. Seuraavaksi hankittiin Tosin....

Seuran kevään paras pelaaja, joka ei marmattanut mistään, teki työnsä ja yllätti kaikki ripulihousut eikä edes nauranut paskaisesti tai kussut valkun niskaan tai hieronut paskaa sporttipellejen ikkunoihin. Itse toki olen nauranut kaikille ja lähettänyt homopornoa sähköpostin tukkoon seuralle.

Eikä tarvitse kovin kauas katsella. Eräällä Palcen topparilla menee aika mukavasti.

Haistakaa kusinen vitunsilmä.
Selski

Poissa Poissa


Vastaus #2780 : 22.07.2024 klo 20:35:18

Jos DDrogban yli-positiivisuus on joitakin vituttanut, niin vähintään yhtä ärsyttävää on tämä joidenkin nimimerkkien jatkuva valittaminen. Ihan sama mitä seurajohto tekee, niin pelkästään negatiivista siitä löydetään.

Jos tulokset/peliesitykset on kauden alusta asti paskaa, liityn Coulijoen joukkoihin marmattamaan, mutta siihen asti voisi jokainen vähän malttaa.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #2781 : 22.07.2024 klo 20:43:25

Ihan pikkuhetki niin koitan etsiä jotain positiivista vaikka huomisaamuun Trevoh Chalobahin kohtelusta.

Edit: Vai ahdistaako se, että kirjoitukset ovat totuuspohjaisia toivomisen ja haihattelun sijaan?
« Viimeksi muokattu: 22.07.2024 klo 20:49:15 kirjoittanut Coulijoe »
Lahti Elite

Poissa Poissa


Vastaus #2782 : 22.07.2024 klo 21:03:12

Vaikka nyt Chalobah ihan hyvän kevään pelasikin, niin jos nyt ihan rehellinen reality check otetaan niin eihän Chalobahin kuuluisikaan paljoa pelata joukkueessa jonka pitäisi TOP4 sijoituksista taistella.

Jos Fofana pysyy kunnossa niin on kumminkin heittämällä Chalobahia kovempi luu, eikä se Tosinkaan paljoa perään jää.

Toisin sanoen nipistää itseäni vain siitä näkökulmasta, että omia kasvatteja olisi aina kiva seurata omassa jengissä.
Selski

Poissa Poissa


Vastaus #2783 : 22.07.2024 klo 21:09:41

Vaikka nyt Chalobah ihan hyvän kevään pelasikin, niin jos nyt ihan rehellinen reality check otetaan niin eihän Chalobahin kuuluisikaan paljoa pelata joukkueessa jonka pitäisi TOP4 sijoituksista taistella.

Jos Fofana pysyy kunnossa niin on kumminkin heittämällä Chalobahia kovempi luu, eikä se Tosinkaan paljoa perään jää.

Toisin sanoen nipistää itseäni vain siitä näkökulmasta, että omia kasvatteja olisi aina kiva seurata omassa jengissä.

Ja näin.
CC2

Poissa Poissa


Vastaus #2784 : 22.07.2024 klo 21:29:40

Siellä on muuten Chalobah jätetty jenkki-tourilta ulos, eli kun ei hienovaraisemmat kehotukset ole toimineet, niin nyt seurajohto tarttui vähän radikaalimpiin toimenpiteisiin saadakseen Trevin siirtohalut heräämään.

"Ai miten niin muka Tosinin hankinnalla Chalobah savustetaan ulos?" vai mitä se DDrogba sinisilmäisyydessään alkukesästä yrittikään länkyttää? Juu ei ollut mitään yhteyttä noilla siirroilla. :D

On kyllä ihan vitun tyylitöntä touhua seurajohdolta.
Ei Chalobah ole esittänyt mitään ihmeitä vaikka hyvä pelaaja on. Tosin voi hyvin olla selvä parannus Chalobahiin. Tietenkin kaikki siirrot vaikuttaa kaikkeen, en ole naiivi, en vain jaksa surra Chalobahin perään.

Annetaan Tosinille ensin mahdollisuus. Viimekin kaudella osa veti ranteita auki, kun seuran kasvatti Mount myytiin ja samalla hinnalla tuotiin "joku vitun Cole Palmer".

Chelsea pelaa myös erilaista palloa ensi kaudella. Chalobah voi hyvin toimi Pochettinon systeemissä, mutta ehkä Marescan pelitapaan tarvitaan uusia ukkoja? Esim. joku Gallagher on varmaan absoluuttisella tasolla KDH:ta parempi, mutta KDH voi sopia Marescan pelitapaan paremmin. Sama pätee kun vertailee Sanchezia ja Petrovicia.
Pelataan pelit ensin ja kitistään sitten jos on aihetta?

Jos DDrogban yli-positiivisuus on joitakin vituttanut, niin vähintään yhtä ärsyttävää on tämä joidenkin nimimerkkien jatkuva valittaminen. Ihan sama mitä seurajohto tekee, niin pelkästään negatiivista siitä löydetään.

Jos tulokset/peliesitykset on kauden alusta asti paskaa, liityn Coulijoen joukkoihin marmattamaan, mutta siihen asti voisi jokainen vähän malttaa.

Muistan kun eräs Arsenalia kannattava kaverini valitti kaikesta koko kauden. Kuinka Lehmann on paska. Kuinka Arsenalin asenne on paska. Kuinka kaikki on kokoajan perseestä ja byhyy yhyy.
Arvatkaahan mistä kaudesta oli kysymys?
Tämän pitäisi olla helppo...

Kritiikki on tervettä, mutta ei Chelsean tila todellakaan niin huono ole, että koko aika pitäisi olla negatiivinen. Ihan objektiivisesti voi tällä hetkellä sanoa, että Chelsean tulevaisuus näyttää hyvältä, vaikka toki kysymysmerkkejä on ja osa seuran ratkaisuista saa nostamaan kulmakarvoja. Seuran omistajat eivät missään tapauksessa ole täydellisiä ihmisiä, en niin ole koskaan väittänytkään. Esim. Brightonilla on selvästi parempi omistaja ja haluaisin sellaisen, mutta ei taida tuollaiset kasvaa puussa.
Mutta jonkun verran eri urheilulajeja ja sarjoja seuranneena voin sanoa, että huomattavasti huonompiakin seurajohtajia on.
« Viimeksi muokattu: 22.07.2024 klo 22:08:44 kirjoittanut CC2 »
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #2785 : 22.07.2024 klo 21:57:06

Hetkinen siis Gallagher ei ole parempi kuin KDH? Tosin VOI olla? Tällaisen varaan siis rakennetaan mitä? Siis Tosin voi olla parempi 4 toppari kuin Chalobah vähän kuin Disasi oli syksyllä tullessaan. Siis korostan 4 toppari. Ei kai kukaan oleta tässä vaiheessa, että Tosin olisi mitään muuta kuin hassu vaihtoehto. Toki isolla palkalla.

Sanchez ja Petrovic ovat puhtaita kakkosveskareita samoin kuin mahdollinen Hermanssonin hankinta. Ihan höpö höpöjä kaikki kolme. Toki Petrovic on ainoa järkevä näistä pitää ja toivoa ihan niin maan vitusti.

Guehin ei pitäisi pelata maajoukkueessa ja mitä näitä muita juttuja nyt olikaan. Maatsen ei ole tarpeeksi tasokas LB tai Hall...
« Viimeksi muokattu: 22.07.2024 klo 22:08:03 kirjoittanut Coulijoe »
CC2

Poissa Poissa


Vastaus #2786 : 22.07.2024 klo 22:07:20

Hetkinen siis Gallagher ei ole parempi kuin KDH?

Sanchez ja Petrovic ovat puhtaita kakkosveskareita samoin kuin mahdollinen Hermanssonin hankinta. Ihan höpö höpöjä kaikki kolme. Toki Petrovic on ainoa järkevä näistä pitää.
Oho, nyt tuli typo. Siis tarkoitin tietenkin, että Gallagher on KDH:ta parempi ja varsinkin Pochettinon systeemissä Gallagher pesee KDH:n mennen tullen.
Silti koutsin ja filosofian vaihto takaa sen, että hassunkin näköisiä muutoksia tulee. Se tulee aina mukana valmentajanvaihdoksessa halusit tai et. Siksi ihmettelin viime talvella Pochettinolle potkuja huuteleville, että tiedättekö nyt mitä haluatte? Valmentajanvaihdos on aina valtava muutos.

No, sitä saa mitä tilaa.
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #2787 : 22.07.2024 klo 22:08:29

Oho, nyt tuli typo. Siis tarkoitin tietenkin, että Gallagher on KDH:ta parempi ja varsinkin Pochettinon systeemissä Gallagher pesee KDH:n mennen tullen.
Silti koutsin ja filosofian vaihto takaa sen, että hassunkin näköisiä muutoksia tulee. Se tulee aina mukana valmentajanvaihdoksessa halusit tai et. Siksi ihmettelin viime talvella Pochettinolle potkuja huuteleville, että tiedättekö nyt mitä haluatte? Valmentajanvaihdos on aina valtava muutos.

Miten Marescan ja Pochettinon futis sitten eroaa toisistaan?
Nks

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #2788 : 22.07.2024 klo 22:10:11

Miten Marescan ja Pochettinon futis sitten eroaa toisistaan?

Kysytkö tätä tosissas :D
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #2789 : 22.07.2024 klo 22:11:17

Itse kysyisin miten Marescan ja Potterin pelityylit eroaa toisistaan, muuten kuin nyansseiltaan, jos niiltäkään.

Seuran toimintahan on ollut siirtomarkkinoilla lähinnä kasa paskaa, jota ei yksi Palmer ja Jackson korjaa. Ja mikä on kaikista surullisinta niin sitä perseilyä joudutaan korjaamaan erinäisillä toimenpiteillä, jotka murtavat kannattajien uskoa seuran tekemisiin. Täällä ei suurempaa keskustelua käydä, hotellien myynneillä, parkkipaikkojen siirroilla, naisten joukkueen myynnillä/siirrolla, Akatemian sorkkimisella. Kaikkihan sen tietää, että tämä johtuu vain ja ainoastaan OMISTAJAN täysin ääliömäisestä toiminnasta.

Edit: Seura on ajanut itsensä niin kusiseen tilanteeseen, että joukkueessa on pelaajia, joista ei päästä koskaan eroon vaikka ovat kasa paskaa. Disasi, Mudryk, Sterling, Sanchez jne jne. Korjaan, toki näistä päästään eroon sitten kun on varaa tehdä Sarrit.

Ihan positiiviset fibat näistä kaikista, ajatella jos olisi negatiivisesti ajatellut asioita. Mutta kyllä tässä ollaan ihan kaikki mahollinen kyrpää myöten ristissä, että hyvin näissä asioissa käy.

Pelillisiin asioihin tässä on aika turha ruveta hajattelemaan, mutta sijoitus on pakko olla Top-4, vaikka viime kautta muistellessa en uskonut sekuntiakaan siihen sijaan. Onhan ne pelaajat toki vuotta vanhempia.
« Viimeksi muokattu: 22.07.2024 klo 22:29:13 kirjoittanut Coulijoe »
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #2790 : 22.07.2024 klo 22:13:40

Kysytkö tätä tosissas :D

Kysyn, täällä mainittiin esimerkiksi aiemmin, että Marescan futis perustuu enemmän pallonhallintaan, mutta viime kauden osalta Leicesterin ja Chelsean välillä ei tässä kovin merkittävää eroa ollut. Olisi kiva tietää, missä ne merkittävät erot on
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #2791 : 22.07.2024 klo 22:24:30

Vaikka nyt Chalobah ihan hyvän kevään pelasikin, niin jos nyt ihan rehellinen reality check otetaan niin eihän Chalobahin kuuluisikaan paljoa pelata joukkueessa jonka pitäisi TOP4 sijoituksista taistella.

Jos Fofana pysyy kunnossa niin on kumminkin heittämällä Chalobahia kovempi luu, eikä se Tosinkaan paljoa perään jää.

Toisin sanoen nipistää itseäni vain siitä näkökulmasta, että omia kasvatteja olisi aina kiva seurata omassa jengissä.

Eihän tässä ole edes alkuunkaan kyse Chalobahin tasosta pelaajana, vaan siitä että seurajohto on hoitanut tapauksen aivan saatanan tyylittömästi.

Chalobah on henkeen ja vereen Chelsean mies ja olisi aivan satavarmasti mielelummin vähän vähemmän pelaava rotaatiomies Chelseassa kuin avauksen pelaaja jossain keskikastin jengissä. Mies on omilla toimillaan tehnyt selväksi, että ei ole kiinnostunut lähtemään mihinkään vaan haluaa jatkaa peliajasta haastamista oman seuransa riveissä, mutta pure profit -hessut suhtautuvat kaveriin vain yhtenä menoeränä exceleissään, josta täytyy päästä eroon vaikka sitten vähän kyseenalaisin keinoin. Meni Tosinilla, Fofanalla ja Disasilla sitten miten hyvin tahansa, niin ei se tee 17 vuotta seurassa viettäneen Chalobahin kohtelusta yhtään sen vähemmän kusipäistä ja vastenmielistä. Chalobah ei ole tehnyt mitään ansaitakseen tätä paskaa.

Mutta kuten todettua, niin ole muricalaisilta bisnesneroilta mitään uutta tai yllättävää, että työntekijöiden kohtelu on perseestä.
CC2

Poissa Poissa


Vastaus #2792 : 22.07.2024 klo 22:26:46

Miten Marescan ja Pochettinon futis sitten eroaa toisistaan?
Jos itse olen käsittänyt oikein, niin Pochettino panosti juoksemiseen ja fysiikkaan aivan vitusti, jopa liiaksi asti. Maresca taas painostaa sitä, että kaikki pelaajat sijoittuu kentällä oikein ja sitten pelataan jonkin sortin tikitakaversiota missä syötellään syötellään loputtomasti mutta kaikessa on lopulta onneksi idea eikä peli ole paskapimputtelua.

Itse kysyisin miten Marescan ja Potterin pelityylit eroaa toisistaan, muuten kuin nyansseiltaan, jos niiltäkään.
Rehellisesti sanottuna itselläni ei ole tarkkaa käsitystä kummankaan pelityylistä. Otanta on liian pieni.


Hyvä kuitenkin, että täällä on jo tuomittu Maresca paskaksi valmentajaksi Ylos Potterin kohdalla tehtiin virhe, kun hänen annettiin ensin pelata muutama pelikin jopa. Täysin turhaa ajanhukkausta, olihan se nyt näkemättäkin paska. Ylos Chelsean positiiviselle fanbaselle vielä Ylos

Maresca saa toki käyttöön hieman eri materiaalin kuin Lestöössä.
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #2793 : 22.07.2024 klo 22:28:42

Maresca saa toki käyttöön hieman eri materiaalin kuin Lestöössä.

Väitän, että se Leicesterin materiaali suhteessa vastustajiin oli parempi kuin Chelsealla tulevalla kaudella
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #2794 : 22.07.2024 klo 22:30:02

Kuka täällä on tuominnut Marescan?

Edit: Kellyman jäi myöskin ulos tripiltä, koska ilmeisesti rikki.
« Viimeksi muokattu: 22.07.2024 klo 22:35:24 kirjoittanut Coulijoe »
CC2

Poissa Poissa


Vastaus #2795 : 22.07.2024 klo 22:37:15

Väitän, että se Leicesterin materiaali suhteessa vastustajiin oli parempi kuin Chelsealla tulevalla kaudella
No saapa nyt nähdä meneekö nämä ihan yks yhteen.

Mutta ilmeisesti siis Leicester pelasi paskaa jalkapalloa ja samaa mitä Pochettino? Mikään ei sadan prosentin varmuudella tule muuttumaan ja oikeastaan Marescalle voisi jo antaa potkut?
Onneksi Chelsean fanit eivät tällä kertaa viivyttele. Viime kerroista on ilmeisesti opittu. Avauskierroksella Man Cityltä pataan ja hanskat tippuu välittömästi maahan. Maresca ulos!
Turha tuhlata aikaa hölmöjen "näyttöjen" antamiseen kun potkuja voi vaatia jo ennen sitä.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #2796 : 22.07.2024 klo 22:39:46

Kuka täällä on tuominnut Marescan?

Joko tähän saatiin vastaus?
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #2797 : 22.07.2024 klo 22:45:15

Mutta ilmeisesti siis Leicester pelasi paskaa jalkapalloa ja samaa mitä Pochettino? Mikään ei sadan prosentin varmuudella tule muuttumaan ja oikeastaan Marescalle voisi jo antaa potkut?

Kukaanhan ei ole väittänyt, että Marescan Leicester pelasi paskaa palloa? Mutta kun todetaan, että tuodaan uuteen filosofiaan paremmin sopivia pelaajia, niin olisi kiva tietää, miten uusi filosofiaa eroaa vanhasta. Aiemmin mainittiin, että Maresca pelaa enemmän pallonhallintafutista, mutta numeroiden valossa Pochettinon Chelseaki pelasi viime kaudella. Itse ajattelen niin, että jos materiaali on sarjatason paras, niin esimerkiksi pallonhallintafutista on helpompi toteuttaa. Itse viime kaudelle jokusen Leicesterin pelin jopa katsoin, ihan hyvää futista he pelasivat, mutta en noiden perusteella ihan hirveän isoa fundamentaalista eroa Pochettinon Chelseaan nähnyt. Eroja varmasti on kyllä.
CC2

Poissa Poissa


Vastaus #2798 : 22.07.2024 klo 22:53:06

Kukaanhan ei ole väittänyt, että Marescan Leicester pelasi paskaa palloa? Mutta kun todetaan, että tuodaan uuteen filosofiaan paremmin sopivia pelaajia, niin olisi kiva tietää, miten uusi filosofiaa eroaa vanhasta. Aiemmin mainittiin, että Maresca pelaa enemmän pallonhallintafutista, mutta numeroiden valossa Pochettinon Chelseaki pelasi viime kaudella. Itse ajattelen niin, että jos materiaali on sarjatason paras, niin esimerkiksi pallonhallintafutista on helpompi toteuttaa. Itse viime kaudelle jokusen Leicesterin pelin jopa katsoin, ihan hyvää futista he pelasivat, mutta en noiden perusteella ihan hirveän isoa fundamentaalista eroa Pochettinon Chelseaan nähnyt. Eroja varmasti on kyllä.
Pochettino pelasi suoraviivaista juoksupalloa missä juostiin jalat alta. Ainakin niissä matseissa missä hän yritti peluuttaa pallonhallintaa, Chelsea oli todella paska. Vasta kun Enzo meni lasarettiin ja Pochettino pääsi peluuttamaan omaa filosofiaansa kunnolla, syntyi tulosta.

Pallonhallinta% ei välttämättä kerro yhtään mitään. Peli voi olla näennäispallonhallintaa ilman ideaa. Kotimaisen futiksen forkalla näitä kutsutaan termein paskapimputtelu tai banapallo. Tikitakaa ei Pochettino osaa edes vähää alusta. Maresca käsittääkseni osaa ja on opetellut sitä Guardiolan kanssa.
Yrski

Poissa Poissa


Vastaus #2799 : 23.07.2024 klo 07:06:57

Kieltämättä melkoiset työnantajan direktio-oikeuden käytöt Chalobahin suhteen tehty, eipä siinä :( Tulevan kolmen viikon aikana olisi kuitenkin ollut tarjolla kuusi matsia pääasiassa ihan oikeita, kovan tason jengejä vastaan ja näissä olisi suonut Marescalle mahdollisuuden kokeilla myös Trevohin käyttöä parhaaksi katsomassaan roolissa. Vähän toki epäilyttää se, ettei tässä olla edes uuden koutsin mielipidettä pahemmin kyselty vaan nimenomaan käsky kiertueelta pois jättämisestä on tullut business-päättäjiltä.

Koska pelaajan siirto taitaa olla nyt sitten vääjäämätön, niin toivottavasti pistää agenttinsa hoitamaan siirtoa ihan jo vittuilumielessä jonnekin Arsenalin tai jopa Spursin suuntaan :)

Businesspuolesta puheen ollen eilisiltana osui silmään jotain X-kirjoituksia, joiden mukaan BlueCo olisi paraikaa hankkimassa omistusosuutta brassiliigan Vasco da Gamasta. Tämä Rio de Janeirosta käsin pelaileva suurseura ei näytä jotain osavaltiocuppeja(?) lukuun ottamatta ihan viime vuosina nostelleen mestaruuskannuja kotimaassaan, mutta sikälimikäli tätä hankintaa ollaan järjestelemässä oikeasti, niin joskohan sillä saataisiin tuota junnujen laivaamista euroopan puolelle vähän hillittyä?

 
Sivuja: 1 ... 111 [112] 113 ... 131
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa