FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.07.2025 klo 05:54:26 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2]
 
Kirjoittaja Aihe: Täällä Narttu ja Nutmeg miekkailevat pippeleillä  (Luettu 7393 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #25 : 23.08.2023 klo 23:37:26

Eli siis mikä on todennäköisempää kuin mikä?

On siis todennäköisempää, että Caicedo siirtyi Chelseaan paremman palkkapussin takia kuin rakkaudesta seuraa kohtaan koska katsoi 6 vuotiaana telkkarista Makelelen pelaavan Chelsean sinisessä paidassa.

Mutta tosiaan linkkaa ihmeessä se lähde Lavian palkkaan.
« Viimeksi muokattu: 23.08.2023 klo 23:41:46 kirjoittanut Nutmeg »
Mr. Bungle

Poissa Poissa


Vastaus #26 : 23.08.2023 klo 23:44:51

Mutta tosiaan linkkaa ihmeessä se lähde Lavian palkkaan.

Se oli The Athleticilta, mutta harmi kun et pääse juttuja lukemaan. Eiköhän sen joku maksullisen tilauksen omaava ystävällinen foorumisti meille vielä linkkaa.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #27 : 24.08.2023 klo 00:08:46

Se oli The Athleticilta, mutta harmi kun et pääse juttuja lukemaan. Eiköhän sen joku maksullisen tilauksen omaava ystävällinen foorumisti meille vielä linkkaa.

Nyt kun menit Twitter-miinaan niin ensi kerralla olet varmaankin vähän varovaisempi ennen kuin tulet foorumille pätemään ja julistamaan asiaa faktana.
potQball

Poissa Poissa


Vastaus #28 : 24.08.2023 klo 05:16:10

Varmasti hieno päivä tulossa, kun herätys soi 5:00 ja jo 5:13 on näin (keksi oma adjektiivi) topic luettu kokonaan :D
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #29 : 24.08.2023 klo 07:13:38

En pyydä vaan vaadin, että tästä miekkailusta saadaan tänne videomateriaalia.

...tai vähintään linkki PornHubiin.
Iljevitsh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #30 : 24.08.2023 klo 08:16:35

Enemmänkin vaikuttaa vähän sellaiselta miekka kivessä -tilanteelta. Pojat tarttis liukkaria. Kivoja kukkotappeluita kuitenkin, rasvalla tai ilman! Ylos
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #31 : 24.08.2023 klo 08:22:45

Olen huono kukkotappeluissa, mutta oluen tarjoen Nutmegille (ja muillekin forkan vänkääjille) jos Turkuun tulee niin voi avata ajatuksiaan.
Radu

Poissa Poissa


Vastaus #32 : 02.09.2023 klo 09:47:23

Olen mä nuo listat lukenut ja kuten niistäkin kävi selväksi niin ei siellä kukaan pomppaa silmään päivänselvänä vaihtoehtona. Ainakaan jos ottaa huomioon mahdollisen hintalapun ja saatavuuden. Ja kuten sanoit, ei Liverpoolilla ole varaa ostaa mitään kalliita arpoja. Minä ainakin arvostan ratkaisukeskeisiä ihmisiä. Onhan se helppoa sanoa, että tuo ei toimi ja tällainen yksisarvinen tarvittaisiin mutta ei sillä todellisuuden kanssa ole hirveästi tekemistä.

Jos vastaisi samalla perseilevällä väkisinvänkkäystyylillä: pitäisi siis nimetä yksittäinen päivänselvä vaihtoehto, joka ei kuitenkaan ole kallis ja on takuuvarmasti saatavilla? Eipä vähä mittään.

--
Noissa listoissa oli pähkäilty saatavuutta ja sopivuutta sillä tasolla kuin spekulointia tavistallaajan tiedoilla on mielestäni mielekästä ja mahdollista tehdä, enemmän vaatimisella ei ole todellisuuden kanssa hirveästi tekemistä. Yhden pelaajan nimeämisessä ei ole järkeä, koska sopivuus ja hankinnan mahdollisuus riippuvat muista hankinnoista ja ajankohdasta, eikä kumpikaan ole koskaan täysin varmaa.

Liverpoolin tasoiselle joukkueelle päivänselviä valintoja on harvoin tarjolla ja silloin kun on, muutkin suurseurat ovat niiden perässä. Tchouaméni oli keskikenttäpelaajista viime vuonna sellainen, mutta halusikin muualle. Bellingham oli tänä vuonna sellainen, mutta jostain syystä tavoittelusta luovuttiin (mahdollisesti koska halusikin muualle, hinnan ei olisi pitänyt tulla yllätyksenä ja johonkin Caicedoon oltiin valmiita panostamaan enemmän). Tchouaménin ja Bellinghamin mentyä ohi Manuel Ugarte oli seuraava päivänselvä kohde (Ugarte oli tämän kesän lähin Tchouaménia vastaava pelaaja, release clausekin vielä Schmadtken iloksi), mutta tämäkin jäi kiinnostushuhujen asteelle (jo ennen PSG:n tuloa kilpalaulamaan palkkatarjousta Chelsean seuraksi).

Itse olisin hankkinut jo viime kesänä realistisesti saatavilla olleista joko Cheick Doucourén (siirtyi Crystal Palaceen ~£19.5 miljoonalla), Boubacar Kamaran (siirtyi Aston Villaan ilmaiseksi), tai molemmat. Sanotaan vaikka Kamaran niin ei jää ainakaan rahasta kiinni ja saadaan pohjat jatkolle. Touko-kesäkuussa olisin pyrkinyt hankkimaan Bellinghamin (jos kerran rahaa avainpelaajaan löytyy £100+ miljoonaa ohi normaalibudjetin) ja Ugarten (£52m release clause). Olisiko kumpikaan silti valinnut Liverpoolia? Ei voi tietää. Hendersonin ja Fabinhon tarjoukset tulivat vasta heinäkuussa, olisin silloin pyrkinyt hankkimaan Mac Allisterin (£35m release clause) Hendersonin korvaajaksi. Olisiko ollut yhä saatavilla? Ei voi tietää. En olisi myynyt Fabinhoa jos Ugarten hankkiminen ei olisi onnistunut, koska varmasti vähintään saman tasoista korvaajaa ei ollut järkihinnalla enää tänä kesänä saatavilla. Olisiko Fabinho heittänyt lelut nurkkaan? Ei voi tietää. Jos olisi, Kamara voisi paikata. Jos olisi rahaa ja tarvetta vielä yhdelle kutospaikan pelaajalle, puolustussuuntaan paras ikkunan loppuun saakka saatavilla olleista budjettivaihtoehdoista oli ehkäpä Ibrahim Sangaré (£32m release clause), lähinnä Fabinhon pelaajatyyppiä kenties Youssouf Fofana (huhuttu pyyntihinta £25m-£30m), jompi kumpi painotustarpeen mukaan. Ja jos Bellingham ei olisi natsannut, kesä-heinäkuussa olisi pitänyt hankkia myös hyökkäävä/luova keskikenttäpelaaja. Sellaisia en ole kartoittanut, olisiko oma valinta osunut Dominik Szoboszlaihin (£60m release clause) vai johonkin muuhun? Ei voi tietää. Jos rahaa olisi vielä tammikuussa, André (£20 m) ringinleventäjäksi, ainakin mikäli kutospaikalle ei hankittu kesällä lisäpelaajaa. Omasta mielestäni myös Liverpoolin puolustus kaipaisi sitä vasenjalkaista keskuspuolustajaa, mutta sellaista ei näyttänyt olevan tänä kesänä Kloppin toivelistalla, joten en ole sen paremmin kartoittanut kuin budjetoinutkaan mahdollista hankintaa.

Mitä tällainen nimeäminen antaa keskusteluun? Ei mielestäni yhtään mitään, tai ainakin paljon vähemmän kuin kymmenien mahdollisten pelaajien listaaminen ja vertailu.

Jos Trentin rooli nyt muutettaisiin niin sitten pitäisi varmaan koko systeemiä muuttaa ja palata takaisin 4-3-3 tai 4-2-3-1. Miten järkevää tuollainen tuuliviireily sitten on?

Liverpool muuttaa taktiikoitaan jatkuvasti, tässä esimerkiksi seitsemän erilaista kokeilua viime kaudelta. Jos jokin ei toimi, yleensä se kannattaa yrittää korjata.

Minkä takia muuten Gravenberchin pitäisi saada palkankorotus floppikauden jälkeen?

Onko joku jossain ollut tätä mieltä? Jos viittaat minun kirjoituksiini, tästä sisälukuharjoitus pariksi tunniksi:

Uutinen
Pelaajan palkka on kova, Bayernissa ~£151k/viikko eikä varmastikaan ainakaan palkanalennusta ole siirron yhteydessä ottamassa.

-KK-

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester City, BVB Dortmund, AS Roma


Vastaus #33 : 03.08.2024 klo 22:00:09

Oli näköjään pudonnut ysi sivulle asti, nostetaan ylös josko tuo yksi valopää löytäisi taas tämän mihin kirjoittaa eikä tarvis sitä paskaa lukea muissa ketjuissa.
Vaffanculo

Poissa Poissa


Vastaus #34 : 04.08.2024 klo 00:59:57

Oli näköjään pudonnut ysi sivulle asti, nostetaan ylös josko tuo yksi valopää löytäisi taas tämän mihin kirjoittaa eikä tarvis sitä paskaa lukea muissa ketjuissa.

Erittäin tarpeellinen nosto, kiitos siitä.

Muutama kysymys liittyen kilpailun sääntöihin;

- voiko voittaja miekkailla finaalissa CC2:sta vastaan?
- voidaanko sopia, että voittaja on Nutmeg?
- voidaanko julistaa finaali alkaneeksi heti?
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #35 : 29.06.2025 klo 07:10:28

Koitetaan pitää lyhyenä:

- Alkuperäinen kysymys ei ollut ongelma vaan se miten hyökkäsit sen jälkeen ja väitit, että Castle lasit omaava Edwards on ainoa oikea lähde
- Käy nyt vielä lukemassa uudestaan viestisi potQball nimimerkille, täyttä vittuilua
- Minkä takia muokkaat jatkuvasti sitä mitä sanoin? Käy nyt ensin tarkastamassa miten se lause oikeasti menikään
- Sä olet ainoa, joka täällä on maininnut 400 miljoonan siirtokassasta. Kukaan muu ei ole vihjaillut mitään sen suuntaista, varmaan siitä johtuen kellään ei ole halukkuutta siitä keskustella
- Aika ironista, että teet itse juuri sitä samaa mistä minua syytät, ja esiinnyt samalla jonain pyhimyksenä
- Minkä takia kehotus poistua pitää tulla joltain muilta nimimerkeiltä? Tiedät, että kirjoitan tänne ja silti ihan tahallaan tulet tänne jankkaamaan viestitolkulla
- Minä en ole missään vaiheessa väittänyt tietäväni miten siirtomarkkinat toimivat. Dagger kirjoitti omaavansa käsityksen siitä ja huomautin, että on ollut ennenkin väärässä
- Mitkä väitteet? Käsittääkseni en ole väittänyt mitään? Onko sun perusteet sitten jotain muuta kuin mutua?

Vastaan sinulle tämän yhden kerran vielä tässä, sen jälkeen muille kirjoittelijoille topikissa, niin on mukavampaa kaikille:

1. En hyökännyt sinua kohtaan ensimmäisessä viestissä mitenkään, enkä väittänyt että Edwards olisi ainoa oikea lähde, joten älä vääristele ja valehtele. Jälleen ohitit tietysti jumalasi Ornsteinin sanomisen, joka kertoo " there’s no suggestion of any developments despite recent rumours and reports."

2. Nimimerkki potQball teki vihjauksen kirjoittajan henkilöllisyyteen, joka lienee pieni syy vittuilulle? Tämä on muuten kielletty Futisforumin säännöissä wink wink:
Lainaus
2.1 Nimimerkin anonymiteetti on pyhä
- Jeesuskaan ei ole näin pyhä. Kaikenlainen FutisForum²:n käyttäjien nimimerkkien ja siviiliminän yhdisteleminen on ehdottoman kiellettyä. Tämän säännön rikkomisesta seuraa vähintään monikuukautinen banni. Myös aiheeseen liittyvä arvuuttelu ja vihjailu on kiellettyä.

3.
Lainaus
Jos ovat tosissaan Isakin perässä kuten siltä nyt näyttää niin Gordon ei ole vaihtoehto.
Tässä nyt on selkeä väite sinulta, josta keskustelu alkoi. Sen jälkeen sinä et oikein mitään sisältöä saanut aikaan.
4. Jos minä olen ainoa joka on puhunut 400 miljoonan siirtokassasta, niin sitten olen ainoa laskutaitoinen, koska nykyiset siirrot + Isak vievät siirrot 400 miljoonaan, josta osa varmasti voidaan saada myynneillä. Ei tarvitse esittää tyhmää.
5. Ei, kun nimenomaan en esiinny. Koska kukaan ei oikeasti täällä tiedä mitään, niin kysyin lähteitä spekulaatioille. Minun lähteet ei kelvanneet, paitsi tietysti jumala-Ornstein kelpaa sinulle. Muut toimittajat ei.
6. Koska sinun "käskyjä" poistumisesta en ota kauhean vakavasti.
7. Tässä on sinulta esimerkiksi mukava ja neutraali kommentti toiselle Liverpool-kannattajalle:
Mikä ihme suakin vaivaa? Oletko siis sitä mieltä, että Liverpool ei ole tosissaan kiinnostunut Isakista?
Daggerhan nimenomaan kyseenalaisti sinun sanomasi, ja ihan järkevästi perustellen.
8. Ei, kun nimenomaan väitit että "Pool näyttää olevan Isakin perässä tosissaan" ja kysyin tälle mutulle perustetta, jota en sitten saanut. Itse vastasin käsittääkseni kahden toimittajan viesteillä, jotka väittävät muuta. Minkä takia Edwards muuten on paska lähde?
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #36 : 29.06.2025 klo 23:17:03

1. Sanoit, että minun linkkaama juttu on täyttä spekulaatiota ja sinun agendaan sopivat lähteet ovat luotettavampia
Lainaus
mutta vaikuttaisi olevan täyttä spekulaatiota. Toistaiseksi kaikki mitä vähän enemmän luotettavista lähteistä on tullut
Ihan yhtälailla sä ohitat "Liverpool may try"
3. Sä et vieläkään ymmärrä lukemaasi. Jos mä kirjoitan näyttää niin se on minun näkökulmastani. Sulle tilanne voi näyttää aivan eriltä. Jos mä olisin halunnut väittää asian faktana niin olisin kirjoittanut, että Gordon ei ole vaihtoehto koska Pool on tosissaan Isakin perässä. Mitähän sisältöä sinä olet sitten muka saanut aikaan? Aivan, et yhtään mitään.
4. Jos Isak tulee Pooliin siirtymään tänä kesänä niin hinta on todennäköisesti jossain 120 miljoonan tienoilla + lisät. Myyntejä Pool saattaa tänä kesänä tehdä vielä noin 200 miljoonalla, jolloin nettokulutus Isakin kanssa jäisi 200 miljoonan tienoille. Täysin tehtävissä. Myynneistä iso osa olisi vielä pure profitia. Quansahin myynti yksistään kattaisi kirjanpidollisesti suurimman osan Isakin ensi kauden kustannuksista. Voi olla, että sun laskutaidot ei sitten riitä kuin summaamaan Liverpoolin tekemät hankinnat yhteen.
5. Mä oon avoin kaikille lähteille. Mutta itse torppasit meikäläisen lähteen täytenä spekulaationa niin minkä takia mun pitäisi niellä jonkun Castle toimittajan horinat?
6. Kai sä ymmärrät, että samalla pilaat kaikkien muiden foorum kokemuksen vaikka et meikäläisen käskyjä tosissaan otakaan?
7. Tämä oli siis sen jälkeen kun kyseinen nimimerkki oli hyökännyt kimppuuni koska linkkasin lähteen, jossa kirjoitettiin Isakista. Todella fiksua käytöstä. Ymmärsi toki itsekin jälkikäteen editoida viestinsä pois.
8. Kyllähän sä sait perusteet mutta ne eivät sinulle kelvanneet. Minä en ole tässä se ongelma vaan sinä. Edelleenkään en ole mitään väittänyt. Edwards kirjoittaa asiasta tietenkin Newcastlen näkökulmasta.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #37 : 29.06.2025 klo 23:40:42

1. Sanoit, että minun linkkaama juttu on täyttä spekulaatiota ja sinun agendaan sopivat lähteet ovat luotettavampia  Ihan yhtälailla sä ohitat "Liverpool may try"
3. Sä et vieläkään ymmärrä lukemaasi. Jos mä kirjoitan näyttää niin se on minun näkökulmastani. Sulle tilanne voi näyttää aivan eriltä. Jos mä olisin halunnut väittää asian faktana niin olisin kirjoittanut, että Gordon ei ole vaihtoehto koska Pool on tosissaan Isakin perässä. Mitähän sisältöä sinä olet sitten muka saanut aikaan? Aivan, et yhtään mitään.
4. Jos Isak tulee Pooliin siirtymään tänä kesänä niin hinta on todennäköisesti jossain 120 miljoonan tienoilla + lisät. Myyntejä Pool saattaa tänä kesänä tehdä vielä noin 200 miljoonalla, jolloin nettokulutus Isakin kanssa jäisi 200 miljoonan tienoille. Täysin tehtävissä. Myynneistä iso osa olisi vielä pure profitia. Quansahin myynti yksistään kattaisi kirjanpidollisesti suurimman osan Isakin ensi kauden kustannuksista. Voi olla, että sun laskutaidot ei sitten riitä kuin summaamaan Liverpoolin tekemät hankinnat yhteen.
5. Mä oon avoin kaikille lähteille. Mutta itse torppasit meikäläisen lähteen täytenä spekulaationa niin minkä takia mun pitäisi niellä jonkun Castle toimittajan horinat?
6. Kai sä ymmärrät, että samalla pilaat kaikkien muiden foorum kokemuksen vaikka et meikäläisen käskyjä tosissaan otakaan?
7. Tämä oli siis sen jälkeen kun kyseinen nimimerkki oli hyökännyt kimppuuni koska linkkasin lähteen, jossa kirjoitettiin Isakista. Todella fiksua käytöstä. Ymmärsi toki itsekin jälkikäteen editoida viestinsä pois.
8. Kyllähän sä sait perusteet mutta ne eivät sinulle kelvanneet. Minä en ole tässä se ongelma vaan sinä. Edelleenkään en ole mitään väittänyt. Edwards kirjoittaa asiasta tietenkin Newcastlen näkökulmasta.

1. Kyllä, koska siinä sinun jutussa ei ollut mitään lähdettä, ja oli vielä mainittu että:
Lainaus
While Liverpool are not thought to be actively seeking a No9, they would be among the clubs able to compete for Isak’s signature if he wanted to leave. Isak has three years left on his contract at St James’ Park and has not yet given any indication he wants a move.

Nutmegin kielellä: Liverpool vaikuttaa yrittävän Isakia tosissaan. Come on nyt, tuossa jutussa ei nimenomaan ole mitään kohtaa jonka perusteella "Liverpool näyttäisi tosissaan yrittävän Isakia".

Joten joo, sori jos luotan enemmän Edwardsin ja Ornsteinin juttuihin tässä kun sinun arvailuihin jutun perusteella, jota et tainnut edes lukea.

3. Kyllä, se on sinun näkökulmasi, johon kysyin että miten se näkyy. Tämä taisikin sitten olla jostain RAWK:lta tai Twitterin hämyisistä koloista kaivettua haaveilua, koska mitään luita juttusi ympärille et saanut annettua. Näin se keskustelu toimii: esität väitteen, minä kyseenalaistan, sinä perustelet. Nyt sinä unohdit viimeisen kohdan, uhriuduit ja aloit hyökkäämään. Kyllä mielipide pitää pystyä perustelemaan jos sellaisen netissä esittää, eikä vastaväitettä pidä alkaa pitämään "hyökkäyksenä" tai vastata muille "älä tule lässyttämään" tai "mikä suakin vaivaa". Hanki apua ihan oikeasti.

Jos sinulle argumentointi omien väitteitesi puolesta netissä on noin vaikeaa ja alat kiukuttelemaan, niin suosittelen tosiaan että poistut forkalta hetkeksi. Olet käytännössä jokaisen muun Valioliigaseuran topikissa vittuilemassa ja sinut ajetaan niistä pois. Sait jo kerran siitä kuukauden bännit.

4. Mihinhän tämä väite taas summasta perustuu? Ihan mutu? Taas kerran KAIKKI lähteet mitä on tullut vastaan kertovat että Newcastle lähtee neuvotteluissa 150 miljoonasta, jonka yli tarjouksen tulisi olla. Miksi ihmeessä myisivät siis pelaajan jollain alennuksella Liverpooliin? Oikean maailman jalkapallo on sillai hauskaa, että se ei ole Football Manager, mitä ilmeisesti tahkoat.

Jälleen myyntilukemat on täysin arvailuja, koska emme yhtään tiedä onko Pool myymässä ja ketä. Voi olla että sieltä ei montaa enää myydäkään, kuka tietää.

5. Edwards kirjoittaa tosiaan Koillis-Englannista, mutta ei ole Newcastle-fani. Hänellä on ihan varmasti kytkökset suoraan ainakin toiseen seuraan, voi olla molempiinkin.

Tässä on nyt se hauska juttu, että sinun jumaloimasi Ornstein sanoi myös, että mikään ei viittaa että asia olisi kehittynyt JA kertoo että hinta on tuo aiemmin mainitsemani...

Lainaus
It could take around £150m just to start a conversation – there’s no suggestion of any developments despite recent rumours and reports. #LFC may try, but that doesn’t mean they’ll succeed…Newcastle have no intention of selling Isak whatsoever, and want to renew his contract.

...jotenka, koska Ornsteinin sana on sinulle laki siellä Liverpool-lakanoissa, niin miksi ajattelet nyt että Liverpool saisi Isakin paljon halvemmalla kuin herrasi sanoo? Ohitat koko ajan tämän asian ja kerrot kuinka Edwards on horiseva "Castle-toimittaja", mutta tiedätkö siis tästä siirrosta jotain mitä Ornstein ei? Se olisi melkoinen skuuppi!

6. Ei, kuten aiemmin sanoin, minä pystyn Liverpoolin, ja kaikkien muidenkin seurojen topikissa käyttäytymään. Sinä olet meistä se joka huudetaan pihalle joka paikasta, ja kaiken lisäksi on niin paksupäinen että hommaa itselleen bännit kun paskaspämmää topikit täyteen.

7. Tässä viestissä...
Lainaus
Niin siis missä se näkyy? Tuossa jossittelu jutussa ei ainakaan missään.

Vai riittääkö tämä sinulle "
Liverpool have the funds to test Newcastle's resolve despite their spending this summer.

Newcastle are concerned an offer could be made early next month for Isak" näytöksi että Liverpool on tosissaan Isakin perässä? Voi hyvää päivää.

... ei ole mitään "hyökkäystä" sinua kohtaan. Se että tulkitset spekulaatiot ihan omina juttuinasi ja sen toinenkin kirjoittaja (ja nyt siellä topikissa jo muutkin) huomioi, ei ole hyökkäys, vaan Dagger kyseenalaisti sinun medialukutaitosi. Ilmeisesti tykkäät käyttää suuren osan ajastasi kaikkia paskahuhuja lukien, joten mielestäni huomautus oli ihan tärkeä.

8. Ei, en saanut, koska siinä jutussa tosiaan ei ole mitään perusteluja. Kun väitit noin, niin pyysin vähän lihaa luiden ympärille, ja ilmeisesti minun nimimerkki meni taas sinun ihon alle todella pahasti.

Suosittelen että ignooraat sitten minun viestit jatkossa jos menee heti tuollaiseksi kitivittuiluksi.
EloRinne

Poissa Poissa


Vastaus #38 : 29.06.2025 klo 23:50:24


4. Mihinhän tämä väite taas summasta perustuu? Ihan mutu? Taas kerran KAIKKI lähteet mitä on tullut vastaan kertovat että Newcastle lähtee neuvotteluissa 150 miljoonasta, jonka yli tarjouksen tulisi olla. Miksi ihmeessä myisivät siis pelaajan jollain alennuksella Liverpooliin? Oikean maailman jalkapallo on sillai hauskaa, että se ei ole Football Manager, mitä ilmeisesti tahkoat.

Jälleen myyntilukemat on täysin arvailuja, koska emme yhtään tiedä onko Pool myymässä ja ketä. Voi olla että sieltä ei montaa enää myydäkään, kuka tietää.


Sen verran on tähän väliin sanottava, että en itse ole kuullut sellaisesta ostajan ja myyjän välisestä neuvottelusta, jossa ostava osapuoli lähtee liikkeelle 120 eurosta ja myyvä osapuoli sanoo lähtevänsä liikkeelle 150 eurosta ja loppujen lopuksi kaupatun tavaran hinta onkin yli 150 euroa.

En siis itsekään (kuten ei vissiin myöskään Nutmeg) usko että Isak siirtyy tänä kesänä mihinkään Newcastlesta, mutta jos 10kk päästä tilanne on se että Newcastle ei ole selviytymässä UCL:ään ja Isak ei ole tehnyt jatkosopimusta, samalla kun Liverpool ei ole tehnyt ketään hankintaa ysipaikalle niin 2026 kesän siirto Liverpooliin ~120 miljoonan punnan hintaan ei yllättäisi allekirjoittanutta.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #39 : 30.06.2025 klo 00:02:13

Sen verran on tähän väliin sanottava, että en itse ole kuullut sellaisesta ostajan ja myyjän välisestä neuvottelusta, jossa ostava osapuoli lähtee liikkeelle 120 eurosta ja myyvä osapuoli sanoo lähtevänsä liikkeelle 150 eurosta ja loppujen lopuksi kaupatun tavaran hinta onkin yli 150 euroa.

Niin siis Newcastle on sanonut tietojen mukaan että tarjousten on oltava yli 150 miljoonan jotta keskustelu edes lähtee käyntiin. Tämän tuossa ovat vahvistaneet Ornstein ja taisi olla myös Edwardsin jutussa. Silloin on turha lähteä tarjoamaan 120 miljoonaa, tai siis eihän siitä pitkää neuvottelua tulisi.

Tämä on vähän kuin miltä vaikuttaa ManUn vääntö Mbeumosta: Brentfordilla on tietty hinta, ja vaikka kuinka tehdään tarjouksia, niin lopulta kaupat syntyy about vain sillä summalla mitä he ovat vaatineet.

En siis itsekään (kuten ei vissiin myöskään Nutmeg) usko että Isak siirtyy tänä kesänä mihinkään Newcastlesta, mutta jos 10kk päästä tilanne on se että Newcastle ei ole selviytymässä UCL:ään ja Isak ei ole tehnyt jatkosopimusta, samalla kun Liverpool ei ole tehnyt ketään hankintaa ysipaikalle niin 2026 kesän siirto Liverpooliin ~120 miljoonan punnan hintaan ei yllättäisi allekirjoittanutta.


Ensi kesänä tilanne on täysin eri, ja Newcastle-fanien keskuudessa on käsitys että miehen viimeinen kausi joka tapauksessa on alkamassa. Mutta jos tämän tason pelaaja tulee tarjolle 120 miljoonalla, niin kyllä siinä on silloin muutkin seurat kytiksellä. Onhan häntä yhdistetty esim. Arsenaliin ja Chelseaan, joista molemmista on ollut kiinnostusta.

Ja kuten Nutmegin perusteena käyttämässä jutussakin sanotaan: Liverpool ei etsi aktiivisesti ysipaikan pelaajaa. Silti erään neropatin mukaan "näyttää että yritetään tosissaan Isakia". Tässähän on ihan suora ristiriita, eikö?
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #40 : 30.06.2025 klo 01:25:17

En ole edelleenkään väittänyt mitään vaikka kuinka yrität asiaa siihen suuntaan kääntää. Olen antanut perusteluni mutta ne eivät vain yksinkertaisesti kelpaa sinulle. En perusta näkemystäni pelkästään yhteen artikkeliin mutta kuten kaikki muutkin tällä foorumilla tietävät niin sinun kanssa on ihan mahdotonta keskustella yhtään mistään.

Nytkin väität, että artikkelissa ei ole yhtään kohtaa, mistä voisi päätellä Liverpoolin olevan tosissaan Isakin perässä vaikka siinä kirjaimellisesti sanotaan, että Newcastle pelkää tarjousta heinäkuun alussa :D

Minä olen rangaistukseni kärsinyt ja siitä oppinut. Toivottavasti sinäkin teet vielä joskus samoin. Sulla on ihan älytön tarve jankata loputtomiin ja vääristellä vastapuolen sanomisia. Aivan niinkuin se muka johtaisi lopulta väittelyn voittamiseen.

Kaikki myyntilukemat ovat täysin arvailuja. Castlen lähtöhinta on vain neuvottelutaktiikka. Todellinen hinta on sitten se mihin neuvotteluissa päädytään jos sinne asti päästään. Esimerkiksi Leverkusen toimittajat kirjoittivat Wirtzin hintalapun olevan 150 miljoonaa euroa, lopulta päädyttiin 135 miljoonan kokonaispakettiin.

Mutta nyt alkaa olla jo niin maanista settiä, että eiköhän se tältä kertaa riitä ja suosittelen oikeasti, että haet ammattiapua.
BandW

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lena Oberdorf, Pedri


Vastaus #41 : 30.06.2025 klo 01:33:31

Pähkinät pudonnut kulhosta lopullisesti.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #42 : 30.06.2025 klo 02:23:44

En ole edelleenkään väittänyt mitään vaikka kuinka yrität asiaa siihen suuntaan kääntää. Olen antanut perusteluni mutta ne eivät vain yksinkertaisesti kelpaa sinulle. En perusta näkemystäni pelkästään yhteen artikkeliin mutta kuten kaikki muutkin tällä foorumilla tietävät niin sinun kanssa on ihan mahdotonta keskustella yhtään mistään.


No olethan väittänyt ja edelleen väität :D ”näyttäisi että Liverpool on tosissaan Isakin perässä” on johonkin tietoon perustuva väite. Siitä minä kysyin ja sinä vedit hiekat arkaan paikkaan.

”Näyttäisi että Newcastle on ostamassa Salahin, Alissonin ja Van Dijkin kolmella saludopaketilla”

-> joo enhän mä mitään väittänyt, kun tää oli vaan mun mielipide.

No mihin sinä sitten sen perustat :D olen kysynyt sinulta heti perusteluja, etkä lopultakaan ole antanut muuta lähdettä mutullesi kuin sen yhden. Tässä nyt taisi käydä niin että paskat valahti housuun kun joku kyseenalaisti heittoasi, mutta et viitsinyt sanoa että ei se oikeastaan perustu muuhun kuin toiveeseen. 

Hämmästyttävää kyllä, olen onnistunut viettämään tällä foorumilla yli 20 vuotta, ja koko sinä aikana sinä olet ainoa kirjoittaja jonka kanssa sukset on ristissä. Mutta silti minä olen meistä se kenen kanssa kukaan foorumilla ei tule toimeen…


Nytkin väität, että artikkelissa ei ole yhtään kohtaa, mistä voisi päätellä Liverpoolin olevan tosissaan Isakin perässä vaikka siinä kirjaimellisesti sanotaan, että Newcastle pelkää tarjousta heinäkuun alussa


Ja siinä samassa artikkelissa sanotaan ettei Liverpool ole ysin perässä, mikä oikein alleviivaa sen spekuloinnin surkeutta. Ei olla ysin perässä mutta tehdään yli 100 miljoonan tarjous, mutta sekin VAIN jos Isak tulee tarjolle. Eihän tuossa tekstissä ole mitään järkeä! Jos ymmärtäisit lukemaasi niin huomaisit että siinä ollaan itsensä kanssa ristiriidassa.


Minä olen rangaistukseni kärsinyt ja siitä oppinut. Toivottavasti sinäkin teet vielä joskus samoin. Sulla on ihan älytön tarve jankata loputtomiin ja vääristellä vastapuolen sanomisia. Aivan niinkuin se muka johtaisi lopulta väittelyn voittamiseen.

Mihin voittamiseen? Ei näissä nettiväittelyissä kukaan voita mitään. Minä vaan pidän huolta että paskaspämmääjät koittavat edes hiukan perustella tekstejään.


Kaikki myyntilukemat ovat täysin arvailuja. Castlen lähtöhinta on vain neuvottelutaktiikka. Todellinen hinta on sitten se mihin neuvotteluissa päädytään jos sinne asti päästään. Esimerkiksi Leverkusen toimittajat kirjoittivat Wirtzin hintalapun olevan 150 miljoonaa euroa, lopulta päädyttiin 135 miljoonan kokonaispakettiin.


Ahaa, tässä näytti nyt käyvän niin, että yleensä niin luotettava Ornstein ei olekaan oikeassa, kun jutustelee sinun mutuilujen kanssa eri mieltä olevia juttuja. Hyvä tietää.

Tottakai kaikki lähtöhinnat on arvailuja, koska emme ole neuvotteluja kuulemassa.

 
Sivuja: 1 [2]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa