Jeyl
Poissa
|
 |
Vastaus #2000 : 09.04.2024 klo 18:00:50 |
|
Yle tarvii aikaa laittaa asioita valmiiksi?
Vai onkohan ylen kalulosto aamusta asti siellä?
|
|
|
|
FutisIpa
Poissa
|
 |
Vastaus #2001 : 09.04.2024 klo 19:28:16 |
|
Tämä on vähän kolmannen käden tietoa, mut kaverin kaveri on jollain tasolla jalkapallotuomarina, ja totesi että keltaisen kortin saa vain jos ottaa paidan pois juhliakseen maalia. Toisin sanoen, kun maalia ei tullutkaan, voiko sitä juhlia? Onko mitään saumaa että Haaralan toinen keltainen ja sitä kautta punainen perutaan?
|
|
|
|
Bubi-huuhkaja
Poissa
|
 |
Vastaus #2002 : 09.04.2024 klo 20:07:01 |
|
Tämä on vähän kolmannen käden tietoa, mut kaverin kaveri on jollain tasolla jalkapallotuomarina, ja totesi että keltaisen kortin saa vain jos ottaa paidan pois juhliakseen maalia. Toisin sanoen, kun maalia ei tullutkaan, voiko sitä juhlia? Onko mitään saumaa että Haaralan toinen keltainen ja sitä kautta punainen perutaan?
IFAB Laws of the Game 23/24 sivu 106: A player must be cautioned, even if the goal is disallowed, for: • climbing onto a perimeter fence and/or approaching the spectators in a manner which causes safety and/or security issues • acting in a provocative, derisory or inflammatory way • covering the head or face with a mask or other similar item • removing the shirt or covering the head with the shirt
|
|
|
|
FutisIpa
Poissa
|
 |
Vastaus #2003 : 09.04.2024 klo 20:39:17 |
|
No tämä selvä. Löyty sit kai syykin miksei kaverin kaveri vihellä korkeammalla.
Edit: Tai no ei hän itse asiassa väärässä ollut. Syntymätöntä maaliakin voi vaan juhlia väärin
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #2004 : 09.04.2024 klo 22:05:13 |
|
Miksi gnistanpeli pelataan jo kahdelta  Jääkendon pudotuspelit klo 17, jos ei mene voitot 4-0
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #2005 : 10.04.2024 klo 00:07:37 |
|
Söderbäckiä on täällä haukuttu niistä parista epäonnistuneesta syötöstä. Täytyy kuitenkin vähän kehua. Oli isossa roolissa kummassakin Haaralan hyvässä paikassa. Isoa kehitystä on tapahtunut kaudessa, kun edellisellä kaudella ei ollut mitään hyötyä kentällä. Jatkossa vastuu varmaan pienenee vaihtomieheksi, jos Veteli pysyy kunnossa.
Tallenteelta kun katsoin peliä uudestaan, niin kyllä Ilveksen peli näyttää hyvältä. Tulee mieleen Barcelona ta Espanjan maajoukkue. Palloa pidetään ja hienoja syöttökompinaatioita pelataan pienessä tilassa. Pallo kun menetetään, niin se prässätään heti takaisin tai pakotetaan vastustaja purkamaan pois. Näistä korkealla tapahtuvista riistoista parhaat tilanteet tulikin.Sinänsä harmi, että paras pallonriistäjä Kante on lainalla Eiffissä. Sopisi hyvin tuohon pelityyliin, vaikka syöttäminen ei Arifin, Vetelin ja Popon tasolla ole. Prässätessä koko joukkue pelaa tosi ylhäällä ja se tekee pelistä viihdyttävää. Mutta samalla se vaatii puolustajilta tosi paljon. Kaudella tulee varmasti paljon tilanteita jossa joudutaan puolustamaan isoa tilaa 1 vs 1 tilanteissa. Toppareista selvästi parhaiten tuohon sopii nopea ja voimakas Umar. Miettusella tulee olemaan vaikeuksia nopeiden vastustajien kanssa. Ei taida Pikkarainenkaan parhaiten sopia tuohon pelityyliin. Pallollisilta ominaisuuksilta sitten sopii parhaiten tähän pelityyliin. Umar sekä Miettunen ei oikein sovi rakentaviksi toppareiksi. Miettuselle tulee liian monta helppoa virhettä helpoissa syötöissä. Umarilla taas ei potkutekniikka riitä pelin rakentamiseen.
|
|
|
|
Bubi-huuhkaja
Poissa
|
 |
Vastaus #2006 : 10.04.2024 klo 06:11:41 |
|
Prässätessä koko joukkue pelaa tosi ylhäällä ja se tekee pelistä viihdyttävää. Mutta samalla se vaatii puolustajilta tosi paljon. Kaudella tulee varmasti paljon tilanteita jossa joudutaan puolustamaan isoa tilaa 1 vs 1 tilanteissa. Toppareista selvästi parhaiten tuohon sopii nopea ja voimakas Umar. Miettusella tulee olemaan vaikeuksia nopeiden vastustajien kanssa. Ei taida Pikkarainenkaan parhaiten sopia tuohon pelityyliin. Pallollisilta ominaisuuksilta sitten sopii parhaiten tähän pelityyliin. Umar sekä Miettunen ei oikein sovi rakentaviksi toppareiksi. Miettuselle tulee liian monta helppoa virhettä helpoissa syötöissä. Umarilla taas ei potkutekniikka riitä pelin rakentamiseen.
Omaan silmään Pikkaraisellakin jalka nousee rivakasti ja mies voittaa kaksinkamppailunsa isolla prosentilla kuten topparin kuuluukin. Potentiaalia olla liigan paras pelipaikallaan. Mielenkiintoista nähdä sitten kauden mittaan, vakiintuuko vierelle pallollisempi ja kokeneempi Tatu vai fyysisempi ja nuori Umar. Ehkä menee ihan 50/50.
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2007 : 10.04.2024 klo 07:50:16 |
|
Ilveksen perustava kokous pidettiin Tampereen lyseolla 10.huhtikuuta 1931. Uuden seuran nimeksi olivat ehdolla: Niilon pojat, Pallopojat, Näsin pojat, Haukat ja nimiäänestyksen voittanut Ilves.
|
|
|
|
harkkapilli
Poissa
|
 |
Vastaus #2008 : 10.04.2024 klo 08:13:23 |
|
Uuden seuran nimeksi olivat ehdolla: Niilon pojat, Pallopojat, Näsin pojat, Haukat ja nimiäänestyksen voittanut Ilves. Niilon pojat elää tunnetusti tänäkin päivänä Ilvekseen liittyvänä nimenä. Samoin Haukat. Ymmärtääkseni seuran jääkiekon edustusjoukkueen alumnipelaajien veteraanijoukkueen nimi on Pyynikin Haukat. Asia näyttäisi olevan silläkin tavalla ajankohtainen, että Haukat järjestää Tampereella pe-su 12.-14.4. perinteisen Classic-turnauksen ikämieskiekkoilijoille. Ajankohta lähellä päivämäärää 10.4. ei taida olla sattumaa. https://www.pyynikinhaukat.net/
|
|
|
|
Tarinankertoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2009 : 10.04.2024 klo 08:24:47 |
|
Ilveksen perustava kokous pidettiin Tampereen lyseolla 10.huhtikuuta 1931. Uuden seuran nimeksi olivat ehdolla: Niilon pojat, Pallopojat, Näsin pojat, Haukat ja nimiäänestyksen voittanut Ilves.
Niin ja Ilves siis pelas jalkapalloa ennen kiekkoa, sillä eka virallinen matshi oli jalkapallomatshi TaPaa vastaan 21.05.1931 (SPL:n jäsenekskin Ilves valittiin vasta 27.05.1931) . Tosin viä sitäkin ennen, 14.5.1931, pelattiin ns. pikasarja TaPan ja Aamulehden joukkueiden kanssa, jossa pelatiin toki vaan 15x15 min... ja tätä aikasemmin Ilves pelas 10.5. kun Ilveksen ja TaPan I ja II joukkueet kohtas erotuomarikurssilla. ...mutta se ihan eka peli ehkä kuitenkin oli 03.05.1931 TaPa:a vastaan (ystävyysottelu) Hippoksen kentällä. Jalkapaloharjotukset oli jo 16.4. kun se perustamiskokous oli 10.4. ja alustava kokous 30.3.
|
|
|
|
GERP
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta Käsi
|
 |
Vastaus #2010 : 10.04.2024 klo 09:10:56 |
|
Harmi kun Niilo Tammisalo oli vähän natshi.
|
|
|
|
Tarinankertoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2011 : 10.04.2024 klo 09:43:32 |
|
Harmi kun Niilo Tammisalo oli vähän natshi.
30 -luvulla se oli hyvin yleistä Suomessa. Saksan ihailu ja "suursuomi" ajattelu oli vallallaan aika yleisesti, varsinkin koulutetussa väessä esim opettajakunnassa. Tässähän se oikestolaisen/vasemmistolaisen kannatuksen murros näkyy Thomas Piketyn uuden kirjan mukaan, että tuolloin äärioikeiston kannattajat olivat koulutettu väki ja vasemmistoa kannatti kouluttamaton väki ja nämä ovat nyt vaihtaneet vaajassa sadassa vuodessa poliittista paikkaansa.
|
|
|
|
TPS100
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #2012 : 10.04.2024 klo 10:14:58 |
|
30 -luvulla se oli hyvin yleistä Suomessa. Saksan ihailu ja "suursuomi" ajattelu oli vallallaan aika yleisesti, varsinkin koulutetussa väessä esim opettajakunnassa.
Tässähän se oikestolaisen/vasemmistolaisen kannatuksen murros näkyy Thomas Piketyn uuden kirjan mukaan, että tuolloin äärioikeiston kannattajat olivat koulutettu väki ja vasemmistoa kannatti kouluttamaton väki ja nämä ovat nyt vaihtaneet vaajassa sadassa vuodessa poliittista paikkaansa.
Näin on käynyt. Mikäs tuo urheilupoliittinen tilanne oli Tampereella 1930-luvun alussa? Ilves varmaan kansallinen ja porvariseura, oliko vasemmistolla seuraa, entä ruotsinkieliset? Aika usein tämä jännite motivoi toimijoita taustalla, kuten Turussakin.
|
|
|
|
VeikkoVennamo
Poissa
|
 |
Vastaus #2013 : 10.04.2024 klo 10:44:01 |
|
Mikäs tuo urheilupoliittinen tilanne oli Tampereella 1930-luvun alussa? Ilves varmaan kansallinen ja porvariseura, oliko vasemmistolla seuraa, entä ruotsinkieliset?
Olihan siellä ruotsinkielisille Tappara
|
|
|
|
maamies
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Liverpool FC, SS Lazio
|
 |
Vastaus #2014 : 10.04.2024 klo 11:04:43 |
|
Mikäs tuo urheilupoliittinen tilanne oli Tampereella 1930-luvun alussa? Ilves varmaan kansallinen ja porvariseura, oliko vasemmistolla seuraa, entä ruotsinkieliset? Aika usein tämä jännite motivoi toimijoita taustalla, kuten Turussakin.
Olihan vasemmistolla Tampereen Kisatoverit perustettu jo 20-luvulla, ja TPV sitten 30-luvun alussa myös. Ensin mainittu kai perinteisesti enemmän laitavasemmistoon, jälkimmäinen demareihin kallellaan. Kiekkopuolella KooVee kai miellettiin vissiin ainakin joskus 1960-luvulla vasemmalle suuntautuvaksi, en tiedä mikä oli alun perin tilanne. Ruotsinkielisillä tietysti TBK/Tappara. Ilves tosiaan porvarillisen puolen seura, joskaan ei vissiin aivan hirveästi koskaan ole poliittisesti profiloitunut.
|
|
|
|
Tarinankertoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2015 : 10.04.2024 klo 15:36:25 |
|
Näin on käynyt. Mikäs tuo urheilupoliittinen tilanne oli Tampereella 1930-luvun alussa? Ilves varmaan kansallinen ja porvariseura, oliko vasemmistolla seuraa, entä ruotsinkieliset? Aika usein tämä jännite motivoi toimijoita taustalla, kuten Turussakin.
Tuossa jo vastailtiinkin, mutta tosiaan Ilves oli sellainen pikkuporvariston seura, eli tehtaan työnjohtajat, opettajat jne. olivat Ilvesläisiä. Ne tehdas salin työntekijät sit TKT ja TPV ihmisiä. (Tampere oli tuolloin nimenomaan teollisuuskaupunki). Omistava taho oli sit saksan, venäjän ja ruotsinkielistä väkeä, varsinkin tehtaiden yli-inssit puhuivat ruotsia, mistä tampreenkiäleen murresanoja on syntynytkin ja onhan se suomen ensimmäinen 6 kerroksinen teräsrunkoinen tehdasrakennus sielä Finlaysonilla nimeltään kuusvoonikinen… vooniki.. våningen ..kerros.. Näillä oli omat seuransa, sittemin ihan se ruotsinkielinen TBK. Ja kyllähän nämä heijastelivat pitkään erilaisiin asioihin. Isäni TKT:stä vaihto A ikäsenä Ilves-Kissoihin 60-luvulla, koska MaJu komennukset oli vaikeita saada TUL joukkueesta. Kuitenkin oli jo nuorten majussa pelannu, mutta vähän annettiin ymmärtää, että jatkossa jos halus näissä ympyröissä olla, SVUL joukkueessa pitäs pelata. TKT sitten myös tippu heti noustuaan takas divariin, joten seuranvaihto oli uramielessä tehtävä… no sitten entiset TKT pelikaverit uhaks potkia jalat paskoiksi, ettei ikinä enää pelaa kun siirtyi porvariseuraan. Sellasta viä kuuskytluvulla. KooVee oli myös Liigan alkuvuosina leimallisesti tehdastyöntekijöiden joukkue ja kun KooVee ja Ilves yhdistetiin kiekon edustustasolla lopetti iso osa KooVee kiekon seuraajista kiekon seuraamisen kokonaan, koska Ilves oli ”porvariseura” ..onneksi tämmösistä jutuista on päästy eroon, eikä mitään TUL/SVUL kiistoja enää ole. TUL seuroista oli lähes mahotonta nousta mm olympialaisiin, sukulaisetä painonnostossa joutu tästä syystä myös vaihtaan. ..aika OT, mutta menköön
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.04.2024 klo 15:39:34 kirjoittanut Tarinankertoja »
|
|
|
|
|
Mailer
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2016 : 10.04.2024 klo 22:16:46 |
|
Nettisivuilla vain kourallisesta pelaajia on kaikki tiedot. Jotenkin toivoisi, että edes nämä perusasiat olisi reaaliajassa. Tammela on hieno ja Ilves pelaa hyvää jalkapalloa, niin olisi kiva saada myös oheismeininki ammattimaisen oloiseksi. Somessakin voisi olla jotain erilaista otetta, eikä vain kopioida kiekkopuolen teennäisen oloista meininkiä.
|
|
|
|
tampereen lurkkija miäs
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2017 : 10.04.2024 klo 22:49:37 |
|
Kyselin asiakaspalvelusta että mitä noi cup- ja uecl-pelit maksaa kausarin päälle, ja päteekö kausari suoraan jos uecl jatkuukin karsintojen jälkeen, eivät tienneet vielä kumpaankaan vastausta. On tuossakin toimiston puolelta vähän puuhastelun makua.
|
|
|
|
Bunuel
Paikalla
Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo
|
 |
Vastaus #2018 : 11.04.2024 klo 12:29:39 |
|
Lippukamppis saanut väen liikkeelle, todella hyvin mennyt lippuja lauantain Gnistan-matsiin. Silmämääräisesti jopa paremmin kuin viikko sitten oli myytynä Lahi-peliin.
|
|
|
|
Red Bull Mentula
Poissa
|
 |
Vastaus #2019 : 11.04.2024 klo 14:56:40 |
|
Lippukamppis saanut väen liikkeelle, todella hyvin mennyt lippuja lauantain Gnistan-matsiin. Silmämääräisesti jopa paremmin kuin viikko sitten oli myytynä Lahi-peliin.
Osallistuin tänään talkoisiin lunastamalla työnantajan jo maksamat 4 VIP-voucheria, näkyi katkarapukatsomokin olevan jo aika täynnä. Kelikin näyttää lupaavalta, menisikö jopa 6000 rikki?
|
|
|
|
fotipaali
Poissa
|
 |
Vastaus #2020 : 11.04.2024 klo 15:14:36 |
|
Mun silmämääräilyllä ei olla vielä läheskään sitä määrää, mitä lahi-peliin oli viime torstaina mennyt. Toivotaan kuitenkin myynnin vielä vilkastuvan.
|
|
|
|
Bunuel
Paikalla
Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo
|
 |
Vastaus #2021 : 11.04.2024 klo 16:32:18 |
|
Mun silmämääräilyllä ei olla vielä läheskään sitä määrää, mitä lahi-peliin oli viime torstaina mennyt. Toivotaan kuitenkin myynnin vielä vilkastuvan.
Viime viikolla tosin yläkatsomo aukesi vasta lauantaina.
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2022 : 11.04.2024 klo 16:36:59 |
|
Lippukamppis saanut väen liikkeelle, todella hyvin mennyt lippuja lauantain Gnistan-matsiin. Silmämääräisesti jopa paremmin kuin viikko sitten oli myytynä Lahi-peliin.
Moni (ml. itse) on varmaan myös varannut noita varmuuden vuoksi.
|
|
|
|
Monzan gorilla
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys
|
 |
Vastaus #2023 : 11.04.2024 klo 16:46:26 |
|
Moni (ml. itse) on varmaan myös varannut noita varmuuden vuoksi.
Miksi? Oliko tuon lipputarjouksen hyödyntämisessä joku eräpäivä?
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2024 : 11.04.2024 klo 19:26:02 |
|
Miksi? Oliko tuon lipputarjouksen hyödyntämisessä joku eräpäivä?
No siksi että saa paikan lähistöltä 
|
|
|
|
|
|