Münchner Kindl
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Sparta München
|
 |
Vastaus #100 : 04.11.2023 klo 20:59:43 |
|
Müller. Tule ja niittaa.
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #101 : 04.11.2023 klo 21:01:55 |
|
Kyllä Tercikin vaihdot ovat auttaneet eli avari oli päin helvettiä.
Vielä kun älyäisi ottaa Reusin pihalle.
|
|
|
|
|
CarltonBanks
Poissa
|
 |
Vastaus #102 : 04.11.2023 klo 21:03:29 |
|
Dortmund "puolustus" 
|
|
|
|
|
Nur der BVB
Poissa
|
 |
Vastaus #103 : 04.11.2023 klo 21:03:32 |
|
Hyvin jinxattu  Miten voi olla pulustus noin levällään?
|
|
|
|
|
Puuhapete
Poissa
|
 |
Vastaus #104 : 04.11.2023 klo 21:04:06 |
|
Voivoi. Samanlaisia pelejä nämä aina vaikka Bayern pelais C-junnuilla
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Paikalla
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #105 : 04.11.2023 klo 21:05:27 |
|
Miksi tuo Dorren maalivahti syöksyi pois Kanen edestä? Vedä sinä keskelle vaikka, minä hyppään jo pois edestä.
Harmi kun kassit taisi lähteä Dortmundista Kloppon mukana Liverpooliin?
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #106 : 04.11.2023 klo 21:05:35 |
|
Sika-Ryersson tuli polvella Daviesin selkään… no, varoitus sentään.
|
|
|
|
|
Puuhapete
Poissa
|
 |
Vastaus #107 : 04.11.2023 klo 21:06:18 |
|
Harmi kun kassit taisi lähteä Dortmundista Kloppon mukana Liverpooliin?
Näin siinä kävi
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #108 : 04.11.2023 klo 21:09:28 |
|
Miksi tuo Dorren maalivahti syöksyi pois Kanen edestä? Vedä sinä keskelle vaikka, minä hyppään jo pois edestä.
Sitä kutsutaan aavistamiseksi.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #109 : 04.11.2023 klo 21:12:24 |
|
Kotijoukkueen kannattajista osa jo luovutti ja poistuvat katsomosta…
|
|
|
|
|
Osterdeich
Poissa
Suosikkijoukkue: Werder
|
 |
Vastaus #110 : 04.11.2023 klo 21:12:24 |
|
Sivukommenttina, Lücken olisi taitanut olla viisasta jäädä vaan Werdaan, jos näet aikoo kotikisoissa pelata. Tuossa pelisysteemissä ja noilla laitureilla mies on aivan tyhjän panttina.
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #111 : 04.11.2023 klo 21:13:42 |
|
Montako kertaa nämä kaksi vajakkia ovat sanoneet Klassiker tänään?
|
|
|
|
|
roonii
Poissa
|
 |
Vastaus #112 : 04.11.2023 klo 21:17:18 |
|
Ja tuo klassinen Stoke-vertaus on hyvin väsynyt. Puliksen bodaripallosta aikaa kuitenkin yli 10-vuotta ja Stadioniakin on kait rempattu tuulta pitävämmäksi
|
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #113 : 04.11.2023 klo 21:23:55 |
|
Oi voi. Aika surullista on Dortmundin pelaaminen
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #114 : 04.11.2023 klo 21:30:46 |
|
Bayernin shokkialku (heti 2-0) ratkaisi lopulta pelin, vaikka, jos Dortmund olisi saanut kavennuksen ennen 3-0 maalia, niin oltaisiin varmasti nähty erilainen peli. Pari viimeistä maalia oli kosmetiikkaa. Melkoinen parannus viikolla pelattuun cupin matsiin.
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Paikalla
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #115 : 04.11.2023 klo 21:35:59 |
|
Sitä kutsutaan aavistamiseksi.
Neljännessä myös hyppy pois alta. Ei kai tuolla tasolla tarvitsisi aavistaa kuin rankkareissa? Pysy keskellä ja isona niin torjut ainakin puolet vedoista. Hyppää pois alta kun kaveri vielä juoksee, niin menee 99 sadasta sisään.
|
|
|
|
|
pallourpoilija
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter Turku, FC Boda, Fortuna Düsseldorf
|
 |
Vastaus #116 : 04.11.2023 klo 21:39:40 |
|
Ristus notta olikin kaunis maali punahousuilta 
|
|
|
|
|
Balla
Poissa
|
 |
Vastaus #117 : 04.11.2023 klo 21:44:49 |
|
Voisiko tätä konkurssisirkusta jättää mainitsematta jatkossa ainoan oikean joukkueen kanssa?
|
|
|
|
|
Osterdeich
Poissa
Suosikkijoukkue: Werder
|
 |
Vastaus #118 : 04.11.2023 klo 21:47:10 |
|
Ristus notta olikin kaunis maali punahousuilta  Eiköhän tämä futiksen katsominen nyt saa riittää mun osalta  . Huomenaamulla kohti Niedersachsenin helmeä eli Wolfsburgia. Auf geht's Werder  .
|
|
|
|
|
pallourpoilija
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter Turku, FC Boda, Fortuna Düsseldorf
|
 |
Vastaus #119 : 04.11.2023 klo 21:56:27 |
|
Pyrot tulille FCM-blokissa ja peli hetkeksi seis.
|
|
|
|
|
Raven32
Poissa
|
 |
Vastaus #120 : 04.11.2023 klo 22:19:07 |
|
Schlotterbeck maajoukkueeseen. Tai no on jo. Naureskelee ennen kulmaa ja lopettaa juoksun kesken. Aineissa vai aivan totaaliset paskat housuissa? Terzicin taktinen "muutos" viime kaudesta on helvetin nolo. 4-2-3-1 jossa 2x kutosta seisoo 10 metriä toisistaan paikallaan. Viime kaudesta otettiin siis luovuus pois, jätettiin olematon keskikenttä ja nyt peliä rakennellaan tuurilla. 9llä, oli sitten Fullkrug, Haller tms. ei ole mitään roolia. Reus roikkuu avauksessa vaikka paikka on penkillä hitauden takia. Laitapakit on mitä on mutta koko kentän taktisesti Dorre on täyttä paskaa koska Terzic.
Schlotterbeck ollut yksi parhaista tällä kaudelle, toki nyt hukkasi miehensä, joka löi alkutahdit. Hyökkäys ylimiehitetään ja lopulta sinne ei saada alimiehiseltä keskikentältä palloa. Sen kerran kun pallo ylhäällä Özcan & co ylipelaa vastustajien vastahyökkäyksissä. Osittain viime kevään vire perustui Canin jumalmoodiin. Noinkohan Wolf vielä saa mahdollisuuden ja vapaat kädet dominoida Leverkusenin laitureita vastaan?
|
|
|
|
|
tela-anneli
Paikalla
|
 |
Vastaus #121 : 05.11.2023 klo 03:08:03 |
|
Schlotterbeck ollut yksi parhaista tällä kaudelle, toki nyt hukkasi miehensä, joka löi alkutahdit.
Hyökkäys ylimiehitetään ja lopulta sinne ei saada alimiehiseltä keskikentältä palloa. Sen kerran kun pallo ylhäällä Özcan & co ylipelaa vastustajien vastahyökkäyksissä. Osittain viime kevään vire perustui Canin jumalmoodiin.
Noinkohan Wolf vielä saa mahdollisuuden ja vapaat kädet dominoida Leverkusenin laitureita vastaan?
"X maajoukkueeseen" on vanha ja kulunut forum läppä... Kyllä, Schlotteri on pelannut hyvin. Tuo maaliin johtanut virhe yksityiskohtineen on vaan niin härski että vaatii erityismaininnan. Terzicin taktisesta osaamattomuudesta voisi kirjoittaa romaanin mutta ei nyt jaksa. Siitä kuitenkin johtuu mm. se että useampi yksilö pelaa selvästi alle tasonsa. No joo, Özcan oli varmaan huono mutta tämän pelin ja koko alkukauden mittarilla esim. Sabitzer oli vielä huonompi huomioiden odotusarvon. Mutta lopulta eihän Dortmund ollut paska yksilöiden vaan valmennuksen osaamattomuuden takia.
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #122 : 05.11.2023 klo 12:42:34 |
|
Terzicin taktisesta osaamattomuudesta voisi kirjoittaa romaanin mutta ei nyt jaksa. Siitä kuitenkin johtuu mm. se että useampi yksilö pelaa selvästi alle tasonsa. No joo, Özcan oli varmaan huono mutta tämän pelin ja koko alkukauden mittarilla esim. Sabitzer oli vielä huonompi huomioiden odotusarvon. Mutta lopulta eihän Dortmund ollut paska yksilöiden vaan valmennuksen osaamattomuuden takia.
Jep. Kyllä BvB parempi on kuin mitä eilen näkyi kentällä. Ison osan pelaajista uurastus meni hukkaan tuolla taktisella ”osaamisella.” Bayern sai myös, tai oikeastaan otti, ei sitä vapaaehtoisesti annettu, parhaan mahdollisen alun ottelussa. Karmea vihellyskonsertti vieraiden pitäessä palloa kostautuikin kotijoukkueelle, joka meni täysin kipsiin ja lorautti löysät housuun. Siihen päälle kaksi nopeata maalia ja homma oli pulkassa. Tuossa vaiheessa tosin se Dortmund, johon on vuosien varrella tottunut, olisi vielä tullut matsiin takaisin ja ehkä tasoittanut, tai vähintään kaventanut ja pistänyt pelin jännäksi. Terzicin joukkueesta ei eilen siihen ollut. Tämä toki oli vain yksi matsi, ei sen kummempaa. Kausi on pitkä ja paljon ehtii vielä tapahtua.
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #123 : 05.11.2023 klo 14:05:45 |
|
Viimeisten 20 "klassikon" saldo BuLin puolella on bajuffeille 15-2-3 ja edellisestä pikachujen voitosta tulee ensi viikolla viisi vuotta. Kannattaisi varmaan markkinamiesten alkaa vähitellen hehkuttamaan vaikka Ponien ja pohjois-itävaltalaisten keskinäistä, ne ovat sentään viime vuosina olleet hieman enemmän tasaväkisiä vääntöä ja perinteitäkin on hieman enemmän.
|
|
|
|
|
HNV
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923 || 1948
|
 |
Vastaus #124 : 05.11.2023 klo 14:27:50 |
|
Jaa-a, onkohan Niedersachsen-derbyssä keppostelua luvassa?
E: räminä ja pauke sekä kuuluttajan nuhtelu jo alkoivat.
|
|
|
|
|
|
|
|