FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.11.2025 klo 04:00:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Kärkikamppailun paras alkamisaika?
14:30
16:00
17:00
18:30
19:30
22:00

Sivuja: 1 ... 22 [23] 24
 
Kirjoittaja Aihe: Kalinat, kierros 13  (Luettu 22599 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
ipswich

Poissa Poissa


Vastaus #550 : 26.11.2023 klo 20:03:30

Pellistri-Bruno-Martial
Hyökkääjät tekee nyt maaleja. Höjlund puuttuu vielä.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #551 : 26.11.2023 klo 20:04:00

MARTTI!
bimbaliukas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lädilisä


Vastaus #552 : 26.11.2023 klo 20:04:47

0-3! Jokohan tämä johto pitäisi loppuun asti?
keke vlk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Haka


Vastaus #553 : 26.11.2023 klo 20:04:51

Kylläpä aukeaa toffeerasia helposti, hienosti kyllä pelattu Manulta.

Taitaa olla Maukan kauden paras peli tähän mennessä?
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #554 : 26.11.2023 klo 20:05:02

Ei muuta kuin uudet pitkät sopimukset Martialille ja Rashfordille. :) Ylos
ipswich

Poissa Poissa


Vastaus #555 : 26.11.2023 klo 20:06:04

Nyt Manulla 3 kutia kohti maalia ja kaikki sisään. Tehokasta?
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #556 : 26.11.2023 klo 20:09:34

Nyt Manulla 3 kutia kohti maalia ja kaikki sisään. Tehokasta?

Vittuako sitä turhaan ohi vetelemään.
« Viimeksi muokattu: 26.11.2023 klo 20:11:36 kirjoittanut Optimus Prime »
ronaldo99

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle


Vastaus #557 : 26.11.2023 klo 20:09:56

Maguire ollut jälleen kentän kuningas. Parhaimpia toppareita liigassa tällä kaudella?
bunga bunga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet


Vastaus #558 : 26.11.2023 klo 20:11:39

ManU on tällä tuloksella 6 pisteen päässä kärjestä. Ei uskoisi.
Rätti5div

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, HJK, A-maajoukkue, SalPa


Vastaus #559 : 26.11.2023 klo 20:15:32

ManU on tällä tuloksella 6 pisteen päässä kärjestä. Ei uskoisi.

Jep, näillä peliesityksillä ei tosiaankaan uskoisi
ipswich

Poissa Poissa


Vastaus #560 : 26.11.2023 klo 20:41:24

ManU on tällä tuloksella 6 pisteen päässä kärjestä. Ei uskoisi.

Ajattelin samaa. Huonoa kautta, kahdeksaa tappiota hehkutettu ja tilanne on tämä. Kuutossija ja 4 pojoa CL-paikoista. Eikä kautta mennyt kuin 13 kiekkaa. 25 vielä jäljellä.
trendkiller

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers


Vastaus #561 : 27.11.2023 klo 01:24:33

ManU on tällä tuloksella 6 pisteen päässä kärjestä. Ei uskoisi.

Foorumilla paljon heikkouskoisia. Lutonkin kuulemma kaikkien aikojen heittopussi.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #562 : 27.11.2023 klo 13:33:08

Foorumilla paljon heikkouskoisia. Lutonkin kuulemma kaikkien aikojen heittopussi.
Oli aina ihan höpöä ne puheet somekanavissakin, että Derbyn ennätys olisi vaarassa. Veikkaan, että ne tyypit eivät ole tarpeeksi vanhoja muistaakseen kuinka huono Derby oikeasti oli 07-08. Alas Luton silti toki lähtee vielä heittämällä.

Mitä ManU:un tulee, niin hyvinhän nuo on tuloksia kaivanut viime aikoina. Katsotaan, mikä tilanne on kuitenkin tapaninpäivän kierroksen jälkeen. Sen jälkeen ManU on kohdannut kaikki jengit kerran. Suosittelen tsekkaamaan ManU:n otteluohjelman sinne asti.
« Viimeksi muokattu: 27.11.2023 klo 13:35:48 kirjoittanut Lätkis »
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #563 : 27.11.2023 klo 13:42:49

ManUn saldo tähän mennessä on siis 4 ottelua top 8 joukkueita vastaan (City, Arsenal, Brighton ja Spurs) ja 4 tappiota. Maalin voittoja joukkue on kaivanut kyllä hienosti.

Itse en understatin uskottavuudesta tiedä, enkä noin muutenkaan xG:n tai expected pointsille arvoa niin anna, mutta tässä xPTS-taulukossa ManU on 11.

https://understat.com/league/EPL
Taavetti_Merimies
Vastaus #564 : 27.11.2023 klo 19:09:07

ManU on tällä tuloksella 6 pisteen päässä kärjestä. Ei uskoisi.

Eilisen tulos oli vastoin maaliodottamaa niin rankasti ettei ole vastaavaa ihan äsken nähty.

0-3 lopputulos ja Evertonin odottama 2.50, ManU:n 2.20 xG Philosophyn X- tilin mukaan.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #565 : 27.11.2023 klo 23:01:52

Eilisen tulos oli vastoin maaliodottamaa niin rankasti ettei ole vastaavaa ihan äsken nähty.

0-3 lopputulos ja Evertonin odottama 2.50, ManU:n 2.20 xG Philosophyn X- tilin mukaan.
ManU:n maaliodottamaa lisää vielä vihelletty pilkkukin, mikä on hyvä huomioida. Nyt kun sopivasti ManC ja Tottenham kohtaavat tämän viikon sunnuntaina, niin ko. ottelupari Lanella on aivan loistava esimerkki maaliodottaman vastaisista tuloksista useammalta vuodelta.

E: Ylempään liittyen löysin yhteenvedon White Hart Lanen otteluista:
Uutinen
Sporting Life Football @SportingLifeFC

Man City's last five trips to Tottenham (four Premier League, one Champions League)

0 Wins
5 Defeats
0 scored (10.0 xG created)
7 conceded (4.3 xGA)
-7 goal diff (+5.7 xGD)

#ManCity #MCFC #TOTMCI #THFC

Aika kovaa shittiä nuo tilastot.

https://twitter.com/SportingLifeFC/status/1622308838815809538
« Viimeksi muokattu: 27.11.2023 klo 23:08:23 kirjoittanut Lätkis »
Sergei Analtov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO


Vastaus #566 : 27.11.2023 klo 23:18:35

Täällähän on odotetun kiimaista liveseurantaa maanantai-illan klassikosta. Fulhamille aika huumoripilkku ja Willian laittaa 2-1.
Fisuu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #567 : 27.11.2023 klo 23:53:51

On kyllä ollut kaikki pilkut kevyitä, mutta kerranki tuomarilinja pysyy samana. Kyllähän noista kaikista on voinu viheltää.
Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #568 : 28.11.2023 klo 08:39:00

Miten vitussa tuo eka pilkku vihellettiin? En nähnyt kyllä ihan kaikkia kuvakulmia, mutta näkemieni perusteella aivan naurettava päätös.
pöytälaatikko

Poissa Poissa


Vastaus #569 : 28.11.2023 klo 09:11:15

Ei oo jättänyt Wolvesin peleissä lisäajat kyllä kylmäksi viime aikoina. O'neil taas hiilenä tuomareista ja ekan pilkun takia ihan syystä.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #570 : 28.11.2023 klo 13:33:28

Jos Wolves olisi yhtä ylimielinen seura ja kokisi olevansa jotenkin etuoikeutettu voittamaan pelejä, kuten Arsenal tai Liverpool, niin olisivat varmaan laittaneet jo puolen tusinaa tiedotetta ulos pelien jälkeen.
hardluckpool
Vastaus #571 : 28.11.2023 klo 13:44:47

Jos Wolves olisi yhtä ylimielinen seura ja kokisi olevansa jotenkin etuoikeutettu voittamaan pelejä, kuten Arsenal tai Liverpool, niin olisivat varmaan laittaneet jo puolen tusinaa tiedotetta ulos pelien jälkeen.

Tämä on mielestäni hassu ilmiö. Lähes jokaisen seuran aktiiviseuraajissa on tälläkin foorumilla ne 1-3 käyttäjää, jotka ovat ottaneet elämäntehtäväkseen trollailun tai ovat muuten vain todellisuudesta irtaantuneita ja aina jaksetaan muistuttaa kuinka siellä täällä sen ja sen seuran janarit ovat aina kitisemässä, valittamassa tai uhriutumassa.

Todellisuudessa useimmiten näitä tekstejä tulee juuri tähän tapaan kuitenkin muiden seurojen symppaajilta ja sittenkin, kun se 1 % kohdistuu oikein oikeuttaa se yleistämisen kaikkiin muihinkin.
Varaamaton nimimerkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jokerit FC, Samipool, VfL Bochum


Vastaus #572 : 28.11.2023 klo 13:50:28

Toisaalta vaikea sortua ylimielisyyteen, kun on niin paska ;)
Dede

Poissa Poissa


Vastaus #573 : 28.11.2023 klo 13:54:42

Jos Wolves olisi yhtä ylimielinen seura ja kokisi olevansa jotenkin etuoikeutettu voittamaan pelejä, kuten Arsenal tai Liverpool, niin olisivat varmaan laittaneet jo puolen tusinaa tiedotetta ulos pelien jälkeen.
Onhan tuo GON joka kerta asiasta pelin jälkeen jollain lailla kommentoinut ja rightly so, sillä aika vituiksi tuomarointi on kyllä susien peleissä mennyt koko kauden ajan. Mahdollisesti 7 pistettä on valunut hukkaan näiden tuomioiden mukana.

Fulham-pelin jälkeen:

Lainaus
Gary O’Neil admitted VAR has lost his support after two penalty decisions went against his Wolves side in their defeat at Craven Cottage, while also believing a pair of Fulham players should have received red cards.

O’Neil said Salisbury admitted Fulham’s first penalty should have been overturned by VAR, while also disclosing that a representative from the refereeing group has also admitted Carlos Vinicius and Tim Ream should both have been dismissed.

On discussions with the referee after the match

“We discussed a lot of decision. Tim Ream should have been sent off for his second bookable offence on the penalty. They sent out a representative to one of my staff after the game and said by the letter of the law, Ream should have got a second yellow card.

“Vinicius should have been sent off for headbutting Max. It was clear. He headbutts him on the nose, he isn’t sent off, he’s given a yellow. He [Salisbury] debated that with me, and said it was a ‘soft’ headbutt. Which I said was crazy. Absolutely crazy.

“So, we can headbutt people on a football pitch, as long as it’s deemed ‘soft’ or ‘not hard enough’? My son, watching that at home, millions of children watching that, we’ve told them that you can headbutt someone on a football pitch as long as it’s ‘not too hard’? They since came out and sent a representative who said by the letter of the law that should have been a red card as well.

“Then there are the penalties that went against us. Nelson [Semedo] plays the ball, he doesn’t touch Tom Cairney, and I watched that with the referee and he admits that they got that one wrong and he should have been sent to the monitor. It doesn’t help all the fans who have travelled all this way to watch their team, it doesn’t help the players who are left frustrated again.

“The referee basically admitted they made a mistake with the Nelson one, but the one with Harry Wilson, we disagree a little bit. They think that got that right. He thinks there’s enough contact there to give a penalty. I think it’s really soft.

“You could argue that maybe two of those could go against us, but for all four situations to go against us is a tough one for the lads, the supporters and myself to take because we’ve been here a lot of times this season and it’s tough because we didn’t deserve to lose.”


Lainaus
On controversial decisions going against Wolves

“It’s bad luck that it keeps going against us, but there are bad refereeing decisions in there. I’ve had a real grown-up conversation in there with him [Salisbury], I’ve tried to remain calm, and I’m not angry with anybody, I’m not in there abusing people, it’s just a conversation around it being six, seven points now have gone against us.

“You can phone me and tell me I’m wrong. You can phone me and apologise, you can send me flowers if you like, but the difference from 22 points to 15 is huge. I’m managing a big football club here and the difference that you’re making to my reputation, to the club’s progression up the league, to people’s livelihoods, it’s huge.

“It can’t be like this with all the technology and all the time in the biggest league in the world that we’re getting so many wrong. It can’t be ok. We should discuss the game, but, unfortunately, we have to discuss these because they’re such big decisions.”

Tuossa nyt jotain kommentteja pelin jälkeen. Puhelinsoitoilla viitataan näihin PMGOL:lin anteeksipyyntöihin vituiksi vetämisestä.

edit. laitetaan nyt loputkin:
Lainaus
On the negative impact of VAR

“It’s really complex. I’ve always been for VAR, but I think it’s causing a big problem at the moment. The fact that the first one isn’t deemed a clear and obvious error and the second one is, I just think VAR has cost us there.

“If it was just the referee at that point, we maybe concede one penalty from a mistake, and the fact we’ve conceded two in that game, for me, VAR is not helping much with subjective decisions.

Maybe tonight has finally turned me against VAR when I thought it would help, but it doesn’t.”

On improving refereeing standards

“I won’t be calling anybody because what can I do? I have two options now; I keep behaving in a way that I should, and I make my players behave in a way that they should and we respect everybody, and we respect the decision making, or we start to go, ‘That’s not working. We’re going to have to make some noise.’ They’re the two decisions.

“I’d rather be a decent human being and answer things honestly and have honest chats with people, but things need to get better because I can’t accept us being on the wrong end of decisions as often as we are. That needs to get better.”

Omasta mielestäni ei tuo toki mitenkään kovin ylimielistä kommentointia ole.
« Viimeksi muokattu: 28.11.2023 klo 14:01:28 kirjoittanut Dede »
arse4ever

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PL winner ?/?


Vastaus #574 : 28.11.2023 klo 14:39:10

Jos Wolves olisi yhtä ylimielinen seura ja kokisi olevansa jotenkin etuoikeutettu voittamaan pelejä, kuten Arsenal tai Liverpool, niin olisivat varmaan laittaneet jo puolen tusinaa tiedotetta ulos pelien jälkeen.

Toisaalta mieluummin varmaan 100% faneista kattelee mieluummin, että seurat lähettelee tiedotteita paskasta tuomaroinnista (mikä on faktaa), kun että yks seura kuvittelee olevansa niin etuoikeutettu, että kokee saavansa kusettaa talousasioissa yli 100 syytteen verran ja sen jälkeen vielä lapata kottikärryllisiä rahaa päättäjille, jotta saa jatkaa toimintaa.

 
Sivuja: 1 ... 22 [23] 24
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa