Lempilampi
Poissa
|
 |
Vastaus #650 : 12.01.2024 klo 20:35:07 |
|
Kauden ensimmäinen hyvä hankinta.  Koeta nyt Herstein pysyä housuissasi!  Odotus palkittiin!  Melkein ehti jo alakulo iskeä. Nyt on pullo korkattu ja hymy korvissa. Voisiko viikonloppu enää paremmin alkaa? Keskikenttä alkaa näyttää hyvältä. Viime kaudella puuttui se palanen puolustuksen ja keskikentän välillä. Nyt se osa-alue pitäisi olla kunnossa. Jotenkin näin? Riski (Saarikivi, Boström) Jepa (Boström, Ikonen) Sihvonen (Ikonen)
|
|
|
|
A47
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat (ulkomailta Los Blancos)
|
 |
Vastaus #651 : 12.01.2024 klo 20:48:16 |
|
Jännä nähdä millä formaatiolla lähdetään kauteen. 4-3-3 tai 4-2-3-1 varmaan todennäköisimmät. En paljoa Klubi 04 tai HJK:n Youth League pelejä seurannut, mutta ilmeisesti 4-3-3 siellä on vedetty Transfermarktin mukaan.
Tämänhetkisen sopimustilanteen perusteella tilanne olisi kait tämä:
xxx-xxx (Hakanpää)
Pakkanen Mensah (Uusitalo) (xxx-xxx) Häggström Collin (xxx-xxx) (xxx-xxx)
Sihvonen (Ikonen)
Karlsson Saarikivi (Boström) (xxx-xxx)
Riski Mohammed (Pippola) (Pohtio) xxx-xxx (Helén)
Ei tuo huonolta vaikuta tammikuun puolvälin joukkueeksi. Kaikki tietävät realiteetit maireampien pommien narraamiseen, eli niitä voisi tässä kevään mittaan toivottavasti ainakin 2kpl napsahtaa. Kovin tarve olisi 1.hyökkääjälle sekä avauksen maalivahdille. Lisäksi puolustuksen laidoille olisi hyvä saada vähintään ringinleventäjää. Matej tai Benga kelpaisi topparinelikon täydentäjiksi.
Olisiko Nuutisen kontakteilla Eze mahdollista saada Tepsin paitaan kaudeksi upottamaan palloa reppuun entistä kovemmalla sarjatasolla? Olisi looginen eteenpäin menevä askel pelaajalle ja pääsisi tutun valmentajan alaisuudessa vähän armollisempaan paikkaan hakemaan läpimurtoa miesten tasolle, kuin mitä Klubissa on tarjota. Sitten vuoden päästä HJK saisi takaisin entistä valmiimman hyökkääjän ja Tepsi voisi Ezen maaleilla juhlia Veikkausliigaan nousua. Utopiaa kenties, mutta ainahan sitä saa unelmoida.
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #652 : 12.01.2024 klo 22:25:01 |
|
Koeta nyt Herstein pysyä housuissasi!  No, kaikesta huolimatta tässä on vielä tarve avauksen maalivahdille, laitapakille, topparille, keskikenttäpelaajalle, laiturille ja kärjelle. Eli ei tässä voi ilosta pomppia, vaikka olisi tämä alkutalvi kieltämättä huonomminkin voinut sujua.
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.01.2024 klo 22:27:20 kirjoittanut Herstein »
|
|
|
|
|
vitonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Töpselit
|
 |
Vastaus #653 : 12.01.2024 klo 22:36:58 |
|
Huomenna pitäisi olla Talissa treenipeli KäPaa vastaan, jos ei muutoksia ole tullut tuohon vajaa viikko sitten ilmoitettuun tammikuun treenipelien kalenteriin. Mielenkiintoista nähdä kokoonpano ja se onko testipelaajia mukana. Ja jos niin onko uusia vai jo aiemmin nähtyjä.
|
|
|
|
Röyhkeä vasuri
Poissa
|
 |
Vastaus #654 : 12.01.2024 klo 23:57:19 |
|
No, kaikesta huolimatta tässä on vielä tarve avauksen maalivahdille, laitapakille, topparille, keskikenttäpelaajalle, laiturille ja kärjelle. Eli ei tässä voi ilosta pomppia, vaikka olisi tämä alkutalvi kieltämättä huonomminkin voinut sujua.
Miikka Mujunen maaliin, Miika Kauppila/Riku Sjöroos laitaan. Berat Köse keskikentälle? Kelpaisko? Kaikki nämä olis saatavilla?
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #655 : 13.01.2024 klo 00:00:11 |
|
Ei kyllä kelpaisi kukaan noista, Sjökke varauksin ehkä, jos ei parempaa ole saatavilla.
|
|
|
|
Hurten
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #656 : 13.01.2024 klo 01:44:46 |
|
Joukkueen rakennus tuntuu mairealta.
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #657 : 13.01.2024 klo 08:39:32 |
|
Kauppilan ottaisin ilomielin, olisi pitänyt ottaa jo silloin pari (?) kautta sitten, kun oli testissä.
|
|
|
|
Lempilampi
Poissa
|
 |
Vastaus #658 : 13.01.2024 klo 09:22:04 |
|
No, kaikesta huolimatta tässä on vielä tarve avauksen maalivahdille, laitapakille, topparille, keskikenttäpelaajalle, laiturille ja kärjelle.
Keskikenttäpelaajasta eri mieltä. Nykyisten laitapakkien ja laiturien tasosta minulla ei vielä ole selvää kuvaa, mutta vahvistusta molemmille osastoille tarvitaan, se on selvä. Jollei avaukseen, niin ainakin rotaatioon. Maalivahti, toppari ja hyökkääjä saisivat kaikki olla maireita. Eikös se ole se kuuluisa vahva keskiakseli, josta puhutaan? Sihvonen on jo 
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.01.2024 klo 09:24:20 kirjoittanut Lempilampi »
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #659 : 13.01.2024 klo 09:39:52 |
|
Miikka Mujunen maaliin, Miika Kauppila/Riku Sjöroos laitaan. Berat Köse keskikentälle? Kelpaisko? Kaikki nämä olis saatavilla?
Ei kyllä hirveästi lämmitä. Me tarvitaan nyt niitä avauksen profiilipelaajia, näistä jätkistä sellainen olisi ehkä Sjökke, muuten ei kiitos. Kauppila näyttää ihan hyvältä, mutta lopputuotos on melko surkeat tehot, joten ei ehkä ole se, mitä haetaan. Lakkamäen kanssa olisi kiva tehdä jatkosoppari, sen myötä laitapakkiosasto olisi jo kelvollinen ja voisi paikata tarvittaessa myös topparina.
|
|
|
|
lentokonetila
Poissa
|
 |
Vastaus #660 : 13.01.2024 klo 09:50:38 |
|
Instagramissa uutisia: - Rikun kuntoutuminen etenee, mutta vielä ei treenaa täysipainoisesti - Jepa loukkaantunut ja pitkään sivussa - Umarin pelipaikka vaihtuu laitahyökkääjäksi
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #661 : 13.01.2024 klo 09:51:26 |
|
Jepa oli Maunossa keppien kanssa, joten hetken lienee sivussa tosiaan
|
|
|
|
vitonen
Poissa
Suosikkijoukkue: Töpselit
|
 |
Vastaus #662 : 13.01.2024 klo 10:03:30 |
|
Jepa oli Maunossa keppien kanssa, joten hetken lienee sivussa tosiaan
Alustavan arvion mukaan kauden avauksen ei pitäisi olla vaarassa, mutta toisaalta kun muistaa alustavat arviot Pohjolaisen kohdalla niin saa nähdä. Harmi kyllä Karlssonin kannalta.
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #663 : 13.01.2024 klo 10:09:09 |
|
Voisi postata kunnolla informatiivisina tännekin, eikä pelotella toisia käyttämään instagramia, kiitos - nyt oli pakko avata tuo kakkakikkare pitkästä aikaa.
Erittäin harmillinen juttu kyllä.
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #665 : 13.01.2024 klo 10:59:06 |
|
Ooh, enpä paniikissa huomannut sieltä käydä katsomassa.
|
|
|
|
Ravenmoon
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, 49ers
|
 |
Vastaus #666 : 13.01.2024 klo 11:53:27 |
|
Viimeiset pari tuntia ens perjantaina menee sitten ihan johonkin muuhun kuin työntekoon. Pitänee väijyä tuo tos - ,pk-35 peli TS:n sivuilta kun kerran näyttävät
|
|
|
|
Poni
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #667 : 13.01.2024 klo 12:06:27 |
|
Lakkamäki ainakin mukana tänään. Samoin Tainio, Salonen ja Pitkälä. E. uskomatonta, että TPS päivittää ja pitää näinkin hyvin ajantasalla pelaajien kunnosta, ja ihan jostain pelipaikan muutoksista. Paljon on vettä Aurajoessa virrannut.  e2 onko Pohtiolla pitkät kalsarit jalassa tuossa kuvassa?
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.01.2024 klo 12:09:56 kirjoittanut Poni »
|
|
|
|
|
Juuli
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, MUFC
|
 |
Vastaus #668 : 13.01.2024 klo 12:09:01 |
|
Lakkis!  Toivottavasti saadaan jatko tehtyä. Hyökkäyspäähän toivoisi myös testimiehiä.
|
|
|
|
Julian
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #669 : 13.01.2024 klo 12:10:27 |
|
Vaikka olenkin vain maltillisesti Lakkiksen hypejunassa, niin olisi semikova pommi
|
|
|
|
Poni
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #670 : 13.01.2024 klo 12:13:30 |
|
Lakkis!  Toivottavasti saadaan jatko tehtyä. Hyökkäyspäähän toivoisi myös testimiehiä. Harmi, että kiukuspäissäni poistin Simo Roihan Facebook kavereista, eikä pysty seuraamaan, onko näkynyt Turussapäin.
|
|
|
|
Better Call Muzaci
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #671 : 13.01.2024 klo 12:38:06 |
|
KäPa lupailee Twitter/X-sivuillaan ”Mukana tänään myös striimi, mikäli kaikki menee hyvin. Tästä linkki lähempänä ottelua!”, joten jos hyvin käy, sieltä pystyy katsomaan matsia.
|
|
|
|
kurosawa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #672 : 13.01.2024 klo 12:48:15 |
|
No nyt on aika lähellä ottelua. Onko striimi jossain??
|
|
|
|
Better Call Muzaci
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #673 : 13.01.2024 klo 12:52:06 |
|
Päivitän tasaisesti Käpan X-sivua, laitan tänne, jos ilmestyy.
|
|
|
|
Båski
Poissa
|
 |
Vastaus #674 : 13.01.2024 klo 12:54:08 |
|
TPS varma nousija. Tohon vielä pari pitkää sälliä.
Hyvä sanoa näin tammikuussa  Eiköhän viimeistään syksyllä ala mahalasku, viimeistään nousukarsinnoissa.
|
|
|
|
|
|