• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

PKKU 2024 - Uudella tasolla

Aloittaja Keravan faija, 29.12.2023 klo 15:15:25

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Keravan faija

Jos Rovaniemellä vedettiin vajaalla odotukset ylittävä lisäaikavoitto, niin tänään jäätiin pelitapahtumien vastaisesti tasuriin.

Pallo oli toistuvasti erittäin vaarallisesti espoolaisten boksissa, mutta niin vain jokaisen vedon eteen löytyi kroppaa.

Kerholle toimii parhaiten hieman yllättävät ja nopeat hyökkäykset, ja jos vastustajan koko nippu on alhaalla, niin ei sitä oikein saada enää puhkottua.

Jäyhä Jököttäjä

Hyvä meni kiertoon. Lauantaina keravanaapuri  tuli pihalle ja kertoi menevänsä ekaa kertaa PKKU - kotipeliin Kalevaan.

Teksti- TVstä oli pelin bongannut.

Kerroin missä peli missä peli oikeasti pelataan. Annoin kausarin ja hän sinne pyöräili.


Siis Hyrylään.

Keravan faija

1-4 vierasvoitto Vaasasta. En nähnyt matsia, joten ei analysoitavaa.

Jos ajatellaan, että Klubia vastaan ei riitä, niin Atlantis pitäisi vielä kaataa, jotta päästäisiin ylempään jatkosarjaan.

Jäyhä Jököttäjä

#128
Eipä tässä luvatussa elokuussakaan pelata mitään liiton sarjoja Keravalla.

Lauantaina sentään P17 kakkosen paikallispeli.

edit: muistin väärin. Syyskuuksi olikin luvattu.

Keravan faija

Klubia ei ole taidettu koskaan voittaa, päinvastoin hävitty yleensä tosi rumin lukemin. Silti joukkueelle löytynyt tapa pelata yhteen herättää toiveita, että voisiko runkosarjan vikasta matsista raapia pisteitä. RoPSilla on maaliero plussalla, joten jos sekä Jazz ja RoPS voittavat häntäpään joukkueita vastaan pelattavat ottelunsa, niin meidänkin pitäisi voittaa Klubi päästäksemme yläloppusarjaan.

En toki näe sinne pääsemisessä ihan hirveän suurta kiimaa, mutta onhan se eri juttu olla 4. kuin vaikka 10.

S.K.

Missä on peli tänään? Klubin sivuilla lukee Kerava, PKKU:n sivuilla lukee kaikki kotipelit Keravalla ja tulospalvelu näyttää paikaksi Hyrylää.

J. Campos

Lainaus käyttäjältä: S.K. - 31.08.2024 klo 14:27:01
Missä on peli tänään? Klubin sivuilla lukee Kerava, PKKU:n sivuilla lukee kaikki kotipelit Keravalla ja tulospalvelu näyttää paikaksi Hyrylää.

Hyrylässä peli on

J. Campos

Tänään debyyttinsä miesten peleihin tekee Kerhon -08 majuveskari Niki Hasselman.

Robert Bartonin Atlantis pelissä tapahtuneen pahan loukkaantumisen myötä Nikiä toivottavasti nähdään myös syksyn muissa peleissä.

Mielenkiinnolla odotan

Keravan faija

Niki ei ollut yhtään hassumpi, rankkari meni toki hänen piikkiin, mutta onneksi osui tolppaan.

Tänään oli historiallinen voitto tarjolla, mutta ihan ei osumatarkkuus riittänyt. Hieman paremmalla alkukaudella oltaisiin oltu yläloppusarjassa, mutta nyt sitten dominoimaan alempaan.

S.K.

Minkä takia PKKU pelasi tasatilanteessa kellosta aikaa pois, kun tasuri ei olisi riittänyt yläsarjapaikkaan? Maalipotkut vei saman verran kuin Klaksvikillä Helsingissä.

Eirikur Rauði

Toinen puoliaika oli tosi laadukasta pelaamista kerholta. Peli olisi pitänyt tappaa ennen klubin johtomaalia. Se katkaisi kirin.

Keravan faija

Alaloppusarja vaikuttaa odotetun leppoisalta. Aaron Lindholm meni hattutempulla maalipörssin kärkeen. :ylos:

purkupallospesialisti

Vain yksi suoritus eilisestä pelistä jäi vaivaamaan ja se oli omani. Vartin myöhässä peliin tilanteen ollessa 3-0...

Lindholm tuli tälle kaudelle kyllä varsin puskista mutta Loviisan kasvatti on pelannut erinomaisen kauden.

Jäyhä Jököttäjä

Hieno uusi fani, jolle lainasin kausikorttini johtuen Hyrylässä palautti sen.
Tykkäsi kovasti.

Toiivottasti joskus joskus pelataan taas Keravalla. Ensi kautta odotellessa, kun tähän ei saatu selvyttä.

Ia

Aaron Lindholm. Mikäs juttu tää nyt on? Kaveri kuitenkaan koskaan Kotkassa ollut minkäänlainen iso lupaus

Quattro10

Lainaus käyttäjältä: Ia - 22.09.2024 klo 23:44:09
Aaron Lindholm. Mikäs juttu tää nyt on? Kaveri kuitenkaan koskaan Kotkassa ollut minkäänlainen iso lupaus

Urheilullisesti oli lahjakas, ei niinkään taitava jalkapalloilija. PKKU:ssa tietääkseni erittäin hyvä valmennus tähän urheilulliseen puoleen.

Keravan faija

Kuopiosta jälleen vierasvoitto 2-3. Hienoa että maalintekoon löytyy leveyttä, jos vaikka Lappalainen jatkaisi seurassa ensi kaudella.

Parempaan sijoitukseenkin oli mahdollisuuksia, mutta alkuasetelmiin verrattuna positiivinen yllätys tämä tulossa oleva 7. tai 8. sija.

Jäyhä Jököttäjä

Lupauksista huolimatta ei Keravalla pelata lokakuussakaan.

Jos sitten koskaan.

Keravan faija

Jep, kaikista paikoista vika matsi siirrettiin Järvenpäähän. Jos ei Mustapekka olisi palanut, tässähän olisi ollut mahdollisuus vaikka syventää Gnistan-yhteistyötä ennemmin.

Kaupunki olisi ilmeisesti kunnostanut Keravan kentän, mutta koko Etelä-Suomessa on vain yksi näitä korjauksia tekevä taho, eikä enää syksyksi ehtinyt. Siitäpä liikeideaa jollekin futiksen ympärille.

Jäyhä Jököttäjä

#144
Lainaus käyttäjältä: Keravan faija - 12.10.2024 klo 15:02:04
Jep, kaikista paikoista vika matsi siirrettiin Järvenpäähän. Jos ei Mustapekka olisi palanut, tässähän olisi ollut mahdollisuus vaikka syventää Gnistan-yhteistyötä ennemmin.

Kaupunki olisi ilmeisesti kunnostanut Keravan kentän, mutta koko Etelä-Suomessa on vain yksi näitä korjauksia tekevä taho, eikä enää syksyksi ehtinyt. Siitäpä liikeideaa jollekin futiksen ympärille.

Kaupunki ei siis pysty mihinkään , vaan  yrittää ostaa sen joltain  ` taholta` , jota ei kiinnosta.

e: siis miestenkin viimeinen peli  tosiaan pelataan Järvenpäässä.  Menipä kausari totaalisen hukkaan tänä kesänä.

e2: tuleekohan tuolla perinteinen ' vihaan Järvenpäätä' - chantti ?

Keravan faija

Kauden päätöksestä 1-2 tappio ja sijoitus 8. Joukkueen motivaatio ei ollut ehkä parhaimmillaan ja JJK:n puolustusta oli vaikeaa ohittaa. Aaronille sarjan maalikuninkuus ja lupaava tulevaisuus.

Jäpsistä ei vihapuhuttu, mutta huudettiin kyllä "kenttä kuntoon Kalevassa". Lopussa sitten kukkia Ramille, Jepelle ja H-P:lle.

ArtAl50

Kyllä tästäkin kaudesta hyvä fiilis jäi. Alku odotetun vaikea jengin mentyä täysin uusiksi, mutta sitten kun yhteinen sävel kentällä löytyi, niin sitten oltiinkin ihan sarjan kuumimpia joukkueita. Yläloppusarja jäi harmittavan lähelle, mutta vähimmäistavoite, sarjapaikka säilyi helposti. Onnistujia oli useita, mainittakoon herrat Lindholm, Leinonen, Sainio, Lappalainen ja Mäkilä.

Ensi kaudella puhaltaakin sitten uudet tuulet, kun valmennuskaksikko Hakanpää/Römark siirtyy sivuun. Mahtavaa duunia ovat näillä resursseilla tehneet ja tästä on seuraajien hyvä jatkaa. KIITOS herroille ja kentänlaidalla tavataan.

Erityismaininta myös joukkueen pitkäaikaiselle huoltajalla HP:lle, jonka ansiokas ura tuli tänään päätökseen. Hyviä eläkepäiviä!

Ensi kauden ensisijainen toive on tottakai, että saadan Kalevan kenttä kondikseen, ja päästään palaamaan sinne oikealle kotikentälle.

Kiitokset kaikille kerhohenkisille kaudesta, ensi kaudella jatketaan!

ON VAIN KERHO! 🍻



konteri

HP:lle nyt ja aina :tuoppi:. Kertakaikkisen hieno mies.

Ja toki Ramille myös, loistavaa duunia nuorella materiaalilla kaudesta toiseen :ylos:

Jäyhä Jököttäjä

Kerhohenkiset  pääsevät huomenna vihdoin Kalevaan.

B - SM  huomenna 26.10 viimeinen peli klo 13:00.

Nähtäväksi jää päästäänkö koiran kanssa katsomoon.

Ensi kaudella en aio enää yrittää .