Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #18900 : 09.12.2024 klo 11:46:21 |
|
Albanese poistuu odotetusti.
|
|
|
|
|
Ryan R
Poissa
Suosikkijoukkue: Russell was not even there
|
 |
Vastaus #18901 : 09.12.2024 klo 11:46:41 |
|
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #18902 : 09.12.2024 klo 11:55:36 |
|
Uskaltaisikohan sitä toivoa muitakin uutisia vielä näille joulunalusviikoille, vai odottavatko kaikki oksaset, arifit ja kumppanit tammikuun ikkunoiden avautumista muualla ja solmivat näitä plan B:nä pitämiään Suomi-soppareita vasta ensi vuoden puolella? Valmennuksen osalta lienee joka tapauksessa selvää, että ennen Betis-awayta 19.12. ei tapahdu mitään - ja itse asiassa tuskin edes sen ja joulun pyhien välissä. Kulissien takana hommat kuitenkin jo toivottavasti paketissa ja ensi kauden aloittavan päävalmentajan nimi paperissa. Edit. Ihan mielenkiintoinen tilasto kaksinkamppailujen voittoprosenteista kuluneella kaudella Veikkausliigan sivuilla: https://www.veikkausliiga.com/uutiset/2024/12/08/kupsn-ibrahim-cisse-oli-vahvin-kaksinkamppailuissa-kaudella-2024-katso-top20. Tomas oli siis kaikista puutteistaan huolimatta tilaston kakkonen koko sarjassa ja toinen top 20:een mahtunut HJK-pelaaja Aapo Halme sijalla 12. Kun myöskään Ville Tikkasta ei listalla näy, niin näinköhän Miro Tenhon saappaita Klubin alakerran fyysisenä isäntänä on vieläkään kunnolla paikattu - poislukien tietysti tuo Tomasin vajaan puolen vuoden stintti alkukaudeta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.12.2024 klo 12:29:01 kirjoittanut SerGo »
|
|
|
|
|
Fisuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi
|
 |
Vastaus #18903 : 09.12.2024 klo 12:38:05 |
|
Aapon onnistumisprossa kaksinkappailuissa ihan hieno tilasto. Tilasto ei kuitenkaan kerro kuinka moneen kaksinkamppailuun Aapo ei edes ehdi mukaan hitautensa takia.
|
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #18904 : 09.12.2024 klo 12:42:17 |
|
Tack och adjö. Näytöiksi jäi väkkärä pyöriminen kentällä, mutta jotain muutakin pitäisi kyetä tekemään, kuin pyöriä kentällä väkkärämäisesti.
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #18905 : 09.12.2024 klo 13:08:40 |
|
Tack och adjö. Näytöiksi jäi väkkärä pyöriminen kentällä, mutta jotain muutakin pitäisi kyetä tekemään, kuin pyöriä kentällä väkkärämäisesti.
Mieleen jäi kakkossyöttö Töölössä Klaksvikia vastaan tehtyyn tasoitusmaaliin ja pari kertaa rimojen kolistelu kaukolaukaksilla Interiä vastaan. Ihan symppiksen oloinen kaveri, mutta ylhäällä oleellinen sanottu. Ehkä joku muu joukkue liigasta hyötyy hänen otteitaan.
|
|
|
|
|
AleksisKivi
Poissa
|
 |
Vastaus #18906 : 09.12.2024 klo 13:36:53 |
|
Uskaltaisikohan sitä toivoa muitakin uutisia vielä näille joulunalusviikoille, vai odottavatko kaikki oksaset, arifit ja kumppanit tammikuun ikkunoiden avautumista muualla ja solmivat näitä plan B:nä pitämiään Suomi-soppareita vasta ensi vuoden puolella? Valmennuksen osalta lienee joka tapauksessa selvää, että ennen Betis-awayta 19.12. ei tapahdu mitään - ja itse asiassa tuskin edes sen ja joulun pyhien välissä. Kulissien takana hommat kuitenkin jo toivottavasti paketissa ja ensi kauden aloittavan päävalmentajan nimi paperissa. Edit. Ihan mielenkiintoinen tilasto kaksinkamppailujen voittoprosenteista kuluneella kaudella Veikkausliigan sivuilla: https://www.veikkausliiga.com/uutiset/2024/12/08/kupsn-ibrahim-cisse-oli-vahvin-kaksinkamppailuissa-kaudella-2024-katso-top20. Tomas oli siis kaikista puutteistaan huolimatta tilaston kakkonen koko sarjassa ja toinen top 20:een mahtunut HJK-pelaaja Aapo Halme sijalla 12. Kun myöskään Ville Tikkasta ei listalla näy, niin näinköhän Miro Tenhon saappaita Klubin alakerran fyysisenä isäntänä on vieläkään kunnolla paikattu - poislukien tietysti tuo Tomasin vajaan puolen vuoden stintti alkukaudeta. Samuli Miettisen ottaisin tuolta listalta klubiin. Toki seuraava askel on lähes varmasti ulkomaille eikä klubiin.
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #18907 : 09.12.2024 klo 14:19:40 |
|
https://www.hjk.fi/artikkelit/miehet/arop-ring-kokkolasta-klubiin/Ringin (ei Alexin) siirtouutinen. Itseluottamusta ei kaverilta ainakaan puutu Tavoitteena on tietysti kehittyä pelaajana, kasvaa ihmisenä ja murtautua Veikkausliiga-joukkueeseen. Ja se tulee tapahtumaan jo talvella, jos vaan saan Liigacupissa mahdollisuuden näyttää, Ring linjaa.
|
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #18908 : 09.12.2024 klo 14:26:04 |
|
https://www.hjk.fi/artikkelit/miehet/arop-ring-kokkolasta-klubiin/Ringin (ei Alexin) siirtouutinen. Itseluottamusta ei kaverilta ainakaan puutu Tavoitteena on tietysti kehittyä pelaajana, kasvaa ihmisenä ja murtautua Veikkausliiga-joukkueeseen. Ja se tulee tapahtumaan jo talvella, jos vaan saan Liigacupissa mahdollisuuden näyttää, Ring linjaa. Asenne kohdillaan, tervetuloa Arop! 
|
|
|
|
|
Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #18909 : 09.12.2024 klo 15:21:03 |
|
Roni Hudd mainittu niin piti oikein tarkistaa hänen tilastot.
Hudd on pelannut 51 liigaottelua ja tehnyt niissä 6 maalia. Ykkösliiga on tuskin hänelle kovin houkutteleva vaihtoehto?
Aijaaha. Jouluhassuttelua? Maali joka kahdeksannessa pelissä on liigapelaajan merkki. Tekstitelevisioanalyysin perusteella ei kannata liigoja toivoa. Itse veikkaan, että ykkösliigassakin on vaikeuksissa kaksinkamppailuissa.
|
|
|
|
|
|
|
hyppypolvi
Poissa
Suosikkijoukkue: tp-49
|
 |
Vastaus #18911 : 09.12.2024 klo 17:06:44 |
|
Miklu ehkä saisi jatkaa staffissa? Ehkä noista haastatteluista ymmärsi että Virta saisi mennä muualle?
|
|
|
|
|
Frodo Reppuliukko
Poissa
|
 |
Vastaus #18912 : 09.12.2024 klo 17:34:33 |
|
Aapon onnistumisprossa kaksinkappailuissa ihan hieno tilasto. Tilasto ei kuitenkaan kerro kuinka moneen kaksinkamppailuun Aapo ei edes ehdi mukaan hitautensa takia.
Not sure jne. mutta tuollahan on samassa taulukossa se kaksinkamppailujen kokonaismäärä 143. E: jaa siis EI ehdi. No, voisihan tuota lukemaa verrata minuutteihin ja räknäillä siitä jotain. Toisaalta myös hyvä pelaaja ei välttämättä edes joudu kaksinkamppailuihin niin usein kuin joku toinen, vaikka jälkimmäinen voittaisikin niitä paljon.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.12.2024 klo 17:36:34 kirjoittanut Frodo Reppuliukko »
|
|
|
|
|
Frodo Reppuliukko
Poissa
|
 |
Vastaus #18913 : 09.12.2024 klo 17:37:58 |
|
Asenne kohdillaan, tervetuloa Arop!  Helppo murtautua kokoonpanoon tai mihin vaan, kun on toisinpäin Pora KJEHräyhynnnfffggghhhhargh
|
|
|
|
|
Frodo Reppuliukko
Poissa
|
 |
Vastaus #18914 : 09.12.2024 klo 17:39:34 |
|
Tack och adjö. Näytöiksi jäi väkkärä pyöriminen kentällä, mutta jotain muutakin pitäisi kyetä tekemään, kuin pyöriä kentällä väkkärämäisesti.
Albanesella oli hyvä teku, hyviä syöttöjä ja todella hyvän oloinen laukaus. Ymmärrän silti joo, että ei jatkettu. Olisin ennemmin pitänyt kuitenkin kuin Kökcyn näillä näytöillä.
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #18915 : 09.12.2024 klo 17:48:07 |
|
Huomenna Klubin omassa podcastissa taas pitkästä aikaa mielenkiintoista asiaa kun vieraana on Petri Vuorinen: https://x.com/hjkhelsinki/status/1866138356259954901. Ainakin tuon X-postauksen tiiseriklipin perusteella keskustelu tulee sivuamaan ensi kauden joukkueenrakennusta, mikä on tietenkin se kiinnostavin mahdollinen aihepiiri ajankohta huomioonottaen.
|
|
|
|
|
Melieber
Poissa
|
 |
Vastaus #18916 : 09.12.2024 klo 17:48:58 |
|
Helppo murtautua kokoonpanoon tai mihin vaan, kun on toisinpäin Pora KJEHräyhynnnfffggghhhhargh
Itse sanoi kylläkin olevansa todella hyvä lukemaan peliä, joten tuskin on kentällä ainakaan väärinpäin KJjöööHörööhööhöööö. Tervetuloa Aaroppi ja heippa Alba (ei Jessica.) Itse pidin hänestä.
|
|
|
|
|
1/2-aika
Poissa
|
 |
Vastaus #18917 : 09.12.2024 klo 20:37:12 |
|
Asenne kohdillaan, tervetuloa Arop!  Vähän tulee mieleen Grace Jones. Tervetuloa!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.12.2024 klo 20:41:13 kirjoittanut 1/2-aika »
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #18918 : 10.12.2024 klo 09:51:43 |
|
Huomenna Klubin omassa podcastissa taas pitkästä aikaa mielenkiintoista asiaa kun vieraana on Petri Vuorinen: https://x.com/hjkhelsinki/status/1866138356259954901. Ainakin tuon X-postauksen tiiseriklipin perusteella keskustelu tulee sivuamaan ensi kauden joukkueenrakennusta, mikä on tietenkin se kiinnostavin mahdollinen aihepiiri ajankohta huomioonottaen. Erittäin hyvä jakso, jossa Vuorinen vastaa yllättävänkin suoraan hänelle esitettyihin yleisö- ja muihin kysymyksiin. Tässä jotain poimintoja: -Pukin, Ringin ja Lassi Lappalaisen tilanteista Petri mainitsi, että hän itse ei ole paraikaa neuvottelemassa kenenkään kanssa, mutta "yhteys on olemassa" (oletettavasti Ägän kautta) ja toivottavasti ainakin jokunen näistä pelaa ensi kaudella Klubissa. -Pelaajabudjetti säilyy samalla tasolla kuin tällä kaudella. Tämän voi toki ymmärtää monellakin eri tavalla (viitataanko tässä tilanteeseen kuluneen Veikkausliiga-kauden alussa vai lopussa, jne), mutta kun otetaan huomioon, ettei rosterilta tarvita välttämättä ihan yhtä paljon leveyttä kuin tähän asti, niin eiköhän laatu pysy ihan ok+ tasolla. -Atomin tilanteesta ei mitään uutta: hänelle tosiaan tarjottiin sopimusta seurassa (ei edareissa), mutta tämä päätti jatkaa uraansa muualla (Suomessa?) pääsarjatasolla. Vuorinen korosti arvostavansa Atomia valtavasti ja toivovansa, että tämä palaa vielä myöhemmin takaisin Klubiin. -04:n tilanteesta ja pelaajakehityksestä oli paljon ihan mielenkiintoista asiaa. Vuorinen tuntui pitävän nykyistä 04:n rosteria vähän turhan nuorena ja köykäisenä Ykkösliigaan ja pohtivan sitä, pitäisikö joukkuetta vahvistaa vielä ulkopuolisilla kokeneemmillakin pelaajilla. -Sopimuksia on "paljon tekeillä ja valmiina", mutta ikävä kyllä haastattelija ei kysynyt, millä aikataululla näitä on lupa odottaa ulos. Tähän palataan toivon mukaan fanien kyselytunnilla nyt torstaina. -Token asemasta ja yleisemminkin valmennustiimistä ei tainnut tulla yhtään kysymystä, mikä vähän sääli ja mistä Petriä voisi myöskin vähän grillailla ylihuomenna. Mitään selkeää vastausta tuskin tulee, mutta ilmeitä ja sanamuotoja on aina hauska analysoida (esim. tuohon Ring-Pukki-Lappalainen kysymykseen Vuorinen vastasi tavalla, joka antaa nähdäkseni aiheen tiettyyn optimistisuuteen).
|
|
|
|
|
FC Apollo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, V-P Ketola 27, SMM
|
 |
Vastaus #18919 : 10.12.2024 klo 10:25:41 |
|
-Pukin, Ringin ja Lassi Lappalaisen tilanteista Petri mainitsi, että hän itse ei ole paraikaa neuvottelemassa kenenkään kanssa, mutta "yhteys on olemassa" (oletettavasti Ägän kautta) ja toivottavasti ainakin jokunen näistä pelaa ensi kaudella Klubissa.
Mainitsi myös, että Klubi ei halua ketään lopettamaan uraansa vaan pelaajia joista olisi hyötyä pidemmäksi aikaa = Lappalainen ja Ring tulossa, Pukki Kotkaan.
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #18920 : 10.12.2024 klo 10:42:45 |
|
Mainitsi myös, että Klubi ei halua ketään lopettamaan uraansa vaan pelaajia joista olisi hyötyä pidemmäksi aikaa = Lappalainen ja Ring tulossa, Pukki Kotkaan.
Mietin kuunnellessani ihan samaa: tuosta kolmikosta nimenomaan Lappalaisen saapumisen todennäköisyys taisi nousta eniten. Jossain kohtaa Vuorinen käytti myös ilmaisua joka antoi (ehkä) ymmärtää, että tulijoita voisi olla enemmän kuin yksi mutta saa nyt nähdä miten tuossa käy. Ringin ja Oksasen kummankin tuloon en joka tapauksessa usko ellei ainakin joku nykyisistä kk-miehistä olisi samalla poistumassa seurasta.
|
|
|
|
|
äftsicä
Poissa
|
 |
Vastaus #18921 : 10.12.2024 klo 11:39:40 |
|
Mietin kuunnellessani ihan samaa: tuosta kolmikosta nimenomaan Lappalaisen saapumisen todennäköisyys taisi nousta eniten. Jossain kohtaa Vuorinen käytti myös ilmaisua joka antoi (ehkä) ymmärtää, että tulijoita voisi olla enemmän kuin yksi mutta saa nyt nähdä miten tuossa käy. Ringin ja Oksasen kummankin tuloon en joka tapauksessa usko ellei ainakin joku nykyisistä kk-miehistä olisi samalla poistumassa seurasta.
Oma vapaa tulkinta: Lappalaisen kanssa neuvotellaan paraikaa ja näyttää mahdolliselta. Ringillä on jo molemmin puolin hyväksi katsottu sopimus nenän edessä mutta katselee myös vähän muita vaihtoehtoja (perhe vetää kotiin, huoli pois). Pukin kanssa ei vielä ole pahemmin keskusteltu, kun on kiinni toistaiseksi jenkeissä. Muita sopimuksia taisi myös muutama olla suht lähellä ja takataskussa. Oksanen? Erwin? Vuoriselta muuten hyvä pointti tuo Klubi04 omavaraisuus. Onhan tuo todella hienoa, että käytännössä omilla kasvateilla ollaan maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Onhan tuo ainutlaatuista, varsinkin kun kovimmat junnut nousevat sitten edustukseen.
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #18922 : 10.12.2024 klo 11:57:19 |
|
|
|
|
|
|
Henkilö
Paikalla
|
 |
Vastaus #18923 : 10.12.2024 klo 12:19:18 |
|
-Sopimuksia on "paljon tekeillä ja valmiina", mutta ikävä kyllä haastattelija ei kysynyt, millä aikataululla näitä on lupa odottaa ulos. Tähän palataan toivon mukaan fanien kyselytunnilla nyt torstaina.
Mikäs homma tämä on? Päädyssä vai pääkatsomossa?
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #18924 : 10.12.2024 klo 12:29:55 |
|
Klubin somessa nyt suora maininta, miten kaksi suurta HJK-pelaajaa, Joona ja Atom, pelaa viimeiset kotipelinsä torstaina. Ei kai näistä aiemmin varmoina ole uutisoitu tai ehkä onkin.
|
|
|
|
|
|
|
|