FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.10.2025 klo 08:50:39 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 114 [115] 116 ... 203
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2007/08 - The Reigning Premiership Champions  (Luettu 261890 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #2850 : 13.12.2007 klo 19:46:44

Olipas mainio tulos ja ilmeisesti myös esityskin täysin sinänsä merkityksettömässä ottelussa eilen reserveiltä. Viasatin1:n ilmaisjakelusta äskön tuli parhaita paloja illan pelistä ja ainakin siinä koosteessa oli enemmän Unitedin maalitilanteita. Muutama todella hyvä paikka, joista olisi kyllä pitänyt onnistua. Silti tuloksena ennakko-odotuksiin nähden erinomainen tulos.  Ylos

Sille se tosiaan näytti ainakin tuon perusteella, että Evans ja Pique toppariparina luutivat. Hyvä juttu, että Pique onnistui ilmeisen hyvin sen Bolton-pelin jälkeen. Mutta, odotellaan tarkempia selvityksiä ottelusta.

Tässä lähiviikkoina se sitten mitataan kuinka paljon allekirjoittanut uskoo Unitedin mahdollisuuksiin CL:ssä. Eli Viasattia vai ei kevättä varten? Saa nähdä, hyvältähän tuo tarjonta näyttää. Ongelmahan on siinä, että Canalin ja Ylen katselumaksu vievät jo leijonan osan…Eiköhän kuitenkin, itsehän ilmoitin alkupuolella kautta, että nykyisellä ryhmällä on mestaruusmahdollisuudet olemassa tässä turnauksessa. Eikä tätä ole syytä muuttaa  Ylos Yllättävää allekirjoittaneelta, eikö vaan  ???

Tulevasta arvonnasta sen verran, että tuossa vähän paperilla pyörittelin pareja ja päädyin nopeasti sellaiseen tulokseen, että todennäköisyys on selvästi sen puolella (varmaan lähemmäs 70 prosenttia), että kolmikosta Fenerbache, Schalke tai Celtic se tuleva vastustaja löytyy. Olympiakos ja Lyon ovat muut mahdolliset. Tarkemmin en kaavoja selvittele, mutta hyvin todennäköiseltä vaikuttaisi myös se, että vähintään yksi pari on nelikosta Real tai Barca vastaan Arsenal tai Pool. Näin ennakolta tuntuu kyllä siltä, että Fenerbache olisi noista kolmesta se kaikkein kovin omalla kotikentällään siinä avausosassa, jossa ne haastajan kannalta ratkaisevat suoritukset tehdään. Toki kaikki muutkin vaihtoehdot ovat vaarallisia. Silti, nythän sen näette, mikä valtava ero siinä on kun voitti lohkon verrattuna siihen että olisi jäänyt toiseksi. CL-juna on siis hyvin aikataulussa, nyt vain kokoonpano ja yhteispeli parhaalle mahdolliselle tasolle helmikuuhun ja siitä eteenpäin, niin kauden päätavoitteet ovat vielä realistisia saavuttaa. Lepoa ja lepuutusta huippumiehille sopivissa määrin ja vaikkapa sinne F.A.Cupiin sama jengi kuin eilen Roomaan jne.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #2851 : 13.12.2007 klo 20:25:52

Parkista sen verran, että SAF sanoi hänen olevan jo kunnossa, mutta ei voinut peluuttaa korealaista eilen, koska ei ollut nimennyt häntä UCL-listalle syksyllä siinä uskossa, että mies ei pelaa ennen kevättä. Ja Scholes kuulemma palaa harjoituksiin noin kuuden viikon päästä, eli vielä on pitkä matka pelikuntoon, valitettavasti...

Se on kyllä totta mitä Henski sanoi tuossa yllä lohkovoitosta UCL:ssa. Vastukset ovat aivan toista luokkaa, ja esim. Arsu turhaan sössi lohkovoittonsa helpohkossa vierasmatsissa. No, ehkä pitivät liigapelejä tärkeämpinä, mutta silti.
Tophias

Poissa Poissa


Vastaus #2852 : 14.12.2007 klo 00:04:59

Joo eipähän tuosta eilesestä pelistä hirveästi ole kommentoitavaa. Tasapaksu esiintyminen koko joukkueelta, kukaan ei oikeasti pettänyt, mutta ei sieltä hirveästi kukaan häikäissytkään. Dong tietysti nyt oli mitä oli, Unitedin hyökkäyspeli kuoli melkein kokonaan hänen tultua Rooneyn tilalle. Tai ei nyt varsinaisesti kuollut, mutta ymmärrätte kai mitä tarkoitan.

Evans peli Piquen kanssa toppareina hyvin. Pique vielä kävi tekemässä maalin, eikä kummallakaan ollut mitään kummempaa hätää Roman kärkien kanssa. Ehjä peli molemmilta. Simpsonista jäi hämärämpi kuva, muutamia nousuja oikealla, mutta vasemman puolen tapahtumat jäivät täysin mielestäni pois. Tosin ei ollut kai myöskään mitään vaikeuksia pelissä.

Unitedilla oli paljon kulmapotkuja pelissä. Kaikki muut kulmat Roma taisi hoitaa, siis voitti pääpallot, paitsi tuon tilanteen joka johti 0-1 maaliin. Tietysti ymmärtää tuon pääpallojen häviämisen osin siksi, kun Vidic, Rio ja Ronaldo olivat pois.

Ensi viikon perjantaina arvonta ja sitten nähdään kuka tulee Unitedille vastaan. Ei mitään suosikki vastustajaa oikein ole, ehkä jos pakko laitta joku niin Celtic. Sitten taas Lyonia ei mielellään, joukkueen vire ollut nousussa, tietysti paljon ehtii tapahtua tässä parissa kuukaudessa.

Lisätään vielä Parkille  Ylos, hienoa jos mies on jo kunnossa. Pikkuhiljaa mukaan kokoonpanoon.
« Viimeksi muokattu: 14.12.2007 klo 00:09:47 kirjoittanut Tophias »
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #2853 : 14.12.2007 klo 19:43:05

No nyt tuli nähtyä tuo Roma-peli, heitetäänpä jotain aatoksia näin parin päivän viiveellä:

Ensimmäisen puolituntisen aikana United oli jopa hallitsevampi osapuoli, eikä Roma saanut oikeastaan mitään aikaan. Unitedilta lähimmäksi maalintekoa pääsivät O'Shea puskullaan, jonka Doni tippasi maalin katolle, ja Rooney, jolta nähtiin pari vetoa. Donia ne eivät kuitenkaan testanneet. Kulmat olivat tosiaan heikkoja, mutta vihdoin United sitten onnistui yhdestä Nanin antamasta kulmasta, Pique puski vapaasti pallon alakulmaan.

Maalin jälkeen homma muuttui ja oikeastaan pelin loppuun asti Roma oli selvästi hallitsevampi osapuoli. Ekalla jaksolla oli mm. Mancinin ylärimanosto, tosin Totti oli tilanteen alussa noin metrin paitsiossa.

Toinen jakso oli selvästi Roman, Unitedilla oli pari hyvää vastahyökkäystä. Rooney pelasi Sahan loistavasti läpi, mutta ranskalainen laukoi päin Donia. Eaglesilla oli myös yksi paikka, ja aivan loppuminuuteilla Nanilla loistopaikka, mutta veto oli huono. Romalla oli selvästi enemmän paikkoja, mutta Kuszczak pelasi erinomaisesti. Vucinic oli epäonnekas, ensimmäinen veto osui tolppaan ja toinen veto aivan lopussa nousi yli parin metrin päästä.

Kuszczak oli tosiaankin todella hyvä, ainoat ongelmat taaskin avauspotkuissa. Koko puolustus toimi etenkin ensimmäisellä jaksolla erittäin hyvin, mutta lopussa ote alkoi lipsua. Topparipari oli todella hyvä, Totti pysyi täysin pimennossa. Evansia kolhittiin törkeästi, Barusson olisi pitänyt lentää ulos nappulat edellä suoritetusta taklauksestaan.

Laidoilla Simpson oli jälleen aktiivinen nousuissaan, vaikka ei niistä mitään konkreettista tullut. Selvästi positiivinen esitys kuitenkin. Vasemmalla O'Shea joutui ongelmiin vikkelien laitapelaajien kanssa, ja toisella jaksolla tulikin sitten vaihtoon. Tosin eipä se Brownkaan kovin kummoisesti onnistunut, maalista voi huoletta laittaa osan hänen piikkiinsä, vaikkakin Mancinin veto oli hyvä.

Mutta samalla lailla voi kyllä syyttää keskikentän keskustaakin tuosta maalista. Yhdellä syötöllä aukesi koko paketti, ketään ei ollut pallollisen pelaajan (taisi olla Vucinic) lähelläkään. Muuten kaksikko esiintyi ihan hyvin, etenkin Carrick oli mielestäni hyvä. Fletchin pelaaminen oli taas sitä tuttua kohellusta, ei oikein mitään järkevää saanut aikaan.

Eagles oli myöskin ihan kohtalainen, kosketus palloon oli hyvä ja syötötkin aika tarkkoja. Nani oli kuitenkin laitureista selvästi näkyvämpi, erinomainen ottelu portugalilaiselta. Huomaa kyllä että kaikki osa-alueet ovat aivan toisella tasolla Eaglesiin verrattuna, vaikka Eagles on Nania vanhempi. Parin ottelun penkitys taisi tehdä hyvää, asenne oli Nanilla erinomainen.

Kärkipari ei aiheuttanut riittävästi ongelmia Roman puolustukselle. Sahalla oli se erinomainen paikka ratkaista peli pari minuuttia ennen Roman tasoitusta, mutta muuten hän oli aika vaisu. Rooney pelasi odotetusti paljon laajemmalla alueella, mutta tuota vapauttavaa syöttöä lukuun ottamatta kapteeni jäi pimentoon. No tarjoili hän hyvän krossin O'Shean puskuun, ja eihän ne kanssapelaajienkaan ideat niin kovin ihmeellisiä olleet. Plussaa siitä, että Rooney toimi kentällä kuten kapteenin pitääkin, hyvällä asenteella jättäen turhat purnaukset ja ylilyönnit pois. Penkiltä tulleesta Dongista ei kai tarvitse sanoa mitään?

Kaiken kaikkiaan siis varsin positiivinen ottelu vierasjoukkueen osalta, reaktioista saattoi hyvin päätellä, että Spalletti olisi tosiaan halunnut kaataa Unitedin kahden tappion jälkeen. Junnut saivat hyvää kokemusta ja pelituntumaa, Roma oli kuitenkin lähes kovimmalla ryhmällä liikkeellä. Ei nämä yksittäiset pelit kuitenkaan niin hirveästi kerro, mutta sanoisin että Dongia lukuun ottamatta kaikkia pelaajia uskaltaa ja kannattaakin peluuttaa kauden aikana.

Nyt sitten katseet kohti sunnuntaina pelattavaa Liverpool-peliä, ainakin tuoreita jalkoja pitäisi Unitedin leiristä löytyä...
Aquas Claras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #2854 : 14.12.2007 klo 21:13:00

Uutinen
Boss gets two-match ban

The FA have handed Sir Alex Ferguson a two-match touchline ban and a £5,000 fine for his outburst towards referee Mark Clattenburg.

The United manager will have to watch the Reds' matches against West Ham and Birmingham City from the stands as a result of the ruling.

Sir Alex had earlier admitted the charge for comments he made to Clattenburg at half-time during United's defeat at Bolton last month.

A statement from the FA read: "At a Regulatory Commission hearing yesterday, Manchester United manager Sir Alex Ferguson was given a two-match touchline ban, starting on Friday 28 December. He was also fined £5,000.

"As he did not request a personal hearing, the case was dealt with on the basis of written statements and video footage."
Eino Leivos

Poissa Poissa


Vastaus #2855 : 15.12.2007 klo 16:32:43


Jaa empäs tiennyt että tuota ees olisi käsitelty.  :o Alas
Masatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HirPy


Vastaus #2856 : 15.12.2007 klo 21:48:38

Veikkauksia huomisesta kokoonpanosta Samipoolia vastaan? :)
wayne_rooney

Poissa Poissa


Vastaus #2857 : 15.12.2007 klo 22:27:22

Veikkauksia huomisesta kokoonpanosta Samipoolia vastaan? :)
Jos 4-4-2, niin
       Tevez-Rooney  (rooney alempana auttamassa keskikenttää)
Giggs-Anderson-Hargreaves-Ronaldo
  Evra-Ferdinand-Vidic-Brown
               Sar

Jos   4-5-1 tai 4-3-3 (miten sen nyt haluaa mieltää) , niin
         Rooney
Tevez            Ronaldo
  Giggs-hargreaves-Carrick               
Evra-Ferdinand-Vidic-Brown
           Sar                                     

Nania ja Sahaa sitten vaihdosta kehiin jos ei hyökkäyspeli kulje. Positiivista on se, että leveyttä pelaajaringistä ainakin löytyy..
Fletcherin peliminuutit jäänevät melko vähäisiksi, kun Scholes ja Park tekevät paluut tuossa vuodenvaihteessa. Oletteko sitä mieltä, että hänet (Fletcher) kannattaisi ehkä laittaa rahoiksi? Minun mielestä ei, jos mies kerran tyytyy nykyiseen rooliinsa, missä taattua peliaikaa ei aina tule. Epäilen kuitenkin vahvasti hänen halujaan jäädä, sillä Skotlannin maajoukkueen  kapteenia kiinnostaa varmasti tulevaisuudessa korkeammat peliminuutit. Ottajia varmasti olisi, ensimmäisenä tulisi mieleen joku Newcastlen kaltainen, epätoivoisesti menestystä tavoitteleva keskikokoinen seura brittein saarilta. 

Kummalla taktiikalla te lähtisitte?

 
 
       
« Viimeksi muokattu: 15.12.2007 klo 22:44:30 kirjoittanut wayne_rooney »
Eino Leivos

Poissa Poissa


Vastaus #2858 : 16.12.2007 klo 02:47:10

Oletteko sitä mieltä, että hänet (Fletcher) kannattaisi ehkä laittaa rahoiksi? Minun mielestä ei, jos mies kerran tyytyy nykyiseen rooliinsa, missä taattua peliaikaa ei aina tule.       

Samma på här. Fletch sekä Sheasy ovat kovia luita ja juuri mahtavia rotaatiomiehiä. Asennetta löytyy vaikka vaihtoviltit kutittelis karvakoipia avausvihellyksen saapuessa eetteriin. Vaikkei vaihtomies osaisikaan Ronaldon askelharhautuksia tai Rooneyn chippejä, niin jalkoja ja asennetta pitää löytyä kun se käsky lopulta käy. Fletch on arvokkaampi kuin kukaan olisi hänestä valmis maksamaan. Scholesy (harmillisesti) varsinkaan ei enää montaa vuotta kentillä näe ja Fletchin paikka nousee keskikenttämiehissä ylemmäs, jollei uusia hankintoja keskelle tule. Fletch ja Sheasy ovat molemmat monipuolisia pelimiehiä. Fletchille keskikenttä ja varauksin laitapakit. Sheasyltä onnistuu ilman varauksia kaikki puolustussuunnan paikat sekä ratkaisumaalien suoltajat. Kyseiset herrat ovat arvoaan arvokkaampia myös Unitedin tasoiselle seuralle.
« Viimeksi muokattu: 16.12.2007 klo 02:48:15 kirjoittanut taarmoi »
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #2859 : 16.12.2007 klo 13:03:59

Liverpool - MUFC
**************

--------Rooney----------
Giggsy-----------Ronaldo
----Anderson-Carrick----
-------Hargreaves-------
------------------------
Evra--Vidic---Rio--Brown
------------------------
---------Edwin---------



Heti alkuun siis toiveeni avauskokoonpanosta, joka on jälleen se 4-3-3 jota olisin kauden alussa uskonut Fergien käyttävän näissä isoissa kohtaamisissa, ainakin vieraissa. Mahdollisesti tätä miehitystä voisi muokata myös niin, että Giggsyn tilalle tulisi Tevez/Nani ja Welho itse putoaisi ottamaan paikan joko Carrickilta tai Andersonilta. Tätä 4-3-3 tuskin kuitenkaan nähdään ja avaus muodostuu perinteisesti 4-4-2 muotoon kahdella keskikentän keskustan miehellä, jolloin en itse osaisi sanoa kumman pitäisi saada avauksen paikka Hargon viereltä, Carrickin vai Andersonin. Valmennusjohdolla on tähän varmasti oma näkemyksensä ja sillä mennään, se toivottovasti riittää vähintään tasuriin ja mahdollisesti jopa voittoonkin saakka, näin ympäripyöreästi ilmaistuna.

Hargon roolin pitäisi olla selviö keskikentällä, miehen tulisi pitää liekeissä oleva Gerrard (= Liverpoolin keskikentän pelinrakentelu) kurissa, sillä jos Kanukki ei tämän tyyppiseen rooliin ole sopiva, niin kuka sitten on. Taistelijaa ja pallonriistäjää tässä ottelussa tullaan varmasti tarvitsemaan ja Hargo on pallonriistäjän roolissa ykkönen ja siinä taistelijankin roolissa toppariparin, Tevezin ja Rooneyn ohella Unitedin kovinta kaartia. Andersonin näkisin avauksessa mielelläni yhdessä Carrickin kanssa, jolloin Hargo hoitaisi lähinnä tuon pallonriiston ja alaspäin pelaamisen yhdessä jälkimmäisenä mainitun kanssa, brassin pyörittäessä peliä hieman enemmän. Andersonin kasetin kasassa pysymistä sopii epäillä, sillä tässä tulisessa kohtaamisessa voi mahdollisesti olla hermot koetuksella ja nuorille pelaajille tämä saattaa olla liikaa. Joka tapauksessa, jälleen kerran keskikentän herruus on se avain voittoon ja tämän taistelun United toivottovasti voittaa.

Hyökkäyspäässä suurimmat paineet langetan Andersonin, Giggsyn ja varsinkin Ronaldon ja Rooneyn harteille, sillä näiden mukana United tänään joko kaatuu tai nousee (jos siis United lähtisi tuolla 4-3-3:lla, jota toivoin). Jos keskikenttä pystyy toimittamaan pallon kärkeen saakka tarpeeksi usein, niin toivottovasti Rooneyn sihti on kohdallaan. Mikään ei ole niin turhauttavaa (pelaajille ja katsojille) näissä suurissa otteluissa kuin paikkojen tuhlailu, koska niitä ei kuitenkaan yleensä siunaudu kuin kourallinen enintään ja niistä on sitten ne tarvittavat maalit tehtävä. Ottelusta on kuitenkin hyvin todennäköisesti tulossa vähämaalinen, joten se yksikin saattaa riittää, tarkkana siis on kaikkien oltava jos ja kun paikan siihen maaliin saavat. Paikat tulevat perinteisesti joko erikoistilanteista tai nopeista vastahyökkäyksistä.

Puolustuslinjan suurin tehtävä on pitää Liverpoolin pelinrakentaminen laidoilta minimissä ja Torres varjossa. Kewell ja Benayoun tuottavat varmasti hankaluuksia, varsinkin Brownilla tulee varmasti olemaan kova iltapuhde Aussin kanssa, mutta suurimpana uhkana pitäisin siltikin Torresia. Nuori espanjalainen pystyy tekemään maalin tyhjästäkin, joten toivottovasti topparipari pystyy voittamaan pääpallot ja muutenkin eliminoimaan ex-Atleticon pelaamisen, jotta paikkoja tulisi mahdollisimman vähän. Jos United onnistuneesti pitää Liverpoolin keskikentän ja laitureiden pelinrakentamisen minimissä, niin Torres joutuu itse tulla hakemaan palloa keskikentältä, mikä tottakai helpottaa Unitedin puolustuspelaamista.

Siinäpä se, toivottovasti ei nyt ihan puihin mene nuo kuvaukset. Vaihdosta löytyy molemmilta lisää jalkoja, joten toivottovasti tullaan näkemään 90 minuuttia voiton tavoittelua, eikä sitä peruutteluvaihetta nähtäisi missään vaiheessa. Törkeitä taklauksiakaan ei toivoisi kummaltakaan irtoavan, vaikka varmasti tunteet tulevat kuumentumaankin jossain vaiheessa ottelua ja normaalia kovempi pelaaminen saattaa olla sallittua. Parempi voittakoon Tuoppi
Sutrakama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Manchester United Rafael & Fabio Da Silva


Vastaus #2860 : 16.12.2007 klo 13:47:56

Siinäpä se, toivottovasti ei nyt ihan puihin mene nuo kuvaukset. Vaihdosta löytyy molemmilta lisää jalkoja, joten toivottovasti tullaan näkemään 90 minuuttia voiton tavoittelua, eikä sitä peruutteluvaihetta nähtäisi missään vaiheessa. Törkeitä taklauksiakaan ei toivoisi kummaltakaan irtoavan, vaikka varmasti tunteet tulevat kuumentumaankin jossain vaiheessa ottelua ja normaalia kovempi pelaaminen saattaa olla sallittua. Parempi voittakoon........no mulle ainakin ottelun viihdyttävyys on toisarvonen,kylla se tärkein on manun voitto,tavalla millä se tulee ei loppupeleissä ole sen enempi merkitysta koska mestaruustaistelussa vain pisteet lasketaan.ja törkeitä taklauksia saa tulla kunhan ne kohdistuvat poolin pelaajiin ;)parempi voittakoon eli UNITED!!!!!!!!
temetainio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #2861 : 16.12.2007 klo 16:52:44

Tällä kokoonpanolla siis aloitettiin Liverpoolia vastaan.

Manchester U (4-4-2):
VDS
Brown, Ferdinand, Vidic, Evra
Ronaldo, Hargreaves, Anderson, Giggs
Tevez, Rooney
Keitetty Lobsteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nure ja Giggs


Vastaus #2862 : 16.12.2007 klo 21:04:13

Varsin omituinen matsi taas kerran. Pool saa kyllä kovan prässin aikaan noilla duunareilla, mutta sitten maalipaikoissa aivan ihmeellistä sohimista heidän puoleltaan. Näissä peleissä Hargreaves näyttää arvonsa Ylos
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #2863 : 16.12.2007 klo 21:15:17

Loppujen lopuksi melko odotetunlainen tiukka ja tasaväkinen taisto, jonka ratkaisu nähtiin erikoistilanteesta, ja jossa se yksi täysosuma todellakin riitti voittoon asti. United pystyi olemaan hereillä maalitilanteissa (kaksi todellista huippupaikka, joista siis yksi osuma) ja pitämään samalla pakan tiukkana puolustussuuntaan. Paljon kiitosta kuuluu Hargolle, Andersonille ja koko puolustuslinjalle täydestä pistepotista, vaikka ensimmäisellä puoliajalla Edwiniltä nähtiin todella yllättäviä haparointeja kaksin kappalein.

Vielä ei pysty analysoimaan mitään ihmeempiä, mutta mainittakoon, että Hargo osoitti (lähinnä allekirjoittaneelle), ettei Unitedin tarvitse enää varmistaa keskikentän keskustaa kolmannella miehellä, vaikka tätä toivoinkin ennen ottelua. Man of the match ehdottomasti, yhdessä Andersonin kanssa pelasivat todella kypsästi ja onnistuivat pitämään suurimmaksi osaksi Stevie G:n (ja Mascheranon) pelinrakentelun todella vähissä. Ongelmaksi muodostuu Carrickin rooli, vaikka mies on suosikkejani, niin jatkuvaa peliaikaa ei ilman loukkaantumisia ole kyllä tulossa, jos vain Anderson jatkaa tällä tasolla (on se kai uskottava, että nuorukainen oikeasti on näinkin valmis pelaaja). Toivottovasti kuitenkin kaikille näille löytyisi jatkossa peliaikaa tasaisesti, toimihan Carrick ja Anderson yhdessäkin, joten eiköhän sitä aikaa löydy, ainakin kevyemmistä kamppailuista. Todella onnistunut iltapäivä kuitenkin Andersonilta ja Hargolta Tuoppi

Ei tässä enempää pysty jauhamaan, eiköhän sieltä ole tulossa ainakin Phizzalta ja Henskiltä jotain pidempääkin. Arsenal ja Manchesterin United ottivat pientä kaulaa muihin nähden, mikä ei ehkä vielä mitään tarkoita, mutta jos nämä kaksi säilyvät ilman loukkaantumisia jatkossa, niin hyvin mahdollisesti myös voittaja tästä parista sitten aikanaan kruunataan. Itse toisaalta uskon edelleen jopa Liverpoolinkin mahdollisuuksiin, joten vielä ei kannata juhlistaa muuta kuin yhtä erinomaista voittoa.

EDIT: Rion reaktiolle Torresin pyrkiessä lähempää tuttavuutta tekemään. Ikä on kyllä tuonut tiettyä tyylikkyyttä Rion peliin, ainakin tyylikkäästi siirsi nuoren espanjalaisen sivuun.

EDIT2: Niin, myös Evran kukoistus on pakko mainita, sillä näillä esityksillä mies on kyllä heittämällä Valioliigan parhaita (ellei paras) vasemmalla operoivia laitapuolustajia. Uskomatonta kuinka ranskalainen ehtii mukaan hyökkäyksiin, mutta on kuitenkin jatkuvasti pelastamassa joukkuettaan puolustuksessa. Pelasti Unitedin ainakin yhdeltä maalilta.
« Viimeksi muokattu: 16.12.2007 klo 21:32:38 kirjoittanut candidate »
Kansio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NoLo, Viivi & Rooney


Vastaus #2864 : 16.12.2007 klo 21:17:55

Varsin omituinen matsi taas kerran. Pool saa kyllä kovan prässin aikaan noilla duunareilla, mutta sitten maalipaikoissa aivan ihmeellistä sohimista heidän puoleltaan. Näissä peleissä Hargreaves näyttää arvonsa Ylos

Lyhyesti ja ytimekkäästi kirjoitettu ja tähän on helppo yhtyä. van der Sar seikkaili hieman alussa ja törmäili Vidiciin, mutta maalivahti yhdessä puolustuslinjan kanssa oli loppujen lopuksi hyvä. Evra on loistava ja luultavasti Valioliigan paras, vaikka Arsenalin Clichy hiljalleen alkaa esittää parempia otteita. Ruuni ja Tevez olivat odotetun(?) piilossa lähes koko ottelun ajan, mutta hieman onnekkaastikin nousivat lopulta päärooliin. Ruunihan olisi voinut heittää vielä 2-0, mutta tällä kertaa ei kelvannut. Anderson oli jälleen loistava ja minulta kritiikkiä saanut Hargreaves tänään kentän paras. Upeat, tosin jo "perinteiset", 3 pistettä Anfieldiltä.  Ylos
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #2865 : 16.12.2007 klo 21:27:31

No jaa, mahtaisikohan tässä selvityksessä olla candidaten vaatimaa järkeä…

Oikein hyvin onnistui puolustuspeli kokonaisuudessaan Pool - pelissä. Silti melkoista puolustustaistelua koko toinen jakso, turhan paljon antoivat mielestäni Poolille mahdollisuuksia yrittää kuvioitaan. Tuloksetta tosin, joten periaatteessa, mikäs siinä.

Pelaajakohtaisesti tällä kertaa:

VdS   8
Ok, teki ensimmäisellä jaksolla kaksi pahaa arviointivirhettä, mutta sitten toisella puolikkaalla jälleen useissa tilanteissa varmasti hyvät kopit ja torjunnat.

Brown   7
Tosiasia on, että kuten näimme, oikea puoli kusi. Toisella jaksolla Pool pääsi varmaan yli toistakymmentä kertaa yrittämään keskityspalloa tuolta tontilta. Toki tämä ei ollut yhden miehen show, sillä välillä Ronaldoa ei hirveästi kiinnostanut. Toisinaan sitten vahvasti tukena. Valitettavasti se pallollinen peli vaan on mitä on. Mutta en kuitenkaan ole ollut näkevinäni, että sopimuskuviot olisivat suuremmin vaikuttaneet ja tätä pitää toki arvostaa.
Ei mitenkään tunaroinut tai pettänyt, mutta silti vakuuttavan linjan neljäs mies. Seiska ei ole kovin huono arvosana kuitenkaan.

Ferdinand   9 ½
Loistava esitys. Puolustuksen varmin suoriutuja. Kuten on monesti todettu, niin hän on kiistatta koko puolustuksen tärkein pelaaja.

Vidic   8 ½
Varmaa työtä Rion parina. Vei pääpallot tuttuun tapaan, mutta toki sieltä niitä lipsahduksiakin tuli. Silti esityksen perusteella preferoisin arvosana-mielessä Ferdinandia. Mainintana loppuhetkien päästetty vapari, jossa tosin rike oli kyllä minimaalinen sekä sitten ne törmäilyt VdS:n kanssa. Kommunikaatio?

Evra   9 ½
Toinen huippuonnistuja puolustuksessa, erinomaista kaksinkamppailuesityksiä ja tämän lisäksi vielä hyviä nousujakin laidalta. Muistaakseni viime kaudella Evra otettiin kesken ottelun pois, kun hän oli pahan kerran nesteessä laidallaan. Nyt Pool vyörytti hyökkäyksiään Brownin puolelta. Evra on varmaan ollut alkukauden pelaaja Unitedissa?

Ronaldo   7
Totuttuun tapaan aikalailla näkymättömissä, mutta toki joitain väläytyksiä. ”It was a big game, of course Ronaldo was anonymous”. Näin eräälläkin foorumilla. Loistava syöttö Ruunille, josta olisi pitänyt ehdottomasti niitata 0-2. Tämä puolustusvastuun kanto on yksi asia. Välillä aktiivisesti auttamasta, mutta välillä sitten taas turhan passiivisesti katsoo läheltä ilman ”ihan viimeiseen” asti yrittämistä. Kuten Brownin kohdalla, niin oikealta laidalta niitä tilanteita vastustaja rakensi. 

Anderson   8 1/2 ja Hargreaves   9
Erinomaista taistelua yhdessä Hargreavesin kanssa. Varsinkin 1. jaksolla ensimmäiset 25 minuuttia onnistuivat yhdessä Tevezin kanssa mielestäni todella hyvin. Toisellakin jaksolla tärkeitä hyviä katkoja, mutta se, että niiden katkojen jälkeen ei kyetty rakentelemaan käytännössä yhtään mitään pudottaa arvostelua jonkin verran. Toki on tärkeää, varsinkin tällaista kilpikonnaa mentäessä, että kaksinkamppailuissa menestytään. Kuitenkin Unitedin suurimmat vahvuudet ovat vastahyökkäyspelissä, joten…Mutta siis kokonaisuudessaan siihen kritiikkiin, jota vähän esittelin, niin näinkin vähällä yhteisellä pelikokemuksella, voi olla nähtyyn tyytyväinen.

Giggs   7
Pimennossa, mutta hoitivat kuitenkin Evran kanssa tämän laidan puolustuspelin mainiosti. Ja muutenkin kyllä sen näkee, että Giggs on nyt paremmassa vireessä kuin niissä alkukauden peleissä.

Tevez   8 ½
Ensimmäisen jakson perusteella jopa Unitedin paras. Maali tietenkin, mutta muutenkin todella mahtavasti töitä ja hyviä karvauksia useampaan kertaan. Toisella puolikkaalla sitten pimennossa, puolusti toki vahvasti. Muutenkin työnjako näytti olevan sellainen, että Rooney pelasi vähän ylempänä ja Tevez sitten alempana.

Rooney    7
Ei saanut kovinkaan paljon palloja. ”Löysi” Tevezin kertaalleen ja bang. Nätti, suunniteltu kuvio. Ei voi hirveästi moittia, kun sitä hyökkäyspeliä ei oikein kokonaisuudessaan ollut, mutta tietenkin siinä 80 minuutin kohdalla olisi ehdottomasti pitänyt onnistua maalinteossa. Odotellaan vielä parempaa.

-----------------------
Siis parhaat:

Evra   ***
Ferdinand    **
Hargreaves   *
-----------------------
Mutta todellakin kk:n keskustalle myös kredittiä. Vaikka Pool saikin pyörittää peliään, varsinkin 2. jaksolla, niin ne todella varmat paikat puuttuivat. 1.jaksolla ne kaksi sähellystä toivat saumat, mutta ei kelvannut, kuten ei myöskään siinä erikoistilanteen jälkitilanteessa, jossa kolme jamppaa oli jätetty merkkausvirheen jälkeen vapaaksi takakulmalle. Viime kauteen verrattuna esitys oli kuitenkin monin osin mielestäni jonkin verran parempi.

Vähän ihmettelin sitä, että miksi vaihdot jätettiin noinkin loppuhetkille. Varsinkin Carrickiä olisi tuonut aikaisemmin kehään,. Varsinkin, kun kerran ideana oli jälleen kerran kilpikonnalla hoitaa pisteet kotiin. Carrickin rauhallisuus sekä tuoreus kanssapelaajiin nähden olisi varmasti ollut arvokas lisä jo vähän aikaisemminkin. 

Sitten kun täällä sitä varmaan jo odotellaan, niin suhteutettuna siihen marmatukseen mitä täällä tuli harrastettua (ainakin joidenkin makuun), niin eipä tarvitse kovin paljoa vielä perääntyä tämän yksittäisen pelin jälkeen. Kk:n keskustan esitys puolustussuuntaan oli kyllä positiivinen. Systemaattinen hyökkäyspeli oli siis aika vähäistä ja korrelaatio Ronaldon esitykseen oli olemassa. Puolustus piti hyvin, vaikka kovin yllättäen, VdS haahuili 1.jaksolla.

Mutta tosi hyvät pinnat ja ennen muuta Poolille paha (ei kuitenkaan mikään lopullinen) kolaus. Mutta ensi viikolla sitten onkin jo ihan kova kamppailu, kun yli 10 peliä (?) ilman tappiota painanut, parhaat voimansa kasaan saanut, Everton tulee kylään. Klassisesti, ”tarkkana pitää olla”, mitään ei todellakaan ole ratkaistu.  Kuitenkin, kyllähän nämä pinnat nostavat jälleen niitä mestaruusmahdollisuuksia korkeammalle, vaikka edelleen pidän CL:ää selvästi tärkeimpänä turnauksena tämän kauden (ja tarvittaessa ensi kaudenkin) osalta.

Tällä hetkellä kyllä näyttäisi, että se väistämätön kaksinkamppailu mestaruudesta on kehittymässä Arsenalin ja Unitedin välillä, jälleen kerran. Moni povailee Arsenalille laskukautta jatkossa. Voihan näinkin käydä, mutta toisaalta kyllä heidän tekemisestään kova nälkä ja onnistumisen tahto näkyvät.

 
Vielä ei pysty analysoimaan mitään ihmeempiä, mutta mainittakoon, että Hargo osoitti (lähinnä allekirjoittaneelle), ettei Unitedin tarvitse enää varmistaa keskikentän keskustaa kolmannella miehellä, vaikka tätä toivoinkin ennen ottelua.
Pieni merkintä vielä tähän. Tosiaan tuota itse olen peräänkuuluttanut ja olettanut. Ilmanmuuta nykyisellä squadilla pitää pyrkiä siihen 4-4-2-rakenteeseen. Tosiaan Carrick on jäämässä nyt vähän taustalle Andersonin yllättävän kypsien esitysten seurauksena. Mutta tuskimpa tämä on vielä lopullinen tilanne, kyllä MC on hyvin tärkeä pelaaja edelleen. Sen sijaan aiemmin topikissa oli mainintoja Fletcheristä. Hänen kohdallaan tilanne alkaa jo olla ”epävakaa”, kun edellä ovat mainitut kolme+Scholesy ja SAF:n mielestä myös Sheasy. Mitä mahtaa skotti ajatella?
Kant

Poissa Poissa


Vastaus #2866 : 16.12.2007 klo 23:19:30

Sitten kun täällä sitä varmaan jo odotellaan, niin suhteutettuna siihen marmatukseen mitä täällä tuli harrastettua (ainakin joidenkin makuun), niin eipä tarvitse kovin paljoa vielä perääntyä tämän yksittäisen pelin jälkeen.

Hupaisaa. Ajattelin nimittäin pelin jälkeen, että tämän ottelun jälkeen ei edes Henski voi keksiä yhtään mitään valitettavaa. Mielenkiinnolla odottelinkin sinun hehkutustasi ja kertomuksiasi järjestämistäsi orgioista, joita vietät ehkä koko kauden vaikeimman ottelun jälkeen... 8)

Pelihän oli minun mielestäni Unitedilta erinomainen ja voitto täysin ansaittu. Etenkin ottelun toisella puoliajalla kävi Liverpoolia melkein sääliksi, kun Unitedilla ei näyttänyt olevan minkäänlaisia vaikeuksia edes vieraissa. Ensimmäisellä jaksolla Pool olisi toki voinut rankaista, mutta nähdäkseni Unitedin henkinen yliote on tällä hetkellä ylivertainen.

Arsenalin voitto päivän toisessa pelissä teki minun papereissani päivästä Unitedille täydellisen. Nyt mestaruus alkaa olla jo hyvin lähellä, sillä en usko Arsenalin millään pystyvän pitämään nykyistä tahtiaan yllä. ManU puolestaan hyvin todennäköisesti vain parantaa keväällä.
Raian

Poissa Poissa


Vastaus #2867 : 17.12.2007 klo 00:49:42


Anderson   8 1/2 ja Hargreaves   9
Erinomaista taistelua yhdessä Hargreavesin kanssa. Varsinkin 1. jaksolla ensimmäiset 25 minuuttia onnistuivat yhdessä Tevezin kanssa mielestäni todella hyvin. Toisellakin jaksolla tärkeitä hyviä katkoja, mutta se, että niiden katkojen jälkeen ei kyetty rakentelemaan käytännössä yhtään mitään pudottaa arvostelua jonkin verran. Toki on tärkeää, varsinkin tällaista kilpikonnaa mentäessä, että kaksinkamppailuissa menestytään. Kuitenkin Unitedin suurimmat vahvuudet ovat vastahyökkäyspelissä, joten…Mutta siis kokonaisuudessaan siihen kritiikkiin, jota vähän esittelin, niin näinkin vähällä yhteisellä pelikokemuksella, voi olla nähtyyn tyytyväinen.


Mutta todellakin kk:n keskustalle myös kredittiä. Vaikka Pool saikin pyörittää peliään, varsinkin 2. jaksolla, niin ne todella varmat paikat puuttuivat. 1.jaksolla ne kaksi sähellystä toivat saumat, mutta ei kelvannut, kuten ei myöskään siinä erikoistilanteen jälkitilanteessa, jossa kolme jamppaa oli jätetty merkkausvirheen jälkeen vapaaksi takakulmalle. Viime kauteen verrattuna esitys oli kuitenkin monin osin mielestäni jonkin verran parempi.

Vähän ihmettelin sitä, että miksi vaihdot jätettiin noinkin loppuhetkille. Varsinkin Carrickiä olisi tuonut aikaisemmin kehään,. Varsinkin, kun kerran ideana oli jälleen kerran kilpikonnalla hoitaa pisteet kotiin. Carrickin rauhallisuus sekä tuoreus kanssapelaajiin nähden olisi varmasti ollut arvokas lisä jo vähän aikaisemminkin. 

Sitten kun täällä sitä varmaan jo odotellaan, niin suhteutettuna siihen marmatukseen mitä täällä tuli harrastettua (ainakin joidenkin makuun), niin eipä tarvitse kovin paljoa vielä perääntyä tämän yksittäisen pelin jälkeen. Kk:n keskustan esitys puolustussuuntaan oli kyllä positiivinen. Systemaattinen hyökkäyspeli oli siis aika vähäistä ja korrelaatio Ronaldon esitykseen oli olemassa. Puolustus piti hyvin, vaikka kovin yllättäen, VdS haahuili 1.jaksolla. 


Tähän Hargon ja Andersonin pallolliseen peliin kiinnitin myös huomion. Varsinkin Owen ei pystynyt pelaamaan palloa jouhevasti eteenpäin. Hän ei edes pyri pelaamaan vapauttavia syöttöjä, varmaan hyvä. Hän ei kyllä myöskään liikuta palloa helpoilla syötöilläkään nopeasti. Tämä jäi mieleen, että mieheltä puuttui syöttösuunta pallon saatuaan. Lisäksi tässä pelissä mies yllätettiin pari kertaa pallon kanssa, jolloin juostiin kohti omia ja nopeasti. Anderson tosiaan pystyy oivaltavimpiin syöttöihin. Yksi pallolliseen peliin pystyvä kk ei riittänyt kovin moneen hyvään hyökkäykseen. Tämä tuskastutti ennen maalin syntymistä.

Sen jälkeen Hargon ominaisuudet korostuivat. Sillä alaspäin pelaaminen oli ja on huikeaa. Tämä hukaiseva ominaisuus lisätään myös nimeen Anderson, joka on yllättänyt täälläkin kirjoittelevat kuten myös itseni. Topparien edustan suojelu onnistui tänään erittäin hyvin. Huikean pommitusuhan omaava Pool saatiin peiteltyä keskellä lähestulkoon kokonaan. Myös kaikki juoksut toppareita kohti torjuttiin. Kuten täällä on todettu, vaikka Pool hallitsi ja sai paikkoja, niin yhtään kunnon paikkaa ei saatu pelaamalla mies vapaaksi. Vedot tulivat kulmista tai kauempaa. Paniikkia ei näkynyt sekuntiakaan.

Carrickia ei voida unohtaa, KOSKA pienempiä seuroja vastaan tarvitaan edelleen niitä laidoille suoraan juoksuun suuntautuvia syöttöjä, jotka avaavat nopeille laitureille tilaa puhkoa kilpikonnapuolustuksia. Näissä peleissä ei mielestäni Hargolla tehdä yhtään mitään.

Onneksi Poni siirrettiin lopussa piikkiin. Niin vapaasti päästiin laidalta tulemaan. Ei kiinnostanut Ronaldoa tänään edes vähää alusta tulla omia auttamaan. Jos jaksoi hölkytellä alas, niin puolustaminen oli näennäistä peittelyä. Lopussa Babel saatiin juuri ja juuri taltutettua kolmella miehellä. Siinä hommassa Ronaldolla ei olisi tehty mitään. Vaikka mies omaa jo tietyn tähtiaseman joukkueessa, niin tämän kaltaisessa pelissä pitäisi paukkuja riittää myös alaspäin.

Ja lopuksi kunnia maininta Suomen jalkapallon kehtona pitävälle Kokkolalle :keskari:. Kaupungin ainoassa jalkapalloa näyttävässä baarissa disco-valot iskevät seinältä silmille ja ääntä odotellaan puolet pelistä. Miten baari voi kutsua itseään English-baariksi, jossei tämmöisenä päivänä olla valmistauduttu yhtään. Jääkendo Kajaanissakin on kolme futista, joka viikonloppu näyttävää baaria.

« Viimeksi muokattu: 17.12.2007 klo 00:53:37 kirjoittanut Raian »
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #2868 : 17.12.2007 klo 09:15:08

Eilisestä ottelusta saamisina Unitedin kannalta erinomainen, joskin melko odotettu tulos. Kotijoukkueen alkurynnistyksen jarruttaminen pallon maltillisella poikittaissiirtelyllä onnistui, eikä varsinaista kilpajuoksentelua päässyt syntymään kuin ajoittain.

Avausjakso sujui mielestäni pääosin Unitedin kontrollissa ja Ferguson onnistui jälleen kerran nöyryttämään Benitezin ryhmää erikoistilanteesta. Giggsiltä loistava oivallus Rooneylle. Liverpoolin ainoat hyvät tilanteet tulivat Van der Sarin ja Rion hölmöilyjen seurauksena, mutta ensimmäisessä viimeistely ontui ja toisen hoiteli erinomaisesti Evra.

Itse rakennettuja tilanteita Liverpool ei juuri pystynytkään luomaan, kaukolaukauksia kyllä sateli, mutta ne olivat vaarattomia tyyliin Riisen roiskaisu oikealla jalalla. United ei myöskään kyennyt avotilanteisiin.

Toisella jaksolla United tyytyi puolustamaan, ja vaikka joukkue valui ajoittain liiankin alas päästäen Liverpoolin hakemaan keskityksiä ja kaukolaukauksia, ei kummoista hätää ollut puolustuksen pelattua varmasti. Rio jäädytti Torresin suvereenisti Vidicin hyvällä tuella ja Evra oli mainio koko ottelun.

Brownilla oli vähän vaikeuksia, mutta Kewell pysyi silti melko pimennossa. Oikean laidan ongelmat aiheutuivat enimmäkseen siitä, että Ronaldo ei seurannut Riisen nousuja.

Ronaldolta vaisu ottelu, mutta yksi huippusuoritus tuli silti, kun hän otti Evran syötön Hyypiän edestä haltuun ja petasi Rooneylle loistopaikan.

Rooney oli myös heikohko, toinen hassi sattui ottelun alussa, kun Giggs otti upeasti pitkän ristipallon haltuun ja keskitti etutolpalle, jossa Rooney ei osunut palloon ja Carragher pääsi purkamaan. Muutoin Rooney teki kyllä hurjasti töitä, eikä Liverpoolin topparikaksikko saanut rauhaa edes pääpallojen suuntamiseen.

Giggs pelasi mielestäni aika mukavasti, tosin väläykset jäivät pariin kertaan, mutta puolustustehtävät hoituivat kiitettävästi. Tevez pelasi upeasti, voittomaalin lisäksi paljon kaksinkamppailuvoittoja ja pallonriistoja.

Andersonin ja Hargreavesin esitys oli puolustusmielessä hyvä, mutta pallolliseen peliin mahtui kosolti virheitä. Selvä voitto kuitenkin kotijoukkueen vastaavasta osastosta. Van der Sarin maalivahtipelissä oli ensi kertaa paniikin merkkejä, mutta ne jäivät onneksi pois toiselta jaksolta.

Voitto oli ansaittu ja viime vuosien tapaan puolustus on Liverpoolin tasoiselle ryhmälle suorastaan ohittamaton. Fergusonille jälleen selkävoitto Benitezistä. Liverpoolin pelaajien luovuuden puute oli silmiinpistävää.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #2869 : 17.12.2007 klo 09:52:06

Yksi onnistuneen puolustustaistelun syistä oli selkeästi Hargreavesin laaja liikkumasäde. Hän auttoi vahvasti Brownia Ronaldon huilatessa ylhäällä. Anderson voitti hyvin vääntöjä ja laittoi usein pallon nopeasti liikkeelle sen saatuaan, niinpä Liverpool ei saanut aikaan riistoja syvällä ManUn alueella. Brassin väsyttyä toisella jaksolla vajaaksi jääneet purkupallot aiheuttivat sitten painejaksoja, mutta keskuspuolustus oli rautaa ja kesti helpon näköisesti.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #2870 : 17.12.2007 klo 10:18:00

Viime kauden kohtaamiseen verrattuna tämä oli loistava peli Unitedilta. Vaikka Pool-fanit puhuvatkin siitä, ettei Unitedilla ollut oikeastaan ollenkaan maalipaikkoja, niin eipä niitä hirveästi ollut kotijoukkueellakaan. Pari hyvää vaparipaikkaa, ja sitten se Torresin pusku tyhjästä maalista ohi, muuten lähinnä tuollaisia roiskaisuja United-maalille, monesti pallot viuhuivat reilusti ohi maalin. Poolin ongelma vaikuttaa tosiaan edelleenkin olevan luovuuden puute. Tuntui uskomattomalta, että tappioasemassa olevan joukkueen ainoa ase on keskitys boksiin, no eipä niistä syntynytkään yhtään mitään.

Toisaalta eipä Unitedkaan ihmeitä esittänyt. Hyökkäyspelissä on silti paljon enemmän vauhtia, taitoa ja mielikuvitusta. Maali tuli hyvin suunnitellusta ja toteutetusta erikoistilannekuviosta, Tevezin kosketus tosin ei tainnut kuulua kuvioon. Muuten peli oli sitten puolustamista, Rooneylla tosin oli se loistopaikka toisen jakson loppupuolella.

Van der Sarilla oli tosiaankin ongelmia vastaantuloissa ekalla jaksolla, onneksi Pool ei onnistunut niistä iskemään, kun Anderson ja Evra pelastivat lähes maaliviivalta. Muuten vdS hoiti tehtävänsä erinomaisesti, ja se nyt on selvää ettei tuollaiset törmäilyt tule toistumaan ihan heti.

Puolustuslinja pelasi aivan eri tasolla kuin viime kauden pelissä. Vidic ja Evra olivat loistavia, kun viime kaudella he olivat joukkueen heikoimmat lenkit. Brown oli eilen ongelmissa laidallaan, ja se odotettu korttikin tuli ensimmäisellä jaksolla. Peruspeli sujui taas ihan hyvin, mutta esim. nousut jäivät kokonaan pois. Toisaalta syy oli osin siinä, että Ronaldo epätyypillisesti menetti muutaman pallon juuri siinä vaiheessa, kun United oli lähtemässä hyökkäykseen oikealta.

Topparipari pelasi aivan loistavasti, eikä Torres saanut toisella jaksolla yhtään tilaa. Hauskaa oli kyllä katsoa "pojan" itkemistä siinä kohtaamisessa Rioa vastaan, hienosti hoiti Ferdinand Torresin ulos tilanteesta. Vidic oli lyömätön pääpalloissa, taisipa Crouchkin hävitä käytännössä kaikki pääpallot toppariparia vastaan.

Ja sitten päästäänkin Evraan, loistavaa peliä jälleen kerran. Eipä tule mieleen yhtään huonoa esitystä ranskalaiselta tällä kaudella, eikä eilinenkään tehnyt poikkeusta. Hyviä riistoja ja toisaalta nousuja hyökkäyspäähän. Liigan paras vasen pakki todellakin ollut tällä(kin) kaudella.

Keskikentän kaksikko onnistui erinomaisesti pitämään Gerrardin hiljaisena. Ekalla jaksolla Stiivi Tsii antoi muistaakseni kolme tai neljä harhasyöttöä peräkkäin ja sitten veteli Andersonia kunnolla koiville, varoituksetta tietenkin. Tuohon ehkä kiteytyi hänen esityksenä, heikko. Etenkin Hargreavesin peli lämmitti mieltä, hän kun ei ole aiemmissa peleissä ihan huippuesityksiin venynyt. Eilen sellainen kuitenkin nähtiin, enkä kyllä muista täällä mainittuja menetyksiä mieheltä. Ja vaikka niitä olisikin ollut, niin eipä ne himmentäneet hänen merkitystään keskikentän puolustuspelissä. Kerrankin keskikentän keskustan ja toppareiden välinen etäisyys pysyi tarpeeksi pienenä, jottei Pool päässyt siihen pelaamaan. Anderson pelasi todella hyvän ensimmäisen jakson tekemällä mm. sen yhden pitkän nousun, siinä Gerrard kuitenkin pelasi erinomaisesti ja liukui pallon pois brassilta. Toisella jaksolla Anderson hiukan katosi kuvasta, ehkä senkin takia että Pool haki silloin tasoitusta ja pallo pyöri enimmäkseen joko laidoilla tai sitten boksissa, ei keskikentällä.

Tästä päästäänkin hyvin tuohon keskikenttäkeskusteluun. Scholes, Hargreaves, Anderson, Carrick, Fletcher. Tuo näyttäisi olevan se tämän hetken järjestys Fergusonin papereissa. Näin on tosiaan käynyt, että Anderson on ajanut valinnoissa Carrickin ohi. Eilenkin MC pääsi vasta lopussa peliin. Tosin esitys oli jälleen hyvä, mitä nyt ehti pelata, ja sekä Derbyä että Romaa vastaan hän oli mielestäni United parhaita, ellei jopa paras pelaaja. Joten esitysten taso ei ole mihinkään pudonnut, mutta kieltämättä kolmen noinkin puolustavan pelaajan peluuttaminen keskustassa on hieman turhaa ainakin suurimmassa osassa kotipelejä. Ja Fletch taas nyt on täysin ylimääräinen pelaaja. Taso ei yksinkertaisesti riitä, mutta kuten aiemmat kirjoittajat, myös minä näkisin järkevänä pitää hänet ringissa mukana, jos Fletcher vain itse tähän suostuu. Se on kuitenkin selvää, että palattuaan Scholes tulee suoraan avaukseen, ja täysin oikeutetusti. Toisaalta ajatelkaapa tilannetta viime kaudella, että Anfieldin peliin olisi United lähtenyt ilman Scholesia ja Carrickia avauksessa. Owen ja Anderson hoitivat homman tyylillä, eikä kieltämättä edes paatuneimmalle Scholes-fanaatikolle ole tullut pahemmin ikävä punapäätä.

Nyt kuitenkin takaisin eiliseen, ja laitureihin. Giggs on tosiaan parantanut peliään niistä muutamista synkistä esityksistä (pahimpana ehkä Brum vieraissa). Eipä hän tosin eilen pahemmin pallossa ollut, mutta mielestäni ratkaisut ovat tällä hetkellä paljon parempia (=helppoja syöttöjä viereen), eikä sellaisia turhia vippauksia nähdä juurikaan. Mitä taas tulee Ronaldon pelaamiseen, niin totutun näkymättömissähän portugalilainen oli. Tämä johtuu tietenkin siitä, että vastus on tasokkaampi kuin Derby, eikä tilaa tule samalla tavalla. Toisaalta eipä niitä palloja kovin paljoa Ronaldolle edes pelattu, eikä hän pallon saatuaan juuri haastanut. Pelasi kuitenkin Rooneylle avopaikan, ja huomioikaa nyt Ronaldon epäitsekkyys tilanteessa, ei lähtenyt hakemaan omaa ratkaisua...

Teveziltä ihan pirteä esitys, ja tietenkin voittomaali. Carlitos on nyt upottanut jo Chelsean ja Liverpoolin, ja toisaalta myös ManU:n viime kauden lopussa, joten todellisesta suurien pelien ratkaisijasta voi nyt jo puhua. Ei nyt toki liioitella, mutta kummasti hän tuntuu olevan maalilla oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Viimeistely on jättänyt toivomisen varaa, mutta nyt hän pisti ainoasta paikastaan pallon pussiin. Muutenkin nähtiin sittä tuttua Teveziä, suurin osa kosketuksista jalkapohjalla (upeaa katseltavaa) ja pallo aina omille.

En voi käsittää, miksi Rooneya haettiin jokaisella van der Sarin avauksella. Hyypiä vei pallot 100 prosentin varmuudella, ja aina pallo pomppasi kotijoukkueelle. Muutenkin Wäinö oli aika näkymätön, kuten Ronaldonkin kohdalla, ei saanut juurikaan palloja. Pelityyli oli siis juuri se mitä itse ennen peliä pelkäsin, onneksi tällä kerralla joukkue oli sentään johtoasemassa toisin kuin viime kaudella. Ja taas yksi avopaikka jäi Rooneylta käyttämättä, nämä pitäisi kyllä pistää maaliin... Itse olisin ottanut Carrickin aiemmin kentälle ja nimenomaan Rooneyn pois, sen verran kuumana mies taas alkoi käymään. SAF kuitenkin päätti toisin ja otti Tevezin vaihtoon.

Chelsean hävitessä Arsu ja United alkavat nyt hieman karkaamaan. Ei toki lopullisesti, mutta onhan tuo Arsun ja Poolin 10 pojon ero jo jotain, vaikkakin Anfieldin poppoolla on yksi rästipeli. Chelsean etu on siinä, että he ovat nyt pelanneet kaikkia suuria vastaan vieraissa ja keväällä odottaa sitten kolme kotipeliä, jotka voittamalla siniset ovat täysin mukana mestaruusjunassa, olettaen että muutkin pelit hoituvat. Tosin eipä tuo pelaaminen vakuuttanut yhtään ilman Drogbaa, joten hankalaa saattaa olla nämä seuraavat kuukaudet ilman häntä.

Unitedille kuitenkin siis tärkeät kolme pinnaa, ja vaikka näillä ei mitään pyttyjä vielä ratkaistakaan, niin onhan se aina hyvä poistua voittajana näistä "Grand Slameista", kuten SkySports eilisen uutisoi. Seuraavaksi on tosiaan vastassa Everton, joka on ollut huimassa lyönnissä viime aikoina. Toisaalta eipä se Arsenalinkaan ohjelma vaikuta helpolta, vaikka Spurs nyt kaatuu aina kotikentällä. Sen jälkeen odottaa nimittäin vieraspelit juuri Evertonia ja Portsmouthia vastaan. No, ei mennä asioissa liian pitkälle, vaan nautitaan nyt vielä hetki eilisestä. Carlitoooossss....
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #2871 : 17.12.2007 klo 10:31:19

Olen useamman kerran sanonut, kuinka Rafa on Valioliigan huonoimpia taktisia valmentajia ja taas se näkyi selvästi. Poolilla oli ottelussa kaksi paikkaa ja ne lahjoitti VDS. Se ei ole pelin hallintaa. Pelin hallinta on organisoitu puolustus, rauhallinen pallonhallinta keskialueella ja loppuun asti rakennetut paikat. ManU ei myöskään onnistunut tässä täydellisesti, mutta oli huomattavsti parempi JOUKKUE kuin Pool. Olihan se taas mahtavaa kun sai tyytyväinen hymy kasvoila katsoa huomattavan ylimielisen KOP-katsomon hiljaisuutta ManU-kannattajien viritellessä laulujaan.

Come on Red Devils!!
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #2872 : 17.12.2007 klo 10:33:46

.
« Viimeksi muokattu: 12.11.2019 klo 19:15:48 kirjoittanut Anjii »
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #2873 : 17.12.2007 klo 13:30:00

United on jo vuosia käyttänyt "kovissa" otteluissa taktiikkaa, jossa vetäydytään puolustamaan yhden maalin johtoa melko alas. Eilenkin peli muuttui toisen jakson alun jälkeen liiankin passiiviseksi ja Liverpool sai lähettää keskityksiä turhan helpolla.

Takavuosiin verrattuna puolustus on kuitenkin muuttunut pitävämmäksi, vaikka Arsenal rokottikin yliajalla tasoituksen. Arsenalin pallollinen taito on toisaalta eri luokkaa esim. Liverpooliin verrattuna. Niinpä vetäytyvän taktiikan käyttöön on riittävät perusteet, vastahyökkäyksiin lähtöä pitää kuitenkin vielä harjoitella paljon, jotta palloa ei menetetä niissä liian helposti.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #2874 : 17.12.2007 klo 13:33:44

Unitedin muuria ei tosin voi pitää kovin tiiviinä!

http://cache3.gettyimages.com/xc/78505279.jpg?v=1&c=NewsMaker&k=2&d=17A4AD9FDB9CF1937BD9AD37E51F906EA1392420BA171EC9

 
Sivuja: 1 ... 114 [115] 116 ... 203
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa