Toivotaan tietenkin, että kaveri olisi uusi Eto'o, mutta enpä usko. Vasuri hän ilmeisesti on, me vasurithan pidetään yhtä (luojan kiitos Dong ei kuulu tähän kastiin).
Sen sijaan me oikurit suhtaudumme asiaan kylmän rauhallisesti ja toteamme, että Fergusonin ilmeisen suuri Adebayoriin kohdistama ihailu sai sitten aikaan sen, että muutama viikko sitten jo huhuissakin ollut ”joku” kaveri Angolasta on nyt sitten saapunut vahvistamaan hyökkäystä. Sanotaanko nyt niin, että aika kova täytyy olla, että hänen puoleen käännyttäisiin kevään aikana kun halutaan nykyiselle kärkiosastolle antaa lepovuoroja.
Ajattelinkin tuossa eilen, että Unitedin pitäisi varmaan jo pikku hiljaa käyttää sitä vanhaa kikkaa, että lähetetään Jimmy Ryan taas Norjaan, tai vaihtelun vuoksi vaikka Mongoliaan, hakemaan se todellinen maalintekijä riviin mukaan. No, näin tällä kertaa.

------------------------------
Koska nyt on jälleen miehistöön liittynyt yksi täysin kummallinen nimi, niin teimpä hyvin vaatimattoman kulttuuriteon, ja menin katsomaan mitä siitä Dongista oikein aikoinaan sanottiinkaan. Jotain muutakin pohdintaa saattoi ykkösellä hyvinkin olla, mutta kaupan varmistuttua aika tunteettomasti legenda häntä tuolloin käsitteli:
Ensin toki Gillin kommentit löytyivät FF1:ltä aiemmin syksyltä
"The player has outstanding quality," chief executive David Gill told Efe news agency.
"It opens innumerable possibilities for the club in the Chinese market.
"Dong has many possibilities to become one of the best young players in the world.
"This deal is sporting as much as commercial."
Kansio Thu Jan 08, 2004 9:16 pm
Myöskin kiinalaisen Dong Fangzhuon odotettu ja sovittu sopimus allekirjoitetaan lähi päivinä. Siirtosumma on kohonnut yllättävän suureksi, mutta sillä ei loppujen lopuksi suuren markkina-arvon vuoksi ole mitään merkitystä. Kovasti on Dong kerännyt jo kehuja. Itse en ole nähnyt pelaavan, joten turha vielä tässä vaiheessa lähteä spekuloimaan. Aikaisintaan Unitedin kokoonpanossa nähtäneen ensi vuonna?
Sitten vielä muuta hauskaa kun sopivasti tuli vastaan. Suuret idolit kalisteleva sapeleitaan. Ja ai kuinka oikeassa he ovatkaan:
Wed Jan 07, 2004 9:44 pm
Matti: Sahan kaltaiset tusinamiehet ovat aina kiinnostuneet palkan kolminkertaistamisen mahdollisuudesta ilman jokaviikkoista pelivelvollisuutta.

Thu Jan 08, 2004 11:34 am
Kansio:
Howard saanut jälleen paljon kehuja eilisestä matsista. Mies on jo lyhyessä ajassa noussut saaren ykköstorjujaksi(?). Vaikea maalivahteja alkaa verrata, mutta eilen oli Howard pitänyt jälleen Unitedia pystyssä vaikeilla hetkillä. Tässä on jälleen yksi osoitus Fergien nerokkuudesta ( ) pelaajamarkkinoilla. Tuntemattomuudesta suurella luotolla ykkösveskariksi ja illasta toiseen huippupelejä. Tärkeintä on se, että juuri näillä "kriittisillä" paikoilla on huippuosaamista...Terry ei vakuuta minua vieläkään ja eilen yksi pieni virhe jälleen ja PAM ja 0-1 tappio oli selviö.
Kansio Sat Jan 17, 2004 5:33 pm [Wolves peli, turpaan ja pikku hiljaa ote kannusta Rion testien ja pelikiellon jälkeen ote kirpoaa]
Brownista täytyy kyllä vielä tarinoida oikein erikseen. Fergien todellinen KUNINGASIDEA huh huh! Otetaan sarjajumboa vastaan Ferdinand sivuun, että Brown saa tärkeää pelituntumaa. Mitä tuollaisella ala-arvoisella pelimiehellä tekee? Ei mitään. Nopeasti vittuun vaan ja joku kunnon toppari tilalle.
No nyt, keväällä 2008 on sinun toiveisiin lopulta mahdollisesti luvassa vastausta

Kesällä 2003 tunnelmat olivat synkät. Ensin täysin varmasta nököhammas-siirrosta seuraavaan pettymykseen ja vielä Veronin myyntiin jo aiemmin myydyn Becksin lisäksi:
Waky Wed Aug 06, 2003 2:02 pm
Paljon tosin luotetaan uusien miehien voimaan. Kleberson, Djemba-Djemba ja Bellion ovat miehet joiden sitten pitäisi täyttää saappaat. Kaiken huippu olisi ostaa poislähteneiden tasoinen pelaaja jollakin käsittämättömällä summalla. Ehkä tämä on turha pelko, koska Ronaldinhossa ei näin ymmärtääkseni tehty.
Blanchflower Wed Aug 06, 2003 5:30 pm (vastaus johonkin provoon, ei yllä olevaan)
Jos luulet, ettei Fergusonilla ole paria ässää hihassa, kärsit vielä pahemmista harhoista kuin useimmat tykkimiehet. Ja Veronia en laskisi "huipputärkeäksi" pelaajaksi Maunolle, entisestä maineestaan huolimatta lähinnä rivimies Old Traffordilla.
matio Wed Aug 06, 2003 9:29 pm
Kyllä tämä käsittämätön kesä on ollut ManU:n kannattajalle. Siis pihalle miehiä kaikista ovista ja parhaasta päästä. Kyllä tässä takana täytyy olla joku suuremman luoka suunnitelma. Ei tätä muuten voi järjesllä selittää. (Suunnitelma todellakin)
Pienis Thu Aug 07, 2003 1:58 am
Junnupitoinen United otti käkeen Sportingilta 3-1. Eipä hirvittävästi kommentoitavaa... (Ai-jaa…)
Lee Dixon Tue Aug 12, 2003 3:53 pm
Tulihan se loppukesän kaavailtu ylihintainen paniikkihankintakin sieltä. ManU:n kesän loistovisio: myydään alihinnalla, ostetaan ylihinnalla. Ihanaa, ManU, ihanaa.
Matti Wed Aug 13, 2003 8:40 am
Sääliksi käy vara-Ronaldoa, muhkea siirtosumma takaa sen, että poika pysyy punanaaman pihdeissä vuosia siinä toivossa, että taso joskus kääntyisi nousuun.
---------------------