FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.09.2025 klo 02:34:52 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 137 [138] 139 ... 203
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2007/08 - The Reigning Premiership Champions  (Luettu 261847 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #3425 : 31.01.2008 klo 09:00:59

Scholesin loukkaantuminen näyttää toimineen samaan tyyliin kuin toissakauden silmävamma; tuoreutta ja intoa riittää toipumisen jälkeen. Taklauksetkin osuivat tällä kertaa kohdalleen, eikä varoitusta tullut. Pelikunto ei kestä vielä kuin vajaan tunnin, mutta viikossa-parissa 90 minuuttia menee taas mukavasti.

Eilinen esitys osoitti miehen olevan Valioliigan kirkkainta kärkeä kun puhutaan pelintekijöistä eikä vertailua kestä oikeastaan kuin Fabregas. Hän tekee nykyään (osin roolien eroista johtuen) enemmän maaleja, mutta otteet ovat toisaalta vielä epätasaisempia, mikä on luonnollista kun otetaan huomioon ikä.

Mestaruustaisteluun Scholesin paluu antaa Unitedille kenties ratkaisevan edun, koska hänen loistavan pelinäkemyksensä lisäksi pelaajien kierrätys saadaan toimimaan tehokkaasti.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3426 : 31.01.2008 klo 10:36:12

Joo, oli kyllä aivan huikea esitys Unitedilta. Ottelu oli juuri niin helppo kuin Kant aiemmin epäili, väärässä siis olin Pompeyn vaarallisuuden suhteen. Tietysti maalit muuttavat aina pelin kulkua, ja kaksi nopeaa maalia ottelun alkuun katkaisi Portsmouthin selkärangan. Ei heillä ollut käytännössä yhtään maalipaikkaa.

Van der Sarilla ei juuri hommia siis ollut, pari keskitystä ja yksi löysä kaukolaukaus. Suurin osa topikin forumisteistakin olisi pitänyt nollan eilen Unitedin maalilla.

Puolustus toimi jälleen loistavasti, ja kyllä eron huomaa heti kun Vidic tulee kentälle. Toki vastuskin oli nyt paria astetta heikompaa, mutta yhteispeli on paremmin kunnossa Rio-Vidic parilla. Brown ei ole pelannut aikoihin topparina, joka saattoi myös vaikuttaa Spursia vastaan. Riolla ja Brownilla oli eilen hyvät maalipaikat, mutta kumpikaan ei onnistunut. Riolta taas paljon katkoja ja yksi nousu jäi hyvin mieleen, jossa hän oli hitusen myöhässä, eikä ehtinyt Nanin keskitykseen. Evralta erinomainen matsi, tarjoili Rooneylle avopaikan, josta Rooney odotetusti epäonnistui. Yksinkertaisilla seinäsyötöillä Evra pääsi laidaltaan läpi monta kertaa, harmi vain että tulosta ei tullut. Toiselle puolella Brown ei juuri toisella jaksolla nousuja enää jaksanut tehdä, mutta ihan hyvä peli häneltäkin. Jos en nyt väärin muista, niin 15. nollapeli liigassa tällä kaudella, mahtava suoritus. Van der Sar on päästänyt liigassa maalin viimeksi joulukuun alussa, ja Unitedille ei ole tehty liigassa maaliakaan koko alkuvuonna.

Ja mitä tulee niihin rankkaritilanteisiin, niin minusta siitä ensimmäisestä olisi voinut aivan hyvin laittaa pallon pilkulle. Typerästi Vidic siinä lähti pelaamaan palloa kädellään. Toisessa tilanteessa Barosin ja Rion jalat osuivat yhteen, mutta mielestäni se ei ollut rankkarin paikka. Samanlaisia tilanteita on jäänyt viheltämättä useita toisessakin päässä, ja aika pehmeästi Baros siinäkin tilanteessa meni nurin.

Keskikentän kaksikon pelaamista, ja etenkin Scholesia, oli taas ilo katsella. Mies oli hieman ruosteinen Spursia vastaan, mutta kuten Kyykky totesi, eilen siitä ei näkynyt jälkeäkään. Puoli tuntia Scholesilta siis meni kolmen kuukauden loukkaantumisen jälkeen päästä pelituntumaan mukaan, ja eilen hän oli aivan omaa luokkaansa keskikentän keskustassa. Hänen ja Carrickin yhteispeli toimii erinomaisesti, pelaajat tietävät toistensa liikkeet, ja myöskin puolustussuuntaan homma toimii. Alussa Scholes haki ehkä turhankin paljon pystypalloja, vaikka hyvinhän ne omille putoili. Anderson tuli sitten punapään tilalle tunnin kohdalla, ja oli hänkin hyvässä vireessä. Ottelun lopun soolo olisi saanut mennä sisään, mutta toivottavasti brassi säästää avausmaalinsa johonkin tärkeään paikkaan. Lopussa myös Hargreaves tuli kentälle neppailemaan, yksi hyvä riisto jäi mieleen.

Se on kyllä ihan totta mitä Kyykky sanoi, keskikentän tilanne on erinomainen nyt kun Scholeskin teki paluun. SAF pystyy kierrättämään neljää erinomaista keskikenttäpelaajaa, kun taas viime kaudella keskelle ei ollut laittaa oikeastaan kuin Scholes ja Carrick, etenkin kun O'Sheaa ja Fletchiä tarvittiin puolustajien tonteilla. Toivottavasti joukkue säästyisi viime kauden kaltaiselta loukkaantumissumalta, joka kieltämättä vei voimat loppukaudesta aivan totaalisesti. Edelleen muistuu hyvin mieleen etenkin Milan- ja City-ottelut, joissa joukkue oli kuin varjo parin kuukauden takaisesta.

En sitten tiedä missä Giggs eilen oli, selostajat puhuivat loukkaantumisesta. Joka tapauksessa tilanne on laiturin tontilla nyt aivan toinen kuin pari vuotta sitten, jolloin Giggsin loukkaantuminen merkitsi suunnilleen katastrofia. Nani ja Park paikkasivat eilen nimittäin erinomaisesti. Kuten aiemmin totesin, Parkilla ei ihan riitä taidot ja nopeus ratkaisemaan nopeita hyökkäyksiä, mutta joukkuepelaajana hän on todella tärkeä. Sama on tosin sanottava Nanista, molemmat taistelivat taas palloja omille hyvällä asenteella. Nani ei tällä kertaa onnistunut tekemään maalia, vaikka lähellä se oli. Yksi kanuuna noin 25 metristä, ja sitten veto boksista, jonka James torjui hieman tuurillakin.

Kärjessä Ronaldon ja Rooneyn esitykseen voi olla tyytyväinen, mutta pelaajien viimeistelyssä oli taas huikea ero. Rooneylle tarjottiin kaksi avopaikkaa, kun taas Ronaldo viimeisteli hankalasta kulmasta ja pommitti kaiken lisäksi upean vaparin yläkulmaan. No, jos Ronaldo tekee tällä tahdilla maaleja (tammikuussa 9 osumaa), niin eihän tässä muiden tarvitsekaan onnistua. Rooney pelasi taas muuten todella hyvän pelin, mutta se maali jäi taas puuttumaan. Tevez tuli Rooneyn tilalle lopussa, ja oli myöskin vaarallinen. Ihan hyvä, että hyökkäyksen tehokolmikko sai hieman lepoa eilen.

Arsu sai siis kurottua maalieroa yhden maalin verran umpeen, mutta en jaksa uskoa että mestaruus ratkeaisi maalierolla. Viimeistely oli ainoa asia, mihin eilen ei voinut olla ihan tyytyväinen, olisi ainakin sen kolmannen voinut tehdä. Ylihuomenna on jo sitten seuraava matsi, ja olen edelleen sitä mieltä, että Spurs tulee tarjoamaan todella kovan vastuksen Unitedille. Ennen tuota matsia pelataan muuten City-Arsenal, saapa nähdä pystyisikö City viime kauden tapaan kaatamaan lontoolaiset kotikentällä.
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #3427 : 31.01.2008 klo 11:54:33

Ainoastaan Henskin pessimistisyys voi enää kaataa laivan..
Aha. :o Oikeilla jäljillä olet. Tiedä nyt tuosta, mutta sen voin kertoa, että sellainen jokerikortti allekirjoittaneella on tosiaan kyllä hallussa, mikä viimeistään tuhoaa lähes varmasti kaikki mestaruusmahdollisuudet. Eli syntipukki on siis jo valmiiksi löytynyt. Pahoittelen.

Itse en noteerannut tuota Giggsiä koskevaa kommenttia eilisessä selostuksessa. Se meni ohi? Vaikka Park olikin ehkä vähän ruosteessa, niin kaikin puolin koko hyökkäysryhmä onnistui hienosti. Olen siitä samaa mieltä, että kärkimiesrooli ei varsinaisesti ole Ronaldon paras paikka, mutta eilenkin nähty varsin vapaa rooli tuntuu myös sopivan. Tällöin hän pystyy vaihtelemaan paikkaa vieläkin vapaammin. Eilinen avausmaalikin tuli jälleen vasemmalta puolelta. Aivan toinen tarina on sitten ne pelit, joissa vastustaja pystyy paremmin sumputtamaan Unitedin hyökkäyspeliä. Tuolloin tuo rooli ei tunnu sopivan Ronaldolle.

Eilisessä esityksessä ja sommitelmassa allekirjoittanutta miellytti myös Parkin ja Nanin puolustushalukkuus. Tuo mahdollisti myös todella hyvin onnistuneen karvauspelin. Ottelun loppupuolella oli kyllä huvittavaa nähdä kun varmassa johtoasemassa laitapuolustaja Evra oli jatkuvasti laidallaan ylempänä kuin Nani hakemassa keskitys-ja ryntäilypaikkoja.

Eilisenkin pelin perusteella ei voi kyllä enää ymmärtää, miksei James olisi selkeä valinta  Englannin maalille jatkossa?
Orion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #3428 : 31.01.2008 klo 13:57:25

Maalit löytyvät tuolta : http://footyblog.net/2008/01/31/man-utd-2-0-portsmouth-ronaldo-scored-two-video/
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3429 : 31.01.2008 klo 14:16:07

Man Utd To Loan Manucho To Panathinaikos

"Setanta understand that United were approached by 14 clubs when they let it be known that Manucho could be available for loan. Teams in Portugal, Italy and Belgium reportedly made offers to borrow the striker, but Panathinaikos won the race."

Lähde siis goal.com (vaikka tuossa kyllä mainitaan myös Setanta), joka ei ole sieltä luotettavimmasta päästä, mutta kyllähän tuota Panathinaikosta on huhuttu jo niin kauan ja hartaasti, että eiköhän Manucho sinne kevääksi siirry. Suuri tekijä tässä taitaa siis olla, että PAO:n valmentaja on Queirozin kavereita.

Pelikielloista sen verran, että Evralle napsahti Spurs-pelin kortin johdosta yhden pelin pelikielto. En nyt tosin ole varma, onko hän sivussa Tottenhamia vai Cityä vastaan. Lennon vei patonkia välillä sen verran pahasti, että sitä melkein toivoisi pelikiellon alkavan heti. Toisaalta, O'Shea on vielä paljon hitaampi ja kankeampi kuin Evra...
Kant

Poissa Poissa


Vastaus #3430 : 31.01.2008 klo 17:30:57

Ottelu oli juuri niin helppo kuin Kant aiemmin epäili, väärässä siis olin Pompeyn vaarallisuuden suhteen. Ei heillä ollut käytännössä yhtään maalipaikkaa.

Ylihuomenna on jo sitten seuraava matsi, ja olen edelleen sitä mieltä, että Spurs tulee tarjoamaan todella kovan vastuksen Unitedille. Ennen tuota matsia pelataan muuten City-Arsenal, saapa nähdä pystyisikö City viime kauden tapaan kaatamaan lontoolaiset kotikentällä.

Pompeyn vaarallisuutta en viitsi tässä yhteydessä arvioida, mutta ei Unitedille kotikentällä vastustajaa juuri löydy. Tällä kaudella ManU on tainnut pelata kaikissa kilpailuissa yhteensä 17 kotipeliä, joista se on voittanut 16. ManU:n kotipelit ovatkin nykyisin enemmänkin show kuin urheilutapahtuma...

Phizzan arvioissa jokainen joukkue tuntuu tarjoavan Unitedille todella kovan vastuksen, vaikka tilastoista väitteet eivät tukea saakaan, joten se ei vielä kerro yhtään mitään. Tottenhamin kohdalla arvio tosin saattaa jopa osua oikeaan. Spurs on nimittäin siitä harvinainen top4:n ulkopuolinen joukkue, että se saattaa jopa jollain aikavälillä nousta taistelemaan sijasta neljä ihan tosissaan (neljänneksi sijoittuminenhan on nykyisin verrattavissa mestaruuteen kaikille muille seuroille paitsi Poolille, Arselle, Unitedille ja Chelsealle). Rahaa vahvistuksiin näyttäisi olevan, kannattajia löytyy ja johtokuntakin uskaltaa palkata tasokkaan valmentajan (toisin kuin esimerkiksi toinen ensi kuun "hankala" vastustaja Newcastle), niin jonkinlainen toivo paremmasta tulevasta on olemassa. Tästä huolimatta ManU ja Chelsea vienevät jälleen kerran voitot ylihuomenna hankalista vieraspeleistä, Arsenal lienee kaikkein tiukimmilla Cityn vieraana.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3431 : 31.01.2008 klo 17:39:51

Phizzan arvioissa jokainen joukkue tuntuu tarjoavan Unitedille todella kovan vastuksen, vaikka tilastoista väitteet eivät tukea saakaan, joten se ei vielä kerro yhtään mitään.

No jos nyt kuitenkin ollaan rehellisiä, niin itsehän sanoin vain, ettei Pompey tule olemaan läpihuutojuttu. En sanonut, että se välttämättä tarjoaisi todella kovan vastuksen, vaikka paljon enemmän odotin kuin mitä eilen nähtiin. Tuollainen parin maalin voitto oli odotettavissa, kunhan nyt vain viittasin Pompeyn loistavaan vierassaldoon ja ajattelin, että vastassa ei ole mikään Derby. Toisaalta United pelasi kauden parasta futistaan, ja silloinhan mikä tahansa joukkue on etenkin OT:lla pahoissa vaikeuksissa.
Kant

Poissa Poissa


Vastaus #3432 : 31.01.2008 klo 17:58:22

No jos nyt kuitenkin ollaan rehellisiä, niin itsehän sanoin vain, ettei Pompey tule olemaan läpihuutojuttu. En sanonut, että se välttämättä tarjoaisi todella kovan vastuksen, vaikka paljon enemmän odotin kuin mitä eilen nähtiin. Tuollainen parin maalin voitto oli odotettavissa, kunhan nyt vain viittasin Pompeyn loistavaan vierassaldoon ja ajattelin, että vastassa ei ole mikään Derby. Toisaalta United pelasi kauden parasta futistaan, ja silloinhan mikä tahansa joukkue on etenkin OT:lla pahoissa vaikeuksissa.

Totta tuokin. Oli ehkä epäreilua nostaa nimimerkkisi esiin. Näillä palstoilla pitäisi muutenkin keskittyä asioiden puimiseen, eikä nimimerkkien piikittelyyn, joten pyydän anteeksi.
Tophias

Poissa Poissa


Vastaus #3433 : 31.01.2008 klo 18:11:03

Pelikielloista sen verran, että Evralle napsahti Spurs-pelin kortin johdosta yhden pelin pelikielto. En nyt tosin ole varma, onko hän sivussa Tottenhamia vai Cityä vastaan. Lennon vei patonkia välillä sen verran pahasti, että sitä melkein toivoisi pelikiellon alkavan heti. Toisaalta, O'Shea on vielä paljon hitaampi ja kankeampi kuin Evra...

Eikös se mene niin, että viidennen kortin jälkeen pelikielto alkaa viikon kuluttua kortin saamisesta. Eli kun kortti tuli 27.1. niin pelikielto alkaa 3.2. Eli siis sivussa Cityä vastaan. Varmistin asian vielä FA:n sivuilta. Pääsee nyt ottamaan revanssia Lennonista.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3434 : 31.01.2008 klo 18:39:22

Totta tuokin. Oli ehkä epäreilua nostaa nimimerkkisi esiin. Näillä palstoilla pitäisi muutenkin keskittyä asioiden puimiseen, eikä nimimerkkien piikittelyyn, joten pyydän anteeksi.

No en nyt varsinaisesti kokenut olleeni piikittelyn kohteena, kunhan hieman puhdistin kilpeäni. 8)

Kiitokset Tophiakselle Evran pelikiellon selvittämisestä. Ehkä parempi näin, että pelikielto on vasta kotipelissä Cityä vastaan, toivottavasti Lennon pysyy paremmin kurissa kuin viime sunnuntaina. Cityllä ei oikealla laidalla ole kuitenkaan yhtä vaarallista pelaajaa heittää kentälle, joten ehkäpä O'Sheakin urakasta selviää...
Waky

Poissa Poissa


Vastaus #3435 : 31.01.2008 klo 21:41:40

Kiitokset Tophiakselle Evran pelikiellon selvittämisestä. Ehkä parempi näin, että pelikielto on vasta kotipelissä Cityä vastaan, toivottavasti Lennon pysyy paremmin kurissa kuin viime sunnuntaina. Cityllä ei oikealla laidalla ole kuitenkaan yhtä vaarallista pelaajaa heittää kentälle, joten ehkäpä O'Sheakin urakasta selviää...

Evralla on nyt parissa viime pelissä ollut hiukan lepsua puolustamista omalla laidallaan. Spurs pelissä tuli maali, Pompey pelissä ei pahempaa, mutta 1 vs. 1 tilanteissa on välillä turhan aktiivinen ja pelattu ulos. Scholes teki eilen kyllä loistavan esityksen, mutta kovempia keskikenttiä vastaan Hargo tai Anderson on hyvä ottaa jomman kumman aisapariksi ihan liikkeen vuoksi Ei sikäli, Carrick on viime aikoina pelannut erittäin hyvää ja aktiivistakin puolustuspeliä ja pallokin tuntuu lähtevän jalasta hieman nopeammin kuin ennen (tai ainakin ennen kuin vastustaja ehtii prässätä sen pois).

Citya vastaan pitää tosiaan varmistaa, että Brown hoitaa Petrovin varjostuksen orjallisesti. Toki Vassellkin on ollut pirteä, mutta luulisi O'Shean selviävän tehtävästä.

Mutta ensin pitää saada WHL:tä täysi pistepotti joka viime viikonlopun perusteella ei ole ihan läpihuutojuttu. Tärkeintä olisi, että Evra saa Lennonin kiinni ja Berbatov pysyy Vidicin pihdeissä. Toiveissa olisi, että Spurs pelaisi hiukan ylemmällä linjalla joka avaisi paremmin mahdollisuuksia pystyjuoksuihin. Viikonloppuna olisi taas hyvä saada tehoja muiltakin. En laita kuitenkaan vastaan jos Ronaldo jatkaa tehoputkeaan.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3436 : 01.02.2008 klo 20:41:22

Ei sen enempää huomisesta vastustajasta, kun kerran joukkueet juuri pelasivat viikko sitten vastakkain. Spurs on toki sen jälkeen vahvistunut muutamalla nimellä, ja ainakin puolustuslinja tulee olemaan täysin erilainen kuin viikko sitten, näin ainakin uskoisin. Toinen asia onkin sitten se, onko se yhtään sen pitävämpi kuin aiemmatkaan kokeilut.

Unitedin osalta lähtisin pitkälti samalla kokoonpanolla liikkeelle, joka murjoi Pompeyn keskiviikkona. Yhden muutoksen tekisin (Park<->Tevez), turha liikaa sohia hyvin toimivaa koneistoa. Keskikenttä on tietenkin pieni kysymysmerkki, voi olla että Scholes ei ole ihan täysin palautunut keskiviikon pelistä. Veikkaisin siis, että Anderson tulee hänen tilalleen. SAF pahoitteli Fletcherin tilannetta, ja totesi että peliaikaa on hänellekin tulossa. Tuskin sentään huomenna avauksessa?

Turha tässä nyt on mitään arvailuja pistää pelin kulusta, kun viimeksi meni jo sellaiseksi hiusten halkomiseksi tämä keskustelu. Lähes kaikki liigajoukkueet tarjoavat Unitedille parhaimmillaan kohtalaisen kovan vastuksen, jotkut sitten pystyvät haastamaan ihan tosissaan pelillisestikin. Spurs on yksi niistä joukkueista, jotka tähän pystyvät, mutta heidän saldonsa ei ole ollut kovin kummoinen ManU:a vastaan viime vuosina. Joskus on sen voitonkin pakko tietenkin tulla.

Loppuun on vielä todettava, että kolmella kärkijoukkueella on kaikilla kohtalaisen hankala vieraspeli tiedossa. Unitedilla toki etukäteen ajateltuna vaikein, mutta toivottavasti City ja Pompey pistävät hieman hanttiin Arsulle ja Chelsealle.
Tophias

Poissa Poissa


Vastaus #3437 : 01.02.2008 klo 21:01:50

Jospa sitä pitkästä aikaa kirjoittaisi joitakin asioita ennen huomista matsia.

Tuttu vastus siis kyseessä kun edellisestä kohtaamisesta ei ole edes viikkoa, nyt vain kenttä on vaihtunut. Unitedilla on hieno historia Tottenhamin kotiluolasta viime kausilta, viimeisin pistemenetys vuodelta -01 jolloin sateisessa säässä tuli 3-1 kuonoon. Sen jälkeen onkin tullut vain voittoja, joten siis se tilastollinen pistemenetys ManUn kohdalla alkaa tulemaan pikkuhiljaa eteen, jos tilastoja haluaa tutkailla ja manailla huomista matsia. Tottenham on tosiaan yksi niistä jotka pystyvät pistämään Unitedille kampoihin ainakin kotona, mutta on eri asia riittääkö se mihinkään huomennakaan.

Ennakkoon vaikea matsi tiedossa, mutta nämä kolme ns. top4 joukkuetta ovat tällä hetkellä aika hyvässä vireessä joten itseäni ei yhtään yllättäisi jos kaikki ManU, Arsenal ja Chelsea veisivät kaikki kolme pistettä. Näiden kolmen peleistä pidän Arsun voittoa kaikkein todennäköisimpänä, koska City on ollut viime aikoina todella heikossa vedossa, hyvä asia jopa tuota Derby ajatellen. Chelseankin vire on tällä hetkellä niin kova, etten usko Pompeyn voivan mitään huomenna. ManUn peleissä on tietysti aina ennakkoon itselläni kova pelko ja jonkinlainen pessimismi, mutta uskon tietysti huomenna voittoon.

Kokoonpanosta jos jotaan heittäisin niin maalissa ja puolustuslinjassa jatkaa samat miehet kuin Pompey pelissä. Keskikentälle Giggs tullee kehiin ja Tevez Rooneyn pariksi kärkeen Ronaldon "pudotessa" laidalle. Keskikentänkeskustan miehiä en lähde arvailemaan.

Tulipas suht samanlaista settiä kuin Phizzalta edellä.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #3438 : 02.02.2008 klo 10:05:15

Maalitilanteita tulee syntymään, koska kotonaan Tottenham luottaa hyökkäysvoimaansa merkittävästi. Puolustus ei ole kuitenkaan hitsautunut yhteen, joten United päässee iskemään myös.

Giggs, Anderson/Hargreaves (tai molemmat) ja Tevez palannevat avaukseen, mutta muut jatkavat, koska seuraavaan otteluun on taas mukavammin aikaa. Pitäisin Unitedia selvähkönä suosikkina, mikäli puolustukseen ei tule viime hetken poisjääntejä. Tottenhamin piristymisestä huolimatta myös United on kovassa iskussa ja materiaalissa on kyllä tasoero vieraiden hyväksi.

Arsenal hakenee helpot pisteet syyshurmion menettäneen ja omalle tasolleen pudonneen Cityn vieraana. Chelsealla on tiukempaa etelärannikolla, mutta Ballackin sukelluksen seurauksena tuomittu erikoistilannemaali ratkaissee siellä..
PAN

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: En muista...


Vastaus #3439 : 02.02.2008 klo 10:15:35

Mielenkiintoinen matsi tosiaan tulossa, kuten tuossa edellä mainittiin niin Spursilla mahdollisesti kolme tuoretta hankintaa alakerrassa joista kaksi suorittaisi täten debyyttinsä. Taisteluhenkeä uskon kotijoukkueelta löytyvän, viimeviikon kohtaus vielä hyvin muistissa ja muutenkin noita pisteitä pitäisi jo vähän joka matsista yrittää saada.

Henk. koht. toivon myös Spursin kotona luottavan hyökkäysvoittoisempaan taktiikkaan kuin Evertonin vieraana (most boring game ever) ja tilanteita luotaneen molempiin päihin.

Manuhan tähän peliin luonnollisesti lähtee suosikin viittaa kantamaan, mutta en täysin hylkäisi Spursin mahdollista "yllätystä" pois vakiostani...

Jättäisittekö vaikka sen Ronaldon kotio keskittymään CL-peleihin....

e: Meiltäkin on Teme pois ni menis tasan.. http://iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1483445
« Viimeksi muokattu: 02.02.2008 klo 10:46:48 kirjoittanut PAN »
file

Poissa Poissa


Vastaus #3440 : 02.02.2008 klo 12:42:49

Unitedin viimeistely tulee varmasti ratkaisemaan tämän päivän ottelun. Viime peleissä Manulla on ollut mahdollisuus useaan murskavoitoon ja joukkue on onnistunut rakentamaan vaarallisia hyökkäyksiä kuin liukuhihnalta. Viimeistely on vain ontunut, kuten täälläkin on jo useaan kertaan mainittu. Tottenhamista ei pitäisi olla tänään vastusta Unitedille, mikäli joukkueen viimeistelyprosentti on edes kohtuullinen. Maalipakkoja tulee varmasti riittävän monta.

Etenkin CL:n jatkopelejä ajatellen olisi tärkeää, että joukkue alkaa viimeistellä tarkemmin. Esimerkiksi Milania vastaan tuskin saadaan yrittää yhtä monta kertaa kuin Newcastlea vastaan. Eiköhän se Rooneykin löydä maalijyvänsä vähitellen uudestaan, koska tilanteita tulee hänelle niin paljon. Veikkaus illan matsista on: 1-3 Manulle. Maalintekijät: Woodgate, Rooney x2 ja Anderson.
Kant

Poissa Poissa


Vastaus #3441 : 02.02.2008 klo 14:01:38

Lähes kaikki liigajoukkueet tarjoavat Unitedille parhaimmillaan kohtalaisen kovan vastuksen, jotkut sitten pystyvät haastamaan ihan tosissaan pelillisestikin.

Ainakin näennäisesti jokainen ammattilaisseura voi parhaimmillaan tarjota Unitedille vastuksen yksittäisessä ottelussa, mutta pitkällä aikavälillä hyvin harva. Jalkapallon kaupallistuessa rahaa on virrannut seuroille hurjaa tahtia. Lähes kaikki seurat ovat käsittääkseni bisneksestä hyötyneet taloudellisesti, mutta urheilullisesti tilanne on toinen. Viihdebisneksessä nimittäin usein käy sillä tavalla, että pieni eliitti vie käsittämättömän suuren osan koko potista. Näin on käynyt myös jalkapallossa. Kun pienemmät seurat kasvattavat tulojaan hiukan, suurseurat kasvattavat hurjasti.

Tuloerojen kasvulle ei ole näkyvissä loppua, sillä ainakin Englannissa UCL-paikat on käytännössä jaettu suurille jo ennen kauden alkua. Näin ollen tuloerot vain jatkavat kasvuaan, joka luonnollisesti näkyy myös kasvavina tasoeroina. Yllätyksiä tapahtuu yhä harvemmin, sillä suurten resurssit ovat täysin ylivertaiset. Esimerkiksi Unitedin kokoonpanon ulkopuolelle jää nykyisin pelaajia, jotka vahvistaisivat jopa Evertonin (esimerkiksi P. Neville) ja Newcastlen (Smith, Butt) kaltaisia todella suuria seuroja, putoamista vastaan taistelevia seuroja Unitedin akatemiakin näyttäisi vahvistavan, ainakin Roy Keanen mielestä.

ManU on tietysti tässä pelissä suuri voittaja. Tilanne saattaisi toki olla oleellisesti erilainen, jos seuran menestysvuodet eivät olisi osuneet samaan ajankohtaan kun jalkapallon kaupallistuminen voimistui. Lisäksi seura on osannut ihailtavalla tavalla mukautua aikaansa ja kehittää seuraa sekä kentällä että sen ulkopuolella. Taitava johto on onnistunut luomaan uskomattoman hienon tuotteen, mutta samalla kauaksi ovat jääneet ne ajat jolloin ManU voitti mestaruuden käytännössä omalla juniorityöllään (Ajaxin Euroopan valloituksesta puhumattakaan).
Keitetty Lobsteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nure ja Giggs


Vastaus #3442 : 02.02.2008 klo 17:38:35

Toivottavasti voitokas ottelu tulossa. Arsenalin pelaamisessa ei näy kyllä mitään merkkejä hiipumisesta, joten pistemenetyksiä ei kestä juurikaan tulla.
Keitetty Lobsteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nure ja Giggs


Vastaus #3443 : 02.02.2008 klo 19:56:22

Aivan uskomatonta, että tuosta ottelusta saatiin yhtään mitään... Giggs ja Scholes osoittivat taas kuinka paljon heitä tarvitaan oikeasti hyviä vastustajia vastaan  ::)
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3444 : 02.02.2008 klo 20:24:29

Giggs ja Scholes osoittivat taas kuinka paljon heitä tarvitaan oikeasti hyviä vastustajia vastaan  ::)

Sarkasmia vai oikeastiko olet tätä mieltä? Minusta Scholes ja etenkään Giggs eivät ole mitään korvaamattomia pelaajia, kuten tänään nähtiin. Molemmat penkille toisella jaksolla, ja United saa hyvän otteen pelistä. En missään nimessä sano, että nämä asiat olisivat sidoksissa toisiinsa, tarkoitan vain sitä, että ilman näitäkin pelaajia joukkue pystyy pelaamaan hyvin.

Itse pelistä muutama sana. Spursilla oli erinomainen asenne ja vaikka eivät pelillisesti ihmeitä esittäneetkään, niin voisi sanoa että olisivat jopa ansainneet voiton. Toisaalta, United hallitsi odotetusti toista jaksoa selvästi, joten tasuri oli ehkä oikea tulos.

Minua lähinnä ihmetyttää se, että miten peli menee noin sekaisin kun vastustaja iskee johtomaalin? Pelaajat alkavat riehumaan ja räyhäämään kentällä, ja samalla keskittyminen menee ihan täysin. Vasta viimeisen 20 minuutin aikana United alkoi pelaamaan kuten pitääkin. Siihen mennessä peli oli ihmeellistä pallottelua ilman mitään ajatusta. Tällä tarkoitan sitä, että vasta loppua kohden United alkoi käyttämään laitoja, ja pelattiin pallo maata pitkin laitureille ja sitä kautta keskityksiä.

Tätä taustaa vasten ei voi luvata mitään varmaa menestystä etenkään eurokentillä. Peli ei saisi hajota noin pahasti yhden takaiskun takia. Liian usein Unitedin peli "puuroutuu", kun joukkue joutuu pelaamaan takaa-ajoasemassa. Liigan osalta Arsenalilla on ylivoimainen etu tässä suhteessa, sillä sen pelin harvemmin hajoaa, vaikka joukkue on tappioasemassa. Toki kaikille tulee pistemenetyksiä, ja annan ehdottomasti tunnustusta Spursille, joka pelasi hyvin. Ja kuten sanottua, United sai loppua kohden pelin paremmin kuntoon, joten turha tässä on heittää kirvestä kaivoon. Arsulla on toki kahden pisteen kaula liigassa, mutta hekin tulevat vielä pudottamaan pinnoja. Olen kuitenkin edelleen sitä mieltä, että Tykkimiehet ovat todella vahvasti mukana mestaruustaistossa, eikä tämän iltapäivän tapahtumat ainakaan heikennä tätä näkemystä.

Sitten hieman pelaajista. Van der Saria ei voi maalista juuri syyttää, epäonnekkaasti työnsi pallon Berbatovin jalkoihin. Muuten ihan hyvä peli, varmoja koppeja keskityksistä.

Toppariparin työskentely, ja oikeastaan koko linjan peli, jakautui keskeltä kahtia. Oikealla puolella Brown ja Rio hoitivat mielestäni tonttinsa ihan hyvin (virheitä tuli jokaiselle kenttäpelaajalle, joten siihen on turha sen enempää puuttua näidenkään pelaajien kohdalla). Vidic ja Evra olivatkin sitten aivan ulkona pelistä, ja etenkin Evralle taisi osua kauden huonoin peli. Uskomatonta hölmöilyä takalinjoilla, pluspuolelle jäi pari väkevää nousua vastustajan boksiin.

Keskikentän keskustassa ei mielestäni tätä peliä ratkaistu. Kumpikaan ei pahemmin keskustassa peliä pyörittänyt, vaan molempien pelityylinä oli aika suoraviivainen pitkä pallo kärjille tai laidoille. Kuten hieman arvelinkin, Scholes ei ihan terävimmillään ollut, mutta ei hän huonostikaan pelannut. Hargreaves teki taas kovasti hommia, mutta tuo kaksikko ei tämän päivän perusteella ole se ykkösvaihtoehto. Anderson oli todella hyvä ja positiivinen kentälle tultuaan, Carrick taas ei saanut syöttöjään kohdilleen. Tänään siis nähtiin koko nelikko kentällä, ja sanoisin että Hargreaves on pahnan pohjimmaisena tästä nelikosta. Scholesilla on oma "statuksensa" Fergusonin papereissa, Anderson on haastanut tällä kaudella erinomaisesti Carrickin toisesta avauspaikasta.

Giggs oli kohtalaisen vaisu, taas kun tilaa oli vähemmän, ei Welho saanut palloja omille. Kuljetuksetkin jäivät tekemättä, ja Nanin vaihtaminen kentälle oli täysin oikea ratkaisu. Portugalilainen oli onnekas, ettei saanut törkeästä ja myöhäisestä taklauksestaan punaista, mutta oli sitten lisäajalla syöttämässä tasoitusmaalia. Ronaldo puolestaan oli tänään vaisu, Tottenham on viime kausien aikana monessa pelissä osannut puolustaa taiturin aika hiljaiseksi. Kukaan laitureista ei siis varsinaisesti loistanut, ja etenkin Ronaldon "vaisuus" oli luonnollisesti suuri tekijä Unitedin heikossa esityksessä.

Kärkipelaajista nostan kyllä hattua korkealle Rooneyn erinomaiselle taistelulle. Sukellus oli toki kaikkea koomisen ja typerän väliltä, mutta muuten esimerkillistä pelaamista ympäri kenttää. Tällä hetkellä pallot eivät vain pompi Rooneylle, mutta vaikea noin isolla sydämellä pelaamista on olla arvostamatta.

Tevez sitten sohaisi tasoituksen lisäajan lisäajalla, joka oli tietenkin tärkeä osuma monessa mielessä. Muuten Carlitos ei sitten paljoa esittänyt, jäi useasti taas hieman yksinäiseksi kärjessä. Nämä ovat ehkä juuri niitä pelejä, joissa kaipaisi sellaista isokokoisempaa ja puhtaampaa sentteriä kentälle. Oma ideani on pitkään ollut se, että Tevez, Ronaldo ja Rooney pelaisivat hieman alempana, ja heidän yläpuolellaan sitten joku Saha, Berbatov, Huntelaar. Sellainen pelaajatyyppi siis, joka pystyy hoitamaan target-roolia, mutta pystyvät myös osallistumaan pelinrakenteluun. Näistä paras esimerkki on juuri Berbatov, Sahan pelikunto kun on mitä on. Huntelaar taas on enemmän maalitykki, mutta heitin hänet nyt kuitenkin tuohon. Ei nyt jaksaisi enää/vielä tästä asiasta jauhaa, mutta kesällä on mielestäni paikka hankkia tämänkaltainen peluri, tämä tietäisi Sahan myymistä.

Kaiken kaikkiaan siis erinomainen viikonloppu...Arsenalille. He ovat nyt kahden pinnan mittaisella karkumatkalla, Chelsea putosi jo kuuden pinnan päähän. Se kuulostaa jo turhan suurelta erolta (kuten viime kaudella nähtiin), mutta paljon tullaan ratkaisemaan noissa Chelsea-Arsu/United peleissä. Niissä sinisillä on vielä paikka nousta mukaan mestaruustaisteluun, mutta tämä vaatii luonnollisesti lähes pelkkiä voittoja muista peleistä. Vaikea on nimittäin nähdä, että Arsu tällä tahdilla menettäisi useammassa kuin kolmessa pelissä pisteitä.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3445 : 02.02.2008 klo 20:29:13

Jaahas, olipa Rooney näköjään saanut varsin kovaa kritiikkiä matsitopikissa. En sitten tiedä, johtuuko heikosta tuloksesta, mutta mielestäni kritiikki ei kyllä ole ansaittua. Viimeistelyä kritisoitiin, mutta itse en muista häneltä kuin sen yhden vedon, jonka Ronaldo vaparista Rooneylle petasi. Se on totta, että viimeistely on ollut luvattoman heikkoa viime aikoina, mutta pelillisesti oli tänään kuitenkin Unitedin parhaimmistoa. Se ei tosin paljoa vaatinut...
Fernandez

Poissa Poissa


Vastaus #3446 : 02.02.2008 klo 20:38:08

Jaahas, olipa Rooney näköjään saanut varsin kovaa kritiikkiä matsitopikissa. En sitten tiedä, johtuuko heikosta tuloksesta, mutta mielestäni kritiikki ei kyllä ole ansaittua. Viimeistelyä kritisoitiin, mutta itse en muista häneltä kuin sen yhden vedon, jonka Ronaldo vaparista Rooneylle petasi. Se on totta, että viimeistely on ollut luvattoman heikkoa viime aikoina, mutta pelillisesti oli tänään kuitenkin Unitedin parhaimmistoa. Se ei tosin paljoa vaatinut...

Rooney (taas) tänään teki hyvin töitä, voitti palloja ja pelasi joukkueelle puolustuspäässä. Mutta pallon saadessaan liikaa ideoita, joista seurasi tänään huonoja toteutuksia. Enemmän helppoja syöttöjä Ruuni. Kyllä se tästä  Ylos
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #3447 : 02.02.2008 klo 20:44:07

Ja jos kerran Rooney oli niin huono, kuin muutamista kommenteista voi päätellä, niin Cityä vastaan nähdään sitten miten joukkue pelaa ilman Wäinöä, kun mies on pelikiellossa. Tähän mennessä kauden kaikki neljä (City, Coventry, Bolton, West Ham) tappiota ovat tulleet ilman Rooneya. Tänään sukellettu kortti oli nimittäin viides liigassa...

Muista pelaajista Vidic ja Ronaldo näkivät neljännen kerran keltaista liigassa. Helmikuun loppu on siis se raja, minkä jälkeen viiden kortin sääntö heitetään roskikseen, joten pari peliä jäljellä. Tietääkö muuten joku, vaikuttaako tuo Ronaldon suora punainen jotenkin siihen, minkä pituinen pelikielto odottaa mahdollisen viidennen keltaisen jälkeen. Ajattelin vain, että pelikielto saattaisi olla kaksi peliä, mutta tosiaan jos joku tietäisi paremmin...
Keitetty Lobsteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nure ja Giggs


Vastaus #3448 : 02.02.2008 klo 20:46:51

"Sarkasmia vai oikeastiko olet tätä mieltä? Minusta Scholes ja etenkään Giggs eivät ole mitään korvaamattomia pelaajia, kuten tänään nähtiin. Molemmat penkille toisella jaksolla, ja United saa hyvän otteen pelistä. En missään nimessä sano, että nämä asiat olisivat sidoksissa toisiinsa, tarkoitan vain sitä, että ilman näitäkin pelaajia joukkue pystyy pelaamaan hyvin."
 
Sarkasmia juurikin, herrojen nykytaso ei vaan millään riitä näihin kovatempoisiin matseihin...

Edit: korjataan sen verran, että futista voi toki pelata monellakin tapaa ja liikkuvuus ei ole ainoa tekijä. Toki siitä on hyötyä kaksinkamppailuissa etc  :D Lisää kaljaa...
« Viimeksi muokattu: 02.02.2008 klo 20:53:18 kirjoittanut Keitetty Lobsteri »
Henski

Poissa Poissa


Vastaus #3449 : 02.02.2008 klo 21:22:58

Odottelinkin Phizzan analyysiä pohjaksi. Hyviä pointteja taas kerrran.
Minua lähinnä ihmetyttää se, että miten peli menee noin sekaisin kun vastustaja iskee johtomaalin? Pelaajat alkavat riehumaan ja räyhäämään kentällä, ja samalla keskittyminen menee ihan täysin. Vasta viimeisen 20 minuutin aikana United alkoi pelaamaan kuten pitääkin. Siihen mennessä peli oli ihmeellistä pallottelua ilman mitään ajatusta. Tällä tarkoitan sitä, että vasta loppua kohden United alkoi käyttämään laitoja, ja pelattiin pallo maata pitkin laitureille ja sitä kautta keskityksiä.

Tätä taustaa vasten ei voi luvata mitään varmaa menestystä etenkään eurokentillä. Peli ei saisi hajota noin pahasti yhden takaiskun takia. Liian usein Unitedin peli "puuroutuu", kun joukkue joutuu pelaamaan takaa-ajoasemassa. Liigan osalta Arsenalilla on ylivoimainen etu tässä suhteessa, sillä sen pelin harvemmin hajoaa, vaikka joukkue on tappioasemassa.
Erittäin sama.  Ylos Ja eihän tämä havainto ollut mikään uniikki, vaan tämänkaltaiset seikat tuntuvat toistuvan ihan säännöllisesti. Ei mitään lisättävää, ihan kuin omista ajatuksista vedettyä analyysiä. Jatkona ja sivujuonteena voisin vielä lisätä, että tuntuu siltä, että kun United jää tappioasemaan, niin pelin kokonaisilme tuntuu muuttuvan välittömästi astetta pari aggressiivisemmaksi tms. Miksi ihmeessä näin? Ehkä luonnollinen reaktio, mutta eihän nyt takaiskusta pitäisi systeemien hirveästi mennä muuttumaan?

Miten, oliko sinullakin (teillä muilla) sellainen tutina, että United ei pelaa tätä peliä loppuunasti täydellä miehistöllä? Sille se minusta pitkään näytti siinä 1.jakson ja 2.jakson alkupuolella. Nanin taklaus oli kyllä sen joulukortin arvoinen. Voidaan sanoa, että Glattenburg kyllä hoiti hyvin, jopa Unitedia suosien ottelun lävitse.

Arsulla on toki kahden pisteen kaula liigassa, mutta hekin tulevat vielä pudottamaan pinnoja. Olen kuitenkin edelleen sitä mieltä, että Tykkimiehet ovat todella vahvasti mukana mestaruustaistossa, eikä tämän iltapäivän tapahtumat ainakaan heikennä tätä näkemystä.
Kuten tiedät, samaa mieltä. Mutta on kyllä todettava, että City oli kyllä aivan luokaton tuossa pelissä. Kerrassaan luokaton. Kyllä näitä taustoja vasten Arsenal oli myös selvästi onnekkaampi City ja Spurs-pelien ajankohtien suhteen. Toki ovat ansainneet paikkansa, ei siinä mitään, mutta myös näillä peliajankohdilla on oma merkityksensä.

Itse olen kyllä vähän kriittisempi Scholesin esitystä kohtaan. Yhteispeli Hargon kanssa ei toiminut alkuunkaan, ja siinä maalissakin Scholesin paluu puolustuksen tueksi oli minusta ”luokaton” tietäen sen, kuinka vahvasti Unitedin laidat olivat nousussa tuossa tilanteessa. Pelituntuman puute toki vaivaa vielä. En sitten tiedä oikein, että miten suhtautua siihen, että yhden pelin sisällä mentiin noin rankasti vaihtelemaan tuota keskustaa. En usko, että samanlaisella vaihtomyllyillä kesken pelien pidemmän päälle saavutetaan suurta hyötyä. Toki tänään vaihdot olivat tarpeen, mutta joku pysyvämpi  ratkaisu keskustaan on löydettävä johon ensisijaisesti jatkossa turvaudutaan.

Giggsin esitystä voisi kuvailla ehkä sanoilla hyödytön. Vaihto oli täysin paikallaan ja hyvä, että Fergusonilta todella tulee myös indikaatioita siitä, että Giggs ja Scholes eivät sentään ihan täysin koskemattomia ole.

Jaahas, olipa Rooney näköjään saanut varsin kovaa kritiikkiä matsitopikissa. En sitten tiedä, johtuuko heikosta tuloksesta, mutta mielestäni kritiikki ei kyllä ole ansaittua. Viimeistelyä kritisoitiin, mutta itse en muista häneltä kuin sen yhden vedon, jonka Ronaldo vaparista Rooneylle petasi. Se on totta, että viimeistely on ollut luvattoman heikkoa viime aikoina, mutta pelillisesti oli tänään kuitenkin Unitedin parhaimmistoa. Se ei tosin paljoa vaatinut...
Ruunia voi tietysti moittia jonkinmoisesta näkymättömyydestä, mutta minusta tässä alkaa nyt olla jo aika paljon näyttöä siitä, että hänen roolinsa hyökkäyksen kärjessä ei ole optimaalinen. En dumaa hänen esitystään missään tapauksessa. Jälleen tänään olin tulkitsevani, että kun hän siirtyi enemmän vasemmalle puolelle, niin palloja alkoi tulla enemmän jalkaan ja kautta rantain järkevämpää hyökkäyspeliä vierailta. Olen täysin samaa mieltä tuosta pohdinnastasi, mutta ikkuna meni jo ja hommat jää kesään. Itse haluaisin nähdä suurin piirtein seuraavanlaista formaattia, jossa toki noiden kolmen pelaajan suhteen paikkaa vaihdetaan vinhaan tahtiin:
----------------------X-------------------------------------------
---------------------------------Tevez----------------------------
--Rooney----------------------------------------------Ronaldo----
   
Tässä siis tuo X-paikka on toistaiseksi täyttämättä.

Koska olen julma, niin totean kylmästi, että kun katsoo tämän (ja ehkä vähän viime kaudenkin) (erityisesti )vieraspelejä näitä kovimpia vastaan (Spurs on kotonaan kova, kun on lähempänä parasta tasoaan), niin yksinkertaisesti havaintoni  tuosta hyökkäyspelaamisesta on lack of class. Näin se vaan on. Ajoittain myös näissä peleissä formi on sen verran kova, että todellinen taso  hämärtyy.  Hirveän vaikeahan tuota on kovin syvällisesti perustella,  enkä ehkä siihen halua mennä, koska kyseessä on kuitenkin subjektiivinen mielipide. Maalejakin tulee, mutta jotain siitä minusta puuttuu jolla näitä hyvin organisoituja puolustuksia vastaan pyritään hyökkäämään. Kyllähän meikäläisen puheita taas ihmetellään tuon lausunnon jälkeen, mutta, minkäs teet. Tiedän jo vanhastaan, että olen kovin yksin tämänsuuntaisen näkemykseni kanssa, joten sitä ei tarvinne minulle toistaa.

Tänään, vasta siinä 75 minuutin jälkeen alkoivat pallot mennä paremmin omille ja syöttökuvioita syntymään. Tuosta onkin mainittava, että siihen olen kyllä kovin tyytyväinen, että tappioasemassa vieraskentällä United onnistui kuitenkin löytämään yleensä jonkinmoisen kirivaihteen  (Bolton ja West Ham nyt ensimmäisenä mielessä). Tätä ennenhän pelissä aika oli mennyt juuri tuohon kiukutteluun ym. Pinna oli tuloksena suhteellisen oikeudenmukainen ja Chelssin tasapelin myötä ihan hyvä lohdutuspalkinto. Mutta eroa kuitenkin nyt tuli, ja Arsenal kuitenkin samalla hoiti tieltään sarjasijoitusten perusteella yhden vaikeimmista kauden lopun peleistään. Näin toki myös Unitedin kohdalla, mutta pistemenetyksen kera.  Heidän kauden ihan loppuohjelmansa oli mm. muistini mukaan kovin köykäisen näköinen, joten negatiivinen ero tässä vaiheessa ei ole kyllä mitenkään hyvä lähtökohta. Alas

 
Sivuja: 1 ... 137 [138] 139 ... 203
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa