FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.08.2025 klo 09:19:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 194 [195] 196 ... 203
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United 2007/08 - The Reigning Premiership Champions  (Luettu 261528 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
ilmapallo

Poissa Poissa


Vastaus #4850 : 14.05.2008 klo 00:04:02

Paikan päältä? Vai kotisohvalta? ;)
Noh, Sportsissa olin tuota päätöskierrosta todistamassa, joten puhutaan kotisohva-tasosta. Eiköhän tämä "harrastus" vie jo nyt tarpeeksi aikaa, saati sitten, että kiertäisi ihan peleissä Englannissa.
Baresi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä


Vastaus #4851 : 14.05.2008 klo 04:24:03

alkaa olla jo Fergusonin monesko tarunhohtoinen legendajengi tämä
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4852 : 14.05.2008 klo 08:05:05

Joitakin muutoksia Ferguson tekee vuosittain, ettei tuo "kylläisyys" pääse iskemään. Toisaalta jotkut pelaajat saattavat itse haluta pois peliajan vähennyttyä. Fletcher ja O'Shea ovat tällaisia mahdollisuuksia, tosin he mahtuvat varmasti keskinkertaisiin maajoukkueisiinsa, vaikka penkkiä unitedissa kuluttaisivatkin. Luulen Scholesin jatkavan vielä vuoden, joten Fletcherin usko on ainakin koetuksella, tällä kaudella vain 5 liigaottelua avauksessa. Veikataan skottia siis pois.

Puolustuksesta Silvestre siirtynee pois ja Evans myös, Piquehen tuntuu sen sijaan olevan vielä hieman luottoa. Oikeaksi puolustajaksi saattaa tulla nuorempaa peluria, tosin Nevillen paluu(?) muuttaa siellä tilanteen vasenta puolta paremmaksi. Niinpä O'Shea jäänee, koska tuurauksien määrä lisääntyy.

Maalivahtiosasto jatkanee vielä ensi kauden nykyisellään, polakki tai Foster syksyksi lainalle.

Hyökkäys on siinä mielessä mielenkiintoinen, että Ronaldon lähtö ja Giggsin lopettaminen lähenevät koko ajan. Ensi kaudelle saattaa tulla siis ylättävän isojakin muutoksia, vastoin Fergusonin tahtoa. Arvataan villisti, että Ronaldo siirtyy pois ja tilalle Robinho. Welbeck, Manucho ja Campbell ovat korttipakan jokereita, joihin ei vielä täysin luoteta. Welbeck lainalle ja kaksi muuta saavat syksyllä mahdollisuuden reservien kautta?
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #4853 : 14.05.2008 klo 10:09:32

Ferguson on siis puhunut, että avauskokoonpano on helpompi valita kuin vaihtopenkki. Jättääköhän tuo nyt paljoa sitten arvailujen varaan avauksen suhteen?

VdS; Brown, Rio, Vidic, Evra; Ronaldo, Carrick, Scholes, Giggs; Tevez, Rooney ?

Jos ottaisi jo vähän kiinni tuohon finaalikokoonpanoon. Itse uskon, että Ferguson jatkaa viime aikojen avausmiehistöllä, eli tuttu puolustuslinja ja maalivahti, keskikentällä Scholes-Carrick, laidoilla Park-Ronaldo ja kärjessä Rooney-Tevez. Uskoisin siis, että Giggs ei mahdu avaukseen, ja minusta hän on viime peleissä tuonutkin Unitedin peliin lisäarvoa nimenomaan penkiltä, hyvinä esimerkkeinä West Ham- ja Wigan-ottelut.

Joukkueen sisällä siitä tehdään tietenkin paljon suurempi numero ketkä mahtuvat UCL-finaalissa penkille, ja muutama "kova nimi" jää väkisin katsomon puolelle. Penkillä on Kuszczak, Hargreaves, Fletcher, Anderson, Nani, Giggs ja Saha, näin uskoisin. Ja näin ollen kokonaan kokoonpanon ulkopuolelle jäisi mm. Neville, Silvestre ja O'Shea. Voi tietysti olla, että Saha ehtii vielä loukkaantua ennen finaalia, mutta näkisin normaalitilanteessa penkillä mielummin hänet kuin vaikkapa O'Shea tai Silvestren. Ja helppo on ymmärtää Fergusonin puheet siitä, että avaus on helpompi nimetä kuin vaihtopelaajat (tietysti sama tehtävä on edessä myös Grantilla).

Toisaalta jotkut pelaajat saattavat itse haluta pois peliajan vähennyttyä. Fletcher ja O'Shea ovat tällaisia mahdollisuuksia...

Näin itsekin olen hieman miettinyt, ja etenkin O'Shean rooli tuntuu vain pienentyneen kauden edetessä. Toisaalta jonkinlainen omien junnujen "runko" olisi hyvä säilyttää joukkueessa kuin joukkueessa, ja nämä ovat juuri niitä vaikeita päätöksiä, joista eilen puhuin. Koko ammattilaisuransa seurassa pelanneet pelaajat ovat varmasti tavallista lähempänä Fergusonin sydäntä, mutta joskus on tehtävä kovia ratkaisuja. En sano, että näistä pelaajista pitäisi tai edes kannattaisi luopua, ja taisi Buttin tai ainakin Nevillen kohdalla olla kyse siitä, että pelaajat halusivat itse siirtyä pois peliajan toivossa, kuten tuossa viittasitkin.

Puolustuspään tilanne on ehkä muutenkin se kaikkein hankalin veikattava, mitä tulee näihin muutoksiin. Periaatteessa kuka tahansa nelikosta Neville-Pique-Silvestre-O'Shea saattaa lähteä, ja eri pelaajan lähtiessä jäisi eri pelipaikka hieman ohueksi. Mielenkiintoista myös nähdä, mikä on Evansin ja Simpsonin tulevaisuus joukkueessa...

Arvataan villisti, että Ronaldo siirtyy pois ja tilalle Robinho.

Kyykky siis veikkaa Ronaldon lähtevän. Tämä olisi kyllä hurja muutos joukkueeseen, jonka hyökkäyspeli pitkälti perustui Ronaldon yksilöosaamiseen. Tuosta voisi päätellä sinun uumoilevan jonkinlaista vaihtokauppaa, ja minusta tällainen voisi olla aika fiksuakin, kun Ronaldon lähdön aika koittaa, vaikka jokin pienen pieni toivo itselläni elää siitä, että hän pelaisi koko uransa, tai ainakin parhaat vuotensa (esim. 18-30) Unitedissa. Robinhon kyvyistä en aivan täysin ole vakuuttunut, enkä kyllä millään jaksa uskoa, että hän täyttäisi tuota Ronaldon jättämää aukkoa ainakaan maalimäärissä. Ei, en halua edes ajatella, että Ronaldo lähtisi Manchesterista... :-[
Terry

Poissa Poissa


Vastaus #4854 : 14.05.2008 klo 10:37:14

Joukkueen sisällä siitä tehdään tietenkin paljon suurempi numero ketkä mahtuvat UCL-finaalissa penkille, ja muutama "kova nimi" jää väkisin katsomon puolelle. Penkillä on Kuszczak, Hargreaves, Fletcher, Anderson, Nani, Giggs ja Saha, näin uskoisin. Ja näin ollen kokonaan kokoonpanon ulkopuolelle jäisi mm. Neville, Silvestre ja O'Shea.

Miksi Ferguson ei ottaisi penkille yhtään varsinaista puolustajaa? Tuntuisi varsin oudolta ratkaisulta.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #4855 : 14.05.2008 klo 11:41:10

Miksi Ferguson ei ottaisi penkille yhtään varsinaista puolustajaa? Tuntuisi varsin oudolta ratkaisulta.

Voi ehkä tuntua, mutta sanoisin että Hargreaves on parempi puolustaja kuin kukaan noista kolmesta, jos oletetaan että Neville ei ole entisessä vireessään. Avaustoppareiden lisäksi Brown voi pelata topparina, ja Hargreaves (sekä hätätilanteessa myös Fletcher) voi tulla oikeaksi pakiksi. No, vasemman pakin tontti jäisi kyllä hieman ohueksi, ja ehkä SAF valitseekin vaikkapa Fletcherin tilalle Silvestren tai O'Shean.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4856 : 14.05.2008 klo 11:52:58

Kyykky siis veikkaa Ronaldon lähtevän. Tämä olisi kyllä hurja muutos joukkueeseen, jonka hyökkäyspeli pitkälti perustui Ronaldon yksilöosaamiseen. Tuosta voisi päätellä sinun uumoilevan jonkinlaista vaihtokauppaa, ja minusta tällainen voisi olla aika fiksuakin, kun Ronaldon lähdön aika koittaa, vaikka jokin pienen pieni toivo itselläni elää siitä, että hän pelaisi koko uransa, tai ainakin parhaat vuotensa (esim. 18-30) Unitedissa. Robinhon kyvyistä en aivan täysin ole vakuuttunut, enkä kyllä millään jaksa uskoa, että hän täyttäisi tuota Ronaldon jättämää aukkoa ainakaan maalimäärissä. Ei, en halua edes ajatella, että Ronaldo lähtisi Manchesterista... :-[

Ronaldon lähtö vaatisi, kuten aiemminkin on spekuloitu, vahvan tahdon pelaajalta itseltään. Tämä voi olla todellisuutta, jos CL-voitto realisoituu, silloinhan Unitedin paidassa on hänellä lähes kaikki mahdollinen saavutettu. Lisäksi kaipuu lämpimämpään ympäristöön on Ronaldon kohdalla eittämättä olemassa, joten tietyin ehdoin lähtö on mahdollinen. Tänä vuonna lähtöä lähestyttävät nuo EM-kisat, joiden aikaan pelaajille tuppaa tulemaan kaikenlaisia kyselyitä.

Luonteva kauppa olisi siis vaihto hyvään laituriin ja kasa käteistä päälle, jolla rahoitettaisiin sitten osittain myös sentterihankinta. Ronaldon pöyristyttävä maalimäärä pitäisi sitten paikata tasaisesti muiden kesken.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4857 : 14.05.2008 klo 12:06:28

Arvauskilpailuun se sentteri jäi nimeämättä, eli Benzema tai Berbatov. Sanotaan Berbatov.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4858 : 14.05.2008 klo 12:13:33

Vedetään vielä arvaukset yhteen paikkaan helposti tulkittaviksi:

Pois: Silvestre, Saha, Ronaldo, Fletcher, Evans, Eagles, Dong.

Sisään: Robinho, Berbatov, Alves (Sevilla).
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #4859 : 14.05.2008 klo 12:55:55

Omat arvaukseni ovat erittäin varovaista linjaa.

Poismyynnit: Vidic, ferdinand, Ronaldo, Park, Saha, Tevez, Evans ja Dong
Lainalle: Scholes, Giggs ja Evra
Lopettaneet: Carrick ja Nani (Kumpaakaan ei nappaa enää)
Ostot: Kottila, Niemi, Robinson, Casillas ja Marja Liisa Kirvesniemi

SAF lopettaa ja paikan perii Antti Muurinen

Silvestren tilanne on sinänsä erikoinen, sillä kaveri on vaalentunut vuosi vuodelta ja tänä kesänä hän vaalenee ratkaisevasti näkymättömäksi. Mies ei periaatteessa lähde pois, mutta hän ei tosiaan ole ensi kaudella kovin näkyvässä roolissa.

Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #4860 : 14.05.2008 klo 14:33:07

Anjiin kanssa samoilla linjoilla, reilu tyhjennys vaan. Pelaajille on kuitenkin noussut ihan selvästi kusi päähän, ei voi mitenkään enää menestyä ja voitontahto on täysin mennyttä.

Runkomiehistö vithuun ja tilalle mitään koskaan voittaneita taistelijoita evertonista, blackburnista ja muista kunnon lädijengeistä.  ::) :keskari:


Hyvin olette kauden jo paketoineet, siitä iso  Ylos kaikille osallistuneille. Kausi oli erinomainen kaikin puolin, toki se on vielä kesken, mutta se on loistava joka tapauksessa. Ja CL:n mahdollinen voitto tuo siihen vielä käsittämättömän ison lisän, jos sellainen tulee.

Pelaaja spekulointeihin en jaksa vielä lähteä, EM-kisojen jälkeen on varmaan aikaa ja kiinnostusta lähteä purkamaan sitä tilannetta.

Yksi ratkaiseva tekijä, josta täällä on yllättävän vähän vielä puhuttu on maalivahtiasia. VDS vetää ehkä ensi kauden samalla tasolla, mutta kuka tilalle? Polakki eli Kutszhcak on nähty ja hänestä ei ole ManUn tasoisen joukkueen maalivahdiksi, Foster taas ei ole vielä esittänyt sellaisia otteita että olisi vakuuttanut, tosin paha loukkaantuminen ja sitä kautta näytöt ovat toistaiseksi ollut vähäisiä.

Maalivahdin hankinta on edessä, jos ei ensi kaudella, niin kaudeksi 09-10 uusi "molse" pitää olla tolppien välissä.
wilsonmiza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Turun Palloseura


Vastaus #4861 : 14.05.2008 klo 14:50:21

Niin Kusakin ongelma taitaa olla se, että huippujoukkueeseen vaadittavaa perussuorittamisen tasoa ei löydy. Kaverilla on huippurefleksit ja pystyy kyllä voittamaan otteluita torjumaan, mutta "pystyy" myös häviämään. VdS on siitä todella hyvä, että pystyy huipputorjuntoihin ja samalla myös pitämään ainakin tappioihin johtavat munaukset poissa (toki niitä sattuu joskus jokaiselle). Tosin onhan VdS:lla ongelmia ja sähläystäkin esiintynyt esim. keskityspalloissa, mutta onhan se puolustuslinjan ja VdS:n välinen yhteispeli todella hyvällä tasolla mistä päästetyt maalit on paras esimerkki ja kaikenlisäksi pakit pelaavat todella usein alaspäin, koska tietävät että toinen osaa hoitaa homman varmasti. Kusakin itseluottamus on taas alhaisella tasolla jalalla pelatessa, joka on yksi niistä ratkaisevista tekijöistä puolustuslinjan ja maalivahdin yhteispelissä.

Jos polakki vaan haluaa niin eiköhän hän ole riittävä kakkosmaalivahdiksi. Tosin sitten on tapaus Foster, joka ei varmasti kolmosvahdiksi halua, mutta taso ei välttämättä riitä ykköseksikkään. No aika näyttää ja onneksi ainakin ensi kausi on vielä aikaa ennenkuin on päätösten aika.
ilmapallo

Poissa Poissa


Vastaus #4862 : 14.05.2008 klo 16:17:57

Otetaan nyt osaa veikkauksiin.

Lainalle:
Welbeck.

Ulos:
Campbell, Simpson, Silvestre, Eagles, Dong, Evans.

Sisään:
Garay, (Manucho), Eto'o.

Lopettaneet:
Gary Neville (Ei mukana todellisessa veikkauksessa, vaan tekee Solskjaerit lopettaen seuraavaan vammaan ensi kauden alkupuoliskolla).


Keskikentältä ei lähde ketään, sillä Scholesin heittäessä vuoden-kahden päästä nappulat naulaan olisi taas tilausta uudelle pelaajalle. Läpimurtomahdollisuuden menettäneistä pelaajista iso osa siivotaan ja samalla lähtee Silvestre, jolla on vuosi sopimusta jäljellä. Garay tulee Racing Santanderista Silvestren korvaajaksi ja kolmostoppariksi, Brown siirtyy vahvasti oikean laidan vaihtoehdoksi. O'Shea paikkaa käytännössä kumpaakin laitapuolustajaa, joten jonkinlaista vaihtoehtoa olisi mukava kaavailla, mutta en osaa sanoa pelaajasta tarkemmin. Eto'o tulee Unitedin pelityyliin sopivana kärkenä sisään parillakympillä.

Se siitä veikkauksesta. Oletteko muuten huomanneet, että rinki kaipaisi mahdollisesti yhtä laitapelaajaa? Giggs lopettaa kohta ja jäljelle jää Nani, Ronaldo ja Park. Ronaldon pelipaikka on usein kärjessä, joten jonkinlaista hankintaa sinnekin lähivuosina olisi mahdollista kuvitella.
wayne_rooney

Poissa Poissa


Vastaus #4863 : 14.05.2008 klo 16:28:43

Oletteko muuten huomanneet, että rinki kaipaisi mahdollisesti yhtä laitapelaajaa?
Ehdottomasti. Ongelmana vaan tahtoo olla se, että maailmanluokan laitureita on kaupan hyvin vähän. Minulle kelpaisi ainakin Ben Arfa, mutta Lyonin tuntien vaativat varmasti jotain käsittämätöntä summaa.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #4864 : 14.05.2008 klo 17:40:28

Itse olen kyllä eri mieltä tuosta laiturihankinnasta, jos Giggs vain jatkaa uraansa vielä ensi kaudellakin. Nanista kaavaillaan selvästi avauksen pelaajaa, Park on tehnyt mielestäni vahvan paluun polvivammansa jälkeen, ja itse asiassa on tällä hetkellä vahvasti Fergusonin suunnitelmissa mukana, eikä Giggsillekään nyt mitään pelkkää jämäroolia ole ensi kaudelle luvassa. Tähän kun lisää vielä sen, että United pelaa usein yhdellä/kolmella kärjellä, jolloin keskikentän keskustassa on kolme ukkoa, niin silloin kentällä ei välttämättä ole ketään tästä mainitsemastani kolmikosta, vaan kolmikko Tevez-Rooney-Ronaldo.

Tietysti jos joku huippulupaus (kuten Ramsey, vaikka en toki sano että hänestä välttämättä mitään superpelaajaa kehittyy) on tarjolla, niin kannattaahan tilaisuuteen tarttua, mutta mitään pakottavaa tarvetta ei minusta laiturille ole, ja keskittyisinkin vahvistamaan nyt puolustusta ja hyökkäystä.
Aquas Claras

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United


Vastaus #4865 : 14.05.2008 klo 17:55:34

Crisu jatkaa palkintopöytien putsausta, tällä kertaa kohteeksi joutuivat Barclays Player of the Season, Barclays Golden Boot sekä Barclays Merit Prize (Vaatimuksena ilmeisesti 30 maalia) 8)
Kansio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NoLo, Viivi & Rooney


Vastaus #4866 : 14.05.2008 klo 18:00:24

Itse olen kyllä eri mieltä tuosta laiturihankinnasta, jos Giggs vain jatkaa uraansa vielä ensi kaudellakin. Nanista kaavaillaan selvästi avauksen pelaajaa, Park on tehnyt mielestäni vahvan paluun polvivammansa jälkeen, ja itse asiassa on tällä hetkellä vahvasti Fergusonin suunnitelmissa mukana, eikä Giggsillekään nyt mitään pelkkää jämäroolia ole ensi kaudelle luvassa. Tähän kun lisää vielä sen, että United pelaa usein yhdellä/kolmella kärjellä, jolloin keskikentän keskustassa on kolme ukkoa, niin silloin kentällä ei välttämättä ole ketään tästä mainitsemastani kolmikosta, vaan kolmikko Tevez-Rooney-Ronaldo.

Tietysti jos joku huippulupaus (kuten Ramsey, vaikka en toki sano että hänestä välttämättä mitään superpelaajaa kehittyy) on tarjolla, niin kannattaahan tilaisuuteen tarttua, mutta mitään pakottavaa tarvetta ei minusta laiturille ole, ja keskittyisinkin vahvistamaan nyt puolustusta ja hyökkäystä.

Niin nyt kun tuosta Ramseysta aika paljon huhuillaan, niin tekee mieli heittää ilmoille kysymys: mutta missä on Lee Martin. Kovalla kohulla hänetkin ostettiin tulevaisuuden laiturihankintana, mutta niin vain reserveissä McClair ja kumppanit onnistuivat hänetkin pilaamaan. Eli kannattaako näitä superjunnuja hankkia akatemiaan pilattavaksi, vai ostettaisiinko vähän valmiimpaa pelaajamateriaalia. Itsehän olen aika kova kritisoija juuri ManUn akatemian harjoitteluvirheiden vuoksi, mutta toisaalta se olisi joskus mukavaa, jos sieltä vielä joku pystyisi nousemaan supertähteyteen asti. Vähän huonolta tilanne näyttää tällä hetkellä.
C. Ronaldo

Poissa Poissa


Vastaus #4867 : 14.05.2008 klo 21:26:29

Itse veikkaan ManU:n siirroista seuraavaa:

Ulos: O'Shea, Fletcher, Silvestre, Evans, Saha, Park, Campbell

Sisään: Huntelaar, Veloso, Moutinho, Richards + vasen laituri ja pari lupaavaa nuorta pelaajaa.
 
Underclass Hero

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, England, Adnan Januzaj


Vastaus #4868 : 14.05.2008 klo 21:43:48

Itse veikkaan ManU:n siirroista seuraavaa:

Ulos: O'Shea, Fletcher, Silvestre, Evans, Saha, Park, Campbell
 

Park on ollut loistava! En usko enkä toivo hänen jättävän Old Traffordia. O'Shea ja Flecther ovat loistavia vaihtomiehiä enkä usko/toivo heidänkään lähtevän. Sahan lähtö ei haittaisi, koska hän ei ole juuri koskaan terveenä...
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4869 : 14.05.2008 klo 21:55:11

Eli kannattaako näitä superjunnuja hankkia akatemiaan pilattavaksi, vai ostettaisiinko vähän valmiimpaa pelaajamateriaalia. Itsehän olen aika kova kritisoija juuri ManUn akatemian harjoitteluvirheiden vuoksi, mutta toisaalta se olisi joskus mukavaa, jos sieltä vielä joku pystyisi nousemaan supertähteyteen asti. Vähän huonolta tilanne näyttää tällä hetkellä.

Naah, mitä sitä turhaa akatemiaan panostaa ollenkaan, kun rahaa on kerran ostaa valmiita pelaajia. Jos ei muuta, niin aina voi jostain kärrää pari nania ja andersonia kovalla rahalla sisään.

Lisätietoa muuten ManUn akatemian harjoitteluvirheistä?
PepsiMax

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.U.F.C


Vastaus #4870 : 14.05.2008 klo 22:00:36

Pitää ottaa hyökkääjiin kantaa ja oma suosikki on ehdottomasti

Karim Benzema, huippulupaava voimakas ja tekninen pelaaja. Rahat kiinni kaveriin jolla tulevaisuus edessä ja on antanu jo mestareiden liigassa ja Ranskassa ihan hyvät näytöt.

Oweneita ja Etoita en haluaisi nähdä ens kaudella Manchesterissä. Jos Benzemaa ei saada niin pakko kai ostaa se RVN kopio Huntelaar  8)

Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #4871 : 14.05.2008 klo 22:13:32

...mutta niin vain reserveissä McClair ja kumppanit onnistuivat hänetkin pilaamaan.

No enpä olisi tästä niin varma. Martin on kuitenkin viettänyt 18 vuotta täytettyään lähes kaiken ajan lainalla, eikä ressuissa. Ensin Belgiassa, sitten ainakin Rangersissa ja muutamassa Championship-porukassa. Martin on myös muistaakseni kärsinyt parista kohtalaisen pahasta polvivammasta, jotka ovat hidastaneet kehitystä. Eikä Martinin siirtohintakaan pyörinyt lähellekään näitä Ramseyn lukuja (£5M), vaan Unitedhan maksoi Martinista alunperin vain joitakin satoja tuhansia. Mutta toki kehitys ei ole ollut odotettua, ja veikkaisinpa että hän lähtee kesällä pysyvästi muualle, vaikka minusta hän on kyllä aina esiintynyt edukseen ManU-paidassa, ja olisin toivonut hänelle kunnollista näyttöpaikkaa.

Naah, mitä sitä turhaa akatemiaan panostaa ollenkaan, kun rahaa on kerran ostaa valmiita pelaajia.

Eipä olekaan ihme, että Englannin maajoukkue ei menesty, kun maan huippuseurojen akatemiat eivät tuota muuta kuin korkeintaan keskinkertaisia liigapelaajia, paria poikkeusta lukuun ottamatta. Toivoisihan sitä tietenkin näkevänsä Unitedin junnuista nousevan omia kasvatteja ykkösrinkiin (tällä hetkellä toiveet kohdistuvat lähinnä Welbeckiin), mutta kun nykypäivänä riskejä ei kukaan uskalla enää ottaa samaan tapaan kuin SAF reilut 10 vuotta sitten, ei edes Ferguson itse, niin kaipa ainoana vaihtoehtona on ostaa pelaajat ulkomailta. Ja onhan se pelaajamateriaali Englannin ulkopuolella laadukkaampaa, eihän siitä mihinkään pääse...
Jugurttibiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #4872 : 14.05.2008 klo 22:20:31

Eipä olekaan ihme, että Englannin maajoukkue ei menesty, kun maan huippuseurojen akatemiat eivät tuota muuta kuin korkeintaan keskinkertaisia liigapelaajia, paria poikkeusta lukuun ottamatta. Toivoisihan sitä tietenkin näkevänsä Unitedin junnuista nousevan omia kasvatteja ykkösrinkiin (tällä hetkellä toiveet kohdistuvat lähinnä Welbeckiin), mutta kun nykypäivänä riskejä ei kukaan uskalla enää ottaa samaan tapaan kuin SAF reilut 10 vuotta sitten, ei edes Ferguson itse, niin kaipa ainoana vaihtoehtona on ostaa pelaajat ulkomailta. Ja onhan se pelaajamateriaali Englannin ulkopuolella laadukkaampaa, eihän siitä mihinkään pääse...

Niin, tuossa kirjoituksessani oli kyllä sarkastinen sävy. Olen tästä asiasta samaa mieltä kanssasi. Englannin maajoukkueen kannalta tilanne on huono, enää ei taideta Unitedinkaan kohdalla sellaista kultaista sukupolvea nähdä, joka tuotti Nevillet, Giggsin, Beckhamin etc. Arsenalin kohdalla tilanne menee niin, että ulkomailta hamstrataan/ryöstetään 15-19 vuotiaita pelaajia täyttämään omat akatemiat, kun englantilaiset pelaajat tai britit ylipäätänsä eivät kelpaa. Ehkä FA:n ruohonjuuritasolle kohdistuvat panostukset näkyvät tässä asiassa myöhemmin tulevaisuudessa, sitä on vielä tosiaan vaikea sanoa.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #4873 : 14.05.2008 klo 22:31:10

enää ei taideta Unitedinkaan kohdalla sellaista kultaista sukupolvea nähdä, joka tuotti Nevillet, Giggsin, Beckhamin etc.

Tuskin, mutta olenkin aina miettinyt, että on väärin mitata Unitedin junnuvalmennuksen nykytasoa ja noin 15 vuoden takaista vertailemalla tätä "kultaista sukupolvea" nykyisiin junnuihin. Asiahan on kuitenkin niin, että nuo pelaajat olivat niin lahjakkaita, että olisivat todennäköisesti murtautuneet missä joukkueessa tahansa ykkösjoukkueeseen. Toki SAF antoi näille pelaajille kunnon tilaisuuden, mitä moni muu ei varmasti olisi tehnyt, ja tässä mielessä Ferguson saa ottaa suuren osan kunniasta itselleen.

Pointtini lähinnä on kuitenkin se, että tuollaista porukkaa ei kerätä kasaan pelkällä hyvällä valmennuksella, ja toisaalta tämän hetken "rappiotila" ei ole pelkästään huonon valmennuksen syytä.
Kyykky

Poissa Poissa


Vastaus #4874 : 15.05.2008 klo 08:53:47

Grant valmisteli jo tuomaria CL-finaalia ajatellen kritisoimalla nolosti Bennettin otteita viime viikonloppuna. Kaikki Unitedia säännöllisesti seuraavat ovat huomanneet jo pitkään Bennettin antipatiat, mutta muualta Euroopasta tuleva pillimies ei tietenkään välttämättä ymmärrä Chelsean koutsin puhuvan puuta heinää. Fergusonin vastaus lienee tulossa.

 
Sivuja: 1 ... 194 [195] 196 ... 203
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa