• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Kroatia - Italia | Ma 24.6 Klo 22:00 | Leipzig

Aloittaja Tötsänkerääjä, 24.06.2024 klo 17:27:36

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Miten ottelu päättyy?

Kroatia voittaa
Tasapeli
Italia voittaa

Molden enkeli

Lainaus käyttäjältä: Homer - 24.06.2024 klo 22:35:43
Käsittääkseni Kroatialle ei riitä tasuri?

Ei riitä. Tasurilla olisi kasassa 2 pistettä. Sillä ei kyllä kolmosvertailussa pitkälle pötkitä.

Kilhammer

Lainaus käyttäjältä: Homer - 24.06.2024 klo 22:38:10Tietenkin Luka on yksi kovimmista koskaan, mutta miten hemetissä hänen vanhentumistaan ja hidastmistaan ei huomattu?

En välttämättä näkisi Modricin ikääntymistä ongelmana, vaan sen, että Dalic ei ole kyennyt muuttamaan Kroatian pelaamista mihinkään. Karsinnat olivat jo heikot ja sama tendenssi jatkuu.

Kutonen

Lainaus käyttäjältä: Homer - 24.06.2024 klo 22:38:10
Tietenkin Luka on yksi kovimmista koskaan, mutta miten hemetissä hänen vanhentumistaan ja hidastmistaan ei huomattu?

Huutelin jo viime kisoissa tuota toista kultaista sukupolvea vaihtoon - no ne huutelut meni miten meni - mutta nyt olisi pitanyt nuoren polven jo saada kapula. Pelaillaan nyt kun sinne on tuolla jengilla paasty.

Umtiti

Kroatilla voisi vieläkin olla avauksessa muiden kokeneiden lisäksi: Vida, Mandzukic, Lovren, Vrsaljko ja taso olisi tämä (tai parempi). Kroatian taso painuu alemmas, harmi. Uutta nousua jäämme odottelemaan.

MM-hopean ja MM-pronssin nämä onnistui kairaamaan, harmi että kulta jäi piippuun. Vastaavasti Belgian kultaistakin kultaisempi sukupolvi ei onnistunut edes lähelle samaan.. Joo, yksi pronssi.

Rossoneri83

Lainaus käyttäjältä: Taavetti_Merimies - 24.06.2024 klo 22:22:51
En oikein ennen näitä kisoja ollut mikään Donnarumman iso fani, varmaan PSG- siirron takia, mutta onhan tuo ehdotonta maailman huippua.

Et seurannut edellisiä EM-kisoja?

pallourpoilija


DB10

Täällä ollaan Kroatia jo kuopattu ja lähetetty eläkkeelle. Ei Italiakaan mitään ihmeitä ole tässä esittänyt. Kroatialle yksi maali voi hyvinkin riittää, Italialle maalinteko tuntuu olevan lievästi sanottuna vaikeata.

Capoeira


Homer

Lukan ja kaikkien Kroatian veteraanien suorittamissa voi nähdä ikääntymisen Oikeasti. Näilllä energoilla ei voitata matseja. Kyse ei ole siis ryhmityksessä tai vastustajan ylivoimasta. Italia pelaa järkevästi ja tekee tokalla nelivitosella voittomaalin.

The Missionary

Lainaus käyttäjältä: The Missionary - 24.06.2024 klo 22:29:22
Muuten kyllä vaikuttanut viimeisen vartin jo Italian peliltä.

Suunnilleen tästä eteenpäin Italia olikin sitten aika paska ja Kroatia niskan päällä. Vaaraa toki luovat Italian blokkia vastaan kohtuullisen vähän.

Björn Kikkelsson

Kroatialaiset kuulemma vanhuksia, mene ja tiedä.

Trimmer


Kilhammer

Lainaus käyttäjältä: Homer - 24.06.2024 klo 22:51:38Lukan ja kaikkien Kroatian veteraanien suorittamissa voi nähdä ikääntymisen Oikeasti. Näilllä energoilla ei voitata matseja. Kyse ei ole siis ryhmityksessä tai vastustajan ylivoimasta. Italia pelaa järkevästi ja tekee tokalla nelivitosella voittomaalin.

Edelleen, ikä ei ole mikään este eikä edes hidaste. Kroatian joukkueen keski-ikä on alhaisempi kuin Saksan. Ongelma ei ole ikärakenteessa, vaan pelaamisen ennustettavuudessa.

Hampuusi

Hyvä ottelu ollut ja Kroatian voitto on toiveissa. Rohkealla prässillä on Kroatia luonut tilanteita. Nais"asiantuntijat" ovat suht raskaita.

Digitaalinen kummituskakka

Kyllähän tää alkaa haiskahtaa Italian mestaruudelta. Nollanollaa finaaliin saakka ja rankkareilla voitot. " :ylos: "

Umtiti

Lainaus käyttäjältä: Capoeira - 24.06.2024 klo 22:51:02
No emme jää. Painukoon unholaan.
Ai, minä kun luulin et tykätää kannustaa näitä pienempiä maita.

Pidän pääni kiinni jatkossa

Mogitus

Italialla on matsi kyllä aika hyvin handussa. Kroatia ei pääse juurikaan tekopaikoille ja Italia sai kuitenkin vähän uhkaa ja jopa paikkoja luotua. Onhan tuolla nuo vasemman laidan Calafiori, Dimarco ja Pellegrini kyllä puolustuksellisesti vähän hasardi kolmikko jossain määrin, joten jos jonnekin niin sinne kannattaisi Kroatian iskeä. Tuntuu, että virheherkkyyttä on siellä jos jossain.

Homer

No onhan tää selvä juttu. Joko risti tai Italian voitto. Espanja voittaa muuten mestaruueden.

Holmgård

#68
En kyllä vieläkään Hrvatskaa pihalle laittaisi vaikka väsyneeltä ja vaisulta näyttää. Suuria henkisiä voimavaroja porukalla pitäisi vielä olla, vaikkei siltä ole näyttänyt, etenkään Albaniaa vastaan. Isoin pettymys on Brozo, joka vielä 13kk sitten oli maailman parhaita kk- pelaajia ja johtohahmoja. Mutta kyllä tuossa joukkuessa förbi haisee, ja vastus on kova. Spallettin orkesteri on jälleen aika hyvässä synkassa.

Ehkä vanha kunnon Vuoksenmaa- Perisic linkkaa vielä kerran penkiltä kentälle suorittamaan jonkun sankaripuskun- tai volleyraipan?

Calcion dna sanelee sen, että hyökkääminen loppuu viimeistään 65 min kohdalla, ja sitten peli on handista.

robyboy

 Calafiori on kova, ei toki yllätä, mutta kuinka isoja minuutteja
on saanut ennen kisoja, kun on syrjäyttänyt ison ilkeän Mancinin ?

trendkiller

Kun olet jo boksin sisällä, älä enää poistu sieltä.

The Missionary

Pellegrini oli Italian ekan jakson paras luova pelaaja hyökkäyssuuntaan, joten aika erikoinen vaihto mielestäni. Frattesi myöskään ei varsinaisesti tuo tilalle luovuutta, vaan on lähinnä toisen aallon juoksujen uhka. Toki tuolla rikottiin tuo vasemman laidan hankaluuksissa ollut puolustusosasto.

E: Pilkulta kyllä haisee.

bjorn

SELVÄ PILDE!!!

Älä yhtään pohdiskele. Pilkulle vaan!! Älä kysele!

Hasan Sas

Lainaus käyttäjältä: trendkiller - 24.06.2024 klo 23:06:50
Kun olet jo boksin sisällä, älä enää poistu sieltä.

Kissoilla nämä boksin sisällä pysyttelemiset.

Björn Kikkelsson