Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #2200 : 07.12.2024 klo 23:07:30 |
|
Tämä oli kyllä hämmentävää. Mies pelasi aikaa Nottinghamin pussiin. Ei järin fiksua.
Kai se on Ten Hagilta opittua, että kaikkia maaleja tai tuloksia ei tarvitse laskea, jos tuntuu epäreilulta. Ehkä Onana ei laskenut 1-2 maalia, koska vastustaja epäreilusti pisti vetoonsa karmean kierteen. Puolusti vaan 2-2 taistelutasuria. Tähän voisi lisätä myös jonkun läpän mihin liittyy Jyrki Heliskoski, mutta jätän lisäämättä.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #2201 : 07.12.2024 klo 23:31:07 |
|
Ottelua jos yrittää analysoida, niin takaiskumaalit voi varmaan jättää pois, olivat sen verran isoja mokia, että taktisesti ovat merkityksettömiä. Toki tietenkin ratkaisevia virheitä.
Jos jotain hyvää haluaa hakea, niin Amorimin käden jälki näkyy selvästi ja joukkueella on selkeä pelitapa, mitä haetaan. Vaikka olin aika loppuun asti pro Ten Hag, niin siitä sillisalaatista oli vaikea löytää punaista lankaa. Toisaalta selkeämpi pelitapa on paljastanut ainakin mielestäni selkeämmin kylmän tosiasian materiaalin riittämättömyydestä. Ten Hagin aikana päästettiin maaleja täysin kaaottisen kenttätasapainon vuoksi, nyt maalit tuntuvat tulevan pelkästä koomailusta.
Ugarte oli mielestäni hyvä ja teki todella paljon töitä alas, mutta oli myös koko ajan aktiivinen avausvaiheessa ja pyrki olemaan pelattavana. Ekalla puoliskolla Mainoo oli mielestäni aivan liian passiivinen ja jäi usein piiloon. Maalia edeltävässä tilanteessa ehdin jo harmitella, että Bruno on ainoa, joka osaa pudota pelattavaksi ja näin hänen syöttötaito jää hyödyntämättä ylempänä, mutta Ugartehan laittoi nätin syötön Garnacholle.
Mutta ottelun jälkeen jäi kyllä olo, että nykyrosterista ei kovin monta pelaajaa löydy, jonka taso riittää ManU:n nostamiseen tästä suosta. Esim. Dalot pitää leveyden hyvin, tekee hyviä asioita, mutta viimeinen syöttö on lähes aina heikko. Yhden paikan sai luotua Diallolle, mutta sekin syöttö oli kyllä tarkoitettu maalin eteen. Toki pelaa väärällä puolella, mutta tehoja pitäisi löytyä lisää.
Huolestuttavinta tässä kaikessa on se, että ne harvat toivon kipinät ovat osoittautumassa tasoltaan liian heikoiksi. Garnachon peli on ihan lukossa, jos tilanne ei ole nopea vastaisku, Mainoo ei näytä olevan se keskikentän toivottu dynamo ja Höjlund ei ole ihan huippua millään osa-alueella. Targetpelaaminen on harvinaisen heikkoa, vaikka raamit on ihan kunnossa.
Rashford ja Mount eivät tuoneet juuri mitään peliin ja näistä Rashford näyttää siltä, että se isoin kipinä pelaamiseen on jo hiipunut. Mountin kohdalla voi vielä olla toivoa, sillä hän on Rassea monipuolisempi ja valmiimpi muuhunkin, kuin juoksemaan selustaan.
Ehkä seuraava kokeilu voisi olla Diallon siirtäminen kymppipaikalle, missä olisi lähempänä boksia ja ehkä toisi enemmän maaliuhkaa. Toisaalta laidalle on vähän vaikea löytää muuta pelaajaa.
Jotenkin ne tiedossa olevat puutteet yksilötasolla tulevat vielä paremmin esille selkeämmässä taktiikassa, kun pelitapa sinällään toimii, mutta yksilöt epäonnistuvat jatkuvasti ratkaisuissa.
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #2202 : 08.12.2024 klo 00:06:05 |
|
Tämän ottelun saa ottaa piikkiinsä Onana ja Martinez. Täysin 5-divarin peliä ja varsinkin ensimmäinen pilasi koko pelin tokalla jaksolla. Wanhaan aikaan se olisi vihdoin siinä kun muitakin koomailuita löytyy mutta katsotaan sitten keväällä mitä mieltä Amorim on. Itse olen sitä mieltä että ei voida jatkaa molarilla mikä voi tehdä ihan mitä tahansa koska tahansa. Ihan sama mitä tilastot kertoo. Joko joukkue luottaa molariin tai sitten ei, nyt sekoitti joko joukkueen pelin imuroinnilaan ja imuroi toisenkin kun oli jo itsekin sekaisin. Ei tuollaista voi suurseuran maalilla katsella. Fiorentinan maalilla on kuulemma hemmetin hyvä molari...
Toki muutenkin töitä on paljon jäljellä.
Ikuisena-ProRassena en vielä kirjoittaisi miestä ulos. Kyllä mies sopii Amorimin suunnitelmiin kunhan tietää mitä tehdä. Garnacho taas ei tule sopimaan aivottomana juoksijana.
|
|
|
|
hoppana
Poissa
Suosikkijoukkue: Man United
|
 |
Vastaus #2203 : 08.12.2024 klo 00:28:28 |
|
Heikko esitys ja aika pitkälle tuo myös kaatui yksilövirheisiin. Onanan istuminen oli katastrofaalinen, mutta edelleen olen aivan samaa mieltä kuten aceman, Lisandro Martinezin taso ei vain riitä. Ekassa maalissa nähtiin hyvä esimerkki siitä mitä tapahtuu kun 175cm puolustaa 195cm pelaajaa. Viimeisessä maalissa en edellenkään ymmärrä hänen koomailua takatolpalla. Vaikeat ajat edessäpäin, mutta silti tuntuu huomattavasti paremmalta kuin edeltäjän aikoihin.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #2204 : 08.12.2024 klo 00:35:40 |
|
Itse olen Martinez-fani, mutta ainakin tänään hänen avauspeli on varovaista, eikä hän pystynyt puhkomaan linjoja syötöillään. Hänen kohdalla voidaan tietenkin miettiä, että mikäli pallollinen peli sakkaa, niin fyysiset rajoitteet ylittävät vahvuudet.
|
|
|
|
Waine Ruuna
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody
|
 |
Vastaus #2205 : 08.12.2024 klo 02:29:39 |
|
Heikko esitys ja aika pitkälle tuo myös kaatui yksilövirheisiin. Onanan istuminen oli katastrofaalinen, mutta edelleen olen aivan samaa mieltä kuten aceman, Lisandro Martinezin taso ei vain riitä. Ekassa maalissa nähtiin hyvä esimerkki siitä mitä tapahtuu kun 175cm puolustaa 195cm pelaajaa. Viimeisessä maalissa en edellenkään ymmärrä hänen koomailua takatolpalla. Vaikeat ajat edessäpäin, mutta silti tuntuu huomattavasti paremmalta kuin edeltäjän aikoihin.
En ymmärrä, mitä valmentajat miettii, jos laittaa tämän vartioimaan yksin kyseisen pituisia vastustajia. EtH sai rapaa ettei saanut sytytettyä ja motivoitua joukkuetta pelaamaan. Ei näytä se puoli uuden valmennuksenkaan alla olevan helppoa, vaikka Amorimia on kehuttu sosiaalisista taidoistaan. Ei siinä, vaihdos näyttää järkevältä tässä kohtaa, koska pelissä on toisteisuutta ja jotain punaista lankaa näkyvissä. Saa nähdä tuleeko kuitenkaan tarpeeksi kehitystä. Dalot, Garnacho ja Rashford ei sovi noihin rooleihin mitenkään päin. Aivan karmee touhua kentällä. Dalot pitäisi istuttaa oikeaksi toppariksi tai vasemmaksi ja kokeilla seisooko siinä. Samalla Mazraoui wingbackiksi oikealle ja Amad tuohon kymppipaikalle Brunon tai Mountin kanssa. Vasemmalle wing backkiin Amass tai Antony. Tällöin topparilinja olisi: 1. Martinez, De Ligt ja Dalot 2. Dalot, De Ligt ja Yoro 3. Martinez, Yoro ja Dalot tai Dalot, Martinez ja Yoro 4. Martinez, De Ligt ja Yoro En Maguirea näe tässä formaatiossa tuossa linjassa.
|
|
|
|
Belmero
Poissa
|
 |
Vastaus #2206 : 08.12.2024 klo 02:33:17 |
|
Oliko Forestin toinen maali, mikä lähti siitä kun Brunon syöttö meni metrikaupalla ohi ylöspäin nousevasta Yorosta. Siitäkin tilanteesta minusta näki oikein hyvin, miten Amorimin kuviot ei ole vielä pelaajille selvät. Ei ton tason pelaajat muuten syötä parin metrin syöttöä kymmenen metriä ohi, noin karrikoiden.
Mutta täähän oli tiedossa, että sekoilua voi olla luvassa eikä tuloksia välttämättä tule ihan heti. Nyt vaan malttia ja annetaan staffille aikaa rakentaa joukkuetta.
|
|
|
|
koera
Poissa
|
 |
Vastaus #2207 : 08.12.2024 klo 05:54:14 |
|
Onhan tuo ollut aika ilmiselvää että kopissa joku mättää pahasti. Eriksen sen ääneenkin lausui, eli hänen mukaansa voittaminen ei poikia kiinnosta yhtä paljon kuin vastustajia. Jonkun Ten Hagin apuvalkun muistelen todenneen jotain sellaista että treenissä näyttää helvetin hyvältä ja sitten matsipäivänä paskat valahtaa housuun. Etädiagnoosina mutuilen, että syitä on kaksi: johtavien pelaajien puute, ja sitten niiden pelaajien joiden kuulusi johtaa sopimattomuus johtotehtäviin. Koska senioriteetti on ihan oikea ilmiö kopissa, tilannetta ei korjata pelkästään tuomalla uusia pelaajia jotka voivat esimerkillään johtaa, vaan oikeastaan tuota vielä tärkeämpää on päästä eroon niistä huonoista johtajista. Amorim antoi pressissä ymmärtää, että jengiä on aika haastava saada uskomaan tekemiseensä. Mies vaikuttaa valmentajalta, joka pystyy ilmapiiriä ja kulttuuria omalla persoonallaan parantamaan, mutta aika paska rasti jos taustalla jotkut vetävät vastakkaiseen suutaan.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #2208 : 08.12.2024 klo 10:14:33 |
|
Kannattaa katsoa kolmas maali ja siihen johtanut tilanne uudestaan ja seurata Dalotin toimintaa Ugarten pallonmenetyksen jälkeen.
Ei tuossa oikein näy sellainen alkukantainen halu voittaa näitä pelejä, vaan lähinnä vaikuttaa riittävän, että fyysisesti ollaan jossain siellä missä pitäisi olla.
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #2209 : 08.12.2024 klo 10:40:02 |
|
Ei kyllä itseäni ola nämä Yorot ja De Ligtit vakuuttanut pätkääkään. Maguire ei ole seksikäs mutta silti näkisin että puutteistaan huolimatta pelaaja jonka pitäisi avauksesta löytyä.
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #2210 : 08.12.2024 klo 10:48:54 |
|
Heikko esitys ja aika pitkälle tuo myös kaatui yksilövirheisiin. Onanan istuminen oli katastrofaalinen, mutta edelleen olen aivan samaa mieltä kuten aceman, Lisandro Martinezin taso ei vain riitä. Ekassa maalissa nähtiin hyvä esimerkki siitä mitä tapahtuu kun 175cm puolustaa 195cm pelaajaa. Viimeisessä maalissa en edellenkään ymmärrä hänen koomailua takatolpalla. Vaikeat ajat edessäpäin, mutta silti tuntuu huomattavasti paremmalta kuin edeltäjän aikoihin.
Mun mielestä toi on esimerkki alibijalkapallosta. Martinez seisoi vihollisen vieressä ja piti paidasta kiinni, mutta ei yrittänyt millään tavalla voittaa tilannetta. Jos katsot sen maalitilanteen tästä: https://youtu.be/8hwjkDs360o?si=f5AM2qMapIzVoXqf&t=23kuvakulmasta, niin huomaat että melkein kuka vaan forumin käyttäjistä olis voinu pelata ton yhtä laadukkaasti (pidät vähän kiinni ja häviät ilman taistelua). Toki tossa voi sit valmennuksen suuntaan esittää kysymyksiä kuten, että miks etutolpan suunnalla on kaksi 190cm jätkää merkkaamassa ei ketään.
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #2211 : 08.12.2024 klo 12:02:16 |
|
@DavidOrnstein: EXCLUSIVE: Dan Ashworth leaves Man Utd after 5 months as sporting director. 53yo’s move from Newcastle has not worked + departure agreed in meeting at Old Trafford last night; presented by #MUFC as mutual. W/ @AdamCrafton_ @lauriewhitwell @TheAthleticFC Never stop the madness. Ashworthin pestaamisesta riitely Newcastlen kanssa taisi lopulta kestää pidempään kuin Ashworthin pesti Unitedissa.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #2212 : 08.12.2024 klo 12:09:30 |
|
Ihan vitsihän tämä koko seura on tätä nykyään. On kyllä huima trackrecord ineoksella näin lyhyessä ajassa.  No sieltä suunnalta ei ainakaan apuja ole tulossa. Fanien on totuttava vaan siihen, että tulevaisuudessa taistellaan jämäsijoista ja haaveillaan, että joskus oltaisiin edes Spursin tasoinen joukkue. Edit: Mutulla voisi veikata, että Ashworthin potkut on tullut siitä, että on kertonut epämukavia asioita joiden korjaamiseen menee vuosia. Tilalle roudataan nyt joku toinen kaveri, joka sanoo, että mestaruus voitetaan jo ens kaudella helposti.
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.12.2024 klo 12:12:02 kirjoittanut Molden enkeli »
|
|
|
|
|
John Fire
Paikalla
Suosikkijoukkue: Brahen kenttä
|
 |
Vastaus #2213 : 08.12.2024 klo 12:12:45 |
|
Ineos kaiken korjaa.
|
|
|
|
Kankkulankaivo
Poissa
|
 |
Vastaus #2214 : 08.12.2024 klo 12:14:45 |
|
Uskomatonta  Mitä lienee sitten kulissien takana tapahtunut. Tosin, seuran toimintatavat tietäen niin eiköhän tuonkin saa kohta lehdistön kautta lukea. Mitä tulee Amorimiin ja kenttätapahtumiin niin olen kyllä mielissäni. Jonkinlainen punainen lanka on havaittavissa jo nyt, ja vaikka toteutuksessa on paljon parannettavan varaa niin aikaahan tuo vaatii. Sinänsä toki huolestuttavaa että edelleen vaikuttaa siltä että ei ne taustat ja seurajohto ole vieläkään kunnossa, ja sehän tulee heijastumaan myös kenttätapahtumiin jatkossakin.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #2215 : 08.12.2024 klo 12:25:14 |
|
Oma veikkaus on, että Ashworthin näkemys Ten Hagin korvaajasta on ollut jokin muu, kuin Amorim ja 343, mistä on sitten tullut ristiriita seuran kanssa.
|
|
|
|
Pohjapelaaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #2216 : 08.12.2024 klo 12:41:43 |
|
Todennäköisin syy potkuille lienee se, että Ashworth oli kesällä voimakkaasti ten Hagin jatkamisen kannalla.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #2217 : 08.12.2024 klo 12:47:11 |
|
Oma veikkaus on, että Ashworthin näkemys Ten Hagin korvaajasta on ollut jokin muu, kuin Amorim ja 343, mistä on sitten tullut ristiriita seuran kanssa.
Eiköhän ero olisi tullut sitten aikaisemmin? Eihän hän voi tuossa roolissa suostua palkkaamaan valmentajaa jota ei halua.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #2218 : 08.12.2024 klo 12:50:03 |
|
Amorimhan joidenkin huhujen mukaan ei siirtynyt West Hamiin, koska seurajohto halusi liikaa valtaa itselleen. Amorim halusi itse päättää enemmän asioista.
Semmoinen skenaario tässä voi olla, että tuohon yllä mainittuun peilaten Amorim on käskenyt antaa Ashworthille potkut ja roudata joku hänen saunakaverinsa tilalle.
No kattellaan vielä ketä siihen tilalle oikein istutetaan.
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #2219 : 08.12.2024 klo 12:54:03 |
|
Eiköhän ero olisi tullut sitten aikaisemmin? Eihän hän voi tuossa roolissa suostua palkkaamaan valmentajaa jota ei halua.
The Athleticissä on juttua, että Berrada olisi hoitanut tämän Amorimin keissin. Ehkä Ashworthin yli on siis jyrätty ja eihän sellaisen jälkeen voida jatkaa yhdessä. He was a voice in Ten Hag’s dismissal in October too, but there were no words from any executives to accompany the appointment of Ruben Amorim, with Berrada a driving force behind that appointment.
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.12.2024 klo 12:56:11 kirjoittanut Seatsniffer »
|
|
|
|
|
kzmk
Poissa
Suosikkijoukkue: Love United Hate Glazer
|
 |
Vastaus #2220 : 08.12.2024 klo 13:28:54 |
|
Johan se nyt täällä melkein puoli vuotta ehti pyöriä.
Mikäs olikaan se ulosostohinta, tuliko siitä mitään vahvistusta aikanaan? Muistan vaan kymmenestä miljoonasta tjsp. silloin huhutun. Money well spent, joka tapauksessa. Itkettäis jos ei naurattais, tai ehkä sittenkin toisin päin.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #2221 : 08.12.2024 klo 13:32:48 |
|
Todennäköisin syy potkuille lienee se, että Ashworth oli kesällä voimakkaasti ten Hagin jatkamisen kannalla.
No tätä huhua nyt supistaan kusilaareilla. Ashworth halunnut pitää Ten Hagin ja oli jatkosopimuksen kannalla kesällä. Saanut tahtonsa läpi ja nyt Jimiä vituttaa, koska sen päätöksen johdosta koko alkukausi meni täysin hukkaan ja huonossa tapauksessa koko kausi. Eiköhän Ornstein saa pian tarkempia yksityiskohtia sattumalta tietoon.
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #2222 : 08.12.2024 klo 13:35:50 |
|
Johan se nyt täällä melkein puoli vuotta ehti pyöriä.
Mikäs olikaan se ulosostohinta, tuliko siitä mitään vahvistusta aikanaan? Muistan vaan kymmenestä miljoonasta tjsp. silloin huhutun. Money well spent, joka tapauksessa. Itkettäis jos ei naurattais, tai ehkä sittenkin toisin päin.
Romanon mukaan kolme. FabrizioRomano 🚨❗️ Dan Ashworth left his role at Manchester United after 5 months, it’s over with the sporting director as revealed by @TheAthleticFC .
Tense situation with Sir Jim Ratcliffe, not happy at all with last summer strategy.
United spent around £3m to get Ashworth from Newcastle.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #2223 : 08.12.2024 klo 16:05:55 |
|
Romanon mukaan kolme.
Myös The Athleticin Laurie Whitwellin mukaan 2-3 miljoonaa puntaa tuo kättelyraha lopulta oli. Eli isossa kuvassa, ihan pähkinöitä. Se mikä tässä kuitenkin se isompi uutinen on, niin tosiaan tämä luo kuvaa jonkinlaisista ongelmista kulisseissa, kun vain muutaman kuukauden jälkeen Ashworth pakkailee laukkunsa. Kuka siellä johtaa ja miksi näin nopeasti urheilujohtoa pistetään vaihtoon? Voi vain toivoa, että tämä päättyy hyvin Unitedin kannalta, mutta saa nähdä. Urheilujohdon osalta vakaus ja pidemmän aikavälin strategian onnistunut jalkauttaminen on muutenkin haastava tehtävä, niin sitä voisi toivoa pysyvyyttä tuonne ydinrooleihin.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #2224 : 08.12.2024 klo 16:26:00 |
|
Eri huhut viittaa siihen, että Ashworth oli kesällä Ten Hagin jatkon kannalla JA olisi potkujen jälkeen halunnut palkata englantilaisen valmentajan. Eli varmaan itselleen tutut Potter tai Southgate.
Eli syynä on varmasti liian isot näkemyserot seuran suunnasta ja myös Ten Hagin jatkosopimus ja tukeminen siirtomarkkinoilla nähdään pirun kalliina virheenä. Vaikka sitä päätöstä tuskin Ashworth on yksin ollut tekemässä.
|
|
|
|
|
|