Todella ikäviä nuo henkilökunnan vähennykset myös, tämän kokoinen seura tarvitsee kuitenkin väkeä joten ne kenen tehtävät vähennetään, siirretään sitten joillekin vuokrafirmoille yms. ja siinä menee seuran arvot vessasta alas. Säästöä tuskin nyt todellakaan tulee noin paljon kun on esitetty kun pitää sitten maksaa enemmän firmoille tai tehdä hommat jotain muuta kautta.
Koko toiminnassa on nyt tavallaan savuverho päällä että nyt pitää tehdä niin ja näin koska huono johto ennen. Ja samalla tuhlataan satojen normaalien ihmisten vuosiansioiden verran huonoihin päätöksiin.
Moni tuntuu ajattelevan, että näitä toimia tehdään huvikseen?
Onko tullut mieleen, että ehkä siellä on oikeasti taustalla halu pelastaa seura? Kipeitä päätöksiä. Osa varmasti hyviä ja osa ei niin hyviä. Kyseenalaisia kyllä.
Ei ole uusien toimijoiden vika, että virheitä on tehty vuosien saatossa. Nyt maksellaan hintaa.