FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.06.2025 klo 11:04:58 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 177 [178] 179 ... 189
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2024-25 - Amorimin Aikakausi  (Luettu 767675 kertaa)
1 Jäsen ja 7 vierasta katselee tätä aihetta.
Toffo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #4425 : 22.05.2025 klo 10:59:58

Keskustelu on nyt muuttunut siten, että Amorimille pitää antaa hetipotkut ja fanienkin kanssa tukkanuottasilla ollut Ange-mate on parasta sitten Pepin.

Ja vuosi sitten 10hag oli vielä Pepiäkin parempi kun naarasi cup-kannun Cityn nenän edestä. Sen ansiosta taisi saada jatkaakin (?) ja niitä hedelmiä me anti-manut saamme nyt ihailla. :)

P.S. Viestin sävy voi vaikuttaa vittuilulta, ja osin se sitä tietysti onkin, mutta en nyt tällä kertaa tarkoita pitaa pahaa. Tsemppiä!
Molden enkeli

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri


Vastaus #4426 : 22.05.2025 klo 11:02:56

Sisään puolestaan

Kärkipelaaja (Delap?)
Kymppi (Cunha?)
Peliä rytmittävään pystyvä kaveri keskikentälle
Vasenjalkainen toppari (Branthwaite?)
Maalivahti

Itse lisäisin tuohon listaan vielä oikean wingbackin. Korjattavaa on kyllä aivan helvetisti ja ei noita pelaajia kyllä yhdessä siirtoikkunassa hommata. Yksi vaihtoehto on tosiaan junnuista nostaa pelaajia. ManUlla on omaan silmään junnujoukkueissa poikkeuksellisen paljon potentiaalia. Junnujoukkueet ovatkin niitä harvoja valopilkkuja tämän sirkuksen ympärillä. Toivottavasti sieltä löytyisi joku pelaaja joka pystyy ottamaan ensi kaudella sen harppauksen junnuista miesten peleihin. Taloustilanne sen melkein vaatii, että joillekin on annettava ainakin mahdollisuus.
ipswich

Poissa Poissa


Vastaus #4427 : 22.05.2025 klo 11:07:12

Surkean surkea voiko tuota peliksi sanoa. Kaksi kuukautta ? lie heitetty valjupelit metsään että saadaan keskittyä ja säästää pelaajia tähän ja peli oli kuin viitosdivarin peli napapiirillä. Ei sitten ketään kiinnostanut. Ei pelaajia eikä kyllä yleisöä. Hot Spurs oli aivan yhtä surkea ja olispa ollut pienellä puristuksella helppo nakki mutta ei poikia kiinnostanut. Pallonhallinta 73 prossaa, laukaukset(suurin osa pazkoja) 3-16 Manulle ja  maalia kohti jopa 6 vs tottsin 1. Voi tsiisus että ammattilaiset lkeää pelata noin.

Niinkö käy nyt että pyhän villa peliä ei edes viitsi katsoa. Kyllä tää on kuraa.
No ensi vuonna ei alemmaksi voi tippua kuin toiseen divariin. Voisi tehdä hyvää.
Jynkky

Poissa Poissa


Vastaus #4428 : 22.05.2025 klo 11:07:30

Noh, onneksi ensi viikolla tulee taas 8 miljoonaa lisää kun pelataan Aasiassa. Pelaajilla motivaatio on varmasti erittäin korkealla lähteä maanantaina lentokoneella toiselle puolelle maapalloa potkimaan rahankeruumatseja.

En tiedä miksi, mutta itse näen tuon reissun positiivisena.
En niinkään noiden harkkapelien vuoksi, vaan nyt on oikeasti hyvä hetki porukalla käydä läpi tulevaisuutta. Sitten paremmalla fiiliksellä omatoimijaksolle. Eikä suoraan hävityn finaalin jälkeen kotia miettimään mikä meni viduiksi.
Kyrie Irving

Poissa Poissa


Vastaus #4429 : 22.05.2025 klo 11:08:33

Itse lisäisin tuohon listaan vielä oikean wingbackin.

Onhan siellä jo Dalot, Mazraoui ja Dorgu. Ja tarvittaessa Diallo. Enemmän olisi tarvetta vasemmalla, jos Amass laitetaan lainalle ja Malacialla ei enää taso riitä (jonka voisi myös lisätä myyntilistalle).
Kyrie Irving

Poissa Poissa


Vastaus #4430 : 22.05.2025 klo 11:22:44

Tyler Dibling saattaa vaihtaa maisemaa kesällä Pyhimysten pudotessa ja ostajia on varmaan jonoksi asti. Sopisi kyllä nykyiseen Unitedin strategiaan, ellei hinta karkaa liian korkeaksi.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #4431 : 22.05.2025 klo 11:33:12

Onhan siellä jo Dalot, Mazraoui ja Dorgu. Ja tarvittaessa Diallo. Enemmän olisi tarvetta vasemmalla, jos Amass laitetaan lainalle ja Malacialla ei enää taso riitä (jonka voisi myös lisätä myyntilistalle).

Vasemmalle on Dorgu ja Shaw, joka ei tietenkään riitä Shawn loukkaantumishistoria huomioiden. Mutta onhan tuolla Mazraoui ja Dalotkin pelanneet tarvittaessa.

Suurimmat ongelmat mielestäni ovat aivan selkeästi maalivahti ja ykköshyökkääjä. Höjlundin potentiaali ei ole kadonnut, mutta on ollut aivan liian kovassa paikassa ja itseluottamus on matalalla, joka tuolla paikalla on hankalampi ongelma kuin monella muulla paikalla. Muilta osin sitä tasoitusta ei niin hirveästi kuitenkaan yksilötasolla enneta, vaikka kokonaisuus onkin vielä pielessä.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #4432 : 22.05.2025 klo 11:48:40

No, koskas tulis se ilmoitus, että hankitaan vain alle 25-vuotiaita pelaajia? Vai miten se meni? Kuitenkin kehittyviä pelaajia.

Näin sivuhuutona, niin tuollainen politiikka sopii kasvattajaseuralle, mutta nykyisen ManUn kohdalla vaan typeryyttä.
Minultahan ei kysytä, mutta vastaan silti eli itse hankkisin tuohon halvalla tai jopa ilmaiseksi tulevan (palkka toki eri juttu) kokeneen hyökkääjän mallia henkkelarsson, jonka maalintekotaitoa ei tarvitse epäillä ja samalla saa Höjlund vähän rauhaa. Vielä jos saisi johtajuutta niin hyvä.

Sama maalivahtiin eli uusi vandersar, joka osaisi johtaa puolustusta ja tuoda pukukoppiin johtajuutta sekä halua voittaa.

Ensin pitäisi saada kuntoon johtajuusvaje ja voittamisen tahto, sen jälkeen voi paikkoja täyttää kehittyvillä pelaajilla.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #4433 : 22.05.2025 klo 11:54:10

Ensi kaudella ei ole nyt mitään syytä jäädä EL-paikkojen ulkopuolelle kun pelataan vain kerran viikossa. Ei voi syyttää täyteen ahdettua kalenteria tms. Jos jouluna ollaan vieläkin näillä samoilla sijoilla niin sitten pitää miettiä, että kuka otetaan seuraavana kokeilemaan.

Ihan mielenkiinnosta kysyn, että jos oletetaan että tämän kauden top6 ei romahda ensi kaudella, niin kenet näistä seuraavista joukkueista Unitedin on realistista jättää taakseen kaikkien muiden joukkueiden lisäksi ensi kaudella valioliigassa: Arsu, Pool, City, Newcastle, Aston Villa, Chelsea. Bonus: Nottingham, Spurs.  Kannattaa ottaa huomioon, että jokainen noista seuroista vahvistuu myös tästä kaudesta.

Tyler Dibling saattaa vaihtaa maisemaa kesällä Pyhimysten pudotessa ja ostajia on varmaan jonoksi asti. Sopisi kyllä nykyiseen Unitedin strategiaan, ellei hinta karkaa liian korkeaksi.

Hintalappu on noin 100miljoonaa puntaa.

Lainaus
With the relegated side determined to keep hold of their academy graduate, they slapped an eye-watering £100million price tag on Dibling - according to reports - to ward off any interest in the forward.
« Viimeksi muokattu: 22.05.2025 klo 11:59:02 kirjoittanut Utelias Vili »
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe


Vastaus #4434 : 22.05.2025 klo 12:05:50

Finaalista on kaikki sanottu.
Mutta tosiaan varmistui se että ei säästelty finaaliin kun esitys oli tuota luokkaa.
Melkoinen pettymys kyllä että noin huonoa Spursia ei pystytty voittamaan.
Ei tässä kauhean positiivisin mielin ensi kauteen lähdetä mutta ei ole eka kerta tässäkään mielessä.
Kunhan sarjapaikka säilyy, siinä on kauden tavoite 25-26.
Namke

Poissa Poissa


Vastaus #4435 : 22.05.2025 klo 12:32:08

Näin sivuhuutona, niin tuollainen politiikka sopii kasvattajaseuralle, mutta nykyisen ManUn kohdalla vaan typeryyttä.
Minultahan ei kysytä, mutta vastaan silti eli itse hankkisin tuohon halvalla tai jopa ilmaiseksi tulevan (palkka toki eri juttu) kokeneen hyökkääjän mallia henkkelarsson, jonka maalintekotaitoa ei tarvitse epäillä ja samalla saa Höjlund vähän rauhaa. Vielä jos saisi johtajuutta niin hyvä.

Sama maalivahtiin eli uusi vandersar, joka osaisi johtaa puolustusta ja tuoda pukukoppiin johtajuutta sekä halua voittaa.

Ensin pitäisi saada kuntoon johtajuusvaje ja voittamisen tahto, sen jälkeen voi paikkoja täyttää kehittyvillä pelaajilla.

Kyllä se pohja pitää rakentaa nuoruudella, eikä kasata joukkue täyteen hasbeenejä, mitä ollaan viimeisen kymmeneen vuoteen yritetty tarpeeksi. (Ronaldo, Falcao, Schweinsteiger, Mikki, Sanchez, Matic, Di Maria yms.)

Loppuun täysin sama, eli kokenut kärki ja mahdollisesti kokenut voittava maalivahti sisään. Ongelma tässä on ennemmin että kuka/ketkä? Unitedin kohdalla tällä hetkellä se kokenut kärki on valitettavasti tasoa Weghorst.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #4436 : 22.05.2025 klo 12:36:31

Kyllä se pohja pitää rakentaa nuoruudella, eikä kasata joukkue täyteen hasbeenejä,

Ja sitten kun nämä nuoret ei kaikki olekaan CR7 -tasoisia, niin managerit lentää hevon huitsuun joka vuosi, kun junnut tekee kentällä virheitä tai ovat tehottomia.

Itse sanoisin, että joukkueessa pitäisi olla tarpeeksi kokemusta, ja sitten vastapainoksi muutama nuori pelaaja, jotka saisivat pelata ja näiden takana vielä kehittyviä nuoria. Vähän niinkö sillon ennen vanhaa kun Beckham oli lainalla pariinkin kertaan ja Class of 92 sai kehittyä rauhassa, kun joukkueessa oli tarpeeksi kokeneita vastuunkantajia. Nykyään vaade on että jokainen 18-20 vuotias pitäisi olla heti eliittitasolla.

Jos jotain ennustuksia pitäisi tehdä, niin United pelaa europelejä kerran seuraavan kolmen kauden aikana.
« Viimeksi muokattu: 22.05.2025 klo 12:41:12 kirjoittanut Utelias Vili »
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #4437 : 22.05.2025 klo 12:37:24

Ensin pitäisi saada kuntoon johtajuusvaje ja voittamisen tahto, sen jälkeen voi paikkoja täyttää kehittyvillä pelaajilla.

Jep. Ne pelaajiston peruspilarit pitäisi löytää ensin, ne, joiden varaan sitten aletaan kärsivällisesti ja harkiten rakentaa. Tuossa tärkeimpänä kriteerinä pitäisi olla pelaajien yhteensopivuus, ei pelkästään Transfermarkt-arvo. Ja tietysti pitäisi ensin olla selkeä pelisysteemi, jota varten pelaajat sovitetaan ja roolitetaan.

Niin yllättävää kuin ehkä onkin, en silti syytä Onanaa kaikesta. Se olisi liian helppoa. Joo, suoritusvarmempi veskari olisi tietysti toivottava hankinta, mutta enimmät ongelmat ovat kyllä olleet kenttäpelissä. Iso osa maaleista menee paljon enemmän heikon puolustamisen piikkiin kuin veskarin ja tehottomuus toisessa päässä on onnettoman hyökkäyspelin syytä.

Jos hyökkääjälle juosta nopeammin on ainoa keino ohittaa vastustaja, niin ei voi liikoja odottaa. Joku sellainen sinne tulisi saada, joka kykenee suojaamaan ja pitämään palloa, ohittamaan harhauttamallakin ja sitomaan aina pari vastustajaa itseensä, näin tehden tarvittavaa tilaa ja tilaisuuksia muille. Kokonaisvaltainen hyökkääjä toisin sanoen. Nyt sellaista ei ole. Garnachosta sellaista ei tulekaan, Rasmus puolestaan on vielä liian raakile. Hänellä on ominaisuuksia, mutta onko niitä riittävästi, epäilen. En silti kokonaan ole toivoa menettänyt tanskalaisen suhteen.

Joku kokenut ja henkisesti kova hyökkääjä sinne pitäisi kuitenkin saada. Ei hänen tarvitse välttämättä olla maailman top-5 kamaa (sellaista tuskin saisi nyt isolla rahallakaan), mutta riittävän hyvä. Sellainen ”balkanilaisella itseluottamuksella” ja hyvällä perustekniikalla varustettu, mielellään myös hyvä pääpelaaja. Jonkun asteen  kramaric, joka suorittaisi suht varmasti läpi kauden.

No, tässä vähän omia ajatuksia, vaikka en mitään valtaa omaakaan Manchester Unitedissa. Sir Jim ja kumppanit tekevät niin kuin tekevät, forumisteilta kysymättä.

Vaikka faneista nyt tuntuu ankealta, niin on hyvä muistaa, että uusi tuleminen on joka päivä yhden päivän lähempänä. Ehkäpä tällainen katharsis tarvittiin, jotta silmät aukeavat, todellisuutta ei enää kielletä ja… se uusi nousu saa alkaa.
icebox

Poissa Poissa


Vastaus #4438 : 22.05.2025 klo 12:46:34

Kyllä se pohja pitää rakentaa nuoruudella, eikä kasata joukkue täyteen hasbeenejä, mitä ollaan viimeisen kymmeneen vuoteen yritetty tarpeeksi. (Ronaldo, Falcao, Schweinsteiger, Mikki, Sanchez, Matic, Di Maria yms.)

Loppuun täysin sama, eli kokenut kärki ja mahdollisesti kokenut voittava maalivahti sisään. Ongelma tässä on ennemmin että kuka/ketkä? Unitedin kohdalla tällä hetkellä se kokenut kärki on valitettavasti tasoa Weghorst.
Mikkitarjan ja di Marian ymppääminen hasbeen-kategoriaan on ihan mielenkiintoista kun molemmilla enemminkin urat kääntyivät nousuun Unitedista lähdön jälkeen.

Unitediin on viime vuodet kannettu kaksin käsin lupaavia/kovassa nousussa olleita nuorukaisia isolla sekä pienellä rahalla ihan Sanchosta,Hojlundista ja Amadista lähtien. Ei tuo jengi kaipaa mitään nuoria lupauksia, kun tälläkin kaudella on nähty avaavassa kokoonpanossa ainakin kymmenen alle 23-vuotiasta. Jengi kaipaa nälkäisiä, nosteessa olevia ja jo kovalla tasolla pelaavia pelaajia. 25-vuotias Cunha on oikein hyvä alku tässä suhteessa.
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #4439 : 22.05.2025 klo 12:52:10

Väitän yhä että ManUn organisaatiolle eilinen tulos on parempi. Nyt tuolta on PAKKO poistaa pelaajia listoilta tai antaa sopimusten kulua loppuun. Puolustuspäässä poistumaa on toki jo Lindelöfin muodossa, mutta Dalot on varmasti kauppatavaraa "hintaan mihin tahansa". Keskeltä Casemirosta täytyisi päästä eroon, kärjestä nyt Höjlund ja Antony varmasti myytävänä jos ostaja löytyy, sekä Rasse ja Onana maalilta menee taatusti luiskaan.

Manulla on nyt mahdollisuus resetoida tilanne, vetää rinki ohueksi, marssittaa hankittuja junnuja sisään, tervehdyttää palkkarakennetta ja pelata taas jalkapalloa. Sanoisin että Ragnickin avosydänleikkauksessa on kesän jäljiltä kolmannes tekemättä mutta kesä 2026 voi jo olla valmista.

Mutta se kaikkein suurin muutos on alkanut näkyä jo kannattajakunnassa, eli sen hyväksyntä ettei mikään tule annettuna "Koska Manchester United on valtava seura".
Seatsniffer

Poissa Poissa


Vastaus #4440 : 22.05.2025 klo 13:07:51

Ihan mielenkiinnosta kysyn, että jos oletetaan että tämän kauden top6 ei romahda ensi kaudella, niin kenet näistä seuraavista joukkueista Unitedin on realistista jättää taakseen kaikkien muiden joukkueiden lisäksi ensi kaudella valioliigassa: Arsu, Pool, City, Newcastle, Aston Villa, Chelsea. Bonus: Nottingham, Spurs.  Kannattaa ottaa huomioon, että jokainen noista seuroista vahvistuu myös tästä kaudesta.

Nottinghamin uuteen suonenvetoon en usko ja se bensa näyttääkin jo loppuvan. Spurs ei kolkuttele top-6-ovia, jos vielä CL-pelejäkin raatavat tosissaan. Tietysti pitäisi pystyä ensin nousemaan edes Evertonin tasolle, mutta jotenkin sinne Euro-paikoille pitäisi päästä. Vaikeaahan se tulee olemaan ja ehkä myös mahdotonta. Täydelliseen resetointiin vaadittaisiin kai putoaminen ensi kaudella. Ehkä sekin on mahdollista ja 2026 elokuussa avataan Derbyn vieraina?

Pahin skenaariohan on sellainen keskinkertaisuuteen vajoaminen, missä ei pelata edes Euroopassa tai paikoista Eurooppaan vaan maaliskuusta lähtien se pelkkää tervanjuontia ja viimeisen matsin loppuvihellystä odotellessa.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #4441 : 22.05.2025 klo 13:23:32


Hintalappu on noin 100miljoonaa puntaa.

Ei tule olemaan lähellekään tuota. Normaalia mediapeliä, jolla yritetään näyttää, kuinka vahvassa asemassa muka ollaan.

ManU:n kannattaa tosissaan harkita Bruno Fernandesin myymistä tänä kesänä. Toki sen tarjouksen pitää olla sitten luokkaa todella hyvä, jotta sillä voi aloittaa joukkueen remontin. Eli ts. Saudit tai ei mitään.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe


Vastaus #4442 : 22.05.2025 klo 14:03:00

Mutta se kaikkein suurin muutos on alkanut näkyä jo kannattajakunnassa, eli sen hyväksyntä ettei mikään tule annettuna "Koska Manchester United on valtava seura".
Millä tavalla tämä ilmenee?

Ja ei mitään ikinä ole annettu vaan se on otettu.

Mestarien liigan paikka olisi jouduttanut joukkueen uudelleenrakennusta koska PSR olisi ollut paremmin hallinnassa kasvaneiden tulojen myötä, edellyttäen että suuripalkkaisista turhakkeista olisi päästy kesällä eroon.
Nyt urakka on vaikeampi kun joudutaan operoimaan tiukalla kassalla.
maness

Poissa Poissa


Vastaus #4443 : 22.05.2025 klo 14:28:43

Päälle kun isketään vielä vuosikymmenen stadionprojekti kassaa imemään niin voi olla, että niitä ihan kirkkaimpia valoja saa Machesterissa odotella hetken verran.
melvin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Swing, blue notes, polyrhythms, improvisation


Vastaus #4444 : 22.05.2025 klo 14:51:55

"Koska Manchester United on valtava seura".

Aasialaiset ja muut glory-kannattajat poistunevat joukottain rapautuvan seuran perskärpäröinnistä...
Suuri ja Mahtava Neuvostoliitto ManU!
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #4445 : 22.05.2025 klo 15:22:06

Niin yllättävää kuin ehkä onkin, en silti syytä Onanaa kaikesta. Se olisi liian helppoa. Joo, suoritusvarmempi veskari olisi tietysti toivottava hankinta, mutta enimmät ongelmat ovat kyllä olleet kenttäpelissä. Iso osa maaleista menee paljon enemmän heikon puolustamisen piikkiin kuin veskarin ja tehottomuus toisessa päässä on onnettoman hyökkäyspelin syytä.

En minäkään Onanaa syyttäisi tai ketään yksittäistä pelaajaa. Sillä on kuitenkin iso merkitys nouseeko maalivahti ja keskushyökkääjä tiukoissa paikoissa esille (positiivisessa mielessä) vai ei. Ja valitettavasti sekä Onanalle että keskushyökkääjille on on usein käynyt pikemminkin niin, että edes normaalitasoa ei ole saatu pidettyä saati onnistuttu tekemään voittavia tekoja.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #4446 : 22.05.2025 klo 16:09:40

Europa Leaguen voitosta ja UCL-paikasta ei tullut sitä toivottua laastaria avohaavaan, mikä on sinänsä juuri nyt harmillista ja varmaankin myös budjetin puolesta kolaus, mutta isossa kuvassa tämä on vain se mädäntynyt kirsikka homeisen kakun huipulla. Kausi on tulosten valossa täysin katastrofaalisen heikko suoritus ja urheilujohdolta on nyt vaadittava isojakin liikkeitä. Ja ei, tämä ei sisällä Amorimin potkimista, vaan nyt pitää nimenomaan luottaa pitkäjänteiseen työhön ja urheilujohtamiseen. Sitä ei vielä ole kokeiltu.

Materiaali ei todellakaan ole niin heikkoa kuin tulokset antaa ymmärtää, mutta sen yhteensopivuus ja kokonaisvaltainen taso on kohtuullisen heikoilla kantimilla sekä varsinkin viimeistelykykyä puuttuu useampi napsu ihan yksilötasolla. Kunnollinen treenikausi nykyisen valmennusjohdon kanssa voi tehdä materiaalista nähtyä yhtenäisempää ja kokonaisuudesta paremman, mutta hankintojakin tulee tehdä. Rungon nuorennusleikkaus saa jatkua, mutta johtajuutta voisi mahdollisesti pyrkiä hankkimaan ulkopuolelta, enkä itsekään olisi sitä vastaan, että kärkeen hankkisivat jonkun kokeneen ketun lyhyellä sopparilla.

Samalla se jo alkanut isojen liikkeiden tekeminen tulee viedä loppuun. Siltoja poltelleet Sancho, Antony ja Rashford tullee jatkamaan matkaansa muualla, siihen kylkeen mm. Lindelöf ja Eriksen osastolla loppuu sopparit, joten tätä entistä ydinporukkaa tulee kyllä liikkumaan ulospäin ja näin pitääkin olla, että uusi alku voi tapahtua myös rungon osalta. Itse en Brunoa päästäisi mistään hinnasta, mutta ehkä excelistä löytyy summa, johon pitäisi suostua. Garnacho taas saattaisi olla myytävissä myös omaan silmään, jos rahaa on pöydällä ja sille rahalle on oikeasti fiksua käyttöä.

Selvää on, että syksyllä tulee nähdä uutta ilmettä ja jo nyt valmennus- ja urheilujohdolla pitää olla hyvinkin selvät askelmerkit lyhyen aikavälin suunnitelmien toteuttamisesta.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #4447 : 23.05.2025 klo 13:26:55

En minäkään Onanaa syyttäisi tai ketään yksittäistä pelaajaa. Sillä on kuitenkin iso merkitys nouseeko maalivahti ja keskushyökkääjä tiukoissa paikoissa esille (positiivisessa mielessä) vai ei. Ja valitettavasti sekä Onanalle että keskushyökkääjille on on usein käynyt pikemminkin niin, että edes normaalitasoa ei ole saatu pidettyä saati onnistuttu tekemään voittavia tekoja.

Joo, totta kyllä.

Varsinkin siellä hyökkäyspäässä on nähty erittäin vähän huippusuorituksia ja niistäkin on useimmiten vastannut Bruno, vaikka pelaa eri paikkaa. Onana puolestaan on tehnyt muutamia aivan huipputorjuntoja, mutta ne ovat hukkuneet käsittämättömien virheiden alle eikä moni muista niitä edes.

ManU:n tilanne on kiinnostanut minua jo pitkään. Jo henkilökohtaisista syistä, joista olen joskus maininnut, mutta myös siksi, että seuran tilanne on varsin erikoislaatuinen. Tätä topikkia lukevat ymmärtänevät mitä tarkoitan.

Niin, se tällä hetkellä eniten mielessä oleva asia on, vähemmän yllättäen, miten tästä suosta noustaan? Kysymys on mielestäni monitahoinen. Siinä on yhtenä osana seurajohto pyrkimyksineen, toisena urheilullinen puoli ja kolmantena ehkä vielä olosuhteet. Olosuhteisiin luen paitsi fasiliteeetit ja henkilökunnan, myös kehityssuunnitelmat. Neljäs asia voisi vielä olla fanit ja markkinointi.

Eniten itseäni kiinnostaa puhtaasti se, miten uutta joukkuetta käytännössä aletaan rakentaa. Noista muista tulisi niin pitkät turinat, että jätän ne nyt enemmättä huomiotta. En myöskään tunne yksityiskohtia riittävästi, kun olen riippuvainen mediatiedoista lähinnä.

Täällä oli jo aiemmin puhetta, taisi olla rikkiviisas, joka ensimmäisenä otti asian puheeksi, että aluksi pitäisi löytää muutama ”tukipylväs” joukkueeseen, eli sellaisia pelaajia, joiden ympärille ja tueksi voitaisiin hakea sopivia muita pelaajia. Olen samoilla linjoilla.

Tämä ei tarkoita tietenkään sitä, että jokainen pelaaja joukkueessa tulisi vaihtaa uuteen, mutta joitakin kyllä. Raha on yksi eteen nousevista ongelmista, mutta toisaalta poistuvista pelaajista saa tuloa ja suurseuraa ei ilmaiseksi rakenneta nykypäivänä. Aika on tietysti toinen tärkeä tekijä.

Ne johtavat pelaajat, tukipylväät, mille paikoille heitä tarvitaan?

Ensin on maalivahti. Moderni, hyvin jalalla pelaava ja avaava veskari, joka tietysti on hyvä torjumaan myös. Tasaisesti suorittava veskari, joka on alakerrassa auktoriteetti ja ohjaa peliä. Sellainen, jonka kaikki seurat haluaisivat. Tämä viimeinen pointti tietysti asettaa saatavuuden ja hinnan. Ei mikään helppo rasti, mutta pakollinen. Voi siihen onnistuneella skouttauksella löytyä joku nuori kyky, joka ei maltaita maksa.

Toiseksi puolustuksen johtaja. Auktoriteetti ja suoritusvarmuus kriteereinä. Pelaaja, joka itseluottamuksella ja esimerkillä tekee vieruskavereistaan parempia. Joku sellainen kuin esim. Mats Hummels oli uransa huippuaikoina.

Keskikentälle tarvitaan pelinjohtaja, maestro. Bruno voisi sellainen olla. Hän tosin tarvitsisi ainakin yhden kovan luokan ”rakkikoiran” vierelleen. Riippuen formaatista, ehkä luovan hyökkäävän pelaajan myös. Tähän saattaisi ratkaisu löytyä nykyisistä pelaajista. Ainakin osittainen ratkaisu.

Neljäs johtava pelaaja tarvitaan hyökkäykseen. Aiemmin puhuin sellaisesta Balkanin koulukuntaa olevasta itseluottamusta uhkuvasta suoritusvarmasta maalintekijästä. Noin tyypiesimerkkinä. Kansallisuudella ei sinällään ole väliä. Tämä riittäisi alkuun. Myöhemmin tietysti sitten kisaamaan ihan niistä top-5 hyökkääjistä. Oikealla ruokinnalla kuitenkin moni hyökkääjä tekisi huomattavan määrän maaleja, vaikka ei ihan absoluuttinen huippu olisi. Erittäin paljon enemmän kuin joukkueen nykyiset hyökkääjät.

Hyökkääjän tulee olla vaarallinen. Alati vaarallinen. Osata myös harhauttaa ja syöttää hyvin, pitää ja suojata palloa. Luoda tilaa kavereille sitomalla aina 2-3 vastustajaa itseensä. Tällainen pelaaja tulisi löytää nopeasti, yhtenä ensimmäisistä. Ei helppoa, ei ilmaista, mutta välttämätöntä, jotta maalituotanto ns. käynnistyy uudelleen.

Kuinka moni nykyjoukkueen pelaaja löytäisi paikan uudesta joukkueesta? Vaikea sanoa. Muutama alkuvaiheessa avauksesta kuitenkin plus vaihtopelaajat. Se on urheilujohdon ja eritoten valmentajan arvioitava. Hän tietää parhaiten mitä kenestäkin pelaajasta voi saada irti ja miten he pystyvät muuntumaan. Projektia ei voi kokonaan viedä läpi yhden siirtoikkunan aikana, eikä ehkä parinkaan. Osittainenkin liike oikeaan suuntaan jo kuitenkin auttaisi ja pakko on jotain joka tapauksessa tehdä.

Se mitä itse ajattelen, on tietysti samantekevää, kun Amorim tai seurajohto tuskin forumia lukevat. En silti täysin yllättyisi, jos ainakin joku heistä ajattelisi hiukan samansuuntaisesti. Aika näyttää.

aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe


Vastaus #4448 : 23.05.2025 klo 13:39:07

Nyt kun mahalaskua on mutusteltu pari päivää niin on aika miettiä kesää.
Huhujen mukaan kaikki on myynnissä ja hyvä niin.
Tämä ETH:n rakentama sekasakki on nyt saatava räjäytettyä atomeiksi, toiseen tälläiseen kauteen ei ole varaa tai oikeasti aletaan puhumaan putoamisesta mikä vaarantaisi koko seuran.

Käydäänpä läpi joukkueen poistolista:
• Onana. Ulos. Englannista parempia molareita löytyy lähes joka nurkasta. Välillä erinomainen mutta arvaamaton.
•Bayindir. Ulos. Ei mitään käyttöä.
•Malacia. Ulos. Ei mitään käyttöä.
•Shaw. Jos joku maksaisi jotain niin ulos. Kokoajan loukkaantuneena ja on itsekin jo sitä mieltä että taso ei taida riittää enää.
•Dalot. Rahat pois jos joku maksaa kelvollisen siirtosumman.
•Evans, soturi. Kiitos kaikesta.
•Casemiro. Jos jollekin kelpaa niin ulos. Ei tarvetta jättipalkalla.
•Bruno. Taitaa itsekin haluta roskispalosta pois rahakentille.
Ei muuta kuin rahat pois, toki ne menee Ineoksen taskuun mutta kaikkea hyvää taistelijalle.
•Mount. Täysin älytön hankinta jonka lähes kaikki arvasivat jo ostohetkellä, ei tuosta toki mitään saa mutta eroon olisi hyvä päästä.
•Zirkzee. Näitä älyttömiä hankintoja. Ei taso riitä. Italiaan jos rahaa tulisi paluupostissa.
•Pirkka. Ei tule mitään, varmaan hieman vähemmän fyysisessä ja hitaammassa liigassa on tekijämies mutta ei valioliigassa. Paineetkin ovat tehneet tehtävänsä. Jos rahaa saadaan niin näkemiin.
•Garnacho. Vaikea tilanne mutta asenteessa on alkanut näkymään punaisia lippuja. Jos rahaa tulee niin näkemiin.
•Mainoo. Vaikea tilanne mutta asenteessa on tapahtunut myös jotain, palkka&peliaika syynä. Kunnon korvaus niin myyntiin.
•Sancho. Ei mitään käyttöä.
•Rasse. Mies on tiensä valinnut.
•Antony. Adios.

Edes osa kun noista myydään niin joukkue on paremmassa tilassa kotimaan kautta varten.
Yhtään vapaamatkustajaa ei ensi kaudella voi porukassa olla.
Toivoa antaa että Amorim on tehnyt samanlaisen suursiivouksen portugalissa, toivotaan että historia toistaa itseään.
Mutta samalla urheilujohdolla pitää olla jo suunnitelmat mitä tehdään jos syksyllä ollaan pisteen pelikeskiarvossa, ei tuo Amorimin omalaatuinen systeemi ole hyvältä näyttänyt ja nyt on näytön paikka koska nyt on uhattuna jo seuran status ja olemassaolo.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #4449 : 23.05.2025 klo 20:42:47

Saudit ilmeisesti tarjonneet Brunosta 100 miljoonaa puntaa ja Brunolle 200 miljoonaa puntaa. 72 tuntia olisi Brunolla aikaa hyväksyä hlökohtaisesti tarjous. Saisiko 100 miljoonalla saman tason korvaavan pelaajan tai pari maalien ja syöttöjen muodossa?

https://www.reddit.com/r/reddevils/comments/1kto41i/chris_wheeler_exclusive_bruno_fernandes_set/?share_id=YL6zEXZFN14oeHCHsgJkB&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_source=share&utm_term=1
« Viimeksi muokattu: 23.05.2025 klo 20:44:54 kirjoittanut Optimus Prime »

 
Sivuja: 1 ... 177 [178] 179 ... 189
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa