Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #500 : 20.08.2024 klo 12:48:51 |
|
Pellistrin siirto Panathinaikosiin ilmeisesti varmistunut. 6 m€ + prosentit mahdollisesta tulevasta myynnistä.
Myöskiin Hannibal on liikahtamassa Burnleyhin tämän päivän huhujen mukaan. Varmaan siirtosumma aika samoissa liikkuunee. Ehkä vähän enemmän voi ManU hänestä saada. Muita joita itse päästäisin menemään Pellistrin ja Hannibalin lisäksi, jos oikea ostaja ilmaantuu paikalle: Eriksen, Sancho, Lindelöf tai Maguire. Tilalle ottaisin vaikka sen Ugarten. McTominayn pitäisin ihan mielellään. Monipuolinen rotaatiopelaaja ja oma kasvatti.
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #501 : 20.08.2024 klo 13:03:23 |
|
Hannibalin urakehitys ollut kyllä itselle pettymys, mielestäni hänellä olisi ominaisuuksia olla vähintään hyvä valioliigapelaaja, teknisesti hyvä ja aggressiivinen (joskus liiankin) pelaaja, mutta vähän jotenkin miehen suoritukset tulee peleissä "sykäyksinä" ja sitten voi tulla useampikin heikko ratkaisu. Ei oikein päässy Sevillassakaan pelaamaan ja maajoukkueessakin ollut hankaluuksia. Kausi Birminghamissa oli hyvä ja ehkä tuo sarjataso miehelle olisi hyvä tässä kohtaa, pääsisi toteuttamaan itseään
|
|
|
|
hoppana
Poissa
Suosikkijoukkue: Man United
|
 |
Vastaus #502 : 20.08.2024 klo 17:06:11 |
|
Sekä Hannibalille että Pellistrille oli lähinnä hv-minuutteja tarjolla joten molempien urakehityksen kannalta hyvä että jatkavat matkaa. Pellistrin taso ei mielestäni riitä, mutta Hannibalille olisin kyllä suonut lisää näytön paikkoja.
Viikonloppuna sitten "sarjakärkeä" vastaan. Viime kauden päätöskierrosta lukuunottamatta niin Brighton on ollut manulle todella hankala vastustaja viime vuosina. Tämä matsi on mielestäni Fulhamia parempi mittari millä tasolla tällä hetkellä liikutaan. Aika odotetut joukkueet siellä kolme pongoo ottivat avauskierroksella. Brighton vieraissa ja Liverpool Old Traffordilla, eiköhän kaikki yli kaksi pistettä yhteensä näistä seuraavista peleistä olisi kiitettävä tulos.
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #503 : 20.08.2024 klo 19:38:18 |
|
En muista nähneeni Hannibalilta yhtään hyvää matsia. On aina lähempänä punaista korttia kuin maalia tai syöttöä. Pellistri tuli ihan sähäkästi joukkueeseen mukaan, mutta vaikeaa se on tuolta Amadin, Garnachon, Rassen ja jopa Antonyn takaa saada peliminuutteja.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #504 : 20.08.2024 klo 22:33:20 |
|
En muista nähneeni Hannibalilta yhtään hyvää matsia. On aina lähempänä punaista korttia kuin maalia tai syöttöä. Pellistri tuli ihan sähäkästi joukkueeseen mukaan, mutta vaikeaa se on tuolta Amadin, Garnachon, Rassen ja jopa Antonyn takaa saada peliminuutteja.
Oli hyvä toissa kaudella yhdessä Birminghamin pelissä, jonka satuin näkemään, vaikka olikin enemmän vauhtia, kuin järkeä. Ehkä tuo rauhallisuuden puute on hänen heikkoutensa ja pelityyli ei oikein sovi pallokontrolliin pyrkiviin joukkueisiin.
|
|
|
|
|
eturivi
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #506 : 21.08.2024 klo 11:17:19 |
|
Parin vuoden päästä Mainoo-Collyer-Fletcher -keskikenttä  Ehdottomasti. Tuli jotenkin flashbackina mieleen kun aikanaan maalailtiin hyökkäys vuosikausiksi kuntoon ryhmityksellä: Wilson Januzaj-Powell-Zaha 
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #507 : 21.08.2024 klo 11:52:19 |
|
Ehdottomasti. Tuli jotenkin flashbackina mieleen kun aikanaan maalailtiin hyökkäys vuosikausiksi kuntoon ryhmityksellä: Wilson Januzaj-Powell-Zaha  ja sen jälkeen Rash-Martial-Greenwood
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #508 : 21.08.2024 klo 18:47:37 |
|
Tässä jonkun sorttinen listaus nopeasti mietittynä 2000-luvun akatemiapelaajista, joista odotettiin (paljon) enemmän kuin saatiin:
Danny Welbeck Federico Macheda Darron Gibson Tom Cleverely Ravel Morrison Will Keane Ryan Tunnicliffe Adnan Januzaj James Wilson Andreas Pereira Timothy Fosu-Mensah Andreas Pereira Axel Tuanzebe Angel Gomes Tahith Chong James Garner Brandon Williams Cameron Borthwick-Jackson Ethan Laird Teden Mengi Dean Henderson Anthony Elanga Shola Shoretire Hannibal Mejbri Zidane Iqbal Willy Kambwala Omari Forson
Sitten ne jotka ovat oikeasti lyöneet läpi:
Darren Fletcher Jonny Evans Marcus Rashford Scott McTominay Alejandro Garnacho Kobbie Mainoo
Rajatapaukset:
Paul Pogba Jesse Lingard Mason Greenwood
Lingard oli pitkään rotaatiopelaaja, mutta ei hänestä koskaan sen tasoista pelaajaa kasvanut, mitä odotettiin. Toisaalta nuori lupaus voi vielä lyödä läpi. Greenwood oli matkalla tähteyteen, kunnes perseili omat hommansa. Pogba oli parhaimmillaan maaginen, mutta United maksoi hänestä karmivan siirtokorvauksen ja lopulta jäi paha maku suuhun.
Mutta tuosta voinee laskea, että viimeisen 24 vuoden aikana sain listattua kuusi onnistunutta nousua akatemiasta ykkösjoukkueeseen tärkeäksi pelaajaksi. Sikäli, kun en nyt jotain unohtanut. Siinä ihan hyvä mittapuu miten asettaa odotuksia noille omille junnuille.
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #509 : 21.08.2024 klo 18:55:48 |
|
Welbeckistä varmasti odotettiin enemmän, mutta Fergusonin aikana oli mielestäni paikoin jopa hyvä, tai no ainakin käyttökelpoinen pelaaja. Mutta tuo on kyllä hyvä lista ja kertoo siitä, miten vaikea Manchester Unitedin tasoisessa seurassa on nousta edustukseen pelaamaan. Kuitenkin ManUllekin hyvä, jos pelaajat lyövät edes muualla läpi. Ja yksi ongelmahan tässä on ollut turbulenssi valmennuksessa
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #510 : 21.08.2024 klo 19:48:12 |
|
Mutta tuosta voinee laskea, että viimeisen 24 vuoden aikana sain listattua kuusi onnistunutta nousua akatemiasta ykkösjoukkueeseen tärkeäksi pelaajaksi. Sikäli, kun en nyt jotain unohtanut. Siinä ihan hyvä mittapuu miten asettaa odotuksia noille omille junnuille.
Kyllähän tämä ihan hyvä ja pitkä lista on ja osoitttaa sen, että akatemiassa tehdään paljonkin oikeita asioita.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #511 : 21.08.2024 klo 19:59:14 |
|
Muutama nimi tuli mieleen joilla ei ManUssa lähtenyt, mutta muualla tekivät oikein kivat urat: Kieran Richardson, Craig Cathcart, Giuseppe Rossi, Danny Simpson. Rossi näistä toki parhaiten onnistunut vaikka loukkaantumiset vaivasikin häntä läpi uran. Ja tietenkin Jami Puustinen. Nami-Jamista piti tulla Ruud Van Nistelrooyn seuraaja vähintään
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.08.2024 klo 20:01:44 kirjoittanut Molden enkeli »
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #512 : 21.08.2024 klo 20:13:00 |
|
Muutama nimi tuli mieleen joilla ei ManUssa lähtenyt, mutta muualla tekivät oikein kivat urat: Kieran Richardson, Craig Cathcart, Giuseppe Rossi, Danny Simpson. Rossi näistä toki parhaiten onnistunut vaikka loukkaantumiset vaivasikin häntä läpi uran.
Ja listalta puuttuvista myös Michael Keane nousi aina Englannin maajoukkueeseen asti.
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #513 : 21.08.2024 klo 20:13:34 |
|
Ryan Shawcross, Gerard Pique, Phil Bardsley, Joshua King ja Robbie Brady myös tähän listaan.
|
|
|
|
|
Pohjapelaaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #515 : 21.08.2024 klo 20:58:13 |
|
Täällä lähtikin puolihassuttelusta kunnon keskustelu käyntiin. Tässä jonkun sorttinen listaus nopeasti mietittynä 2000-luvun akatemiapelaajista, joista odotettiin (paljon) enemmän kuin saatiin:
Danny Welbeck Federico Macheda Darron Gibson Tom Cleverely Ravel Morrison Will Keane Ryan Tunnicliffe Adnan Januzaj James Wilson Andreas Pereira Timothy Fosu-Mensah Andreas Pereira Axel Tuanzebe Angel Gomes Tahith Chong James Garner Brandon Williams Cameron Borthwick-Jackson Ethan Laird Teden Mengi Dean Henderson Anthony Elanga Shola Shoretire Hannibal Mejbri Zidane Iqbal Willy Kambwala Omari Forson
Tuossa on kyllä paljon sellaisia pelaajia joilta ei juuri mitään ole odotettukaan. Sitten taas mm. Welbeck, Gibson Cleverley, Pereira, Henderson ja Elanga löivät läpi vähintäänkin useimpien odotusten mukaan. Will Keane, Wilson, Gomes, Garner ja Tuanzebe tuossa listalla ovat sellaisia jotka eivät akatemiavuosien odotuksiin pystyneet vastaamaan vaikka toki osa on luomassa oikein hyvää uraa. Ja tietysti Morrison tuollaisena erityistapauksena, kun vaan ei ole minkäänlaista elämänhallintaa.
|
|
|
|
hoppana
Poissa
Suosikkijoukkue: Man United
|
 |
Vastaus #516 : 21.08.2024 klo 21:10:43 |
|
Täällä lähtikin puolihassuttelusta kunnon keskustelu käyntiin.
Tuossa on kyllä paljon sellaisia pelaajia joilta ei juuri mitään ole odotettukaan.
Sitten taas mm. Welbeck, Gibson Cleverley, Pereira, Henderson ja Elanga löivät läpi vähintäänkin useimpien odotusten mukaan.
Näin minäkin sen näen. Yksittäisistä pelaajista niin Cleverley kävi ihan maajoukkuessakin, Welbeck oli puolestaan ihan vakionaama majussa monta vuotta. Ihan mielenkiinnosta piti tarkistaa miten monta peräkkäistä vuotta hän on tehyt vähintään yhden maalin valjussa ja tällä hetkellä niitä on kunnioittavat 14 kautta putkeen.
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #517 : 21.08.2024 klo 21:19:54 |
|
Ja tietenkin Jami Puustinen. Nami-Jamista piti tulla Ruud Van Nistelrooyn seuraaja vähintään Harmi että Puustinen ei ikinä noussut edustukseen, olisi ollut mukava juttu kerrottavaksi saunailloissa, että olen pelannut Manchester Unitedin edustusjoukkueen pelaajaa vastaan.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #518 : 21.08.2024 klo 21:29:08 |
|
Ranskan maalla toimittajat, joita ilmeisesti pidetään luotettavina lähteinä kertoilee, että ManU ja PSG olisi päässyt sopuun Ugarten hinnasta ja siirto olisi nyt tapahtumassa. Hinnaksi huhuillaan 60 miljoonaa euroa. Eli saman verran kuin mitä PSG maksoi Ugartesta Sportingille vuosi takaperin. Onko ManUlla noin paljon fyrkendaalia laittaa tuohon siirtoon? Tarkoittaako, että ulospäin on tulossa liikehdintää lähipäivinä? Mene ja tiedä.
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #519 : 21.08.2024 klo 21:47:27 |
|
Andreas Pereira Timothy Fosu-Mensah Andreas Pereira
Beth on ollut näköjään todella pettynyt Pereiraan  Noista ManU-junnuista muistuu aina se LVG:n kausi 15-16 kun loukkaantumissuma hyökkääjien osalta oli pahimmillaan ja forkalla ManU-fanit repivät pelihousujaan kun James Wilson oli päästetty lainalle jonka takia kokoonpanoon piti nostaa joku kukavittu junnu Marcus Rashford.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #520 : 21.08.2024 klo 21:58:05 |
|
Pereira-Pereira, so Good, they named him twice  Onhan tuolla listalla useampi ihan hyvän uran tehneitä pelaajia ja osoitus akatemian tasosta, vaikka niitä supertähtiä ei ole juuri löytynyt. Takaa myös jatkossakin sen, että ManU on nuorille pelaajille hyvä kohde, jos haluaa kehittyä. Jos nyt muistan oikein, niin uuden johdon olisi tarkoitus nimetä joku henkilö vastaamaan lainasopimuksista, sillä ilmeisesti sellainen seuralta on viime vuodet puuttunut. Tämä on ehkä ollut junioriputken ongelmakohta ja kovin onnistuneita lainoja on ymmärtääkseni ollut kuitenkin aika vähän.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.08.2024 klo 22:14:12 kirjoittanut Valonheitin »
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #521 : 22.08.2024 klo 00:09:53 |
|
Beth on ollut näköjään todella pettynyt Pereiraan  Noista ManU-junnuista muistuu aina se LVG:n kausi 15-16 kun loukkaantumissuma hyökkääjien osalta oli pahimmillaan ja forkalla ManU-fanit repivät pelihousujaan kun James Wilson oli päästetty lainalle jonka takia kokoonpanoon piti nostaa joku kukavittu junnu Marcus Rashford. Ja Will Keane meni vielä loukkaantumaan, oliko nyt lämmöissä ennen peliä vai miten.  Pereira oli aina kova pre-season höntsissä.
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #522 : 22.08.2024 klo 08:04:50 |
|
Pereira oli aina kova pre-season höntsissä.
ns. Pre-season Pele. Ikinuori J-Lingz meni samaan kategoriaan.
|
|
|
|
Kyrie Irving
Poissa
|
 |
Vastaus #523 : 22.08.2024 klo 09:07:40 |
|
ns. Pre-season Pele. Ikinuori J-Lingz meni samaan kategoriaan.
Pereiran lempinimi taisi ollakin United-vuosina Pre-season Pirlo.
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #524 : 22.08.2024 klo 09:22:17 |
|
ns. Pre-season Pele. Ikinuori J-Lingz meni samaan kategoriaan.
Lingard nyt oli välillä ihan oikestikin hyödyllinen pelaaja ja teki muutamia todella tärkeitä maaleja. Ei tainnut kuitenkaan pelata sillä parhaalla tasolla kuin reilun yhden kauden verran. Pereiran roikottamista mukana en koskaan ymmärtänyt. Omaan silmään taso ei riittänyt missään vaiheessa.
|
|
|
|
|
|