Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #5025 : 30.07.2025 klo 21:03:21 |
|
Kuten siirtohuhut ketjuun kirjoitin, Ornsteinin ja muiden luottavimpien lähteiden mukana Villa ei aio myydä Watkinsia niin minkäs teet?
Niin. Melkein voisi tehdä semmoisen peliliikkeen ettei osta tänä kesänä sitä hyökkääjää, jos vaihtoehdot ovat tässä. Lähtisi Hojlund, Zirkzee, Obi Wan kolmikolla liikkeelle ja toivoisi Cunhan ja Mbeumon tuovan hyökkäykseen jotain semmoista, mikä näkyisi positiivisesti myös muidenkin hyökkääjien esityksissä. Cunhakin käsittääkseni ysinä on Wolvesissa pelannut. Voisi pistää vaikka ne rahat mitä kirstun pohjalta löytyy niin uuteen maalivahtiin. Toki, jos pukuosastolla ollaan varmoja siitä, että Sesko on takuuvarma hitti niin en rupea kiukuttelemaan siirron tapahtuessa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.07.2025 klo 21:05:55 kirjoittanut Molden enkeli »
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #5026 : 30.07.2025 klo 21:06:00 |
|
Kuten siirtohuhut ketjuun kirjoitin, Ornsteinin ja muiden luottavimpien lähteiden mukana Villa ei aio myydä Watkinsia niin minkäs teet?
Tarjota enemmän. Tai sitten kääntyä muiden kohteiden pariin - ja niin tässä kai nyt sitten tehdään. Eiköhän Watkinsille joku hinta ole olemassa. Vähän kaksijakoiset fiilikset Seskosta. Varmasti on potentiaalia ja ikää vasta 22v, mutta ei nuo 13 ja 14 maalin kaudet Bulissa nyt kovin kaksisia ole. Potentiaalin sijaan etenkin kärkeen olisi kiva saada ihan heti valmis maalintekijä. Toisaalta melkoisen summan se Poolkin juuri työnsi Bulissa aika lailla Seskon tahtiin tehoilleeseen pelaajaan, joka on itseasiassa Seskoa vuoden vanhempi. Jahka sieltä nyt Sesko tai joku muu kärki saapuu, voisi Hojlundin tai Zirkzeen rahastaa pois. Molemmille varmaan on kysyntää ainakin Italian suunnalla.
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #5027 : 30.07.2025 klo 21:08:24 |
|
Jos huhutut hinnat ovat tyyliin Sesko 70-80 miljoonaa euroa ja Watkins 50-60 miljoonaa puntoo niin ottaisin Seskon. Watkins on tuollainen medium risk-medium reward tyyppinen hankinta. Ja keskitason riski lähinnä sen suhteen, että todennäköisesti onnistuisi ainakin 10+ liigamaalia tekemään. Mutta riskiä nostaa miehen ikä ja se, että mielestäni tuo hinta ei lainkaan mätsää tuon iän kanssa. Sesko on isompi riski, mutta on myös potentiaalia olla pidemmän aikavälin ratkaisu. Ja lopultahan hinnassa ei nyt ihan älyttömästi eroa välttämättä olisi. Sesko myös iältään täsmää Unitedin projektin kanssa. Jos nyt kerrankin jotain projektia onnistuttaisiin luomaan. Kun seuran suuri tähtäin nyt lienee aikaisintaan kaudessa 26-27, todennäköisesti vähän sitä myöhemmin. Näkisin mielelläni joukkuetta rakennettavan tuollaisten 21-26 vuotiaiden pelaajien ympärille, en kolmekymppisten. Muutamille lupaavilla junioreilla höystettynä. Ja kai tässä voidaan mainita myös mahdollinen jälleenmyyntiarvo.
Tähän toki lisättävä se, etten itse ole koskaan ollut 100% vakuuttunut Seskon kyvyistä. Ja nimenomaan maalintekijänä. Toisaalta todella isokokoinen ja nuori jantteri. Voi olla, että tarvitsee vain vähän aikaa kypsyä.
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #5028 : 30.07.2025 klo 21:14:21 |
|
Tarjota enemmän. Tai sitten kääntyä muiden kohteiden pariin - ja niin tässä kai nyt sitten tehdään. Eiköhän Watkinsille joku hinta ole olemassa.
Vähän kaksijakoiset fiilikset Seskosta. Varmasti on potentiaalia ja ikää vasta 22v, mutta ei nuo 13 ja 14 maalin kaudet Bulissa nyt kovin kaksisia ole. Potentiaalin sijaan etenkin kärkeen olisi kiva saada ihan heti valmis maalintekijä.
Toisaalta melkoisen summan se Poolkin juuri työnsi Bulissa aika lailla Seskon tahtiin tehoilleeseen pelaajaan, joka on itseasiassa Seskoa vuoden vanhempi.
Jahka sieltä nyt Sesko tai joku muu kärki saapuu, voisi Hojlundin tai Zirkzeen rahastaa pois. Molemmille varmaan on kysyntää ainakin Italian suunnalla.
Huhut oli että Villa pyytäisi vähintään 60 miljoonaa mikä on naurettava summa tänä vuonna 30 vuotta täyttävästä loukkaantumisherkästä pelaajasta. Saa heittää listaa niistä muista SAATAVILLA olevista hyökkääjistä.
|
|
|
|
Bigfen
Poissa
|
 |
Vastaus #5029 : 30.07.2025 klo 21:44:59 |
|
Huhut oli että Villa pyytäisi vähintään 60 miljoonaa mikä on naurettava summa tänä vuonna 30 vuotta täyttävästä loukkaantumisherkästä pelaajasta. Saa heittää listaa niistä muista SAATAVILLA olevista hyökkääjistä.
Loukkaantumisherkkä? Kuusi valjumatsia missannut viiden kauden aikana
|
|
|
|
Van de Pol
Poissa
|
 |
Vastaus #5030 : 30.07.2025 klo 22:53:05 |
|
No kaipa taustalla tapahtuu sitten paljon asioita, mistä meillä tavallisilla hiekansyöjillä ole mitää hajua.
Törmäsin itse tänää uutiseen, jos spekuloitiin että Greenwood olisi siirtymässä Saudeihin ja ManU olisi 50% pykälä siirrosta. Tämä uutinen hieman yllätti itseäni, kun en muistanut että olisi enää mitää taloudellista hyötyä kyseisen pelaajan kohdalla. Esim 50milj siirrosta irtoaisi sellanen kiva 25milj siivu.
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.07.2025 klo 22:55:09 kirjoittanut Van de Pol »
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #5031 : eilen kello 00:28:34 |
|
Loukkaantumisherkkä? Kuusi valjumatsia missannut viiden kauden aikana
Foorumimittarilla se on jo lasinilkka.
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #5032 : eilen kello 00:31:55 |
|
Ornstein: RB Leipzig asking price for Benjamin Sesko ~€75m guaranteed + add-ons & percentage of future sale. Fee expectation communicated to suitors for 22yo striker. #NUFC / #MUFC pursuing but no agreements yet with #RBLeipzig or Slovenia forward @TheAthleticFC Ben Jacobs (tier 3): Also in piece from earlier, Leipzig want a total package in excess of €80m. #NUFC and #MUFC value Sesko at closer to €70m.
Both clubs feel player buy-in will put them in a stronger position. But Leipzig haven't lowered price all summer. An issue for #AFC pre-Viktor Gyokeres.
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #5033 : eilen kello 00:35:14 |
|
Future sale prosentteihin on helppoa suostua, koska ketään ei saada myytyä kuitenkaan
|
|
|
|
Rätti5div
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, HJK, A-maajoukkue, SalPa
|
 |
Vastaus #5034 : eilen kello 00:55:13 |
|
Future sale prosentteihin on helppoa suostua, koska ketään ei saada myytyä kuitenkaan Naurahdin
|
|
|
|
ipswich
Poissa
|
 |
Vastaus #5035 : eilen kello 05:52:29 |
|
Reds opettelee maalin tekoa harkkapelissä Bournemouthia vastaan. 3-0, maalarit Höjlund, Dorgu ja Amad. Puoli tuntia vielä jäljellä.
Rasmus näyttää ihan eri mieheltä, punttisalilla ollut kesän?
|
|
|
|
ipswich
Poissa
|
 |
Vastaus #5036 : eilen kello 06:24:31 |
|
4-1 lopputulos. Ethan Williams teki viimeisen Manu maalin. Ihan hyvän näköistä peliä. Toka jaksolla vaihdettiin normi tyyliin liki koko joukkue.
|
|
|
|
Valonheitin
Paikalla
|
 |
Vastaus #5037 : eilen kello 10:56:39 |
|
Future sale prosentteihin on helppoa suostua, koska ketään ei saada myytyä kuitenkaan Future sale olisi aika iso riski ManU:n kannalta. Mahdollinen floppaus tarkoittaisi jälleen alennusmyyntiä, josta vielä pitäisi sitten maksaa osa edelliselle seuralle. Ja vaikka Sesko onnistuisikin ManU:ssa, niin mahdollisen siirtosumman ja hankinnan erotus ei tule nousemaan ihan älyttömästi ja tästä osa menisi sitten sakemanneille. Tai olettaisin, että myös eri sopimuspykälien velvoitteet vaikuttavat negatiivisesti Reilun Pelin-Excel harjoitukseen?
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #5038 : eilen kello 11:47:59 |
|
Preseasonin kuntokäyrä on selvästi ylöspäin peli peliltä. Peli tuntuu soljuvan paremmin kuin edellisissä peleissä ja sehän on tietty hyvä merkki. Nyt seuraava etappi voisi olla se ettei taso romahda seuraavassa pelissä.
Highlightien perusteella ja muutama raportin nopeasti pläränneenä voi todeta, että Dorgu oli tämän päivän tähti. Pelasi todella hyvän matsin. Tietty Rasmuksen maali lämmittää myös sydäntä
|
|
|
|
matio
Poissa
Suosikkijoukkue: Lakeuden kruunu SJK & Manchester United
|
 |
Vastaus #5039 : eilen kello 12:10:39 |
|
Ei tarvitse ManU uutta maalivahtia. Meillä on Tom Heaton joka oli eilisessäkin pelissä loistava.
|
|
|
|
Jynkky
Poissa
|
 |
Vastaus #5040 : eilen kello 12:10:57 |
|
Tuli koko peli katsottua ja tässä omat huomiot:
- Koko jengi tuntuu olevan paremmassa fyysisessä kunnossa, kuin viime kaudella. - Dorgu pelasi erittäin vahvan pelin ja pääsi tehoilemaankin 1+1 - Bruno edelleen koko kentän kuningas. Näkee kaikki vapaat paikat jopa selkänsä takaa. Edelleen ihmettelen miksi täällä tasaisesti nostetaan Bruno ongelmaksi? Mahtava pelaaja. - Höjlund mennyt eteenpäin, mutta silti itse mietin että onko tuo se meidän "the ysi". Obi vaikuttaa hyvälle, mutta raakile. Katsotaan sitä parin vuoden päästä.
- Casemiro ei pelannut hyvin ja vastustajan vaarallisimmat paikat taisikin tulla Casen töhöilyistä. - Heaven pelasi vain tokalla jaksolla, mutta tästä jätkästä voi nousta avauksen ukko jo hyvinkin pian. On kyllä lupaava jannu. - Amadista en oikein tiedä, että kumpipaikka on parempi. Tuo kymppi vai wingback. Itse ehkä laittaisin sen tuonne Dalotin paikalle ainakin ennakkoon heikompia joukkueita vastaan.
Peli oli paikka paikoin vähän sekavaa, mutta kyllä tuossa paljon hyvää oli mukana. Hommaa ei ainakaan helpottanut aivan karmea vesisade. Varsinkin tokalla puoliajalla vettä tuli niin paljon, että puolet katsojista joutui poistumaan sisätiloihin.
Silti olen erittäin tyytyväinen, jos ensi kaudella saadaan tälläisiä tuloksia näitä joukkueita vastaan. EOM.
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #5041 : eilen kello 13:22:22 |
|
Peli tuli katsottua ja nyt herättyä sitten päiväunilta. Hyvältähän tuo näytti, jopa ikuisen negailijan mielestä ja vetskari vähän aukesi jopa. Jospa tämä sittenkin tästä. Joku supertietokonehan ennusti Manun viidenneksi.
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #5042 : eilen kello 13:25:47 |
|
Toivottavasti Mount pysyy ehjänä niin keskikentällä on vähän enemmän vaihtoehtoja. Hyvä peli näköjään häneltä ja hieno oivallus tuohon Dorgun maaliin ja oli tehdä itsekin vaparista. Myös Hojlundilta hyvää tekemistä, joten ehkä tässä voidaan olla positiivisin mielin. Hyvältä näyttää näissä USA:n matseissa.
|
|
|
|
JohnDeere
Poissa
|
 |
Vastaus #5043 : eilen kello 23:04:01 |
|
Future sale olisi aika iso riski ManU:n kannalta. Nämä prosenttiosuudet seuraavasta kaupasta koskevat hyvin usein, eli melkein aina, pelkästään voitto-osuutta kaupoista. Mikäli hänet myytäisiin voitolla eteenpäin tulevaisuudessa, niin olisi varsin onnistunut hankinta!
|
|
|
|
|
|