FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.07.2025 klo 07:49:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 15 [16]
 
Kirjoittaja Aihe: AC Milan 2024-2025: Era of Sergio :D  (Luettu 64950 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Heek

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan


Vastaus #375 : 01.07.2025 klo 15:20:40

Vähän jänskättää, mitä Allegri keksii Milanin taktiikkapankkiin. Onko uudistunut? Nykyfutiksessa nämä kovimmat joukkueet kuten Mestareiden liigan voittanut PSG nojaavat aivan helvetilliseen prässiin. Puolustajien pelinrakentelusta otetaan kaikki aika ja tila pois juoksuvoimaisilla hyökkääjillä, joita sitten muu joukkue tukee.

Mediatietojen mukaan Allegri haluaa tuoda Milaniin pallonhallintaa. Mikään taktiikka ei ole tietenkään toista parempi vaan oleellista on toteutuksen laatu. Milan ei myöskään pelaa europelejä ensi kaudella vaan voi keskittyä täysillä Italian liigaan, jossa on paljon bussipuolustamista. Sen takia Allegri varmaan haluaakin, että Milan hankkii perinteisen ison ysin, joka voisi viimeistellä tärkeitä räkämaaleja tiiviitä puolustuksia vastaan ja tuoda jatkuvaa pääpeliuhkaa. Kyllähän Allegri Italian liigan tuntee paremmin kuin hyvin ja sinänsä kuulostaa aivan järkevältä.
« Viimeksi muokattu: 01.07.2025 klo 15:23:40 kirjoittanut Heek »
N-CoRe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan


Vastaus #376 : 03.07.2025 klo 22:18:32



Se on nyt maalissa. Tervetuloa Samuele !!
Kalajoen Camoranesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan, Valencia


Vastaus #377 : 07.07.2025 klo 11:58:35

Vaikka oikeastaan kaikki seura rajojen ulkopuoleltakin ovat harmitelleen Allegrin tuloa, olisi mielestäni voitu valita myös paljon huonompi vaihtoehto.
Nyt on useita kausia vedetty pelityyleillä jotka ovat olleet Allegrin puuduttavasta tulos futiksesta tosi kaukana. Samalla myös joukkueen tulokset ovat huonontuneet ja tietynlainen työnteko ja kuri löysentynyt kentällä.
Nyt nämä asiat varmasti palautetaan ja tuodaan tuloksen tekeminen takaisin keskiöön.
Se että haluaisinko itsekkään Allegria katsella enempää kuin vaikka kaksi kautta on epätodenäköistä, mutta uskon että valintana tähän kohtaan hän oli varmin ja paras vaihtoehto.

Kysymyksiä omassa mielessä ovat tiettyjen pelaajien sopimattomuus mahdolliseen pelitapaan. Onko pelitapa edelleen kuinka sama?
Jos Allegri joukkuetta luotsaisi esimerkiksi kaksi kautta ja joukkue hänen toiveiden mukaan kasataan, miten jatkaa siitä eteenpäin ja kenen johdolla?

Riccin hankinta lämmittää tosin mieltä. Uskon että saadaan laatua ja on italialainen sekä sopivan ikäinen. Sopinee Allegrin pakettiin olematta kuitenkaan mikään puujalka.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #378 : 07.07.2025 klo 16:11:27

Idiootti Migreeni lähettänyt Adlin treenaamaan Futuron kanssa.

Jumalauta, että on pitkät kaudet tiedossa.
Kalajoen Camoranesi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ac Milan, Valencia


Vastaus #379 : 07.07.2025 klo 22:22:11

Idiootti Migreeni lähettänyt Adlin treenaamaan Futuron kanssa.

Jumalauta, että on pitkät kaudet tiedossa.

Siinäpä hyvä esimerkki Allegrille sopimattomasta pelaajasta. Kelvollinen kausi fiorentinassa mutta aivan väärä pelaaja tyyppi Allegrin keskikentälle

 
Sivuja: 1 ... 15 [16]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa