Pläkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset
|
 |
Vastaus #2850 : 08.04.2025 klo 10:27:59 |
|
Salah on pelannut huippukauden, mutta edeltävät viisi ottelua ovat olleet kyllä surkeita suorituksia ihan millä mittarilla tahansa. Kyllä tuosta huolestua kannattaa jos ei nyt West Ham ja Leicester matseissa homma rupea lutviutumaan.
|
|
|
|
Jiis
Poissa
|
 |
Vastaus #2851 : 08.04.2025 klo 11:48:28 |
|
Salah on pelannut huippukauden, mutta edeltävät viisi ottelua ovat olleet kyllä surkeita suorituksia ihan millä mittarilla tahansa. Kyllä tuosta huolestua kannattaa jos ei nyt West Ham ja Leicester matseissa homma rupea lutviutumaan.
Niin, tässähän ei olla huolestuneita jos homma ei ala lutviutumaan West Hamia tai Leicesteriä vastaan, vaan ollaan jo nyt sitä mieltä että alamäki on alkanut. Lisäironiaa tähän päätelmään tuo se, että samaan lopputulokseen olisi melko hyvin voinut päätyä myös viimekauden loppupuolen perusteella. Viimeiseen kymmeneen peliin saldo näyttäisi näyttäneen tyhjää seitsemän kertaa. Jos loppukausi vedetään nollatehoilla, niin eihän se hyvältä näytä, mutta jos parissakin pelissä maalataan, niin oltaisiinkin enää about yhtä paskoja kuin vuosi sitten. Ja niinpä vain kairasi muutaman maalin vielä tuonkin alamäen jälkeen.
|
|
|
|
Varaamaton nimimerkki
Poissa
Suosikkijoukkue: Jokerit FC, Samipool, VfL Bochum
|
 |
Vastaus #2852 : 08.04.2025 klo 12:08:21 |
|
Ei kannata tehdä kummalekaan jatkoja, kun FM:ssä just tossa iässä alkaa jalka painamaan. Tai jos tehdäänkin, niin aina ne voi johonkin myydä.
|
|
|
|
hardluckpool
Poissa
|
 |
Vastaus #2853 : 08.04.2025 klo 15:26:49 |
|
No tähän Salahin heikkoon jaksoon osui kuukauden mittainen Ramadan. Eiköhän tuo loppukaudesta taas vähän tehoja nosta.
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #2854 : 09.04.2025 klo 11:06:29 |
|
Eihän tuossa nyt mitään uutta ole että Salahin pelivire vaihtelee... kuten kenen tahansa muunkin pelaajan. On itse asiassa hyvin harvinaista että edes huippupelaajat pelaisivat omalla huipputasollaan kokonaisen kauden läpi. Toki poikkeuksiakin on, kuten vaikka Salahin ensimmäinen kausi Liverpoolissa, mikä on ollut egyptiläisen ainoa kausi jolloin ei ole tullut oikeastaan mitään notkahdusta pelivireessä tai tehoissa. Muutenhan hyvin tyypillistä on ollut että Salah on pelannut aina joko syys- tai kevätkauden tasolla "maailman paras", mutta toisen puoliskon kaudesta ihan tavallisten kuolevaisten tasolla. Aika usein se on ollut kevätkausi mikä on ollut heikompi ja siihen on monesti esitetty syyksi Afrikan mestaruuskisat, mutta tällä kaudella tuota ei voida käyttää selityksenä. Ehkä luonnollisin ja pätevin selitys on se että Salahkin on ihminen, eikä sittenkään sentään ihan mikään parhaisen vuosien Messi tai Ronaldo.
Mikään ei kyllä viittaa siihen että Salahin taso olisi noin ylipäätään tippumassa, niin rautaisessa fyysisessä kunnossa ja vielä nopeutensakin hyvin säilyttänyt egyptiläinen on. Veikkaisin että selkeämpi tason tippuminen alkaa tulla Salahin kohdalla vasta jossain 35-36 ikävuoden tienoilla, eli pari huippukautta miehestä olisi varmasti vielä tiristettävissä.
|
|
|
|
Häckett
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC
|
 |
Vastaus #2855 : 09.04.2025 klo 12:13:48 |
|
Mitään viitteitä tosiaan Salahin hiipumisesta ei ole näkynyt. Kuten keveli tuossa sanoi niin ihan normaalia tason vaihtelua huippupelaajillakin, että välillä tulee vähän kuivempia jaksoja. Lisäksi Mo on äärimmäisen hyvin pysynyt kasassa koko Liverpool uran aikana. Motivaatiopuolellakin varmasti löytyy vielä saavutettavaa, vaikka isot pokaalit on kerran jo tuotukin Anfieldille.
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #2856 : 09.04.2025 klo 19:20:13 |
|
Joycen mukaan ollaan lähellä sopimusta Salahin kanssa joten näyttää siltä, että 2/3 saadaan pidettyä. Olisi ollut aika karmivaa jos kaikki olisivat lähteneet ilmaiseksi samassa ikkunassa.
Salahin kohdalla on ollut huhua, että olisi valmis jonkinlaiseen palkan alennukseen jos saa pidemmän sopparin joten mielenkiintoista nähdä mitä tuosta tulee.
|
|
|
|
Tuore Kelmu
Poissa
|
 |
Vastaus #2857 : 09.04.2025 klo 19:27:33 |
|
Vastustajat selkeästi on valmistautunut paremmin Salahia vastaan ja tuplaavat tai ohjaavat Salahin leikkaamaan keskelle jonne myös Mo haluaa mutta aika paljon tulee nyt menetyksiä ja ohi ei päästä.
Pelin sisällä Slot voisi vaihdattaa laitureiden puolia tilapäisesti jotta myös vastustaja joutuisi reagoimaan eri tavalla.
Samaa haastetta on siis toisella puolella kun siellä pelaa Diaz tai Gakpo. Molemmat tykkää leikata sisään ja laukoa takakulmaan. Nämä on nyt tukittu vasemmalla kanssa. Eli joko pelaajat vaihtaa puolia välillä tai sitten pitää oppia murtautumaan enemmän laidan kautta.
Mutta sama futaaja se Salah edelleen on. Ei se taso mihinkään tipu vielä muutamaan vuoteen tuolla fysiikalla…
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #2858 : 09.04.2025 klo 20:19:11 |
|
Joycen mukaan ollaan lähellä sopimusta Salahin kanssa joten näyttää siltä, että 2/3 saadaan pidettyä.
Samaa kirjoittelevat nyt myös Romano ja Plettenberg.
|
|
|
|
Didgeridoo
Poissa
|
 |
Vastaus #2859 : 09.04.2025 klo 21:00:31 |
|
Sekä Ornstein jonka mukaan myös VVDn kanssa on läpimurto tehty neuvotteluissa. Molemmille 2027 asti kestävät paperit.
Loistavaa!
|
|
|
|
Pläkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset
|
 |
Vastaus #2860 : 09.04.2025 klo 21:09:10 |
|
Vastustajat selkeästi on valmistautunut paremmin Salahia vastaan ja tuplaavat tai ohjaavat Salahin leikkaamaan keskelle jonne myös Mo haluaa mutta aika paljon tulee nyt menetyksiä ja ohi ei päästä.
Pelin sisällä Slot voisi vaihdattaa laitureiden puolia tilapäisesti jotta myös vastustaja joutuisi reagoimaan eri tavalla.
Samaa haastetta on siis toisella puolella kun siellä pelaa Diaz tai Gakpo. Molemmat tykkää leikata sisään ja laukoa takakulmaan. Nämä on nyt tukittu vasemmalla kanssa. Eli joko pelaajat vaihtaa puolia välillä tai sitten pitää oppia murtautumaan enemmän laidan kautta.
Mutta sama futaaja se Salah edelleen on. Ei se taso mihinkään tipu vielä muutamaan vuoteen tuolla fysiikalla…
Jos katsot missä kohtaa tekevät tuon leikkauksen sisälle niin todella, todella usein se ohitustikkaus tulee rankkarialueen läheisyydessä siten, että yhdellä kosketuksella tai jollain seinäpelillä päästään boksiin. Katselin jossain helmikuun alussa miten paljon enemmän Poolilla oli noita tatseja rangaistualueella suhteessa muihin ja epäilisin että se ei ole ainakaan vähentynyt. Diaz pääsee boksiin hyvin edelleen, mutta Salah on joutunut siirtymään pelissään kauemmas vastustajan maalista lähinnä siksi että ei ole saanut pidettyä palloa joukkueellaan ahtaassa tilassa tai kovassa painissa.
|
|
|
|
Häckett
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC
|
 |
Vastaus #2861 : 09.04.2025 klo 21:31:04 |
|
Aikas odotettuja uutisia tänään Virgilin ja Mo:n sopimuksista. Pari vuotta antaa kivasti Slotille aikaa rakentaa ryhmää ajalle ilman kahta tähtipelaajaa. 2027 asti taitaa olla myös Alissonin sopimus, joten voi hyvin olla, että yksi menestyksen ajanjakso päättyy tuona kesänä.
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #2862 : 09.04.2025 klo 23:22:51 |
|
Aikas odotettuja uutisia tänään Virgilin ja Mo:n sopimuksista. Pari vuotta antaa kivasti Slotille aikaa rakentaa ryhmää ajalle ilman kahta tähtipelaajaa. 2027 asti taitaa olla myös Alissonin sopimus, joten voi hyvin olla, että yksi menestyksen ajanjakso päättyy tuona kesänä.
Alissonin kohdalla on jo jonkin aikaa ollut juttua koti-ikävästä minkä takia itse ainakin olen jo kaavaillut skenaariota jossa Mamardashvilia ajetaan ensi kausi sisään cupien kautta ja georgialainen nousee ykköseksi Alissonin palatessa Brasiliaan kesällä 2026. Salahin ja VVD:n kohdalla näyttää nyt käyvän toteen se skenaario mitä allekirjoittanut ja muut asiantuntijapiirit ovat jo useamman kuukauden ajan spekuloineet. 
|
|
|
|
Pesso
Poissa
|
 |
Vastaus #2863 : 10.04.2025 klo 09:54:35 |
|
Jalkapallobisnes on monesti täyttä sekoilua. Mutta Liverpool-maailmassa nykyään hyvin harvoin. Jos joku näyttää joltakin, näin on. Ainoa, missä ne ehkä joskus yllättävät, on "passiivisuus" tai tietty insinöörimentaliteetti lähes joka asiassa. Eli ovat käytännössä kääntäneet siirtosekoilun ja eestaas viuhuvat faxit ja helikopterit päälaelleen. Nytkin oli pitkään lähestulkoon selvää, että nuo sopparit tulevat. On ollut myös näkyvissä, että niitä varmaan ajoitetaan Trentin lähtöön. Voi olla, että lähipäivinä tulee myös uutisia siitä. Mutta siis Liverpoolin ympärillä on aika turha odottaa mitään kovin massiivisia skuuppeja. Fanit ja media niitä kuitenkin aina luovat. Esimerkiksi tässä hommassa ainoa "paniikki" lienee ollut täysin ulkopuolista. Kaikki, jotka ovat median kanssa omissa duuneissaan olleet tekemisissä, tietävät, että lehdestä saa aika useinkin lukea mitä kummallisempia juttuja, vaikka uutisoinnin kohteena olevan organisaation sisällä homma näyttää usein ihan erilaiselta. Voin kuvitella, että futismaailmassa tämä on vielä aika monenteen potenssiin.
Salahin ja VVD:n jatko voi olla myös huonoja uutisia siirtopettereille. Nyt voi olla, että KAIKKIEN AIKOJEN KESÄSTÄ!!!1111 tulee hiljaisempi, mitä odotetaan. Varmaan jokunen pelaaja toki vaihtuu. Mutta usein seura on tällaisissa ollut aika inhopragmaattinen. Kun kerran Salahin kanssa kallis soppari tehdään, nyt se pelaa taas kaikki minuutit, eikä mitään kirittäjää tule. Jotain tämän tyyppistä varmaan nähdään ainakin jossain määrin. Tekevät tällaista joka kerta, eikä liene kovin realistista odottaa muutosta. Jos siis jotain isompia karnevaaleja odottelee.
Karnevaalimielessä oma viime aikojen suosikkini on ollut hyökkäykseen lähes varmasti kuulemma hankittava kolmikko Gittens-Delap-Rogers. Algoritmi ihan varmaan syöttää näitä minulle, koska usein raivoklikkailen. Mutta huvittaa silti, että jengi olisi vakavissaan vaihtamassa Diazin, Jotan ja Nunezin noihin. Ilmeisesti ihan puhtaasti fiilissyistä. Ja valioliigan ympärillä korostuu aina hyvin vahvasti melko täydellinen ymmärtämättömyys muun maailman olemassaolosta. Aika usein toivottu logiikka on se, että joku hörökorvainen sukat nilkoissa jyskyttävä junnu nousee hiilikaupungin vuokrakasarmeista keskikastin seuran edustukseen ja pitäisi sitten lähes heti saada myös jonkun ison jengin rosteriin. Ei siinä sinänsä mitään, mutta esimerkiksi Liverpoolin kaltaiselle seuralle keskinkertaisuuden tietä ei oikein paremmin voisi päällystää. Kun nuo ovat aina vielä ihan helvetin kalliita. PSG on aika pitkälti näyttänyt viime viikkoina, miten jalkapalloa tulee optimaalisesti pelata sekä rosterin että pelitavan osalta. Esimerkiksi eilen Rogers ei nyt mitenkään erityisen hyvin erottunut edukseen vaikka vertailussa Doueen tai Kvaradonaan jne. Jos Liverpool haluaa kilpailla samoilla laitumilla, samaa tasoa pitäisi varmaan pyrkiä ylläpitämään.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #2864 : 10.04.2025 klo 10:36:54 |
|
Hieno homma tosiaan vaikka itsellä oli kokoajan vahva luotto jatkosopparien toteutumiseen. Auttaa varmasti kesän siirtohulinoissa kun jengin kaksi tukipilaria on kiinnitetty.
Itse en näe, että tällä on juurikaan vaikutusta siirtoihin. Eiköhän Poolilla ole ollut jo pidemmän aikaa selvillä Virgilin ja Mo'n jatkohalut, joten mitään suoria korvaajia ei ole edes kartoitettu. Edelleen moni asia puhuu sen puolesta, että vaihtuvuus tulee olemaan isompaa kuin normaalisti. Darwin lähtee varmasti, oli lähellä siirtyä saudeihin tammikuussa ja kesällä varmasti uusi yritys. Myöskin Diazin kohdalla ollaan puhuttu saudien kiinnostuksesta. Vaikea nähdä, että Pool kieltäytyisi jostain 60-70 miljoonan tarjouksesta. Kiinnostaisi tietää, että mikä se Joycen ja kumppaneiden briiffi Kvaradonasta tammikuussa oikein oli. Siinä olisi ollut täydellinen Diazin korvaaja.
Pool tarvitsee jatkossa myös jonkun HG hankinnan. Olettaen, että Trent, Gomez ja mahdollisesti myös Elliott poistuvat kesällä. Siinä mielessä joku Delap tai Gittens rotaatiossa ei olisi välttämättä kovin huono peliliike.
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #2865 : 10.04.2025 klo 11:27:10 |
|
Edelleen moni asia puhuu sen puolesta, että vaihtuvuus tulee olemaan isompaa kuin normaalisti. Darwin lähtee varmasti, oli lähellä siirtyä saudeihin tammikuussa ja kesällä varmasti uusi yritys. Myöskin Diazin kohdalla ollaan puhuttu saudien kiinnostuksesta. Vaikea nähdä, että Pool kieltäytyisi jostain 60-70 miljoonan tarjouksesta.
Näille väitteille toivoisi vähän lihaa luiden ympärille. Mikä siis on se seura johon Darwin on "varmasti" siirtymässä. Se että Saudit ovat tarjoilleet hypoteettisesti isoja summia tammikuussa ei ole mikään tae vielä siirrosta. Ja tosiaan Darwinin itsensäkin pitäisi se siirto hyväksyä. Vaihtoehtoja Saudien lisäksi lienee toki muitakin, mutta vähän konkretiaa nämä väitteet kaipaisivat tuekseen. Sama koskee Diazia. Mikä siis nyt on se seura joka Diazista olisi ensi kesänä maksamassa tuon 60-70 miljoonaa? Uskottavuudeltaan ihan saman tasoisia juttuja liikkui vuosi sitten ja Pool-fanit olivat taas ihan varmoja kuinka Diaz myydään. Kuinka ollakaan niin kauden avauksessa kolumbialainen oli Slotin valinta avaukseen ennen Gakpoa. Monet asiat kyllä viittaavat siihen että Liverpool on aika monista pelaajista valmiina kuuntelemaan tarjouksia. Mutta se ei vielä tarkoita sitä että pelaajat x tai y olisivat varmasti lähdössä.
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #2866 : 10.04.2025 klo 11:30:58 |
|
Gittensin hintalappu taitaa olla ainakin huhujen mukaan 100 miljoonaa joten tuskin pool tuohon lähtee vaikka kiinnostava pelaajaa onkin kyseessä. Delapilla taisi olla joku 30milj klausaali jos joukkue tippuu, mutta sielläkin on puolet valioseuroista kintereillä ja veikkaan, että jotkut muut joukkueet ovat valmiit maksamaan korkeampaa palkkaa.
Joidenkin huhujen mukaan newcastle on luottavainen ettei Isakia myytäisi kesällä joten poolin katseet pitäisi kääntää muualle. Jos saisi veikata niin Ekitike on korkealla poolin listalla. Cunhalla taisi olla joku n. 60milj klausaali joka ei sekään mikään älytön hinta olisi. Jonathan David olisi aika kiva hankinta ilmaiseksi. Esimerkiksi joku Nunez -> David vaihto toisi niin kentälle kuin lompakon puolellekkin plussaa jos saudit haluavat vielä maksaa sen about 60-70milj.
Salah on tosiaan ensi kaudella Afconissa joulukuussa joten tuuraaja pitää olla. Onko se Chiesa vai joku muu? Chiesa on väläytellyt, mutta vaikka on ollut kunnossa niin ei ole saanut peliaikaa joten vaikea mennä sanomaan olisiko riittävä tuuraaja ensi kaudella jolloin saisi kunnon preseasoninkin alle.
Asiasta kukkaruukkuun pool varmisti tänään myös toisen preseason pelinsä kun Aasian kiertueella kohdataan Yokohama F. Marinos.
26.7 AC Milan (Hong Kong) 30.7 Yokohoma FM (Yokohoma)
|
|
|
|
Pyhä
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC + suomalaiset
|
 |
Vastaus #2867 : 10.04.2025 klo 13:59:37 |
|
Ihmeellinen tarve useammalla noille hyökkäyspään pelaajille. En itse usko, että siellä päässä tapahtuu paljoakaan, tuskin mitään. Puolustuslinja saattaa uudistua enemmänkin. Gomez varmaan pidetään, koska on hyvin yleiskäyttöinen. Toivoisin itse yhtä topparia ja ehkäpä on aika myös vasemmalle pakille.
|
|
|
|
EdgarD
Poissa
Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!
|
 |
Vastaus #2868 : 10.04.2025 klo 14:09:07 |
|
Ihmeellinen tarve useammalla noille hyökkäyspään pelaajille.
Ainakin jossain kommenteissa ja analyyseissa on nostettu esille se, että Slot haluaisi joukkueeseen keskushyökkääjän tai ns. second strikerin, joka pystyisi tukemaan hyökkäystä ja ratkaisemaan boxissa tilanteita. Ilmeisesti haetaan jotain Bobby Firmino II:sta. Lisäksi moni olisi turhautunut Darwin Nunezin otteisiin, joten hänelle haettaisiin korvaajaa. Tilanne on siten vähän hassu, että laidoille on vähän liikaakin tarjontaa, mutta tuossa keskellä ei ole oikein hyvää vaihtoehtoa kuin loukkaantumisaltis Diogo Jota. Darwin tarvitsee paljon enemmän tilaa touhuilleen kuin mitä on tarjolla tuossa keskellä.
|
|
|
|
Häckett
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC
|
 |
Vastaus #2869 : 10.04.2025 klo 14:52:39 |
|
Aika vähän on lopulta ollut puhetta tölkkien Seskosta. Miestä on enemmän huhuiltu Arsenaliin, mutta tietäen Poolin hyvät suhteet tölkkien suuntaan voisi Sesko olla myös ihan varteenotettava korvaaja Darwinille. Hintalappukin olisi järkevämpi kuin Isakilla.
|
|
|
|
juuk
Poissa
|
 |
Vastaus #2870 : 10.04.2025 klo 16:06:43 |
|
Näille väitteille toivoisi vähän lihaa luiden ympärille. Mikä siis on se seura johon Darwin on "varmasti" siirtymässä. Se että Saudit ovat tarjoilleet hypoteettisesti isoja summia tammikuussa ei ole mikään tae vielä siirrosta. Ja tosiaan Darwinin itsensäkin pitäisi se siirto hyväksyä. Vaihtoehtoja Saudien lisäksi lienee toki muitakin, mutta vähän konkretiaa nämä väitteet kaipaisivat tuekseen.
Sama koskee Diazia. Mikä siis nyt on se seura joka Diazista olisi ensi kesänä maksamassa tuon 60-70 miljoonaa? Uskottavuudeltaan ihan saman tasoisia juttuja liikkui vuosi sitten ja Pool-fanit olivat taas ihan varmoja kuinka Diaz myydään. Kuinka ollakaan niin kauden avauksessa kolumbialainen oli Slotin valinta avaukseen ennen Gakpoa.
Monet asiat kyllä viittaavat siihen että Liverpool on aika monista pelaajista valmiina kuuntelemaan tarjouksia. Mutta se ei vielä tarkoita sitä että pelaajat x tai y olisivat varmasti lähdössä.
Liha tulee sitten tiedotteen muodossa, kun Darwinille toivotetaan hyviä jatkoja seuran sivuilla, kaikki muu on tätä oheislörpöttelyä. Silti lienee päivänselvää, että seura on valmis ottamaan merkittävästi takkiin Nunezin hinnasta, koska on jätetty niin jämärooliin. Ja hyvä niin! Joskus ne tappiot täytyy realisoida ja keskeisen kaluston osalta aina parempi mitä aiemmin se tapahtuu. Tässä tapauksessa kun ei ole odotettavissakaan mitään mahdollisen potentiaalin lunastusta tai oppirahoista, joista olisi ihan just kohta tulossa korkoa korolle takaisin, vaan jo monta kautta nähty koohottava tuhnujalka, jolla ei ole mitään ymmärrystä pelistä tai vaistoja, jotka jokainen futaaja tarvii. Jokainen Nunezin peliminuutti ja viikkopalkka on joukkueelle iso tappio, joten siirto ilman erillistä korvaustakin olisi onnenpotku seuralle. Eiköhän siitä silti jotain tule kesän "sota-arkkuun". Varmasti ennätyksellinen siirtokesä tulossa monessa mielessä. Siirtoikkunasta tuskin tulee ihan Pesson haaveileman namusheikki-PSG:n rosterin tapainen satojen miljoonien hurvittelu, josta lähtee lisäksi joukkueellinen kavereita lainoille muihin seuroihin, mutta ei olisi mitenkään kaukaa haettua, että 5-6 pelaajaa tulisi rotaatioon. Helposti 3 hankintaa puolustukseen, pari kertaan ja mahdollisesti keskikentällekin. Kysymyksiä on tietenkin sen tiimoilta millaista uhkapeliä seura tulee pelaamaan muiden pelaajien sopparien kanssa.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #2871 : 10.04.2025 klo 16:59:40 |
|
Näille väitteille toivoisi vähän lihaa luiden ympärille. Mikä siis on se seura johon Darwin on "varmasti" siirtymässä. Se että Saudit ovat tarjoilleet hypoteettisesti isoja summia tammikuussa ei ole mikään tae vielä siirrosta. Ja tosiaan Darwinin itsensäkin pitäisi se siirto hyväksyä. Vaihtoehtoja Saudien lisäksi lienee toki muitakin, mutta vähän konkretiaa nämä väitteet kaipaisivat tuekseen.
Sama koskee Diazia. Mikä siis nyt on se seura joka Diazista olisi ensi kesänä maksamassa tuon 60-70 miljoonaa? Uskottavuudeltaan ihan saman tasoisia juttuja liikkui vuosi sitten ja Pool-fanit olivat taas ihan varmoja kuinka Diaz myydään. Kuinka ollakaan niin kauden avauksessa kolumbialainen oli Slotin valinta avaukseen ennen Gakpoa.
Monet asiat kyllä viittaavat siihen että Liverpool on aika monista pelaajista valmiina kuuntelemaan tarjouksia. Mutta se ei vielä tarkoita sitä että pelaajat x tai y olisivat varmasti lähdössä.
Joyce kirjoitti helmikuussa, että Darwinin odotetaan vaihtavan seuraa ensi kesänä. Tuosta on raportoinut myös muut Liverpool toimittajat, Romano ja Ornstein. Tammikuun mahdollinen saudisiirto on hyvin raportoitu eikä se kaatunut Darwinin siirtohalukkuuteen vaan siihen, että Pool ei saanut korvaajaa hankittua. Diaz saudeihin on tuoreita Romanon juttuja. Kiinnostusta on mutta ei ole varmuutta haluaako pelaaja sinne.
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC
|
 |
Vastaus #2872 : 10.04.2025 klo 17:31:34 |
|
Slot haluaisi joukkueeseen keskushyökkääjän tai ns. second strikerin, joka pystyisi tukemaan hyökkäystä ja ratkaisemaan boxissa tilanteita. Ilmeisesti haetaan jotain Bobby Firmino II:sta.
Pedroahan tuohon on katsottu jo pidempään, mutta dataniilot kuulemma löytäneet jotain, niin arvioidaan tilanne uudelleen. Ja kun ilmeisesti Trentin palkka poistui rasittamasta, niin sitten se on helpompi päästä sopimuksiin. Myöskin luulen että Konaten palkkapyyntö (kasvaneen maju-vastuun lisäksi) perustui oletukseen että Trent kirjoittaa jatkoa megapalkalla.
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #2873 : 10.04.2025 klo 17:40:15 |
|
Joyce kirjoitti helmikuussa, että Darwinin odotetaan vaihtavan seuraa ensi kesänä. Tuosta on raportoinut myös muut Liverpool toimittajat, Romano ja Ornstein. Tammikuun mahdollinen saudisiirto on hyvin raportoitu eikä se kaatunut Darwinin siirtohalukkuuteen vaan siihen, että Pool ei saanut korvaajaa hankittua.
Joycen kommentti mennyt allekirjoittaneelta ihan ohi, se on kyllä hyvä lähde. Hänkin tosin taisi sanoa että "likely to leave in the summer" ja Romano sanoi että "Darwin Núñez might leave Liverpool. It’s a concrete possibility". Ehdottomasti mainittujen kaltaisten luotettavien lähteiden spekulointi tuo lisää uskottavuutta lähtöhuhuille. Mutta en minä noiden perusteella lähtöä varmaksi menisi sanomaan. Ja tosiaan itse sekä veikkaan että toivon Darwinin lähtöä. Mutta mielestäni sitä ei voi pitää varmana asiana.
|
|
|
|
Pesso
Poissa
|
 |
Vastaus #2874 : 11.04.2025 klo 09:56:09 |
|
Tällaiset keskustelut lähtevät joskus vähän väärille urille, kun mahdollisesti sivulauseet ja nyanssit ottavat väittelyssä vallan. Minä esimerkiksi olen aika varma, että Darwin kesällä lähtee. Jos pitää veikata. Se on yksi juttu, joka melko "beigessä" Liverpoolin siirto- ja viestintäkulttuurissa on esitetty tavalla, josta voi vetää hyvin johtopäätöksiä. Ja kenties Liverpool myös hankkii 3-4 pelaajaa. Kun olen esimerkiksi itse veikkaillut, että ihan mitään älytöntä kesää ei tule taaskaan, niin joku 4 nimenomaan tarkoittaa vielä tätä. Varmaan tästä sitten elokuussa voidaan kaikki sanoa, "mitä minä sanoin" kunhan on ensin viestitty ne omat veikkaukset riittävän epäselvästi ennakkoon Ja pelaajien määrä ei nyt ole välttämättä se keskeinen juttu. Vaikka on huomattava, että Edwards ei ole tainnut yli neljää senioripelaajaa kesässä hankkia about kertaakaan. Kyse on enemmänkin siitä, miten isoa vaihtuvuutta tapahtuu. Jos joku esimerkiksi visioi, kuten yleisesti ottaen ympäri maailmaa laajalti tapahtuu, jotain unelmakokoonpanoa, jossa on vaikka neljä kokonaan uutta ja kiiltelevää superstaraa ja vanhat myyty pois, niin en oikein jaksa uskoa. OMG who will stop this team?  ++?+ Gittens Delap Salah Macca Jones Wharton Kerkez-VVD-Huijsen-Frimpong Ali Näitähän välillä näkee. Monet ovat tietysti 8-vuotiaiden tekemiä. Mutta toisinaan myös ihan aikuisten ja aika isoakin huomiota nauttivien tahojen. Mitä näitä AnfieldxGHarvey-sivustoja nyt onkaan. Liverpoolissa todennäköisin avaus ensi kauden ekassa ottelussa lienee sama, joka avaa kauden viimeisen. Loukkantumiset, rotaatio ja joku poistuminen huomioiden tietysti. Mutta periaatteessa varmaan noin. Tämä perustuu nyt siis ihan vaan arvaukseeni suhteessa aiemmin tapahtuneeseen. Esimerkiksi yläpään pelaajien tilanne on vähän kaksijakoinen. Nuo eivät ole nyt enää mitään Lallana-Lambert -kamaa, vaan isolla rahalla ostettuja ja hyvin skoutattuja pelaajia, jotka ovat esimerkiksi nyt luultavasti tuomassa liigapytyn Anfieldille. Silti näkee mielipiteitä, että suunnilleen kaikista pl. Salah pitäisi päästä eroon. Vaihtuvuuden vuoksi tämä ei varmaankaan ole realistista. Mutta myös pelillisesti voi kuitenkin olla, ei mahdoton, mutta jonkinlainen homma löytää lopulta yhtä hyviä pelaajia kustannukset huomioiden tilalle. Darwin nyt on noista selkein kehittämiskohde, ja lienee tässä kohtaa varmaan myös pelaajan oma preferenssi sinänsä siirtyä muualle. Mutta muuten voisi varmaan aika hyvin olla, että nimenomaan Darwin johonkin joukkueelle hyödyllisempään pelaajaan päivittämällä, mutta muut pitämällä tehdään ensi kautta ajatellen parasta jälkeä. Tämä nyt lähinnä joukkueen näkökulmasta. Yksittäiset pelaajat voivat tietysti aina haikailla muualle. Ja mitä tulee siirtotoimintaan ihan käytännössä, niin aika reaktiivista touhua se varmaan monesti on. Liverpool on viime vuosina varmaan pyrkinyt eroon reaktiivisuudesta, kun monesti seurajohto ei ole ollut edes konttorilla siirtotakarajan päivänä. Mutta yleisesti tilanteet varmaan menevät ihan oikeassakin elämässä usein niin, että pelaajasta x saapuu tarjous ja sitten katsotaan, saadaanko y kiinnitettyä korvaajaksi ja lähteekö diili etenemään. Tai toisaalta esimerkiksi joku vähän suunnittelematon pelaaja tulee saataville, ja sitten joko reagoidaan nopeasti tai ollaan reagoimatta. Liverpoolissa hyvä esimerkki tästä lienee Fabinhon ja Hendon myynnit. Tuskin oli suunniteltu, mutta kun isoa rahaa tuli tarjolle, tähän tartuttiin. Tällainen voisi tälläkin kertaa muuttaa kuvioita vähän. Sanotaan, että jos vaikka Diazista ja Darwinista tulisi isot sauditarjoukset, veikkaan että niihin tartutaan. Mutta en usko, että johdossa erityisesti suunnitellaan tätä skenaariota.
|
|
|
|
|
|