Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #2950 : eilen kello 02:57:54 |
|
Onkos tämä Ossi Virta ollut ennen Kotkan päävalmentajana ja jos oli niin mikä oli tulos tuolloiin ?
2016 nousi päävalmentajaksi kesken kauden. Ensin tuli hyvä virtapiikki, mutta pian se johti oikosulkuun ja putoamiseen Kakkoseen
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #2951 : eilen kello 04:08:55 |
|
Pasi Rautiainen voisi tulla pelastamaan uppoavan laivan
|
|
|
|
Henn Põllyste
Poissa
|
 |
Vastaus #2952 : eilen kello 04:51:37 |
|
Karsinnan kautta säilyminen lienee nyt todennäköinen skenaario. Nyt kun uliseva ja kiukutteleva mieslapsi Nyholm käsittämättömine pelaajaavalintoineen saatiin vihdoin pihalle niin joukkuehenki tullee parantumaan merkittävästi ja luottamus omaan tekemiseen. Akpudje penkitettävä ehdottomasti. Joka pelissä joku käsittämätön hasardi mikä maksaa pisteitä. Alkaa jo vahvasti haisemaan epäilykset ottelumanipulaatioista. On muuten saanut joka seurasta lähtöpassit melko nopealla aikataululla missä on pelannut. Hakan kriisi ja umpisolmu on vähintäänkin yhtä vahva kuin tämä KTP:n eikä se Martsin johdolla tule korjaantumaan yhtään mihinkään. Edellinen voitto 02.07.Haka ottaa maksimissaan todennäköisesti yhden pisteen jäljellä olevista. KTP ottaa viisi pistettä. Tasuri oulusta. Kotona voitto MIFKistä ja nitrotasuri valkeakoskelta viimeisessä pelissä. Näin KTP nousee karsijan paikalle 19pisteellä ja Haka jää jumboksi 18pisteellä. Karsinnassa Virta vetää kanin hatusta heittää parit karatepotkut ja liigapaikka ensi kaudeksi on pelastettu.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 04:54:19 kirjoittanut Henn Põllyste »
|
|
|
|
|
Klondyke
Poissa
|
 |
Vastaus #2953 : eilen kello 05:26:55 |
|
2016 nousi päävalmentajaksi kesken kauden. Ensin tuli hyvä virtapiikki, mutta pian se johti oikosulkuun ja putoamiseen Kakkoseen
Eli aika huonot on Virran meriitit jos on jo kerran aiemmin pudottanut Kotkan alasarjoihin.
|
|
|
|
RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #2954 : eilen kello 05:44:00 |
|
Eli aika huonot on Virran meriitit jos on jo kerran aiemmin pudottanut Kotkan alasarjoihin.
" Aika kultaa muistot on suomalainen sanonta, joka tarkoittaa, että ajan kuluessa menneisyyden tapahtumat ja kokemukset alkavat näyttää paremmilta ja myönteisemmiltä, ikään kuin ne olisivat paremmin arvostettavia tai kauniimpia kuin ne alun perin olivat. Sanonta kuvaa sitä, miten ihmismieli taipuu sivuuttamaan negatiiviset piirteet ja korostamaan positiivisia muistoja ajan myötä."
|
|
|
|
voseli
Paikalla
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski
|
 |
Vastaus #2955 : eilen kello 06:11:58 |
|
Sori OT mutta mitä vittua? Tuolla oli Popo ja Ivanov parhaassa iässä. Tarkkio kärjessä ja varmaan liigan paras puolustus  Tuon Hakan kauden 1996 jälkipuinneissa onkin paljon mielenkiintoista. Heinäkuun puolessavälissä Vakkilalle annettiin paniikkipotkut Inter-tasapelin jälkeen Hakan ollessa yhdeksäntenä. Naftaliinista kaivettiin Haka-legenda Esko Malm, jonka alaisuudessa mentiinkin saldolla 1-1-8 ennen kuin viimeinen, merkityksetön ottelu MP:tä vastaan sitten toi toisen voiton sarakkeeseen. Malm julisti lokatorven sivuilla Vakkilan talviharjoittelun osalta tekemää totaalista valmennusvirhettä ja siitä seurannutta kuntopohjan romahtamista kauden pelillisten ongelmien juurisyynä. Pelaajat juoksivat Cooperin testissä kaikki alle 3000 metriä sekä mittauttivat maksimaalista hapenottokykyä keskimäärin alle 52 ml/kg/min. Vakkilan vastine samalla sivulla taas väitti päinvastaista, ja että pelinomaiset harjoitteet ovat kehityksen kannalta olennaisempia kuin kuntopyörän polkeminen ja juoksutestien seuraaminen. Pelaajille oli asetettu jonkinlaista suukapulaa katastrofikauden kommentoinnin suhteen, mutta Oleg Ivanovin lausuntojen perusteella pelaajiston mielestä Haka olisi säilynyt sarjassa ilman valmentajanvaihdosta. Malmin äärirauhallisen persoonan katsottiin jälkikäteen olleen täysin soveltumaton ratkomaan pelaajiston henkisiä lukkoja. Viilipytty seuraikoni vetämässä loppukautta surkealla pistekeskiarvolla kuulostaa tälläkin hetkellä melko tutulta tilanteelta. Vakkila oli myös astunut hallituksen varpaille koko kauden ajan pyrkimällä vaikuttamaan vastuualueensa ulkopuolella oleviin asioihin. Kohtalon sinetöi lopullisesti sponsoritilaisuudessa puheenjohtaja Juha Niemelän läsnäollessa avoimesti esitetty kritiikki Hakan seuratoimintaa kohtaan. Välirikko hallituksen kanssa oli lopulta niin paha, että uusi puheenjohtaja Jussi Sarvikas totesi Vakkilan palaamisen Hakaan olevan jatkossa täysin mahdotonta. Jotta ei mentäisi aivan täydellisesti off-topicin puolelle, niin Vakkilan viimeinen kosketushan huippujalkapalloon seuratasolla oli surullinen pesti Kotkan TP:n toimitusjohtajana. Koskiin kantautuneet huhut kertoilivat myös henkilökohtaisten ongelmien olleen läsnä tuona aikana, mutta ei niistä sen enempää.
|
|
|
|
Henn Põllyste
Poissa
|
 |
Vastaus #2956 : eilen kello 06:28:18 |
|
Ossi Virran tueksi pelastusoperaatioon voisi palkata niin kutsutun neuvoston vanhempia asiantuntijoita mentoroimaan. Ehdotan Jukka Fuckkilaa, Harry Kampfmannia ja Jouko "The Joker" Alilaa. Ai Niin ja Hannu Touru unohtui vielä tuosta.
|
|
|
|
kahden suunnan sentteri
Poissa
|
 |
Vastaus #2957 : eilen kello 06:34:53 |
|
Hienot potkut, hermanni!
Ei tullut kuin 4 kuukautta myöhässä!
|
|
|
|
Fantasista
Poissa
|
 |
Vastaus #2958 : eilen kello 06:53:19 |
|
Epistä meillä oli hupiukko koutsina melkein koko kauden. Olkoon opetuksena tuleville nousijoille, ei hupiukkoja ruoriin. Ihan sama sen jälkeen haalia pää märkänä vahvistuksia, kun esim. puolustus on heikosti organisoitu koko kauden.
|
|
|
|
Weakwest
Poissa
|
 |
Vastaus #2959 : eilen kello 07:37:05 |
|
Ristiläähän tuo huutais.
|
|
|
|
Balleroberung
Poissa
Suosikkijoukkue: Bayer, Kipinä, Pool, Porto, Bajen
|
 |
Vastaus #2960 : eilen kello 08:02:56 |
|
Nyt palkataan seuraavan kauden valmentajaa jolla on pelimerkkejä käytössä hyvin paljon vähemmän kuin tämän kauden palkkasoturi possen keräilyssä. Jotenkin sitä toivoi etenkin kesällä, että Kotkan peli lähtisi kulkemaan paremmin mutta ei sittenkään. Takaisin liigaan nousu näyttää viime kauden pudokkailta varsin haasteelliselta vaikka ovat pystyneet pitämään osan liigan pelaajistaan.
|
|
|
|
Kamreeri
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #2961 : eilen kello 09:20:16 |
|
Akpudjen tekemisiä sietäisi tutkia tarkemmin. Yksittäinen kämmi voi olla vahinko, mutta kun niitä tulee sarjassa niin väistämättä alkaa ilmassa olla palaneen käryä. Varsinkaan kun ei puhuta pelkästään syötöistä boksissa tai sen lähellä suoraan vastustajan hyökkääjän jalkaan, vaan sen lisäksi puhtaasti pelaamatta/puolustamatta jättämisestä. On sen tason tekemistä ollut että en yllättyisi vaikka taustalta löytyisi vedonlyöntikusetusta.
|
|
|
|
Glorious
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Tottenham
|
 |
Vastaus #2962 : eilen kello 09:44:25 |
|
Ossi Virran tueksi pelastusoperaatioon voisi palkata niin kutsutun neuvoston vanhempia asiantuntijoita mentoroimaan. Ehdotan Jukka Fuckkilaa, Harry Kampfmannia ja Jouko "The Joker" Alilaa. Ai Niin ja Hannu Touru unohtui vielä tuosta.
Miksi Hannu Tourun nimi kaivetaan aina esille, kun kyse on kriisissä ja putoamisvaarassa olevasta joukkueesta? Onko hänellä edes mitään suhteita Kotkaan?
|
|
|
|
Steffers
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves ja toki Jippokin
|
 |
Vastaus #2963 : eilen kello 09:54:44 |
|
Akpudjen tekemisiä sietäisi tutkia tarkemmin. Yksittäinen kämmi voi olla vahinko, mutta kun niitä tulee sarjassa niin väistämättä alkaa ilmassa olla palaneen käryä. Varsinkaan kun ei puhuta pelkästään syötöistä boksissa tai sen lähellä suoraan vastustajan hyökkääjän jalkaan, vaan sen lisäksi puhtaasti pelaamatta/puolustamatta jättämisestä. On sen tason tekemistä ollut että en yllättyisi vaikka taustalta löytyisi vedonlyöntikusetusta.
Mitä olen Kotkan pelejä katsellut niin ihan samanlaisia kämmejä kuin silloin kun Akpudje pelasi Ilveksessä.
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA
|
 |
Vastaus #2964 : eilen kello 10:14:07 |
|
Miksi Hannu Tourun nimi kaivetaan aina esille, kun kyse on kriisissä ja putoamisvaarassa olevasta joukkueesta?
Siksi, että Tourulla on vyöllään liiga-aikakauden ehkä komein pelastusoperaatio (kauden puolivälissä Jaroon vuonna 2004 ja liki kolminkertainen pistesaldo Boströmin alkukauteen nähden)? 
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 10:17:09 kirjoittanut Maakuntasatraappi »
|
|
|
|
|
Plummerjoe
Poissa
|
 |
Vastaus #2965 : eilen kello 11:22:43 |
|
Miksi Hannu Tourun nimi kaivetaan aina esille, kun kyse on kriisissä ja putoamisvaarassa olevasta joukkueesta? Onko hänellä edes mitään suhteita Kotkaan?
Siksi, että ollaan pudottu kelkasta kuten eno putosi veneestä. Kaivetaan esiin 74 vuotias eläkeläinen, joka ei ole valmentanut 20 vuoteen ja luullaan, että aika entinen palaa. En haluaisi olla ilon pilaaja mutta kerrottakoon, että nyt pelataan eri peliä vaikka nimi on jalkapallo. No Kotka ei ole yksin. HJK:n kannattajat Muurisen aikoihin.
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #2966 : eilen kello 12:42:38 |
|
Siksi, että Tourulla on vyöllään liiga-aikakauden ehkä komein pelastusoperaatio (kauden puolivälissä Jaroon vuonna 2004 ja liki kolminkertainen pistesaldo Boströmin alkukauteen nähden)?  Eikä unohtaa sovi Tourun yhden ottelun erityisoperaatiota kaudella 2006. Sitäpaitsi Touruhan on nimen omaan omanlaisensa legenda Kotkassa: https://yle.fi/a/3-5950591
|
|
|
|
meiju suvakki
Poissa
|
 |
Vastaus #2967 : eilen kello 16:38:31 |
|
On hyvin vaikea ymmärtää, mitä liikkuu valmennuksen päässä kun Akpudje laitetaan avaukseen sarjapaikasta pelaavassa joukkueessa. Muutenkin Kotkan touhusta välittyy niin pahasti puuhastelu autokauppias Nitteineen ja vanhoista kavereista koottuine valmenuksineen, ettei liigapaikka ole millään tavalla ansaittu. Kaiken huipuksi ongelmia raahataan ratkomaan Ossi Virta, joka lienee pelaajien keskuudessa jo valmiiksi yleinen naurunaihe.
|
|
|
|
HessuN
Poissa
Suosikkijoukkue: Soho Sporting Society, KTP
|
 |
Vastaus #2968 : eilen kello 18:38:25 |
|
On hyvin vaikea ymmärtää, mitä liikkuu valmennuksen päässä kun Akpudje laitetaan avaukseen sarjapaikasta pelaavassa joukkueessa. Muutenkin Kotkan touhusta välittyy niin pahasti puuhastelu autokauppias Nitteineen ja vanhoista kavereista koottuine valmenuksineen, ettei liigapaikka ole millään tavalla ansaittu. Kaiken huipuksi ongelmia raahataan ratkomaan Ossi Virta, joka lienee pelaajien keskuudessa jo valmiiksi yleinen naurunaihe.
Akpudjen peluuttaminen on kyllä käsittämätöntä kun katsoo millaisia virheitä tekee ja kuinka paljon pelkästään yhden pelin sisällä. Lisätietoja boldatusta? Mikä Ossi Virrasta tekee pelaajien keskuudessa naurunaiheen?
|
|
|
|
UpeeJa
Poissa
|
 |
Vastaus #2969 : eilen kello 18:59:30 |
|
Edellisen kerran kun Kotka putosi veikkausliigasta, kirjoitin, että Kotkan olisi järkevämpi pysyä ykkösliigassa pari-kolme kautta ja rakentaa pidemmällä aikataululla taloutta ja joukkuetta. Eikä ostaa pikavoittoja. No, siinähän kävi, että seuran johto ilmoitti, että tavoite on nousta takaisin ja mahdollisimman nopeasti. ja seuran johdon tavoite toteutui ja joukkue nousi heti seuraavan kauden päätteeksi takaisin veikkausliigaan.
Puolimilliä tulevaa rahaa alkoi polttaa näpeissä- Ostettiin pelaajia, vaihdettiin kesken kauden miltei puolet pelaajista pois. Miten esim. valmentaja pystyy rakentamaa toimivaa pelitapaa, jos pelaajat vaihtuvat kesken kauden? En tiedä kenen ideoita nuo olivat? Nyt ollaan taas siinä tilanteessa, että vain ihme tai kabinetti voi pelastaa sarjapaikan! Puolimilliä on tuhlattu, valmentaja potkittu ulos- pari kolme kuukautta myöhässä jne.
Mitä näistä kahdesta kolmesta vuodesta on opittu?- Ei mitään. Samat kaverit ovat edelleen seuran johdossa ja rakentamassa joukkuetta. Voi hyvä sylvi.
Tuolla kokoonpanolla ja sille sopivalla pelitavalla olisi sarjapaikka pitänyt säilyttää ja komeasti.
Tutkikaa jatkossa pelaajien taustat paremmin. Epäilyksen siemeniä on monia. Pelejä seuranneena täytyy ihmetellä niitä mokia joita pelaajille pelissä sattuu. Jalkapallo ammattilaisia on monenlaisia. Vaihdetaan ensikaudeksi uusi korttipino ja uudet jakajat. Toivossa on hyvä elää.
Ketä istuu FC KTP:n johtokunnassa/hallituksessa? Onko mukana yhtää isompaa (useampaa) osakkeen omistajaa? Yritysalan ammattilaista? Ammattilaista joka laittaisi nämä nykyiset kortin jakajat järjestykseen.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 19:02:35 kirjoittanut UpeeJa »
|
|
|
|
|
supstanssi
Poissa
Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?
|
 |
Vastaus #2970 : eilen kello 20:16:57 |
|
Ketä istuu FC KTP:n johtokunnassa/hallituksessa? Onko mukana yhtää isompaa (useampaa) osakkeen omistajaa? Yritysalan ammattilaista? Ammattilaista joka laittaisi nämä nykyiset kortin jakajat järjestykseen.
Hallituksessa jatkavat Jukka Mustonen (puheenjohtaja), Kimmo Anttila, Jari Korkki, Kader Rahkonen, Teemu Vihavainen ja Jukka Vilkki.
Yhtiökokouksessa puhetta johti Jouko Rauhala, joka aloitti pari päivää myöhemmin Kotkan uuden kaupunginvaltuuston puheenjohtajana.
Yhtiökokouksen virallisen osuuden jälkeen toimitusjohtaja Jan Walden antoi läsnäolijoille vapaamuotoisen tilannekatsauksen yhtiön näkymistä.
|
|
|
|
Seitan
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #2971 : eilen kello 20:26:33 |
|
Ikävalko voi rakastaa seuraa kyllä jatkossa vapaaehtoistyön kautta tai Daven kanssa aitoita myymällä, mutta nyt olisi syytä kantaa vastuu putoamisen takana ja väistyttä sivuun. Se on selvää että Kotkasta ei vapaaehtoisia päteviä rahamiehiä löydy seuran taustalle, mutta onhan siellä hallituksessakin nyt tajuttava, että seuran johto toimitusjohtajaa myöten kaipaa tuuletusta. En usko ihmeisiin... en!
|
|
|
|
|
|