FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.07.2025 klo 08:54:01 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 69
 
Kirjoittaja Aihe: VPS 2025 - Toinen juhlakausi putkeen  (Luettu 343638 kertaa)
4 jäsentä ja 32 vierasta katselee tätä aihetta.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #800 : 05.03.2025 klo 18:22:53

Pamahtiko Peter Michaelista saadut fyrkat vasta nyt tilille vai mitä helvettiä siellä tapahtuu?!?!

Bashkirov, Multanen, Pitkänen, Hyvärinen ja Alanko oli Vepsussa ihan palkallisia pelaajia, ja nythän nuo on vasta korvattu, eli säästetty monen kuukauden palkat :)

Kyllä sen keskikentän saa kadoksiin jäätävällä materiaalillakin, kop kop.

Kuka modernissa futiksessa keskikenttää tarvii? Ihan turha ja tehoton kenttäalue.

                   Borchers
     Vahtera                     Fall

Cicale                                          Reid

           Räisänen      Ahiabu
 Haukioja       Justiniano      Rönnberg

                   Marttinen
« Viimeksi muokattu: 05.03.2025 klo 18:27:01 kirjoittanut Pelle-Wermanni »
Capoeira

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Puuhastelu


Vastaus #801 : 05.03.2025 klo 18:41:11



Kuka modernissa futiksessa keskikenttää tarvii? Ihan turha ja tehoton kenttäalue.


Niin kuin viime kaudella nähtiin, ihan turha.

The Maalivahtia vielä huutais.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #802 : 05.03.2025 klo 18:44:37

Niin kuin viime kaudella nähtiin, ihan turha.

Viime kaudella nähtiin ongelmia puolustuksessa, ja niihin on reagoitu. Keskikenttää ei ollu myöskään mitalin ja europaikan tuoneessa ennätysvoittoputkessa 2023 :)

Maalejahan Vepsu teki 2024 enemmän kuin 2023, mutta päästi kaksinkertaisesti.
MacGyver

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #803 : 05.03.2025 klo 18:46:08

Sopimukset tosin vain vuoden mittaisia, joten ensi vuoden europelit joudutaan todennäköisesti pelaamaan ilman herroja.
=Sopimukset budjettiin sopivasti reilu 7kk mittaisia.
Lumihiutale

Poissa Poissa


Vastaus #804 : 05.03.2025 klo 19:29:51


                   Borchers
     Vahtera                     Fall

Cicale                                          Reid

           Räisänen      Ahiabu
 Haukioja       Justiniano      Rönnberg

                   Marttinen

Muuten aikalailla sama mutta mietityttää meneekö El-Ouatki Räisäsen edelle nokkimisjärjestyksessä. Ei kyllä liigacupissa päässyt juurikaan pelin sisälle mutta Mourinhon sanoin pelaajalle pitää antaa ainakin se puoli vuotta aikaa sisäänajoon. Ja miksei Dekkeriä voisi hyvin kokeilla myös tällä paikalla, jos sieltä aikaisempaa kokemusta löytyy.

Talonmiehelle ja toimistolle kyllä vahva Ylos
Toffo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #805 : 05.03.2025 klo 19:53:41

Vaikuttaapas lupaavalta! Todellisuudessa Reid on vain varjo entisestään, samoin Kikale. Fall ei lunasta potentiaaliaan ja osoittautuu henkisesti vaikeaksi tapaukseksi. Mads ja Dekker loukkaantuvat toisella kierroksella ja ovat sivussa koko loppukauden.

Sijoitus 8. Yleisömäärät romahtaa ja velka lähtee taas kasvuun.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #806 : 05.03.2025 klo 19:56:17

Sijoitus 8.

Ollaanpa sitä yltiöoptimistisella tuulella!
Capoeira

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Puuhastelu


Vastaus #807 : 05.03.2025 klo 21:42:40

Keskikenttää ei ollu myöskään mitalin ja europaikan tuoneessa ennätysvoittoputkessa 2023 :)


Sentään oli jonkinlainen. :)

Vaikuttaapas lupaavalta! Todellisuudessa Reid on vain varjo entisestään, samoin Kikale. Fall ei lunasta potentiaaliaan ja osoittautuu henkisesti vaikeaksi tapaukseksi.

Samat pelkotilat tähän.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #808 : 05.03.2025 klo 21:44:50

Sentään oli jonkinlainen. :)

Samat Ahiabut, Räisäset ja Lindemanit silloinkin pelas.

Toki myös Bashkirov.
MacGyver

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #809 : 05.03.2025 klo 22:21:33

Vepsun kysymysmerkit:
Rönnberg - aivotärähdys syksyllä
Dekker - ei ole pelannut pitkään aikaan
Reid - ei ole pelannut pitkään aikaan
Justiniano - koko ajan sairaana
Cicale - kestääkö paikat?
Vahtera - kestääkö paikat?

Nämä kun menevät kaikki hyvin niin ollaan vahvoilla Ylos
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #810 : 05.03.2025 klo 22:35:53

Kyllä tohon listaan vois Borchersin lisätä.
Osallistuja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #811 : 05.03.2025 klo 22:52:45

Hienoja uutisia kauden kynnyksellä, kokoonpano vaikuttaa nyt erittäin vahvalta. Kun ei vaan kävisi paskaa tuuria loukkien kanssa taas. Vahteran osalta täysin ehjä kausi nyt ei ainakaan ole realismia, mutta jos ei muuten avainukoille tule pitkäaikaisloukkeja, niin yläloppusarja kutsuu.
Djbb

Poissa Poissa


Vastaus #812 : 05.03.2025 klo 23:29:13

Kyllä tohon listaan vois Borchersin lisätä.
Tähän toki valmennuskin pystyy vaikuttamaan, kuten ollaan saatu huomata.
José Carioca

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #813 : 05.03.2025 klo 23:48:31

Godly vielä kesällä sisään ja meitä ei voittais kukaan. Näyttää muutenkin liian hyvältä.
Zazar

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dreams can't be buy


Vastaus #814 : 06.03.2025 klo 00:32:04

Pelaajan tarvitsee ajatella itseään, ei seuraa. Joskaan ei seurauskollisuus huono asia ole. Vähän kärjistäen voi sanoa että on murtautunut tuolla jo melkeinpä avaukseen niin ehdottomasti kannatti lähteä. Olisiko vepsussa samassa tilanteessa vai valitsisiko J. Nuorela mieluummin L. Nuorelan kentälle.

No joo tuo yllä oleva oli hieman sarkasmia. Mutta aika näyttää oliko fiksu veto ja emmehän voi tosiaan tietää missä menisi jos olisi jäänyt vepsuun. Ja voihan palata jos sjk:ssa nousee tie pystyyn.

Ei tuon sanomiseksi tarvita mun mielestä ollenkaan sarkasmia tai kärjistämistä.

Jos lasketaan yhteen eri pelaajien liigaminuutteja Nuorelan Vepsussa, niin (puolittain pakkoraossa tolppien väliin pariksi matsiksi päätyneen Vetrin lisäksi) yhteensä yli 90 minuuttiin on päässyt vain kolme suomalaispelaajaa alle 22-vuotiaana. Viime elokuussa kyseisen ikärajapyykin ylittänyt Hytönen, joka nyt sopi Jussin pelisysteemiin just eikä melkein. Vepsun standardeilla poikkeustalentiksi laskettava Hudd, joka sai hetkittäin hyvin vastuuta mutta putosi hyvin herkästi penkille ulkomaalaisvahvistusten viedessä vastuun. Sekä Josep, noh... tietenkin.

Enkä minä Jussia pelaajien kokemukseen vahvasti nojaavasta pelaajapolitiikasta edes syytä. Päävalmentajan päätyö on pitää joukkue pääsarjassa ja siinä Nuorela on onnistunut paremmin kuin hyvin. Rungon vahva kokemus on varmasti näkynyt erityisesti vuosittaisten huonojen jaksojen aikana, kun pitkistäkään tappioputkista selkärangat eivät katkeile vaan jengillä on ollut henkistä vahvuutta vääntää itsensä pystyyn ja uuteen vireeseen. Eikä siitä ole mitään epäselvyyttä etteikö Nuorela pitäisi Vepsua sarjassa tänäkin vuonna. Mikäli vaan Reid ja Borchers ovat hyvässä pelikunnossa, ties vaikka mitaleistakin taas haastettaisiin.

Mutta seuratasolla kysymys on erilaisesta kokonaisuudesta. Kun tällä pelaajapolitiikalla Vepsun junnujen pelaajapolku näyttää hyvin järjestelmällisesti huipentuvan joihinkin minuutteihin muutamassa Liigacup-matsissa, pistää se vähän kyseenalaistamaan, että saadaanko tässä nyt ihan kaikkea irti viime vuosien systemaattisista investoinneista pelaajakehitykseen, pelaajapolkuun ja Akatemiaan.
Laporte

Poissa Poissa


Vastaus #815 : 06.03.2025 klo 14:42:47

Eikö Vahteralle ole pätevämpää vaihtista edes faneilla toiveissa? Oli jo 5 vuotta sitten aika keskinkertainen ilmestys, onko muka parantanut siitä? Ja tietysti aina rikki. Omana poikana kai saa vähän löysää.
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #816 : 06.03.2025 klo 15:09:17

Eikö Vahteralle ole pätevämpää vaihtista edes faneilla toiveissa? Oli jo 5 vuotta sitten aika keskinkertainen ilmestys, onko muka parantanut siitä? Ja tietysti aina rikki. Omana poikana kai saa vähän löysää.

Vahteran vaikutus Vepsun hyökkäyspeliin aina ehjänä ollessaan on niin huikea, ettei vastaavaa kovin helposti Vepsuun edes saisi muualta naarattua.

Viime kaudella pelas 13. eniten liigaminuutteja koko joukkueesta. Toivottavasti pystyy samaan tälläkin kaudella Ylos
huus giddink

Poissa Poissa


Vastaus #817 : 07.03.2025 klo 16:12:40

Uudessa Pallokerhossa nosteltiin Vepsua kovimmaksi ehdokkaaksi kärkikolmikon haastajana. Kyllähän siinä alkaa Jussilla olla kieltämättä hyviä palasia toteuttaa pelisuunnitelmaansa.
Jau

Poissa Poissa


Vastaus #818 : 07.03.2025 klo 20:36:23

Voisi kuvitella, että tässä on Nuorelan sapluunaan saatu aika hyvät hankinnat. Lähtökohtaisesti wingbackeina on ohituksiin pystyviä ja juoksuvoimaisia pelaajia ja kärjessä sitten yksi torni.

Budjetti on suurella todennäköisyydellä viime kautta suurempi, mutta mopon keulinta hallittua.

Osaako joku kertoa, miksi Fall ollut tähän saakka vapaana? Luulisi, että ottajia ainakin Veikkausliigassa olisi Vepsun lisäksi ollut muitakin.
Kikale

Poissa Poissa


Vastaus #819 : 07.03.2025 klo 22:24:41

No tällä jengillä ollaan varmaan yläloppusarjassa 
Jos ei jätkät oo Puoli kautta kliesana ja joutuu ottamaan Nuorelat kentälle
65zidane

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #820 : 08.03.2025 klo 03:07:43


Osaako joku kertoa, miksi Fall ollut tähän saakka vapaana? Luulisi, että ottajia ainakin Veikkausliigassa olisi Vepsun lisäksi ollut muitakin.

Ymmärtääkseni Fall oli tähyillyt siirtoa ulkomaille. Sopivaa sellaista ei tullut vastaan, Haka nukkui ja Vepsu käytti paikkansa.
Kikale

Poissa Poissa


Vastaus #821 : 08.03.2025 klo 10:55:14

Pelaako Inter tänään kaksi peliä kun livescoren mukaan olis Liigacup Ilvestä vastaan ja höntsä Vepsua vastaan
Pelle-Wermanni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura


Vastaus #822 : 08.03.2025 klo 10:56:39

Pelaako Inter tänään kaksi peliä kun livescoren mukaan olis Liigacup Ilvestä vastaan ja höntsä Vepsua vastaan

Vepsu-peli on 12.3.
Capoeira

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Puuhastelu


Vastaus #823 : 08.03.2025 klo 11:10:16

Keskikenttää ei ollu myöskään mitalin ja europaikan tuoneessa ennätysvoittoputkessa 2023 :)

Maalejahan Vepsu teki 2024 enemmän kuin 2023, mutta päästi kaksinkertaisesti.

Enemmän sitä silti oli kuin viime kaudella ja eihän nyt peliä voi laskea sen varaan että siellä häärää toiset maikkelit ja Sawyerit.

Ja siksi postasinkin että huutaa ykkösmaalivahtia edelleen, vaikka molareita vissiin neljä jo onkin.
Kikale

Poissa Poissa


Vastaus #824 : 08.03.2025 klo 11:29:40

Onko joukkue tässä vai tuleeko se hyökkääjä vielä

 
Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 69
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa