FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.10.2025 klo 17:42:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 50
 
Kirjoittaja Aihe: Tampere United 2025 - Kannattajien seura kansallisella tasolla  (Luettu 341573 kertaa)
1 Jäsen ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
Tööperö2

Poissa Poissa


Vastaus #525 : 06.04.2025 klo 22:02:22

I*ves itkee täällä ja meillä mainiot lähtökohdat kauteen! Ai että mä nautin!
MJoker

Poissa Poissa


Vastaus #526 : 06.04.2025 klo 22:44:24

Tänään pääsi oikeastaan ekan kerran kunnolla tällä kaudella paikalle ja kyllä kannatti. Tuli samalla varmistettua, että bandeissa on edelleen vain oman seuran logoja eikä esimerkiksi paikallisvastustajan tuheroita, kuten jossain muualla...

Komeasti valmennus reagoi ekaan puolikkaaseen ja sopeutti puolustuksen pelaamisen vastustajaan. Palkkioksi komea nousu ja hyvänmakuinen kenraali. Hädin tuskin tässä malttaa tulevaa perjantaita odottaa!
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #527 : 06.04.2025 klo 23:01:48

Hyvältähän peli näytti kovempaakin jengiä vastaan, vaikka puolustuksella oli etenkin alkuun tekemistä. Toivottavasti Koistisen ja Kovalaisen reisivammat eivät ole pahoja. Etenkin jälkimmäinen olisi iso menetys kauden kynnyksellä. Hyökkäys vaikuttaa siltä, että maaleja pitäisi tulla kaikissa peleissä, jos Huhtala ei loukkaannu. Perjantaina vastustaja on sitten täysi arvoitus, mutta näistä lähtökohdista meidän pitäisi olla ennakkosuosikkeja.
Risa Vibra

Poissa Poissa


Vastaus #528 : 07.04.2025 klo 02:23:27

En kyllä tiedä miten päin olla, kun koko ikäni olen kannattanut Tampere Unitedia ja kiekon puolella Ilvestä.. En myöskään jaa Kokoomuksen tai Perussuomalaisten arvomaailmaa. Pitääkö tässä tehdä ns. lopullinen ratkaisu ja siirtyä seuraamaan vain yhdistettyä sohvalta?

Eihän sillä ole mitään väliä mitä kukakin yksittäinen henkilö seurassa poliittisesti ajattelee, äänestää tai missä on ehdolla. Seurassa on varmuudella ollut ja on edelleen äänestäjiä sekä ehdokkaita monestakin eri puolueesta. Seura on avoin kaikille - taustasta tai ajattelumaailmasta riippumatta.

Olisi nimenomaan seuran arvojen vastaista kohdella jotain henkilöä toisin poliittisen mielipiteensä takia.

Mutta se siitä politiikasta, eteenpäin. Peli näyttää ajoittain melko hyvältä, erityisesti hyökkäys. Sarlin takonut kelpo tehot treenimatseissa, maali / 105min. Huhtalalla sitten melko törkynen maali / 75min. Jälkimmäisen harjoituskauden saldo siis 7+5, kun minuutteja tullut 531. Se on 1 G/A jokaseen puoliaikaan.

« Viimeksi muokattu: 07.04.2025 klo 02:32:25 kirjoittanut Risa Vibra »
snater

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TamU-K, Tampere United & Huuhkajat


Vastaus #529 : 07.04.2025 klo 09:13:07

Koko yön tullut tanssittua noitarummun tahtiin, loihtien Kovalaiselle ja Koistiselle 100 % pelikuntoa viikon peliin.

KIIMAA!
Ronn Moss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #530 : 07.04.2025 klo 09:33:35

SJK Akatemialla oli monia tosi taitavia, nopeita ja tilannekovia pelaajia, mutta näköjään niin on meilläkin! Kovaqi paransi tosi paljon ottelun edetessä ja Kesti näytti kuntonsa laidalla tikaten sitä koko matsin ajan ees taas ja Taha oli timanttinen. Keskikentän tasapaino ja roolitukset oli mielestäni kunnossa niin Lehtosen kuin Mätön kanssa. Oli myös aivan ihanaa nähdä noita nopeita kombinaatioita tuossa määrin, ja lähes jokaisella kentän osa-alueella.

Koistisen vamma näytti aika pahalta, mutta muuten taisi olla vain krampeista kyse.
Steven Seagull

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #531 : 07.04.2025 klo 10:48:39

Hyvältähän tuo näytti, vaikka vastustaja oli kova. Oli kyllä huikea temmon nousu kakkosen peleistä, ja nyt kyllä huomaa, että pelaillaan eri tasolla. Kuten päävalkkukin totesi, SJK:lla kävi pienoinen munkkikin noissa heidän maaleissaan, vaikka toki ansaitsivat tuurinsa - siellä oli kuitenkin monta vaarallista tilannetta ekalla puoliajalla. Omaan silmään positiivisimmin erottui Huhtala, joka huhki duunia laajalla säteellä. Ja oli kyllä hienoa nähdä, että joukkue jaksoi painaa kärsivällisesti hommia tappiolla, joka sitten palkittiin kahdella hienolla maalilla. Oispa jo perjantai!
Turvenuija

Poissa Poissa


Vastaus #532 : 07.04.2025 klo 11:01:18

Pelaaminen oli koko pelin ihailtavan rohkeaa. Keskikenttä on kyllä kova, ja huhhuh tuota Huhtalan työntekoa. Tahakin osoitti jälleen, että on automaattinen avauksen kaveri. Kyllä paikkaa kuuden joukkoon näillä lähdetään hakemaan, jos vaan loukkantumisilta vältytään. Toivottavasti Koistiselle ei käynyt pahemmin.

Ja Minikaartille massiivinen tukipeukku! Junnuja taisi olla jopa enemmän kuin Sinikaartia.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #533 : 07.04.2025 klo 12:37:44

Oli tosiaan mukava nähdä Taha, joka pelasi nyt parhaalla tasollaan eikä nähty välillä Kakkosesta tuttua ylimielistä neppailua. Selvästi kovempi vastustaja sytytti myös Özcelikin parhaaseensa. Alkuun oli tosiaan puolustuksessa vaikeaa ja keskikentältäkään ei tullut tarpeeksi tuke, mutta puolustus tiivistyi pelin edetessä. Lopussa ehkä pientä huolta aiheutti prässin heikentyminen, kun keskikenttä ja puolustus eivät tulleet välillä riittävän aggressiivisesti mukaan ja prässi purettiin turhan helposti neljän ylimmän tehdessä turhaa työtä.

Kaikean kaikkiaan oli kiva nähdä kovempi vastustaja, jonka mukana pysyttiin kiitettävästi ja etenkin hyökkäyspää vaikuttaa sellaiselta, että tulosta pitäisi tulla joka pelissä ilman loukkaantumisia.
Purra

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sisäministeriön upeiden naisten United


Vastaus #534 : 07.04.2025 klo 13:39:46

Toivottavasti Kovalainen on perjantaina jo pelikunnossa.

Mätön ja Laitisen sisääntulo rauhoitti kenttätasapainoa hyvin, eikä SJK päässyt enää avoimesti hyökkäämään keskeltä kuten ensimmäisellä puoliajalla. Onko kenelläkään tietoa missä formissa Atlantis on viime aikoina pelaillut? Seuran omilta sivuilta ei kauheasti tietoa irtoa.
Steven Seagull

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #535 : 07.04.2025 klo 14:15:01

Onko kenelläkään tietoa missä formissa Atlantis on viime aikoina pelaillut? Seuran omilta sivuilta ei kauheasti tietoa irtoa.
Nämä ainakin:

29.3. JäPS (YL) - Atlantis 1-1
22.3. Atlantis - Inter/2 2-4
9.3. Inter/2 - Atlantis 2-3

Eli kyllä sieltä taitaa ihan laadukas jengi tulla vastaan, ei passaa lähteä takki auki, vaikka hyviä tuloksia on meilläkin alla.
snater

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TamU-K, Tampere United & Huuhkajat


Vastaus #536 : 07.04.2025 klo 14:32:22

Nämä ainakin:

29.3. JäPS (YL) - Atlantis 1-1
22.3. Atlantis - Inter/2 2-4
9.3. Inter/2 - Atlantis 2-3

Eli kyllä sieltä taitaa ihan laadukas jengi tulla vastaan, ei passaa lähteä takki auki, vaikka hyviä tuloksia on meilläkin alla.

Eiköhän sieltä ole semi vittumainen, juoksuvoimainen ja taidokas jengi tulossa taas vastaan.
Ronn Moss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #537 : 08.04.2025 klo 17:09:59

Ei sentään oo enää Suomen lupaavinta valmentajaa Tiago Santosia siellä puikoissa, vaan olettavasti vähemmän jäniksiä hatusta vetävä tyyppi.
Maali_nero

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TamU


Vastaus #538 : 09.04.2025 klo 07:00:34

Tässähän alkaa pikkuhiljaa oikein jännittämään perjantain matsia..
Mielenkiinnolla odotan miten Huhtala - Kovalainen akseli pyörittelee Atlantista.
Alkais jo!
Tee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #539 : 09.04.2025 klo 15:37:16

Alkaa odotus Ykkösen avauspotkua kohtaan nousta! Eiköhän huomenissa jotain ennakkoa pukkaa ja toivottavasti Kovalainen + Koistinen kaksikko on kasassa sunnuntaisen jäljiltä eikä Raittisen lisäksi ole muita sairastuneita. Sarlinkin osunut vaivihkaa jo kolmessa pelissä putkeen, liekö tienannut avauspaikkansa? Atlantis mainittujen tulosten valossakin pistää totutusti kovan kovaa vastaan, tai ehkä tässä tapauksessa nopeuden nopeutta vastaan.
Maalikooste Inter 2-Atlantis https://youtu.be/C1e10YhwjCI
mm. kaikki tällä videolla nähty on mahdollista Atlantista vastaan, unelmaosumista koomailuihin.

Ylihuomenna mennään! Tunnelman nostattajana kausivideoiden lisäksi lähestyvälle pelipäivälle toimii: https://www.youtube.com/watch?v=K56iqtR4bCg
snater

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TamU-K, Tampere United & Huuhkajat


Vastaus #540 : 09.04.2025 klo 16:12:19

Alkaa odotus Ykkösen avauspotkua kohtaan nousta! Eiköhän huomenissa jotain ennakkoa pukkaa ja toivottavasti Kovalainen + Koistinen kaksikko on kasassa sunnuntaisen jäljiltä eikä Raittisen lisäksi ole muita sairastuneita. Sarlinkin osunut vaivihkaa jo kolmessa pelissä putkeen, liekö tienannut avauspaikkansa? Atlantis mainittujen tulosten valossakin pistää totutusti kovan kovaa vastaan, tai ehkä tässä tapauksessa nopeuden nopeutta vastaan.  mm. kaikki tällä videolla nähty on mahdollista Atlantista vastaan, unelmaosumista koomailuihin.

Ylihuomenna mennään! Tunnelman nostattajana kausivideoiden lisäksi lähestyvälle pelipäivälle toimii: https://www.youtube.com/watch?v=K56iqtR4bCg

Aika taattua Atlantista tuon kosteen perusteella. Nopeutta, yksilötaitoa ja suoraviivaista. Ihme koomailuja ja kollektiivisesti useasti epätasapainossa.
miksuu22

Poissa Poissa


Vastaus #541 : 09.04.2025 klo 19:03:18

Mikäköhän lienee yleisöodottama perjantaille?
Steven Seagull

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #542 : 09.04.2025 klo 21:06:25

Tjaa-a, eiköhän tonnia ainakin lähennellä.
Lahey

Poissa Poissa


Vastaus #543 : 09.04.2025 klo 22:06:54

Tonni taitaa olla valitettavasti liikaa vaadittu, olen tosin erittäin mielelläni väärässä. Kauheeta jäidenpolttelua tää kyllä on, alkais ny jo.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #544 : 09.04.2025 klo 22:09:57

Eipä ehdi valitettavasti Tampereelle vielä kauden avaukseen, mutta cupin TPS-matsissa tulee sitten kausi avattua TamUn osalta. Huominen Aamulehden striimiltä. Odotukset toki korkealla, vaikka Atlantis ei tosiaan helppo vastus ole.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #545 : 09.04.2025 klo 22:32:07

Varmaan lumisade verottaa vähän yleisöä perjantaina myös.

Edit: jaa, lumisade loppuukin jo aamulla. Vain 7 m/s pohjoistuulta ja lämpötila nollan kieppeillä.
EkiJaJorma

Poissa Poissa


Vastaus #546 : 09.04.2025 klo 23:38:17

Ei tää näkymä näin kauden alla ainakaan harmita. Topparin ja keskikentän pohjien paikoilla on tiukka kilpailu pelipaikoista, ja ”avauksen miehiä” jää aina penkille jos kaikki ovat terveenä.

Saa nähdä, pystyykö joku naulaamaan vasemman laidan avauspaikan itselleen vai onko siellä enemmän vaihtuvuutta. Vaihtoehdot on ainakin monipuolisia, kun on rakentelevaa yleishäärääjää (Heikkinen), voimahyökkääjää (Sarlin) ja ”wingerimpänä” viilettävää (Lamberg, Jalkanen) vaihtoehtoa.

SJK-Akatemiaa vastaan toinen maali tuli aika ihanasti niin, että Huhtalan valuessa alemmas rakentamaan Sarlin hiipi laidalta boksiin ja viimeistelikin tällaisen kuvion päätteeksi.

Jos jollekin, niin laitapakeille toivon pitää ikää ja terveyttä. Paikkaajat ovat kyllä hyviä, mutta aika jangstereita vielä. Rantala lie varmastikin meidän tärkein yksittäinen pelaaja.

GK: IMMONEN
+ Hirvonen, Hajdinaj

LB: RANTALA
RB: KESTI

+ Maunuksela, Hallivuori

CB: KOVAQI / LAITINEN
CB: KOISTINEN / LAITINEN

+ Alaperä, Jokinen, Sayer

CM: ÖZCELIK / MÄTTÖ
CM: LEHTONEN / MÄTTÖ

+ Alaperä, Törmä, Nieminen

AM: KOVALAINEN
+ Heikkinen, Törmä, Stenroos

RW: JANAR
+ Raittinen

LW: HEIKKINEN / SARLIN
+ Lamberg, Jalkanen

CF: HUHTALA
+ Sarlin, Orava, Lamberg
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #547 : 10.04.2025 klo 01:18:05

Rantala on huikea pelaaja, mutta sen verran hyvin Hallivuori pelasi harjoituskaudella, että sanoisin Huhtalan olevan selvästi meidän tärkein pelaaja.
EkiJaJorma

Poissa Poissa


Vastaus #548 : 10.04.2025 klo 07:23:28

Rantala on huikea pelaaja, mutta sen verran hyvin Hallivuori pelasi harjoituskaudella, että sanoisin Huhtalan olevan selvästi meidän tärkein pelaaja.

Enemmän höntsyjä nähneet ovatkin Hallivuorta kehuneet. Kuulostaa lupaavalta.
Turvenuija

Poissa Poissa


Vastaus #549 : 10.04.2025 klo 10:31:18

Voipi olla, että pakkaskeli verottaa huomisen yleisömäärää, mutta eiköhän 1000 katsojan keskiarvo koko kaudelle ole TamU:lle ihan realistinen tavoite.

Huhtalan maalijuhlille peukut pystyssä. Sarlinkin on vaivihkaa hiipinyt siihen ykköstykin kintereille. Kiva, että vire löytynyt haastavan viime kauden jälkeen.

 
Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 50
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa