neliö
Poissa
|
 |
Vastaus #925 : 11.07.2025 klo 21:22:49 |
|
Tamu-klubin ennakkohaastattelussa nostettiin esiin mm. Rantalan saaminen ylemmäs, joten toivottavasti wingbackit kuitenkin melko hyökkäävästi roolitettu.
Paperilla oli varmaan näin ajateltu, mutta niinhän siinä sitten kävi että käytännössä viiden linjalla mentiin. Monesti oon tuota valmennuksen käyttäytymistä seurannut siitä penkin takaa ja sen kuvan olen saanut että laitureillakin pelatessa siellä ei olla oltu tyytyväisiä siitä kun ei olla pelattu tarpeeksi suoraviivaisesti laidoille tai että siellä ei olla oltu ylipäätään tarpeeksi ylhäällä menossa kun yritetään nopeasti muuttaa suuntaa. Nythän siellä ei ollut oikeen minkäänlaista uhkaa kun molemmat laidat oli alimmaisessa linjassa käytännössä kokoajan kiinni eivätkä sieltä kerenneet oikeen mihinkään hyökkäämään. Keskikentälläkin tuli sitten aivan kammottavia louhikkokosketuksia mistä nyt sitten tiedä osuko siinä vaan huono päivä vai sekottiko se yhden pelaajan siirto alemmas noin pahasti koko pakkaa. Varsin pahassa umpisolmussa kyllä koko paketti on tällä hetkellä kun hyökkäyspelihän käytännössä kipsaantui pitkäksi aikaa siihen avausmaaliin ja siihen vielä päälle jo aivan liian monta kertaa tällä kaudella nähty musta hetki missä parissa minsassa romahtaa koko korttipakka aivan levälleen.
|
|
|
|
Jämpti
Poissa
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #926 : 11.07.2025 klo 21:27:44 |
|
Joo, ei kyllä nyt tämä shakkisiirto onnistunut. Pelaajillakin kestää toki hetki ottaa uusi pelitapa haltuun, mutta nyt alkaisi olla kiire eikä aikaa opetella uutta pelitapaa oikein olisi. Ideana se, että saataisiin lisää uhkaa laidoille, kuulostaa kyllä ihan hyvältä, koska nyt TamU on liian helppo kastroida tukkimalla keskusta, ja joukkueessa olisi kuitenkin laadukkaita jalkoja keskityksiä antamaan, Rantala nyt vähintään.
|
|
|
|
Pepin Pohkeet
Poissa
|
 |
Vastaus #927 : 11.07.2025 klo 22:01:33 |
|
57 päivää edellisestä voitosta. Kuinka monta vielä pitää kerätä että saadaan Sebu vaihtoon tuolta?
|
|
|
|
Purra
Poissa
Suosikkijoukkue: Sisäministeriön upeiden naisten United
|
 |
Vastaus #928 : 11.07.2025 klo 22:23:06 |
|
Bowlesin isoin virhe oli tänään laittaa Lehtonen avaukseen, ei ehtinyt puolustamaan eikä hyökkäämään, liike on ala-arvoista. Sentään tajusi virheensä ja puoliajalla tilalle tullut Heikkinen oli väärällä pelipaikalla TamU:n parhaita. Myös Kovalaiselta ihan pirteä esitys.
Onhan tuo pelaajamateriaali todella rajallista, mutta ehkä sitten pitäisi se taktiikka saada paremmin luotua kapean materiaalin mukaiseksi.
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #929 : 11.07.2025 klo 22:27:03 |
|
Ankeaa oli tänään, vaikka hyvää taistelua nähtiin pelaajilta. Jouduttiin vaan juoksemaan liikaa pallon perässä. Toivottavasti Rantalan pohjevamma ei estä pelaamista seuraavassa pelissä, sillä Maunuksela oli kyllä tässä pelissä väärässä sarjassa. Kesti tulee takaisin, joten tarvittaessa Hallivuori voi olla sitten vaspa. Toivon, että nämä peliryhmityskokeilut jää tähän, kun ollaan koko harkkakausi ja kausi pelattu samalla systeemillä. Vähän haiskahti valmennuksen paniikki keksiä jotain taktisesti uutta, joka on todellisuudessa todella vaikea saada toimimaan kentällä. Ollaan kuitenkin kotona oltu edelleen ihan hyviä samalla systeemillä, joten turhaa housuihin paskomista. Vieraissa voidaan mun puolesta kokeilla sitten jotain bussittamistakin.
Yleisöä oli hyvin ja oli myös hyvin mukana pelitapahtumissa. Ei pitäisi liikaa kikkailla ja jättää tällaista tukea hyödyntämättä.
|
|
|
|
Hillo10
Poissa
|
 |
Vastaus #930 : 11.07.2025 klo 23:20:16 |
|
Kapteeni Immonen taas ratkaisevassa roolissa siihen huonompaa suuntaan! Onneksi valmennus teki talvella päätöksen, että vain yksi kokenut maalivahti rinkiin, joten nyt pysty edes laittamaan kakkosta sisään!
|
|
|
|
Steven Seagull
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #931 : 11.07.2025 klo 23:27:18 |
|
Kaikessa tässä synkistelyssä täytyy muistaa, että Inter on pirun hyvä porukka, ja esim. Voca, Guei ja Al Wehliye oli ihan timanttisia. Joo toki, karkeita virheitä tehtiin, ja niistä pitää päästä eroon, mutta laatuero kentällä oli kuitenkin olemassa, eikä se pelkästään valmennuksesta johdu. Laadukkailla yksilösuorituksilla Inter tämän tänään hoiti.
Posi: pelipaidoista maksettiin todella kovia summia TamU-klubilla.
|
|
|
|
Hillo10
Poissa
|
 |
Vastaus #932 : 12.07.2025 klo 00:17:20 |
|
Jos TPV nousee ja TamU tällä tuloskunnolla tippuu, niin tulee kyllä mielenkiintoisin preseason ikinä ensi talvelle!
|
|
|
|
Jalitsumies
Poissa
Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni
|
 |
Vastaus #933 : 12.07.2025 klo 00:19:05 |
|
Jos TPV nousee ja TamU tällä tuloskunnolla tippuu, niin tulee kyllä mielenkiintoisin preseason ikinä ensi talvelle!
Taitaa olla Ilves/2 joka nousee. TPV jäänee kakkoseen ja TamU pysyy Ykkösessä.
|
|
|
|
Hillo10
Poissa
|
 |
Vastaus #934 : 12.07.2025 klo 00:29:33 |
|
Taitaa olla Ilves/2 joka nousee. TPV jäänee kakkoseen ja TamU pysyy Ykkösessä.
Mikäs tällä hetkellä tähän viittaisi?
|
|
|
|
ant
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #935 : 12.07.2025 klo 05:09:48 |
|
Kaksihan Kakkosesta nousee, ja VJS ja Honka on kyllä selkeästi todennäköisimmät.
|
|
|
|
immanuel houston
Poissa
|
 |
Vastaus #936 : 12.07.2025 klo 07:38:45 |
|
Suonperä oli pelin jälkeen Tamu-klubilla, ja ihan kiinnostunut palaamaan jos jotain palkkaakin sais. Sanonpahan nyt vain.
|
|
|
|
faarao_
Poissa
Suosikkijoukkue: Pyynikki
|
 |
Vastaus #937 : 12.07.2025 klo 08:17:55 |
|
Viime vuonna seurajohto reagoi valmentaja-asiaan kiitettävän aikaisin, minkä seurauksena kausi pelastui ja saavutettiin unohtumaton sarjanousu. Toivottavasti sieltä löytyy munaa tehdä sama myös nyt, kun on käynyt selväksi ettei Bowlesin eväät riitä kelkkaa kääntämään. Tämän kauden tavoitteeksi mainittu ylemmän loppusarjankin paikka on edelleen täysin otettavissa, mutta ei Sebun alaisuudessa.
|
|
|
|
snater
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU-K, Tampere United & Huuhkajat
|
 |
Vastaus #938 : 12.07.2025 klo 10:27:58 |
|
Koko jengi ayahuasca-retriitille ja siitä viettämään saunailtaa.
Henkiseltä lukolta tuo vaikuttaa, enemmän kuin pelisysteemissä olevalta vialta. Toivottavasti ei liikaa lähetä systeemiä vaihtamaan paniikkiratkaisuna.
Pelaajia voisi herätellä vaihtamalla Immosen maalilta. Joka pelissä tullut nyt henk. koht virheitä, jotka kostautunut…
|
|
|
|
TheSlave
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomifutis
|
 |
Vastaus #939 : 12.07.2025 klo 12:54:00 |
|
Pohdin samaa henkisestä lukosta ja jos ei Immonen vedä hernettä nenään (on kuitenkin kapteenikin) niin Hirvonen maaliin yhden pelin ajaksi.
Lisäksi JOSKUS voisi kokeilla jotain erilaista. En sano että vaihtopenkiltä kukaan olisi parempi pelaaja kuin avauksen pelaajat mutta jos kuuteen peliin tehdään neljä maalia (joista kaksi OLSia vastaan) ja vain yhdestä matsista saadaan piste niin... mitä hävittävää tässä on? Jos joukkue ei voita eikä tee maalia niin ihan hyvin jollekin vaihtopenkkiläiselle olisi voinut antaa puoli tuntia, 5-10 minuutin sijaan.
Mennäänkö vielä seuraavat kolme matsia muuttamatta mitään ja odotetaan että homma alkaa toimimaan? Ehkä se maagisesti alkaa ja JJK kaatui vieraissa 0-3 mutta jos ei ala niin tällä ristiinpelaamisella Tamu on kohta viimeisenä. Vastaavasti parilla voitolla saatettaisiin olla ylemmän jatkosarjan puolella.
|
|
|
|
Ronn Moss
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #940 : 12.07.2025 klo 13:04:27 |
|
Orava oli hyvä ja pirteä vaihdosta!
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #941 : 12.07.2025 klo 13:22:29 |
|
Orava oli hyvä ja pirteä vaihdosta!
Tykkäsin myös. Lisää vaihtoehtoja kärkeen ja vaikutti, että voi pelata laidallakin. Ite kyllä jatkaisin vanhalla pelimuodolla ja unohtaisin nää 532-yritykset. Ennemmin sitten vaikka Hirvonen yhteen peliin maaliin, kun Vocan veto meni kuitenkin helposti sisään ja Immonen oli tilanteessa väärin sijoittunut.
|
|
|
|
faarao_
Poissa
Suosikkijoukkue: Pyynikki
|
 |
Vastaus #942 : 12.07.2025 klo 13:30:50 |
|
Vaikka kuinka olisi henkinen lukko päällä, niin aivan järkyttävähän tuo viime pelien rekordi on, kuuden viime matsin formi alkaa vetää vertoja jo legendaarisen paskalle kaudelle 2019. Itse kyllä vahvasti epäilen että tämä lukko ei millään saunaillalla tai hippeilyllä aukea.
|
|
|
|
Bertel Strömmer
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United, Pyynikki, Nääs ja Moro
|
 |
Vastaus #943 : 12.07.2025 klo 14:17:53 |
|
Ei valmentajaakaan pitäisi joka kausi vaihtaa kesken kesää. Ei kerro hyvää organisaatiosta, jos näin tehdään. Ketä edes olisi markkinoilla? Ikävä tilanne on, eikä sitä yhtään helpota se että TPV ja ilves2 ovat kovassa nousussa alempaa.
Vaikea ymmärtää mitä on tapahtunut, kun alkukauden hienosti yhteen puhaltanut joukkue on nyt joukko virheitä tekeviä keskinkertaisuuksia. Eilinen matsi oli järkyttävä, normaalilla viimeistelyllä Inter olisi tappanut pelin puolen tunnin jälkeen 0-3 tai 0-4. Pilkku oli vähän lahja ja pisteitä tarjottiin sinisille, mutta sit napsahti selkäranka. Kokonaisuudessaan siis tulos jopa vähän mairittelee meitä.
Ei tässä oikein muuta voi kun toivoa että joukkue löytää pelaamisen ilon taas ja pelaajat nousee omalle tasolleen. Missään tapauksessa ei materiaali ole sellainen, että pitäisi pelätä putoamista.
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #944 : 12.07.2025 klo 16:56:12 |
|
Mutta eilinen oli kuitenkin mielestäni kauden avauksen jälkeen ainoa heikko kotipeli. Eli siinä mielessä ei ainakaan Inter-pelin kokeilut onnistuneet. Mielestäni olisi pitänyt jatkaa vain ihan samalla menolla kuin aikaisemminkin tällä kaudella.
Samaa mieltä siitä, että jatkuva valmentajan vaihtaminen ei kerro hyvää organisaatiosta. Viime kaudellakin pelattiin yhdessä vaiheessa todella synkkää jaksoa Suonperän alaisuudessa ja tuolloin peli oli vielä enemmän sekaisin ja vastustajat helpompia.
Tosi kaksijakoinen kausi on ollut, mutta käytännössä ollaan sarjassa aika lailla niillä sijoilla ja pisteissä kuin olisi voinut odottaa.
Edit: seuraavasta kolmesta pelistä pitäisi kyllä vähintään neljä pistettä kairata
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.07.2025 klo 16:59:08 kirjoittanut Tsei Tsei »
|
|
|
|
|
snater
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU-K, Tampere United & Huuhkajat
|
 |
Vastaus #945 : 13.07.2025 klo 16:01:05 |
|
Samaa mieltä. Kyllä Bowlesille täytyy antaa työrauha. Ensi kaudella pystytään vasta todellisuudessa arvioimaan valmentajataitoja. Heikkoja jaksoja tulee jokaiselle joukkueelle.
Kurssin täytyy kyllä ruveta kääntymään, että ei syksyllä pudota
|
|
|
|
Mrbeast
Poissa
|
 |
Vastaus #946 : 14.07.2025 klo 18:36:08 |
|
Nyt on tosiaan useampi niin sanottu ”ohipeli” tullut pelattua. Viime pelistä jäi luu käteen. Eikö tosiaan valmennuksella löydy eväitä reagoida epäkohtiin kesken pelin?
Mikä järki on puolustaa viiden linjalla alhaalla kun vastustajalla kaksi hyökkääjää? Pelätäänkö oikeasti noin paljon vastustajia, että tarvitsee kolmen ylivoiman puolustuslinjaan?
Kyllähän tämän seurauksena keskikenttä joutui juoksemaan ”ylimääräisiä” kilometrejä, kun Inter purki muutamalla syötöllä hyökkääjien huonon prässin.
Toki tähän reagoitiin selkeästi pukukopissa, kun toiselle puoliskolle otettiin miesvartioinnilla, mutta oliko tämä sitten jo liian myöhään?
Minun mielestäni Orava oli positiivinen yllätys, loi muutamat hyvät tilanteet mitä esimerkiksi muut hyökkääjät eivät saaneet aikaiseksi.
Aiemmissa peleissä työteliäät hyökkääjät vaikuttivat viime perjantaina a) laiskoilta tai b) tietämättömiltä omasta roolistaan
|
|
|
|
Mortal
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #947 : 14.07.2025 klo 19:23:30 |
|
Eiköhän nyt olla siinä pisteessä mihin alun perin ennakoitiin. Toki alun voittoputki toi uskoa eikä vastaavasti näin huonoa tuloskuntoa uskottu tulevan.
Toivottavasti suunta vielä kääntyy ilman vaihdosta.
|
|
|
|
|
|