FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.09.2025 klo 10:33:12 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 55 [56] 57 ... 103
 
Kirjoittaja Aihe: SJK 2025 - Nottajoelta Eurooppaan  (Luettu 542591 kertaa)
2 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Jussi1234

Poissa Poissa


Vastaus #1375 : 24.04.2025 klo 15:55:10


Ketä vastaan Paananen kisaa pääsystä kesäkuun U21 lopputurnaukseen? Keneen häntä vertaillaan?
ExtraJack

Poissa Poissa


Vastaus #1376 : 24.04.2025 klo 17:03:28

Hieno voitto. Mahtava fiilis. Paananen, Arsalo, Gasc, Fati ja Chukwudi olivat omalla tasollaan eli illan tähtiä tai ihania kuten täälä heitä kuvaillaan. Pauniolta perus hyvää tekemistä. Piresiltä ei ehkä ihan paras peli, mutta hyvä se oli kuitenkin. (Rima on korkealla.)

Maarianhaminasta oli tullut joku vatsatauti ja Väistö oli pois sen takia ja Yussifin pelaaminen ratkesi vähän ennen peliä. Itse pelissä Yussif välillä haastaa hyvin, mutta ei tajua luopua pallosta ohituksen jälkeen. Voisi Fatilta ottaa oppia, että ohitus ja sitten syöttö eteenpäin ja uudestaan pelattavaksi. Nyt Yussif välillä ajaa sumppuun ja menettää pallon turhaan.

Mastokangas tuli sitten Yussifin tilalle ja pelasi tosi hyvin laitapakkina. Tahmbi sai myös ensimmäiset minuutit ja oli hyvä. Toivottavasti Piresin vamma ei ole vakava ja ei sen pitäisi olla, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Itse oli kuitenkin pyytänyt vaihtoa.

Bojang teki töitä taas todella paljon. Tehoja saisi kuitenkin myös tulla. Strengiltä normaalia pirteämpi sisääntulo. Rynni itselleen paikan, mutta ei viimeistely onnistunut. Nokkimisjärjestyksessä Bojang pysyy edelleen kärjessä.

Laineelta ihan hyvä peli. Hyvää haastamista ja pari hyvää ohitusta. Toivottavasti pian saa onnistumisen maalin muodossa. Vargas alusti voittomaalin ja yksittäisiä väläytyksiä tuottaa, mutta enemmän vielä pitäisi saada miehestä irti. Rasse ei mitään ihmeellistä esittänyt.

Kokonaisuudessaan taas erinomainen esitys. Eli todella paljon positiivista on pelissä. Grieve on tehnyt loistavaa työtä.
BlackandGold

Poissa Poissa


Vastaus #1377 : 24.04.2025 klo 17:26:59

Sjk innostaa tällä hetkellä toimittajia juttujen tekoon, ja hyvä niin.

https://www.apu.fi/artikkelit/kahden-lahes-unohdetun-pojan-esiinmarssi-veikkausliigan-tahtitaivaalle-on-hieno-tarina-ja-tarkea-opetus-suomalaiselle-jalkapallolle
pöyröö

Poissa Poissa


Vastaus #1378 : 24.04.2025 klo 17:34:14

Kauden alku loistava, somepöhinä hyvä ja stadionilla oli kohtuu meininki eilen jopa arkipäivän ACO-matsin karuudesta huolimatta. Toivottavasti vaan joidenkin viime kausien tapaan kuntopiikki ei sijoitu täysin alkukauteen.
Grothal

Poissa Poissa


Vastaus #1379 : 24.04.2025 klo 17:48:48

Vielä kun tuon somepöhinän saisi Kerhon omalta suunnaltakin vakiinnutettua, eikä olisi niin ailahtelevaa.
Matsitapahtuma puuttui naamakirjastakin, vaikka samalla oli jotain opiskelijatapahtumaa?
Tuntuu että näitä hoidetaan sekä tehdään muitakin asioita aina kuin muistetaan, eikä mitenkään järjestelmällisesti.

Pitäisi saada kaikki mukaan, ja vielä suuremmalla syyllä kun näin hyvä alku ja nostetta on.
ExtraJack

Poissa Poissa


Vastaus #1380 : 24.04.2025 klo 19:34:56

Joo onhan tuossa tiedottamisessa ja mainostamisessa kehitettävää, mutta se tehdään pienellä porukalla ja budjetilla. Näillä panostuksilla se on tälläistä. Huhtikuun yleisömäärät ovat olleet loistavia. Viikkopeli ja yli 3000 Oulua vastaan on mahtava luku. Viime vuonna oli viikkopeli Klubia vastaan samoihin aikoihin ja paljon vähemmän oli porukkaa. Nyt tietysti oli opiskelijoita paljon, joita ei jalkapallo ihan hirveesti kiinnostanut, mutta oli kuitenkin saatu paikanpäälle ajoissa ennen opiskelijabileitä.
peacefulhooligan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyröskosken Pärske


Vastaus #1381 : 24.04.2025 klo 20:48:14

Joo ilmoitettu luku oli 3000 vähän päällekin, mutta paikalla max 2000-2200 henkeä. Oli odotetun vähän.
sonny burnett

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Raimon bisnekset


Vastaus #1382 : 25.04.2025 klo 12:06:50

Jos totta puhutaan, niin ihan hirveän monta realistista vaihtoehtoa ei kotimaan markkinoilta tule mieleen, joka peluuttaisi edes vähän vastaavanlaista futista ja vielä niin, että on valmis ja halukas peluuttamaan nuoria kokeneiden pelaajien sijasta. Varmaankin ulkomaille pitäisi katseet suunnata ja yrittää löytää hyvissä ajoin esim. Grieven kontakteilla jotain nuorta koutsia. Pelkona tässäkin vaan toki on se, että sieltä tulee joku Roca vol.2.

Nythän on viime kesästä asti viimeistään jo tiedetty, että Stevie ei tule olemaan kovin kauaa enä organisaatiossa, joten on todellakin toivottavaa että seuraajakartoitus on jo pitkällä. Vaikka hakuprosessi onkin luontaisesti haastavaa resurssi- ja tarjontakysymyksistä johtuen, niin silti vähemmän monimutkaista kun voidaan hakea kait yksi yhteen nykyiseen verrattuna, kun seuran strategiassa ei ole remonttitarvetta juuri nyt.
Smuma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kiovan kummitus


Vastaus #1383 : 25.04.2025 klo 15:21:23

Toivottavasti naaraillaan potentiaalista korvaajaa Paanasellekin, kun lähtee kesällä ennätyshintaan eurokentille. Vai onko meillä jonossa ukkoa ottamaan vastuuta?
kailottaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #1384 : 25.04.2025 klo 20:22:41

Toivottavasti naaraillaan potentiaalista korvaajaa Paanasellekin, kun lähtee kesällä ennätyshintaan eurokentille. Vai onko meillä jonossa ukkoa ottamaan vastuuta?
Toivoa saattaisi, mutta kuka akatemiasta /penkiltä voisi tulla paikkaamaan?

Onhan peli kyllä rohkeaa alhaalta lähtien ja ylhäällä pyritään ratkaisuihin eikä vain pyöritellä/kierrätetä palloa...pitää toivoa että Gasc/Kasper ja Arsalo ei kaikki liikahda.kesällä muualle, vaikka siirtokorvaus otetaan kyllä vastaan.

Tessi oli kyllä vakuuttava pakkina kun Pires otettiin vaihtoon eli ainakin hetkellisenä paikkaajana toimii...yussufin hidas reagointi alhaalla oli melkein yksi harvoista virheistä ja siitähän maali sitten tulikin, vaikka liukkari tuli kyllä mielestäni jaloille kun ruudusta tarkkaili...mennyttä ja voitto tuli, joten näin jatketaan...

Strengin pelailu oli mielestäni pirteämpää, mutta paikat tosiaan pitäisi käyttää että avauspaikka tulisi takaisin.  Että näin
60100pk

Poissa Poissa


Vastaus #1385 : 25.04.2025 klo 20:48:38

Uusi jakso. Lytättiin Vargas ja erikoistilanteet. Kehuttiin myös joukkuetta :)
Jakso 11 - Hetki aikaa puhua sarjakärjestä?
https://open.spotify.com/episode/3tgwikjJsf7xcEH1QR6aaZ?si=4efe001fe9654d3a
header

Poissa Poissa


Vastaus #1386 : 25.04.2025 klo 22:19:46

Toivottavasti naaraillaan potentiaalista korvaajaa Paanasellekin, kun lähtee kesällä ennätyshintaan eurokentille. Vai onko meillä jonossa ukkoa ottamaan vastuuta?
Onhan nyt toki vastuunottajia ;) , Hannola tietty palaa Puolasta, vaikka toki itse kovasti toivon että jatkaa ulkomailla. Nykyseura ei häntä lunasta, mutta toivotaan että joku muu!
Pohjan Patruuna

Poissa Poissa


Vastaus #1387 : 25.04.2025 klo 22:27:31

Erinomaista settiä! Bojangista eri mieltä. Mielestäni viimeistelyn ontumisesta huolimatta todella tärkeä palanen joukkueelle.
ExtraJack

Poissa Poissa


Vastaus #1388 : 26.04.2025 klo 08:30:52

Hannola tosiaan hyvin todennäköisesti palaa heinäkuussa, ainakin hetkeksi. Mahdollisista kesämyynneistä on vielä tosi vaikea sanoa mitään. 4 peliä on kuitenkin vielä todella lyhyt otanta.
Filbert

Poissa Poissa


Vastaus #1389 : 26.04.2025 klo 12:43:47

Tuli kuunneltua 60100pk-podcast, asiallista juttelua. Samaa mieltä xG:stä. Eri mieltä fudiksesta: futis=jalkapallo, fudis=lihapulla. Samaa mieltä erikoistilanteista, niitä tuhlattu kohtuuttomasti. Lähes samaa mieltä kolmikon Gasc, Arsalo, Paananen ylistämisestä, mutta itse en heitä myisi, vaan haluan kuvitella miten kolmikko pelaa kesällä 2027 SJK:n paidassa.
« Viimeksi muokattu: 26.04.2025 klo 12:57:35 kirjoittanut Filbert »
RonaldoR9Finland

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK,Suomen maajoukkue,Real Madrid


Vastaus #1390 : 26.04.2025 klo 20:36:12

Erinomaista settiä! Bojangista eri mieltä. Mielestäni viimeistelyn ontumisesta huolimatta todella tärkeä palanen joukkueelle.
Bojang painaa hyvin duunia
myyrä

Paikalla Paikalla


Vastaus #1391 : 26.04.2025 klo 22:17:06

Bojang olisi tuolla juoksu- ja hämmennysvoimalla aivan täydellinen kakkoskärki ja supersub. Pitäisi vain olla se ykköskärki, jonka takaa hyökätä. Ja toki Bojangista on vähän vaikea sanoa, voi ihan olla mahdollista että pallot alkaa painua verkkoihin ja sittenhän hyökkääjäongelma on kerralla ratkennut.

Oletteko muuten panneet merkille, että ekan neljän pelin aikana SJK on noussut kaksi kertaa tappioasemasta voittoon? Koko viime kaudella näin taisi käydä yhteensä samat kaksi kertaa (Inter & Oulu).
Pohjan Patruuna

Poissa Poissa


Vastaus #1392 : 27.04.2025 klo 00:18:27

Arviot

Paunio 8/10
- liikaa maaliviivalla
- muuten hyvä suoritus

Fati 9/10
- hyvä molempiin suuntiin. Ylöspäin potentiaalia vielä parempaan

Färsaarten mies (en osaa kirjoittaa) 10/10
- aivan ylikylän mies

Pires 9/10
- ei moittimista, mutta voisiko erikoistilanteissa olla parempi

Yussif 7/10
- ei omalla paikallaan. Virheitä hiukan ja maston suoritus viime pelissä oli loistava, joten menee mies ehkä vaihtoon.

Gasc 11/10
- ei tarvi selittää

Arsalo 10/10
- mister varmuus nykyään. Toista oli pari vuotta sitten

Karjalainen 8/10
- isähahmo - liideri, mutta pitäisi muistaa, että kannattaa pelata jalkoihin pallo

Laine 8/10
- Oulua vastaan eka puoliaika 6/10, toinen 9/10

Bojang 8/10
- työn tekemisen määrä = moreno
- nopeus = uhka
- tekniikka = heikkous

Paananen 10/10
- zidane

Vargas 7/10
- mahdoton uhka vastustajalle
- umpi oikea
- tekniikka ei riitä nopeuteen


Grieve
11/10
- loistava persoona

« Viimeksi muokattu: 27.04.2025 klo 00:21:16 kirjoittanut Pohjan Patruuna »
Jokkerson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #1393 : 27.04.2025 klo 11:44:15

Voin naputella otteluavauksen huomiseen peliin auki illasta.
Jokkerson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK


Vastaus #1394 : 27.04.2025 klo 22:46:00

Otteluavvaus tehty.

Akatemia napsi tänään avauspisteet hienolla voitolla Käpasta ja Ilves hävisi Mifkille. Hieno päivä. Ylos
Marcus Aurelius

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seinajoen JK


Vastaus #1395 : 28.04.2025 klo 21:13:39

Vituttaa.
sonny burnett

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Raimon bisnekset


Vastaus #1396 : 28.04.2025 klo 21:16:15

Piresiä tuli ikävä lopussa…

No näitä tulee ja pidetään peukut pystyssä, ettei tämä vaikuttanut liikaa itseluottamukseen.
peacefulhooligan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyröskosken Pärske


Vastaus #1397 : 28.04.2025 klo 21:18:57

Oikeutettu tulos, mutta kyllähän tuo vituttaa. Jotta voi myös jotain syyttää niin lisäaikaa pelattiin 6 minuuttia 45 sekunttia. Haka oli kyllä hyvä, heiltä ei mitään pois.
Smuma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kiovan kummitus


Vastaus #1398 : 28.04.2025 klo 21:21:38

Näin käy, kun aletaan puhallella muniin. Toivottavasti jää viimeiseksi kerraksi tällä kaudella. Käsittämättömän surkeaa peliä lopussa.
Durden

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi


Vastaus #1399 : 28.04.2025 klo 21:30:59

Oikeastaan eniten tuon lopun tapahtumista jää kaivelemaan se yksi ainut hetki, kun SJK sai jonkun hässäkän päätteeksi pallon omissa ja lähti nopeasti ylös. Ainakin itse odotin tuossa kohtaa joko sitä, että lähdettäisiin ahneesti (ja ehkä vähän typerästi) hakemaan 3-1 maalia tai vaihtoehtoisesti ja perinteisemmin edettäisiin kulmalippua kohti kelloa tappamaan, mutta mitä vielä. Arsalo pelaa keskelle Paanaselle, joka teräspalleineen pelaa pari ukkoa pihalle tilanteesta ja sen jälkeen pallo pelataan hallitusti Pauniolle saakka. Siinä hetkessä mietin että jumalauta miten upeaa ja kypsää peliä junnuilta, mutta niin vaan tämäkin onnistuttiin vetämään vessasta alas, kun Paunio nakkasi pallon turhankin pikaisesti ylös, josta Haka sai vielä kerran varsin helposti pallonhallinnan, joka johti lopulta tasoitusmaaliin.

Olihan pelissä tänäänkin paljon hyvää, mutta päällimmäisenä mielessä vain pupellus ja eläimellisesti tuulettava Haka-koutsi.

Perkeleen perkeleen helvetin perse. Oppirahoja.

 
Sivuja: 1 ... 55 [56] 57 ... 103
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa