Varma Risti
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #1850 : 02.07.2025 klo 14:46:35 |
|
Nice, kunhan ei Tahmbi lähtisi.
Veikkauksen Ilves -KTP kokoonpanoissa Tahmbi KTP:n penkillä
|
|
|
|
peacefulhooligan
Poissa
Suosikkijoukkue: Kyröskosken Pärske
|
 |
Vastaus #1851 : 02.07.2025 klo 15:09:15 |
|
Veikkauksen Ilves -KTP kokoonpanoissa Tahmbi KTP:n penkillä
Näin se menee. Hyvän pelaajan saitte, joka varmasti myydään eteenpäin muutaman vuoden sisällä.
|
|
|
|
BlueSky
Poissa
|
 |
Vastaus #1852 : 02.07.2025 klo 15:34:29 |
|
Tahmbilla ei samoja heikkouksia pelikentän ulkopuolella kuin Otulla?
Vakavasti ottaen kai tässä oli sellainen win-win tilanne kun joukkueet eri päissä sarjaa. Wilson on varmaan ihan ok SJK:lle kunhan siitä ajoittaisesta verkkaisuudestaan pääsee eroon
|
|
|
|
Pelisilmä
Poissa
|
 |
Vastaus #1853 : 02.07.2025 klo 15:38:09 |
|
Veikkauksen Ilves -KTP kokoonpanoissa Tahmbi KTP:n penkillä
En itse nähnyt?
|
|
|
|
ExtraJack
Paikalla
|
 |
Vastaus #1854 : 02.07.2025 klo 15:57:22 |
|
Ihan hyvältä hankinnalta Wilson vaikuttaa. On olllut omaan silmään hyvä kaikissa katsomissani KTP:n peleissä.
|
|
|
|
Varma Risti
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #1855 : 02.07.2025 klo 17:13:42 |
|
En itse nähnyt?
En minäkään enää, mutta vannon kautta kiven ja kannon, että hetken oli listoilla. Jos sanani syön niin mörökölli minut vieköön.
|
|
|
|
Jokkerson
Paikalla
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #1856 : 02.07.2025 klo 20:27:24 |
|
Ihan hyvältä hankinnalta Wilson vaikuttaa. On olllut omaan silmään hyvä kaikissa katsomissani KTP:n peleissä.
Niissä peleissä, mitä itse olen nähnyt, niin ehdottomasti KTP:n parhaimmistoa, mutta onko ollut vaan tarkkiksen priimus vai oikeasti kova pelaaja onkin hyvä kysymys. Hivenen oudolta vaan kuulostaa se, että joka tuutista tulee viestiä, että rahulit on loppu, mutta on kuitenkin varaa ostaa pelaajia, joka on kuitenkin edelleen todella harvinaista Veikkausliigassa.  Etenkin, kun keskikenttä ei ehkä ole nyt juuri se paikka, johon vahvistuksia odotin. Jos Tahmbi tosiaan siirtyy Kotkaan, niin toivottavasti olisi nyt vaan loppukauden laina ja samalla sopimuksen pidennys Kerhoon. Toppareista meillä on ollut pulaa ja Tahmbilla on potentiaalia pirusti.
|
|
|
|
ExtraJack
Paikalla
|
 |
Vastaus #1857 : 02.07.2025 klo 21:00:48 |
|
Niissä peleissä, mitä itse olen nähnyt, niin ehdottomasti KTP:n parhaimmistoa, mutta onko ollut vaan tarkkiksen priimus vai oikeasti kova pelaaja onkin hyvä kysymys. Hivenen oudolta vaan kuulostaa se, että joka tuutista tulee viestiä, että rahulit on loppu, mutta on kuitenkin varaa ostaa pelaajia, joka on kuitenkin edelleen todella harvinaista Veikkausliigassa.  Etenkin, kun keskikenttä ei ehkä ole nyt juuri se paikka, johon vahvistuksia odotin. Jos Tahmbi tosiaan siirtyy Kotkaan, niin toivottavasti olisi nyt vaan loppukauden laina ja samalla sopimuksen pidennys Kerhoon. Toppareista meillä on ollut pulaa ja Tahmbilla on potentiaalia pirusti. Kyllähän keskikentälle on pidemmän aikaa etsitty pelaajaa ja ihan syystäkin, koska Arsalon ja Gascin kuorma on ollut valtava. Wilson on sitten ilmeisesti täyttänyt valmennuksen aika tarkat kriteerit, koska ollaan valmiita jopa jotain maksamaan. En kyllä itse sanoisi, että meillä olisi toppareista varsinaisesti pulaa ollut. Todella huonoa tuuria vaan ollut tällä kaudella, kun kolme topparia on ollut samaan aikaan loukkaantuneena. Esimerkiksi juuri keskikentällä ei ole lähellekkään samanlaista leveyttä ollut tällä kaudella.
|
|
|
|
Jokkerson
Paikalla
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #1858 : 02.07.2025 klo 21:13:33 |
|
Kyllähän keskikentälle on pidemmän aikaa etsitty pelaajaa ja ihan syystäkin, koska Arsalon ja Gascin kuorma on ollut valtava. Wilson on sitten ilmeisesti täyttänyt valmennuksen aika tarkat kriteerit, koska ollaan valmiita jopa jotain maksamaan.
En kyllä itse sanoisi, että meillä olisi toppareista varsinaisesti pulaa ollut. Todella huonoa tuuria vaan ollut tällä kaudella, kun kolme topparia on ollut samaan aikaan loukkaantuneena. Esimerkiksi juuri keskikentällä ei ole lähellekkään samanlaista leveyttä ollut tällä kaudella.
Siihen keskikentälle tuli juuri takaisin muuan Hannola ja mielellään näkisin minuutteja enemmänkin Paderalle ja Machaalille, jotka ovat siinä iässä, että kunnolla breikatessaan näistä voisi saada kelpo siirtosumman. Ei siinä, hienoa että joukkuetta vahvistetaan, mutta itse olisin toivonut ehkä ennemmin hankintaa ysi paikalle ja toisaalta myös ei SJK nyt varmaan ihan konkurssin partaalla ole, kun tämä on jo toinen pelaaja tälle kaudelle, josta on maksettu siirtokorvaus. Meillä on topparin paikalle Pires, Chukwudi ja Väistö, jotka ovat Veikkausliigan tasoisia ja esim. Ykkösliigaankin tarvittaisiin kipeästi edes yksi kovatasoisempi toppari, joten kyllä tuossa jonkinlainen aukko on. Pires on vielä jopa loukkaantuneena parhaillaan, eikä näistä ikinä tiedä koska on takaisin pelikunnossa, niin vähän kuulostaisi oudolta, jos Tahmbi päästetään ilmaiseksi pois. Jos on laina kyseessä ja Pires on tyyliin ensi pelistä takaisin kentällä, niin sitten ymmärrän täysin.
|
|
|
|
Onnenonkija
Poissa
|
 |
Vastaus #1859 : 02.07.2025 klo 21:23:57 |
|
Meillä on topparin paikalle Pires, Chukwudi ja Väistö, jotka ovat Veikkausliigan tasoisia ja esim. Ykkösliigaankin tarvittaisiin kipeästi edes yksi kovatasoisempi toppari, joten kyllä tuossa jonkinlainen aukko on. Pires on vielä jopa loukkaantuneena parhaillaan, eikä näistä ikinä tiedä koska on takaisin pelikunnossa, niin vähän kuulostaisi oudolta, jos Tahmbi päästetään ilmaiseksi pois. Jos on laina kyseessä ja Pires on tyyliin ensi pelistä takaisin kentällä, niin sitten ymmärrän täysin.
Onhan siellä se "SJK:n näköinen toppari" testissä/treeniringissä kuten myös sitten Ayo, joka ei huono ole hänkään ollut. Koivisto myös varalla eli onhan noita toppareita aika kivasti loppujen lopuksi.
|
|
|
|
Jokkerson
Paikalla
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #1860 : 02.07.2025 klo 21:27:22 |
|
Onhan siellä se "SJK:n näköinen toppari" testissä/treeniringissä kuten myös sitten Ayo, joka ei huono ole hänkään ollut. Koivisto myös varalla eli onhan noita toppareita aika kivasti loppujen lopuksi.
Kaikella kunnioituksella Koivistoa ja Ayoa kohtaan, niin kummallakaan ei tällä hetkellä taso riitä ainakaan yläloppusarjaan. Ensimmäisellä ehkä parin vuoden päästä, jos on tahkonnut Akatemiassa kovia minuutteja jälkimmäisellä ehkä kymmenen vuotta sitten, jos silloinkaan. Sen testissä olleen topparin olinkin jo unohtanut.
|
|
|
|
ExtraJack
Paikalla
|
 |
Vastaus #1861 : 02.07.2025 klo 21:27:57 |
|
Siihen keskikentälle tuli juuri takaisin muuan Hannola ja mielellään näkisin minuutteja enemmänkin Paderalle ja Machaalille, jotka ovat siinä iässä, että kunnolla breikatessaan näistä voisi saada kelpo siirtosumman. Ei siinä, hienoa että joukkuetta vahvistetaan, mutta itse olisin toivonut ehkä ennemmin hankintaa ysi paikalle ja toisaalta myös ei SJK nyt varmaan ihan konkurssin partaalla ole, kun tämä on jo toinen pelaaja tälle kaudelle, josta on maksettu siirtokorvaus.
Meillä on topparin paikalle Pires, Chukwudi ja Väistö, jotka ovat Veikkausliigan tasoisia ja esim. Ykkösliigaankin tarvittaisiin kipeästi edes yksi kovatasoisempi toppari, joten kyllä tuossa jonkinlainen aukko on. Pires on vielä jopa loukkaantuneena parhaillaan, eikä näistä ikinä tiedä koska on takaisin pelikunnossa, niin vähän kuulostaisi oudolta, jos Tahmbi päästetään ilmaiseksi pois. Jos on laina kyseessä ja Pires on tyyliin ensi pelistä takaisin kentällä, niin sitten ymmärrän täysin.
Hannola nyt on kuitenkin lähtökohtaisesti vähän eri rooliin. Hannola pärjäisi kyllä myös kuutospaikalla, mutta vahvuudet tulevat paremmin esiin ylempänä omasta mielestäni. Wilson on sitten aivan eri tyyppinen pelaaja. Siitä olen täysin samaa mieltä, että mieluusti näkisin Machaalia ja Padera enemmän kentällä. Piresin pitäisi olla aivan juuri pelikunnossa. Mieluusti myös itse pitäisin Tahmbin meillä, mutta kyllähän meillä toppareissa on ihan hyvin leveyttä. Parastahan olisi jatkosoppari ja loppukauden laina. Ysipaikalle se suurin tarve olisi. Siitä kaikki ovat varmasti samaa mieltä. Laitapakillekkin voisi olla tarvetta, koska esimerkiksi Fatilla on todella iso kuorma tällä hetkellä.
|
|
|
|
Jokkerson
Paikalla
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #1862 : 02.07.2025 klo 23:31:22 |
|
Ei Hannolaa tosiaan kannata pohjalla peluuttaa, mutta nyt olisi mahdollista pelata välillä kahdella kympillä, jolloin Gasc tai Arsalo voisi saada lepuutusta. Mutta se siitä, hienoa että tällä kaudella hommataan myös vahvistuksia, niin ei bensa lopu koneesta taas syksyn tullen.  Ollaan muuten vähän heikomman jakson jälkeen yllättäen kuntopuntarin toisena ja lauantaina tuleekin vastaan se ykkössijoitettu, joka on voittanut kaikki muut joukkueet viiden viimeisimmän ottelun aikana paitsi meidät.  Tällä tynkäkierroksella tuli sen verran yllättäviä tuloksia, että tuo sarjan tilanne rupeaa näyttämään taas vallan mukavalta ja pitänee aloittaa edes hetkeksi aikaa mitalivouhotukset.
|
|
|
|
pimputus
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaljaa ja kotimaista futista
|
 |
Vastaus #1863 : 03.07.2025 klo 07:49:12 |
|
Hannola nyt on kuitenkin lähtökohtaisesti vähän eri rooliin. Hannola pärjäisi kyllä myös kuutospaikalla, mutta vahvuudet tulevat paremmin esiin ylempänä omasta mielestäni. Wilson on sitten aivan eri tyyppinen pelaaja. Siitä olen täysin samaa mieltä, että mieluusti näkisin Machaalia ja Padera enemmän kentällä.
Piresin pitäisi olla aivan juuri pelikunnossa. Mieluusti myös itse pitäisin Tahmbin meillä, mutta kyllähän meillä toppareissa on ihan hyvin leveyttä. Parastahan olisi jatkosoppari ja loppukauden laina.
Ysipaikalle se suurin tarve olisi. Siitä kaikki ovat varmasti samaa mieltä. Laitapakillekkin voisi olla tarvetta, koska esimerkiksi Fatilla on todella iso kuorma tällä hetkellä.
Toivottavasti Tahmbia ei päästetä pois vaan juurikin jatkosoppari ja laina loppukaudeksi. Ehkä Fatille vaihtopelaaja olisi nyt tärkein ja sitten se ysi jos jostain löytyy vaikka lainalle joku sopiva. Ei siinä Streng tekee vielä muutaman tärkeän maalin joka tapauksessa. Paljon varmaan määrittää miten ensimmäinen eurokierros menee kun mietitään pelaajien tarvetta
|
|
|
|
Kuntopyörä
Poissa
|
 |
Vastaus #1864 : 03.07.2025 klo 08:07:39 |
|
Eilen sopivasti muut joukkueet kompasteli, joten eihän tässä malta odottaa lauantaita. Säätiedostuskin lupailee hyvää keliä.
|
|
|
|
peacefulhooligan
Poissa
Suosikkijoukkue: Kyröskosken Pärske
|
 |
Vastaus #1865 : 03.07.2025 klo 09:27:44 |
|
Vittua nuo seurat panttaavat noita tietoja? Mun mummokin on tiennyt jo Wilsonin ja Tahmbin siirrosta, mutta seuroja ei kiinnosta julkaista mitään.
|
|
|
|
Overeem
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #1866 : 03.07.2025 klo 10:12:22 |
|
Hienoa, että Hannola nähdään taas kentällä. Mielenkiintoista nähdä onko Puolasta tarttunut yhtään kovuutta mukaan, vai kaatuuko edelleen joka kontaktista.
|
|
|
|
pimputus
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaljaa ja kotimaista futista
|
 |
Vastaus #1867 : 03.07.2025 klo 11:40:19 |
|
Hienoa, että Hannola nähdään taas kentällä. Mielenkiintoista nähdä onko Puolasta tarttunut yhtään kovuutta mukaan, vai kaatuuko edelleen joka kontaktista.
Jaa a..mielestäni Hannolan kaatuilemiset on vain pallonsuojaamista jolloin vastustaja joutuu ottamaan kontaktin selkään ja rikkomaan. Fiksu pelaaja enemmänkin. Perparim Hetemaj oli tuossa myös erinomainen
|
|
|
|
Maranvoimalla
Poissa
|
 |
Vastaus #1868 : 03.07.2025 klo 11:41:25 |
|
Futishuhut.comin tietojen mukaan KTP:n keskikenttäpelaaja Armaan Wilson siirtyy 3+1 vuotisella sopimuksella SJK:n riveihin. KTP saa siirrosta rahallisen korvauksen. Toista kauttaan Suomessa pelaava 23-vuotias Wilson oli viime kaudella isossa roolissa nostamassa KTP:tä takaisin Veikkausliigaan.
...lisäksi KTP saanee keskikentälleen uuden pelaajan Seinäjoelta.
Sama sivusto vinkkaa Kasper Paanasta Ruotsiin. Eikös Kassu ole lähdössä lokakuussa inttiin velipoikansa kanssa. Ruotsin sarja taisi jatkua marraskuun loppupuolelle? Heti joutuisi lähtemään puntikselle:)
|
|
|
|
pimputus
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaljaa ja kotimaista futista
|
 |
Vastaus #1869 : 03.07.2025 klo 13:06:22 |
|
Sama sivusto vinkkaa Kasper Paanasta Ruotsiin. Eikös Kassu ole lähdössä lokakuussa inttiin velipoikansa kanssa. Ruotsin sarja taisi jatkua marraskuun loppupuolelle? Heti joutuisi lähtemään puntikselle:)
Hannola tais olla menossa armeijaan ja Paanasen huhu on tuolla sivustolla ollut jo pidempään. Ja jos kummallekaan tulee mahdollisuus lähteä maailmalle niin varmasti tuo armeija unohtuu joksikin aikaa
|
|
|
|
ExtraJack
Paikalla
|
 |
Vastaus #1870 : 03.07.2025 klo 16:22:43 |
|
Ei Hannolaa tosiaan kannata pohjalla peluuttaa, mutta nyt olisi mahdollista pelata välillä kahdella kympillä, jolloin Gasc tai Arsalo voisi saada lepuutusta. Mutta se siitä, hienoa että tällä kaudella hommataan myös vahvistuksia, niin ei bensa lopu koneesta taas syksyn tullen. :ylos Voitaisiin omasta mielestäni kokeilla jopa pelata ilman puhdasta kärkeä. Eli kokeiltaisiin kahdella false 9 pelaajalla, jotka olisivat tietysti Paananen ja Hannola. Silloin pohjalle jäisi vielä Arsalo ja Gasc.
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #1871 : 03.07.2025 klo 16:34:50 |
|
Wilson on hyvä ylöspäin, mutta KTP tarvitsi keskikentälle puolustavamman vaihtoehdon. Sikäli varmaan hyvä kauppa, koska ei Wilson olisi jatkosopimusta kuitenkaan tehnyt.
|
|
|
|
Vege
Poissa
|
 |
Vastaus #1872 : 03.07.2025 klo 16:51:41 |
|
Wilson on hyvä ylöspäin, mutta KTP tarvitsi keskikentälle puolustavamman vaihtoehdon. Sikäli varmaan hyvä kauppa, koska ei Wilson olisi jatkosopimusta kuitenkaan tehnyt.
Eikö SJK ole etsinyt pidemmän aikaa puolustavaa ankkuria keskikentälle? Wilson ei kuulosta siltä tämän viestin perusteella..
|
|
|
|
peacefulhooligan
Poissa
Suosikkijoukkue: Kyröskosken Pärske
|
 |
Vastaus #1873 : 03.07.2025 klo 17:59:45 |
|
No nyt tuli tieto seuran some_kanaviin, mutta uutisesta nettisivuille ei tietoakaan.
|
|
|
|
Lakeuden Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #1874 : 03.07.2025 klo 18:12:11 |
|
Hannola tais olla menossa armeijaan ja Paanasen huhu on tuolla sivustolla ollut jo pidempään. Ja jos kummallekaan tulee mahdollisuus lähteä maailmalle niin varmasti tuo armeija unohtuu joksikin aikaa
Paananen samalla listalla on puolustusvoimien sivuilla, mutta eiköhän hommat tosiaan siirry, jos joku siirto aukenee vielä
|
|
|
|
|
|