futisnörö
Poissa
|
 |
Vastaus #1425 : 25.02.2026 klo 00:09:00 |
|
Tässä spekuloinnin ”kritisoimisen” syynä on varmastikin vain ajankohta ja epäloogisus. Annan verrannollisen esimerkin: HJK:ssa on hyviä junnuja ja tulevat varmaan sillä materiaalilla tai materiaalilla saaduilla varoilla 2027 karsimaan tosissaan mestarien liigapaikasta. Loogisempaa olisi ensin spekuloida siitä, tuleeko kukaan tekemään läpimurtoa jne. Paljon muuttuvia ja liikkuvia palasia, ja ensimmäiset muuttujat lähempänä kuin ajankohta, johon spekulointi kohdistuu.
|
|
|
|
|
Ilkeä Eläinlääkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #1426 : 25.02.2026 klo 01:11:30 |
|
Tässä spekuloinnin ”kritisoimisen” syynä on varmastikin vain ajankohta ja epäloogisus. Annan verrannollisen esimerkin: HJK:ssa on hyviä junnuja ja tulevat varmaan sillä materiaalilla tai materiaalilla saaduilla varoilla 2027 karsimaan tosissaan mestarien liigapaikasta. Loogisempaa olisi ensin spekuloida siitä, tuleeko kukaan tekemään läpimurtoa jne. Paljon muuttuvia ja liikkuvia palasia, ja ensimmäiset muuttujat lähempänä kuin ajankohta, johon spekulointi kohdistuu.
Kerrotko vielä mikä spekuloinnissa oli epäloogista? Luettelin jo toteutuneet siirrot viime syksyn jälkeen ja sen lisäksi muut pelaajat joiden näkymät näyttävät tässä vaiheessa hyvältä tulevaisuutta ajatellen. Sanoin myös, että toki ennen syksyä voi tapahtua vaikka mitä (koska en ole ennustaja). Enkä väittänyt esim. Vikströmin tehneen läpimurtoa, vaan nimenomaan spekuloin sillä, että hän saattaa tehdä sen (miten eroaa antamastasi esimerkistä?). Pitäisikö täällä siis puhua vain menneisyydestä eikä siitä, että miltä tulevaisuus näyttää tässä vaiheessa? Ajatella, että joidenkin liigaseurojenkin kausiketjut perustetaan jo syksyllä, vaikka kausi alkaa vasta keväällä  Mikä on hyväksyttävä ajankohta ajatella tulevaisuutta? Kuukausi ennen syksyn pelejä? Viikko? Kenties vasta pelien jälkeen? En ole ihan perillä tästä säännöstä. Jos joku näkee joukkueessa ja/tai yksittäisissä pelaajissa potentiaalia, niin sitä ei pitäisi saada sanoa koska mikään ei ole varmaa  Loogista.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #1427 : 25.02.2026 klo 10:10:32 |
|
Ei sinne A-maajoukkueeseen nyt voi uusia nuoria pelaajia koko ajan nostaa. Yksittäinen nimi voi päätyä mukaan, mutta tuskin mitään neljää pelaajaa.
A-maajoukkueessa pitää peluuttaa kulloisen hetken parhaita pelaajia. Turha sinne jotain keinotekoisia ikään perustuvia rajoitteita on keksiä. Viime ikkunassa maajoukkueessa olivat mm. Niska, Tenho, Alho, Peltola, Suhonen, Pyyhtiä, Pukki ja Jukkola. Ei tarvitse kovin ihmeellisiä tapahtua, että Siltanen, Miettinen, Ruoppi ja Jansson olisivat esimerkiksi noita em. nimiä edellä A-maajoukkuevalinnoissa seitsemän kuukauden päästä.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #1428 : 25.02.2026 klo 10:20:25 |
|
Turha spekuloida, koska joku pelaaja saattaa olla A-maajoukkueessa? Ok. Kaikki on toki mahdollista, mutta on Suomessa ennenkin priorisoitu nuorten maajoukkueen kisapaikkaa etenkin, kun noiden pelaajien A-maajoukkuepaikka ei vielä ole mikään välttämättömyys. Ei vaan saata, vaan todennäköisempää on, että tuo mainitsemani nelikko on A-maajoukkueessa kuin ettei olisi. Tai ainakin kuuluisi olla, Kalju Kyrpä nyt voi valita ketä vain. Syksyllä alkaa Kansojen liiga, joka on äärimmäisen tärkeä tulevia EM-karsintoja ajatellen. Jos tuossa tilanteessa lähdetään priorisoimaan lasten kisoja, niin A-maajoukkuetoiminta voidaan lopettaa Suomessa samantien. Parhaiden ja parhaassa vireessä olevien pelaajien tulee olla A-maajoukkueessa. Syksyllähän sen sitten näkee, että kuinka tyhmää spekulointia tämän joukkueen kehitys oli. Kovasti kyseinen spekulointi ainakin herättää parkua  Sinänsä vähän outoa ottaa noin raskaasti tulevaisuuden spekulointi, koska eikös sitä yleensä keskustelufoorumilla tehdä? Tämä on tosiaan keskusteluforum. Teit keskustelunavauksen ja muut keskustelijat ottavat siihen kantaa ja esittävät omia mielipiteitään ja spekulaatioitaan. Ei se ole mitään parkumista tai raskaasti ottamista. Jos muut keskustelijat ovat kanssasi eri mieltä, niin ei sitä kannata ottaa henkilökohtaisesti.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1429 : 25.02.2026 klo 11:13:37 |
|
A-maajoukkueessa pitää peluuttaa kulloisen hetken parhaita pelaajia. Turha sinne jotain keinotekoisia ikään perustuvia rajoitteita on keksiä.
Viime ikkunassa maajoukkueessa olivat mm. Niska, Tenho, Alho, Peltola, Suhonen, Pyyhtiä, Pukki ja Jukkola. Ei tarvitse kovin ihmeellisiä tapahtua, että Siltanen, Miettinen, Ruoppi ja Jansson olisivat esimerkiksi noita em. nimiä edellä A-maajoukkuevalinnoissa seitsemän kuukauden päästä.
Kaikkea voi tapahtua ja loukkaantumiset tietysti vaikuttavat. Vaikea kuitenkin nähdä, että Siltanen olisi esim. Väänästä parempi pelaaja syksyllä. Tai Miettinen Tenhoa, Ivanovia, Hoskosta, Koskea ja toista Miettistä parempi. Tai edes jotain Leo Väisästä. Sama koskee Janssonia, joka on vielä pelannut laitapakkia seurassa. Alho ja Ståhl ovat hyvin todennäköisesti vielä edellä. Ruopin edellä on sitten iso kasa pelaajia, esim. vielä U21-jengissä pelaava Talvitie. Mutta Ruoppi on kyllä kehittynyt todella paljon viimeisen vuoden aikana. Hänen mahdolliset pelipaikkansa ovat kuitenkin hyvin kilpailtuja maajoukkueessa ja esim. Terholla on vaikeuksia mahtua jengiin.
|
|
|
|
|
Pelisilmä
Poissa
|
 |
Vastaus #1430 : 25.02.2026 klo 11:48:12 |
|
Ei tarvitse kovin ihmeellisiä tapahtua, että Siltanen, Miettinen, Ruoppi ja Jansson olisivat esimerkiksi noita em. nimiä edellä A-maajoukkuevalinnoissa seitsemän kuukauden päästä.
Ja ketä veikkaat että tiputetaan pois? Usein nuoria huudellaan mukaan mutta pitäisi sillä hetktellä kysyä kuka nykyisistä on juuri sillä hetkellä huonompi futari. Ja parhaat tietenkin pitää valita iästä riippumatta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.02.2026 klo 11:51:03 kirjoittanut Pelisilmä »
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #1431 : 25.02.2026 klo 12:01:54 |
|
Vaikea kuitenkin nähdä, että Siltanen olisi esim. Väänästä parempi pelaaja syksyllä.
Siltanen on Väänästä parempi pelaaja jo nyt. Ja ketä veikkaat että tiputetaan pois?
Edellä mainittuja pelaajia.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1432 : 25.02.2026 klo 12:50:23 |
|
Siltanen on Väänästä parempi pelaaja jo nyt.
Syöttövalikoima on parempi jo nyt, mutta kokemus ja pallorosvona toimiminen heikompaa. Toki Väänänen on mielestäni tällä hetkellä uransa huipulla, eikä potentiaalia kehittymiseen ole enää paljoa. Pieni kokokin asettaa rajansa. Sama koskee tietysti myös Siltasta, mutta hänellä käyrä on toivottavasti ylöspäin ja kehitystä tapahtuu.
|
|
|
|
|
Topi Raitasen Viikset
Poissa
|
 |
Vastaus #1433 : eilen kello 07:34:19 |
|
Tai Miettinen Tenhoa, Ivanovia, Hoskosta, Koskea ja toista Miettistä parempi. Tai edes jotain Leo Väisästä.
Eihän tuossa edellä ole kuin Koski, joka on varmasti edellä, vaikka Istrassa lähtisi hyvin liikkeelle. Hoskosen kohdalla ongelma, että viimeksi vuosi sitten pelannut, vaikka lähestyykin ilmeisesti lupaavasti pelikuntoa. Tenho ja Ivanovin taso on valitettavasti nähty ja olisi aikakin, että heidät majussa syrjäytettäisiin. T. Miettisen ja Väisäsen kohdalla myöskin loukkaantumisongelmia. Puolustus ylipäätään on Huuhkajilla selkeästi heikoin osa-alue, niin sinne myös parhaimmat mahdollisuudet murtautua.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1434 : eilen kello 10:13:26 |
|
Eihän tuossa edellä ole kuin Koski, joka on varmasti edellä, vaikka Istrassa lähtisi hyvin liikkeelle. Hoskosen kohdalla ongelma, että viimeksi vuosi sitten pelannut, vaikka lähestyykin ilmeisesti lupaavasti pelikuntoa. Tenho ja Ivanovin taso on valitettavasti nähty ja olisi aikakin, että heidät majussa syrjäytettäisiin. T. Miettisen ja Väisäsen kohdalla myöskin loukkaantumisongelmia. Puolustus ylipäätään on Huuhkajilla selkeästi heikoin osa-alue, niin sinne myös parhaimmat mahdollisuudet murtautua.
Katsomaton kortti on näemmä taas se paras kortti. Ei ole nuorempi Miettinen kyllä niin paljon vakuuttanut minua U21-jengissä. Ja Ivanov pelaa ainakin vielä kovemmassa sarjassa. Tenholla taas oli kait puolustuksen parhaat kaksinkamppailutilastot viime karsinnoissa. Hoskosen ja toisen Miettisen kohdalla ongelma on tosiaan loukkaantumiset. Väisäsellä ei tosiaan taso välttämättä riitä siitä huolimatta. Mutta nuoremmalla Miettisellä on kyllä tekemistä Kosken, Tenhon ja Ivanovin ohittamisessa. Tuskin nelosvaihtoehdoksi kannattaa A-maajoukkueeseen valita. Ja jos Hoskonen ja Tony Miettinen on kunnossa, niin parhaimmillaan kutosvaihtoehto.
|
|
|
|
|
Hugh
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #1435 : eilen kello 10:23:08 |
|
Samoilla linjoilla Tsei Tsein kanssa. Hienoa, jos S. Miettinen pärjää Kroatiassa ja nousee lähitulevaisuudessa kovan tason toppariksi, mutta ei kyllä vielä tällä hetkellä kuulu mielestäni A-maajoukkueeseen. Tärkeä palanen U21-maajoukkuetta tällä hetkellä.
Eikä siitä kovin montaa vuotta ole, kun nimenomaan Leo Väisäsestä odotettiin pitkäaikaista luottotopparia maajoukkueeseen. Potentiaalia hänelläkin on ollut, valitettavasti loukkaantumiset ovat sotkeneet uraa eikä jenkkeihin lähtö ehkä fiksuin siirto ollut. Mutta nyt menee toki vähän OT:n puolelle.
|
|
|
|
|
atletico1
Poissa
|
 |
Vastaus #1436 : eilen kello 11:24:08 |
|
Siltanen ja Miettinen ovat jo nyt siinä kinttaalla, että kuuluvatko A-maajoukkueeseen. Syksyllä hyvin todennäköisesti. Ruopille syksy voi tulla liian nopeaan, mutta hänkin hyvin todennäköisesti nopealla aikataululla A-maajoukkueessa. Jansson myös hyvin lähellä A-maajoukkuetta, jos onnistuu Allsvenskanissa, koska pystyy pelaamaan kahta pelipaikkaa, joihin Suomen materiaali heikoin.
Joten sinällään hassu spekulaatio, kun todennäköisyys sille, että nuo kaikki neljä pelaajaa ovat A-maajoukkueessa syksyllä lienee yli 50%.
Myös Luka Hyryläisen on tyrkyllä a-maajoukkueeseen kunhan pysyy kasassa.
|
|
|
|
|
Topi Raitasen Viikset
Poissa
|
 |
Vastaus #1437 : eilen kello 12:47:09 |
|
Katsomaton kortti on näemmä taas se paras kortti. Ei ole nuorempi Miettinen kyllä niin paljon vakuuttanut minua U21-jengissä. Ja Ivanov pelaa ainakin vielä kovemmassa sarjassa. Tenholla taas oli kait puolustuksen parhaat kaksinkamppailutilastot viime karsinnoissa.
Hoskosen ja toisen Miettisen kohdalla ongelma on tosiaan loukkaantumiset. Väisäsellä ei tosiaan taso välttämättä riitä siitä huolimatta. Mutta nuoremmalla Miettisellä on kyllä tekemistä Kosken, Tenhon ja Ivanovin ohittamisessa. Tuskin nelosvaihtoehdoksi kannattaa A-maajoukkueeseen valita. Ja jos Hoskonen ja Tony Miettinen on kunnossa, niin parhaimmillaan kutosvaihtoehto.
Joo siis en ole itsekään nostamassa vielä mihinkään ylemmässä. Oma kommentti piti olla lähinnä tukena tähän: A-maajoukkueessa pitää peluuttaa kulloisen hetken parhaita pelaajia. Turha sinne jotain keinotekoisia ikään perustuvia rajoitteita on keksiä.
Viime ikkunassa maajoukkueessa olivat mm. Niska, Tenho, Alho, Peltola, Suhonen, Pyyhtiä, Pukki ja Jukkola. Ei tarvitse kovin ihmeellisiä tapahtua, että Siltanen, Miettinen, Ruoppi ja Jansson olisivat esimerkiksi noita em. nimiä edellä A-maajoukkuevalinnoissa seitsemän kuukauden päästä.
Eli ettei mikään mahdottomuus kehittyessä nousta sinne alle vuodessa, koska rima ei tosiaan korkealla ole.
|
|
|
|
|
murdock
Poissa
|
 |
Vastaus #1438 : eilen kello 13:36:07 |
|
Joo, ensi syksystä tässä on koko ajan keskusteltu. Aluksi eräs nimimerkki iloitsi siitä, että syksyn peleissä U21-pelaajilla mahdollisesti hyvät seurastatukset ja vahva noste, johon sitten mm. sivullekirjoittanut kommentoi, että tuosta nosteesta ei U21-maajoukkue pääse nauttimaan, koska se voi hyvinkin todennäköisesti kantaa A-maajoukkueeseen asti.
|
|
|
|
|
Ilkeä Eläinlääkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #1439 : eilen kello 19:35:43 |
|
Joo, ensi syksystä tässä on koko ajan keskusteltu. Aluksi eräs nimimerkki iloitsi siitä, että syksyn peleissä U21-pelaajilla mahdollisesti hyvät seurastatukset ja vahva noste, johon sitten mm. sivullekirjoittanut kommentoi, että tuosta nosteesta ei U21-maajoukkue pääse nauttimaan, koska se voi hyvinkin todennäköisesti kantaa A-maajoukkueeseen asti.
Näin voi hyvinkin käydä. Uskon silti, että suurin osa eteenpäinmenijöistä pelaa kuitenkin vielä nuorten karsinnat loppuun. A-maajoukkueeseen noussee syksyllä ne pari pelaajaa, jotka ovat parempia kuin nykyiset. Jos taso on suunnilleen sama kuin kilpailijoilla, niin uskon heidän pysyvän vielä nuorten mukana (ellei tule poissaoloja). Syksyllä alkaa Kansojen liiga, joka on äärimmäisen tärkeä tulevia EM-karsintoja ajatellen. Jos tuossa tilanteessa lähdetään priorisoimaan lasten kisoja, niin A-maajoukkuetoiminta voidaan lopettaa Suomessa samantien. Parhaiden ja parhaassa vireessä olevien pelaajien tulee olla A-maajoukkueessa.
Sittenhän A-maajoukkuetoiminta olisi pitänyt lopettaa jo ajat sitten, koska A-maajoukkuepelaajia on ennenkin ollut avittamassa nuorten jengiä (esim. viime nuorten kisoissa ja karsinnoissa). Et ilmeisesti ole kovin hyvin perillä Suomen maajoukkuetoiminnasta, mutta kiva kun silti osallistut keskusteluun 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 20:40:17 kirjoittanut Ilkeä Eläinlääkäri »
|
|
|
|
|
|
|
|