• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Miesten Suomen Cup 2025

Aloittaja Laitalinkki, 21.11.2024 klo 14:32:57

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

batong

Pitää muistaa että:

a) juhlavuoden vuoksi tuota ennätystä halutaan tehdä,
b) pelaajia koskevat rajoitukset osallistumiseen johtavat siihen, että on käytännössä ihan sama, pelaisiko cupissa hypoteettinen SJK/3 vai Seinäjoen Ahmat.

potkupallotietelijä

Mielestäni ihan hyvä asia, että kakkosjengit pelaa cupissa. Varsinkin kun pelaa suht korkeilla tasoilla.

kännis & läpäl

Lainaus käyttäjältä: Ameobi - 08.01.2025 klo 15:48:49
Suomi on siitä erilainen maa, ettei täällä noita ammattilaisseuroja ole kuin Veikkausliigassa ja sielläkin välillä nippa nappa. Espanjassa reservijoukkue on ollut jopa cupin finaalissa asti, mutta sittemmin tuo on kielletty. Kun Suomessakin joskus useampi seura ammattimaistuu, niin varmasti kakkosjoukkueiden oloa katsotaan eri tavalla. Nyt nuo pelit ovat hyviä nuorille, kun niissä kakkosjengeissäkin peliaika on monelle kortilla.

Saksassakin on oltu finaalissa asti (1992), mutta 2008 alkaen ei ole ollut enää mitään asiaa kilpailuun. Saksan cupissa on toki niin paljon vähemmän joukkueita, että ihan hyvä että siellä ei sitten ole useita joukkueita samalta seuralta.

Karponvahti


Seeteufel

#54
Lainaus käyttäjältä: Tölkkivaari - 08.01.2025 klo 16:07:46
Saksassakin on oltu finaalissa asti (1992), mutta 2008 alkaen ei ole ollut enää mitään asiaa kilpailuun. Saksan cupissa on toki niin paljon vähemmän joukkueita, että ihan hyvä että siellä ei sitten ole useita joukkueita samalta seuralta.
Hollannisa kakkisjengeillä on oma cup, mutta sen voittaja pääsee seuraavalla kaudella oikeaan versioon. Real Madrid on pelannut finaalissa omaa kakkosjengiään vastaan.
https://www.theguardian.com/football/2012/oct/31/team-ever-played-reserves-cup-final

Dede

Oishan se outoa, jos ei joku kutosdivarissa kaljapalloileva fc forssa/2 saisi osallistua Cuppiin. Osallistujamäärät varmaan tppuisi aika roimasti.

Edit. Jaa siellä puhuttiinkin ammattilaisseurojen kakkosjoukkueista. No samapa tuo, kaikki mukaan vaan! Cupin taikaa!

Futtaaja

Olettaen että tulospalvelu on ajan tasalla, uudeksi ennätykseksi mukava tasaluku 420.

Tiksa

Lainaus käyttäjältä: nptuomin - 08.01.2025 klo 15:24:06
Onko Suomi ainoa maa, missä ammattilaisseurojen kakkosjoukkueen saavat osallistua cupiin?  Ei mielestäni mitään järkeä. Osallistujamäärän venyttäminen johonkin ennätykseen ei saisi olla itse tarkoitus.

Ei.

Real on pelannut kerran finaalissa kakkosjoukkuettaan vastaan. (Ja sen seurauksena Realin reservit pääsivät cup-voittajien cuppiin.)

Hollanissa taisi jäädä joskus Ajax vs Ajax 2 finaali yhdestä maalista kiinni. (Muistaekseni Pasanen pelasi silloin jommassa kummassa Ajaxissa.)

Jne.

E: Olisi pitänyt lukea seuraavakin sivu. Sorry toistosta.

miele

420 lopullinen määrä ilmeisesti, ihan mahtavaa. Kaikkien aikojen Cup! FC POHU:n seitsemän joukkuetta lienee kovin noteeraus, JäPSillä kuusi. Valtilla ja Klubilla viisi.

batong


Durden


batong

KIERROSARVONTAPELIAIKA
Kierros 030.1.7.2.-9.3.
Kierros 130.1. 7.2-20.3.*
Kierros 25.3. 10.3.-30.3.
Kierros 32.4.9.4.-27.4.
Kierros 429.4.7.-11.5.
Kierros 514.5.28.5.
Kierros 614.5.11.-12.6.
Kierros 717.6.24.-25.6.
Kierros 817.6.20.-21.8.
Kierros 917.6.20.9.

Elikkä siis 30.1.

Chuck

421 näkyy nyt, eli vielä siis saattaa elää lopullinen luku. Lisäksi aina joku jengi luovuttaa pelaamatta peliäkään, joten voiko näitä laskea osallistujiksi?

Etelässä lämmöt näyttävät seuraavan parin viikon aikana pysyvän pääosin plussan puolella. Ei siis ole poissuljettua, että avauskierrostakin pelattaisiin jo (mahdollisesti alle kuukauden päästä) normaalia enemmän ulkona tympeiden hallien sijaan. :ylos:

batong

#63
Lainaus käyttäjältä: Chuck - 09.01.2025 klo 14:57:23
421 näkyy nyt, eli vielä siis saattaa elää lopullinen luku. Lisäksi aina joku jengi luovuttaa pelaamatta peliäkään, joten voiko näitä laskea osallistujiksi?

Jos on ilmoittautunut ja vahvistanut ilmoittautumisensa, sanoisin että kyllä, koska DNS on eri asia kuin DNF.

e. toki en tiedä mitä tehdään joukkueiden kanssa, jotka ilmoittautuvat Suomen Cupiin mutta eivät mihinkään sarjaan, alasarjoihin ilmoittautumisten takaraja kun on 31.1.


Wissi

[uutinen]Paluu perinteiseen kannatti – tulevaan jalkapallon Suomen Cupiin osallistuu historialliset 420 joukkuetta

Jalkapallon miesten Suomen Cupissa nähdään tulevalla kaudella historiallinen määrä joukkueita. 70-vuotisjuhlakauttaan viettävä cup-kilpailu rikkoo 20 vuotta vanhan ennätyksensä.[/uutinen]https://yle.fi/a/74-20136134

Siperia

Suomesta kannabisyhteiskunta?

v-man

[uutinen]Miesten Suomen Cupin korijaot ja ensimmäisen arvonnan aikataulu julkaistu

Miesten Suomen Cupissa on mukana ennätykselliset 420 joukkuetta, joista alasarjajoukkueita, eli Kolmosessa tai sitä alempana pelaavia, on 364. Alasarjajoukkueet on jaettu Suomen Cupissa kymmeneen koriin maantieteellisin perustein. Muutamia korisiirtoja on tehty, jotta kilpailu etenee matemaattisesti oikein.

Juuson Kierros (ent. Tasauskierros) pelataan kaikissa koreissa ja siihen osallistuvat joukkueet Vitosesta alaspäin, ikämiehet sekä osa Nelosen joukkueista (62 kpl).

Alemmalla sarjatasolla pelaava saa aina kotiedun ja mikäli vastakkain on kaksi saman sarjatason joukkuetta, menee kotietu arvonnan mukaan. Aikataulu ensimmäisten kierrosten pelaamiselle on seuraava: Juuson Kierros: 7.2.-9.3. & K1: 7.2.-20.3. Otteluita saa pelata myös aiemmin, mikäli se molemmille joukkueille sopii.

Ensimmäisessä arvonnassa torstaina 30.1.2025 klo 16.00 arvotaan Juuson Kierroksen lisäksi Kierros 1, jolloin mukaan tulevat myös muut alasarjajoukkueet. Suomen Cupin arvonnat näkyvät suorina lähetyksinä Palloliiton YouTube-kanavalla. Tilaamalla kanavan ja ilmoitukset, saat suoraan tiedon uusista lähetyksistä.

Arvonnan aikataulu

Klo 16.00 - Korit 10, 9, 8, 7

Klo 16.50 - Korit 6 & 5

Klo 17.30 - Korit 4 & 3

Klo 18.45 - Kori 2

Klo 19.30 - Kori 1

Arvonnan kesto taukoineen noin 4 tuntia. Ajat ovat suuntaa-antavia.[/uutinen]
https://www.palloliitto.fi/ajankohtaista/miesten-suomen-cupin-korijaot-ja-ensimmaisen-arvonnan-aikataulu-julkaistu

Linkin takaa korijaot. Täyttä lutuuria nämä avauskierrosten live-arvonnat :ylos:

batong

Kaupunki-TV:n Youtube-kanavalla Sporttimakasiini: Suomen Cup 70v torstaina 30.1. klo 11:00.

Käsiteltäviä aiheita:
- Suomen Cup 70v, 420 osallistujaa
- Suomen Cupin Cupin historia ja romantiikka
- Arvontalähetys ja siihen valmistautuminen
- Suomen Cup taloudellisesta näkökulmasta

Vieraana Tomi Leivo-Jokimäki, Palloliiton kehityspäällikkö.

Linkki lähetykseen: https://www.youtube.com/live/U97knxcHKjQ?si=0-stZ-5ZtmBjgl9c

blange

Nelosen joukkueita laskin, että on kaikkineen 91. Arvotaanko ensimmäisenä se, että ketkä 62 joutuvat aloittamaan jo Juuson kierrokselta, ja jakautuuko tämä suhteellisesti kaikkien korien kesken?

Kronofogden

Lainaus käyttäjältä: blange - 29.01.2025 klo 16:37:44
Nelosen joukkueita laskin, että on kaikkineen 91. Arvotaanko ensimmäisenä se, että ketkä 62 joutuvat aloittamaan jo Juuson kierrokselta, ja jakautuuko tämä suhteellisesti kaikkien korien kesken?
Eihän tuossa oikein muuta mahdollisuutta ole kuin ensin arpoa jokaisen korin osalta ne Nelosen jengit jotka pelaa 0. kierroksella, tai sitten laittaa kaikki kyseisen korin Nelosen joukkueet samaan kulhoon ja nostetaan niin monta palloa kuin tarve vaatii. Tässä myöhemmässä vaihtoehdossa ei voisi toki sitten tapahtua sellaista tilannetta että kaksi Nelosen joukkuetta joutuisi vastakkain.

Jakauma korien välillä tuskin tulee olemaan sama jokaisessa korissa, esim. Kori 8 2/3 Nelosen joukkueista on osallistuttava  0. kierroksella jotta 1. kierroksella on parillinen määrä joukkueita. On myös mahdollista että jossain korissa ei 0. kierrosta pelata ollenkaan:
[uutinen] Alkukierroksilla käytetään maantieteellisiä arvontakoreja ja viime vuosien tapaan on mahdollista, että Tasauskierroksella eivät pelaa vielä kaikkien korien joukkueet.[/uutinen]
Esim. Kori 10 voisi olla tällainen koska siinä olisi valmiiksi parillinen määrä 1. kierrokselle ja joukkueita vain 24.

3,1415926535 8979323846

Pari viestiä ylöspäin pölliksen uutisessa tieto, että kierros 0 pelataan kaikissa koreissa. Tuohan riippuu täysin osallistujamäärästä. Vähemmän joukkueita mukana ja ei ole painetta pelata kaikkialla vielä tuolloin.

batong

Lainaus käyttäjältä: batong - 29.01.2025 klo 14:59:52
Kaupunki-TV:n Youtube-kanavalla Sporttimakasiini: Suomen Cup 70v torstaina 30.1. klo 11:00.

Käsiteltäviä aiheita:
- Suomen Cup 70v, 420 osallistujaa
- Suomen Cupin Cupin historia ja romantiikka
- Arvontalähetys ja siihen valmistautuminen
- Suomen Cup taloudellisesta näkökulmasta

Vieraana Tomi Leivo-Jokimäki, Palloliiton kehityspäällikkö.

Linkki lähetykseen: https://www.youtube.com/live/U97knxcHKjQ?si=0-stZ-5ZtmBjgl9c

Muistutuksena tosiaan että Suomen Cup etkot tänään 11:00 linkin takaa!

Kakko S. Nikki

Lainaus käyttäjältä: batong - 29.01.2025 klo 14:59:52
Kaupunki-TV:n Youtube-kanavalla Sporttimakasiini: Suomen Cup 70v torstaina 30.1. klo 11:00.
Linkki lähetykseen: https://www.youtube.com/live/U97knxcHKjQ?si=0-stZ-5ZtmBjgl9c

Hyvää tekemistä ja mielelläänhän näitä katsoisi lisää seuraavilla kierroksillakin.


Toivotaan arvonnoista mahdollisimman monet kakkos- ja kolmosjoukkueista vastakkain. Mielenkiintoisimmille jengeille helppoja pareja, jotta kohtaamiset kuten Lapun Virkiä - Lapuan Ponnistus, tai Sodankylän Pallo - Kolarin Kontio säästyisivät keväämmälle toivottavasti ulkona pelattaviksi.
HyPS - RiPS, tai vaikkapa Gilla - Jokerit Bolliksella voisi tuoda mukavan yleisöryntäyksen heti ensimmäiselle kierrokselle.

Musta Yö

Anteeksi sivistymättömyys mutta mikä Juuson kierros? Tarkoittanee tasauskierrosta mutta miksi :D