minävaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #3000 : 03.07.2025 klo 12:25:08 |
|
Mielestäni ei pisteillä kannata leikkiä ja peli ei tosiaankaan ollut ohi 2-0 tilanteessa. Luulisi sen olevan itsestäänselvää jokaiselle Ilvestä seuranneelle. Tämäkin peli olisi voinut kääntyä, kun KTP sai lopussa painetta keskityksillä, sivurajoilla ja kulmilla. Huonolla säkällä tai KTP:n pelaajan loistavalla suorituksella olisi voinut tasoittava maali tulla. Sen jälkeen täällä olisi paskamyrsky noussut. Itse arvion pelin muun kuin tuloksen mukaan. Sen takia pidin tuota tarpeettomana riskinä, vaikka lopulta hyvin kävikin.
Ilveksen tapauksessa pitäisin 3 maalin johtoa kohtuullisen turvallisena junnun peluutamiselle. Eri asia tietenkin, jos junnua parempaa pelaajaa ei löydy vaihtopenkiltä (Tiitinen tai penkki on heikko poissaolojen vuoksi) Jos junnuja haluaa peluuttaa kehityksen kannalta ja riskeerata tuloksen, niin olisi kannattanut Tatun minuutit antaa Kummulle.
Pelaajat kehittyvät liigatasoisiksi ansaitsemalla peliaikansa liigassa. Jotkut aikaisemmin (Tiitinen, Skyttä ym.) jotkut myöhemmin (Haarala, Jukkola ym.) Eivät nämä ole saaneet armopaloja liigassa, vaan ovat kehittyneet treenaamalla ja pelaamalla kakkosen pelejä (Täysiä 90min joka viikko)
Omaan silmään täysin hallussa ollut peli kääntyi pikku hiljaa ekan vaihtotapahtuman jälkeen. Sitä ennen Kanga ja Popo pyörittivät peliä miten halusivat. Multala pelasi ihan kohtalaisesti eikä missään nimessä huonosti, mutta tiputus Popo/Kanga tasosta oli valtava joka näkyi heti kentällä.
Samasta syystä toivon Miettusta peluutettavan ennen Kumpua, koska Miettusen pelituntuma on tärkeätä pitää yllä, jos joutuu tosipeleissä kentälle. Varmasti Kummun systemaattinen peluutus (ei yhden pelin 35 min) kehittäisi Kumpua, mutta riski pistemenetyksiin ja tärkeän pelin pelaajan pelituntuma on isompi asia kuin junnun kehitys.
Tavallaan samaa mieltä, että peli alkoi kääntyä hiljalleen vaihtotapahtuman jälkeen, mutta itse näen tän enemmän Popon lähtemisen ongelmana kuin Multalan sisääntulon. Popo on joukkueen paras rauhoittamaan peliä ja siinä lopussa, kun alkoi KTP:n tsemppi olisi häntä tarvittu. Hän kuitenkin tarvitsi yhdessä Vetelin kanssa lepoa, joten sinänsä perusteltu riski ottaa, vaikka itsekin kummastelin sitä, kuinka aikasin se tapahtuikaan. Myöskin se peli oli ihan hyvin kontrollissa aina Linnérin loukkaantumiseen asti. Vasta sen pitkän pitkän tauon jälkeen KTP pääsi kunnolla peliin mukaan. Tuntui kuin Ilves oli siihen lopettanut pelaamisen ja kotkalaiset taas aloittivat kuin puhtaalta pöydältä.
|
|
|
|
minävaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #3001 : 03.07.2025 klo 12:26:09 |
|
Ennen oli lehdistötilaisuudet vähän parempia ja rehellisempiä. Ei vedetty mitään perusjargoniaa tehtiin hyvin töitä ym.
Tähän täytyy sanoa, että Rantasen presserit on just kaikkea muuta kuin perusjargoniaa. Mies antaa todella paljon insighttia jokaisessa vastauksessa. Tulee vähän mieleen rauhallisempi ja karismaattisempi Ossi Virta.
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #3002 : 03.07.2025 klo 12:36:23 |
|
Se Riskin työmäärä näkyy nimenomaan tuollaisina fiksuina juoksuina mielestäni enemmän kuin prässinä. Sitä näkyy monesti Riskin ollessa kentällä. Puolustajat kunnioittavat Riskiä vähän turhankin paljon, jolloin ympärillä olevat pelaajat jäävät aivan vapaiksi. Katso, vaikka Akin maali Gnistania vastaan ja, kuinka neljä puolustajaa seurasi Riskiä hänen leikatessa keskemmälle jättäen Akin täysin vapaaksi boksin laidalle.
Prässi on vain plussaa enkä nyt sanoisi, että se aivan turhaa on. Joutuu vastustaja pysymään koko ajan skarppina ja pelin edetessä se kumulatiivisesti väsyttää puolustajia, vaikka jokainen yksittäinen prässinpurku näyttäisikin alkuun helpolta.
Katsoin tilanteen ja näin vähän erilailla sen. Puolustajat eivät seuranneet Riskiä vaan Riski leikkasi heitä kohti. Peliä oli jäljellä tuossa vaiheessa 1 min ja Gnistanilla ei ollut varaa antaa Ilvekselle vapaapotkua, kun siihen olsi saatu se minuutti tuhrattua. Eivät edes yrittäneet rikkoa Riskiä vaan antoivat mahdollisuuden syöttää ja toivoivat Akiniemen laukovan pallon taivaan tuuliin. Akiniemi ei täysin vapaa ollut, mutta edessä olleen puolustajan työskentely oli myös löysää.
|
|
|
|
tampereen lurkkija miäs
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #3003 : 03.07.2025 klo 12:40:52 |
|
Nyt pitää alkaa kyllä kysymään riittääkö luetunymmärtämisessä taso, kun katsoin Ilves-KTP-pressin ja onnistuin jotenkin lukemaan tuosta että Rantanen, ja kunhan kommentoin.
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #3004 : 03.07.2025 klo 12:45:43 |
|
Tähän vois pistää Rautiaisen lehdistötilaisuuden, kun hyökkääjät ei tee maaleja, mutta tsemppaa hyvin. Lyhyesti sanottuna Rautiaselle ei riittänyt hyvä tsemppi vaan piti sitä itsestään selvänä. Kannattaa katsoa, jos ei ole nähnyt.
Ainoa kehu oli Riskin työmäärä ei Rantanenkaan muuta keksinyt/kehdannut sanoa. Rantasen ei ollut mikään pakko nostaa juuri Riskin työmäärää esiin mutta nimenomaan halusi tehdä tämän noston... Ehkä sivistääkseen teikäläistä? Rautiaisen lehdistötilaisuus on hauska kuriositeetti takavuosilta. Siihen on erittäin hyvät syyt miksi Rautiainen ei valmenna missään eikä muutenkaan vanhan liiton fööniosaston miehiä näy enää sekoilemassa. Tämä Riskin "fiksu" prässipeli ei vaan näy koskaan kentällä vastustajalle minkään laisena ongelmana. Juoksee kilometrejä paljon, mutta ne mennään pallon perässä dieselinä ilman minkäänlaista rytminvaihtoa. Ihan fiksusta suunnasta tulee prässiin haitaten syöttösuuntaa, mutta tasainen juokseminen ei tuo minkäänlaista painetta puolustajalle. Ei tule mitään hätäistä purkua minne sattuu saati sitten, että Riski saisi katkaistua syötön. Akiniemi ei juokse koko aikaa puolustajien perässä, mutta sitten kun tulee paikka riistoon, niin sinne mennään täysiä ja ryminällä. Tätä ei Riskiltä näe juuri ollenkaan. Hytönen nyt sitten yhdistää nämä kaksi tapaa ja jaksaa vielä lähteä ohi menneen puolustajan perään.
"Asiantuntijapiirit" taisi nostaa Haka pelissä olleen ylivoimahyökkäyksen jossa Riski ihan oikein haki itselleen keskeltä paikkaa samalla sitoen Hakan puolustajan itseensä. Toinen keskellä ollut puolustaja joutui ottamaan pallolisen Söderbäckin ja Stjopin jäi laitaan vapaaksi. Ihan oikein pelattu tilanne Riskiltä, mutta "asiantutijapiirien" kannattaa katsoa tilanne uudestaan. Ei siinä mitään ihmeellistä Riski tehnyt. Tuli ylivoimatilanne 3 vs 2 ja Riski on linjassa kytäten läpiajoa. Ihan normaalia toimintaa tuossa tilanteessa hyökkääjältä. Ei kukaan jää tuossa tilanteessa seisomaan tai lähde sivurajaa kohti. Ohjauspeliä... No, turha tästä on enempää vängätä, mä ja Veikkausliigan kärkipään valmentaja ollaan tätä mieltä ja sitten vuoden negatiivisin foorumijankkaaja on toista mieltä 
|
|
|
|
Julkea bulbul
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #3005 : 03.07.2025 klo 12:58:07 |
|
Niin, prässin antamisessa on useitakin vaihtoehtoja ja yksi on kamikaze-tyyli, jossa pyritään hakemaan puolustajille tai maalivahdille virhettä juoksemalla päättömästi kohti painetta antamaan. Sopii joskus, oikeanlaisilla pelaajatyypeillä, kollektiivisella joukkueprässillä eikä toimi koko peliä, sillä kukaan ei sellaista prässiä jaksa jatkuvasti tehdä ja se mahdollistaa isot tilat taakse, joihin on hyvin helppo pallo pelata. Sitten on se järkevämpi yleistapa, jossa kärkihyökkääjä ohjaa sijoittumisellaan pallon sinne, mihin sen joukkue haluaa, oman joukkueen etäisyydet säilyvät helpommin järkevänä eikä tyhjiä tiloja juuri synny. Nyky-Riski soveltuu jälkimmäiseen ja tekee sen vallan hyvin, nimenomaan joukkueen etu mielessä. Kokemuksellaan peittää linjat kuluttamatta liikaa energiaa koohottamisella. Junnujen peluuttamisesta valittaminen tässä mittakaavassa, mitä Ilves sitä on harrastanut, saa kyllä sisäisen Jortsukkani nauramaan hieman epäuskoisena. Vielä enemmän saa toki nauramaan Rautiaisen käyttäminen relevanttina valmentajaesimerkkinä. 
|
|
|
|
Bubi-huuhkaja
Poissa
|
 |
Vastaus #3006 : 03.07.2025 klo 14:32:20 |
|
Ei ole Riski vielä viime kauden vedossa. Itsellä on edelleen vankkumaton luotto, että AkiNiemi tuosta nappaa sen avarin paikan syksyn tullen, Rautiaista mukaillen TASO RIITTÄÄ, mutta nyt toki otteluruuhkassa on kiva, että voidaan kolmea uskottavaa ysipaikan pelaajaa kierrättää.
Multalan nostaminen tikun nokkaan on outoa. Ihan hyvät minuutit pelasi junnu ja enemmän kritisoisin niitä normaalisti avarissa pelaavia vaihtureita pelin herpaantumisesta kuin harvinaisen näyttöpaikan saanutta reservipelaajaa. Matsitopikissa eilen näköjään väärin manasin, että Atomu Tanaka olisi voittanut juoksukilpailun maaliin johtaneessa tilanteessa, mutta oli näköjään tämä pian 17-v. täyttävä vaihturi Ruohio, joka polki muutaman metrin takamatkalta Kalle Walliuksen ohi vilkku päällä. Tatu katkoi junnun liian kovan leikkauksen keskelle, josta pallo harmittavasti talismaani-Forsellille laitaan, jolta leivos maalin eteen ja Rangel kyykytti Virtasta (ja Väisästä) ilmassa. Walliukselta vähän terävämpi juoksu tilanteen alussa irtopallon perään ja olisi koko tilanne jäänyt tapahtumatta. Tällaiset ajattelemattomat löysäilyt sen matsin palautti KTP:n ulottuville, ei jonkun #72 Multalan aika perusturvallinen kutospaikan operointi, jota ei katsomoon juurikaan edes noteerannut – hyvässä tai pahassa.
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #3007 : 03.07.2025 klo 14:58:13 |
|
Prässin antamisessa on kaksi tapaa. On passiivinen syötttösuuntien estäminen ja ei varsinaisen paineen tai riiston yritys. Sitten on tämä agressivisempi missä koitetaan saada vastustajan tila ja aika mahdollisimman pieneen. Tähän jälkimmäiseen Ilves perustaa pelinsä ja se on tuottanut hyvin tulosta. Varsinkin laitatopparit ovat tässä pelissä hyviä. Myös Jorginho oli nopeutensa ansisota hyvä tässä. Tällä tavalla saadaan pallo heti takaisin itselle ja usein päästään hyökkäämään epäorganisoitua puolustusta vastaan. Totta kai mikään joukkue ei jaksa tuollaista prässiä koko peliä ja Ilveskin pelaa välillä pasiivisemmin vain estäen syöttösuuntia. Riski taas vetää näiden välimallia dieslillä koko pelin ajan.
|
|
|
|
Siperia
Poissa
Suosikkijoukkue: Kunkkis
|
 |
Vastaus #3008 : 03.07.2025 klo 15:14:53 |
|
Prässin antamisessa on kaksi tapaa. On passiivinen syötttösuuntien estäminen ja ei varsinaisen paineen tai riiston yritys. Sitten on tämä agressivisempi missä koitetaan saada vastustajan tila ja aika mahdollisimman pieneen. Tähän jälkimmäiseen Ilves perustaa pelinsä ja se on tuottanut hyvin tulosta. Varsinkin laitatopparit ovat tässä pelissä hyviä. Myös Jorginho oli nopeutensa ansisota hyvä tässä. Tällä tavalla saadaan pallo heti takaisin itselle ja usein päästään hyökkäämään epäorganisoitua puolustusta vastaan. Totta kai mikään joukkue ei jaksa tuollaista prässiä koko peliä ja Ilveskin pelaa välillä pasiivisemmin vain estäen syöttösuuntia. Riski taas vetää näiden välimallia dieslillä koko pelin ajan.
Niin, ekahan ei ole prässiä. Sit taas prässin antamiseen on erilaisia muotoja, triggereitä milloin prässi tapahtuu ja sit myös pelaajilla erilaisia roolituksia pelin eri vaiheissa. Ja Riski ei vedä välimallin dieselillä koko pelin ajan, vaan pallon menetyksen jälkeen on yhtä lailla mukana vastaprässissä ja sitten jos prässi ei tuota tulosta, niin yleensä antaa toppareille painetta sen verran että saa ohjattua pelin johonkin haluttuun suuntaan ja häiritsee pelin avausta vastustajan toppareiden toimesta.
|
|
|
|
Kopteff4Ever
Poissa
|
 |
Vastaus #3009 : 03.07.2025 klo 16:49:10 |
|
Riskin prässistä puhuminen on yksi asia, mutta likipitäen kukaan ei tartu siihen faktaan että pallon saadessaan on Roopen ratkaisut erittäin hitaita ja staattisia.
Monet hyökkäykset ikäänkuin pysähtyvät, ja johtuuko sitten eläimellisestä prässistä vai muusta, niin ihan haltuunotoissakin näyttää huojuvan eessun taassun ennen kuin on peliasento hallussa. Ei tätä voi olla huomaamatta Ilveksen pelejä tasaisesti katsovat ihmiset. Johtopäätös on aika yksinkertainen, eli ehkä yksi kausi näin isossa roolissa on upealle VL-veteraanille tarjolla tällä tasolla. On taantunut selkeästi viime kaudesta, vaikka on tehnyt myös todella hyviä suorituksia ja tärkeitä maaleja.
Eilen olisi Ulundu voinut yhden kerran Roopelle syöttää tyhjiin, josta (ihan aiheestakin) antoi Vincentille kovasanaista palautetta. Noista kun Roope Riski tekee 10/10 sen maalin aina. Ja ollakseen vielä tällä kaudella hyödyllinen pelaaja myös maalien muodossa niin sen syötön hän epätoivoisesti haluaa.
|
|
|
|
Limppu6
Poissa
|
 |
Vastaus #3010 : 03.07.2025 klo 17:21:10 |
|
Riskin prässistä puhuminen on yksi asia, mutta likipitäen kukaan ei tartu siihen faktaan että pallon saadessaan on Roopen ratkaisut erittäin hitaita ja staattisia.
Monet hyökkäykset ikäänkuin pysähtyvät, ja johtuuko sitten eläimellisestä prässistä vai muusta, niin ihan haltuunotoissakin näyttää huojuvan eessun taassun ennen kuin on peliasento hallussa. Ei tätä voi olla huomaamatta Ilveksen pelejä tasaisesti katsovat ihmiset. Johtopäätös on aika yksinkertainen, eli ehkä yksi kausi näin isossa roolissa on upealle VL-veteraanille tarjolla tällä tasolla. On taantunut selkeästi viime kaudesta, vaikka on tehnyt myös todella hyviä suorituksia ja tärkeitä maaleja.
Eilen olisi Ulundu voinut yhden kerran Roopelle syöttää tyhjiin, josta (ihan aiheestakin) antoi Vincentille kovasanaista palautetta. Noista kun Roope Riski tekee 10/10 sen maalin aina. Ja ollakseen vielä tällä kaudella hyödyllinen pelaaja myös maalien muodossa niin sen syötön hän epätoivoisesti haluaa.
Osa huomaa osa ei. Varmaan tuo prässistä ja työnteosta puhuminen johtuu siitä, kun muusta ei voi tällä hetkellä kehua. Noilla näytöillä kun olisi joku Kanga ta Akiniemi hääräämässä kentällä, niin kukaan ei puhuisi "teki tilaa hyvin, tekee töitä hyvin ja prässää fiksusti". Pelillinen antihan on Riskillä ollut heikkoa jo pitempään. Edellisellä kaudella maaliverkot heiluivat (pelitilanteista) siihen tahtiin, että puutteet pelaamisessa eivät haitanneet. Kuvaavaa on, että Hytönen joka ei pelannut eilen kovin hyvin, niin heti kentälle tultuaan haastoi pakin ja meni ohi pakottaen pakin rikkomaan. Näitä tällaisia ei enää Riskiltä näy ollenkaan 16 alueen ulkopuolella. Ei näkynyt tuossa pelissä ja eikä niitä ole näkynyt koko Ilves aikoina. Pilkkualueella haastaa pakkeja ihan hyvin ja on muutaman kerran saanut jalan vapaaksi, mutta näistä ei ole tullut maalia tällä kaudella. Tepsi voisi olla Riskille sopiva seura uran päätökseen. Ainoa ongelma taitaa olla Tepsin palkanmaksukyky ja Riskin palkkatoive. Miettinyt usean jalkapalloilijan taantumista/hidastumista jo kohtuullisen nuorella iällä. Moni vielä pärjää hitaampana, mutta on joutunut vaihtamaan pelipaikkaa ja pelityyliä syöttelevämmäksi. Surullista on katsoa Toivion pelaamista nykyään liigassa, vaikka muutama vuosi sitten oli maajoukkueen vakiavaaja menestyvässä joukkueessa. Toisaalta taas Pukki, Ring, Eremenko ja Raitala pärjäävät vielä iäkkäinä hyvin liigassa.
|
|
|
|
tampereen lurkkija miäs
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #3011 : 03.07.2025 klo 17:29:03 |
|
En nyt lähde heittämään miestä bussin alle kun tarjoilukaan ei ole ollut viime kauden tasoista, mutta eilen pisti silmään, että Riski oli monessa tilanteessa sen ratkaisevan napsun myöhässä. Ei jalkanopeudessa, vaan päätöksenteossa. Siinä missä viime kaudella olisi ennakoinut hienosti liikkeen ja jättänyt puolustajan taakseen päästen tarjolle maalin eteen, nyt se liike lähti puoli askelta myöhässä eikä paikkaa koskaan tullutkaan. Jos kyse olisi ollut fyysisen nopeuden puutteesta niin voisi olla huolissaan tason laskusta, mutta tuskin pelinluku ja muu kognitio on vuodessa romahtanut. Maalintekijän vire on niin monesta asiasta kiinni, että en nää mitään syytä miksei Roope voisi sitä virettä vielä löytää. Mutta ei nykyvireellä pitäisi olla kausaria avaukseen (jota ei ole toki ollutkaan).
|
|
|
|
Jeyl
Poissa
|
 |
Vastaus #3012 : 03.07.2025 klo 18:13:23 |
|
Sivu huomiona. Tulehmo ei kyllä tuu todellakaan pelaa loppukauden aikana. Vasenjalka (vasuri) kipsissä eilisellä pelissä nähtynä. En tiedä onko pohje/sääriluu murtuma ku kipsi oli melkeen polveen asti.
|
|
|
|
Hillo10
Poissa
|
 |
Vastaus #3013 : 03.07.2025 klo 20:10:16 |
|
Saataisinko limppu6 johonkin bänniin, miten voi nähdä pelin ja pelaajat noin vituralleen?!
|
|
|
|
Les Grossman
Poissa
|
 |
Vastaus #3014 : 03.07.2025 klo 20:16:56 |
|
Saataisinko limppu6 johonkin bänniin, miten voi nähdä pelin ja pelaajat noin vituralleen?!
Bännien vonkuminen muille on kenties säälittävintä mitä aikuinen mies (?) voi tehdä. Väärässähän Limppu usein on, mutta hyvähän se on jos joku keskustelua elävöittää.
|
|
|
|
Jalitsumies
Poissa
Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni
|
 |
Vastaus #3015 : 03.07.2025 klo 21:59:58 |
|
Bännien vonkuminen muille on kenties säälittävintä mitä aikuinen mies (?) voi tehdä.
Väärässähän Limppu usein on, mutta hyvähän se on jos joku keskustelua elävöittää.
Bannien vonkumisesta valittaminen on kenties säälittävintä mitä aikuinen mies (?) voi tehdä. Väärässähän Hillo10 usein on, mutta hyvähän se on jos joku keskustelua elävöittää.
|
|
|
|
Les Grossman
Poissa
|
 |
Vastaus #3016 : 03.07.2025 klo 23:06:03 |
|
Bannien vonkumisesta valittaminen on kenties säälittävintä mitä aikuinen mies (?) voi tehdä.
Sinähän se taidat olla joku vähintään 70v seppo joka täällä nuorekkaasti esiintyy  Mitä jos vaan vetäytyisit peräkammariin kuolemaa tekemään kuten ikäisesi kuuluisikin
|
|
|
|
Ilkeä Eläinlääkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #3017 : 03.07.2025 klo 23:13:42 |
|
Sinähän se taidat olla joku vähintään 70v seppo joka täällä nuorekkaasti esiintyy  Mitä jos vaan vetäytyisit peräkammariin kuolemaa tekemään kuten ikäisesi kuuluisikin Vaikka miten pännisi, niin kohdannet bännisi. Toisen kuoleman toivominen ei ole kovin asiallista 
|
|
|
|
Les Grossman
Poissa
|
 |
Vastaus #3018 : 03.07.2025 klo 23:22:01 |
|
Vaikka miten pännisi, niin kohdannet bännisi. Toisen kuoleman toivominen ei ole kovin asiallista  Tietyssä iässä se kuolemakin vaan alkaa olemaan väistämätöntä. En sitä missään nimessä kenellekään tietenkään toivo 
|
|
|
|
lake79
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, Pahalampi
|
 |
Vastaus #3019 : eilen kello 07:31:26 |
|
Ei taida olla kysymystäkään, kannattaako Kanga pitää vai ei. Ilves ampuisi itseltään polven pois, jos ei pitäisi noin lupaavaa jannua.
|
|
|
|
Jääpoiju
Paikalla
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #3020 : eilen kello 08:56:41 |
|
Ei taida olla kysymystäkään, kannattaako Kanga pitää vai ei. Ilves ampuisi itseltään polven pois, jos ei pitäisi noin lupaavaa jannua.
Jep, etenkin se 30 000 euroa kuulostaa sellaiselta että putoaa Takkulan taskuista muutenkin Tammelan rappusia kuljettaessa. e. Tämähän lähti heti kierroksille, ilmeisesti kaikki eivät muista tästä käytyä hassuttelua tuossa viimeisimmässä "mikä oli Haaralan siirtokorvaus"-mölinässä 
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 09:12:24 kirjoittanut Jääpoiju »
|
|
|
|
|
GERP
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta Käsi
|
 |
Vastaus #3021 : eilen kello 08:57:41 |
|
En sitä missään nimessä kenellekään tietenkään toivo  Hamekangasta.
|
|
|
|
minävaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #3022 : eilen kello 08:58:27 |
|
Jep, etenkin se 30 000 euroa kuulostaa sellaiselta että putoaa Takkulan taskuista muutenkin Tammelan rappusia kuljettaessa.
Se osto-option hinta on vain 30 donaa  Joo, toi ois täysin idioottimaista olla aktivoimatta, mikäli vain Kanga itse haluaa meille jäädä.
|
|
|
|
Topi Raitasen Viikset
Poissa
|
 |
Vastaus #3023 : eilen kello 09:09:27 |
|
Se osto-option hinta on vain 30 donaa  Joo, toi ois täysin idioottimaista olla aktivoimatta, mikäli vain Kanga itse haluaa meille jäädä. Kieltämättä Ilveksen osalta aika helppo päätös, jos näin. Peleissä alkanut hyvin väläyttelemään, mutta eikös häntä oltu Ilveksen sisältä kehuttu aika vuolaastikin treenien perusteella, että potentiaalia olisi paljonkin?
|
|
|
|
minävaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #3024 : eilen kello 09:26:47 |
|
Kieltämättä Ilveksen osalta aika helppo päätös, jos näin. Peleissä alkanut hyvin väläyttelemään, mutta eikös häntä oltu Ilveksen sisältä kehuttu aika vuolaastikin treenien perusteella, että potentiaalia olisi paljonkin?
Joo taisi olla 11 kaveria -podissa, jossa näin kerrottiin. Tämä podi ilmestyi silloin, kun hän ei ollut vielä juurikaan päässyt pelaamaan ja niillä vähäisillä minuuteilla ei ollut mitään super kovia väläytyksiä tehnyt lukuun ottamatta yleisön huomioimista vikoilla minuuteilla.
|
|
|
|
|
|