Loppukaudella päästään varmaan taas tuttuun asetelmaan, kun aletaan olemaan suurimpia nousijasuosikkeja...
Toinen rundi tulee olemaan siinä mielessä ekaa vaikeampi, että pelattiin Lahtea, Eiffiä ja Jippoa (jos pelipojat voidaan enää laskea kovaksi) kotona ja nyt sitten vieraissa.
Kovasti tässä on yrittänyt pitää stetsonin jäässä, mutta kyllä se kierros kierrokselta vaikeampaa.
Alan kallistua siihen, että joko noustaan suoraan ihan näytöstyyliin tai romahdetaan pois edes karsinnoista. Olihan tämä ensimmäinen kierros loistava, mutta oli siellä tosi monta tulosta pienestä kiinni.
SJK akatemia voitettiin viimeisellä laukauksella. Jippo kahdella pilkulla. Lahtea vastaan kongi pelasti tasuripisteen, jonkun mielestä myös voiton Salossa. EIF:n viimeistely Turussa oli huonon ja epäonnisen välimaastossa ja yksi tilanne olisi voinut kääntää matsin ympäri. Tänään Sihvonen pelasti voiton maaliviivalta lisäajan lopulla.
Tietysti se, että pystyy tarjoilemaan tuollaisen listan ja näistä saaliina oli viisi voittoa ja tasuri, kertoo se jostain. Mutta silti on sellainen olo, että tämä Tepsi menee joko täysillä tai ei ollenkaan. Ei ollenkaan menemisen voi laukaista ihan mikä tahansa, mutta samalla jokainen tämän päivän kaltainen taisteluvoitto pienentää "romahduksen" todennäköisyyttä.
Veikkaan, että 14.7. Lahteen lähdettäessä Tepsillä on joko yli 34 pistettä tai alle 30.