Pallonivel
Paikalla
|
 |
Vastaus #2875 : 26.05.2025 klo 19:33:30 |
|
Eilisestä vielä:
Pidin kierrätystä hyvänä asiana ennen peliä ja jälkikäteen on helppo todeta, että väärässä sitä taas kerran tuli oltua. Kierrätettiin aivan liikaa. Liian monta penkkiveikkoa samaan aikaan kentälle ja kaikki se orastava hyvä mitä oli kehitetty, pyyhkiytyi pois. Pahiten se minusta näkyi meidän vasemmalla laidalla, jossa Agyei ja yläpuolella Heinonen eivät olleet ollenkaan samalla sivulla. Agyei huiteli missä sattui ja Heinosenkin peli meni aivan puihin. Myöskään Toure ei löytänyt tällä kertaa oikeille pelipaikoille, joten sieltäkään ei saatu apua hyökkäyspeliin. Vaikka hallittiin palloa, niin ei tuossa oikeita tekopaikkoja ollut.
Huolestuttavinta tässä on se, että kyllä nämä kaksi viime peliä vaikuttavat tulevan HJK-pelin itseluottamukseen. Vaikka laitetaan ykköset kentälle, ei ole ollenkaan varmaa, miten peli lähtee menemään. Pidänkin kahta edellistä peliä pahana epäonnistumisena nimenomaan valmennukselta. Vepsu-pelin kierrätystä jopa ylimielisenä.
|
|
|
|
Sjungersson
Poissa
|
 |
Vastaus #2876 : 26.05.2025 klo 20:44:28 |
|
Valmennuksen taktiset valinnat ja kierrätyksen epäonnistuminen lienee jo käsitelty moneen kertaan, joten otan esille myös pelaajien vastuun.
VPS-pelissä tuntui KuPSin pelaajien kesken vallitsevan kollektiivinen yhteisymmärrys, että on pelattava varman päälle ja vastuu siirretään jatkuvasti toiselle keltapaidalle. Laitapelaajat välttelivät 1v1-haastamisia poikkeuksetta, ja aina kun olisi pitänyt löytää keino edetä, pallo palautettiinkin keskiviivalle tai alemmas. Ilmeisesti VPS:n puolustuspelaaminen oli niin hyvää, ettei keskeltäkään saatu ketään maalintekopaikoille. Siispä pallo takaisin toppareille. Jos pallo saatiinkin hyökkäyspäässä kuudentoista rajalle, KuPSin eväät loppuivat VPS:n puolustuksen sumppuun. Ei puhettakaan, että maalia voisi yrittää laukomalla, vaan vallalla tuntui olevan yhteinen käsitys, että pallo on kuljetettava maaliviivan yli. Kotijoukkue keskitti lukuisia kertoja laidoilta, mutta aina samalla kaavalla: korkea pallo maalin edustalle, josta Vepsun isokokoiset keskuspuolustajat hoitivat pelivälineen KuPSin varsin pienikokoisten hyökkääjien nenän edestä turvallisille vesille.
Liekö moinen käyttäytyminen ollut valmennuksen ohjeistuksen mukaista vai eivätkö pelaajat vain keksineet tai uskaltaneet yrittää muita ideoita kuin edellä mainitut. Missä luurasivat Jsa:n usein peräänkuuluttama juonikkuus ja pelaajien oma rohkeus löytää ratkaisuja bussin ohittamiseen?
|
|
|
|
SoUWhat
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Kalakukot
|
 |
Vastaus #2877 : 26.05.2025 klo 22:28:21 |
|
Jallu ulos kauden jälkeen ja Nuorela tilalle.
|
|
|
|
Heartburn
Poissa
|
 |
Vastaus #2878 : 26.05.2025 klo 22:35:49 |
|
Ei puhettakaan, että maalia voisi yrittää laukomalla, vaan vallalla tuntui olevan yhteinen käsitys, että pallo on kuljetettava maaliviivan yli.
Öö, KuPShan laukoi ihan helvetin monta kertaa? Vaikka hallittiin palloa, niin ei tuossa oikeita tekopaikkoja ollut. Kyllä noita maalipaikkoja lopulta oli useampia, ei ehkä mitään tuhannen taalan tontteja tai maagisesti rakennettuja, mutta useampia sellaisia, joista maalin olisi hyvinkin voinut tehdä. Sakulla itsellään jo useampi paikka, joista yksi täysin vapaana taka-alueelta suoritettu pehmeäksi jäänyt pusku veskan hyppysiin ei mahtunut edes koosteeseen. Lisäksi esim. jos Toure olisi juntannut keskityksen suoraan ilmasta, eikä olisi koittanut vitosen rajalla enää haltuunottoa. Tuossa nyt pari esimerkkiä, jotka olivat kohtuu hyviä paikkoja, mutta niitä ei pahemmin noteerattu, koska itse viimeistely-yritykset olivat niin heikkoja. Vepsu puolusti uhrautuvasti ja kohtuu hyvin, mutta kyllä tuo siitä huolimatta oli heille tulos, jota eivät kovin usein onnistuisi ottamaan vastaavalla esityksellä. Vepsun maalit lisäksi tulivat selkeistä KuPS-pelaajien virheistä.
|
|
|
|
JSa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS SuPa-52
|
 |
Vastaus #2879 : 26.05.2025 klo 23:08:47 |
|
Muutamia huomioita 1. Kärjet Sadiku ja Krasniqi verrattain hentoja VPS:n puolustajia vastaan. 2 Kyllä Otto Ruoppi oli taas kaksinkamppailuissa tarmokas ja taisteli; ja taas kerran rakensi hyviä paikkoja: luovuutta on. Hyvä näin. 3. Wissin aloituskokoonpano oli jotenkin kokeilevaa; tulos ,ei oikein hyvä. 5. Eihän toki mielestäni ole toki järkevää "spekuloida" valmentajan vaihdoksella" vielä ainakaan KuPS:n kohdalla. 6. Kyllähän KuPS ,kaipaa ,ehkä sijoittuvaa ; mutta myös teknisen taidon omaavaa viimeistelijää;Touresta ei ollut siihen,eikä oikein Saku Savolaisesta. 7.Kyllähän aihoita oli esim.pystyyn välillä;mutta tekniikka/voima kaksinkamppilussa taas ei taas kerran riittänyt
|
|
|
|
Petteri12
Poissa
|
 |
Vastaus #2880 : 27.05.2025 klo 01:06:28 |
|
Muutamia huomioita 1. Kärjet Sadiku ja Krasniqi verrattain hentoja VPS:n puolustajia vastaan. 2 Kyllä Otto Ruoppi oli taas kaksinkamppailuissa tarmokas ja taisteli; ja taas kerran rakensi hyviä paikkoja: luovuutta on. Hyvä näin. 3. Wissin aloituskokoonpano oli jotenkin kokeilevaa; tulos ,ei oikein hyvä. 5. Eihän toki mielestäni ole toki järkevää "spekuloida" valmentajan vaihdoksella" vielä ainakaan KuPS:n kohdalla. 6. Kyllähän KuPS ,kaipaa ,ehkä sijoittuvaa ; mutta myös teknisen taidon omaavaa viimeistelijää;Touresta ei ollut siihen,eikä oikein Saku Savolaisesta. 7.Kyllähän aihoita oli esim.pystyyn välillä;mutta tekniikka/voima kaksinkamppilussa taas ei taas kerran riittänyt
6)millä rahalla?
|
|
|
|
Billy the Badger
Poissa
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #2881 : 27.05.2025 klo 01:37:02 |
|
6)millä rahalla?
Kapteenisto kerää potin.
|
|
|
|
Viktor.Bomboloni
Poissa
|
 |
Vastaus #2882 : 27.05.2025 klo 06:57:33 |
|
6)millä rahalla?
Kysytkö ihan tosissaan tällaista? Eiköhän jokainen joukkue ole budjetistaan varannut osan mahdollisia kesän ostoksia varten.
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.05.2025 klo 07:20:40 kirjoittanut Viktor.Bomboloni »
|
|
|
|
|
JSa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS SuPa-52
|
 |
Vastaus #2883 : 27.05.2025 klo 08:06:26 |
|
Toivotaan,että se raha löytyy. Ajatellaan varsinkin Euro-otteluita.Esim. Diawaran tasoinen peluri ei liene kohtuuton sijoitus; vaikkapa lainasopimuksella.
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2884 : 27.05.2025 klo 09:13:19 |
|
6)millä rahalla?
Se määrä mitä Ari on pistänyt taskusta kupuun rahaa, niin laadukkaan hyökkääjän löytäminen ei voi olla ollut rahasta kiinni noin niin kuin 15v perspektiivillä. Ja onhan siellä jokunen hyvä ollutkin.
|
|
|
|
Kader
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB
|
 |
Vastaus #2885 : 27.05.2025 klo 11:42:55 |
|
Vepsun maalit lisäksi tulivat selkeistä KuPS-pelaajien virheistä.
Ensimmäinen maali oli oikeastaan äärettömän kliinisesti tehty. Keskitys tippui aika ideaaliin paikkaan topparin ja maalivahdin väliin johon Kukkainen Linna ei tarvinnu kuin juosta ja laittaa pää väliin. Toki KuPSin virhe oli siinä kun keskitykselle jätettiin älyttömästi tilaa ja myös Samuli Miettiselle sattui harvinainen virhe kun arvioi pallon lentoradan väärin. Joten kyllä estettävissä oli vaikka maali hyvin tehty sinänsä.
|
|
|
|
gv39
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups
|
 |
Vastaus #2886 : 27.05.2025 klo 12:08:03 |
|
Useasti maalit tehdään siten, että jossain tehdään "virhe".
0-1 maalissa itse mietti, että toppari ei ehkä tajunnut, että selän takaa syöksyy vastustaja. Vai arvioiko lentoradan väärin. 0-2 maalissa virhe oli selkeä.
Mutta jos itse tekee 0 maalia niin ei silloin voi pelejä voittaa, korkeintaan tulee 0-0 tasapeli.
|
|
|
|
Taktisesti kypsä kassler
Poissa
|
 |
Vastaus #2887 : 27.05.2025 klo 12:19:01 |
|
Olikos tonne lauantain Lupi-pelin vieraskarsinaan jotain lipunmyyntilinkkiä olemassa vai joko siellä oli häkki täynnä?
|
|
|
|
Oxnek
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2888 : 27.05.2025 klo 13:15:21 |
|
Linkki on lauantain matsiin vieraskatsomoon ja laitoinkin sen sulle yksityisviestillä! Häkki ei vielä täynnä.
|
|
|
|
Eemeli Rummukainen
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #2889 : 27.05.2025 klo 13:40:00 |
|
Linkki on lauantain matsiin vieraskatsomoon ja laitoinkin sen sulle yksityisviestillä! Häkki ei vielä täynnä.
Tässä täytyy aikatauluttaa asia niin, että siellä häkissä joutuu pelin jälkeen olemaan jopa puoli tuntia, että Lupin kommandopipot ensin pääsevät turvassa kotiin.
|
|
|
|
TeukkaS
Poissa
Suosikkijoukkue: ikuinen tuplamestari
|
 |
Vastaus #2890 : 27.05.2025 klo 14:12:15 |
|
Lenkkarikamppis hehkuu taas niin kivikovaa myyntiorganisaation ammattimaisuutta, että oksat pois.
|
|
|
|
JTR
Poissa
Suosikkijoukkue: KISSA KAHVIO
|
 |
Vastaus #2891 : 27.05.2025 klo 14:13:41 |
|
Lenkkarikamppis hehkuu taas niin kivikovaa myyntiorganisaation ammattimaisuutta, että oksat pois.
Samaa nauroin 
|
|
|
|
vode86
Poissa
|
 |
Vastaus #2892 : 27.05.2025 klo 14:25:28 |
|
Lenkkarikamppis hehkuu taas niin kivikovaa myyntiorganisaation ammattimaisuutta, että oksat pois.
Oli miten oli, mutta on sen verran tyylikkäät kengät, että lähtee heti tilaukseen.
|
|
|
|
siwunic
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #2893 : 27.05.2025 klo 14:46:57 |
|
Lenkkarikamppis hehkuu taas niin kivikovaa myyntiorganisaation ammattimaisuutta, että oksat pois.
Eläpähän nyt, saatiin jo somepostauskin aiheesta. Vastahan huhtikuun alussa locker room sale-tapahtumassa nämä tennarit oli sovitettavissa. Jos kengät joskus lähtee toimitukseen, niin mahtavat keretä helmikuun paukkupakkasille Mutta annetaan myös propsejakin: Tuo Puman harmaa huppari näyttää fiksulta.
|
|
|
|
TRon
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopiolainen jalkapalloilu
|
 |
Vastaus #2894 : 27.05.2025 klo 15:02:46 |
|
Mutta annetaan myös propsejakin: Tuo Puman harmaa huppari näyttää fiksulta.
Oisin halunnut ostaa Prismalta, mutta siellä ei ollut 
|
|
|
|
elekrepie
Poissa
|
 |
Vastaus #2895 : 27.05.2025 klo 15:26:08 |
|
Oisin halunnut ostaa Prismalta, mutta siellä ei ollut  Onko Prisma ainoa kauppa, joka myy KuPS tuotteita? Banaanien vieressä?
|
|
|
|
Star Kalevi
Poissa
|
 |
Vastaus #2896 : 27.05.2025 klo 15:41:38 |
|
Onko Prisma ainoa kauppa, joka myy KuPS tuotteita? Banaanien vieressä?
Myydään niitä toimistolla ja Intersportissa Prisman lisäksi. .. ja toki verkkokaupassa. Edit: Tuli samalla katsastettua kupstoren valikoimaa. Näköjään M-kokoista hupparia/takkia/t-paitaa löytyi kolmesta tuotteesta, joista näissäkin oli kaikissa vain 1kpl jäljellä. Eli 10/13 oli varastot tyhjänä näiden osalta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.05.2025 klo 15:51:43 kirjoittanut Star Kalevi »
|
|
|
|
|
ARG
Poissa
|
 |
Vastaus #2897 : 27.05.2025 klo 16:31:26 |
|
Lenkkarikamppis hehkuu taas niin kivikovaa myyntiorganisaation ammattimaisuutta, että oksat pois.
Eniten noiden kenkien sisäpuolen lisäksi migreeniä aiheuttaa tämä nimi "KuPS-sneakerit" vai onko ne "KuPS-sneakersit". Olisivat vain kutsuneet ihan vain kengiksi. Kai Kenkiin jne.
|
|
|
|
krevis
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #2898 : 27.05.2025 klo 17:05:07 |
|
Ostaisin, jos sais semmosilla vilkkuvilla ledivaloilla. Sitten vois olla retee, jos sais vielä semmoset, joissa olis pienet ämyrit pohjissa ja joka kymmenennellä askeleella tulis joku tiukka iskulause, kuten "eläpä tuki tuplamestarin tietä", "hojo hojo, ukkeli", Rebel Yellin kertsiä tai ihan vaan joku geneerinen Babzai.
|
|
|
|
JSa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS SuPa-52
|
 |
Vastaus #2899 : 27.05.2025 klo 20:23:19 |
|
Eli piästiin pääasiaan.
|
|
|
|
|
|