Heartburn
Poissa
|
 |
Vastaus #3575 : 07.07.2025 klo 15:14:01 |
|
Saakos sinne ottaa enempää kuin 2700 pääkatsomoon?
Päätykatsomohan ollut myös käytössä?
|
|
|
|
Toloppa28
Poissa
|
 |
Vastaus #3576 : 07.07.2025 klo 15:14:37 |
|
Halutaanko olla iso yhteisöllinen tekijä ja massojen liikuttaja, vai halutaanko ottaa vähän enemmän niiltä, jotka tulisi joka tapauksessa.
Ja näin. Tätä voisi laajemminkin toimistolla ja hallituksessa pohtia. Hieman vastaavanlainen tilanne myös KuPS TV:n kanssa. Viime vuonna lanseeratun palvelun 9,99€/kk tilauksella ei ole saanut viime syksyn viimeisen mölymäki-jakson jälkeen käytännössä mitään sisältöä. Ja silti kuukausitilaajille europeleistä ottelukohtainen lisämaksu 4,90€. Eipä siinä. En tiedä montako tilaajia on viime vuodesta asti ollut, mutta luulisi, että olisivat jo ottelulähetyksensä ansainneet.
|
|
|
|
Sepposeponseponseppo
Poissa
|
 |
Vastaus #3577 : 07.07.2025 klo 15:15:05 |
|
Voi kilinvitty tuota hinnoittelua huomiselle. 8 hengen seurueella mietittiin lähtöä mutta jäi lähtemättä kiitos mottipäisen tasahinnoittelun. Pitäkää lautakasanne.
|
|
|
|
Ramone
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #3578 : 07.07.2025 klo 15:20:19 |
|
Ja näin. Tätä voisi laajemminkin toimistolla ja hallituksessa pohtia.
Hieman vastaavanlainen tilanne myös KuPS TV:n kanssa. Viime vuonna lanseeratun palvelun 9,99€/kk tilauksella ei ole saanut viime syksyn viimeisen mölymäki-jakson jälkeen käytännössä mitään sisältöä. Ja silti kuukausitilaajille europeleistä ottelukohtainen lisämaksu 4,90€. Eipä siinä. En tiedä montako tilaajia on viime vuodesta asti ollut, mutta luulisi, että olisivat jo ottelulähetyksensä ansainneet.
Mulla on jäänyt hieman hämärän peittoon, että mitä nämä kuukausitilaajat ovat hyötyneet näinä männäkuukausina tilauksestaan? Oman tilaukseni katkaisin viime syksynä enkä käsittääkseni ole missannut paljoakaan. Kummallinen järjestely sinänsä. edit: toki aion ostaa striimit kumpaankin otteluun, tästä sisällöstä kuitenkin näen että kannattaa maksaa
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.07.2025 klo 16:06:48 kirjoittanut Ramone »
|
|
|
|
|
Oxnek
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3579 : 07.07.2025 klo 15:27:28 |
|
On kyllä varsin surkeeta tuo KuPS TV:nkin touhu. Valitettavasti. Taidan itse katsella pelit laittomilta striimeiltä omissa oloissa, kuitenkin seuran kassaan kallein mahdollinen kausikortti taas hommattu vaikkei Kuopijossa tule edes asuttua.
|
|
|
|
O'Flynn
Paikalla
Suosikkijoukkue: KuPS & Hard bass
|
 |
Vastaus #3580 : 07.07.2025 klo 15:37:17 |
|
Europelejähän ei Kuopiossa liiaksi ole, koska ollaan totuttu pelaamaan niitä esim. Helsingissä. Ehkä hinnoittelu senkin vuoksi korkeahko.
Mutta olisihan tuo kyllä oivallinen idea, että nämä pelit hinnoiteltaisiin hyvin edullisesti, stadion olisi täynnä, joukkue saisi tukea ja viäräleuat eivät pääsisi naljailemaan uuden stadionin tarpeellisuudesta.
|
|
|
|
Gpred
Paikalla
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #3581 : 07.07.2025 klo 15:48:35 |
|
Somen perusteella Cisse ja Kreidl mukana viimeistelyreenissä 
|
|
|
|
Triangelikostaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #3582 : 07.07.2025 klo 19:41:46 |
|
Ei minusta 35 euroa kyllä paljoa ole, mutta miten sitten kukin asian kokee. Vielä kun ottaa yleisesti inflaation huomioon viime vuosina jne... Kalliiksihan se silti käy jos perheen kanssa meinaa tulla ei sitä käy kiistäminen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.07.2025 klo 19:51:39 kirjoittanut Triangelikostaja »
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #3583 : 07.07.2025 klo 20:11:59 |
|
Kerrankos sitä tsämppärihymnistä livenä rakkaalla Keskarilla 35 euroa maksaa.
|
|
|
|
Gpred
Paikalla
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #3584 : 07.07.2025 klo 20:13:22 |
|
Kerrankos sitä tsämppärihymnistä livenä rakkaalla Keskarilla 35 euroa maksaa.
Ee vaan taija saaha soittaa vielä tässä vaiheessa
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #3585 : 07.07.2025 klo 20:16:28 |
|
Ee vaan taija saaha soittaa vielä tässä vaiheessa
Eikös nuo Seinäjoellakin sitä jokunen vuosi sitten tässä vaiheessa soittaneet? Kyllä vähintään tämä pitäisi tuolla riistohinnalla sallia! 
|
|
|
|
Viktor.Bomboloni
Poissa
|
 |
Vastaus #3586 : 07.07.2025 klo 20:17:01 |
|
Ee vaan taija saaha soittaa vielä tässä vaiheessa
Tottakai saa, miksi ei saisi?
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #3587 : 07.07.2025 klo 20:19:56 |
|
Ilmaiseksi ja ilman kirjautumisia.
|
|
|
|
Savon Keikari
Paikalla
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3588 : 07.07.2025 klo 20:50:04 |
|
Hämärä muistikuva, että jo aikanaan legendaarista Bursasporia vastaan liput oli tuon 35€, jolla silloin saatiin mökki täyteen. Taitaa Kuopiossa menestyskrapula osaltaan selittää nihkeitä katsojalukuja, vaikka toki nämä karsinnat ovat sinänsä uusi asia ja tällä kertaa lohkoihin on oikeasti saumat, joten historiallista ja helvetin hienoa aikaa eletään. Suurperheet ja oikeasti vähävaraiset poislukien eipä tuo 35€ tästä viihteestä työssäkäyvälle ole käytännössä mitään ja vähävaraisimmat ei liene pelien vakioyleisöä muutenkaan.
Alkulämmittelyksi oli pakko katsoa kausien 2012, 2020 ja 2021 euroklassikot. Netanya- ja Bursaspormatseista edelleen kulkee kylmät väreet. Tuolloin Kups onnistui värjäämään sinivalkoisen (huuhkajien takia) sydämen ennen kaikkea keltamustaksi. Hodgsonin karsinnat nostattivat aikanaan teinipojassa valtaisan kiiman ja kun Miksu onnistui vetämään joulukuusineen kaiken toivon mustaan aukkoon pari vuotta myöhemmin, oli Kupsilla otollinen aika voittaa nuori juuri kuopiolaistunut oikeinkannattajan alku ikiajoiksi. Tuohon aikaan europelit oli muutenkin koko Suomen yhteinen asia ja häpeäkseni voin tunnustaa käyneeni myös JJK:n europeliä katsomassa. Nyt kulttuuri alkaa eurooppalaistumaan myös tässä suhteessa ja hyvä niin. Nuo vuosien 2020- ja 2021 rosterit olivat kyllä kovettavat, jos vertaa esimerkisi -12 vuoden kokoonpanoihin. Aika paljon on tultu suomifutiksessa eteenpäin ja juuri kuten tuolloin ennustettiin, europelien vaikutuksesta.
Noiden hienojen muistojen päälle on hyvä muistaa lisäksi, että 2023 -syksyllä näytti oikeasti aika surkealta, kun ei tiedetty tapellaanko näillä siltasilla, ruopeilla ja lutumboilla edes europaikoista muutamaan vuoteen. Mutta niin vaan nuoret pojat näytti parin muun seuralegendan kanssa epäilijöille ja mahdollistaa meille kaikkien aikojen eurokesän. Jos huomenna ei keskarille raahaudu niin milloin sitten?
|
|
|
|
HNV
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923 || 1948
|
 |
Vastaus #3589 : 07.07.2025 klo 20:56:19 |
|
legendaarista Bursasporia vastaan Scott Carsonille 
|
|
|
|
Gpred
Paikalla
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #3590 : 07.07.2025 klo 21:01:18 |
|
Tottakai saa, miksi ei saisi?
Oma muistikuva, että vasta lohkovaiheessa. Voin toki olla väärässä, kuten yleensä
|
|
|
|
Viktor.Bomboloni
Poissa
|
 |
Vastaus #3591 : 07.07.2025 klo 21:07:22 |
|
Oma muistikuva, että vasta lohkovaiheessa. Voin toki olla väärässä, kuten yleensä
Hymniä saa soittaa myös karsintakierroksilla. Lisäksi ylläolevaan todettakoon, että mestarien liigan lohkovaihe on poistunut ja tilalle on tullut uusi liigavaihe viime kaudesta alkaen.
|
|
|
|
Ilkeä Eläinlääkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #3592 : 07.07.2025 klo 21:16:45 |
|
Hymniä saa soittaa myös karsintakierroksilla. Lisäksi ylläolevaan todettakoon, että mestarien liigan lohkovaihe on poistunut ja tilalle on tullut uusi liigavaihe viime kaudesta alkaen.
Hymniä tulee soittaa karsintojen playoff-kierroksella. Varmaan halutessaan saa soittaa aiemminkin.
|
|
|
|
ARG
Poissa
|
 |
Vastaus #3593 : 08.07.2025 klo 00:20:05 |
|
Hymniä tulee soittaa karsintojen playoff-kierroksella. Varmaan halutessaan saa soittaa aiemminkin.
Ihan hiton iso vitsi jos nyt soitetaan tossa vaiheessa hymni. Näemmä hymnin arvostus laskenut samaan tahtiin mitä öljysheikkien kunnioitus noussut koko kilpailua kohtaan. Ennen oli paremmin ja hymnitkin ansaittiin. Nyt ihan sama.
|
|
|
|
emankcin
Poissa
|
 |
Vastaus #3594 : 08.07.2025 klo 00:54:06 |
|
Piti sitä itekin poistaa reilu viikko sitten lippu vaikka pyyntöhinta laittoi kieltämättä hivenen irvistämään. Mutta kaikkien aikojen eka tsämppärikarsintamatsi Kuopiossa ja eikö voittaessa seuraava kierros vie jo Tammelaan, se oli ajatuksena. Noiden hienojen muistojen päälle on hyvä muistaa lisäksi, että 2023 -syksyllä näytti oikeasti aika surkealta, kun ei tiedetty tapellaanko näillä siltasilla, ruopeilla ja lutumboilla edes europaikoista muutamaan vuoteen. Mutta niin vaan nuoret pojat näytti parin muun seuralegendan kanssa epäilijöille ja mahdollistaa meille kaikkien aikojen eurokesän. Jos huomenna ei keskarille raahaudu niin milloin sitten?
Itse toki sain parahiksi viime vuoden tammikuussa Palanthirini vuosihuollosta ja se kertoi taistelevamme jälleen mestaruudesta. Noh, ei pelkästään taisteltu.
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.07.2025 klo 01:12:16 kirjoittanut emankcin »
|
|
|
|
|
Viktor.Bomboloni
Poissa
|
 |
Vastaus #3595 : 08.07.2025 klo 06:23:11 |
|
Ihan hiton iso vitsi jos nyt soitetaan tossa vaiheessa hymni. Näemmä hymnin arvostus laskenut samaan tahtiin mitä öljysheikkien kunnioitus noussut koko kilpailua kohtaan. Ennen oli paremmin ja hymnitkin ansaittiin. Nyt ihan sama.
No aika hemmetisti pelaajat on töitä tehneet, että on tähän vaiheeseen päässeet. Ei ollut ansaittu mestaruus, vaan ihan hiton iso vitsi?
|
|
|
|
PeterS
Poissa
|
 |
Vastaus #3596 : 08.07.2025 klo 06:23:25 |
|
Pieni puuhastelufiilis taas tuli kun päivän mullikan sivulla 18 mainostetaan vieläkin viikon takaista KuPS IF Gnistan ottelua.
Nooh… Toivottavasti tarkoittaa vain, että tänään tehdään yhtä paljon maaleja vieraiden verkkoon.
|
|
|
|
Villahousupakki
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS ja kaikki viipurilaiset.Ei samoja nimiä.
|
 |
Vastaus #3597 : 08.07.2025 klo 07:30:57 |
|
Kerrankos sitä tsämppärihymnistä livenä rakkaalla Keskarilla 35 euroa maksaa.
Juuri näin. Itse olen ehtinyt odottamaan chämppäriä Kuopioon jo yli sata vuotta. 35 €/100. = 0,35 € per vuosi - halpaa, halpaa…
|
|
|
|
Grohl
Poissa
|
 |
Vastaus #3598 : 08.07.2025 klo 08:49:42 |
|
Pitkästä aikaa kiva lueskella forkkaa, kun taas ollaan asian ytimessä. Mielestäni 35€ on melko maltillinen hinta työssäkäyvälle yksin peliin saapuvalle kannattajalle, mutta perheelliselle varmasti turhauttavaa. Junnukausarilaiset maksutta näihin tapahtumiin, niin vanhemmat pääsisivät tuolla 35€ hinnalla perheen kanssa mukaan.
Mitähän ne Köpis-pelin liput maksoivat aikanaan? Oliko 60+€?
|
|
|
|
panHard
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS (Kapakka-Banzai)
|
 |
Vastaus #3599 : 08.07.2025 klo 09:10:46 |
|
Nana Boatengin soppari Koreassa päättynyt
|
|
|
|
|
|