Patolan Pankkiiri
Poissa
|
 |
Vastaus #1150 : 14.09.2025 klo 12:35:53 |
|
Muistelenko oikein, että viime vuonna joukkueesta lähti yli 10 pelaajaa. Mikäli näin on taas ensi vuonna, niin jatkuvuus on kyllä kehnoa. Mikähän lienee ensi kauden tavoite. Mikäli Kipinä tavoittelee kärkisijoja, on sanottava että seurassa on iskenut vauhtisokeus. Jos runko muuttuu isosti, eikä jatkuvuutta paljoa ole, veikkaan että ensi vuonna top6 pääsy on haaste.
Juu, isolla luudalla tuossa joukkuetta uusiittiin. Toki lähtijöistä monella peliaika oli ollut vähäistä ja lähtijöistä monenkaan taso ei valitettavasti oikein riittänyt liigavauhtiin. Sarjapaikka selvisi myöhään ja tämä näkyi joukkueen rakentamisessa: erityisesti monet ulkkarivahvistukset olivat huteja. Sääli sinänsä, että joututtiin luopumaan monesta divarivuosina Kipinää suurella sydämellä edustaneesta pelaajasta. Uutisessa listattu lähtijät, Ekerud lähtijöistä ehkä ainoa, jolla varauksin olisi voinut olla käyttöä tälläkin kaudella. https://gnistan.fi/2024/11/if-gnistan-kiittaa-seurasta-lahtevia-pelaajia/Nyt tilanne on jatkuvuuden kannalta huomattavasti parempi, muutamat sopimukset, niin ollaan todella hyvässä tilanteessa jo. Toki valmentajatilanne auki, tai siitä ei ainakaan ole tiedotettu, mutta vaikea nähdä, etteikö Leppis jatkaisi. Ja miksi peluuttaa enää Ritaria loppukauden peleissä?
|
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #1152 : 14.09.2025 klo 19:07:00 |
|
Hyvä jatko, hyvä veskari Gnistanille ja Veikkausliigaan.
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #1153 : 14.09.2025 klo 19:35:14 |
|
Mm. Von Hellensin ja Europaeuksen soisi saavan kosolti minuutteja jatkosarjan aikana. Kuin laittaisi rahaa pankkiin...
Leppilampi antaa näyttöjä ensi kauden työpaikkansa eteen, ei siinä paljon sosiaalipalloa voi ajatella. Paljonko on muuten kerroin sille, että Woivalinin sopimus puretaan kauden päätteeksi yhteisymmärryksessä?
|
|
|
|
Plummerjoe
Poissa
|
 |
Vastaus #1154 : 15.09.2025 klo 06:37:56 |
|
Leppilampi antaa näyttöjä ensi kauden työpaikkansa eteen, ei siinä paljon sosiaalipalloa voi ajatella.
Paljonko on muuten kerroin sille, että Woivalinin sopimus puretaan kauden päätteeksi yhteisymmärryksessä?
Leppis on näytöt antanut kahden viime vuoden aikana. Tuloksena, että Gnistan on kuudenneksi paras Suomessa eikä tämä syksyllä muuksi muutu. Jos tästä ylöspäin halutaan on ryhdyttävä hommiin. Itse näen tuossa listassa 4-6 käyttökelpoista pelaajaa mikäli paremmille sijoille 2026 halutaan. Pätevä valmentajakin tarvitaan muuten löydytään 2026 putoamiskamppailusta. Kyse on huippuurheilusta, joten sekoiluun ei olisi varaa.
|
|
|
|
T.Rautavaara
Poissa
|
 |
Vastaus #1155 : 15.09.2025 klo 13:08:49 |
|
Omat ajatukset nykyisten (ei vielä sopimus) pelaajien jatkoista
Ei jatkoa
Väyrynen → ei enää tarpeeksi liikettä ja tehoja suhteessa palkkaan.
Hafstad → optio jätetään käyttämättä, ei ole lyönyt itseään läpi.
Kabashi → rooli varsinkin alkukaudesta tärkeä, mutta kaventunut mitä pidemmälle on päästy. Ikää alkaa olemaan ja profiili kaventunut. Ei jatkoon.
Günes → on saanut näyttöpaikkoja, mutta ei meinaa riittää. Ei jatkoon.
Raitala → kysymysmerkki, iän myötä virheitä ja korttitili täyttynyt. Toisaalta esimerkillinen johtaja ja liideri. Siinä ja siinä... Tällä hetkellä ei selkeää mielipidettä
Olufunwa → riippuu mitä kotimarkkinoilta löytyy toppariksi. Ei kuitenkaan aivan ole vastannut odotuksia. Topparina ei pärjää Rachille ja Ojalalle ja laidalle liian hidas Jussin lähiö(botox)fudikseen
Jatkoon
Oura → lupaavat otteet, optio ehdottomasti käytettävä, vaikka taisikin juuri loukkaantua?
Ojala --> one more year!
Ryberg → tällä hetkellä raakile, mutta kuten on nähty tässä iässä kasvuharppaukset tapahtuvat kuukausissa. Seurataan.
Roma --> ilman muuta. Vaikka ei paikat kestäisikään, kuin puolikautta, niin tämä riittää
Heiskanen --> pieni "ohi-kausi" tulossa, mutta vaikka maalit jääneet tällä kaudella odottamaan itseään, niin syöttötilastoissa loistaa. Jatkoon!
Em tarkoittaisi että talvella tarvitaan ainakin:
1 uusi johtava toppari
1–2 keskikentän moottoria (jos Kabashi poistuu ja Roma epävarma.
1 varma maalintekijä piikkiin (Väyrysen tilalle).
Laidoille lisää juoksuvoimaa (jos Oura jatkaa, jää yksi slotti auki toiselle).
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.09.2025 klo 14:09:27 kirjoittanut T.Rautavaara »
|
|
|
|
|
vesikalja
Poissa
Suosikkijoukkue: HPS
|
 |
Vastaus #1156 : 15.09.2025 klo 13:22:57 |
|
Hyvää spekulaatiota. Jos saadaan vaan fiksu sopimus aikaan, niin kyllä mä Kabashiakin mukana roikuttaisin.
Jugi on myös mielenkiintoinen tapaus. Kapteeni Raitalahan puhui sopimuksensa teon yhteydessä nuorempien pelaajien mentoroinnista ja vastaavista ambitioista. Mieluusti näkisin Jukan Muden ja Mehun jatkona osana Gnisun valmennusputkea.
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.09.2025 klo 13:26:06 kirjoittanut vesikalja »
|
|
|
|
|
Patolan Pankkiiri
Poissa
|
 |
Vastaus #1157 : 15.09.2025 klo 14:20:10 |
|
Tietämättä mitään palkkatasoista, pitäisin Väyrysen. On edelleen kova painimaan hyökkäyspään pääpalloissa ja tuo arvokkaan target-tyyppisen vaihtoehdon kärkeen. Totta on, että maalimäärä tällä kaudella alhainen, mutta ehkei sitten myöskään ole saanut tarpeeksi palloja boksissa. Toki oma liikkuminenkin tähän vaikuttaa.
Ja Kabashi varauksella, riippuu sitten tietenkin miten Gabin pelaaminen kehittyy ja mitä muita pelaajia voisi olla saatavilla
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #1158 : 15.09.2025 klo 14:50:03 |
|
Kunhan nyt ensin saataisiin se ensi kauden päävalmentaja selville.
|
|
|
|
T.Rautavaara
Poissa
|
 |
Vastaus #1159 : 15.09.2025 klo 16:20:55 |
|
Kunhan nyt ensin saataisiin se ensi kauden päävalmentaja selville.
Virtanen kirjoitti lauantain Inter pelin jälkeen HS:ssa aiheesta ja suora lainaus tästä artikkelista
"Päävalmentajan sopimus on katkolla. Neuvotteluita jatkosopimuksesta on käyty pitkään, ja toimituksen tietojen perusteella Leppälahti valmentaa suurella todennäköisyydellä myös ensi kaudella Gnistanissa."Eiköhän sopimus ole julkaisua vaille valmis.... Muita nostoja samasta artikkelista Leppälahden kehityskäyrä Veikkausliiga-valmentajana on ollut nousussa ja samalla myös Gnistanin kurssi, kirjoittaa toimittaja Ari Virtanen.
Gnistanin pääsy yläloppusarjaan on todiste seuran kehittymisestä ja valmennuksen onnistumisesta.
Leppälahti on luonut Gnistanille pelillisen identiteetin, josta kannattaa pitää kiinni.
Gnistanin näkökulmasta katsottuna olisi älytöntä luopua Leppälahdesta nyt, Virtanen kirjoittaa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.09.2025 klo 16:25:53 kirjoittanut T.Rautavaara »
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #1160 : 15.09.2025 klo 16:53:31 |
|
Lyberopoulos myös kiinnitetty, joten maalivahtiosasto on lähtökohtaisesti valmis. Tynkkynen vaihtanee maisemaa ellei pelit Ogelin paidassa riitä nuoren miehen kunnianhimoa täyttämään.
Väyrysen jatkoon on hyvin kaksijakoiset mietteet. Etuna selkeästi vahva palloton pelaaminen sekä rutiini, miinuspuolena hitaua ja tietynlainen tehottomuus. Toisaalta myös ruokinta on ollut pääosin heikolla tasolla kuluvan kauden aikana. Näen kaksikossa Oura-Väyrynen ainesta olla hybä kärkipari liigatasolla, mutta ei Timistä enää ykköskärjeksi ole.
|
|
|
|
T.Rautavaara
Poissa
|
 |
Vastaus #1161 : 16.09.2025 klo 12:37:17 |
|
Käydään läpi Timin mahdollista jatkoa G-paidassa hieman tarkemmin.
Skenaario: Väyrynen jatkaa
Rooli: kokeneena hyökkääjänä, enemmän target-tyyppinen ja “pallon kiinnittäjä” kuin varsinainen maalintekijäykkönen taikka enää kovin prässipelaaja
Plussat:
Jatkuvuus: joukkue säilyttää kokeneen profiilin, joka tuntee Veikkausliigan tempon ja tuomarilinjan.
Fyysisyys: edelleen vahva pääpelaaja ja laadukas painija toppareiden kanssa. Target pelaaminen mahdollista, mutta tässäkään ei enää oikein liigan eliittiä.
Mentorointi: nuoremmat saavat mallia liikkumisesta ja sijoittumisesta, joka tärkeää. Milloin pitää painaa ja milloin osata rauhoittaa.
Miinukset:
Ei enää ykköskärjen tehoja → 3 maalia 21 peliin 2025 kertoo kaiken.
Liike hidastunut, vaikeuksia pelata selustaan tai juosta läpi nopeita toppareita vastaan.
Palkka–teho -suhde: iso kysymys. Jos Timillä on liigan keskitason kärjen palkka, hinta-laatusuhde alkaa olla heikko.
Summa: Väyrysen jatko toimii vain, jos Gnistan hankkii toisen maalintekijän, jolloin Tim on kakkoskärki tai rotaatiopelaaja. Hyvä pelaaja otteluihin, joissa tarvitaan voimaa ja pääpalloja.
Skenaario: Väyrynen ei jatka
Tilanne: Gnistan vapauttaa merkittävän osan palkkabudjetista ja etsii uuden “johtavan kärjen”.
Plussat:
Palkkabudjetti vapautuu → mahdollista hankkia nuorempi, juoksuvoimaisempi ja tehokkaampi piikki.
Pelityyli modernisoituu: Leppälahden lähiöfutis perustuu myös nopeaan prässäykseen → nuorempi hyökkääjä sopisi paremmin.
Pitkällä aikavälillä jatkuvuus: nuorempi kärki voi olla seurassa useamman kauden.
Miinukset:
Kokemuksen menetys: Väyrynen on edelleen arvokas johtaja kentällä ja kopissa. Veikkausliiga on osoittanut, että johtavia pelaajia tarvitaan kentän lisäksi myös kentän ulkopuolella
Riskihankinta: uusi hyökkääjä ei välttämättä onnistu → Väyrysen varma 5–10 maalia kaudessa jäisi ilman korvausta.
Fanien kiintymys: Tim on kuitenkin ollut yksi seuran näkyvimpiä pelaajia → lähtö herättää tunteita. Varsinkin jos myös Jugista luovutaan, niin tätä kokemusta alkaa olla erittäin hankala korvata....
Summa: Jos Timistä luovutaan, Gnistanin on löydettävä varma maalitykki → muuten riskinä on, että hyökkäys jää täysin Latosen ja Ouran harteille. Nuorista ei vielä ensi kaudella kasva mitenkään +10 maalin liiga pelureita
Korvaajat / vaihtoehdot
Jos Gnistan hakee uutta kärkeä Väyrysen tilalle tai rinnalle, realistisia profiileja voisivat olla:
Kotimarkkina:
Aleksi Paananen -tyyppiset (kokeneet liigahyökkääjät, joilla ei ole jatkoa isoissa seuroissa).
Nuoret HJK:n tai SJK:n akatemiahyökkääjät lainalle – tuoreutta ja juoksuvoimaa. Toki näitä löytyy jo nyt rosterista, eikä yksi uusi "junnu" varmasti ole optimaalisin ratkaisu.
Ulkomaalaiset:
Skandinaaviset target-hyökkääjät (Ruotsi, Norja, Tanksa), joilla nälkää näyttää Veikkausliigassa.
Afrikkalaiset piikit, joilla löytyy sekä fyysisyyttä että nopeutta – juuri sitä, mitä Leppälahden futis kaipaa.
Yhteenveto
Jatko järkevä vain, jos Väyrysen roolia rajataan → rotaatio-/kakkoskärki, ei ykkösratkaisija.
Ei jatkoa: vapauttaa rahaa, mutta vaatii onnistuneen rekryn tilalle → muuten riskinä hyökkäyspelin tason lasku.
Jos/kun Gnistan 2026 haluaa olla “top-6 varma” ja haastaa jo mitalisijoja, niin uusi kärki on käytännössä pakko hankkia. Tämä ei tosin välttämättä tarkoita että Timistä olisi pakko luopua.
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.09.2025 klo 13:34:26 kirjoittanut T.Rautavaara »
|
|
|
|
|
T.Rautavaara
Poissa
|
 |
Vastaus #1162 : 16.09.2025 klo 13:07:13 |
|
Mitä yleensä Gnistanin hyökkäyspelaamiseen / hyökkääjiin tulee, niin tämä Tuukka Kotimäen erittäin ansiokas X-postaus vajaan viikon takaa kertoo kaiken oleellisen https://x.com/tkotimaki/status/1965300456483323941Vaikka Gnistan top-6 joukkue, niin kärkipään pelaajat loistavat poissaolollaan käytännössä kaikissa tilastoissa, kun taas Cranix, Gnanou ja Ojala liigan ehdotonta eliittiä alakerran osalta. Toivottavasti Juden optio käytetään mahdollisimman pian.
|
|
|
|
Dagenham Dave
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan
|
 |
Vastaus #1163 : 16.09.2025 klo 13:52:51 |
|
Tuo hyökkääjien tilasto on kyllä aika karu.
Toisaalta onko ruokintakaan toiminut? Niin tärkeä pelaaja kuin Eremenko meille onkin, ei hän tänä vuonna ollut lainkaan samassa vireessä kuin vuosi sitten, eikä muut keskikenttämiehet varsinaisesti kunnostautuneet maalipaikkojen luomisessa. Eremenkon jatko olisi silti huikean tärkeä juttu, mutta hänelle tarvitaan joku luova kaveri rinnalle, vieläpä sellainen, joka pysyisi ehjänä. Tänä vuonna pelkoni tuosta keskikentän syvyydestä konkretisoitui Romanin ja Hännisen loukkaannuttua. Sitten muutama pelikielto esimerkiksi Bashkirov, niin tuskaisaa oli. Romanin loukkaantuminen oli jopa ennustettava, samoin kuin Bashkirovin kortiimäärät olivat ennakoitavissa. Puolustuksen kanssa korvaavia kavereita löytyi ja sitten vielä superlöytö Gnanou!!
Toiveet ensi kaudelle (nyt hetkessä keksitty): Keskikentälle luovuutta lisää. Maaleja tekevä kärki. Judelle ja Romalle jatkot. Samoin Heiskaselle.
|
|
|
|
Tähtirinta
Poissa
|
 |
Vastaus #1164 : eilen kello 07:38:31 |
|
|
|
|
|
|
|