FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.10.2025 klo 23:19:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 7 [8]
 
Kirjoittaja Aihe: Kansallinen Ykkönen 2025 - Yleiskeskustelu  (Luettu 61747 kertaa)
0 jäsentä ja 7 vierasta katselee tätä aihetta.
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #175 : 30.09.2025 klo 17:35:08


Haapasalo lähtee ennen kuin laiva uppoaa?
Ehkä olikin hyvä joukkueelle, voi nyt uudistua ja tsempata säilyttääkseen ykkösen paikkansa. Eve Kivikoski ja k-nit saavat näyttää nyt osaamisensa.
Petteri22

Paikalla Paikalla


Vastaus #176 : 30.09.2025 klo 18:47:49

Haapasalolla oli vissiin sopimus Tepsin kanssa vain tämän kauden loppuun. Eikä alkuperäinen sopimus edes kattanut nykyistä pestiä. Valmentajana ei tyttö/naispuolella ole ollut ainakaan 7 vuoteen (palloliiton sivut).
Mitä peleissä seurannut (T18SM), niin ei ole vaatimustasoa saanut kentälle siirrettyä, koska äänessä lähes koko pelin ajan. Positiivinen palaute kentälle loistaa poissaololla.
En usko että Kivikoskesta on päävalmentajaksi. Valmennustausta kuitenkin lyhyt ja nuorempien tyttöjen parissa.
Itse ihmettelen eniten Tepsin peluutuksessa maalivahdin peluutusta. Iiroista tullut Helkelä istunut paljon penkillä kun nuorempi Suokari pelannut valtaosan peleistä. Suokarilla kuitenkin suurempi kuorma kun pelannut myös T18SM.
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #177 : 30.09.2025 klo 18:56:46

Myös HJK Akatemia on julkaissut tulevan kauden valmentajat.
https://www.hjk.fi/artikkelit/naiset/hjk-naiset-akatemia/jan-berg-hjk-akatemian-paavalmentajaksi-2026/

Uutinen
Jan Berg toimii kaudella 2026 Kansallisessa Ykkösessä pelaavan HJK Akatemian päävalmentajana.

Jan Berg on valmentanut HJK:ssa joulukuusta 2019 lähtien eri ikäluokkien akatemiajoukkueissa. Kaudella 2025 Berg toimii T18 Akatemian päävalmentajana.

Ennen HJK-uraansa Berg toimi ToU:n valmennuspäällikkönä ja naisten joukkueen päävalmentajana kaudet 2014-2017. Kauden 2018 hän valmensi Vaasan Palloseurassa.

Entinen Veikkausliigapelaaja on suorittanut UEFA A -valmentajatutkinnon.

Kauden 2026 HJK Akatemian valmennus:
Päävalmentaja: Jan Berg
Valmennus: Riku Hirn, Biran Jeng, Juho Illi, Lauri Kuoppala
Suorituskykyvalmennus: Liisa-Maija Rautio, Pauliina Pitkänen
Mukatietää

Poissa Poissa


Vastaus #178 : 03.10.2025 klo 22:00:03

Onko totta, että ONS vaihtaa valmentajaa edustukseen ja B18 tyttöihin ????
blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #179 : 04.10.2025 klo 11:25:53


Eiköhän tuossa ollut kyse ihan perinteisistä potkuista, joista vain haluttiin tiedottaa positiiviseen sävyyn.

Haapasalolla oli vissiin sopimus Tepsin kanssa vain tämän kauden loppuun. Eikä alkuperäinen sopimus edes kattanut nykyistä pestiä. Valmentajana ei tyttö/naispuolella ole ollut ainakaan 7 vuoteen (palloliiton sivut).
Mitä peleissä seurannut (T18SM), niin ei ole vaatimustasoa saanut kentälle siirrettyä, koska äänessä lähes koko pelin ajan. Positiivinen palaute kentälle loistaa poissaololla.

Tuo on itseänikin ihmetyttänyt. Haapasalo huuteli alkukaudesta hyvinkin yksityiskohtaisia ohjeita mitä pallolla pitäisi seuraavaksi tehdä. Tämmöisenä tavallisena katsojana en paljoa valmennuksesta ymmärrä, mutta eihän tuo niin voi toimia, että valmentaja mikromanageroi mitä pelaaja seuraavaksi tekee ja viestii ohjeet niin, että vastustajakin kuulee onko tulossa ohitusyritys vai syöttö.

Edustusjoukkueessa ohjeiden huutelu näytti vähenevän kauden loppua kohden mutta T18-joukkueen peleissä en vastaavaa muutosta huomannut. Edustuksessa pelaajien kehonkielestä tuli viime otteluissa jo vaikutelma, ettei pelaajia edes kiinnostanut mitä sieltä huudellaan.

En usko että Kivikoskesta on päävalmentajaksi. Valmennustausta kuitenkin lyhyt ja nuorempien tyttöjen parissa.

Valmennustiimin roolituksesta ei uutisessa kerrottu mutta todennäköisesti loppukauden päävalmentaja on Tommi Tammero, jolla on tehtävästä aiempaakin kokemusta. Viime kaudellakin Tammero liittyi valmennustiimiin kesken kauden ja silloinkin edellinen päävalmentaja sai varsin nopeasti lähteä, joten historia toistaa itseään. Tammero oli myös T18-joukkueen päävalmentajana kaudet 2019-2021.

Itse ihmettelen eniten Tepsin peluutuksessa maalivahdin peluutusta. Iiroista tullut Helkelä istunut paljon penkillä kun nuorempi Suokari pelannut valtaosan peleistä. Suokarilla kuitenkin suurempi kuorma kun pelannut myös T18SM.

Lydia Suokari on noussut edustuksen ykkösveskariksi yksinkertaisesti siksi, että hän on pelannut paremmin ja tasaisemmin kuin muut veskarit. Se on sitten eri asia pitäisikö T18-joukkueessa peluuttaa jotakuta muuta. Mielestäni pitäisi. Pari viikkoa sitten niin tehtiinkin kun ottelut osuivat samalle päivälle. Silti T18 otti Klubilta psteen.
« Viimeksi muokattu: 04.10.2025 klo 11:48:41 kirjoittanut blackhawk »
paavo annikki

Poissa Poissa


Vastaus #180 : 06.10.2025 klo 15:29:34

Hongan valmentaja vaihtuu ensi kaudeksi. Uusi on HJK Akatemiasta tuleva Peetu Lepistö:
https://fchonkanaiset.fi/2025/09/peetu-lepisto-aloittaa-hongan-naisten-edustusjoukkueen-paavalmentajana-kauden-jalkeen/

Maalivahtivalmentajakin vaihtuu, kun Pasi Hilli siirtyy FC Baselin naisten joukkueen valmennustiimiin:

https://fchonkanaiset.fi/2025/10/fc-hongan-maalivahtivalmentaja-pasi-hilli-siirtyy-sveitsin-paasarjassa-pelaavan-fc-baselin-valmennustiimiin/

https://www.fcb.ch/aktuell/news/frauen/omar-adlani-cheftrainer-des-frauenteams/

paavo annikki

Poissa Poissa


Vastaus #181 : 07.10.2025 klo 14:03:18

Venla Talvitie on äänestetty Ykkösen syyskuun kuukauden pelaajaksi:

https://jpy.fi/fi/uutiset/venla-talvitie-kansallisen-ykkosen-kuukauden-pelaaja
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #182 : 09.10.2025 klo 14:50:29

Kansallinen Ykkönenkin saa uuden pokaalin. Tai ainakin sarjan voittajalle jaettavan kiertopalkinnon.



https://www.kansallinenliiga.fi/news/vuoden-ykkonen-uusi-palkinto-parhaalle-kansallisen-ykkosen-joukkueelle/

Uutinen
Kansallisen Ykkösen paras joukkue pääsee kohottamaan ilmaan Vuoden Ykkönen -nimeä kantavan palkinnon. Kummatkin palkinnot on suunnitellut kultaseppä Olli Johan Lindroos tiimeineen.

Vuosittain jaettavan palkinnon saa parhaiten Liigakarsintasarjassa sijoittuva Kansallisen Ykkösen joukkue.

Pöhinää olla pittää...
haikaran uhri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sarjataulukkofetisisti


Vastaus #183 : 09.10.2025 klo 19:05:11

Kansallinen Ykkönenkin saa uuden pokaalin. Tai ainakin sarjan voittajalle jaettavan kiertopalkinnon.

Hyvä, paitsi että oikea sarjamestari ei ole olemassa. Miten sitä juhlitaan?
Varmaan huikeat bileet, kun "hei, nyt on varma, että neljänneksi sijoitettu, mutta toiseksi paras Ykkösen joukkue, ei voi enää noustaa meidän ohitse...

Hienotunteinen keskisormi.
« Viimeksi muokattu: 09.10.2025 klo 19:08:10 kirjoittanut haikaran uhri »
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #184 : 15.10.2025 klo 23:35:16

Turun Palloseura on yhtiöittänyt naisjalkapalloilun omaan yhtiöönsä, jonka nimi on Yhdenvertainen Oy. Muutoksen keskeinen tavoite on nostaa turkulainen naisten jalkapallo takaisin Suomen huipulle.
Yhtiö on perustettu syyskuussa ja se hakee varoja toimintaansa aluksi joukkorahoituksella.

Nyt yhtiö hakee kaupallista johtajaa yhtiötä johtamaan. Toimitusjohtajaa ei yhtiöllä taida olla, vaan hallitus toiminee palkattavan henkilön pomona.
https://fc.tps.fi/uutiset/tps-jalkapallo-hakee-kovan-luokan-osaajaa-naisten-edustusjoukkueen-taustayhtion-kaupallisen-johtajan-tehtavaan/



kuomaseni

Poissa Poissa


Vastaus #185 : 16.10.2025 klo 08:49:24

Onko totta, että ONS vaihtaa valmentajaa edustukseen ja B18 tyttöihin ????

https://fc.tps.fi/uutiset/silja-lukkarinen-tpsn-naisten-ja-t18-juniorien-paavalmentajaksi-22-vuotisella-sopimuksella/
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #186 : 16.10.2025 klo 09:01:40

Onko totta, että ONS vaihtaa valmentajaa edustukseen ja B18 tyttöihin ????
Myös edustusjoukkue tiedotti ainakin Instagram-tilillään ennen FC Honka -ottelua päävalmentaja-Koskisen viimeisestä kotiottelusta joukkueen peräsimessä.

https://www.instagram.com/p/DPqTwomjZJ9/ (11.10.2025)
Uutinen
Tänään pelataan kauden viimeinen kotiottelu ja samalla myös päävalmentaja Toni Koskinen nähdään tältä erää viimeistä kertaa ONS:n kotikentällä edustusjoukkueen peräsimessä!

Pitkän linjan ONS- valmentaja Koskinen on nähty ONS:n riveissä jokaisessa edustuksenkin kotiottelussa valmennustiimissä viimeisen 6 vuoden ajan!

Nähdään tänään Castrenissa ja kiitetään samalla Tonia kuluneista vuosista!
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #187 : tänään kello 23:12:46

TPS siis säilytti paikkansa Kansallisessa Ykkösessä, suuret onnittelut!

PKKU joutuu karsimaan paikastaan Ykkösessä otteluparin HJS-Gnistan häviäjän kanssa.
Ensimmäisen pelin Gnistan voitti kotonaan 3-0 ja toinen eli ratkaiseva peli on sunnuntaina klo 14.00.
Otteluparin voittaja nousee Ykköseen.

 
Sivuja: 1 ... 7 [8]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa