FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.12.2025 klo 19:53:09 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 7 [8] 9
 
Kirjoittaja Aihe: Kansallinen Ykkönen 2025 - Yleiskeskustelu  (Luettu 70925 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #175 : 30.09.2025 klo 16:35:08


Haapasalo lähtee ennen kuin laiva uppoaa?
Ehkä olikin hyvä joukkueelle, voi nyt uudistua ja tsempata säilyttääkseen ykkösen paikkansa. Eve Kivikoski ja k-nit saavat näyttää nyt osaamisensa.
Petteri22

Poissa Poissa


Vastaus #176 : 30.09.2025 klo 17:47:49

Haapasalolla oli vissiin sopimus Tepsin kanssa vain tämän kauden loppuun. Eikä alkuperäinen sopimus edes kattanut nykyistä pestiä. Valmentajana ei tyttö/naispuolella ole ollut ainakaan 7 vuoteen (palloliiton sivut).
Mitä peleissä seurannut (T18SM), niin ei ole vaatimustasoa saanut kentälle siirrettyä, koska äänessä lähes koko pelin ajan. Positiivinen palaute kentälle loistaa poissaololla.
En usko että Kivikoskesta on päävalmentajaksi. Valmennustausta kuitenkin lyhyt ja nuorempien tyttöjen parissa.
Itse ihmettelen eniten Tepsin peluutuksessa maalivahdin peluutusta. Iiroista tullut Helkelä istunut paljon penkillä kun nuorempi Suokari pelannut valtaosan peleistä. Suokarilla kuitenkin suurempi kuorma kun pelannut myös T18SM.
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #177 : 30.09.2025 klo 17:56:46

Myös HJK Akatemia on julkaissut tulevan kauden valmentajat.
https://www.hjk.fi/artikkelit/naiset/hjk-naiset-akatemia/jan-berg-hjk-akatemian-paavalmentajaksi-2026/

Uutinen
Jan Berg toimii kaudella 2026 Kansallisessa Ykkösessä pelaavan HJK Akatemian päävalmentajana.

Jan Berg on valmentanut HJK:ssa joulukuusta 2019 lähtien eri ikäluokkien akatemiajoukkueissa. Kaudella 2025 Berg toimii T18 Akatemian päävalmentajana.

Ennen HJK-uraansa Berg toimi ToU:n valmennuspäällikkönä ja naisten joukkueen päävalmentajana kaudet 2014-2017. Kauden 2018 hän valmensi Vaasan Palloseurassa.

Entinen Veikkausliigapelaaja on suorittanut UEFA A -valmentajatutkinnon.

Kauden 2026 HJK Akatemian valmennus:
Päävalmentaja: Jan Berg
Valmennus: Riku Hirn, Biran Jeng, Juho Illi, Lauri Kuoppala
Suorituskykyvalmennus: Liisa-Maija Rautio, Pauliina Pitkänen
Mukatietää

Poissa Poissa


Vastaus #178 : 03.10.2025 klo 21:00:03

Onko totta, että ONS vaihtaa valmentajaa edustukseen ja B18 tyttöihin ????
blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #179 : 04.10.2025 klo 10:25:53


Eiköhän tuossa ollut kyse ihan perinteisistä potkuista, joista vain haluttiin tiedottaa positiiviseen sävyyn.

Haapasalolla oli vissiin sopimus Tepsin kanssa vain tämän kauden loppuun. Eikä alkuperäinen sopimus edes kattanut nykyistä pestiä. Valmentajana ei tyttö/naispuolella ole ollut ainakaan 7 vuoteen (palloliiton sivut).
Mitä peleissä seurannut (T18SM), niin ei ole vaatimustasoa saanut kentälle siirrettyä, koska äänessä lähes koko pelin ajan. Positiivinen palaute kentälle loistaa poissaololla.

Tuo on itseänikin ihmetyttänyt. Haapasalo huuteli alkukaudesta hyvinkin yksityiskohtaisia ohjeita mitä pallolla pitäisi seuraavaksi tehdä. Tämmöisenä tavallisena katsojana en paljoa valmennuksesta ymmärrä, mutta eihän tuo niin voi toimia, että valmentaja mikromanageroi mitä pelaaja seuraavaksi tekee ja viestii ohjeet niin, että vastustajakin kuulee onko tulossa ohitusyritys vai syöttö.

Edustusjoukkueessa ohjeiden huutelu näytti vähenevän kauden loppua kohden mutta T18-joukkueen peleissä en vastaavaa muutosta huomannut. Edustuksessa pelaajien kehonkielestä tuli viime otteluissa jo vaikutelma, ettei pelaajia edes kiinnostanut mitä sieltä huudellaan.

En usko että Kivikoskesta on päävalmentajaksi. Valmennustausta kuitenkin lyhyt ja nuorempien tyttöjen parissa.

Valmennustiimin roolituksesta ei uutisessa kerrottu mutta todennäköisesti loppukauden päävalmentaja on Tommi Tammero, jolla on tehtävästä aiempaakin kokemusta. Viime kaudellakin Tammero liittyi valmennustiimiin kesken kauden ja silloinkin edellinen päävalmentaja sai varsin nopeasti lähteä, joten historia toistaa itseään. Tammero oli myös T18-joukkueen päävalmentajana kaudet 2019-2021.

Itse ihmettelen eniten Tepsin peluutuksessa maalivahdin peluutusta. Iiroista tullut Helkelä istunut paljon penkillä kun nuorempi Suokari pelannut valtaosan peleistä. Suokarilla kuitenkin suurempi kuorma kun pelannut myös T18SM.

Lydia Suokari on noussut edustuksen ykkösveskariksi yksinkertaisesti siksi, että hän on pelannut paremmin ja tasaisemmin kuin muut veskarit. Se on sitten eri asia pitäisikö T18-joukkueessa peluuttaa jotakuta muuta. Mielestäni pitäisi. Pari viikkoa sitten niin tehtiinkin kun ottelut osuivat samalle päivälle. Silti T18 otti Klubilta psteen.
« Viimeksi muokattu: 04.10.2025 klo 10:48:41 kirjoittanut blackhawk »
paavo annikki

Poissa Poissa


Vastaus #180 : 06.10.2025 klo 14:29:34

Hongan valmentaja vaihtuu ensi kaudeksi. Uusi on HJK Akatemiasta tuleva Peetu Lepistö:
https://fchonkanaiset.fi/2025/09/peetu-lepisto-aloittaa-hongan-naisten-edustusjoukkueen-paavalmentajana-kauden-jalkeen/

Maalivahtivalmentajakin vaihtuu, kun Pasi Hilli siirtyy FC Baselin naisten joukkueen valmennustiimiin:

https://fchonkanaiset.fi/2025/10/fc-hongan-maalivahtivalmentaja-pasi-hilli-siirtyy-sveitsin-paasarjassa-pelaavan-fc-baselin-valmennustiimiin/

https://www.fcb.ch/aktuell/news/frauen/omar-adlani-cheftrainer-des-frauenteams/

paavo annikki

Poissa Poissa


Vastaus #181 : 07.10.2025 klo 13:03:18

Venla Talvitie on äänestetty Ykkösen syyskuun kuukauden pelaajaksi:

https://jpy.fi/fi/uutiset/venla-talvitie-kansallisen-ykkosen-kuukauden-pelaaja
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #182 : 09.10.2025 klo 13:50:29

Kansallinen Ykkönenkin saa uuden pokaalin. Tai ainakin sarjan voittajalle jaettavan kiertopalkinnon.



https://www.kansallinenliiga.fi/news/vuoden-ykkonen-uusi-palkinto-parhaalle-kansallisen-ykkosen-joukkueelle/

Uutinen
Kansallisen Ykkösen paras joukkue pääsee kohottamaan ilmaan Vuoden Ykkönen -nimeä kantavan palkinnon. Kummatkin palkinnot on suunnitellut kultaseppä Olli Johan Lindroos tiimeineen.

Vuosittain jaettavan palkinnon saa parhaiten Liigakarsintasarjassa sijoittuva Kansallisen Ykkösen joukkue.

Pöhinää olla pittää...
haikaran uhri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sarjataulukkofetisisti


Vastaus #183 : 09.10.2025 klo 18:05:11

Kansallinen Ykkönenkin saa uuden pokaalin. Tai ainakin sarjan voittajalle jaettavan kiertopalkinnon.

Hyvä, paitsi että oikea sarjamestari ei ole olemassa. Miten sitä juhlitaan?
Varmaan huikeat bileet, kun "hei, nyt on varma, että neljänneksi sijoitettu, mutta toiseksi paras Ykkösen joukkue, ei voi enää noustaa meidän ohitse...

Hienotunteinen keskisormi.
« Viimeksi muokattu: 09.10.2025 klo 18:08:10 kirjoittanut haikaran uhri »
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #184 : 15.10.2025 klo 22:35:16

Turun Palloseura on yhtiöittänyt naisjalkapalloilun omaan yhtiöönsä, jonka nimi on Yhdenvertainen Oy. Muutoksen keskeinen tavoite on nostaa turkulainen naisten jalkapallo takaisin Suomen huipulle.
Yhtiö on perustettu syyskuussa ja se hakee varoja toimintaansa aluksi joukkorahoituksella.

Nyt yhtiö hakee kaupallista johtajaa yhtiötä johtamaan. Toimitusjohtajaa ei yhtiöllä taida olla, vaan hallitus toiminee palkattavan henkilön pomona.
https://fc.tps.fi/uutiset/tps-jalkapallo-hakee-kovan-luokan-osaajaa-naisten-edustusjoukkueen-taustayhtion-kaupallisen-johtajan-tehtavaan/



kuomaseni

Poissa Poissa


Vastaus #185 : 16.10.2025 klo 07:49:24

Onko totta, että ONS vaihtaa valmentajaa edustukseen ja B18 tyttöihin ????

https://fc.tps.fi/uutiset/silja-lukkarinen-tpsn-naisten-ja-t18-juniorien-paavalmentajaksi-22-vuotisella-sopimuksella/
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #186 : 16.10.2025 klo 08:01:40

Onko totta, että ONS vaihtaa valmentajaa edustukseen ja B18 tyttöihin ????
Myös edustusjoukkue tiedotti ainakin Instagram-tilillään ennen FC Honka -ottelua päävalmentaja-Koskisen viimeisestä kotiottelusta joukkueen peräsimessä.

https://www.instagram.com/p/DPqTwomjZJ9/ (11.10.2025)
Uutinen
Tänään pelataan kauden viimeinen kotiottelu ja samalla myös päävalmentaja Toni Koskinen nähdään tältä erää viimeistä kertaa ONS:n kotikentällä edustusjoukkueen peräsimessä!

Pitkän linjan ONS- valmentaja Koskinen on nähty ONS:n riveissä jokaisessa edustuksenkin kotiottelussa valmennustiimissä viimeisen 6 vuoden ajan!

Nähdään tänään Castrenissa ja kiitetään samalla Tonia kuluneista vuosista!
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #187 : 18.10.2025 klo 22:12:46

TPS siis säilytti paikkansa Kansallisessa Ykkösessä, suuret onnittelut!

PKKU joutuu karsimaan paikastaan Ykkösessä otteluparin HJS-Gnistan häviäjän kanssa.
Ensimmäisen pelin Gnistan voitti kotonaan 3-0 ja toinen eli ratkaiseva peli on sunnuntaina klo 14.00.
Otteluparin voittaja nousee Ykköseen.
#9

Poissa Poissa


Vastaus #188 : 19.10.2025 klo 02:50:16

Gnistanin naisille tänään voitto ja karsijat HJS-PKKU.
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #189 : 19.10.2025 klo 10:29:06

Gnistanin naisille tänään voitto ja karsijat HJS-PKKU.
Tasurikin riittää tai max. kahden maalin tappio.
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #190 : 19.10.2025 klo 10:37:27

Suora nousija ratkeaa tosiaan kahden ottelun yhteistuloksella ja Gnistan voitti ensimmäisen osaottelun kotonaan 3–0. HJS:n pitää siis voittaa Hämeenlinnassa vähintään kolmella maalilla. Kolmen maalin voitto tarkoittaisi jatko-ottelua ja mahdollista rangaistuspotkukilpailua.

Tässä vielä tulospalvelusta tarkemmin:

Uutinen
Nousukarsinta, vaihe 2: Nousukarsinnan ensimmäisen vaiheen voittaneet joukkueet pelaavat kaksiosaisen karsinnan, jonka ottelujärjestys arvotaan. Karsinnassa ei ole voimassa vierasmaalisääntöä. Mikäli maalit ovat kahden ottelun jälkeen tasan, pelataan heti toisen osaottelun päätteeksi jatko-ottelu, jonka pituus on 2 x 15 minuuttia. Voittaja on jatko-ottelussa enemmän maaleja tehnyt joukkue. Jos jatko-ottelun jälkeen maalit ovat edelleen tasan, suoritetaan rangaistuspotkukilpailu. Otteluparin voittaja nousee Kansalliseen Ykköseen kaudelle 2026.

Otteluparin häviäjä pelaa Kansallisen Ykkösen kokonaiskilpailun 9. sijoittunutta vastaan yhdestä paikasta Kansalliseen Ykköseen kaudelle 2026 kaksiosaisessa karsinnassa*.

*Karsinnan ensimmäinen osaottelu pelataan Naisten Kakkosen joukkueen kotiotteluna. Mikäli maalit ovat kahden ottelun jälkeen tasan, pelataan heti toisen osaottelun päätteeksi jatko-ottelu, jonka pituus on 2 x 15 minuuttia. Voittaja on jatko-ottelussa enemmän maaleja tehnyt joukkue. Jos jatko-ottelun jälkeen maalit ovat edelleen tasan, suoritetaan rangaistuspotkukilpailu.

https://tulospalvelu.palloliitto.fi/category/N2!spljp25/group/5/
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #191 : 19.10.2025 klo 15:49:13

Gnistanin naisille tänään voitto ja karsijat HJS-PKKU.
Gnistan vei 2-4 ja nousi Ykköseen ensi kaudeksi.
Ja HJS-PKKU pelaavat kaksiosaisen karsinnan viimeisestä Ykkösen paikasta.
#9

Poissa Poissa


Vastaus #192 : 19.10.2025 klo 16:03:42

Onnittelut noususta IF Gnistanin pelaajille ja taustajoukoille.
blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #193 : 19.10.2025 klo 16:58:51

Ja HJS-PKKU pelaavat kaksiosaisen karsinnan viimeisestä Ykkösen paikasta.

Tepsi olisi karsintoihin joutuessaan antanut hieman tasoitusta, sillä toinen toppareista olisi ollut molemmat ottelut pelikiellossa ja paras hyökkääjä U19-maajoukkueen mukana. Parempi olikin välttää karsinnat. Niistä on huonoja kokemuksia toissa kaudelta.
paavo annikki

Poissa Poissa


Vastaus #194 : 23.10.2025 klo 22:24:55

Tänään pelattu ensimmäinen Ykkösen nousukarsintaottelu päättyi tasan.

HJS - PKKU 1-1 (1-0)
20. Haapala 1-0
68. Merjamo 1-1

Toinen ottelu pelataan sunnuntaina 26.10. klo 13.
Pelipaikkana oleva Tekova Areena (halli) ei ainakaan oman kokemuksen mukaan ole erityisen mukava paikka katsoa jalkapalloa.
« Viimeksi muokattu: 23.10.2025 klo 22:59:55 kirjoittanut paavo annikki »
blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #195 : 23.10.2025 klo 22:56:33

Toinen ottelu pelataan sunnuntaina 26.10. klo 13.
Pelipaikkana oleva Tekova Areena ei ainakaan oman kokemuksen mukaan ole erityisen mukava paikka katsoa jalkapalloa.

Siellähän on katsomo vain toisessa päädyssä (tai ainakin helmikuussa oli). Enemmän tuo on suunniteltu talviharjoitteluhalliksi kuin ottelutapahtumien järjestämiseen.
Futismutsix2

Poissa Poissa


Vastaus #196 : 24.10.2025 klo 06:06:41

Tänään pelattu ensimmäinen Ykkösen nousukarsintaottelu päättyi tasan.

HJS - PKKU 1-1 (1-0)
20. Haapala 1-0
68. Merjamo 1-1

Toinen ottelu pelataan sunnuntaina 26.10. klo 13.
Pelipaikkana oleva Tekova Areena (halli) ei ainakaan oman kokemuksen mukaan ole erityisen mukava paikka katsoa jalkapalloa.

Hämmästelin, että tuonne pitää ostaa liput jos haluaa katsomaan peliä vaikkei ole edes kunnon katsomoa.
BEAT!!

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #197 : 25.10.2025 klo 07:10:27

ILVES - PK-35 kuvina
https://futisforum2.org/index.php?topic=281283.0
Jäyhä Jököttäjä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jäps, HIFK 2-4


Vastaus #198 : 25.10.2025 klo 10:09:41

Hämmästelin, että tuonne pitää ostaa liput jos haluaa katsomaan peliä vaikkei ole edes kunnon katsomoa.

Huomenna rollaattorin kanssa paikalle. Pitäähän tämä nähdä ja kannustaa miten pystyy.
Järjestäjän  vastauksen mukaan johonkin kakkoskerrokseen pääsee hissillä, mutta ei taattua täyttä näköyhteyttä.

Sekin kelpaa.
ohilaukaus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Savo AC


Vastaus #199 : 26.10.2025 klo 11:37:28

Tänään uskoisin paljon pelissä olevan myös Kotkan naisilla, vaikka peliä ei olekaan. Jos miehet tippuu liigasta niin vaikuttanee myös naisten puolen panoksiin ja euroihin.

 
Sivuja: 1 ... 7 [8] 9
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa