FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.08.2025 klo 02:57:08 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 91 [92] 93
 
Kirjoittaja Aihe: FC Inter 2025 - Vesku rempallaan  (Luettu 416141 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
6-paikka

Poissa Poissa


Vastaus #2275 : eilen kello 01:12:03

Moi! Tarkotin et ensin se ja sitten ehkä muuta kuten europaikka, mut et ekaks se top6 semmone ihan must tähän kauteen koska tekivät tän uudistuksen tälle kaudelle tuplapeleistä ja sit sen jälkee europaikka olis tosi kova, siihen on hyvät näkymät, mut et kuten Vesakin totes, mennää peli kerrallaa.



Minun mielestäni huonosti sanottu. Itse olen Liigacupin välierästä asti sanonut, että tällä kaudella taistellaan mestaruudesta ja that's it. Me ei olla mikään Ilves joka nöyristelee.
Max Krabber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #2276 : eilen kello 01:41:57

Veikkausliiga on tällä hetkellä ihan todella jännässä tilanteessa, kun kaikilla ryhmillä on joka pelissä all in-tilanne. Kärkijoukkueet  totta kai mutta keskivaiheilla kutossijassa on kiinni kolme tai neljä joukkuetta ja toisaalta seiskaksi jääväkin voi vielä imeytyä putoamistaisteluun. Huikeaa, kun joka matsiin täytyy lähteä ykkösillä!
Uhooja

Poissa Poissa


Vastaus #2277 : eilen kello 02:12:24

We may never lose again?

ACO ja kupsi hoidetaan, niin tulee aika kiimainen tampere away



https://interinkannattajat.yhdistysavain.fi/vieraspelit/



Täältä mukaan reissuun :)


« Viimeksi muokattu: eilen kello 02:31:18 kirjoittanut Uhooja »
FC1

Poissa Poissa


Vastaus #2278 : eilen kello 09:28:10

Kokoajanhan niitä etsitään. Ei kai nämä keskenkuntoiset Tauriaiset muuten tässä vaiheessa kautta tuolla treeneissä notkuisi.

Eilisen kokonisuudessan vallan hienon matsin jälkeen, nostetaan rämä viesti esille, nyt myös nimittäin Innanen huhuilee Tauriaisesta.

Tuosta nykyisestä joukkueesta saattaa lähteä koko keskikentän kolmikko Ampofo, Krebs ja Kouame. Lisäksi myös Granlundin, Niskan ja Legbon.

Tauriainen pystyy stunttaamaan myös kk-keskustassa.



Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #2279 : eilen kello 10:32:05

Vasaralle heinäkuun valinta kuukauden valmentajaksi. Joukkueeseen valittiin Krebs, Huuhtanen, Straalman, Kuittinen ja Kouame joten parista paskasta tasurista huolimatta aika mallikas kuukausi sinimustilta jos muita liigapelaajia on uskominen.
Hikipisara

Poissa Poissa


Vastaus #2280 : eilen kello 10:40:59



https://interinkannattajat.yhdistysavain.fi/vieraspelit/



Täältä mukaan reissuun :)

Nyt pelataan aika isoista pisteistä.
Nyt kaikki in. Minulle pettymys jos alle 200 jää.  Kyllä perjantaina pitäisi alkaa 35xx yleisömäärä ( jos vähän kiinnostaa)

Sepi Häpykukkula

Poissa Poissa


Vastaus #2281 : eilen kello 10:55:01

Niskalla ja Hämiksellä seuran optiot käyttämättä? Nuo voisi lyödä kiinni niin näyttäisi ensi kaudenkin alakerta jo nyt ihan kivalta.
Keskikentästä ei osaa sanoa yhtään mitään, sen verran on kiinnostusta ja/tai soppareita katkolla.
Hyökkäyksessä Essomballa ja Botuella sopparit ensi kaudesta.

Mitähän tekee Krebs, Ampofo ja Legbo :o Kaikille vaan jatkoa jos vaan kelpaa ja Bartille myös!
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #2282 : eilen kello 11:01:30

Niskalla ja Hämiksellä seuran optiot käyttämättä? Nuo voisi lyödä kiinni niin näyttäisi ensi kaudenkin alakerta jo nyt ihan kivalta.
Keskikentästä ei osaa sanoa yhtään mitään, sen verran on kiinnostusta ja/tai soppareita katkolla.
Hyökkäyksessä Essomballa ja Botuella sopparit ensi kaudesta.

Mitähän tekee Krebs, Ampofo ja Legbo :o Kaikille vaan jatkoa jos vaan kelpaa ja Bartille myös!

Hämis nyt saa sopparin jos miehestä itsestään siltä tuntuu henkisellä ja fyysisellä puolella. Niskan optio olisi kiva ihan vaan senkin vuoksi että talvella voisi tulla siirtosummaa mahdollisen siirron myötä ja vähintään sitten pelipaikkansa eliittiin koko sarjassa kuuluva kaveri olisi kiinnitetty ainakin ensi kesään asti jos ei muuten.

Keskikentän keskusta tulee olemaan kovan myllerryksen edessä. YK on tosiaan ainoa jolla on varmasti sopparia (Kouamea en enää laske näihin kun lähtökuoppaa on kaivettu jo viime tammikuusta lähtien) mutta eiköhän ainakin Järvisen optiovuosi oteta käyttöön vähän niin kuin paikkaamaan tämä loukin takia ns. menetetty kausi. Suomen rajojen sisällä Krebs taitaa mennä sinne mihin Veskukin menee, ja miehen omien sanojen mukaan ei todellakaan ole mikään kiire pois Turusta, tai etenkään Suomesta vielä nyt kun jälkikasvun kanssa ei jaksa alkaa mitään isompia muuttokuormia alkaa organisoimaan.
Hilpitappi

Poissa Poissa


Vastaus #2283 : eilen kello 11:31:12


Ehdottomasti tänne kaikki mukaan, kärki matsi ja kaikki tuki on tarpeen. Kaverit ja kaverin kaverit mukaan ja vallataan tammela ja palkitaan joukkue loistavalla kannatuksella!!
Interturku

Poissa Poissa


Vastaus #2284 : eilen kello 11:41:02

Minun mielestäni huonosti sanottu. Itse olen Liigacupin välierästä asti sanonut, että tällä kaudella taistellaan mestaruudesta ja that's it. Me ei olla mikään Ilves joka nöyristelee.

Selvä.

Mullaki oli aikoinaa toi uhoomisvaihe, mut sen jälkee nähny ja kokenu paljon asioita, sekä ymmärtänyt juttuja.

Ilves tekemisessään kokonaisvaltasesti paljon meit edel, et ota ihan rauhas vaa, ja tue seuraa.

Ylos
Hjallis1

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MÓ


Vastaus #2285 : eilen kello 11:59:56


Samaan sarjaan voidaan laskea Krebsin kiivas palaute Tuomisen kävelystä. Jokainen jotain joskus pelannut tietää, että kun pelaajien oma vaatimustaso on toinen toisiaan kohtaan riittävän korkealla ja joukkueessa on positiivinen toinen toistensa perseelle potkimisen kulttuuri, niin tämä korreloi yleensä myös sarjataulukon kanssa.



Ymmärtääkseni antoi palautetta siitä kun edellisessä tilanteessa Jasse meni hukkaamaan pallon vastustajalle, joka sitten pääsi vastahyökköykseen ja tästä seuranneesta kaaoksesta Klubi sai rankkarin.
Jasselta junnumaisen höntyilevä suoritus ja näissä tilanteissa ihme ja kumma Botue on ollut parempi.
Kuisma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 261008 | 151119


Vastaus #2286 : eilen kello 12:20:02

Jasselta junnumaisen höntyilevä suoritus ja näissä tilanteissa ihme ja kumma Botue on ollut parempi.
Juhani Ojalan maali jo unohtunut?
Interturku

Poissa Poissa


Vastaus #2287 : eilen kello 12:39:40

”Hämis nyt saa sopparin jos miehestä itsestään siltä tuntuu henkisellä ja fyysisellä puolella. Niskan optio olisi kiva ihan vaan senkin vuoksi että talvella voisi tulla siirtosummaa mahdollisen siirron myötä ja vähintään sitten pelipaikkansa eliittiin koko sarjassa kuuluva kaveri olisi kiinnitetty ainakin ensi kesään asti jos ei muuten.”

Kait Niskan optionkäyttö nyt on yhtä selvää, ku Essomban oli? Voisko sen muuttaa jopa kaksivuotiseksi uudeksi lapuksi?

Krebs Ylos


Siirtosumma, myynti jne täst on kyl tullu joku tän hetken saarna.

Joo tietenki, mut et lähtökohtasesti kans meijä edaril mahollisemman hyvää panoo ja joskus ehkä viäl jotai omaaki sisäl ylös?


Benkku lähti ilmaseks. Ketting jollai naurettaval. Molemmat kesken kauden. Noist ajoist ollaa varmaa opittu.

Djoully oli vaikee, mut meni läpi esim Wissin, Turusen Teemun ja Paasolaisen avulla, KIITOS HEILLE ja Mäki jäi nuolee näppejään. Taas.


Kemppaisen Lauri on kullanarvoinen tuol toimistol. Vuodest toisee. Ylos




« Viimeksi muokattu: eilen kello 12:45:58 kirjoittanut Interturku »
Petsari

Poissa Poissa


Vastaus #2288 : eilen kello 12:41:14

Vähän harmittaa, että TS:n paperiversiossa olevan ottelujutun otsikko ei pidä paikkaansa:
Lainaus
Inter teki historiaa ja otti 18. peräkkäisen voiton.
Scholesin uima-allas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ITÄPÄÄTY


Vastaus #2289 : eilen kello 13:04:51

Vähän harmittaa, että TS:n paperiversiossa olevan ottelujutun otsikko ei pidä paikkaansa:

Nettijuttuun olivat sentään otsikon korjanneet :D

Ilmoittautukaas kaikki Tammelaan ja pyytäkää kaverinne mukaan. Tulee huikea tapahtuma.
Wissi

Poissa Poissa


Vastaus #2290 : eilen kello 13:12:09

Lainaus
Huippuvalmentajan jatko selvillä – HJK:lle tyhjä arpa

Vesa Vasara on MTV Urheilun tietojen mukaan solmimassa jatkosopimuksen FC Interin kanssa.

Timo Innanen
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/huippuvalmentajan-jatko-selvilla-hjk-lle-tyhja-arpa/9199836
Sepi Häpykukkula

Poissa Poissa


Vastaus #2291 : eilen kello 13:19:46

Ylos Sitten se Krebsin jatko myös eetteriin jos KSP:a on uskominen.

Toimisto voisi aloittaa perjantain rummutuksen. Lomat on lusittu, koulut alkaneet, perjantai, kiimainen voitto takana, ei ole liian kuuma eikä liian kylmä. 4 tonnia pitäisi saada rikki vaikka miten on putoajakanditaatti vastassa.
E. Lisäksi kotipeleistä tulee perjantain jälkeen useamman viikon tauko
« Viimeksi muokattu: eilen kello 13:49:29 kirjoittanut Sepi Häpykukkula »
Nelson Mandela

Poissa Poissa


Vastaus #2292 : eilen kello 13:27:26


Uutinen
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011408044.html
Kommentti: HJK:n on palkattava Vesa Vasara seuraavaksi päävalmentajaksi

Jalkapallo|Vesa Vasara on HJK:lle täsmälleen sitä, mitä seura nyt tarvitsee, kirjoittaa Tuukka Kotimäki.

:D

Zlatanic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GPR FC, futsal, Marcus "Mace" Forss ja Sirbi.


Vastaus #2293 : eilen kello 13:31:20

Krebs ainakin laukoi jossain tämän/edellis viikon lehtijutussa, että hakee paikkaa kovemmissa sarjoissa. Joten jatkoa saadaan varmaan odotella talvikuukausille ja ensi vuoden pre-seasonille. Itse löisin isoa monen vuoden sopparia käteen empimättä. Olin alussa hieman skeptinen kun saapui, mutta olin todella väärässä. Upea pelaaja.
Max Krabber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #2294 : eilen kello 13:49:00

Vasaralle heinäkuun valinta kuukauden valmentajaksi. Joukkueeseen valittiin Krebs, Huuhtanen, Straalman, Kuittinen ja Kouame joten parista paskasta tasurista huolimatta aika mallikas kuukausi sinimustilta jos muita liigapelaajia on uskominen.

Heinäkuun joukkue oli kiitettävän sinimusta. Onkohan ollut joskus aikanaan Furkan, Pänän, Ojala ja kumppaneiden aikana viimeksi?
Rantis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Itäpääty Turku


Vastaus #2295 : eilen kello 14:00:05


Todella helpottava uutinen, toivottavasti pitää paikkansa.
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #2296 : eilen kello 16:32:40

Heinäkuun joukkue oli kiitettävän sinimusta. Onkohan ollut joskus aikanaan Furkan, Pänän, Ojala ja kumppaneiden aikana viimeksi?

Taisi silloin 2019 olla Furu, Valencic, Henkka, Ojala ja Hämis samaan aikaan jonain kuukautena? Erittäin suuri todennäköisyys on sille että muistan pitkin vittuja mutta tuollainen hatara muistikuva on että jossain siinä alkusyksystä taisi olla paljon valintoja yhteen kuukauteen.

Vasaran jatko olisi kyllä aivan hienon mahtava juttu mutta vaikka Innasella onkin tämän maan laajin pikkulintuverkosto niin en tuuleta ennen kun seura itse asiasta tiedottaa. Siitä onkin aikaa kun on viimeksi valmennuksen jatkosopparista Inter saanut tiedotettua. Riven yhden vuoden jatko 2022 kaudelle taitaa olla viimeisin.

Kait Niskan optionkäyttö nyt on yhtä selvää, ku Essomban oli? Voisko sen muuttaa jopa kaksivuotiseksi uudeksi lapuksi?

Optioissa on aina vähän vaikeaa meidän tavisten silmiin se että julkisuuteen harvemmin mainitaan että onko kyseessä seuran optio vai molempien osapuolten. Seuran optiollahan Niskan diili varmasti otettiin käytäntöön siinä vaiheessa kun kaveri iski jo kolmatta maaliaan tälle kaudelle, mutta jos option käynnistäminen vaatii molempien suostumuksen niin siinä vaiheessa se on usein pelaajasta itsestään kiinni ja Niskakin varmasti tietää että tarjouksia saattaa tätä menoa kauden jälkeen tulla muualtakin kuin vaan HJK:sta.
« Viimeksi muokattu: eilen kello 16:41:21 kirjoittanut Kim Suomisen ponnari »
Interturku

Poissa Poissa


Vastaus #2297 : eilen kello 16:37:27

Uutinen
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011408044.html
Kommentti: HJK:n on palkattava Vesa Vasara seuraavaksi päävalmentajaksi

Jalkapallo|Vesa Vasara on HJK:lle täsmälleen sitä, mitä seura nyt tarvitsee, kirjoittaa Tuukka Kotimäki.

:D



”Suomalaisvalmentajien menestystarinoille on tyypillistä vahva työparina toimiminen, ja Vasaralta löytyy valmis luottomies. Jo vuosia Vasaran oikeana kätenä toiminut Riku Paularinne on sitä, mitä Vasara oli aikanaan Lehkosuolle.”

Kyllä ja Miika Salmelle myös suuri hatunnosto, erittäin hyvä valmentaja.

Ylos
Mara7

Poissa Poissa


Vastaus #2298 : eilen kello 17:52:30

Optioissa on aina vähän vaikeaa meidän tavisten silmiin se että julkisuuteen harvemmin mainitaan että onko kyseessä seuran optio vai molempien osapuolten. Seuran optiollahan Niskan diili varmasti otettiin käytäntöön siinä vaiheessa kun kaveri iski jo kolmatta maaliaan tälle kaudelle, mutta jos option käynnistäminen vaatii molempien suostumuksen niin siinä vaiheessa se on usein pelaajasta itsestään kiinni ja Niskakin varmasti tietää että tarjouksia saattaa tätä menoa kauden jälkeen tulla muualtakin kuin vaan HJK:sta.

Onko joku joskus tehnyt sellaisen optiosopimuksen joka vaatii molempien suostumuksen? Miten sellainen optio eroaa siitä että sopimus vain loppuu ja aletaan neuvottelemaan uutta sopimusta?
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #2299 : eilen kello 17:57:47

Onko joku joskus tehnyt sellaisen optiosopimuksen joka vaatii molempien suostumuksen? Miten sellainen optio eroaa siitä että sopimus vain loppuu ja aletaan neuvottelemaan uutta sopimusta?

Onhan noita nähty ja kuultu että pelaaja X on kieltäytynyt seuran optiosta. Harvinaisia ne on mutta aina välillä niitäkin tulee vastaan.

Ero tulee käytännössä siitä että kun Niskalle nyt on sorvattu viime vuoden lopulla soppari tälle kaudelle joka sisältää option kaudesta 2026, niin siinä optiokaudessa on myös palkka mainittuna. Jos kuitenkin Niska haluaakin reilusti tuota sopparin optiovuoteen merkattua isompaa palkkaa niin sitten joko neuvotellaan uusi soppari tai sitten jätetään optiovuosi käyttämättä (jos siis option on molempien osapuolten eikä pelkästään seuran) ja kuunnellaan tarjouksia muualta.

 
Sivuja: 1 ... 91 [92] 93
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa