Nordicist
Paikalla
|
 |
Vastaus #1850 : 14.05.2025 klo 12:40:05 |
|
Ja 6. Kierros myös kotona jos ja kun VJS hoidetaan. Vastassa HJS tai PK35  Hirveä tuuri tämän vuoden arvonnoissa. Eikö noiden jälkeen oltaisi jo 8 joukossa ja kolmella voitolla eurooppaan. Ols kun hoitaa tuosta oman polkunsa, niin seitsemännellä kierroksella pelataan sitten seuran sisäinen höntsä ja eurooppa on jo kahden voiton päässä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.05.2025 klo 12:51:39 kirjoittanut Nordicist »
|
|
|
|
|
Vakituinen
Poissa
|
 |
Vastaus #1851 : 14.05.2025 klo 13:03:34 |
|
Hirveä tuuri tämän vuoden arvonnoissa. Eikö noiden jälkeen oltaisi jo 8 joukossa ja kolmella voitolla eurooppaan.
Ols kun hoitaa tuosta oman polkunsa, niin seitsemännellä kierroksella pelataan sitten seuran sisäinen höntsä ja eurooppa on jo kahden voiton päässä.
On kyllä hyvä säkä. Menispä niin!
|
|
|
|
Vihuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Academic Club Oulu
|
 |
Vastaus #1852 : 14.05.2025 klo 13:48:25 |
|
Ilves 2023 mallilla sarjassa niukin naukin säilyminen ja vitullisella arpaonnella ja ainoiden järkevien vastaan tulleiden joukkueiden sisäisillä kriiseillä cupin voittoon
|
|
|
|
Finnish Kebab
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, AC Oulu
|
 |
Vastaus #1853 : 14.05.2025 klo 16:26:06 |
|
Ensi kaudella Ykkösliigaa ja eurokarsintoja, let's mennään.  Noh, en nyt oikeasti sarjapaikan puolesta pelkää (vielä).
|
|
|
|
RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #1854 : 14.05.2025 klo 16:34:48 |
|
Ols kun hoitaa tuosta oman polkunsa, niin seitsemännellä kierroksella pelataan sitten seuran sisäinen höntsä ja eurooppa on jo kahden voiton päässä.
Sitten tehdään vuoden 2022 Ilvekset ja hävitään omalle kakkosjoukkueelle. https://www.ruutu.fi/video/4086005
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.05.2025 klo 17:12:09 kirjoittanut RiukulehtoII »
|
|
|
|
|
Teppanan Nurmela
Paikalla
|
 |
Vastaus #1855 : 14.05.2025 klo 20:48:52 |
|
Toimistolle terveisiä, että näitä koripallo-osaston uutisia ei välttämättä tarvitse jakaa myös jalkapallo-osaston sometileille.
|
|
|
|
Nigel Kugelschfeir
Paikalla
|
 |
Vastaus #1856 : 14.05.2025 klo 21:24:13 |
|
Ne on niitä kuuluisia synergiaetuja.
|
|
|
|
Sipuli2
Poissa
|
 |
Vastaus #1857 : 15.05.2025 klo 07:52:02 |
|
Tiedän kyllä että Kaismon toimintaa ei täällä sovi kyseenalaistaa, mutta kysyn silti. Tietääkö joku vanhemman polven tyyppi, että onko Kaismon ja OTC-sijoituksen rahat tulleet näistä mummoilta ostetuilta (huijatuilta tune Jope) oulun puhelinyhdistyksen osakkeilla? Että jotta ostellaanko tässä omaatuntoa puhtaaksi? Kaleva teki kivan jutun Tompasta, mutta oishan sitä voinu mennä vähän syvemmälle taustoihin. Nyt juttu antaa kuvan että kaalimaan kakara on rikastunut ostamalla PKC grouppia ja Kemiraa.
|
|
|
|
RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #1858 : 15.05.2025 klo 09:36:16 |
|
Tiedän kyllä että Kaismon toimintaa ei täällä sovi kyseenalaistaa, mutta kysyn silti. Tietääkö joku vanhemman polven tyyppi, että onko Kaismon ja OTC-sijoituksen rahat tulleet näistä mummoilta ostetuilta (huijatuilta tune Jope) oulun puhelinyhdistyksen osakkeilla? Että jotta ostellaanko tässä omaatuntoa puhtaaksi?
Juttelin muutama viikko sitten erään vuosia järjestysmiehenä eri lajien otteluissa toimineen päälle 70-vuotiaan kaverin kanssa ja hän kertoi, että muistaa kuinka paikallislehdissä oli usein OTC:N ilmoitus, että ostetaan kyseisiä puhelinosakkeita. Näyttävät ostavan puhelinosakkeita vieläkin. Puhelinosakkeet Puhelinosake ei pääsääntöisesti ole enää sidoksissa puhelin- tai internetliittymien käyttämiseen. Osakkeiden omistaminen tai myyminen ei siis tyypillisesti vaikuta liittymienne hinnoitteluun, ehtoihin tai numeroon. Myy vanha puhelinosake helposti ja turvallisesti – ota yhteyttä! https://www.otc.fi/osakkeet/?gad_source=1&gad_campaignid=10135597176&gbraid=0AAAAACWKHBw3IaDYNIpxDIEZWF52bfu3S&gclid=CjwKCAjw_pDBBhBMEiwAmY02NvrizyG_II36-Zpv08qIPS4UrBm8dXY7JHN-ntMeq97YdFDCWEdSZBoCUzIQAvD_BwE
|
|
|
|
Sipuli2
Poissa
|
 |
Vastaus #1859 : 15.05.2025 klo 10:18:22 |
|
Niin justiinsa, kiitos tiedosta. Veijareiksi ja huijareiksi näitä tahoja aikoinaan kutsuttiin, mutta kuka sitä vanhoja muistelemaan.
Mites, vieläkö tämä Palestiinan Prinssi, Rami Jaber omistaa ACO:a vai onko hänen osakkeet saatu lunastettua?
|
|
|
|
Fuzzy
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen A-maajoukkue & ACO
|
 |
Vastaus #1860 : 15.05.2025 klo 15:16:00 |
|
Täällä näkyy olevan oikein tulitikkuleikit käynnissä. Ensimmäinen tikku ei oikein syttynyt. Kokeillaan toisella tikulla onko heinä kuivaa ja saadaanko roihut aikaiseksi. Märkää on sanon minä.
|
|
|
|
Sipuli2
Poissa
|
 |
Vastaus #1861 : 15.05.2025 klo 15:26:57 |
|
Täällä näkyy olevan oikein tulitikkuleikit käynnissä. Ensimmäinen tikku ei oikein syttynyt. Kokeillaan toisella tikulla onko heinä kuivaa ja saadaanko roihut aikaiseksi. Märkää on sanon minä.
Nykii, nykii..
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #1862 : 15.05.2025 klo 20:47:09 |
|
KVK-joukkueen trolli kyseessä, ehkä jopa hänen ylhäisyytensä itse tai joku sukulainen. Vahvaa antia forkalle viestihistorian perusteella "  "
|
|
|
|
Djortikkaeff
Poissa
Suosikkijoukkue: Awaiting Construction Oulu
|
 |
Vastaus #1863 : 16.05.2025 klo 16:02:03 |
|
Kai Nevala oli kirjoitellut Kalevaan: linkkiPoikkeuksellisesti kopioin koko jutun tähän alle Jäitä hattuun.
|
|
|
|
viitati
Poissa
|
 |
Vastaus #1864 : 16.05.2025 klo 17:04:04 |
|
Hyvä kirjoitus taas Nevalalta. Ruoho on jopa täällä Hailuodossa kasvanut sitä tahtia on jo aivan vihreä joten toivottavasti myös Raatissa jossa sitä hoidetaan hyvin. Silloin voisi päästää myös parhaat kentälle.
Alakerran näkisin 3lla topparilla ja Pitkänen olisi vaihdossa. Silander/ Cassama wingereinä. Abu tietysti pohjaan yksin kun kolme topparia joilta odotan rohkeaa eteenpäin pelaamista ja liikettä, sekä etupuolelta puolustamista jonka koko kolmikko hallitsee. Julle Paananen on itsestään selvyys ja Varmaan myös Nikke. Barrow ei ole sama ukko vaihdosta siinä on mietinnän paikka samoin kovasti parantanut Kaukua joka voisi olla jopa yksinäisenä piikkinä, Kemppainen taitaa olla pois?. Myös maalivahti valinta ei olisi ollut helppo voittopelin jälkeen mutta viime peli taisi kääntää vastuun selvästi Eskeliselle. Toivotaan että pysytään pitkälti näissä eikä jouduta tekemään "yllätysvetoja"? Tärkeimmäksi näen kuitenkin tuon toppareiden pelaamisen takaisin KuPS toisen puoliajan tasolle se oli mahtava pelillisesti.
|
|
|
|
Kauko Vainio
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO
|
 |
Vastaus #1865 : 16.05.2025 klo 18:42:27 |
|
Kai Nevala oli kirjoitellut Kalevaan: linkki Tulos on ollut pelaajille ja valmennukselle pettymys, koska esimerkiksi datan perusteella sen pistesaldo voisi olla selvästi parempi. AC Oulu on hävinnyt maaliodottaman (xG) kahta vaille kaikissa liigapeleissä tällä kaudella. Ainoastaan KTP vieraissa meni selkeästi ACO:lle xG:n puitteissa, kun hinkattiin yli tunti yhden ylivoimalla sekä edellisessä pelissä todella niukasti Gnistania vastaan. Koko kauden aikana xG on esim. Flashscoren datan perusteella 7.62-12.16 vastustajien hyväksi, eikä pisteodottamassakaan montaa pistettä enempää edes pitäisi olla. Tähän kun vielä lyödään se fakta tiskiin, että pelaaminen on sekavaa ja valmennuksen valinnat aika erikoisia, niin lienee Mako kuiskutellut sen verran Nevalan korvaan että "kirjoita jotain kivaa, niin saat jatkossakin sisäpiirin tietoa". Vaikka kuinka luottoa jankutetaan paikallislehtiä myöten, niin eiköhän Tainion puhelinnumero ole UTJ:n pikavalinnoissa, kun paniikki iskee kunnolla päälle.
|
|
|
|
Sireeni
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Aston Villa
|
 |
Vastaus #1866 : 16.05.2025 klo 18:46:28 |
|
AC Oulu on hävinnyt maaliodottaman (xG) kahta vaille kaikissa liigapeleissä tällä kaudella. Ainoastaan KTP vieraissa meni selkeästi ACO:lle xG:n puitteissa, kun hinkattiin yli tunti yhden ylivoimalla sekä edellisessä pelissä todella niukasti Gnistania vastaan.
Koko kauden aikana xG on esim. Flashscoren datan perusteella 7.62-12.16 vastustajien hyväksi, eikä pisteodottamassakaan montaa pistettä enempää edes pitäisi olla.
On olemassa dataa ja sitten on olemassa ihmisiä jotka kuvittelee xG:n olevan se ainoa data. Jos pelit ratkottaisiin xG:n avulla niin sitten voitaisiin heittää hyvästit jokaiselle hienolle puolustusvoitolle ja millään ei olisi enää mitää hätää. Mutta kaikki nyt ulos ja kaikki on paskaa ja sittenkun voitetaan niin poistutaan kaikki viettämään hiljaiseloa kunnes on taas mahdollista itkeä jostain.
|
|
|
|
Kauko Vainio
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO
|
 |
Vastaus #1867 : 16.05.2025 klo 19:21:12 |
|
On olemassa dataa ja sitten on olemassa ihmisiä jotka kuvittelee xG:n olevan se ainoa data.
Näinkö sanoin? Totesin vain, että maaliodottamat on hävitty 5/7. Ei tuo nyt kovin mukavaa "dataa" ole. Tietenkin on muutakin dataa, totta kai. Mitä dataa sitten ACO:ssa katsellaan mihin kolumnissa viitattiin, niin en tiedä.
|
|
|
|
Obsy
Poissa
|
 |
Vastaus #1868 : 16.05.2025 klo 19:26:58 |
|
On olemassa dataa ja sitten on olemassa ihmisiä jotka kuvittelee xG:n olevan se ainoa data. Jos pelit ratkottaisiin xG:n avulla niin sitten voitaisiin heittää hyvästit jokaiselle hienolle puolustusvoitolle ja millään ei olisi enää mitää hätää.
Sofascoren tilastojen mukaan seitsemässä ottelussa kaksinkamppailut ovat prosenteissa vastujalle 65 versus Oulun 35. Se on tyly ja myös melkoisen määrittävä otanta otteluiden sisältä. Dunwoody ja Kallinen olivat vahvoja juuri näissä tilastoissa. Nyt Dumbya joutuu yksin vääntämään tuossa keskellä ja Paanasen Julle on fysiikaltaan raakile noihin taistoihin.
|
|
|
|
Loftus
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, QPR
|
 |
Vastaus #1869 : 16.05.2025 klo 19:31:42 |
|
Perinteisesti palloilulajeissa potkut on yhden tappion päässä kun seurajohto on ilmaissut täyden luottonsa jonkun median kautta. No ACOssa tehdään monia asioita eri tavalla. Nevalan mukaan pelaamisen perusta antaa uskottavat mahdollisuudet voittoihin ja valmennus osaa käsitellä henkistä tilaa paremmin kuin vuosi sitten. Se on voiton paikka huomenna.
|
|
|
|
Kauko Vainio
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO
|
 |
Vastaus #1870 : 16.05.2025 klo 20:43:51 |
|
Sofascoren tilastojen mukaan seitsemässä ottelussa kaksinkamppailut ovat prosenteissa vastujalle 65 versus Oulun 35. Se on tyly ja myös melkoisen määrittävä otanta otteluiden sisältä.
On olemassa dataa ja sitten on olemassa ihmisiä jotka kuvittelee kaksinkamppailu-%:n olevan se ainoa data. Jos pelit ratkottaisiin kaksinkamppailuiden avulla niin sitten voitaisiin heittää hyvästit jokaiselle hienolle puolustusvoitolle ja millään ei olisi enää mitää hätää.
|
|
|
|
RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #1871 : 16.05.2025 klo 21:07:13 |
|
Sofascoren tilastojen mukaan seitsemässä ottelussa kaksinkamppailut ovat prosenteissa vastujalle 65 versus Oulun 35. Se on tyly ja myös melkoisen määrittävä otanta otteluiden sisältä.
Dunwoody ja Kallinen olivat vahvoja juuri näissä tilastoissa. Nyt Dumbya joutuu yksin vääntämään tuossa keskellä ja Paanasen Julle on fysiikaltaan raakile noihin taistoihin.
Samaisen Sofascoren mukaan Julle on pärjännyt kumminkin kaksinkamppailuissa Dumbyaa paremmin.
|
|
|
|
Maranvoimalla
Poissa
|
 |
Vastaus #1872 : 16.05.2025 klo 21:38:25 |
|
On olemassa dataa ja sitten on olemassa ihmisiä jotka kuvittelee kaksinkamppailu-%:n olevan se ainoa data. Jos pelit ratkottaisiin kaksinkamppailuiden avulla niin sitten voitaisiin heittää hyvästit jokaiselle hienolle puolustusvoitolle ja millään ei olisi enää mitää hätää.
Perjantai Korkki auennut:) Niin huumori juttuja...varmaan kohta Haka tekee kun xG nousussa. Ja KuPS ratkaisee ja nuo xG t taas yössä. Kupsilla taisi ola selvästi pienemmät ja antoi kivasti 6 kertaa kun kakkosta vedin 84 minuutilla...
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.05.2025 klo 21:49:56 kirjoittanut Maranvoimalla »
|
|
|
|
|
Antoine Roquentin
Poissa
Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku
|
 |
Vastaus #1873 : 16.05.2025 klo 23:13:24 |
|
Sinänsä hauskaa, että samat nimimerkit ovat aina aktiivisena topikissa, kun joukkue ui syvemmissä vesissä. Viestihistoria paljastaa aika paljon eli vähintään 90% on negatiivista kirjoittelua seurasta. Jos joskus sattuu menemään vähän paremmin, näitä kirjoittelijoita ei täällä näy.
Ilmiöön on varmasti erilaisia syitä. Huonoilla hetkillä on jotenkin suomalaisessa ja erityisesti oululaisessa DNA:ssa sisäänrakennettuna irtaantua huonosti menestyvästä urheilujoukkueesta tai yksilöurheilijasta. "Minä olen aina ollut sitä mieltä, että tämä ja tämä on paskaa, ja näin olisi pitänyt tehdä jne". Huikein esimerkki lähimenneisyydestä oli Gnistan-pelin jälkeen oman joukkueen kannattajakatsomolle pelin loppuun asti lukemista huolimatta jatkuneesta chänttäilystä vittuillut tuulari, jonka toiminnasta ansaitusti muutama ihminen katsomossa hermostui aika pahasti.
Toki osalla on muitakin motiiveja eli jonkinlainen viha tai allergia seuraa kohtaan ja ei edes toivota mitään hyvää, mutta nämä on aika helppo poimia täältä.
Arvostus niille henkilöille, jotka käyvät huonoinakin aikoina katsomoissa antamassa tukensa joukkueelle.
Noin muuten itse haluaisin antaa aikaa vielä tälle uudelle projektille eli Nevalan kirjoituksen kanssa samaa mieltä. Ihan erilaiseltahan tämä näyttää viime vuoteen verrattuna, vaikka alkukausi on ollut vaikea ja surullinen.
|
|
|
|
Yobe
Poissa
Suosikkijoukkue: Vedonlyönti
|
 |
Vastaus #1874 : 17.05.2025 klo 00:05:26 |
|
Noin muuten itse haluaisin antaa aikaa vielä tälle uudelle projektille eli Nevalan kirjoituksen kanssa samaa mieltä. Ihan erilaiseltahan tämä näyttää viime vuoteen verrattuna, vaikka alkukausi on ollut vaikea ja surullinen.
Itse haluaisin nähdä pelissä taas niitä hyviä asioita, vaikka osan mielestä sekin on väärin ajateltu. AC Oulun olemassa olon ja uskottavuuden kannalta näkisin pelin parantumisen stabiilisti peli peliltä ja säilymisen Veikkausliigassa parempana vaihtoehtona, kuin tämän kauden yläloppusarjan paikan. Seura tarvitsee identiteetin ja vahvan peli-ideologian. Näiden osallta on menty vähän tuuliajolla useampi vuosi. Onhan sinne mahtunut paljon hyvääkin, mutta enemmän on menty tuurilla, kun on tullut pari nappivalintaa, ainakin omasta mielestä. Jos känö pystyy hallituksen mielestä tämän viemaan eteenpäin ja alulle, niin ok. Itsellä ei löydy luottoa pitkän projektin viemiseen maaliin asti. Duartella oli vahva ideologia, tykkäsin siitä. Mako ja hallitus ei. Ehkä Mako voisi valmentajalle kertoa ja seuralle kertoa, että pelikirja on olemassa SEURALLA. Nyt se on vaihtunut valmentajan mukana ja me kaikki tiedetään, että se on vaihtunut useammin kuin Laten sukat.
|
|
|
|
|
|