RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #2175 : 31.05.2025 klo 12:45:53 |
|
Koripallo ja lentopallo ovat suhteessa niin pieniä lajeja, että niiden lajien isoimmatkin nimet on aika paljon halvemmalla ja helpommin saatavilla. Lentopallossakin pelataan Liigaa jossain Kyyjärven kokoisissa pikkukylissä,
Olosuhteiden parantuessa esim. stadionin myötä kiinnostus varmasti lisääntyy ja on olemassa valmentajia joita suuri yleisö ei vielä tunne, mutta joiden käyrä sojottaa isosti ylöspäin esim. Aleksi Lalli on yksi Suomen lupaavimpia valmentajia, häntä pelaajat arvostavat niin ihmisenä kuin valmentajanakin.
|
|
|
|
Kauko-Aatos
Poissa
|
 |
Vastaus #2176 : 31.05.2025 klo 13:01:51 |
|
Ouluun on aika hyvin löydetty ja saatu näitä lupaavia, nousevia valmentajia. Onnistumisia olivat Ahola ja Duarte, Silvennoinen taas täysi huti. Känöä en lähde vielä lopullisesti tuomitsemaan, koska vain kymmenen ottelun sarjassa on vielä tosi paljon sattumaa mukana. Ei kuitenkaan oikein vahvasti ole lähtenyt.
Ehkä seuraavaksi olisi aika kokeneemmalle käskijälle. Nykytrendin vastaisesti katselisin myös 50+ vuotiaita, kokeneita valmentajia. Jotenkin tuntuu, että joukkue tarvitsisi valmentajaa jolla on jo näyttöjä ja uskottavuutta.
|
|
|
|
elanalistadefutbol
Poissa
|
 |
Vastaus #2177 : 31.05.2025 klo 13:23:53 |
|
Jep. Täällä on onneksi ihmisiä, jotka ovat mukana aina. Erityiskiitos Ilves-övein kanssakulkijoille, eräs kaikkien aikojen parhaista meiningeistä katsomossa. Kiitos kaikille.
Paradigman, diskurssin, tai miksi ikinä positiota haluaa kutsua, sisältä kun asioita katsoo, maailmasta löytyy vain se yksi sävy. Asioista voi olla eriä mieltä, eikä se aina tarkoita sitä, että mielipiteen taustalla on henkilökohtainen kauna tai joku muu motiivi. Jokainen luonnollisesti katsoo asioita omasta situaatiostaan käsin, joten mielipiteeseen vaikuttaa jokaisen henkilökohtaiset näkemykset, jotka taas syntyvät henkilökohtaisista kokemuksista. Se, että minä tai joku muu, kertoo miten asiat "todellisuudessa" on, ovat vain yhden henkilön tapa kokea asioita, ja se tunne on subjektiivinen. Maailmaan mahtuu mielipiteitä, ja jos tuntee ne itselleen vieraiksi, sen sijaan, että niistä vetää herneen nenään, ne kannattaa jättää omaan arvoonsa, koska niiden synnyttämää vitutusta ei koe kukaan muu kuin henkilö, jota ne vituttaa. Olosuhteiden parantuessa esim. stadionin myötä kiinnostus varmasti lisääntyy ja on olemassa valmentajia joita suuri yleisö ei vielä tunne, mutta joiden käyrä sojottaa isosti ylöspäin esim. Aleksi Lalli on yksi Suomen lupaavimpia valmentajia, häntä pelaajat arvostavat niin ihmisenä kuin valmentajanakin.
Etelä-Suomesta löytyy monia hyviä ja potentiaalisia valmentajia. Vaikka tulokset ovat mitä ne ovat, muutaman hudin lisäksi, Mako tai joku muu seurasta on pystynyt vuosien saatossa värväämään monta ns. lupaavaa valmentajaa. Kyseisen Lallin Klubi bongasi Pallo-Iiroista. Eli pelaajien lisäksi, seurojen pitäisi aktiivisesti tarkkailla myös valmentajia. Länsirannikolta, Vaasasta, löytyy yksi valmentaja, josta eräs suuri etelä-suomalainen seura oli vielä pari vuotta sitten kiinnostunut, ja eräs Pohjoisen seura myös häntä kyseli, mutta palkkapyyntö oli sellainen, että homma jäi juttelun asteelle.
|
|
|
|
Antoine Roquentin
Poissa
Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku
|
 |
Vastaus #2178 : 31.05.2025 klo 13:35:16 |
|
Käsittääkseni Nure on edelleen Palloliiton hommissa. Pitkään on jo viihtynyt siellä, joten ilmeisesti mielekästä työtä riittää. Ei tunnu järin todennäköiseltä, että haluaisi vaihtaa nuo hommat ACO:n UTJ:n hommaan, joka on melkoinen kusitolppa. Tuskin olisi edes taloudellisesti järkevää.
Tässähän ne perustelut tulivat. Pahoittelut, että en jaksanut niitä itse kirjoittaa, mutta on aika turhaa, koska parin sivun päästä ne on taas unohdettu. e: oliko muita ehdotuksia urheilutoimenjohtajan tehtävään? Mielellään kuulisi nimiä lisää, kun kerran nykyisestä halutaan eroon ja nopeasti.
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.05.2025 klo 13:41:42 kirjoittanut Antoine Roquentin »
|
|
|
|
|
Antoine Roquentin
Poissa
Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku
|
 |
Vastaus #2179 : 31.05.2025 klo 13:38:13 |
|
Eli heidän vammat eivät tulleet rasituksesta suhteessa heikkoon fysikkaan ja vääränlaiseen harjoitteluun, se on vaan huonoa tuuria. Otan tämän varman ulkomaailmasta hankitun sisäpiiritiedon ilolla vastaan, kiitos.
Ei ainakaan johdu siitä, että pelaajille ei harjoittelu maistu, kuten itse väitit täysin mututuntumalla. Tämmöisistä heitoista menee kieltämättä kuppi nurin, sori siitä.
|
|
|
|
Oikea laita
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #2180 : 31.05.2025 klo 16:19:36 |
|
Nykytrendin vastaisesti katselisin myös 50+ vuotiaita, kokeneita valmentajia. Jotenkin tuntuu, että joukkue tarvitsisi valmentajaa jolla on jo näyttöjä ja uskottavuutta.
Suomessa ei taideta arvostaa vanhempia valmentajia, muissa maissa nämä kokeneemmat valmentajat päivittävät pelikirjaa hyvinkin tuloksellisesti, miksei sitten veikkausliigassa ?
|
|
|
|
Kames
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Forest Green
|
 |
Vastaus #2181 : 31.05.2025 klo 18:51:31 |
|
Kuten jo aiemmin sanottu, niin Oulussa on ensi kaudella Ykkösliigan hienoin stadion  Tämä kausi oli tässä. Toivottavasti Kaismo jaksaa roikkua mukana, eikä lähde liiaksi muiden pallohommien mukaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.05.2025 klo 18:58:05 kirjoittanut Kames »
|
|
|
|
|
Vakituinen
Poissa
|
 |
Vastaus #2182 : 31.05.2025 klo 18:59:24 |
|
Hyvin pojat pelasi. Myös körkkö on hyvä pellaan. Karjalainen teki meitä vastaan ja muistaakseni kemppinen teki Seinäjoella niitä vastaan.
|
|
|
|
Loftus
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, QPR
|
 |
Vastaus #2183 : 31.05.2025 klo 19:06:29 |
|
Vielä rimpuillaan Kotkan perässä. Onneksi sentään on Kotka mahdollistamassa karsintapelit. Löysät keskitykset ihan turhia kun niihin ei osaajia eikä menijöitä tässä porukassa. Kesot vain silmät kiinni kovaa ja matalaa, voi pomppia vaikka omista maaliin. Kesäkuun peleistä >=4p. Sitten siirtoikkunasta keskushyökkääjä, maalivahti ja hyökkäävä kk. Onneksi sentään on Kaismo rahoittamassa karsintapelit.
|
|
|
|
Vihuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Academic Club Oulu
|
 |
Vastaus #2184 : 31.05.2025 klo 19:07:25 |
|
Ottaen huomioon käytettävissä olevan rosterin, ei tää nyt huono esitys ollut. Hitusen paremmalla tuurilla olisi voinut tulla täydet pisteet.
Puolustus on nyt saatu tukittua aikaisempaan nähden riittävän hyvin, eikä kahteen peliin ole kaikki liike ja yritys loppunut 60 min kohdilla. Pieni orastava pelillinen nousu on käynnissä, kumpa tämä jatkuisi ja tulisi myös se helpottava 3 pinnaa.
Känö on tarkkailuluokalla, mutta ei vielä reputa.
|
|
|
|
Yobe
Poissa
Suosikkijoukkue: Vedonlyönti
|
 |
Vastaus #2185 : 31.05.2025 klo 19:10:50 |
|
Kuten jo aiemmin sanottu, niin Oulussa on ensi kaudella Ykkösliigan hienoin stadion  Tämä kausi oli tässä. Toivottavasti Kaismo jaksaa roikkua mukana, eikä lähde liiaksi muiden pallohommien mukaan. Kiimassa ei malttanut peliä katsoa loppuun?
|
|
|
|
Juhana Jäähynkalastaja
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®
|
 |
Vastaus #2186 : 31.05.2025 klo 19:12:44 |
|
Känö on tarkkailuluokalla, mutta ei vielä reputa.
Ihan väärässä sarjassa puuhastelee. Vaadin Känö ulos-topaasia !!!
|
|
|
|
Korkki_auki
Poissa
Suosikkijoukkue: RANEn potkut
|
 |
Vastaus #2187 : 31.05.2025 klo 19:15:16 |
|
Känö on tarkkailuluokalla, mutta ei vielä reputa.
Kirjotinkin tuonne ottelutopikkiin että tappio meinasi mennä valmennuksen piikkiin kun puolustuspeli ja sen organisointi aivan järkyttävää. Tasoitusmaalin jälkeisiin hetkiin asti meni hyvin, mutta sitten taas meni lörinäksi.
|
|
|
|
MaikkulanMessi
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2188 : 31.05.2025 klo 19:16:04 |
|
Minä rakastan Julius Körkköä <3  miehelle lisää vastuuta jos ketsuppipullo pysyy auki. Katsomossa oli jotenkin jännä sekoitus luottoa että tästä hoidetaan vähintään se tasapeli ja samaan aikaan hirvitti että käykö taas kylmät. Kyllä tässä ACOn pelissä on ajoittain jotain semmosta mistä tykkään kovasti, kertokaas viisaammat että miten me saatais enemmän voittoja.
|
|
|
|
Sireeni
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Aston Villa
|
 |
Vastaus #2189 : 31.05.2025 klo 19:24:20 |
|
Pitkästä aikaa ei ollut ihan mahoton vitutus Raatista poistuessa.
Toivottavasti Danny selvisi säikähdyksellä.
|
|
|
|
Kames
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Forest Green
|
 |
Vastaus #2190 : 31.05.2025 klo 19:28:45 |
|
Kiimassa ei malttanut peliä katsoa loppuun?
Ööö.. tasurilla Eurooppaan?
|
|
|
|
Sireeni
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Aston Villa
|
 |
Vastaus #2191 : 31.05.2025 klo 19:30:10 |
|
Ööö.. tasurilla Eurooppaan?
Ymmärrän kyllä paremmin tämän jatkuvan valituksen jos porukalla oli odotukset europaikassa. Sekin on muuten vielä mahdollinen.
|
|
|
|
Gegenpress
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Liverpool FC
|
 |
Vastaus #2192 : 31.05.2025 klo 19:34:40 |
|
Minä rakastan Julius Körkköä <3  miehelle lisää vastuuta jos ketsuppipullo pysyy auki. Katsomossa oli jotenkin jännä sekoitus luottoa että tästä hoidetaan vähintään se tasapeli ja samaan aikaan hirvitti että käykö taas kylmät. Kyllä tässä ACOn pelissä on ajoittain jotain semmosta mistä tykkään kovasti, kertokaas viisaammat että miten me saatais enemmän voittoja. Täsmälleen samat fiilikset täällä. Vaadin KÖRKÖLLE KAUSARI AVARIIN. Myös toinen Julle hyvä. Cassamalta kans mielestäni hyviä nousuja eikä omiinkaan päin aivan huono. Peli menossa parempaan suuntaan taas, ei me tiputa
|
|
|
|
kärtsy
Poissa
Suosikkijoukkue: Allianced Club(s) Oulu, unido
|
 |
Vastaus #2193 : 31.05.2025 klo 19:35:14 |
|
Jätän kritiikit ja muut muille analysheeraajille, mutta sen sanon, että lopun vaihdot käänsi pelin tasuriksi. Pitkänen ylhäällä pystyi liippailemaan ja ohjailemaan korkeat pallot omille ja sillä saatiin vielä epätoivoisia painejaksoja luotua. Silas taas pystyy pallollisena pyörähtelemään kohtuullisesti pienissä tiloissa, vaikka noin muuten peliälyssä vielä toivomista riittää.
Toinen nosto on, että Cassamalta löytyy kyllä valtava potentiaali. Tarvitsee vielä valmennusta monessa asiassa, mutta tuo työmäärä ja vastuualue, jonka hoitaa on aika hurja. Peli peliltä talvesta lähtien myös aivan järjettömät höntyilyt ja vikasyötöt vähentyneet. Tänäänkin oli luomassa suurimman osan pelin hyökkäyksistä ja samalla vasemmalta ei vastustaja saanut luotua juuri mitään.
Niin ja joo, Körkköä aivan turha säästää penkillä tästedes.
|
|
|
|
mondo
Poissa
|
 |
Vastaus #2194 : 31.05.2025 klo 19:36:53 |
|
Ottaen huomioon käytettävissä olevan rosterin, ei tää nyt huono esitys ollut. Hitusen paremmalla tuurilla olisi voinut tulla täydet pisteet.
Puolustus on nyt saatu tukittua aikaisempaan nähden riittävän hyvin, eikä kahteen peliin ole kaikki liike ja yritys loppunut 60 min kohdilla. Pieni orastava pelillinen nousu on käynnissä, kumpa tämä jatkuisi ja tulisi myös se helpottava 3 pinnaa.
Känö on tarkkailuluokalla, mutta ei vielä reputa.
Tuuria oli, että Oulu sen pisteen sai kun pallo pomppi lopussa Körkölle. Onneksi Körköltä kaks rauhallista viimeistelyä. Kyllähän sitä tuuria olisi pitänyt olla älyttömästi 3 pisteeseen ja ei se puolustus kovin tukossa ole jos Oululle kaks tehdään. Onneksi MIFK tasoitti Kotkaa vastaan lisäajalla.
|
|
|
|
mondo
Poissa
|
 |
Vastaus #2195 : 31.05.2025 klo 19:40:41 |
|
Kyllähän Cassaman työmäärä tänään oli hurja, mutta syötöt ja kosketukset välillä yhtä helvettiä.
|
|
|
|
Obsy
Poissa
|
 |
Vastaus #2196 : 31.05.2025 klo 19:41:00 |
|
Vielä rimpuillaan Kotkan perässä. Onneksi sentään on Kotka mahdollistamassa karsintapelit. Löysät keskitykset ihan turhia kun niihin ei osaajia eikä menijöitä tässä porukassa. Kesot vain silmät kiinni kovaa ja matalaa, voi pomppia vaikka omista maaliin. Kesäkuun peleistä >=4p. Sitten siirtoikkunasta keskushyökkääjä, maalivahti ja hyökkäävä kk. Onneksi sentään on Kaismo rahoittamassa karsintapelit.
En kyllä jaksa uskoa millään, että uutta maalivahtia ollaan tuomassa sisään. Barrow saattoi pelata mahdollisesti viimeiset minuuttinsa Oulun paidassa. Näin hänen poistuvan kepeillä vaikean näköisesti kinkaten ja jalka oli tuessa nivusesta nilkkaan 
|
|
|
|
Sireeni
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu, Aston Villa
|
 |
Vastaus #2197 : 31.05.2025 klo 19:43:54 |
|
En kyllä jaksa uskoa millään, että uutta maalivahtia ollaan tuomassa sisään. Barrow saattoi pelata mahdollisesti viimeiset minuuttinsa Oulun paidassa. Näin hänen poistuvan kepeillä vaikean näköisesti kinkaten ja jalka oli tuessa nivusesta nilkkaan  Oli pelin jälkeen penkin läheisyydessä ilman keppejä, mutta näytti että kohtuu tiivis paketti oli jalassa, kun ei koukistunut millään. Toivottavasti selvisi säikähdyksellä.
|
|
|
|
Raatti
Poissa
|
 |
Vastaus #2198 : 31.05.2025 klo 19:53:29 |
|
Oli ihan hyvvää peliä. Eka puokki oli mejän hallintaa ja maali pari ois pitäny saaha. Hyvä peli ja körkön pojalle hyviä maajeja. Rasmus pääsi liian heleposti läpi oman maalinsa kohalla.
|
|
|
|
KaketsuKing
Poissa
|
 |
Vastaus #2199 : 31.05.2025 klo 20:02:08 |
|
Tuomaristo teki taas tänään kaikkensa ettei tulisi Ouluun pisteitä. Eivät onnistuneet.
Loistava taistelupiste, mutta olihan tuo viheltely taas tänään ihan naurettavaa.
|
|
|
|
|
|