FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
07.10.2025 klo 06:14:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 174 [175] 176 ... 185
 
Kirjoittaja Aihe: AC Oulu 2025 - "Tämä oli seikkailu, jota en voinut ohittaa"  (Luettu 809661 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Wissi

Poissa Poissa


Vastaus #4350 : 22.09.2025 klo 14:04:57

Uutinen
Veikkausliigan kriisiseurassa jytisee
« Viimeksi muokattu: 22.09.2025 klo 14:12:52 kirjoittanut Wissi »
Penkkipellaaja

Poissa Poissa


Vastaus #4351 : 22.09.2025 klo 14:05:27

Suomalaisia vaihtoehtoja ei kovin montaa ole uudeksi urheilujohtaksi. Nure? Lindblom? Miten olisi Vesa Mäki?? Kääntyykö katseet väkisinkin ulkomaille vai otetaanko rooliin joku keltanokka, ex-futari?
dopolski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PS Kemi KINGS


Vastaus #4352 : 22.09.2025 klo 14:07:58

Nyt ei oo sitten utj:ta ollenkaan, joten kuka rakentaa ensi kauden joukkueen? Jos uusi löytyy vaikka jo loppuvuodesta niin ollaan silti auttamattomasti myöhässä.
Tästä topaasista löytäisin ainakin monia varteenotettavia vaihtoehtoja.

Tämän uutisen myötä voisi jopa hetimiten uusia kausikortin ensi kaudelle, muuten olisi saattanut tehdä tiukkaa.

Olisi ihan mielenkiintoista tietää miten utj-rekry hoidetaan, kun hallituksessa ei ole kenelläkään ihan hirveästi kokemusta tämän päivän jalkapallosta. Nuren ja Malisen puhelimet ainakin pirisee.
RiukulehtoII

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen


Vastaus #4353 : 22.09.2025 klo 14:11:05

Uutinen
Veikkausliigan kriisiseurassa jytisee

https://www.is.fi/veikkausliiga/art-2000011510359.html
Turha postaus. Ei mitään uutta aiempiin uutisiin.
Wissi

Poissa Poissa


Vastaus #4354 : 22.09.2025 klo 14:12:45

Turha postaus. Ei mitään uutta aiempiin uutisiin.

Se oli tuo Seiska-nimi. Jätetään linkki sitten pois.
Vihuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Academic Club Oulu


Vastaus #4355 : 22.09.2025 klo 14:20:28

Oikea ratkaisu, vaikka tosiaan korvaajan hankkiminen on hyvin haastavaa.

Kiitos Makolle, kyllä niitä parempiakin aikoja hänen allaan oli. Muistan, kuinka häntä spekuloitiin Klubin topikissa heille seuraavaksi UTJ: ksi eli joskus ei mennyt päin persettä :D

Erityisesti kritisoimme Makon takataskusta löytyneitä valmentajarekryjä, jotka ovat kaikki olleet aikamoisia arpoja. Osa osui, osa oli katastrofeja. Känö siitä puolivälistä.
Kossi Agassa

Poissa Poissa


Vastaus #4356 : 22.09.2025 klo 14:22:26

En pidä erityisen maireana uutisena. Seuraan sitoutuneita ammatti-ihmisiä on joka tapauksessa vaikea löytää etenkin tänne pohjoiseen. Toivottavasti jatkaja on edellisten kommentoijien mielestä vielä ensi kesänä mairea tapaus. Aika näyttää.
Tiettyjen nimimerkkien julistama totuushan on se, että kuka vaan on parempi UTJ:n hommassa kuin Mako, joten ei kai tässä voi käydä kuin hyvin?

Uutinen
AC Oulu aloittaa uuden urheilutoimenjohtajan etsimisen välittömästi.

– Luonnollisesti näin merkittävä henkilövaihdos vaikuttaa seuran toimintaan ja ennen kaikkea ensi kauden joukkueen rakentamiseen, mutta jokainen muutos tulee nähdä mahdollisuutena – myös ne haikeammat, AC Oulun toimitusjohtaja Jani Kotikangas avaa tuntojaan.

Jos tämä on totuus ja uutta kaveria aletaan vasta nyt etsimään, niin kyllähän tämä tiettyä huolta aiheuttaa. Uuden UTJ:n pitäisi paraikaa rakentaa ensi kauden joukkuetta ja AC Oulu ei tiedä kuka tämä UTJ edes on.
Koillis-Martti

Poissa Poissa


Vastaus #4357 : 22.09.2025 klo 14:26:07

Kiitos Makolle isosta duunista. Mieluummin olisin nähnyt miehen jäävän seuraan ja oltaisiin nähty skouttiosastolle vahvistusta. Saman profiilin tekijöitä ja lajissa syvällä olevia ei kaupungissa liikaa ole niinkuin on todettu.

Seuralla on rahaa ja fasiliteetit vuoden päästä vimpan päälle. Vaikea ajatella että pesti ei keräisi taitavia ja kiinnostuneita ehdokkaita kotimaasta.

Täällä ei ole Mikko Mannilaa vielä mainittu. Siinä yksi nimi omasta seurasta. Viihtyy haastattelun mukana pohjoisessa hyvin ja näkemystä on. En tiedä onko halua mieluummin valmentaa.

Nure on ollut pidempään nykyisessä roolissa, joten ehkä uusi lehti uralla voisi kiinnostaa. Näkemystä ja suhteita on vähintäänkin tarpeeksi. Nure on oma ykköstoive pestiin.

Uskon että viikossa parissa on nimi paperissa ja riittävän nopeasti ensi kautta ajatellen. Ehdokkaathan on jo aivan varmasti Kaismon pöydällä.
Obsy

Poissa Poissa


Vastaus #4358 : 22.09.2025 klo 14:29:21

Nyt ei oo sitten utj:ta ollenkaan, joten kuka rakentaa ensi kauden joukkueen? Jos uusi löytyy vaikka jo loppuvuodesta niin ollaan silti auttamattomasti myöhässä.

Voin ilmoittautua vapaaehtoiseksi. Vankka kokemus internetin ja Transfermaktin käytöstä löytyy, omaan hyvät kontaktit FM-maailmaan, tunnen Saranlinnan Maken ja ymmärrän jalkapallosta perusteet (alkeistaso). Olen muutenkin mukava mies ja palkkavaatimus on mikkihiiri-luokkaa.

Lisäksi puhelinliittymäni sisältää rajattoman netin + puheajan.

Privalla jatkot jne.
Kikkapaita

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO, A-R-S-E-N-A-L


Vastaus #4359 : 22.09.2025 klo 14:29:26

Oho
Seurassa (Kaismo) on päätetty pistää uutta vaihdetta silmään. Nykyinen olikin vähän väljähtynyt tietynlaisen karusellin pyöritykseen. ACOmainen ratkaisu olisi koota monilajinen urheilutoimenjohtoryhmähimmeli johon vaadin Nuren kuuluvaksi.
Associated various sports affiliation leadership group Ylos käytetään vaan jotain lyhennystä koska se kuulostaa hyvältä.
Kurkiaura

Poissa Poissa


Vastaus #4360 : 22.09.2025 klo 14:29:55

Lainaus
Jos tämä on totuus ja uutta kaveria aletaan vasta nyt etsimään, niin kyllähän tämä tiettyä huolta aiheuttaa. Uuden UTJ:n pitäisi paraikaa rakentaa ensi kauden joukkuetta ja AC Oulu ei tiedä kuka tämä UTJ edes on.

Minä en tiedä, että onko tämä edes niin huono hetki? Joukkuehan ei mene ihan tuhannen päreiksi vaan ensi vuoteen on melko läjä sopimuksia. On myös ilmeistä, että eiköhän Känö saa jatkaa joukkueen peräsimessä. Tietysti jos rekrytointi venyy vielä kuukausilla, niin tulee kiire, mutta on tuossa riittävästi rakennuspalikoita, että muutamalla pelaajasopimuksella saa tulevalle kaudelle kasaan ihan kelpo joukkueen ja sitten uusi utj saa kääntää fokuksen eteenpäin.
Kunkku007

Poissa Poissa


Vastaus #4361 : 22.09.2025 klo 14:37:06

Täysin oikea ratkaisu ja makolle hyvää jatkoa.
Pelisilmä

Poissa Poissa


Vastaus #4362 : 22.09.2025 klo 14:38:08

Toivottavasti seurassa ja täällä foorumila ymmärretään kuinka haastavaa on löytää pätevä utj seuraan. Sellainen joka arvostaa ja ymmärtää suomalaisen juniorifutiksen päälle mutta myös omaa hyviä ulkomaan kontakteja pelaajahankintoja varten. Sanon jo nyt että miltei mahdoton yhtälö löytää.
CelticPark33

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, Suomi, Newcastle Utd


Vastaus #4363 : 22.09.2025 klo 14:38:48

Kalevan maksumuurin takaa pieni lainaus:

Lainaus
AC Oulu on nyt kahden kauden ajan joutunut taistelemaan putoamista vastaan. Kuinka paljon tähän päätökseen vaikuttivat nämä kaudet 2024 ja 2025, jotka eivät ole olleet seuran odotusten mukaisia?
– Ei tämä ole kenenkään yksittäisen toimijan syytä.

Voihan tästä kuitenkin vetää johtopäätöksiä, jos urheilutoimenjohtajan työ on nyt päättynyt välittömästi?
– Ne ovat vääriä johtopäätöksiä. Olemme sopineet tämän asian yhdessä. Haluamme tiedottaa tämän nyt.

kärtsy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Allianced Club(s) Oulu, unido


Vastaus #4364 : 22.09.2025 klo 14:42:01

Sirkus sulki ovensa perjantaina ja avasi ne taas heti maanantaina. Ei vaan, onhan tässä toki seuralla mahdollisuus nyt uudistaa sitten kunnolla. Toivottavasti laitetaan urheilujohtamisen puolelle ihan rohkeasti pelimerkkejä ja rakennetaan useamman hengen ryhmä, eikä hommata uutta yksinyrittäjää, jonka puhelimeen ketkut agentit kaataa ghezalinsa.
Fuzzy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen A-maajoukkue & ACO


Vastaus #4365 : 22.09.2025 klo 14:48:05

Kiitos Makolle. En usko että tämä vaihdos tuli puskista ja seuran puolelta on jatkot jo selvillä.
Gegenpress

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu, Liverpool FC


Vastaus #4366 : 22.09.2025 klo 14:52:59

Makon viimeinen yhteisymmärrys oli sitten oma sopimus. Kiitos menneistä vuosista, nyt on uuden aika. Liiga status jokseenkin vakiinnutettu, nyt sitten seuraavaa askelta ottamaan kohti TOP6 kunnollisen strategian kera.

Realistiset vaihtoehdot UTJ:ksi tosiaan vähissä, toivottavasti Nurea kiinnostaisi ja hänellä olisi selkeä visio mietittynä miten ACO viedään seuraavalle tasolle seurana. Siihen ympärille sitten voi apuja miettiä mitä tarvitsee, vaikka timovii pelaajatarkkailijaksi tms.
Tietämys

Poissa Poissa


Vastaus #4367 : 22.09.2025 klo 15:00:03

No nyt tuli oikea päätös. Olisi pitänyt löytyä yhteisymmärrys jos viime vuonna. Aivan käsittämätöntä jopa Oulun mittakaavassa oli TS valmennuspesti. Ei mies ollut saavuttanut mitään eikä tule koskaan saavuttamaan. Tähän kun vielä Kreikan pelle niin voi helvetti.
Suloinen Agentti

Poissa Poissa


Vastaus #4368 : 22.09.2025 klo 15:03:42

Jos tämä on totuus ja uutta kaveria aletaan vasta nyt etsimään, niin kyllähän tämä tiettyä huolta aiheuttaa. Uuden UTJ:n pitäisi paraikaa rakentaa ensi kauden joukkuetta ja AC Oulu ei tiedä kuka tämä UTJ edes on.
Tapana on ilmoittaa, että uutta etsitään, ettei vaikuttais miltään selkään puukotukselta. Eiköhän uusi UTJ ole jo valittu. Ilmoitus sitten, kun on sen aika.

Näin saadaan myös vähän vipinää sähköpostiin ja kartoittamaan millaista imua ACO omaa.
CelticPark33

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, Suomi, Newcastle Utd


Vastaus #4369 : 22.09.2025 klo 15:05:58

Toivottavasti seurassa ja täällä foorumila ymmärretään kuinka haastavaa on löytää pätevä utj seuraan. Sellainen joka arvostaa ja ymmärtää suomalaisen juniorifutiksen päälle mutta myös omaa hyviä ulkomaan kontakteja pelaajahankintoja varten. Sanon jo nyt että miltei mahdoton yhtälö löytää.

No, tuskin korvaajaa on vaikea löytää jos katsoo millä CV:llä Heikkinen aikoinaan valittiin ACO:n utj-hommiin.  Pelaajauran jälkeen apuvalmentajana(muistaakseni…?) ja siitä suoraan toimistohommiin.
Tietämys

Poissa Poissa


Vastaus #4370 : 22.09.2025 klo 15:06:54

Nure voisi olla hyvä valinta jos halukkuutta löytyy. Tuo ei helppo paikka ole.
Tietämys

Poissa Poissa


Vastaus #4371 : 22.09.2025 klo 15:08:27

Heitänpä vielä yhden kortin Matti Kilpelä
Pelisilmä

Poissa Poissa


Vastaus #4372 : 22.09.2025 klo 15:12:09

No, tuskin korvaajaa on vaikea löytää jos katsoo millä CV:llä Heikkinen aikoinaan valittiin ACO:n utj-hommiin.  Pelaajauran jälkeen apuvalmentajana(muistaakseni…?) ja siitä suoraan toimistohommiin.
Nojoo mutta Mako on varmasti tietoisesti panostanut verkostojensa kasvattamiseen jo pitkään. Jos tuohon hommataan nyt joku pelkästään suomalaisissa futisfppiireissä pyörinyt kaveri niin joutuu varmaan rakentamaan suhteet aikalailla nollasta.

Olisko Nure sopiva henkilö?
Kossi Agassa

Poissa Poissa


Vastaus #4373 : 22.09.2025 klo 15:27:50

No, tuskin korvaajaa on vaikea löytää jos katsoo millä CV:llä Heikkinen aikoinaan valittiin ACO:n utj-hommiin.  Pelaajauran jälkeen apuvalmentajana(muistaakseni…?) ja siitä suoraan toimistohommiin.
Mako ei ole yhtään hankkinut osaamista näinä vuosina?

Mako oli ACO:n UTJ jo pelaajauran kaksi viimeistä vuotta 2017-18. Silloin seura oli siinä tilanteessa (Äffä pyöritti seuraa käytännössä yksin kengännauhabudjetilla), että UTJ otettiin harjoittelemaan hommaa pelaamisen ohessa, mutta nyt seura on täysin eri tilanteessa ja pyrkii vahvasti eteenpäin ja UTJ:n pitää olla tyyppi, jolla on tarvittava osaaminen päivästä yksi.
Mököttää ilman syytä

Poissa Poissa


Vastaus #4374 : 22.09.2025 klo 15:36:05

Entä Oululaistaustainen (Oulunsalo tarkemmin) palloliiton videoanalyytikko Jouko Kylmäoja? Ainakin osaisi suorittaa data-analyysejä pelaajista ja arvioida soveltuvuutta joukkueeseen. Eriasia sitten, kuinka on suhteita agentteihin tai hallitseeko sopimusasiat.

 
Sivuja: 1 ... 174 [175] 176 ... 185
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa