scud9
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, OTP, AFC Wimbledon, HSV&St.P, Bilbao
|
 |
Vastaus #5275 : 21.11.2025 klo 18:24:59 |
|
Ilves laittoi pihalle 10 pelaajaa. Listalla mm nuoret pari metriset moket Viitala ja Väyrynen, 05 ja 06 syntyneet. https://www.is.fi/veikkausliiga/art-2000011643680.html Eikös Oulussa ole osaava mv valmennus, siinä olisi kaksikko kehittymään kun uusi kolmekymppinen mokke jättää kentät? Mokkeja on jo tarpeeksi ja veikkaan Viitalan hakevan ykkösmoken paikkaa Veikkaus- tai ykkösliigasta. Akiniemestä pysyisin visusti erossa. Bulgakovin ottaisin.
|
|
|
|
|
RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #5276 : 21.11.2025 klo 19:03:44 |
|
Sähköpostiin tupsahti uusi pelaajasopimus.
|
|
|
|
|
mandanda
Poissa
Suosikkijoukkue: Aasit
|
 |
Vastaus #5277 : 21.11.2025 klo 19:41:10 |
|
Eikös Oulussa ole osaava mv valmennus, siinä olisi kaksikko kehittymään kun uusi kolmekymppinen mokke jättää kentät?
Tähän alle voi listata ne maalivahdit, jotka ovat täällä kehittyneet. Odotan mielenkiinnolla keksiikö joku nimen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.11.2025 klo 19:48:50 kirjoittanut mandanda »
|
|
|
|
|
Maranvoimalla
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, ACO
|
 |
Vastaus #5278 : 21.11.2025 klo 20:17:31 |
|
Tähän alle voi listata ne maalivahdit, jotka ovat täällä kehittyneet.
Odotan mielenkiinnolla keksiikö joku nimen.
Pennanen ja huikeat cup pelit. Mikä mokke tuo Väyrynen on nuori jannu ja 198cm, mitä sarjaa vetänyt?
|
|
|
|
|
Hapen_ottokyky
Poissa
|
 |
Vastaus #5279 : 21.11.2025 klo 21:04:45 |
|
Bulgakovin ottaisin.
Tämä itkijä on aivan varmasti viimeinen omalla listalla. Valituksen jälkeen, kun peliaikaa ei tullut nyt ja heti, Pirkanmaalle ja rehellisesti mitään ei ole tapahtunut kahteen vuoteen. Ennemmin Jattaa, Lotvosta jne näille minuuteille.
|
|
|
|
|
Teutanus
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu
|
 |
Vastaus #5280 : 21.11.2025 klo 21:14:03 |
|
Olisin halunnut nähdä bulgakovia yrittämässä Oulussa mutta kun valitsi toisin niin pysyköön toisaalla.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #5281 : 21.11.2025 klo 21:23:46 |
|
Tähän alle voi listata ne maalivahdit, jotka ovat täällä kehittyneet.
Odotan mielenkiinnolla keksiikö joku nimen.
Calum Ward. Suomeen tullessaan pelasi Englannin 7.korkeimmalla sarjatasolla ja ACO:sta lähdön jälkeen pelaa Skotlannin Valioliigassa.
|
|
|
|
|
mandanda
Poissa
Suosikkijoukkue: Aasit
|
 |
Vastaus #5282 : 21.11.2025 klo 22:03:28 |
|
Calum Ward.
Suomeen tullessaan pelasi Englannin 7.korkeimmalla sarjatasolla ja ACO:sta lähdön jälkeen pelaa Skotlannin Valioliigassa.
Wardin kehityskäyrähän oli Oulun aikana koko ajan laskeva. Suomeen (HIFK) tullessaan Ward oli (puolikkaan) kauden aikanaan top 3 veskareita liigassa. Ensimmäisenä kautena Oulussa Ward oli vielä top 6 veskareita, toisena Oulun kautenaan ehkä top 9. Viimeisenä kautenaan oli mielestäni yksi liigan heikoimmista aloittavista veskareista. Se ei kyllä yllätä, että Ward on puhjennut kukkaan Oulusta lähdettyään. Varsinkin ensimmäisellä Oulun kaudella silmään pistivät positiivisessa mielessä hänen henkiset ominaisuutensa maalivahdiksi ja torjuntatyöskentely. Kuitenkin hänen suurinta heikkouttaan, jalalla pelaamista, ei Oulun aikana saatu nähdäkseni yhtään kehitettyä. Tästä olen nähnyt nytkin viitteitä, kun jotain klippejä Skotlannista katsonut.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #5283 : 21.11.2025 klo 22:19:27 |
|
Ok, aattelin, että keskimäärin pelaaja on kehittynyt, jos pääsee urallaan eteenpäin, mutta ilmeisesti Ward pelaisi jossain todellisessa suurseurassa, jos ei olisi erehtynyt välillä Ouluun 
|
|
|
|
|
mandanda
Poissa
Suosikkijoukkue: Aasit
|
 |
Vastaus #5284 : 21.11.2025 klo 22:57:00 |
|
Ok, aattelin, että keskimäärin pelaaja on kehittynyt, jos pääsee urallaan eteenpäin, mutta ilmeisesti Ward pelaisi jossain todellisessa suurseurassa, jos ei olisi erehtynyt välillä Ouluun  Toki muutamassa vuodessa tapahtuu toivottavasti kaikilla henkistä kasvua (+peliajan avulla kerrytettyä kokemusta), jonka johdosta Ward on varmaan henkisesti valmiimpi pelaamaan nyt kovia pelejä. Taidollisesti väitän, että tuo Suomeen tuoreena tullut Ward olisi ollut ainakin lähes yhtä valmis nuihin peleihin, jos kerta nyt siellä pärjää. Jos nyt vielä tutkitaan asiaa tarkemmin, niin voit listata maalivahdin ominaisuuksia/osa-alueita, joiden näit kehittyvän esim. Wardin ensimmäinen vuoden ja viimeisen vuoden välillä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.11.2025 klo 23:07:46 kirjoittanut mandanda »
|
|
|
|
|
Antoine Roquentin
Poissa
Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku
|
 |
Vastaus #5285 : 21.11.2025 klo 23:23:06 |
|
Ok, aattelin, että keskimäärin pelaaja on kehittynyt, jos pääsee urallaan eteenpäin, mutta ilmeisesti Ward pelaisi jossain todellisessa suurseurassa, jos ei olisi erehtynyt välillä Ouluun  Sama. Hupaisa topikki nykyään tämä. Skotlannin pääsarjassa pelaava Ward ei kehittynyt Oulussa ja Watfordiin siirtynyt Luke Robertson oli paska fysiikkakoutsi
|
|
|
|
|
mandanda
Poissa
Suosikkijoukkue: Aasit
|
 |
Vastaus #5286 : 22.11.2025 klo 11:27:18 |
|
Sama. Hupaisa topikki nykyään tämä. Skotlannin pääsarjassa pelaava Ward ei kehittynyt Oulussa ja Watfordiin siirtynyt Luke Robertson oli paska fysiikkakoutsi Kriittinen tarkastelu kiellettyä? Miksi Wardin käyrä oli koko ajan laskeva Suomeen (ensin Helsinkiin ja sitten Ouluun tultuaan), jos kehitystä kerran tapahtui? Mitkä ovat ne osa-alueet, joilla näit tänä aikana kehitystä? Tämä on viimeinen viesti tähän aiheeseen liittyen minulta. Siirryn takaisin varjoihin ja vain lukemaan.
|
|
|
|
|
RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #5287 : 22.11.2025 klo 11:59:25 |
|
Henkilökohtaisesti minulla on monia tavoitteita, kuten joukkueen loukkaantumistilaston vähentäminen, pelaajien vamman uusiutumisriskin pienentäminen, pelaajien yleisen fyysisen suorituskyvyn parantaminen (nopeus, voima ja kestävyys) sekä auttaa luomaan voittavaa mentaliteettia, joka säilyy kauden aikana ylä- ja alamäissä. Pelaajien vamman uusiutumisriskin pienentämisessä Luke ei varmaankaan onnistunut parhaalla mahdollisella tavalla, tosin olisiko siinä onnistunut kukaan muukaan esim. Ndionen ja Kemppaisen kohdalla.
|
|
|
|
|
Abu_Dumbo
Poissa
|
 |
Vastaus #5288 : 22.11.2025 klo 12:48:54 |
|
Kriittinen tarkastelu kiellettyä?
Miksi Wardin käyrä oli koko ajan laskeva Suomeen (ensin Helsinkiin ja sitten Ouluun tultuaan), jos kehitystä kerran tapahtui?
Mitkä ovat ne osa-alueet, joilla näit tänä aikana kehitystä?
Tämä on viimeinen viesti tähän aiheeseen liittyen minulta. Siirryn takaisin varjoihin ja vain lukemaan.
Ei kannata näiden oikeinääneenkannattajien Antoinen ja Kossi Agassan takia lopettaa kirjoittamista. Heidän suurin "saavutus" "jalkapallourillaan" on ollut Äffän savustus pois seurasta. Sen jälkeen ilmeisesti kaikki on ollut hyvin kun kriittiseen tarkasteluun ei ole mitään tarvetta. Ei ehkä enää pitäisi jatkaa tätä keskustelua, mutta kuinka paljon olet ollut esim. näkemässä joukkueen arkea, kun pystyt näin vahvasti tämän ongelman esittämään?
En ole koskaan väittänyt että olen joukkueen arjessa mukana, mutta seurannut muuten touhua läheltä jo vuosikaudet, jopa kymmenet. Seuraa vaivaa ja on vaivannut jo pitkään stagnaatio, jota on yritetty mitä mielenkiintoisimmin keinoin murtaa, onnistumatta siinä. Kehitystä on tapahtunut urheilullisella puolella lähinnä taaksepäin, siitä asti kun Duartea ei enää jaksanut kiinnostaa huolehtia suorittamisesta. Vaatimustaso on laskenut vuodesta toiseen kun ei ole ollut ketään joka olisi vaatinut ja tulokset ovat kentällä näkyvissä. Jotta edellämainittua kulttuuria vaatimustasosta pelaajien kesken voi kehittyä, jonkun pitää sitä ensin seuraan tuoda ja siellä ylläpitää, se ei itsestään synny. Tämä oksennus lentää -kommentti on näköjään saanut sinut niin takajaloilleen että kertaan vielä tähän alle mitä sillä tarkoitetaan, niin se ei enää järkytä sinun fragile little mindia: Olen koko ajan johdonmukaisesti ollut sitä mieltä että seurassa vaatimustaso ja sen seuranta on ollut pahasti retuperällä, en muuta "agendaa" ole ajanutkaan. Tämä kaikilla on niin mukavaa, oisinpa saanut olla mukanaaa -pelleily ei sovi huippu-urheiluun edes vähää alusta, ei 80-luvulla, eikä nyt. Se kyllä muualla maailmassa tajutaan, että huipulle ei pääse ilman verta, hikeä ja kyyneliä.
Sen lisäksi se, että kun aletaan yhtakkiä vaatimaan tekemisen tasoa, niin toivottavasta ne kuuluisat "kermaperseet" eivät vedä hernettä nokkaan niinkuin Kossi.
|
|
|
|
|
|
|
Leonardonado
Poissa
|
 |
Vastaus #5290 : 22.11.2025 klo 13:25:24 |
|
 Kehityskäyrä ainakin kovassa nousussa. Iso on steppi liigaan, mutta toivotaan onnistumisia.
|
|
|
|
|
Vakituinen
Poissa
|
 |
Vastaus #5291 : 22.11.2025 klo 13:44:42 |
|
joo . oon seurannu ja on hyvä vahvistus meille .
|
|
|
|
|
Huupponen
2017
Poissa
Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91
|
 |
Vastaus #5292 : 22.11.2025 klo 13:48:01 |
|
Onnittelut. Kallio oli Ykkösliigassa ihan saatanan kova.
|
|
|
|
|
Yobe
Poissa
Suosikkijoukkue: Vedonlyönti
|
 |
Vastaus #5293 : 22.11.2025 klo 13:51:00 |
|
Yleinen konsensus tuntuu olevan, että pelaajien ja valmennuksen asettama vaatimustaso muille on muualla kovempaa. Tätä väitettä aikaisemmilta vuosilta tukee useat haastattelut. Täytyy myös muistuttaa, että siirtymiset ovat tapahtuneet muiden maiden kovempiin sarjoihin, joten jo pelkkä pelinopeuden muutos, taitavemmat ja nopeammat pelaajat aiheuttavat tämän. Vuosikausia liigaa vaivannut liian taktinen ja temmoltaan hidas pelitapa ei ole auttanut tässä asiassa ollenkaan.
Voitanee kuitenkin olla samaa mieltä, että pelin tempo on noussut muutamassa vuodessa ja tällä kaudella top5 asetti rimaa taas hieman korkeammalle. Nyt sitten, miten yksittäisessä seurassa liigan sisällä tätä vaatimustasoa ja tempoa on pyritty parantamaan ja nostamaan lienee aika yksilöllistä.
AC Oulun toimintaa pitäisi nähdä läheltä ja tiiviisti, jotta tähän voisi vastata riittävän hyvin. Pelkkä sarjataulukon tuijottaminen ei tähän riitä. Viime talven sairastelukierre sotki myös kuntotason tarkastelun täysin. Huomioitavaa viime kaudesta on, että peli lähti rullaamaan ja pisteitä tuli juuri ennen lainapelaajien ja Bergsman sopimuksen päättymistä, jonka jälkeen hommat aloitettiin taas lähes nollista. Sieltäkin noustiin ylös jotenkin. Suurin kiitos umpisurkealle Hakalle.
En nyt uskalla mistään vaatimustasosta puhua tässä tai, että sillä olisi käänteentekevä vaikutus, kun yleinen joukkueen rakentaminen on tehty valmennusta myöten vähän niin ja näin pari vuotta.
Loppukaneettina totuus taitaa löytyä jostain tämän keskustelun välimaastosta. Tempoa ja vaatimustasoa pitää nostaa, mutta ei ACOssa varmasti olla mitään pään silittelyä harrasteltu. Pääsihän Körkkökin hyvään tuloskuntoon omalla tekemisellä Robertsonin kanssa.
Elias Kallion sopparille peukkua. En odota varsinaisesti isoja. Potentiaalia on ja tällaisia hankintoja tarvitaan niiden top5 timanttien rinnalle.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #5294 : 22.11.2025 klo 14:44:18 |
|
En ole koskaan väittänyt että olen joukkueen arjessa mukana, mutta seurannut muuten touhua läheltä jo vuosikaudet, jopa kymmenet. Seuraa vaivaa ja on vaivannut jo pitkään stagnaatio, jota on yritetty mitä mielenkiintoisimmin keinoin murtaa, onnistumatta siinä.
ACO ollut vuosikausia pysähtyneisyyden tilassa seurana  Korkki ilmeisesti auennut, kuten sinun edellinen nikki olikin. Ala kirjoittelemaan sillä mieluummin uudelleen.
|
|
|
|
|
Abu_Dumbo
Poissa
|
 |
Vastaus #5295 : 22.11.2025 klo 16:00:23 |
|
ACO ollut vuosikausia pysähtyneisyyden tilassa seurana  Korkki ilmeisesti auennut, kuten sinun edellinen nikki olikin. Ala kirjoittelemaan sillä mieluummin uudelleen. Miksi lainaat tekstejäni siten, että niistä puuttuu olennainen osa? Tai no tyhmä kysymys, koska tarkoituksenhakuisuus. Seuraavassa lauseessa puhutaan urheillisesta puolesta, se on varmaan sinun mielestä mennyt eteenpäin harppauksin viime aikoina? Kehitystähän on tapahtunut organisaation osalta ja olosuhteet ovat tulossa kuntoon, mutta siitä ei tässä ollut kysymys (joka selvästi oli kerrottu mutta jos lusikalla on annettu niin kauhalla vaikea ottaa). Korkin auki olemisesta en tiedä mitään, kannattaa itse olla pössyttelemättä kun avaa tietokoneen, niin saa selvää toisten kirjoituksista ilman apua. Onnittelut. Kallio oli Ykkösliigassa ihan saatanan kova.
Ei näytä hirveältä?
|
|
|
|
|
Raatti
Poissa
|
 |
Vastaus #5296 : 22.11.2025 klo 19:08:09 |
|
Onnittelut. Kallio oli Ykkösliigassa ihan saatanan kova.
On hyvä pellaan.
|
|
|
|
|
Huupponen
2017
Poissa
Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91
|
 |
Vastaus #5297 : 22.11.2025 klo 19:10:58 |
|
Ei näytä hirveältä?
Ei lainkaan.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #5298 : 23.11.2025 klo 09:15:00 |
|
Miksi lainaat tekstejäni siten, että niistä puuttuu olennainen osa? Tai no tyhmä kysymys, koska tarkoituksenhakuisuus. Seuraavassa lauseessa puhutaan urheillisesta puolesta, se on varmaan sinun mielestä mennyt eteenpäin harppauksin viime aikoina?
Jos on AC Oulua seurannut vuosia, niin pitäisi nähdä, että myös urheilullinen puoli on mennyt harppauksin eteenpäin. Edustusjoukkueen kaksi viimeista kautta ei toki ole ollut eteenpäin menoa harppauksin ja virheitä on tehty, mutta silti myös seuran urheilullinen puoli on mennyt kokonaisuudessaan eteenpäin. Ja aika huvittavaa, että puhutaan pysähtyneisyydestä, kun esim. valmentajat ja pelaajat ovat nimenomaan vaihtuneet liikaa viime vuosina ja pysyvyyttä on ollut liian vähän kausien välillä. AC Oulun toimintaa pitäisi nähdä läheltä ja tiiviisti, jotta tähän voisi vastata riittävän hyvin. Pelkkä sarjataulukon tuijottaminen ei tähän riitä. Viime talven sairastelukierre sotki myös kuntotason tarkastelun täysin. Huomioitavaa viime kaudesta on, että peli lähti rullaamaan ja pisteitä tuli juuri ennen lainapelaajien ja Bergsman sopimuksen päättymistä, jonka jälkeen hommat aloitettiin taas lähes nollista. Sieltäkin noustiin ylös jotenkin. Suurin kiitos umpisurkealle Hakalle.
En nyt uskalla mistään vaatimustasosta puhua tässä tai, että sillä olisi käänteentekevä vaikutus, kun yleinen joukkueen rakentaminen on tehty valmennusta myöten vähän niin ja näin pari vuotta.
Loppukaneettina totuus taitaa löytyä jostain tämän keskustelun välimaastosta. Tempoa ja vaatimustasoa pitää nostaa, mutta ei ACOssa varmasti olla mitään pään silittelyä harrasteltu. Pääsihän Körkkökin hyvään tuloskuntoon omalla tekemisellä Robertsonin kanssa.
Tämä. Menestymiseen tarvitaan monen asian parantamista. Nämä jutut, että aiemmilla kausilla kermaperseiden päitä on vaan silitelty ja ensi kaudella Nuren ansiosta oksennus lentää ja kermaperseet ulisee ovat "lievästi" huvittavia.
|
|
|
|
|
misteri
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money
|
 |
Vastaus #5299 : 23.11.2025 klo 09:39:21 |
|
Huomioitavaa viime kaudesta on, että peli lähti rullaamaan ja pisteitä tuli juuri ennen lainapelaajien ja Bergsman sopimuksen päättymistä, jonka jälkeen hommat aloitettiin taas lähes nollista. Sieltäkin noustiin ylös jotenkin. Suurin kiitos umpisurkealle Hakalle.
Öö Miten Haka liittyy Oulun kurssin kääntämlseen? Oulu voitti viimeisistä peleistä 3 viidestä, ja viidennellä ei ollut enää väliä. Taakse piti jättää myös KooTeePee, joka tehtiin. Loppusarjassa kukaan ei kerännyt enemmän pisteitä, Jaro samat 9, Vokaalit 7. Toki ylempänä oli varmempi sarjapaikka, joten vähemmän piti puristaa.
|
|
|
|
|
|
|
|