FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.09.2025 klo 08:45:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 6 [7] 8
 
Kirjoittaja Aihe: TPV 2025 - Punakoneen toinen kausi Kakkosessa  (Luettu 72213 kertaa)
1 Jäsen ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
neliö

Poissa Poissa


Vastaus #150 : 25.06.2025 klo 15:07:04

Matsi on merkattu pelattavaksi kolmoskentällä, joten ei varmasti ole anniskelua. Lupa on haettu 1 kentän katsomoon. Omat pullot mukaan siis.

:D Ylos jos on tosiaan luvat haettu kentälle jossa ei ole edes katsomoa :D.
kereference

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, kolmas joukkue


Vastaus #151 : 25.06.2025 klo 15:47:32

Matsi on merkattu pelattavaksi kolmoskentällä, joten ei varmasti ole anniskelua. Lupa on haettu 1 kentän katsomoon. Omat pullot mukaan siis.
Ykköskentällä ei ole katsomoa; kentät etenee junttikuulastadionilta numerojärjestyksessä katsoen. Uusi katsomo siis kolmoskentällä, kuten ennenkin.

Onko numeroinnissa mitään järkeä, se on taas sit eri asia.
Super Hans

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #152 : 25.06.2025 klo 20:32:41

Krunikan porukka tasoitti puntit hakemalla 0-2 vierasvoiton. Kauden toinen tappio tilastoihin.
kosminen nauraja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #153 : 03.07.2025 klo 16:36:40

Vieraspelistä lähti pisteet pohjoiseen, ensi tiistaina on kauden viimeinen visiitti Tammelaan.
https://tpv.jopox.fi/ottelut/441696?tab=report
kosminen nauraja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #154 : 07.07.2025 klo 11:42:55

Huomenna tiistaina Punakone tekee siis vielä vierailun Tammelaan eli ainakaan kylmyys, sade tai heinäsirkat eivät estä pelistä nauttimista. Klo 19 alkavan matsin vastaanottavana osapuolena on kelpo porukka Porista eli MuSa.
Kenttätapahtumien lisäksi panokset kovenevat myös ravintolan puolella, kun esiintymään saapuu itse Faarao Pirttikangas. Soittoajat ovat n. 18.40-19.00 sekä puoliajalla.
Tervetuloa Tammelaan!  

ps. loppukauden kausari kaupan
https://tpv.jopox.fi/uutiset/145461/loppukaudeksi-miesten-kotipeleihin-viidella-kympilla
« Viimeksi muokattu: 07.07.2025 klo 11:45:15 kirjoittanut kosminen nauraja »
Pesis-Kari

Poissa Poissa


Vastaus #155 : 08.07.2025 klo 18:30:50

Muokkaus..
Gonzalo-76

Poissa Poissa


Vastaus #156 : 08.07.2025 klo 20:55:06

Paltsarit huudattaa Tammelaa ja vihdoin koutsi löytäny oikean kaverin laukomaan täplältä.

FT 7-1
Super Hans

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #157 : 08.07.2025 klo 21:09:49

Ihan en hetkeen muista milloin TPV olisi viimeksi ketään kuudella maalilla voittanut sarjaottelussa Tuoppi

Melkoinen tuloskunto näkyy olevan tällä kaudella. 18.7. tulee olemaan kyllä iso ilves-matsi. Toivottavasti silloin homma näyttää ennemminkin muun kauden mukaiselta, kuin edelliseltä paikallispeliltä.
kosminen nauraja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #158 : 13.07.2025 klo 11:00:23

Vikke-Valtteri Anttilan haastis kannattajien blogissa. Ei aivan uunituoretta tekstiä, koska tarinoinnin jälkeen on jo ehditty kukistaa kaksi vastustajaa.
https://www.paltsaristi.fi/2025/07/vikke-valtteri-anttila-teiskon-hiekalta.html 
Tarinankertoja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #159 : 16.07.2025 klo 22:27:00

Pe kakkosen b:n kärki matsi Kauppi..

..ajaako TPV edelleen aidan taa katsomaan, vai joko TPV otteluissa myös saa olutta? 9€ on liikaa jos ei saa...
Jondalaer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #160 : 16.07.2025 klo 23:01:47

Pe kakkosen b:n kärki matsi Kauppi..

..ajaako TPV edelleen aidan taa katsomaan, vai joko TPV otteluissa myös saa olutta? 9€ on liikaa jos ei saa...
Käsittääkseni olutta saa.
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #161 : 16.07.2025 klo 23:51:28

..ajaako TPV edelleen aidan taa katsomaan

Eikös tää oo Sinikaartin juttu?
Tarinankertoja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #162 : 17.07.2025 klo 09:31:36

Eikös tää oo Sinikaartin juttu?

Oli toki, mutta kyllä me Ilveskannattajatkin Kaupissa oltiin aidan takana pussikaljalla kun TPV ei myynyt. . Tammelassa tietty myy, koska sitä myy se erillinen ravintola, mutta myykö Kaupissa?
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #163 : 17.07.2025 klo 12:06:20

Oli toki, mutta kyllä me Ilveskannattajatkin Kaupissa oltiin aidan takana pussikaljalla kun TPV ei myynyt. . Tammelassa tietty myy, koska sitä myy se erillinen ravintola, mutta myykö Kaupissa?

Kyllä siellä on anniskelu huomenna. Ite en ehkä kehuskelis sillä että katson pummina paikallisfutista, vaikka olisi kilpailevakin seura, mutta eri ihmisillä ja seuroilla on eri arvot, ja Ilveksellä siihen kuuluu pienempien jyrääminen kaikin mahdollisin tavoin.
diffidati con soy

Poissa Poissa


Vastaus #164 : 17.07.2025 klo 13:17:51

Kuokkivathan nuo taannoin Kaupissa oman seuransakin pelissä aidan takana vaikka oli kaljaakin myynnissä. Heitä kiinnostaa ainoastaan itsensä kannattaminen.
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #165 : 19.07.2025 klo 13:07:07

Kuokkivathan nuo taannoin Kaupissa oman seuransakin pelissä aidan takana vaikka oli kaljaakin myynnissä. Heitä kiinnostaa ainoastaan itsensä kannattaminen.
Ja TPV:n voittaminen ;)
kosminen nauraja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #166 : 05.08.2025 klo 16:19:22

Maailman paras Eino antoi lausuntoja.
http://www.paltsaristi.fi/2025/08/vihrean-veran-vasymaton-raataja.html
kosminen nauraja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #167 : 11.08.2025 klo 18:23:19

Lauantaina Kaupissa kamppaillaan lohkovoitosta!

Tuolloin vastaan tulee lohkon jumbosijalla oleva Atlantis Akatemia. Joukkueet kohtasivat kesäkuussa Helsingissä, jolloin TPV haki pisteet lukemin 0-2.

Runkosarjan viimeisessä kotimatsissa TPV ja yhteistyökumppanit pitävät porukalla hauskaa. Terassi on auki, ja VIP-paketti sisältää Edun Herkkukeitaan ja Hakasen herkut ruokajuomien kera.

Ennen ottelua n. klo 14:40 on Sema Hokkasen runoesitys. Sema on lavarunoilija ja Multisillan Marsin kasvatti, jonka mielestä liukutaklaus on yksi lyriikan olomuoto.

Ottelu alkaa lauantaina 16.8. klo 15:00. Portit aukeavat klo 13:45
Ennakkoliput https://www.lippu.fi/event/tpv-miesten-kakkonen-kauppi-3-20358611/
neliö

Poissa Poissa


Vastaus #168 : 16.08.2025 klo 15:38:21

Nyt on kyllä semmosta menoa että joka kymmenminuuttisella soi jos vaan maalaaminen kiinnostaa.
kosminen nauraja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #169 : 21.08.2025 klo 18:30:08

Ylemmän jatkosarjan ohjelma on julkistettu ja TPV pelaa niistä kolme kotona ja kaksi vieraissa. Ensimmäisessä matsissa vieraaksi saapuu Pallo-Iirot pe 29.8.

Lippujen hintoja on alennettu loppukauden osalta ja ne maksavat nyt 9€ (alle 13v vapaa pääsy). Lisäksi loppukauden kotiottelut käsittävä kausikortti maksaa 25€ (sisältää 3-5 kotiottelua).

Nähdään peleissä!
zema

Poissa Poissa


Vastaus #170 : 28.08.2025 klo 17:01:34

Punakoneen kausi on tähän mennessä ylittänyt omat odotukseni. Yllätys on ollut kaksinkertainen. Kärkisijaan perussarjan jälkeen en ennen kautta uskonut, vaikka pidinkin TPV:tä top-4 ryhmänä. Lisäksi TPV:n pelillinen ilme ei aina ole sellainen, että voittoja olisi tässä määrin osannut odottaa. Silti Punainen on kairannut tarvittavat maalit monessa matsissa kerta toisensa jälkeen. Ja voittava pelihän on kaunista, eikä niin? Tässä TPV:n vuosikerrassa on myös kutkuttavasti jotain sellaista henkeä, joka on ollut Paltsareille parhaimmillaan tyypillistä vuosikymmenien varrella. Joukkue ylittää itsensä ja ennen kaikkea ulkopuolisten odotukset. Otteet eivät ole niin näyttäviä kuin joskus Korsunovin ja Ahosen aikaan, mutta sellainen tinkimätön perustekeminen huokuu. Jos osaisin käyttää GIFfejä lättäisin tähän Åke Lindmanin naaman viivasuorine "hymyineen". Pidän tästä pelitavasta siinä mielessä, että se ilmentää historiallisesti osuvalla tavalla jonkinlaista duunarieetosta.

Nykyisen ryhmän takana on myös lupaavaa junnukatrasta, joten nyt olisi pitkästä aikaa mahdollista nähdä visioita paremmasta tulevaisuudesta. Toivonkin, että organisaatiolla riittää näkemystä lähteä rohkeasti tavoittelemaan nousua ja jos se toteutuu, myös halua panostaa edustukseen viime vuosia enemmän. TPV on jo vuosia elänyt niukkuuden periaatteella (mikä on muuten kapitalismin perusprinsiippejä ja herättää suurta ristiriitaa tunteissani): nyt olisi aika, paikka ja mahdollisuus luoda resurssia tulevaisuuteen. Toivon, että TPV:n näkee polun ylöspäin mahdollisuuksien eikä uhkien kautta. Muuten edustustoiminnan näivettyminen saattaa jatkua ja syventyä.

Kilpailu Tampulle saatetaan hävitä lopullisesti, ellei nyt löydy uskallusta. Punainen voisi tehdä aivan omannäköistään juttua Kaupissa. Tammela on monen kannattajan makuun liian pompöösi ja ennen kaikkea ilvesläinen areena. Siellä paikallinen futishistoria on kuollut ja näkösällä on vain Ilves. (Jonka oma edustushistoria on muuten ihan reikäjuustoa. Nythän nykynuoret luulee, että futis-ilveskin olisi ollut olemassa vuodesta 1931. Joo, tää on jääkiekkokaupunni.)

Jos joku seura Tampereella ymmärtää juuriensa syvyyden, sen tulee olla TPV. Tämä seura ansaitsee kirkkaan tulevaisuuden. Sen ei tarvi mennä samaa reittiä kuin paikalliskilpailijoilla, vaan aitoon ja omaan juttuun on täysi mahdollisuus. Siihen pitää vain uskaltaa tarttua.
« Viimeksi muokattu: 28.08.2025 klo 17:04:52 kirjoittanut zema »
ant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #171 : 28.08.2025 klo 19:13:15

Kaupissahan on muuten se haaste, että tekonurrmi ei täytä Ykkösen lisenssivaatimuksia. Kakkosen peleihin se on toki mainio paikka, mutta eteenpäin menevä seura ei voi suunnitella tulevaisuutta Kaupin varaan, kollei sitten kaupunki helly tekemään kallista remonttia sinne. Se vaatisi varmasti uuden maton lisäksi isompia töitä alustalle.
harkkapilli

Poissa Poissa


Vastaus #172 : 28.08.2025 klo 20:02:34

Kaupissahan on muuten se haaste, että tekonurrmi ei täytä Ykkösen lisenssivaatimuksia.
Mielenkiintoinen yksityiskohta. Toki vähän erikoinen tilanne rakentaa hieno katsomo, mutta jättää tekonurmi siihen kuntoon, joka estää pelaamisen ihan realistisilla sarjatasoilla. Onkohan asia este myös vaikka Kansallisen Liigan tai Kansallisen Ykkösen lisenssivaatimuksille? Naisten Suomen Cupia Kaupissa ainakin on jo pelattu tänä kesänä.
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #173 : 28.08.2025 klo 20:44:37

Mielenkiintoinen yksityiskohta. Toki vähän erikoinen tilanne rakentaa hieno katsomo, mutta jättää tekonurmi siihen kuntoon, joka estää pelaamisen ihan realistisilla sarjatasoilla. Onkohan asia este myös vaikka Kansallisen Liigan tai Kansallisen Ykkösen lisenssivaatimuksille? Naisten Suomen Cupia Kaupissa ainakin on jo pelattu tänä kesänä.
Kaupungin näkökulmasta varmaan ihan järkevä veto, että jos rakennetaan kymmenillä miljoonilla euroilla jalkapallostadion niin sitten myös oletetaan, että sitä käytetään.
zema

Poissa Poissa


Vastaus #174 : 29.08.2025 klo 12:09:40

Kaupungin näkökulmasta varmaan ihan järkevä veto, että jos rakennetaan kymmenillä miljoonilla euroilla jalkapallostadion niin sitten myös oletetaan, että sitä käytetään.

Tammela soveltuu nykyisellään hyvin heikosti TPV:n tarpeisiin. Seurassa ei ole vastaavaa osaamista ja resurssia ottelutapahtumien luomiseen kuin Tamu:lla. Kustannukset ovat nykyisillä yleisömäärillä yksinkertaisesti liian kovat. Lisäksi tapahtumatuottoa on vaikea luoda nyky-Tammelassa, kun käytännössä kaikki palvelut on ulkoistettu stadionyhtiön (eli Ilveksen) toimesta. Vaihtoehtoisille toimintamalleille ei ole tilaa. Tämä ei ole monimuotoisen jalkapallokulttuurin etu.

Jos ja kun katsojia on muutama sata, ei Tammelassa pelaamisessa ole järkeä juuri kenenkään osapuolen kannalta. Kus.. eiku Kultainen-Ilves tekee noilla myyntimäärillä parhaimmillaan nollatulosta, TPV maksaa matseista enemmän kuin saa lipputuloja jne.

Harmi, mikäli ylhäältä ohjatut määrittelyt estävät Kaupin käytön Ykkösessä. En oikein ymmärrä, miksi jo kolmannella sarjaportaalla pitäisi alkaa muovautua jonkinlaiseen liigamuottiin. Jalkapallossa tulisi olla tilaa myös erilaisille tavoille toimia. Joskus aikanaan Palloliitto möyhkäsi muuttuvansa "seurojen liitoksi". Ehkä oikea muotoilu olisi ollut "suurien seurojen palloliitto".

 
Sivuja: 1 ... 6 [7] 8
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa