FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.07.2025 klo 12:26:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 431 [432] 433 ... 439
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2025  (Luettu 1652380 kertaa)
23 jäsentä ja 62 vierasta katselee tätä aihetta.
Kiinanmuuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #10775 : eilen kello 00:37:03

Posin kautta voisi ajatella, että eurohassutteluista ei tänä vuonna varmaan budjetoitu yhtään mitään ja tämän nöyryytyksen pitäisi viimeistään herättää johto tarkastelemaan omaa toimintaansa.

Oikeastihan tästä on todella vaikea keksiä mitään positiivista. Jos tässä nyt alennetaan harjoittelija omalle paikalleen ja aletaan roudaamaan ukkoa sisään ovista ja ikkunoista, niin herää kysymys että miksei tätä tehty jo aikaisemmin kun kaikki merkit ovat olleet nähtävillä jo pitkään.

Ennen alkua kirjoitin, että tän kauden pääteemana pitäisi olla vaatimustason ja uskottavuuden palautus. Ei ihan ole onnistunut.
Turvatarkastus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov


Vastaus #10776 : eilen kello 00:39:00

Oikeasti Klubilla on vain yksi vaihtoehto jäljellä:

Aki Riihilahdelle on annettava kenkää ja heti tänään!
Tohtori Syherö

Poissa Poissa


Vastaus #10777 : eilen kello 00:39:12


Sylettää kyllä vahvasti myös tuo maalivahtitilanne. Miten vitussa Nijhuis ei lähde yhteenkään palloon, johon se ei maaliviivalla seisoen ylety? Pelkääkö se osumaa vai mistä on kyse? Ja miksi Wallen maalivahtivalmentajana ei saa tuota ohjeistettua kuntoon?

Wallen voisi näyttää Nijhuisille koosteita Helmareiden matsista ja ottaa mallia Koivusesta. Ei se välttämättä kaunista aina ollut, mutta viuvahiireilystä ei voi Koivusta syyttää.

Toivottavasti ensi torstaina on Öst maalissa. Vaikkei hänkään mikään seikkailija varsinaisesti ole, mutta 4-0 tuloksen jälkeen olisi syytä antaa seuraavalle mahdollisuus.
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #10778 : eilen kello 00:42:54

Koskela takas?
00250

Poissa Poissa


Vastaus #10779 : eilen kello 00:43:15

Muistelisin, että Öst paransi tätä uskallusta viime kaudella todella paljon.

Toisaalta uskomatonta, mutta totta, että otti ihan kunnolla koppeja tänään ja olisi luvut voineet olka jopa rumemmat.
AaaKee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #10780 : eilen kello 00:45:40

Nömme-peikko on vihdoin selätetty! Enää ei kukaan muistele kuinka sössittiin jollekin v-tun kaljulle. Olinkin kovassa tarpeessa kuunnella vitsejä fäärsaarelaisesta kylästä, josta kerätään kerran vuodessa joukkue joka haastaa urheasti Euroopan pilipali-valtiot jalkapalllossa. Ja jolle lapsineron johtama Pohjoismaalainen suurseura pöllähti pihalle suurinumeroisen iloittelun jälkeen. Onneksi fäärsaarelaiset olivat sen verran reiluja etteivät iskeneet rumia lukemia taululle, vaan hölläsivät lopussa kun kuitenkin täytyy pärjätä omassa, kovempitasoisessa liigassa.

On muuten vaikea keksiä miten tästä panisi enää huonommaksi. Onko tätä pienempiä maita mukana jossain kisassa? Pelaako esim. Vatikaani paavin johdolla jotain karsintaa?

Tän matsin perusteella niin... nyt on Klubin aika vetää ostohousut jalkaan ja ostaa uus maalivahti, kokonaan uus puolustus, kokonaan uus keskikenttä ja kokonaan uus hyökkäys. Pikkujuttu. Hyvä siitä tulee.

Voisi periaatteessa naurattaa, mutta juuri tällä hetkellä Vuorinen tonkii paniikissa internetin syövereitä, ja kohta lentokentälle tupsahtaa liuta pitkäaikaisloukkaantuneita "vahvistuksia" Kongosta ja Vuoristo-Karabachista.
« Viimeksi muokattu: eilen kello 01:14:48 kirjoittanut AaaKee »
Kiinanmuuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #10781 : eilen kello 00:46:19

Toivottavasti ensi torstaina on Öst maalissa.
Toivottavasti siellä on uusi hankinta, tai Henriksson maalissa. Nijhuis on ollut koko kauden todella keskinkertainen, eikä Öst ole silti mahtunut pelaamaan. Mikkelissä oli jopa Nijhuisiakin epävarmemman oloinen.
00250

Poissa Poissa


Vastaus #10782 : eilen kello 00:47:37

Muistelisin, että hävittiin joku vuosi liettualaiselle / latvialaiselle Vetralle 0-3 kotona
Gunvald Larsson

Poissa Poissa


Vastaus #10783 : eilen kello 00:48:55

On muuten vaikea keksiä miten tästä panisi enää huonommaksi. Onko tätä pienempiä maita mukana jossain kisassa? Pelaako esim. Vatikaani paavin johdolla jotain karsintaa?

Eiköhän nykyisellä Paavillakin kunto kestä amerikkalaisen collegen urheiluvalmennuksen myötä paremmin kuin 180-senttisellä satakiloisella klubi-topparilla. Eikä tyytyisi pimputtelemaan kellosta aikaa pois yhteisymmärryksessä vastustajan kanssa päästyään 1-0 -johtoasemaan.
Laukaisukoneenkuljettaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claude Simon


Vastaus #10784 : eilen kello 00:51:28

Muut toki voivat liikkua mutta hostikka liikkuu laidalla vähän anarkistisesti enkä tiedä, että onko sillä valmennuksen siunaus. Kun hakee laidan ja keskikaistan välillä tiloja. Useimmat tekee liikkeitä kaistallaan missä eivät usein ole aidosti pelattavissa kuin pienellä onnella.

Mielestäni "näin"  jalkapalloa pitää lähtökohtaisesti pelata ja niin kai sitä nykyään pelataankin. "Anarkistisen dynaamisesti". Sitä kutsuttaneen myös "post-taktisen" jalkapallon riemuvoitoksi.

Eikös Luis Enriquen PSG tuhonnut Interin tällaisella anarko-dynaamisella fluidismilla UCL-finaalissa?

Oppia saa ottaa. Period. -- Ja atletismi pelaajakehityksen ja -priorisoinnin keskiöön. Atletismi, fluidismi ja rytmiikka. Ugh: Olen puhunut.
torki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #10785 : eilen kello 00:52:40

On muuten vaikea keksiä miten tästä panisi enää huonommaksi. Onko tätä pienempiä maita mukana jossain kisassa? Pelaako esim. Vatikaani paavin johdolla jotain karsintaa?

Bosnialainen Banja Luka hävisi andorralaiselle Santa Colomalle kotonaan 1-4. En usko, että edes Klubi pystyisi samaan.
Jyystöhöylä

Poissa Poissa


Vastaus #10786 : eilen kello 00:58:11

En odottanutkaan mitään muuta kuin vitun nihkeetä tasuria. Nämä taksikuski-awayt karsinnoissa on jostain syystä aina niitä vaikeimpia europelejä. Sitten ollaan taas ihan eri jalalla jotain Silkeborgia tai Plzenia vastaan, kun saadaan itse olla niitä altavastaajia. En tiedä mikä vittu siinä on :D Kaikki näytti unohtaneen taas miten futista pelataan kun paikalle saapuneet 200 kalastajaa huutelee ikävästi.

Taimenella ei muuten taso riitä eikä tule riittämään. Ei jäänyt siitä kiinni mutta joku Hazard/Iliev/Mäenpää herättää ehkä muutkin pelaamaan pelkällä läsnäolollaan.
gazzetta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1927


Vastaus #10787 : eilen kello 00:58:25

Mikä ihmeen Runavik ???

4-0?

Menee kaikkien aikojen noloimpiin Suomifutis -konttauksiin heittämällä "Ylos"

hoohoijr

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #10788 : eilen kello 01:07:29

Onhan toi joukkueenrakennus epäonnistunut ihan huolella.. vittu, Hostikka on joku pelillinen vapahtaja, jonka poissaolo sekoittaa kaiken aivan täysin.. siis... Hostikka?? se sama Hostikka, joka on saanut viimeiset viisi vuotta pelkkää kuraa?
Täksi kaudeksi sisään tuodut 'vahvistukset':
Mitä Tikkanen on tuonut muuta kuin kehopositiivisuutta?
Tai Kallinen? aivan käsittämätön hankinta.. Millä näytöillä? 23-vuotias pehmeä alibi-syöttelijä.. Luulisi noita löytyvän ihan omastakin takaa.
Sidibestä ei tarvitse sanoa yhtään mitään..
Ja Benji sentään tsemppaa Ylos
Suloinen Agentti

Poissa Poissa


Vastaus #10789 : eilen kello 01:11:34

Onhan toi joukkueenrakennus epäonnistunut ihan huolella.. vittu, Hostikka on joku pelillinen vapahtaja, jonka poissaolo sekoittaa kaiken aivan täysin.. siis... Hostikka?? se sama Hostikka, joka on saanut viimeiset viisi vuotta pelkkää kuraa?
Täksi kaudeksi sisään tuodut 'vahvistukset':
Mitä Tikkanen on tuonut muuta kuin kehopositiivisuutta?
Tai Kallinen? aivan käsittämätön hankinta.. Millä näytöillä? 23-vuotias pehmeä alibi-syöttelijä.. Luulisi noita löytyvän ihan omastakin takaa.
Sidibestä ei tarvitse sanoa yhtään mitään..
Ja Benji sentään tsemppaa Ylos

Itse uskon Kalliseen kuin vuoreen/Vuoriseen…vielä. Eipä tuo Klubi-stintti ole kovin hyvin lähtenyt vielä lentoon…mut mut.

C’mon Jere!
Billy the Badger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта


Vastaus #10790 : eilen kello 01:15:39

Bosnialainen Banja Luka hävisi andorralaiselle Santa Colomalle kotonaan 1-4. En usko, että edes Klubi pystyisi samaan.

Joo, ihan kassi-Esaa katsomalla toi saattaa olla jotain modernin eurojalkapallon top-5 puppeluksia.
AaaKee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #10791 : eilen kello 01:16:29

Bosnialainen Banja Luka hävisi andorralaiselle Santa Colomalle kotonaan 1-4. En usko, että edes Klubi pystyisi samaan.

Juu en minä sitä epäile. Se olisi 1-6 jos Klubi pelaisi.
eepahh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1907


Vastaus #10792 : eilen kello 01:19:47

Aikansa kaikkea, Ägä nyt ihan ekaksi hiuksista vittuun, hyvä eka demo ja alkuvuodet, mutta kiinnostus on ollut jossain ihan muualla kuin Klubissa viime vuodet.

Vähintä mitä tässä vaiheessa kautta voidaan pelastaa toimistolla, on luottamus tekemiseen ja täten korvata jokaiselle kausarilaiselle uusi kausari ensikauteen ja perusteellinen selvitys miksi tätä paskaa on jatkunut vuodesta toiseen?

Jos pisteitä on tarpeeksi ylempään loppusarjaan, niin suosiolla 3-0 luovutustappioilla loppukausi ja kohti ensikautta maaaailman pisimmän treenikauden siivittämällä ja ihan oikealla JALKAPALLOVALMENTAJALLA!

On aivan vitullisen absurdia, että kolme kautta putkeen lohkovaiheessa euroopassa ja ollaan jälleen taas tässä samassa tilanteessa, vain Klubissa...
:D :D :D

Surullisinta näin rivikannattajan silmin, etten edes odota mitään muutosta klubin toimintakulttuuriin, sillä miksi se tapahtuisi nyt, kun se ei ole tapahtunut silloinkaan, kun sen olisi pitänyt tapahtua jo ajat sitten.

Miksi sitten rivikannattajaa pitäisi kiinnostaa edes vähän alusta tulla loppukauden matseihin?
Kun ei siellä toimistollakaan ole kiinnostanut, kuin kuukausittainen korvaus menetystä vapaa-ajasta.
Kutsutaan myös palkaksi, yleensä palkkaa maksetaan suoritetuista työsuoritteista ja jos ei ole kykeneväinen tarvittaviin työsuoritteisiin, niin silloin etsitään parempi vaihtoehto.

Saunakaveri on todella harvoin se paras vaihtoehto.
« Viimeksi muokattu: eilen kello 01:22:43 kirjoittanut eepahh »
Quattro10

Poissa Poissa


Vastaus #10793 : eilen kello 01:21:12

Onhan toi joukkueenrakennus epäonnistunut ihan huolella.. vittu, Hostikka on joku pelillinen vapahtaja, jonka poissaolo sekoittaa kaiken aivan täysin.. siis... Hostikka?? se sama Hostikka, joka on saanut viimeiset viisi vuotta pelkkää kuraa?
Täksi kaudeksi sisään tuodut 'vahvistukset':
Mitä Tikkanen on tuonut muuta kuin kehopositiivisuutta?
Tai Kallinen? aivan käsittämätön hankinta.. Millä näytöillä? 23-vuotias pehmeä alibi-syöttelijä.. Luulisi noita löytyvän ihan omastakin takaa.
Sidibestä ei tarvitse sanoa yhtään mitään..
Ja Benji sentään tsemppaa Ylos


Sanon tämän ihan suoraan. Vaikkei tämä nyt ole kyseisten pelaajien vika, mutta syyseuras suhde on juuri tuo. Mentu, Ritari, Vuorinen eivät ole tasolta läheltäkään sitä mitä pitäisi olla HJK:ssai. Kun he saavat/saivat peliaikaa, ja Mentu jopa varsin paljon osittain sen ymmärrän toki mutta lisäten vielä Hudd, Kallinen niin ollaan oikeasti vedetty vihkoon ja pahasti. Samalla oikeasti se (Lingman) joka pystyisi tekemään niitä ratkaisuja arvioidaan sokeasti muka junnujen tasoiseksi.
Valmennus veti tässä vihkoon isosti. Lingman on pelannut HJK:n eurooppaan, ollut maajoukkueessa ja sä lähdet jollain Kallisella peliin.
Kaikki ei ole noin vitun vaikeata ja pyörää tarvitse keksiä uudelleen. Paskasta ei saa konvehtia vaikka itse pitäisi paskasta.
Ymmärrän sen, että Lingmanilla on ollut heikompia pelejä. Mutta kysyn missä Kallisella on sellaiset pelit, että olisi muka ottanut avauksen paikan?
Mahdollisuus oli ja meni. Nyt Nuutinen ja Petri ulos. Seuraavaa sisälle.
atletico1

Poissa Poissa


Vastaus #10794 : eilen kello 02:08:24

Valmentajasta: Koskelan jälkeen kieltämättä jo lähes sekoilun suomen ennätys.
1. Vanhan liiton verkkarisetä jolla ei mitään näyttöjä veikkausliigan voittamisesta.
2. Verkkarsetä pihalle ja espanjalainen suoraan ekkonokurssilta vetämään vituiksi.
3. Espanjalainen pihalle ja sisään-kukas muukaan kuin poispotkittu verkkarisetä.
4. verkkarisedällä ei nyt ihan lähtenytkään vaikka sai preseasonin. Tilalle Nuutinen joka oli aiemmin vetänyt vituiksi sekä klubi 04:ssä ja Tepsissä. Ei nousua kummassakaan.
5. Nuutisen rinnalle Lalli jolla ei edes täyttä kautta ykkösliigassa

Tämän valmentajarumban aikana hävitty 3-0 liettuassa ja 4-0 färsaarilla. Ja putkesta tulee mikkihiirejä edariin.
eikka okapi

Poissa Poissa


Vastaus #10795 : eilen kello 02:33:55

Tämän piti olla ”mestaruus hinnalla millä hyvänsä” -kausi, mutta joukkue osoittautui heikoimmaiksi vuosikausiin. Europelissä avauksessa jotkut Kallonen, KKB, Simojoki yms… liikaa ihan alemman loppusarjan tason pelaajia eikä voittavasta maalivahdista ole tietoakaan.

DOSin tilanne toki sotki puolustusta pahasti, mutta ei Klubin pitäisi kaatua siihenkään että (oletettu) ykköspelaaja joutuu telakalle.

Jos ei Petri & Ägä muuta keksi niin tyhjentää liigan parhaat pelaajat muilta sitten vaikka.
Hodothedefensivemidfield

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kaikki Tullin seurat


Vastaus #10796 : eilen kello 04:10:10

Hävetkää.
Kausari

Poissa Poissa


Vastaus #10797 : eilen kello 04:43:03

Mentu, Ritari, Vuorinen eivät ole tasolta läheltäkään sitä mitä pitäisi olla HJK:ssai. Kun he saavat/saivat peliaikaa, ja Mentu jopa varsin paljon osittain sen ymmärrän toki mutta lisäten vielä Hudd, Kallinen niin ollaan oikeasti vedetty vihkoon ja pahasti.
Listalle vielä Ylitolva, Simojoki ja KKB....Brooklyn....
Kakkosvaihtoehdoksi max kyllä, mutta selkeät avauksen huippupelaajat puuttuu. Noista Ylitolvan taso on heikentynyt kauden aikana... Kun laidoille löytyy vain yksi avauksen pelaaja eli Hostikka, niin aika kaukana ollaan edes Veikkausliigan huipuista. Hostikankin on ihan 'jees pelaaja', mutta nykyään joukkueen 'tärkein pelaaja'. Heh.

Edit: Oikeastaan näin:
- riittää taso Euroopassa: Kanellopoulos (DOS kunnossa ollessaan)
- Ring ja Pukki siinä ja siinä... Pukki??
- lähellä Euroopan tasoa, mutta ongelmia löytyy paljon: Kantzoulas, Tikkanen, Thijmen, Öst, Hostikka
- muut riittävät Veikkausliigan kakkosvaihtoehdoiksi
« Viimeksi muokattu: eilen kello 05:11:10 kirjoittanut Kausari »
torki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #10798 : eilen kello 05:05:27

Tämän piti olla ”mestaruus hinnalla millä hyvänsä” -kausi, mutta joukkue osoittautui heikoimmaiksi vuosikausiin.

No jos näin olisi ollut, kauteen ei oltaisi lähdetty Token komennossa, ja sitten vaihdettu lennosta apupoikaan. Toki hankittiin Pukki ja Ring, mutta eihän touhussa muuten ole ollut minkäänlaista päätä tai häntää.
jirna2021

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ägätön HJK


Vastaus #10799 : eilen kello 05:57:42

Minulla on tasan yksi toive:

Ägä vittuun heti. Ägä loi joskus jotain kaunista. Sitten kun Ägä meni tosi-TV tanssikilpailuun ja löysi uuden rakkauden niin kaikki alkoi mennä HJK:saa päin vittua.

Teesini HJK:lle:

1) Ägä ulos.
2) Riippumaton urheilutoiminnan johtaja, joka valitsee yksin valmentajan ja valmentajan kanssa johtavat pelaajat.
3) Eläkäispelaajat ulos.
4) Omat junnut ja kovat vahvistukset pelaa.
5) HJK on uudistuksien jälkeen voittamaton.

Ps. Voisiko Ägä ulos lakanan tehdä seuraavaan matsiin. Nyt tekoja.


 
Sivuja: 1 ... 431 [432] 433 ... 439
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa