FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.08.2025 klo 07:26:35 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 487 [488] 489 ... 498
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2025  (Luettu 1899399 kertaa)
26 jäsentä ja 70 vierasta katselee tätä aihetta.
Tuhoaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meidän Maajoukkueet, HJK, ACH


Vastaus #12175 : 30.07.2025 klo 10:32:28

Laina olisi parempi ratkaisu, mutta penkillä on niin vähän vaihtoehtoja, ettei se ole ollut vaihtoehto. Boamah on ollut niin pitkään edustuksen mukana, että pudottaminen ykkösliigaan ei liene vaihtoehto. Nollanelosessa lisäksi veisi nuoremmilta peliaikaa, reservien vanhimmat taitavat olla 20-vuotiaita.

Jos homma olisi mennyt täydellisesti, niin siirtoikkunan auetessa sisään olisi tullut uusi toppari ja Maikki olisi lähtenyt peliajan perässä lainalle. Nyt tilanne on Maikin kannalta mahdollisimman huono.
JunnunVPS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu, Barca, Liverpool


Vastaus #12176 : 30.07.2025 klo 10:39:19

Jos klubin skouttaus yskii, niin eikö olisi parasta ostaa muiden veikkausliigajoukkueiden onnistuneet (ulkomaalais)hankinnat heti pois, ennen kuin ulkomaiset seurat ehtivät apajille?

Esimerkiksi toppariksi Gnanou Gnistanista olisi aika no-brainer.

Hila Ruudussa kertoi, ettei varmaankaan kauaa vanhene Gnisussa, kun tullu paljon kyselyitä, ulkomaita myöten ja onhan se hyvin pelannu.
Bo Hässlers

Poissa Poissa


Vastaus #12177 : 30.07.2025 klo 10:49:45

HJK:n vaikutuspiirissä on ollut viime vuosikymmeninä kymmeniä tuhansia Stadilaisia. Joko pelaajina, valmentajina tai heidän vanhempina tai isovanhempina. Urheilijatausta luo hyviä edellytyksiä työelämässä pärjäämiseen. Voisi kuvitella että tässä joukossa on monta menestyksekästä ihmistä.

Tuntuu oudolta että tätä poolia ei saada HJK rahoittamisen taakse. Yhtiömalli tai paremminkin toimintakulttuuri ei tunnu nykyisellään kannustavan laaja-alaisempaan omistuspohjaan joka toisi lisäresursseja seuralle.

HJK:n vaikutusalueella asuu valtava määrä ihmisiä. Hyvän futiksen ystäviä löytyisi varmasti siinä määrin että 12-15 tuhannen katsojan määrät olisivat realistisia tuotteen ollessa priimaa. Tarkoittaen joukkuetta ja stadionia.

Yritystoiminnassa onnistuneiden tai perimispelissä onnekkaiden pitäisi tuntea vastuunsa kulttuuritarjonnan laadun takeena. Muuten ollaan tilanteessa jossa kaikki urheiluviihde on keskinkertaista vertautuen siihen että täällä pyörii vain samat vanhat bändit jotka eivät enää muualle kelpaa.

Löytyykö Euroopasta muita suunnilleen saman kokoluokan pääkaupunkeja joiden isoimman futisjengin toiminta on näin pienimuotoista?
« Viimeksi muokattu: 30.07.2025 klo 11:01:01 kirjoittanut Bo Hässlers »
Coachi_

Poissa Poissa


Vastaus #12178 : 30.07.2025 klo 10:51:57

Hirveä hätä hankintojen kanssa. Hankinnat pitää tulla nopealla aikataululla, ei huteja vaan pelkkää laatua, plussaa jälleenmyyntiarvosta. Nämä fanienkin asettamat kriteerit kun ottaa huomioon niin ymmärrän että Vuorisella voi ottaa hieman aikaa varsinkin kun apuna on ainoastaan virolainen tradenomiopiskelija

Tietysti voisi toimia viime vuoden tapaan ja tuoda bussilastillisen pelaajia mistä lopulta käteen jää Antzoulas sekä rakennettavaa tulevaisuuden joukkueeseen ja runkoon.
« Viimeksi muokattu: 30.07.2025 klo 10:54:20 kirjoittanut Coachi_ »
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #12179 : 30.07.2025 klo 11:13:03

Miten niin nopealla aikataulla? Luuletko että läppäriä ei saa avata ja puhelinta käyttää ennen siirtoikkunan aukeamista?

Sheikki todettiin paskaksi maaliskuussa, riittääkö 3kk kartoittaa seuraava kandidaatti?
PG

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa


Vastaus #12180 : 30.07.2025 klo 11:33:57

Meillähän ei ole tietoa mitä taustalla tapahtuu, mutta on kyllä hätkähdyttävää miten vähän on saatu aikaan kuukaudessa. Kaksi tai kolme luvattua suoraan avaukseen kävelevää vahvistusta puuttuu edelleen, ja nämä eivät sitten saa olla mitään Kotkan tai Jaron hessuja vaan pelaajia, joita muilla liigaseruoilla ei ole mahdollisuutta saada.
Coachi_

Poissa Poissa


Vastaus #12181 : 30.07.2025 klo 11:36:44

Miten niin nopealla aikataulla? Luuletko että läppäriä ei saa avata ja puhelinta käyttää ennen siirtoikkunan aukeamista?

Sheikki todettiin paskaksi maaliskuussa, riittääkö 3kk kartoittaa seuraava kandidaatti?

Nii kysymys varmaankin kuuluu haluatko uuden Sheikin Sheikin tilalle jonka jälkeen taas etsitään vasempaa laitapuolustajaa marraskuussa. Vai oikeasti pelaajan joka vahvistaa joukkuetta myös tulevalla kaudella?

Kesän siirtoikkunasta on muodostunut Klubille jonkinlainen joukkueen uudelleen tuleminen mikä helvetin vääristynyt ajattelutapa ja kertoo siitä miten joukkueen rakennuksessa tehty jo kauan tiettyjä virheitä kun kannattajien takaraivoon tämä iskostunut.
Tuhoaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meidän Maajoukkueet, HJK, ACH


Vastaus #12182 : 30.07.2025 klo 11:41:50

Ei tässä kukaan odota mitään joukkueen uudelleen rakentamista, mutta Klubilla on varaa hankkia hyviä pelaajia. Nyt voidaan mielestäni ihan aiheesta kyseenalaistaa pelaajatarkkailu, kun seurajohtoa myöten on kerrottu Klubin etsivän 2-4 pelaajaa.
Coachi_

Poissa Poissa


Vastaus #12183 : 30.07.2025 klo 11:45:02

Ei tässä kukaan odota mitään joukkueen uudelleen rakentamista, mutta Klubilla on varaa hankkia hyviä pelaajia. Nyt voidaan mielestäni ihan aiheesta kyseenalaistaa pelaajatarkkailu, kun seurajohtoa myöten on kerrottu Klubin etsivän 2-4 pelaajaa.

Mikä pelaajatarkkailu, ei sellasta ole enää. Takkula vei mennessään ja Vesa Mäki tuhosi loput. Riittää Vuorisella silläkin osastolla työtä.

Eikö Veikkausliigan siirtoikkuna sulkeudu 25.8?
Henkilö

Poissa Poissa


Vastaus #12184 : 30.07.2025 klo 11:48:18

Mikä pelaajatarkkailu, ei sellasta ole enää. Takkula vei mennessään ja Vesa Mäki tuhosi loput. Riittää Vuorisella silläkin osastolla työtä.

Eikös Vuorinen talvella sanonutkin, että tämä on kokonaisuus joka pitää laittaa kuntoon. Viime talvena priona oli suorituskyky-yksikkö. Kaikkea ei vaan kerralla pysty.
JU58

Poissa Poissa


Vastaus #12185 : 30.07.2025 klo 11:51:09

?

Kesän siirtoikkunasta on muodostunut Klubille jonkinlainen joukkueen uudelleen tuleminen mikä helvetin vääristynyt ajattelutapa ja kertoo siitä miten joukkueen rakennuksessa tehty jo kauan tiettyjä virheitä kun kannattajien takaraivoon tämä iskostunut.

Toistan itseäni, mutta ammattijalkapallon reaalimaailmassa todellinen siirtomarkkina on kesällä: pelaajia liikkuu enemmän johtuen siitä, että valtaosa ammattilaissarjoista alkaa syksyllä. Talven markkinat ovat niukemmat ja kevät pohjolassa palvelee heikosti pl. täydelliset rejectit tai loukkaantumisesta palaavat. Kun markkina on iso, tarjolla on enemmän mahdollisuuksia - toisaalta monella täältä unohtuu, että VL on Klubin tasoa nostaville pelaajille se ”last frontier”; tänne lähdetään vain jos ei saada hyvää lappua muualta. Eli siksi usein muut kun paluumuuttajat päätyvät tänne vasta ikkunan lopussa. Ikkunan alussa kiinnitetyt paniikkikiinnitykset ovat taas sellaisia, että tyhmä kuka maksaa.

Sikäli sitten samaa mieltä, että pitkäjännitteisesti pitäisi joukkuetta rakentaa = kesän ikkunassa pitäisi suunnitelmallisesti myydä kalliilla omia junnuja ja hankkia täsmähankintoja vähintään parin vuoden lapuilla. Kaikki lyhyet sopimukset kertovat osaamattomuudesta, paikkailuista ja lyhytjänteisyydestä. Odotetaan nyt sitten vielä pari viikkoa.

Huolestuttavaa, ettei ole ketään myyntiartikkeleita.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #12186 : 30.07.2025 klo 11:55:26

Hirveä hätä hankintojen kanssa. Hankinnat pitää tulla nopealla aikataululla, ei huteja vaan pelkkää laatua, plussaa jälleenmyyntiarvosta.
Joillekin pelipaikoille on ollut puolisen vuotta aikaa kartoittaa ja joillekin kuukausi ja joillekin siltä väliltä. Ikkuna on ollut kuukauden auki. Vaikka tähtäisi hankinnat ensi kauteen vahvistaen tämän kauden joukkuetta, niin ei tässä mikään kiire ole ollut.
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #12187 : 30.07.2025 klo 11:57:20

Eikös Vuorinen talvella sanonutkin, että tämä on kokonaisuus joka pitää laittaa kuntoon. Viime talvena priona oli suorituskyky-yksikkö. Kaikkea ei vaan kerralla pysty.

Ja näin. Tuhota voi nopeasti, mutta ladukkaan pohjan rakentaminen on hidasta eikä pelkkä rekryäminen riitä. Aiemmat pohjatkin rakennettiin hitaasti vuosien aikana. Klubi esitteli niitä ylpeydellä monta kertaa vuosien aikana, mutta se aiheutti vain paljon naurua ja "kaveripalkkausten" ja turhien rakennelmien kiroamista. No nopeasti ne tuhottiin ja nyt taas tehdään vuosia uutta, toivottavasti yhtä hyvää.
« Viimeksi muokattu: 30.07.2025 klo 12:00:23 kirjoittanut muumi »
Coachi_

Poissa Poissa


Vastaus #12188 : 30.07.2025 klo 12:01:53

Huolestuttavaa, ettei ole ketään myyntiartikkeleita.

Tästä samaa mieltä, varsinkin kun vertaa Ilvekseen ja KuPSiin. Toki Vuorinen tähänkin lupasi puuttua ja rakentaa parempaa yhteyttä 04 ja edarin välille, mutta tuota jorinaa oon kuultu lähestulkoon jokaiselta Klubin urheilutoimenjohtajalta.

Kuten nähdään paljon on Vuorinen luvannut ja sitä myötä paljon on myös varmasti ja toivottavasti työtä. Sen takia jaksan vahvistustenkin osalta odottaa.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #12189 : 30.07.2025 klo 12:05:23

toisaalta monella täältä unohtuu, että VL on Klubin tasoa nostaville pelaajille se ”last frontier”; tänne lähdetään vain jos ei saada hyvää lappua muualta.

Mä oon tästä vahvasti eri mieltä ja tää on mun mielestä hyvin suomalainen tapa ajatella. Mun ajattelussa pelkästään euroopasta löytyy useampi kymmenen sarjaa, joiden parhaillekin pelaajille siirto HJK:hon olisi selkeä uraa eteenpäin vievä siirto ja valtavan suuri mahdollisuus. Syystä tahi toisesta Klubi ei vaan oikein missään kohtaa ole keskittänyt scouttaamistaan tänne/näihin, vaan ennemmin on haettu selkeästi Veikkausliigaa paremmista sarjoista pelaajia, jotka on syystä tai toisesta ajautunut urallaan sivuraiteille. Sen lisäksi nuoremmille tietyn profiilin pelaajille projektien myynti Radu-Buffalo-jne hengessä pitäs onnistua, ilman suurtakaan määrää värikynää.
jona

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #12190 : 30.07.2025 klo 12:17:51

Mä oon tästä vahvasti eri mieltä ja tää on mun mielestä hyvin suomalainen tapa ajatella. Mun ajattelussa pelkästään euroopasta löytyy useampi kymmenen sarjaa, joiden parhaillekin pelaajille siirto HJK:hon olisi selkeä uraa eteenpäin vievä siirto ja valtavan suuri mahdollisuus. Syystä tahi toisesta Klubi ei vaan oikein missään kohtaa ole keskittänyt scouttaamistaan tänne/näihin, vaan ennemmin on haettu selkeästi Veikkausliigaa paremmista sarjoista pelaajia, jotka on syystä tai toisesta ajautunut urallaan sivuraiteille. Sen lisäksi nuoremmille tietyn profiilin pelaajille projektien myynti Radu-Buffalo-jne hengessä pitäs onnistua, ilman suurtakaan määrää värikynää.

Kyllähän Klubin valttikortti näissä on olleet viime vuosien lohkovaihepaikat ja näiden takia ulkomailta tullaan mielellään niitä pelejä pelaamaan suoraan näyteikkunaan. Potentiaali jatkosiirrolle on pelaajan vinkkelistä suuri. Luulisi suht realistisen mahdollisuuden pelata liigavaiheessa tänäkin vuonna olevan ihan hyvä houkutin tänne tulemiseksi. Mestaruuskaan ei ole karannut. Benjikin sanoi saaneensa MLS:stä sopimustarjouksia, mutta halusi juurikin europelien vuoksi Klubiin.
Chief

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #12191 : 30.07.2025 klo 12:22:59

Tästä samaa mieltä, varsinkin kun vertaa Ilvekseen ja KuPSiin. Toki Vuorinen tähänkin lupasi puuttua ja rakentaa parempaa yhteyttä 04 ja edarin välille, mutta tuota jorinaa oon kuultu lähestulkoon jokaiselta Klubin urheilutoimenjohtajalta.

Kuten nähdään paljon on Vuorinen luvannut ja sitä myötä paljon on myös varmasti ja toivottavasti työtä. Sen takia jaksan vahvistustenkin osalta odottaa.

Ketäs se KuPS on myymässä? Ruoppi, onko muita? Mm. Oksanen ja Arifi kävelevät ilmaiseksi ulos…
Tuhoaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meidän Maajoukkueet, HJK, ACH


Vastaus #12192 : 30.07.2025 klo 12:23:41

Eikös Vuorinen talvella sanonutkin, että tämä on kokonaisuus joka pitää laittaa kuntoon. Viime talvena priona oli suorituskyky-yksikkö. Kaikkea ei vaan kerralla pysty.

Muistatko, tai joku muu, missä Vuorinen on tästä puhunut?
Hunaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3


Vastaus #12193 : 30.07.2025 klo 12:33:06

Kesän siirtoikkunasta on muodostunut Klubille jonkinlainen joukkueen uudelleen tuleminen mikä helvetin vääristynyt ajattelutapa ja kertoo siitä miten joukkueen rakennuksessa tehty jo kauan tiettyjä virheitä kun kannattajien takaraivoon tämä iskostunut.

Osittain ehkä joo, mutta aiempina vuosina tähän on vaikuttanut jo mm. valmentajien vaihdot, uusi valmentaja (Toke x2) haluaa sisään omaan systeemiinsä sopivia pelaajia. Lisäksi toki loukkaantumiset, aiempina kausina on tähän aikaan kaudesta ollut päällä aika valtava loukkaantumissuma. Sekä se, että alkukaudelle on varmastikin tarkoituksellakin rakennettu vähän kapeampi rosteri, sekä junnujen peluuttamisen vuoksi että sen takia, ettei ole ollut selvää, onko syksylle tulossa peliruuhkaa lohko/liigavaiheiden johdosta.

Näiden lisäksi toki sitten havaitut puutteet kokoonpanossa tai epäonnistuneet talvihankinnat jne, mutta vain yhtenä syynä monista. Tosin ristiriidan aiheuttaa myös se, että selvästi Vuorisen aikana junnuja, niitä "myyntiartikkeleita" on tarkoitus kasvattaa aiempaa reippaammalla kädellä, joka saa kokoonpanon näyttämään vajaammalta kuin mitä sen ehkä seurajohdossa ajatellaan olevan.

Tosin mikään parin aiemman kesän roiskinta ei toivon mukaan toistu, vaan kesän ikkunasta ennemmin täsmähankintoja pidemmillä sopimuksilla puutteita täyttämään.

Huolestuttavaa, ettei ole ketään myyntiartikkeleita.

Määrittele myyntiartikkeli? Viime kauden jälkeen jopa jostain Noah Pallaksesta maksettiin siirtokorvaus. Ei toki ketään miljoonan siirtosumman tuovaa, mutta kyllähän jostain Pyry Mentusta todennäköisesti satoja tuhansia maksettaisiin. Ja muutama muukin junnu, joista jotain siirtokorvausta tulisi.

Jos joku Mentu pelaisi missä tahansa muussa liigaseurassa, olisi tämä pelistä toiseen avauskokoonpanossa pelaava pelaaja, jota kuolattaisiin ja noiduttaisiin, kun Klubissa ei ole tuon tasoisia junnuja. Klubissa pelatessaan sen sijaan foorumilla on joku tusinajunnu, jolla ei ole vahvuuksia ja joka (yllätysyllätys) on fyysisesti raakile verrattuna konkareihin. Tulevaisuutta tai kehityspotentiaaliakaan ei enää ole, koska ikää on jo yli 14 vuotta. Erona tällä kaudella tuntuisi olevan se, ettei Mentun edelle ole hankittu kolmea konkaria, vaan annettu Mentulle aito mahdollisuus. Moinen lähestysmistapa saattaa poikia jotain pidemmällä aikavälillä tulevien mentujen muodossa, vaikka lyhyellä aikavälillä saattaisi jotain maksaakin. Tai sitten ei.
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #12194 : 30.07.2025 klo 12:47:24

Määrittele myyntiartikkeli? Viime kauden jälkeen jopa jostain Noah Pallaksesta maksettiin siirtokorvaus. Ei toki ketään miljoonan siirtosumman tuovaa, mutta kyllähän jostain Pyry Mentusta todennäköisesti satoja tuhansia maksettaisiin. Ja muutama muukin junnu, joista jotain siirtokorvausta tulisi.

Jos joku Mentu pelaisi missä tahansa muussa liigaseurassa, olisi tämä pelistä toiseen avauskokoonpanossa pelaava pelaaja, jota kuolattaisiin ja noiduttaisiin, kun Klubissa ei ole tuon tasoisia junnuja. Klubissa pelatessaan sen sijaan foorumilla on joku tusinajunnu, jolla ei ole vahvuuksia ja joka (yllätysyllätys) on fyysisesti raakile verrattuna konkareihin. Tulevaisuutta tai kehityspotentiaaliakaan ei enää ole, koska ikää on jo yli 14 vuotta. Erona tällä kaudella tuntuisi olevan se, ettei Mentun edelle ole hankittu kolmea konkaria, vaan annettu Mentulle aito mahdollisuus. Moinen lähestysmistapa saattaa poikia jotain pidemmällä aikavälillä tulevien mentujen muodossa, vaikka lyhyellä aikavälillä saattaisi jotain maksaakin. Tai sitten ei.

Kyllä mä haluaisin pitää Klubin tavoitteet vähän korkeammalla kuin tuollaisessa "1-2 parinsadan kiloeuron kauppaa per vuosi" -tasossa. Enkä mä edes mitään jokavuotisia matiassiltasia ole vaatimassa, mutta jos joku listaisi Veikkausliigan potentiaalisimmat nuoret pelaajat juuri nyt, niin mainittu Mentu ei taitaisi mahtua lähellekään top 5:sta (Kouame, Ruoppi, Tiitinen, Miettinen,...) ja jopa top 10 saattaisi tehdä tiukkaa. Eli kyllä tässä nykytilassa jonkin verran valittamista on, mutta hyvä toki jos/kun asian korjaamiseksi ollaan tekemässä määrätietoisesti töitä.
Hunaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3


Vastaus #12195 : 30.07.2025 klo 12:55:20

Kyllä mä haluaisin pitää Klubin tavoitteet vähän korkeammalla kuin tuollaisessa "1-2 parinsadan kiloeuron kauppaa per vuosi" -tasossa. Enkä mä edes mitään jokavuotisia matiassiltasia ole vaatimassa, mutta jos joku listaisi Veikkausliigan potentiaalisimmat nuoret pelaajat juuri nyt, niin mainittu Mentu ei taitaisi mahtua lähellekään top 5:sta (Kouame, Ruoppi, Tiitinen, Miettinen,...) ja jopa top 10 saattaisi tehdä tiukkaa. Eli kyllä tässä nykytilassa jonkin verran valittamista on, mutta hyvä toki jos/kun asian korjaamiseksi ollaan tekemässä määrätietoisesti töitä.

Mikä nyt sitten onkaan nuori pelaaja, mutta esim. Kouame on 3 vuotta Mentua vanhempi ja täyttää syksyllä "jo" 22 vuotta. Lupaava ja potentiaalinen junnu se Mentu on ja tulee takuulla siirtymään korvausta vastaan ulkomaille, vaikka ei mikään sukupolvitalentti olekaan. Silti raivannut (osin itse, osin joukkueenrakennuksen ansiosta) tiensä lähelle Klubin optimiavausta ja ainakin ensimmäisiksi rotaatiopelaajiksi. Monissa muissa liigajoukkueissa olisi itsestäänselvä avauksen pelaaja ja hehkutus tästä pelistä toiseen avaavasta "superjunnusta" olisi toisenlaista.

Mutta ei tuossa nyt varsinaisesti kyse ole juuri nimenomaan Pyry Mentusta. Joskus se ensimmäinen askel on kuitenkin otettava, mikäli tavoitteena on parantaa Nollanelosen ja edustusjoukkueen välistä yhteyttä ja saada omia junnuja maailmalle aiempaa suuremmilla siirtosummilla, ilman säännöllistä peliaikaa tämä ei onnistu. Säännöllinen peliaika taas on tiukassa, mikäli näiden omien junnujen edelle roudataan jotain tusinatavaraa ulkomailta.
1/2-aika

Paikalla Paikalla


Vastaus #12196 : 30.07.2025 klo 13:01:21

Löytyykö Euroopasta muita suunnilleen saman kokoluokan pääkaupunkeja joiden isoimman futisjengin toiminta on näin pienimuotoista?

90 km etelään. Samoin muut Baltian pääkaupungit.

Helsinki koostuu suurelta osin maalaisista jotka asuu lähiöissä. Ei heitä kiinnosta Klubi. Miksi sitten paljasjalkaiset vieroksuvat lähteä Klubin matsiin, lienee sata selitystä.
jona

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #12197 : 30.07.2025 klo 13:01:27



Mutta ei tuossa nyt varsinaisesti kyse ole juuri nimenomaan Pyry Mentusta. Joskus se ensimmäinen askel on kuitenkin otettava, mikäli tavoitteena on parantaa Nollanelosen ja edustusjoukkueen välistä yhteyttä ja saada omia junnuja maailmalle aiempaa suuremmilla siirtosummilla, ilman säännöllistä peliaikaa tämä ei onnistu. Säännöllinen peliaika taas on tiukassa, mikäli näiden omien junnujen edelle roudataan jotain tusinatavaraa ulkomailta.

Juuri näin. Nään pelkästään positiivisena Pyryn saaman vastuun tällä kaudella ja uskon, että hän tekee hyvän uran. Totta kai noin nuorella kaverilla on petrattavaa monellakin osa-alueella. Oikeastiko? Jos koko paketti olisi jo kunnossa (fysiikka jne.) niin tervemenoa vaan ulkomaille. Kattoa kehittyä on vielä oikeinkin paljon. Kouamesta puolestaan ihmettelen, että Inter on saanut pidettyä. Voisi kuvitella, että tarjouksia on tullut ja paljon?
Coachi_

Poissa Poissa


Vastaus #12198 : 30.07.2025 klo 13:10:11

Ketäs se KuPS on myymässä? Ruoppi, onko muita? Mm. Oksanen ja Arifi kävelevät ilmaiseksi ulos…

En tiedä onko myymässä, mutta kyllä esimerkiksi Ruopin ja Miettisen mahdolliset myyntihinnat ihan miehekkäät tulevat olemaan jos kaupaksi saakka menevät. Toki Klubilla Mentu joka vasta 18v ja esiintynyt jo edukseen, mutta Klubin pitäisi näissä karkeloissa olla ehdottomasti kärjessä, sen verran suurempi seura kilpailijoihinsa verrattuna.

Vähän sellainen fiilis että se lopullisen potentiaalin ulosmittaaminen jäänyt piippuun Klubin omien junnujen osalta ja tämä näkynyt ehkä omaan silmään muovisuutena joukkueessa ja "myyntiartikkeleiden" vähyytenä. Hyvänä esimerkkinä siellä painelee joku Kallinen ACOsta omien edellä. Kannattajathan tietysti repisivät johdolta pään irti jos sattuisi niin että siellä olisi oma junnu lähelläkään avauksen paikkaa.

Ezehinkin tilanne todella surkea ja kuvaa vaikeaa tilannetta jossa Klubi tällä hetkellä painii.
« Viimeksi muokattu: 30.07.2025 klo 13:13:23 kirjoittanut Coachi_ »
Henkilö

Poissa Poissa


Vastaus #12199 : 30.07.2025 klo 13:13:46

Muistatko, tai joku muu, missä Vuorinen on tästä puhunut?

Kauden alla oli useammassakin podcastissä. Se, että oliko kaikissa tästä puhetta, en muista. Todennäköisesti Nappulakengät podissa on ainakin sivuttu seuraa laajemmalti.

 
Sivuja: 1 ... 487 [488] 489 ... 498
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa