Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #12575 : 01.08.2025 klo 19:28:36 |
|
Ei maistunut Kusu Vuoriselle
Kaikki on paskuu paitsi kusu Sori vaan, tässä alkaa standardit laskemaan itse kullakin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.08.2025 klo 19:42:26 kirjoittanut Bo Hässlers »
|
|
|
|
|
Pavejasa
Poissa
|
 |
Vastaus #12576 : 01.08.2025 klo 19:48:55 |
|
Terkkuja SerGolle  Lisätään tähän vielä Jaro
|
|
|
|
jalkapallogrilli
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #12577 : 01.08.2025 klo 20:12:10 |
|
Voiko olla ihan sattumaa että juuri tänään, päivä Eurotippumisen jälkeen pari Klubin tarpeisiin melko sopivaa suomalaista vaihtaa seuraa - ja siirtyy johonkin Norjaan tai Kreikan divariin? Tottakai kuun vaihtuminen voi vaikuttaa, mutta mutta. Ei ehkä ole ihan hatusta vedetty ajatus että tuossa oli ne pitkään työstetyt ja tarkasti scoutatut vahvistukset (ja Ivanov?), ainakin joku niistä. Mutta kun Euromatsit vaihtuivat Ouluun ja Seinäjokeen niin nimi laitettiin siihen toiseen tarjoukseen. Samat oli ajatukset illalla. Moniko mahdollinen vahvistus ootti kynä kädessä eilisen matsin lopputulosta ja sen jälkeen valkkasi mihin paperiin nimmarin pistää.
|
|
|
|
Laukaisukoneenkuljettaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Claude Simon
|
 |
Vastaus #12578 : 01.08.2025 klo 20:52:16 |
|
Eiköhän sieltä kohta julkaista myös Ivanovin sopimus johonkin Polonia Bytomiin tai Kalamataan. Hollannista löytynee kuitenkin jotain polvivaivoista kärsiviä entisiä lupauksia Vuorisen excel-taulukon sivulta 8.
 Tätähän tää nyt on. Töitä tehdään herkeämättä mutta mikään viritys ei kanna maaliin asti. Glory hunterit ainakin lähti listalta kuin russakat tuvanpöydältä eilisen tuloksen jälkeen. Kukapa enää tällä kaudella Klubiin haluaisi paitsi V-liigajyrä? Tai ehkä juuri se Hollannin polvivaivainen lapsi-ihme joka pelannut jotkut vitun 29 minuuttia kahden viimeisen kauden aikana. ”  ”
|
|
|
|
00250
Poissa
|
 |
Vastaus #12579 : 01.08.2025 klo 20:54:59 |
|
Gnistan-pelissä näytti Bezuijenin meininki aika sähisemiseltä ilman oikein mitään päämäärää, joten tarvinnee kyllä aikaa ja sitähän tosiaan on
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #12580 : 01.08.2025 klo 20:58:32 |
|
Carljohan Eriksson ja Nicholas Hämäläinen muuttunut tässä paniikissa tekijämiehiksi, huutonaurua  Ryhdistäytykää.. Ei kai täällä nyt jokaista nimeä tosissaan oteta 
|
|
|
|
Sama.Tämä.Eri.
Poissa
|
 |
Vastaus #12581 : 01.08.2025 klo 21:53:18 |
|
Kuka keksi termin ” alasajo” , hänelle dropsit. Edelleen. Oliko kaikki aiempi vaan uskomatonta tuuria?
|
|
|
|
Laukaisukoneenkuljettaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Claude Simon
|
 |
Vastaus #12582 : 01.08.2025 klo 22:13:34 |
|
Kuka keksi termin ” alasajo” , hänelle dropsit. Edelleen. Oliko kaikki aiempi vaan uskomatonta tuuria?
Niin kyllä tämä nyt kieltämättä helvetin pahalta näyttää. Emotionaalinen deflaatio ja kaikkien bona fide vahvistusten aiesopimusten purkautuminen eilistä lopputulemaa koskevan klausuulin nojalla. Maanantaina tappio ja viimeinen sammuttaa valot. Ei hyvää yötä nyt taas. Jos tämä valmennus ei saa ladattua joukkojaan ARMOTTOMAAN TAISTOON KAUDEN PÄÄTAVOITTEEN KANNALTA SUURESSA RATKAISUTAISTELUSSA NIIN KAIKKI VOI LAITTAA VITTU ULOS saman tien! Ja uudet tekijät sisään alkaen tiistaina. Vihje: LKK voi tulla ja hoitaa period PERIOD
|
|
|
|
Tuhoaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Meidän Maajoukkueet, HJK, ACH
|
 |
Vastaus #12583 : 01.08.2025 klo 22:36:13 |
|
Ivanovin kohdalla lähinnä mietityttää se, miksi sopimusta ei ole vielä julkaistu? Tarjous on tehty, mutta Roba katsoo vielä ulkomaita?
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
 |
Vastaus #12584 : 01.08.2025 klo 22:55:14 |
|
Mentulle taas on selkeästi haluttu raivata paikkaa kokoonpanosta jättämällä se yksi kädenlämpöinen liigajyrä hankkimatta, kuten ennen kauden alkua puhetta olikin että nyt annetaan junnuille vastuuta, eikä vain puhuta.
Ylitolva taas kuuluu tähän samaan kastiin, mihin Ilveessä nämä jukkolat, ulundut, söderbäckit, stjopinit ja kumppanit. Nuorehkoja (=ei enää junnuja) pelaajia, jotka pelaavat ihan ansaitusti isoissa vastuurooleissaan.
Sikäli en oikein ymmärrä noita Virtasen horinoita päämäärättömyydestä, kun nyt parin edellisen vuoden sekoilun jälkeen toiminnassa näyttää olevan joku punainen lanka. Rivien välistä on luettavissa, että Virtasen ratkaisu olisi se perinteinen: Kaikille kenkää ja siirtoikkunassa sisään bussilastillinen tusinaulkkareita. Minusta se vasta päämäärättömältä tai ainakin lyhytjänteiseltä toiminnalta vaikuttaisi. Aika näyttää, mitä junnuihin panostamalla saa aikaiseksi, mutta se on ainakin varmaa, että ilman peluuttamista ei mitään. Junnujen peluuttamisessa on sekin (mahdollinen) etu, että luottamalla ja peluuttamalla sieltä voi isojakin kehitysharppauksia tulla suhteellisen nopeassa ajassa.
Jep. Klubin viime vuosien sekoilu on ilmeistä, mutta outoa tosiaan nostaa ongelmien keskiöön läpimurrossa onnistuneet nuoret. Minä löytäisin paljon suurempiakin ongelmia seurasta. Mentu on kaiken lisäksi pelaaja, jonka urapolku on Klubin strategian ytimessä: nuorena läpimurto reserveissä, pitkä jatkosopimus, syksyllä asteittain mukaan liigajengiin ja talvikaudella nousu lopullisesti edustukseen. Nollanelosen voi lakkauttaa tarpeettomana, jos tällaisten pelaajien peliaika nähdään ongelmana.
|
|
|
|
mustajalka
Poissa
|
 |
Vastaus #12585 : 01.08.2025 klo 22:57:55 |
|
Ivanovin kohdalla lähinnä mietityttää se, miksi sopimusta ei ole vielä julkaistu? Tarjous on tehty, mutta Roba katsoo vielä ulkomaita?
Mietityttää? Oikeasti?  HJK lienee se viimeinen vaihtoehto jos ei jostain syystä parempaakaan diiliä mistä vaan muualta tarjota...
|
|
|
|
Dirk Kuyt
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla
|
 |
Vastaus #12586 : 01.08.2025 klo 23:01:23 |
|
Ivanovin kohdalla lähinnä mietityttää se, miksi sopimusta ei ole vielä julkaistu? Tarjous on tehty, mutta Roba katsoo vielä ulkomaita? Onko jossain sanottu, että se olisi tämä luvattu pelaaja? Ivanov on nähty Hongan treeneissä, ja tällä viikolla katsomassa peliä Ogelissa ja Töölössä eli voipi olla, että katselee kotimaista futista muuten vaan odotellessaan Puolan liigan paskajengin paskatarjousta parempaa tarjousta ulkomailta.
|
|
|
|
HS
Poissa
|
 |
Vastaus #12587 : 01.08.2025 klo 23:12:24 |
|
Jos noiden tilalla olisi jotain ulkomaan hakuja, sama Virtanen ulisisi, kuinka Klubi ei luota omiin nuoriinsa, päästäen nämä muualle vuodesta toiseen muualle lyömään itseään läpi, samaan aikaan kun Ilves ja Kups peluuttavat reilusti omia junnujaan blaablaablaa.
Erittäin hyvin sanottu kuten Hunajan seuraavassakin viestissä. Puhutaan että junnuilla pitäisi olla uskottava polku Klubin edustukseen ja antaa oikeasti mahdollisuus eikä pelkkiä hv-minuutteja mutta ilmeisesti siihen sisältyy klausuuli että paitsi jos juhannuksena ei johdeta sarjaa, siinä tapauksessa nuoret kuuluvat penkille tai 04:seen ja hankitaan ulkomailta vahvistuksia.
|
|
|
|
Tuhoaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Meidän Maajoukkueet, HJK, ACH
|
 |
Vastaus #12588 : 01.08.2025 klo 23:27:40 |
|
Mietityttää? Oikeasti?  HJK lienee se viimeinen vaihtoehto jos ei jostain syystä parempaakaan diiliä mistä vaan muualta tarjota... En millään usko, että Klubi on viimeinen vaihtoehto. Puola on varmasti se todennäköinen suunta. Onko jossain sanottu, että se olisi tämä luvattu pelaaja? Ivanov on nähty Hongan treeneissä, ja tällä viikolla katsomassa peliä Ogelissa ja Töölössä eli voipi olla, että katselee kotimaista futista muuten vaan odotellessaan Puolan liigan paskajengin paskatarjousta parempaa tarjousta ulkomailta.
Ei sitä missään ole sanottu. Klubin pelaajatarkkailu ei todellakaan vakuuta, joten sillon kysymykseen tulee tällaiset ns. helpot haut. En tarkoita että Ivanov on helppo saada Klubiin, vaan helppo bongata sopimuksettomien pelaajien listalta. Voi toki olla, että katselee vaan kotimaista futista. Itsekin olin tällä viikolla Ogelissa ja Töölössä, mutta en ole Klubin uusi kärki.
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #12589 : eilen kello 10:05:03 |
|
Ivanov täyttää kohta 31. Jos tekee nyt diilin klubiin niin sitten on jo todella vaikea palata ulkomaille. Eihän klubi varmasti sinänsä huono diili olisi, mutta varmaan ulkomailla vielä haluaisi pelata niinkuin joku kuukausi sitten mainosti.
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #12590 : eilen kello 10:27:23 |
|
Ivanov täyttää kohta 31. Jos tekee nyt diilin klubiin niin sitten on jo todella vaikea palata ulkomaille. Eihän klubi varmasti sinänsä huono diili olisi, mutta varmaan ulkomailla vielä haluaisi pelata niinkuin joku kuukausi sitten mainosti.
Eli molempien osapuolien kannalta parasta, että sopparia ei tehdä. Klubi ei saisi vastinetta rahoilleen ja Ivanov tuhoaisi upean CV:nsä.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #12591 : eilen kello 10:33:32 |
|
Ivanov täyttää kohta 31. Jos tekee nyt diilin klubiin niin sitten on jo todella vaikea palata ulkomaille. Eihän klubi varmasti sinänsä huono diili olisi, mutta varmaan ulkomailla vielä haluaisi pelata niinkuin joku kuukausi sitten mainosti.
Jos Ivanov Klubiin päätyisi, niin kyseessä olisi takuulla kesän aikana hitaasti syntynyt kompromissi. Tyyliin kesän alussa Klubi tarjonnut 120k/v ja Ivanov nauranut partaansa odotellessaan parempia tarjouksia ulkomailta, ja Klubin tarjous noussut sittemmin 160:een ja Ivanoville alkanut selvitä, ettei ulkomailta ole tulossa mitään tuota parempaa. Pelillisesti en osaa sen syvällisempiä analyysejä tehdä, mutta toisihan tuo nyt ainakin sitä kaivattua kokoa, ja onhan Ivanov lisäksi näyttänyt, että pärjää myös Veikkausliigaa kovemmissa sarjoissa. Plussaa vielä kotimaisuudesta ja topparille kohtuullisesta iästä, eli ilman muuta lämpimästi tervetuloa jos mies Klubiin sattuisi tulemaan.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #12592 : eilen kello 11:13:15 |
|
Voiko olla ihan sattumaa että juuri tänään, päivä Eurotippumisen jälkeen pari Klubin tarpeisiin melko sopivaa suomalaista vaihtaa seuraa - ja siirtyy johonkin Norjaan tai Kreikan divariin? Tottakai kuun vaihtuminen voi vaikuttaa, mutta mutta. Ei ehkä ole ihan hatusta vedetty ajatus että tuossa oli ne pitkään työstetyt ja tarkasti scoutatut vahvistukset (ja Ivanov?), ainakin joku niistä. Mutta kun Euromatsit vaihtuivat Ouluun ja Seinäjokeen niin nimi laitettiin siihen toiseen tarjoukseen.
Saas nähdä mitä sieltä lopulta tulee ja milloin. Ja se uusi viihdyttäjä ei näyttänyt kovin iloiselta vetäessään tötsämoduuleja pitkin iltaa Boltilla. Olettaen että se luuli tulevansa pelaamaan isoja minuutteja ja antavansa näyttöjä Konffassa.
Tähän muualle eilisen aikana päätyneiden ja ainakin jollain tavalla Klubiinkin spekuloitujen pelaajien listaan voi muuten lisätä Miika Koskelan, joka siirtyi eilen Token perässä Haugesundiin. Tosi vaikea tietysti tietää, kuinka monen näistä (Eriksson, Jensen, Koskela, Hämäläinen, Kusu) perässä Klubi lopulta oli - numero voi hyvin olla vain 0-1 - mutta olisihan tuo nyt aikamoista sattumaa, että kaikkien siirroista uutisoidaan tasan päivä Euroopasta tippumisen jälkeen. Yksi mahdollisuus, joka täällä on sivuutettu aika nopeasti, on se, että tippuminen saikin aikaan kiinnostuksen lopahtamisen nimenomaan Klubin eikä pelaajien päässä. Nyt peliruuhkan päätyttyä Klubin tarve leveyspelaajille tippui aika lailla nollaan, ja haussa kuvittelisi olevan enää se 2-3 avauksen tason ukkoa (joita edellämainituista olisi ollut täysin varauksetta vain Eriksson ja varauksin Jensen ja Kusu).
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #12593 : eilen kello 11:24:58 |
|
Se että Klubi tavoittelee topparia ja kakkoskärkeä (Pukki on faktisesti vielä aina ykkönen) tarkoittaa käytännössä sitä että joukkueen avaus ei näillä siirroilla tule kärkijoukkueita vastaan vahvistumaan.
Toki tuossa pelataan tärkeää pitkää peliä huomioiden olemassa olevat sopimukset ja saadaan leveyttä laadukkaammille 90 minuuttisille.
|
|
|
|
Dirk Kuyt
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla
|
 |
Vastaus #12594 : eilen kello 11:39:13 |
|
Jos Ivanov Klubiin päätyisi, niin kyseessä olisi takuulla kesän aikana hitaasti syntynyt kompromissi. Tyyliin kesän alussa Klubi tarjonnut 120k/v ja Ivanov nauranut partaansa odotellessaan parempia tarjouksia ulkomailta, ja Klubin tarjous noussut sittemmin 160:een ja Ivanoville alkanut selvitä, ettei ulkomailta ole tulossa mitään tuota parempaa. Ja ainoa uutisoitu siirtokuvio on ollut neuvottelut Arka Gdynian kanssa (tässä yhteydessä kerrottiin myös jonkun suomalaisseuran kiinnostuksesta), jotka kaatuivat palkkakysymykseen. Sarjanousija Arka Gdynia aloitti kautensa viime kauden Puolan divaria pelanneilla toppareillaan ja joukkueeseen on tullut kesän aikana yksi rotaatioukko, josta voi päätellä, ettei seuralla taida olla kovin paljoa enempää pelimerkkejä kuin Veikkausliigan jengeillä. Jos ulkomailta ei tule tuon kummempaa, niin kyllähän se Klubi alkaa houkuttaa, kun tarjous ei ole ainakaan Arkan tarjousta paskempi ja hävityt pelitkin vituttaa kauden aikana vähemmän. Ivanovin Suomeen tuloa vastaan argumentoidaan tämän omassa topicissa useampaan otteeseen vedoten tähän haastatteluun, jossa tämä toteaa: ”Veikkausliigaan en missään nimessä palaa vielä, ehkä joskus kahdeksan vuoden päästä”. Mieli saattaa kuitenkin muuttua, jos tarjoukset on ulkomailta on yksikertaisesti vain paskoja. Toisaalta myös, jos tuo lause pitäisi kerran absoluuttisena ja haudanvakana totuutena tulkita, niin silloin Ivanovin ura ulkomailla päättyisi 39-vuotiaana, jossain Thaimaassa, kun palomieshommiin Pattaya Unitediin pestattu Toke soittelisi, että vieläkö jaksaisit tulla tänne biitsille pelihommiin. Ihan kelpo uran Ivanov on lähtökohtiinsa nähden ulkomailla tehnyt, mutta tokkopa vauhti riittää Veikkausliigaa laadukkaammissa sarjoissa enää kovin montaa vuotta.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #12595 : eilen kello 11:40:19 |
|
Se että Klubi tavoittelee topparia ja kakkoskärkeä (Pukki on faktisesti vielä aina ykkönen) tarkoittaa käytännössä sitä että joukkueen avaus ei näillä siirroilla tule kärkijoukkueita vastaan vahvistumaan.
Toki tuossa pelataan tärkeää pitkää peliä huomioiden olemassa olevat sopimukset ja saadaan leveyttä laadukkaammille 90 minuuttisille.
Toppariin osin sama (joskin pakkohankinta sekin toki on), mutta kyllä se laadukas iso kärki saattaa monipuolistaa Klubin hyökkäyspelaamista aika paljonkin ja voi ainakin silloin tällöin päätyä kentälle myös samaan aikaan Pukin kanssa. Mutta tottahan se on, että tuo mahdollinen kolmas hankinta saattaa olla nimenomaan avauksen tason kannalta se ratkaisevin varsinkin jos se kohdistuisi maalin suulle tai vasemman laitapakin tontille. Muut pelipaikathan alkavat olla jo ihan ok reilassa varsinkin jos Luce pitää viimeisten parin matsin tasonsa kauden loppuun asti. Edit. Aika ihmeellinen soppa saatu X:n puolella aikaan tuosta Möllerin hyväntekeväisyyspeliin osallistumisesta: https://x.com/tkotimaki/status/1951560052260651223. Ilmeisesti Liam ei siis peliin osallistu, minkä olisi pitänyt olla järjestäjän tiedossa jo kauan sitten, mutta silti peliä mainostettu tämän nimellä vielä eilen. Muuten tämän voisi sivuuttaa perussekoiluna, mutta kun Wistubakin mukana tapahtuman järjestelyissä, niin kyllähän sitä kuvittelisi että kaikki olisivat olleet Möllerin tilanteesta tietoisia.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 11:49:37 kirjoittanut SerGo »
|
|
|
|
|
Hunaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #12596 : eilen kello 12:11:00 |
|
Jolle jatkaa kisuttelujaan: Vuotta on vielä turha ennakoida, mutta mitä todennäköisimmin Pohjanpalo päättää uransa Suomessa, sillä lopuksi lähtevät terveiset HJK:n toimitusjohtajalle Aki Riihilahdelle.
– Olen joskus sanonut, että tulen Suomeen yhden vuoden pelaamaan. Toivottavasti Aki silloin suostuu ottamaan minut HJK:hon. https://yle.fi/a/74-20175443Joten eiköhän siis muutamien vuosien päästä Jolle tule piipahtamaan Klubissa ja sen jälkeen asetu Saksaan.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #12597 : eilen kello 12:20:28 |
|
HJK ei ole onnistunut maalaamaan nykyisellään kovin selkeää visiota tai projektia joka houkuttelisi uusia pelaajia.
Mäen aikana ymmärrettiin tämä tunnepuolen merkitys paremmin. (Mäen heittereille: Jokaisen toiminnasta voi löytää jonkun positiivisenkin kulman).
Toki vision pitää uskottavuuden nimissä perustua tekoihin, mutta monesti lumipallon liikkeelle saannin jälkeen syntyy myös ”self-fulfilling phrophecy”- hyötyjä. Saat esimerkiksi mukaan hieman paremman pelaajan ja/tai uuden sponsorin kuin ilman hypetystä.
Viihdebusineksessä on turha jäädä liian varovaiseksi tai miettiä mitä ne meistä ajattelee, jos homma meneekin vihkoon. Kovia tavoitteita tiskiin helpompine välitavoitteineen ja sitten pyörä pyörimään. Ei nyt toki vanhoja virheitä toisteta vaan opitaan niistä ja tehdään asiat fiksummin.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 12:40:00 kirjoittanut Bo Hässlers »
|
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #12598 : eilen kello 12:22:45 |
|
Tähän muualle eilisen aikana päätyneiden ja ainakin jollain tavalla Klubiinkin spekuloitujen pelaajien listaan voi muuten lisätä Miika Koskelan, joka siirtyi eilen Token perässä Haugesundiin. Tosi vaikea tietysti tietää, kuinka monen näistä (Eriksson, Jensen, Koskela, Hämäläinen, Kusu) perässä Klubi lopulta oli - numero voi hyvin olla vain 0-1 - mutta olisihan tuo nyt aikamoista sattumaa, että kaikkien siirroista uutisoidaan tasan päivä Euroopasta tippumisen jälkeen.
Yksi mahdollisuus, joka täällä on sivuutettu aika nopeasti, on se, että tippuminen saikin aikaan kiinnostuksen lopahtamisen nimenomaan Klubin eikä pelaajien päässä. Nyt peliruuhkan päätyttyä Klubin tarve leveyspelaajille tippui aika lailla nollaan, ja haussa kuvittelisi olevan enää se 2-3 avauksen tason ukkoa (joita edellämainituista olisi ollut täysin varauksetta vain Eriksson ja varauksin Jensen ja Kusu).
No ei se toimi niin että pelaajalla on sopimus vieressä ja kaikki on valmiina mutta pelaaja odottaa että pääseekö klubi jatkoon vai ei. Kyllä tossa on ollut pitkä prosessi takana. En siis väitä etteikö olisi kysytty mutta pelkästään sattumaa tuo europeleistä tippuminen.
|
|
|
|
puju100
Poissa
|
 |
Vastaus #12599 : eilen kello 12:53:48 |
|
HJK ei ole onnistunut maalaamaan nykyisellään kovin selkeää visiota tai projektia joka houkuttelisi uusia pelaajia.
Mäen aikana ymmärrettiin tämä tunnepuolen merkitys paremmin. (Mäen heittereille: Jokaisen toiminnasta voi löytää jonkun positiivisenkin kulman).
Toki vision pitää uskottavuuden nimissä perustua tekoihin, mutta monesti lumipallon liikkeelle saannin jälkeen syntyy myös ”self-fulfilling phrophecy”- hyötyjä. Saat esimerkiksi mukaan hieman paremman pelaajan ja/tai uuden sponsorin kuin ilman hypetystä.
Viihdebusineksessä on turha jäädä liian varovaiseksi tai miettiä mitä ne meistä ajattelee, jos homma meneekin vihkoon. Kovia tavoitteita tiskiin helpompine välitavoitteineen ja sitten pyörä pyörimään. Ei nyt toki vanhoja virheitä toisteta vaan opitaan niistä ja tehdään asiat fiksummin.
En saa oikein kiinni tästä, en sitten millään. Mäen aika jäi hyvin lyhyeksi ja muistaakseni hirveästi ei kerennyt olemaan edes äänessä omien visioiden suhteen muuten kuin että otetaan seuraava steppi  , mitenkään syvällisemmin hän ei tuonut ulos mitä tämä seuraava steppi käytännössä tarkoittaa ja mitä toimenpiteitä tämän saavuttamiseksi käynnistetään. Vuorinen on nostanut taas monia asioita esille ja käytännön esimerkkejä miten nämä pyritään toteuttamaan. En niitä lähde sen suuremmin erittelemään, löytyy haastatteluita ja podeja mistä näitä jokainen voi erikseen käydä kuuntelemessa. Se on tullut kyllä Vuorisen osalta selväksi että omille junnuille taidetaan oikeasti nyt antaa mahdollisuus tuoda koko potentiaali esille Klubissa eikä jäädä varjoihin nyhjöttämään ja että heihin tullaan panostamaan. Kovin pintapuolista on keskustelu täälläkin, urheilutoimenjohtaja = siirtoikkunassa tuodut pelaajat. Voiko esimerkiksi Klubin siirtoikkunan hiljaisuus johtua siitä että Vuorisella ei ole vielä tarvittavia resursseja toivomaansa pelaajatarkkailuun missä hinta ja laatu kohtaa. Olihan tuo viime kausi pelaajahankintojen suhteen aika karua katsottavaa kun ei oikeasti tiedetä yhtään mitä tuodaan joukkueeseen sisään.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 13:10:08 kirjoittanut puju100 »
|
|
|
|
|
|
|