Hunaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #16550 : eilen kello 12:38:08 |
|
Hauska fakta (tai ei niin hauska) tuo 10 voitotanta matsia, mutta taitaa olla täysin merkityksetön mihinkään, tuskin ovat Pukki, Ring, Miihkali, Pesusieni, Ricardo, ... viettäneet unettomia öitä pähkäillessään tätä kohuttua faktaa.
Ring kuuli asiasta ensimmäistä kertaa Ilves-matsin jälkeisessä haastattelussa Kiistaton fakta on se, ettei valtaosa tämän päivän avauskokoonpanosta ole koskaan elämänsä aikana hävinnyt peliäkään Veikkausliigan loppusarjassa.
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
 |
Vastaus #16551 : eilen kello 13:57:13 |
|
Viimeisen 4 vuoden aikana Klubin ongelmat löytää maalivahti on ollut jopa valmentajasekoilua suurempi sekamelska. Kokeiltu on nuorta (Keto, Henriksson), kokenutta (Öst, Mäenpää) ja apua ulkomailta (Iliev, Nijhuis, Ricardo), mutta kaikkien kanssa on ollut omat onglmansa. Jos loppusarjan muihin jengeihin vertaa, niin tasoitusta on annettu paljon. Ajanjaksolla oltaisiin taatusti päästy parempaan tulokseen, jos olisi löydetty maaliin suorittaja, joka ei pystyisi pisteitä torjunnoilla voittamaan, mutta perusvarmasti olisi hoitanut hommansa ja jatkuvuuteen olisi voinut luottaa.
Valmentajia voi tietysti kurnuttaa mielinmäärin, mutta sekoilu maalivahtien kanssa on konkreettinen osoitus siitä kuinka sekaisin HJK on viime vuodet ollut. Ei tätä työtä ole kenellekään helpoksi tehty. Toki myönnän, että tällä argumentilla Korkeakunnas sai johtaa historiallisen heikon alkukauden, josta varmasti maksetaan kovaa hintaa, mutta jatkuvalla vaihtamisellakin on hintansa.
Toki Klubin suuruutta kuvaa hyvin, että kolmen umpisurkean kauden saldo on kuitenkin jo nyt 1 mestaruus, 2 konferenssiliigaa, yksi eurokarsinta ja Suomen cup. Kups on ainoa jengi, joka pääsee lähelle samaa, joten ainakin vielä muiden menestys on meidän kärsimys.
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #16552 : eilen kello 14:09:24 |
|
Polveaan kuntouttava Conor Hazard sanoo hello! Vaikka veskarintamalla on ollut pitkään kaikenlaista säätämistä, ei se nyt ihan katastrofitasoa ole joka vuosi ollut. Varmaan olisi Ilievitsin kanssakin kausi pelattu loppuun, jos ei olisi hajottanut itseään, eikä se Taimen täysi hampuusi ollut - keskinkertainen vain. Mitenkäs se maalivahtivalmennuksen vaikutus?
Pohjoismaiden johtava maalivahtivalmentaja. Hionut veskoja Bundesliiga-tasolle ja Maailman Kovimpaan. Hyvissä käsissä tämä posti.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 14:21:10 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
|
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #16553 : eilen kello 14:18:31 |
|
Mitenkäs se maalivahtivalmennuksen vaikutus? Pohjoismaiden johtava maalivahtivalmentaja. Hionut veskoja Bundesliiga-tasolle ja Maailman Kovimpaan. Hyvissä käsissä tämä posti.
Asia selvä.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 14:27:18 kirjoittanut agsu »
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16554 : eilen kello 14:26:32 |
|
Polveaan kuntouttava Conor Hazard sanoo hello!
Vaikka veskarintamalla on ollut pitkään kaikenlaista säätämistä, ei se nyt ihan katastrofitasoa ole joka vuosi ollut. Varmaan olisi Ilievitsin kanssakin kausi pelattu loppuun, jos ei olisi hajottanut itseään, eikä se Taimen täysi hampuusi ollut - keskinkertainen vain. Pohjoismaiden johtava maalivahtivalmentaja. Hionut veskoja Bundesliiga-tasolle ja Maailman Kovimpaan. Hyvissä käsissä tämä posti.
Onhan tuo silti oireellista, että 2020-luvun ainoa hyvä molarivuosi saatiin silloin kun ei edes yritetty löytää pidempiaikaista oikeaa ratkaisua ongelmaan vaan päädyttiin vaan lainaamaan isomman seuran lupaava junnukassari yhden kauden ajaksi. Ensi kautta ajatellen lupaavaa on, että Veikkausliigasta löytyy kolme laadukasta molaria joiden sopimus päättyy tähän kauteen (Ricardo, Santos, Kinn) ja joista ainakin 2/3 lienevät reilusti Klubin maksukyvyn puitteissa. Ellei Vuorinen vedä hatusta jotain Saku Erikssonin tapaista kania, niin lähestulkoon hämmästyn, ellei joku tästä kolmikosta toimi HJK:n ykkösveskana kaudella 2026.
|
|
|
|
Tähtirinta
Poissa
|
 |
Vastaus #16555 : eilen kello 14:37:02 |
|
Onhan tuo silti oireellista, että 2020-luvun ainoa hyvä molarivuosi saatiin silloin kun ei edes yritetty löytää pidempiaikaista oikeaa ratkaisua ongelmaan vaan päädyttiin vaan lainaamaan isomman seuran lupaava junnukassari yhden kauden ajaksi.
Ensi kautta ajatellen lupaavaa on, että Veikkausliigasta löytyy kolme laadukasta molaria joiden sopimus päättyy tähän kauteen (Ricardo, Santos, Kinn) ja joista ainakin 2/3 lienevät reilusti Klubin maksukyvyn puitteissa. Ellei Vuorinen vedä hatusta jotain Saku Erikssonin tapaista kania, niin lähestulkoon hämmästyn, ellei joku tästä kolmikosta toimi HJK:n ykkösveskana kaudella 2026.
Taisi Santos sanoa jeppiksen paikallisessa aviisissa, että siellä puuhaillaan vissiin parin vuoden jatkoa miehelle.
|
|
|
|
Gunvald Larsson
Poissa
|
 |
Vastaus #16556 : eilen kello 14:38:59 |
|
Olisin Kinnin tasosta erittäin varovainen sanomaan vielä mitään mihinkään suuntaan. Ei kyllä minua ole onnistunut vakuuttamaan niissä parissa matsissa, mitkä katsonut. Ei toki myöskään Santos.
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #16557 : eilen kello 14:43:18 |
|
Onhan tuo silti oireellista, että ...
Ilman muuta on ihmeellistä, ettei Klubin pelaajapolku käytännössä tuota, tai ei ole tuottanut, yhtään varteenotettavaa (jos jätetään pois nämä superjunnut, jotka lähtevät 16v. akatemioihin) veskaa edarin käyttöön. Takavuosina vielä istutettiin penkillä (kakkosveskana) näitä (ehkä) jonkinmoisen talentin omaavia nuoria, mikä oli taas erittäin outoa maalivahtipolitiikkaa.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #16558 : eilen kello 14:53:00 |
|
Ilman muuta on ihmeellistä, ettei Klubin pelaajapolku käytännössä tuota, tai ei ole tuottanut, yhtään varteenotettavaa (jos jätetään pois nämä superjunnut, jotka lähtevät 16v. akatemioihin) veskaa edarin käyttöön. Takavuosina vielä istutettiin penkillä (kakkosveskana) näitä (ehkä) jonkinmoisen talentin omaavia nuoria, mikä oli taas erittäin outoa maalivahtipolitiikkaa.
Klubi on onnistunut ”löytämään” hermeettisen pitkiä nuoria, joiden koordinatiiviset valmiudet ovat silmin nähden puutteellisia. Samoin jalalla pelaaminen on käsittämättömän vaikean oloista siihen nähden että futista on heillä usein takana jo yli 10 vuotta. Ehkä pituuden sijasta/lisäksi pitäisi arvottaa muita ominaisuuksia hieman nykyistä enemmän.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16559 : eilen kello 14:59:57 |
|
Ilman muuta on ihmeellistä, ettei Klubin pelaajapolku käytännössä tuota, tai ei ole tuottanut, yhtään varteenotettavaa (jos jätetään pois nämä superjunnut, jotka lähtevät 16v. akatemioihin) veskaa edarin käyttöön. Takavuosina vielä istutettiin penkillä näitä (ehkä) jonkinmoisen talentin omaavia nuoria, mikä oli taas erittäin outoa maalivahtipolitiikkaa.
Itse taas ymmärrän tuon oikein hyvinkin (molarien kasvattaminen on lähtökohtaisesti todella epäkiitollista puuhaa), mutta ihmettelen enemmän sitä, miksi Klubin molarihankinnat ovat kerta toisensa jälkeen todella lyhytaikaisia (Reguero, Hazard, Iliev, Mäenpää, Ricardo), pettymyksiä (Keto, Nijhuis), tai sitten jo lähtökohtaisesti kakkosmolareita (Henriksson, Öst). Vaikka rimaa ei asetettaisi ihan Kreidlin korkeudelle, niin kyllähän sitä kuvittelisi, että Klubin resursseilla olisi mahdollista kiinnittää jonkin verran Ketoa tai Nijhuisia parempi kassari vaikkapa 2+1-vuotisella sopparilla. Osaselitys tälle voi toki olla sekin, että ruoho on aina vihreämpää aidan toisella puolella: jos joku Santos olisi vartioinut Klubin maalia kesästä 2024 alkaen ja Nijhuis pelannut tämän kauden Jarossa, niin ensimmäinen olisi todennäköisesti jo naurettu seurasta ulos ja jälkimmäisen perään kuolattaisiin täällä kuorossa. 
|
|
|
|
nurtsi1
Poissa
|
 |
Vastaus #16560 : eilen kello 15:01:43 |
|
Georgios Kanellopoulos on loppukauden sivussa terveydellisistä syistä. Sivussa myös Miska Ylitolva ja harjoituksissa loukkaantunut David Ezeh.
HJKn twitteristä tämä.
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #16561 : eilen kello 15:01:48 |
|
Kieltämättä outoa, sillä muille pelipaikoille on junnuputki aika hyvin tuottanut pelaajia meille, muille seuroille ja maailmalle asti.
Veskari on toki siinä mielessä haastava pelipaikka, että harvoin tulee tilanteita, jolloin kokeilumielessä voidaan antaa omille junnuille mahdollisuuksia.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16562 : eilen kello 15:02:25 |
|
Ei ole vittu todellista: "Georgios Kanellopoulos on loppukauden sivussa terveydellisistä syistä." https://x.com/hjkhelsinki/status/1974082253731909909Mitähän helvettiä tuolla harjoituksissa oikein tehdään, kun Ylitolvakin tippunut kokoonpanosta?
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #16563 : eilen kello 15:04:07 |
|
RIP loppukausi.
Ei kreikkalaisia, ei mestaruutta.
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #16564 : eilen kello 15:04:26 |
|
Mitä helvettiä  noh kolmas sija on kai ihan jees
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16565 : eilen kello 15:04:33 |
|
Se oli siinä
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #16566 : eilen kello 15:04:58 |
|
Petrin superhankinta Jaappani paikkaa tilanteen, ei huolta.
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #16567 : eilen kello 15:05:21 |
|
Petrin superhankinta Jaappani paikkaa tilanteen, ei huolta.
Banzai! Eiku...
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #16568 : eilen kello 15:06:02 |
|
Mitä helvettiä  noh kolmas sija on kai ihan jees Kolmas? Aika optimistista.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #16569 : eilen kello 15:06:08 |
|
Treeneissä vedetään murder ballia?
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #16570 : eilen kello 15:06:49 |
|
Kolmas? Aika optimistista.
Täytyy uskoa niin kauan, kun on pelejä jäljellä.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16571 : eilen kello 15:08:21 |
|
Treeneissä vedetään murder ballia?
Kanelin kohdalla puhutaan toki "terveydellisistä syistä", eli tuossa lienee takana jotain muuta kuin murtuma tai venähdys. Liekö yhteydessä siihen, miksi Kaneli joudutaan vaihtamaan joka matsissa pois viimeistään 70 minuutin kohdalla - mene ja tiedä. Toivottavasti ei kuitenkaan mitään vakavampaa (esim. sydämeen liittyvää) vaan "vain" jotain ylikunto- tms. juttuja. Mutta on tämä kyllä melkoinen kausi, ei voi muuta sanoa. Ensimmäiset 6kk todella hyvä karma loukkaantumisten suhteen, ja nyt viikon sisään kolme pelaajaa (joista kaksi avainsellaisia) loppukaudeksi pois riveistä. 
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #16572 : eilen kello 15:09:21 |
|
Mitä liikkuu päässä, kun vahvistus hankitaan sellaisen joukkueen penkiltä, joka Euroopassa on onnistunut puppeloimaan KuPS:ia ja Hamrun Spartansia vastaan? No nyt on japanilaisella paikka näyttää penkiltä osaamistaan. Kallinen-Luce tai Mentu-Luce on melkoinen kammokaksikko alaspäin pelatessa.
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #16573 : eilen kello 15:10:57 |
|
Niin pelaat kuin harjoittelet. Aivan oikein, että harjoituksissa vedetään kovaa. Ensi vuonna sitten laajempi rinki, joka kestää pieniä kolhujakin. Ja tottakai se mestaruus tänäkin vuonna tulee.
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #16574 : eilen kello 15:15:05 |
|
Niin pelaat kuin harjoittelet. Aivan oikein, että harjoituksissa vedetään kovaa. Ensi vuonna sitten laajempi rinki, joka kestää pieniä kolhujakin. Ja tottakai se mestaruus tänäkin vuonna tulee.
Samaa mieltä. Jos ei ole aktivoitu perseitä tai muuta legendaarista niin tätä se on.
|
|
|
|
|
|