copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #16675 : eilen kello 21:58:27 |
|
Tahiria voisi sinänsä peluuttaa avauksessa jonkun pelin, niin nähtäisiin onko minkäänlaista potentiaalia. Nyt ei tunnu olevan pelattavissa ja siten mitään ei synnykään.
Mutta rohkeasti kokeiluja, koska ottelut käytännössä merkityksettömiä. Tavoitteeksi voi ottaa yhden voiton.
|
|
|
|
slosha
Poissa
|
 |
Vastaus #16676 : eilen kello 21:58:37 |
|
Onhan Klubin ongelmat paljon syvemmällä kuin Nuutisessa. Joukkueenrakennuksessa on epäonnistuttu. Tietyille pelipaikoille ei ole ollut tarpeeksi kovia pelimiehiä ja Klubin perinteinen vahvuus eli leveys on aivan olematon. Kesän siirtoikkunakaan ei mennyt putkeen, joten tuntuu, että aivan kuin tahallaan yritettäisiin tehdä Nuutisen hommasta mahdollisimman vaikeeta.
Joukkuerakennus on toki epäonnistunut ja Vuoriselle ei voi missään nimessä antaa puhtaat paperit, mutta kyllä jopa tämän päivän avauskokoonpanolla pitäisi veikkausliigan keskikastin jengin voittaa suht varmasti.
|
|
|
|
sami55
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #16677 : eilen kello 22:00:38 |
|
Hjk on nykyään kuin Sarajärven alkuaikojen Sjk, valmentajaralli jatkuu vuodesta toiseen ja jokainen kenttäpelaaja pelaa vain itselleen, ehkä pois lukien paria vanhaa legendaa, joiden ei enää tarvitse todistella mitään.
Olisiko aika katsoa peiliin myös toimistolla.
Alkuaikoina SJK voitti kaiken voitettavissa olevan. Sen jälkeen luultiin, että kaikki tulee helposti vuosi toisensa jälkeen. Tästä seurasi tuo mainittu valmentajaralli ja kaikenlainen sekoilu. Nyt vuosien jälkeen on suunta ja strategia. Jos klubi olisi missä tahansa muualla ja joutuisi selviämään ilman pk-seudun etua, niin se olisi FC Lahti. Siis nykymenolla. Ikävä sanoa, mutta Suomen futis tarvii HJK:n joka pyyhkii muilla lattiaa vuodesta toiseen ja imee miljoonia euroopasta.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #16678 : eilen kello 22:01:50 |
|
Klubi oli tänään heikolla asenteella liikkeellä ja tekemisestä puuttui voittamisen palo. Tämä näkyi etenkin voittomaalin hakemisen löysyytenä.
Luottoluokitus joukkueeseen on tämän päivän pohjalta roskalainaluokan BB.
|
|
|
|
Stürmer
Poissa
Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.
|
 |
Vastaus #16679 : eilen kello 22:07:13 |
|
Veikkausliigan muitten joukkueiden tasohan nyt vaan on niin paskaa, että Klubin peli ei kehity.
|
|
|
|
puju100
Paikalla
|
 |
Vastaus #16680 : eilen kello 22:07:21 |
|
En keksi yhtään asiaa missä Petri Vuorinen olisi onnistunut. Töitä ollaan tehty herkeämättä mutta saldo on:
-Väärä päävalmentajavalinta (Token jatko) -Huono joukkueenrakennus (tietyt pelipaikat aivan liian kevyellä laadulla) -Luokattomat hankinnat -Nuutisen tiimin kokoaminen ja 04 valmennuksen hajottaminen (olisiko tarvinnut kokenutta osaajaa kakkosvalmentajaksi?)
-Väärä päävalmentajavalinta (Token jatko)Tästä samaa mieltä, tosin kuten moneen kertaan todettu niin olisiko markkinoilta löytynyt turvallista ja varmaa tekijää korvaamaan Token? -Huono joukkueenrakennus (tietyt pelipaikat aivan liian kevyellä laadulla)
Tästä eri mieltä. Vuorinenhan tuli tilanteessa missä joukkue oli kasattu aivan päin vittua ja huonoilla sopimuksilla. Kokcut, Bandet ja Taimenet lähtikin sitten kesken kauden pois. Mäen ja Token kädenjälki näkyy vielä BLFn muodossa, mutta tuskin kauaa. -Luokattomat hankinnatJoku voisi listata Vuorisen tekemät hankinnat jolloin nähtäisiin kuinka paljon siellä on paskoja hankintoja suhteessa hyviin hankintoihin. Kesän siirtoikkunassa yleisesti ei missään tilanteessa pitäisi joukkuetta näin paljon vahvistaa mitä Klubi jälleen kerran teki. -Nuutisen tiimin kokoaminen ja 04 valmennuksen hajottaminen (olisiko tarvinnut kokenutta osaajaa kakkosvalmentajaksi?)Tästä samaa mieltä. Lallin irrottaminen 04 oli erikoinen veto. Yleisesti mukava on ollut huomata pitkästä aikaa nuorien esille tulo Pyryn ja Simojoen muodossa ja toivottavasti sama trendi jatkuu. Toivon myös että Vuorinen on sanojensa mittainen mies ja oikeasti rakentaa uudelleen suorituskyky-yksikköä jonka edeltäjänsä romutti täysin. Ei pidä myöskään aliarvioida vastustajaa/vastustajia. Ilves ja KuPS vetänyt samalla rungolla nyt jo muutaman kauden, silloin kun joukkueen runko on vahva eikä kauden alussa kasattu on myös kesän siirtoikkunassa sitä helppo täsmähankinnoilla maltillisesti vahvistaa ja hankinnat myös todennäköisesti onnistuvat paremmin.
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 22:15:45 kirjoittanut puju100 »
|
|
|
|
|
ExtraJack
Poissa
|
 |
Vastaus #16681 : eilen kello 22:17:14 |
|
Joukkuerakennus on toki epäonnistunut ja Vuoriselle ei voi missään nimessä antaa puhtaat paperit, mutta kyllä jopa tämän päivän avauskokoonpanolla pitäisi veikkausliigan keskikastin jengin voittaa suht varmasti.
No ei Klubin puolustus ja keskikenttä ole lähellekkään sellaista tasoa mitä se on esimerkiksi pari vuotta sitten ollut. Penkiltä ei myöskään tunnu tulevan mitään apuja. Pukki ja Ring ovat tehoilullaan piilottaneet monia joukkueen ongelmia. Nykyisellä budjetilla pitäisi pystyä parempaan. Enkä sano, että Nuutinen olisi oikea mies valmentamaan joukkuetta, mutta kyllä urheilujohto yrittää tehdä hommasta mahdollisimman hankalaa. Kesällä myytiin pelaajia ensin pois ja korvaajat tulivat sitten vasta myöhemmin. Nuutinen siinä kohtaa onnistui kuitenkin hoitamaan pelit, mutta ei johdon toiminta ainakaan helpottanut hommaa. Jos urheilujohto näyttää olevan sekaisin, niin on hankalampi löytää hyvää valmentajaa. Ei isommat nimet halua tulla tilanteeseen, jossa on tuomittu epäonnistumaan. En tiedä onko Vuorinen suurin syyllinen vai onko siellä ylempänä vielä joku joka sekaantuu kaikkeen. Tällä hetkellä Nuutinen on joutumassa syntipukin rooliin.
|
|
|
|
slosha
Poissa
|
 |
Vastaus #16682 : eilen kello 22:40:31 |
|
No ei Klubin puolustus ja keskikenttä ole lähellekkään sellaista tasoa mitä se on esimerkiksi pari vuotta sitten ollut. Penkiltä ei myöskään tunnu tulevan mitään apuja. Pukki ja Ring ovat tehoilullaan piilottaneet monia joukkueen ongelmia. Nykyisellä budjetilla pitäisi pystyä parempaan.
Enkä sano, että Nuutinen olisi oikea mies valmentamaan joukkuetta, mutta kyllä urheilujohto yrittää tehdä hommasta mahdollisimman hankalaa. Kesällä myytiin pelaajia ensin pois ja korvaajat tulivat sitten vasta myöhemmin. Nuutinen siinä kohtaa onnistui kuitenkin hoitamaan pelit, mutta ei johdon toiminta ainakaan helpottanut hommaa.
Jos urheilujohto näyttää olevan sekaisin, niin on hankalampi löytää hyvää valmentajaa. Ei isommat nimet halua tulla tilanteeseen, jossa on tuomittu epäonnistumaan. En tiedä onko Vuorinen suurin syyllinen vai onko siellä ylempänä vielä joku joka sekaantuu kaikkeen. Tällä hetkellä Nuutinen on joutumassa syntipukin rooliin.
Nuutinen toki ei ole se syy, miksi Klubi ei voita mestaruuden tänä vuonna. Ilveksella, interilla ja kenties kupsilla on paremmin rakennutut joukkueet. Mutta mielestäni on yhtä harhaanjohtavaa väittää, että klubi ei anna turhan paljon tasoitusta kilpailijoille velmantaja-osastolla. Tämän päivän peli ei kaatunut pelaajamateriaaliin. Gnistan oli voitettavissa tänään käytettävissä-olevilla pelaajilla. Mutta puolustus on edelleen huonosti organisoitunut, kuin se on ollut jo pitkään.
|
|
|
|
Kiinanmuuri
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16683 : eilen kello 22:54:09 |
|
Tällä hetkellä Nuutinen on joutumassa syntipukin rooliin.
No eihän ole. Nuutinen pääsi Klubin päävalmentajaksi vahingossa ja täysin ansaitsemattomasti. Nuutisen piti olla vain muutaman pelin väliaikainen päävalmentaja, mutta koska jahkailija ei löytänyt ketään sopivaa päävalmentajaa markkinoilta ja Nuutinen suoriutui alaloppusarjan porukoita vastaan erinomaisesti, niin sai jäädä loppukaudeksi. Nuutinen ei ole suurin syyllinen tähän farssiin, mutta ei Nuutista voi vastuusta ulkoistaakkaan. Nuutinen oli isossa roolissa Token valmennustiimissä ja sai todella ison näytönpaikan päävalmentajana ja suoriutui siitä ihan ok+ tasolla. Näytöt eivät kuitenkaan riitä jatkosopimukseen. Toivottavasti jatkaa kuitenkin kakkosena.
|
|
|
|
CCh
Poissa
Suosikkijoukkue: Eberechi Eze, JB5, Gavi, Victor Boniface
|
 |
Vastaus #16684 : eilen kello 23:00:11 |
|
Kaksi sinänsä erinomaista ottelua SJK:ta ja Ilvestä vastaan, joista jäi vähän käteen.
Gnistan tuli pelaamaan kovaa derbyasenteella. Ilman Kanelia televisioon näytti, että viimeistään kun Luke otettiin vaihtoon, Klubilta hävisi johtajuus. Pukki turhautui, Ring katosi ja nuoret siinä sitten yrittivät. Mikä lie Micheliäkin tällä hetkellä vaivaa. Nuoriso-, nimi-osasto sekä tuoreet muukalaiset eivät oikein olleet 90 minuutin vittumaiseen raatamiseen valmiita. Lopussa sitten loppui viimeinenkin yhtenäisyys. Tuntui, että Klubi oletti voiton tulevan helpommin, kun kerta muutkin olivat vastusta nöyryttäneet. Penkiltä kaivettiin kaksi ulkomaanarpaa ja KKB.
Jälleen voitettavissa olevasta ottelusta täysin turha pistemenetys.
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA
|
 |
Vastaus #16685 : eilen kello 23:02:41 |
|
Nuutinen oli isossa roolissa Token valmennustiimissä ja sai todella ison näytönpaikan päävalmentajana ja suoriutui siitä ihan ok+ tasolla. Näytöt eivät kuitenkaan riitä jatkosopimukseen. Toivottavasti jatkaa kuitenkin kakkosena.
HJK neuvottelee ulkomaalaisen päävalmentajakandidaatin kanssa: "Oukkei vii häv tis van moor kondition. It is tö sekond kouts tö Nuutinen män. Hii shou ok+ lääst siison. Hii mast pii joor sekond kouts, oukkei?"
|
|
|
|
AaaKee
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16686 : eilen kello 23:08:49 |
|
No niin, nyt paljastui sitten lopulta että keisarilla ei ole vaatteita. Kauan sitä jaksettiin selitellä ja peitellä. Klubi on roikkunut näinkin pitkään (lähes) mukana mestaruustaistossa vain ja ainoastaan muutaman kokeneen huippupelaajan yksilötaidolla. Mifkejä ja Kotkia vastaan kyllä ladottiin hienoja lukemia, mutta yhtään edistysaskelta ei lopulta ole otettu että voitaisiin pelata parempia jengejä vastaan. Puolustus vuotaa kuin seula ja kuntopuntarin neula sojottaa kohti maata. Ainoa mielenkiinnon kohde on voittaako HJK vielä tällä kaudella ottelun, vai meinataanko voitottomien yläloppusarjan pelien putki kasvattaa lähes kolmivuotiseksi.
On vaikea ymmärtää mitä siellä on tehty kun alkukaudesta loistaneet pelaajat ovat aivan syväjäässä ja ainoat jotka vähänkään räpeltävät vastaan ovat 30+-veteraanit. Ja taas kerran nähtiin että roudaamalla paskaa maailmalta kesken kauden saadaan... PASKAA.
|
|
|
|
atletico1
Poissa
|
 |
Vastaus #16687 : eilen kello 23:12:02 |
|
Jos tästä rosterista ottaisi Pukin ja Ringin pois niin hjk olisi alaloppusarjajoukkue. Sanon tämän ihan vakavissani, niin heikkoa on pelaajamateriaali kautta linjan. Ja valmennus on luokkaa divari TPS
|
|
|
|
meiju suvakki
Poissa
|
 |
Vastaus #16688 : eilen kello 23:12:37 |
|
HJK voi jatkaa pelaajarulettiaan hamaan tappiin asti, mutta menestystä se ei tuo. Tarvitaan valmentaja, jolla on visio ja kyky toteuttaa sitä. Nuutisen HJK on parempi kuin Korkeakunnaksen, mutta kovin hyvä jalkapallojoukkue se ei ole. Ei Ilveksen materiaali niin paljon parempi ole kuin HJK:lla, mutta silti pelin laatu parhaimmillaan on aivan eri tasolla kuin HJK:lla parhaimmillaan. Ilves on hyvin valmennettu joukkue, HJK on kasa yksilöitä, joka elää tai kuolee täysin jonkun Pukin tai Ringin vireen mukana.
|
|
|
|
Kurkiaura
Poissa
|
 |
Vastaus #16689 : eilen kello 23:14:13 |
|
Tämän päivän pelistä on kyllä sanottava, että Kanellopoulosin ja Antzoulasin myötä Klubilta puuttui kaksi avainpelaajaa. Molemmat lienee selkeästi joukkueen top 5 ukkoja tällä kaudella? Kun penkki on noin tyhjä, kuin mitä Klubilla on, niin kokonaan tuota tappiota ei voi oikein työntää valmennuksen niskaan.
|
|
|
|
atletico1
Poissa
|
 |
Vastaus #16690 : eilen kello 23:17:55 |
|
Tämän päivän pelistä on kyllä sanottava, että Kanellopoulosin ja Antzoulasin myötä Klubilta puuttui kaksi avainpelaajaa. Molemmat lienee selkeästi joukkueen top 5 ukkoja tällä kaudella? Kun penkki on noin tyhjä, kuin mitä Klubilla on, niin kokonaan tuota tappiota ei voi oikein työntää valmennuksen niskaan.
Jotta noin surkealla joukkueella voisi pärjätä vaatisi se todellisen velhon penkin päähän. Mitä Nuutinen ei tietenkään ole. Tälläkin osastolla annetaan tasoitusta Interiin ja Ilvekseen
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #16691 : eilen kello 23:18:15 |
|
Tämän päivän pelistä on kyllä sanottava, että Kanellopoulosin ja Antzoulasin myötä Klubilta puuttui kaksi avainpelaajaa. Molemmat lienee selkeästi joukkueen top 5 ukkoja tällä kaudella? Kun penkki on noin tyhjä, kuin mitä Klubilla on, niin kokonaan tuota tappiota ei voi oikein työntää valmennuksen niskaan.
Gnistan on toki niin kova, ettei sille voi odottaa pärjäävän edes kotikentällä. Virekin suorastaan vakuuttava edellisissä otteluissa.
|
|
|
|
Chief
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16692 : eilen kello 23:19:25 |
|
Gnistan on toki niin kova, ettei sille voi odottaa pärjäävän edes kotikentällä. Virekin suorastaan vakuuttava edellisissä otteluissa.
Juuri tämä. Kertoo seuran ja fanien kunnianhimosta tällä hetkellä. Kaikki on mennyt.
|
|
|
|
Julio Salinas
Poissa
|
 |
Vastaus #16693 : eilen kello 23:23:28 |
|
Tämän päivän pelistä on kyllä sanottava, että Kanellopoulosin ja Antzoulasin myötä Klubilta puuttui kaksi avainpelaajaa. Molemmat lienee selkeästi joukkueen top 5 ukkoja tällä kaudella? Kun penkki on noin tyhjä, kuin mitä Klubilla on, niin kokonaan tuota tappiota ei voi oikein työntää valmennuksen niskaan.
Ihan samaa kuraa Klubin peli on pääsääntöisesti ollut myös kreikkalaisten kanssa.
|
|
|
|
Kurkiaura
Poissa
|
 |
Vastaus #16694 : eilen kello 23:24:29 |
|
Gnistan on toki niin kova, ettei sille voi odottaa pärjäävän edes kotikentällä. Virekin suorastaan vakuuttava edellisissä otteluissa.
Mitä Gnistanin vire tähän liittyy? Jos tuollainen itsensä lähiöjoukkueeksi tituleeraava ei lyö tässä pelissä kaikkea tiskiin, niin missä sitten? Gnistanhan voitti toisen kauden aikaisemmista peleistä HJK:ta vastaan ja hävisi toki toisen, mutta teki kaksi maalia, vailla pelasi melkein koko pelin vajaalla. Minulle jäi elävästi mieleen, kun Jeremenko ja Leppis halasivat voittopelin jälkeen kuin olisivat voittaneet mestaruuden. Luuliko Klubifanit tosiaan, ettei tänään tule vastaan vähän erilainen Gnistan, kuin niiden aikaisemmissa loppusarjan peleissä?
|
|
|
|
Kiinanmuuri
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #16695 : eilen kello 23:29:15 |
|
Mitä Gnistanin vire tähän liittyy? Jos tuollainen itsensä lähiöjoukkueeksi tituleeraava ei lyö tässä pelissä kaikkea tiskiin, niin missä sitten? Gnistanhan voitti toisen kauden aikaisemmista peleistä HJK:ta vastaan ja hävisi toki toisen, mutta teki kaksi maalia, vailla pelasi melkein koko pelin vajaalla. Minulle jäi elävästi mieleen, kun Jeremenko ja Leppis halasivat voittopelin jälkeen kuin olisivat voittaneet mestaruuden. Luuliko Klubifanit tosiaan, ettei tänään tule vastaan vähän erilainen Gnistan, kuin niiden aikaisemmissa loppusarjan peleissä?
Alas on Klubissa vajottu jos parin pelaajan loukkaantuminen ja lähiöseuran tsemppi ovat ylitsepääsemättömiä asioita.
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #16696 : eilen kello 23:29:19 |
|
Näytti aika samanlaiselta Gnistanilta kuin edellisissäkin peleissä. Tosin Klubi ei osannut rankaista reikäjuustoista puolustusta. Sitä voi nimilistaa verrata, jos haluaa jotain Klubin poissaoloja surra ja niistä tekosyitä keksiä.
Tokan jakson Klubin peli näytti täydeltä hätäilyltä ja helppojen virheiden kavalkaadilta. Joukkue ei uskonut omaan tekemiseen ja vaikea tuosta on olla laittamatta syytä valmennukselle.
|
|
|
|
Kurkiaura
Poissa
|
 |
Vastaus #16697 : eilen kello 23:44:43 |
|
Näytti aika samanlaiselta Gnistanilta kuin edellisissäkin peleissä. Tosin Klubi ei osannut rankaista reikäjuustoista puolustusta. Sitä voi nimilistaa verrata, jos haluaa jotain Klubin poissaoloja surra ja niistä tekosyitä keksiä.
Tokan jakson Klubin peli näytti täydeltä hätäilyltä ja helppojen virheiden kavalkaadilta. Joukkue ei uskonut omaan tekemiseen ja vaikea tuosta on olla laittamatta syytä valmennukselle.
No minusta tämän päivän Gnistanissa oli aika iso ero aiempaan nähden. Se teki kolme maalia, kun aiemmissa loppusarjan kolmessa pelissä on tullut kai yhteensä kaksi kaappia, ne toki aina helppoa Ilvestä vastaan. Mutta tottahan HJK:n tasoisen joukkueen puolustuspeliin ei vaikuta, jos koko kauden avarissa pelannut keskikenttämies ja joukkueen paras toppari on lasaretissa.
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #16698 : eilen kello 23:46:03 |
|
Samalla oven avauksella tämä Ollis vittuun. Kenen luvalla saa tuolla huseerata vuodesta toiseen? Seuran pääomistajan luvalla?
|
|
|
|
tico tico
Paikalla
|
 |
Vastaus #16699 : tänään kello 00:27:32 |
|
Samalla oven avauksella tämä Ollis vittuun. Kenen luvalla saa tuolla huseerata vuodesta toiseen?
Tämä on jo parempi kuin tuttavan touhu gnistanin pelissä, kun alkoi epähuomiossa soittaa suuta Kustaalle siitä miten hänellä oli ”ihan oma varattu pöytä?” stadionilla
|
|
|
|
|
|