FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
07.11.2025 klo 03:20:14 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 742 [743] 744
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2025  (Luettu 2725849 kertaa)
0 jäsentä ja 6 vierasta katselee tätä aihetta.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #18550 : eilen kello 10:17:16

Hienoa jos HJK tässä nyt uskaltaisi näitä junnuja päästää nuorempana pääsarjaan, ehkä sitten muutkin. KuPS oikeastaan ainoa joka isommin viimeisen kahden kauden aikana onnistunut viemään junnuja lävitse. Samaan aikaan voittanut myös mestaruudet. Siltanen toki poikkeuksellisen hyvä pelaaja, mutta esim. Ruoppi ei nyt Suomen mittakaavassa mikään poikkeuksellisen hyvä pelaaja ole, vaikka lahjakas kaveri onkin. HJK:ssa aikanaan ollut selvästi parempia -06 ja -07 pelaajia kuin Ruoppi, mutta ei kauheasti ole annettu vastuuta. No Mentu ja Simojoki tällä kaudella, mutta ovathan nuo jo 19-vuotiaana ns. vanhoja junnuiksi enää aloittamaan breikkaamista liigaan.

KuPS tosiaan on nostanut nuoria hyvin edustukseen, mutta esimerkiksi Tony Miettinen kävi pari vuotta Nordsjällandissa ja Samuli Miettinen vuoden Sampdoriassa ennen kuin tekivät läpimurron Veikkausliigassa. Ruoppikin kävi pelaamassa vuoden Mikkelissä pelaamassa ykkösliigaa, eli Siltanen on ainut, joka ihan lähivuosina on noussu suoraan junnuista Veikkausliigamiehistöön. Noiden lisäksi Toure, jolle TPS ei ilmeisesti nähnyt käyttöä, teki läpimurron Kuopiossa. Ja tietysti Lahdesta tullut Pasanen. Tilaisuuksia on toki saanut muutkin, mutta nuo ovat sen paikkansa onnistuneet ottamaan saatuaan tilaisuuden.

Ehkä HJK:ssa luovutetaan vähän liian aikaisin niiden pelaajien suhteen, jotka ei 17-18 vuotiaana ole kypsiä liigaan, kuten tuosta viimeisestä lauseesta voisi päätellä? Maailma on täynnä kovia pelaajia, jotka ovat tehneet lopullisen läpimurtonsa vasta yli parikymppisinä, eikä Suomessa olisi varaa mielestäni noita menettää vain siksi, että ajatellaan, että potentiaalisten pelaajien pitäisi pärjätä 16-vuotiaana Veikkausliigasssa. Itse asiassa hyvin usein käy niin, että nuorena läpimurtonsa tehneet eivät sitten enää juurikaan kehity ja pikemminkin alkaa taantumaan, kun ihan se paras sähakkyys alkaa vähän 20 ikävuoden jälkeen hiipua ja se potentiaali on saavutettu jo varhaisessa vaiheessa. Esimerkiksi Ruoppi oli viime kaudella 18-vuotiaana ihan hyvä Veikkausliigapelaaja, mutta talven aikana otti merkittävän harppauksen vähän joka osa-alueella, erityisesti fyysisyydessä ja on nyt liigan parhaimmistoa. Ei jokaisella välttämättä ole tuollaiseen kehitysloikkaan edellytyksiä, vaikka olisi aiemmin ollut Ruoppia edellä.

erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #18551 : eilen kello 10:59:49

Tossa menee mun mielestä pari juttua väärin, joko tarkoituksella tai vahingossa. Pyry Mentu täytti alta viikko sitten ton 19v ja on tähän mennessä pelannut 47 kertaa HJK:n edustusjoukkueessa. Todellisuudessa siis Mentu on ollut 17v kun on aloittanut breikkaamiseen Klubin edustusjoukkueeseen. Ja nyt siis 19v syntymäpäivänään on pelannut pohjille kauden, jossa on 10-eniten pelanneen pelaajan joukossa, kuten myös Simojoki ja Ylitolva. Ja sitten taas kun Klubilla on jengi toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, niin sellasta ihan välitöntä painetta pelaajien nostamisessa ei myöskään ole, koska peliaikaa on tarjolla kelpo tasolla ja monella sellasella "junnustarballa" on ollut isoja ongelmia saada itseään tuolla millään tavalla näkyviin.

Se missä homma on vähän mun mielestä ontunut on se, että miten tuolla tunnistetaan sitä talenttia joka edarin rinkiin nostetaan. Toki näissä mennään osaltaan henkilökohtaisiin preferensseihin myös, mutta mä en oikein missään kohtaa ymmärtänyt vaikka Ezehiin tai Vuoriseen tehtyjä panostuksia. Klubin ihan sisältä kuultuna vaikka Vuorisesta puhuttiin todella positiiviseen sävyyn vielä viime talven siirtoikkunan aikaan. Yksi sanoi, että Vuorista pidetään omassa ikäryhmässään (2005) edelleen Suomen top-5 potentiaalisena pelaajana. Tossa on varmaan jotain datapohjaista mikä jää katsojalta sivuun, mutta mun nähdäkseni Vuorinen ei oo tehnyt nollanelosessa tai edarissa oikein mitään mikä puoltaisi tuota.

Ja tosta siis tulee mieleen se, että toi datan käyttö tai ehkä sen väärinkäyttö on varmaan yksi sellasista teemoista mihin UTJ:n pitäisi puuttua tai saada jonkinlaista vaikutusta/kehitystä aihioon. Mun nähdäkseni lähes kaikista 2-3v sisään tehdyistä uusista hankinnoista näkee sen, että minkälaisella data-analyysillä ne pelaajat on haettu, mutta noi data-analyysit tuntuu johtavan detaljitasolla tapahtuvaan pelaajahankintaan, jossa kokonaisuus tavalla tai toisella unohtuu. Olen edelleen lähes varma, että vaikka Albanese haettiin jengiin niin, että agentti-verkostosta pyydettiin pelaajaa, joka on todella räjähtävä ja hyvä 1v1 haastaja, mitä Albanese olikin tai onkin. Ongelma on se, että sä et tee pelaajalla yhtään mitään, jos se ei tarjoa mitään muuta kuin räjähtävyyttä ja 1v1 haastoja, mihin Albanesen toiminta sitten rajottuikin. Osaltaanhan organisaatio on puhunut näistä ihan sillai ääneen, isostikin jo etupeltoon kun on puhuttu minkälaista pelaajaa haetaan. Puolustaa isoja alueita keskikentällä, iso ja ulottuva maalivahti joka on hyvässä iässä, toimii linkkinä linjojen välissä, tuo pallollista vahvuutta puolustuslinjaan, pystyy viimeistelemään boksissa jaada jaada. Kiva juttu ja hyviä & tarpeellisia ominaisuuksia, mutta mites se kokonaisuus? Räjähtävä 1v1 haasto onnistuneesti ja keskityspallo 25 metriä väärään paikkaan. Job well done. Entäs jos se haastais ihan vaan naksua huonommin, mutta osais esim syöttää omille tai sillä olis jonkinlainen pelinäkemys? Tai jos sitä boksissa hyvin viimeistelevä pelaajaa vaikka sitten peluuttaisi boksisikana, eikä prässäävänä entiteettinä 35 metrin päässä boksista.

Se minkä sitten taas näen tässä hetkessä positiivisena on se, että mun nähdäkseni tossa on nyt liikahdettu naksu eteenpäin. Näyttöpaikkaa laidassa on tarjottu lokakuussa 18v täyttäneelle Toivo Merolle joka debyyttinsä aikaan oli 17v, eikä ensi kauden alussa 21v täyttäville Vuoriselle ja "Valioliigan räjähtävyys" Baranoville. Mutta samaan aikaan, et sä voi noista myöskään kovinkaan montaa voi yhden kauden aikana nostaa liigaan, vaan ehkä sitten tehdä "kupsit" tai "ilvekset" ja panostaa vaan yksittäisiin hevosiin laajemman massan palvelemisen sijaan. Kuitenkin siis fakta on se, että Klubi nosti tälle kaudelle junnuista mun laskelmien mukaan viisi (5) edariin ja näistä kolmea (Pyry, Boamah, Kaius) myös peluutettiin ihan oikeasti. Kahdella muulla ei sitten vaan oikein riittänyt.
nurtsi1

Poissa Poissa


Vastaus #18552 : eilen kello 11:08:37

Boamahia jouduttiin peluuttamaan väkisin koska ei ollut muitakaan mutta ei hänellä riitä lähimaisinkaan Klubiin taso. Eikä hän kyllä enää nuori ole 22-vuotiaana. Hänhän nousi jo viime kaudella rinkiin Token myötä.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #18553 : eilen kello 11:42:33

Niinpäs olikin, että Boamah nousi tosiaan Token ekaan matsiin mukaan. Ja siis toki myös Mentu oli jo viime kaudelle edarin mukana, mutta tuo on aavistuksen eri juttu kuin se että olisi noussut edarin rinkiin sillai kuin minä sen ajattelen. Vähän siis vastaavalla tavalla kuin Lietsa on noussut nyt edarin rinkiin, mutta en silti sanoisi että Lietsa on noussut edarin rinkiin.
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #18554 : eilen kello 11:44:24

Klubissa on varmasti paljon tekemistä juuri tuossa todella haastavassa vaiheessa, kun junioripeleistä pitäisi sopeutua aikuisten futikseen ja vaikka jalkapallokulttuurin kannalta reservijoukkueet ovatkin melkoinen syöpä, niin pelaajakehityksen kannalta Ykkösliigassa tai miksei Ykkösessäkin oleva reservijoukkue melkoisen optimaalinen ensiaskelille. Joka tapauksessa Ykkösliigastakin on iso askel Veikkausliigan kärkitaistoon ja on tietysti ymmärrettävää, ettei Klubin pääkoutsilla ole kovin suurta motivaatiota nostaa useaa raakiletta pelaavaan kokoonpanoon, jos kenkää tulee huonoista tuloksista kauden päätteeksi. Lainat ovat kuitenkin edelleen käyttökelpoinen ratkaisu ja esim. Ritarin esimerkki osoittaa hyvin, että vaikka peliaikaa ei syystä tai toisesta edustuksessa juurikaan tullut, niin nuori mies pärjäsi oikein hyvin liigatasolla loppukauden ja varmasti tuo stintti kehitti enemmän, kuin treenaaminen edustuksessa ja pelaaminen Ykkösliigassa. Ymmärrän, että nuorilla voi olla koulut esteenä jne., mutta silti uskoisin, että useampi liigajoukkue ottaisi kaudeksi lainalle näitä nuoria rajatapauksia, jos vaan Klubi päästäisi tai pelaaja haluaisi lähteä. Puhtaasti pelaajan näkökulmasta myös kannattaisi miettiä, että kannattaisiko peliaikaa hakea joko lainalla tai pysyvällä siirrolla Helsingin ulkopuolelta jo nuoremmalla iällä.

Klubin tietysti pitäisi myös miettiä, että onko näiden japanilaisten ja afrikkalaisten arpojen raahaaminen järkevää vai kannattaisiko luottaa kuitenkin omaan junnuputkeen vähän enemmän.
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #18555 : eilen kello 11:47:47

Voisikohan joku lukuoikeudellinen referoida Klubin kannalta mehukkaimmat osat tästä haastattelusta? https://www.apu.fi/artikkelit/kova-kilpaurheilu-ei-ole-kaikkia-varten-joukkueensa-ruotsin-paasarjaan-nostanut-toni-koskela-puhuu-avoimesti-kehittymisesta-vaatimustasosta-ja-hjk-vuosien-kohusta
Kant

Poissa Poissa


Vastaus #18556 : eilen kello 12:32:34

On typerää puhua muutaman vuoden päästä olevista asioista, mutta Perpasta HJK saa päävalmentajan, joka vie HJK:n sekä laadullisesti että muutoin eteenpäin. Eteenpäin tarkoittaa, että lohkovaiheet ovat automaattisia. Jos käy yhden tai kaksi vuotta harjoittelemassa päävalmentajuutta muualla, niin ok, mutta mielestäni voitaisiin jatkaa melkein jo nyt.

Mielenkiinnosta kyselen mistä noin kova luotto?

Hetemaj vaikuttaa poikkeuksellisen kunnianhimoiselta ihmiseltä, joka todennäköisesti haluaa luoda uraa myös valmentajana. Klubissa nuorten valmentajien uraputki on toki rajallinen, koska etenkin viime vuosien sekoilun jälkeen seurajohto vaatinee päävalmentajaksi valittavalta näyttöjä, eikä osana valmennustiimiä tai reservien päävalmentajanana sellaisia pysty uskottavasti antamaan. Kokemuksen myötä takaisin tietysti voi aina päästä, mutta silloin muuttujia alkaa olla yhtälössä todella paljon.
qlizz

Poissa Poissa


Vastaus #18557 : eilen kello 12:34:05

Katotaan Perpaa 4-6 -vuoden kuluttua. Kannattaa tehdä pohjatyöt kunnolla ja luoda menestystä alemmilla tasoilla. Klubin näköistä kyllä olisi palkata tuttu märkäkorva kovaan pestiin uran alussa.
torki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #18558 : eilen kello 13:19:44

Tuossa pelaajapolussahan on ollut se ongelma, että nollanelonen on vaihdellut edestakaisin sarjatasojen välillä, ja aina ei oikein tunnuta tietävän, että mitä reservijoukkueella tehtäisiin. Jos sen nyt saisi pysymään toiseksi korkeimmalla sarjatasolla jonkin aikaa, siitä saisi ainakin selvemmän ja vakaamman polun edustukseen. Ja vähemmän peliaikaa edarissa saavia pelaajia taas voisi siirtää nollaneloseen pelituntumaa hakemaan herkemminkin - toki joku oman elämänsä pesusieni varmasti ottaisi tällaisestä siirrosta nokkiinsa.
omp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Club


Vastaus #18559 : eilen kello 14:13:36

Tämä keskusteluhan kiertää tuttua kaavaa. Kohta taas muistetaan, ettei keskiverrosta nuorehkosta ykkösliigapelurista tule liigatason miestä ainoastaan sillä, että sellaiselle annetaan peliaikaa liigassa. Jos tuo olisi toimiva kaava menestykseen niin kaikki liigajoukkueet haalisivat jengin täyteen nuoria ykkösliigan pelaajia. Noin teoriatasolla voitaisiin pyrkiä siihen, että Klubin junnuihin / nollaneloseen kahmittaisiin kaikki Suomen ja Pohjois-Baltian potentiaalisimmat pelurit ja vaikka Nordsjællandin tyyliin vielä ilmasillalla Afrikasta, mutta siitä ollaan aika kaukana. Ja näissä tapauksissa joissa haikaillaan jonkun muualle lähteneen talentin perään, niin kaipaisin listaa vaikka viimeisen 5 tai edes 10 vuoden sisällä 19-21-vuotiaana Klubista muualle siirtyneistä pelaajista, jotka eivät saaneet reilua näyttöpaikkaa Klubissa, mutta ovat myöhemmin nousseet edes Veikkausliigan kärkitason pelaajiksi.
sonny burnett

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Raimon bisnekset


Vastaus #18560 : eilen kello 17:19:01

Tuo Kupposen malli näyttäisi keskimäärin parhaiten toimivalta, jossa muutamia junnuja nostetaan kerralla selkeään roolin selkeän peli-identiteetin joukkueeseen ja rinnalla pelaa paljon kokeneita pelaajia, josta saa varmaan sitä parasta oppia.

Herrasmiessopimus  tietyn määrän junnujen peluuttamisesta olisi askel oikeaan suuntaan.
äftsicä

Poissa Poissa


Vastaus #18561 : eilen kello 18:23:30

Tuo Kupposen malli näyttäisi keskimäärin parhaiten toimivalta, jossa muutamia junnuja nostetaan kerralla selkeään roolin selkeän peli-identiteetin joukkueeseen ja rinnalla pelaa paljon kokeneita pelaajia, josta saa varmaan sitä parasta oppia.

Herrasmiessopimus  tietyn määrän junnujen peluuttamisesta olisi askel oikeaan suuntaan.

Haastan tätä ajatusta sen verran, että ei KuPS:illa ole mitään mallia vaan muutama onnistuminen nuorten kanssa viime vuonna. Olemassa toki oli jonkinnäköinen suunnitelma, jota sitten noudattivat yhden kauden. Sitä en kiistä etteikö Kuopiossakin oma malli olisi lähellä löytyä. Yleisesti kyllä jokaisen mestarijoukkueen takana useimmiten kuitenkin salainen resepti on: peli-identiteetti, kova & laaja runko, pari kokenutta todellista ammattilaista ja muutama nuori. Ainakin Suomessa.

Sen sijaan esimerkiksi SJK:lla ainakin on ihan selvä malli esittää nuorelle ulkomaalaispelaajalle ja tuo on kaikella tapaa uskottava.
Laukaisukoneenkuljettaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claude Simon


Vastaus #18562 : eilen kello 19:14:00

FC Orbánissa vakioavaajana liigan kärkipäässä, liiga samaa tasoa Romanian kanssa (kassi-Esan sija 24) eli vähän kuin joku Tommi Jyry Petrolulissa. Tuossa Trabzonspor-kotimatsin kylmyydessä istuskellessa muistelin, kuinka ihan eilispäivänä eli kymmenen vuotta sitten katselin muutaman metrin päästä Soisalon vakuuttavaa esitystä Celticiä vastaan. Kovaa oli silloin kohkaus näyttöpaikkojen puutteesta.

Minkä takia minäkin muistan tämän niin elävästi? Istuinko kenties vieressäsi, Billy the Badger, juhlimassa hiljaa sisälläni (there it is: a sacred little temple, shrine and sanctum of no-name plus solitude & retreat, silence & abstinence, chastity & piety; an altar for non-egoistic art of being) tätä Skapparin tasapäistämän Klubin nysväkepallon harmaasta massasta erottunutta ennakkoluulotonta, dynaamista, atleettisen uljasta, staattisille liikekaavoille proverbiaalista keskisormea näyttänyttä itsensä ja vastustajan korskeudella haastanutta munaravia;  ns. "kohkausta" with swag? Kaveri rynni oikeaa laitaa lähes vauhkoontuneella pakonopeudella kuola suupielistä roiskuen katkarapukatsomon alapenkkiriveille asti. There I was. Alone. Vai olinko? Kuvittelenko kaiken, Argentina, Oi Argentina?!  Ajatelkaa nyt. Miksi olin/olisin muka ollut paikan päällä? En koskaan ole ellei kyse ole edarista ja mielellään seksikkäästä eurovastuksesta. Tai hyvästä seurasta. Oliko ottelu toisen - eli super-Klubin - ottelun yhteydessä lämmittelyfunktuurissa toiminut alkupala? Ehkä vain vapaapääsyinen? Ilmaislippu check? Aivan. Tämän tiedämme varmasti: Satuin kävelemään Urhellukatua pohjoiseen ja huomasin nuorisoliigan huippuottelun Celticiä vastaan olevan tulilla ja hetken mielijohteesta kävelin pääkatsomoon huolettomana kuin oikeudenmukainen kuningas?

Ehkä hyvinkin näin. Siellä minä todella istuin vaikka se tuntuukin nyt etäiseltä unelta, valemuistojen ja mielikuvituksen värittämältä menneisyyden "muistinvaraiselta" vääristymältä.

Niin tai näin. Hieno voitto ottomaanien nousevasta polvesta.  At Trabzonspor. "Alunperinhän" tämäkin Välimeren lähimaasto oli kreikkalainen siirtokunta. Magna Graecian aikoina. Ja ympäröivää "maakuntaa" kutsuttiin Pontokseksi, mereksi kreikankielellä. On esitetty että hurjat, atleettiset naissoturit eli amazonit sikisivät ja vallitsivat juuri siellä ja sieltä käsin.  

O tempore, o mores! Näin ne ajat, valtakaudet ja valtiaat, sukupolvet ja sukupuolet muuttuu  ja vaihtuu. Aiga aigaa gutagin. Sano.

Mutta me tulemme vielä. Kohtalomme on menestys. Ylos

Edit: Alunperinhän lainausmerkeissä. Oh the irony! Alunperinhän tulimme Eedenistä itään!
« Viimeksi muokattu: tänään kello 01:27:25 kirjoittanut Laukaisukoneenkuljettaja »
Quattro10

Poissa Poissa


Vastaus #18563 : eilen kello 19:29:56

Minkä takia minäkin muistan tämän niin elävästi? Istuinko kenties vieressäsi, Billy the Badger, juhlimassa hiljaa sisälläni (there it is: a sacred little temple, shrine and sanctum of no-name plus solitude & retreat, silence & abstinence, chastity & piety; an altar for non-egoistic art of being) tätä Skapparin tasapäistämän Klubin nysväkepallon harmaasta massasta erottunutta ennakkoluulotonta, dynaamista, atleettisen uljasta, staattisille liikekaavoille proverbiaalista keskisormea näyttänyttä itsensä ja vastustajan ennakkoluulottomasti haastanutta munaravia;  ns. "kohkausta" with swag? Kaveri rynni oikeaa laitaa lähes vauhkoontuneella pakonopeudella kuola suupielistä roiskuen katkarapukatsomon alapenkkiriveille asti. There I was. Alone. Vai olinko? Kuvittelenko kaiken, Argentina, Oi Argentina?!  Ajatelkaa nyt. Miksi olin/olisin muka ollut paikan päällä? En koskaan ole ellei kyse ole edarista ja mielellään seksikkäästä eurovastuksesta. Tai hyvästä seurasta. Oliko ottelu toisen - eli super-Klubin - ottelun yhteydessä lämmittelyfunktuurissa toiminut alkupala? Ehkä vain vapaapääsyinen? Ilmaislippu check? Aivan. Tämän tiedämme varmasti: Satuin kävelemään Urhellukatua pohjoiseen ja huomasin nuorisoliigan huippuottelun Celticiä vastaan olevan tulilla ja hetken mielijohteesta kävelin pääkatsomoon huolettomana kuin oikeudenmukainen kuningas?

Ehkä hyvinkin näin. Siellä minä todella istuin vaikka se tuntuukin nyt etäiseltä unelta, valemuistojen ja mielikuvituksen värittämältä menneisyyden "muistinvaraiselta" vääristymältä.

Niin tai näin. Hieno voitto ottomaanien nousevasta polvesta.  At Trabzonspor. "Alunperinhän" tämäkin Välimeren lähimaasto oli kreikkalainen siirtokunta. Magna Graecian aikoina. Ja ympäröivää "maakuntaa" kutsuttiin Pontokseksi, mereksi kreikankielellä. On esitetty että hurjat, atleettiset naissoturit eli amazonit sikisivät ja vallitsivat juuri siellä ja sieltä käsin.  

O tempore, o mores! Näin ne ajat, valtakaudet ja valtiaat, sukupolvet ja sukupuolet muuttuu  ja vaihtuu. Aiga aigaa gutagin. Sano.

Mutta me tulemme vielä. Kohtalomme on menestys. Ylos

Edit: Alunperinhän lainausmerkeissä. Oh the irony! Alunperinhän tulimme Eedenistä itään!

Tulkoon aikamme. Tänään katsellaan kuopiolaisia eurokentillä. Suomalaisten europelit (etenkin Klubin) olivat alkujaan jo ennen itselle kohokohtia vuosittain futiksessa. Se energia ja jännitys ja lataus.
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #18564 : eilen kello 19:34:29


Tämä X:stä bongattu linkki näyttää avautuvan myös ilman tilausta: https://www.apu.fi/artikkelit/kova-kilpaurheilu-ei-ole-kaikkia-varten-joukkueensa-ruotsin-paasarjaan-nostanut-toni-koskela-puhuu-avoimesti-kehittymisesta-vaatimustasosta-ja-hjk-vuosien-kohusta?share=5ca3235c

Erittäin fiksun ja analyyttisen kuvan antaa Koskela itsestään tässäkin. Toivottavasti mies nähdään vielä joku päivä Klubissa, vaikka hänen itsensä kannalta sitä toivoisi tietysti, että ura veisi tämän vieläkin korkeammalle ja vaativammalle tasolle.
Floppi

Poissa Poissa


Vastaus #18565 : eilen kello 20:30:56


"HJK:ssa oli vuonna 2019 ongelmana, että joukkueessa ei ollut ollenkaan vauhtia ja intensiteettiä. Kun Lassi Lappalainen myytiin, Riku Riski oli hyökkääjistä ja keskikenttäpelaajista ainoa, jolla oli niitä."

Aika kova. Tässä vielä nämä 2019 pelaajat.

https://www.hjk.fi/en/team/hjk-miehet-2019/

massi83

Poissa Poissa


Vastaus #18566 : eilen kello 22:07:36

"HJK:ssa oli vuonna 2019 ongelmana, että joukkueessa ei ollut ollenkaan vauhtia ja intensiteettiä. Kun Lassi Lappalainen myytiin, Riku Riski oli hyökkääjistä ja keskikenttäpelaajista ainoa, jolla oli niitä."

Aika kova. Tässä vielä nämä 2019 pelaajat.

https://www.hjk.fi/en/team/hjk-miehet-2019/


Aika huumoriosastoa oli ulkkarit silloinkin.
Kiinanmuuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #18567 : eilen kello 22:30:47

Aika huumoriosastoa oli ulkkarit silloinkin.
Rudakov oli ulkkareista ainoa vahvistus tuolla kaudella. Toi oli paljon hirveämpi kausi kuin tämä. Tuohon aikaan oli kuitenkin luotto seurajohtoon sen verran kova, että kyllä tää tästä. Nyt ei rehellisesti enää ole.
hyökkäävä linkki

Poissa Poissa


Vastaus #18568 : eilen kello 22:40:57

Toivottavasti siellä Pete,Ägä,Ollis rakentaa täysii jo enskauden jengiä. Takamatka tän kauden KuPSiin on meinaan saatanan iso. Ja palkatkaa se uus valkku.

Salinas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #18569 : eilen kello 22:48:17

Ensi kaudella Nuutinen-Vuorinen-Ägä saa duunata eka kertaa koko kauden yhdessä ja siinä ei paljo kupsit paina.
Juuhan Kraiff

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #18570 : eilen kello 22:54:55

Tällä menolla KuPs:sta tulee ensimmäinen Suomalainen futisjengi, joka on päässyt jatkoon europeleissä. Jumalauta, kohta klubi on pikkuseura verrattuna Kuopiolaisiin, ja tulevaisuudessa klubi on se haastaja ja KuPs, Ilves niitä enaakkosuosikkeja. Tämän siitä saa, kun ollaan vuosia ylimielisellä asenteella liikkeessä muihin katsoen, ja tehdään hankintoja (valmentajat, pelaajat, urheilujohto) sillä mentaliteetilla, että ihan ok riittää. Ensi kaudeksi kun tämä sama kaksikko Nuutinen & Vuorinen jatkaa, niin alamäki on jyrkkä ja pitkä, ja siirrymme klubin kanssa pimeälle aikakaudelle, mistä nouseminen kestää valtavan paljon pidempään, mitä sinne joutuminen kesti.
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #18571 : eilen kello 23:09:33

Koskela takas!
Kiinanmuuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #18572 : eilen kello 23:09:52

Tällä menolla KuPs:sta tulee ensimmäinen Suomalainen futisjengi, joka on päässyt jatkoon europeleissä.
Tässä täytyy muistaa se, että tämä on vasta toinen vuosi kuin tämä nykysysteemi on europeleissä käytössä. Jopa viime vuoden sysipaska klubikin keräsi tuolla neljä pistettä. Esimerkiksi puhtaasti pisteiden perusteella viime vuoden Klubi oli siis selvästi parempi eurojoukkue kuin esimerkiksi vuosimallien 2022 ja 2023 vastaava. Tämän takia liigavaihetta ei oikein voi verrata lohkovaiheisiin.
Switek

Poissa Poissa


Vastaus #18573 : eilen kello 23:15:44

Itse en kyllä yhdistä Koskelan ajan klubia pelillisesti ensisijaisesti minkäänlaiseen vauhtiin ja intensiteettiin...

Mitä tulee eiliseen junnujen huimaan suorittamiseen, niin toivottavasti tuo nyt toimii viimeisenä herätyksenä seurassa ja ohjaa kritiikkiä myös oikeisiin tahoihin. Tehtäisiin oikeita johtopäätöksiä siitä mikä siinä on taustalla, että edari on ainoa joka kyykkäsi huolella muiden seuran joukkuiden porskuttaessa.
Laeski

Poissa Poissa


Vastaus #18574 : eilen kello 23:16:33

Tätä menoa Kupposen voi laskea ulos mestaruustaistosta ensi kaudella, väki lähtee muihin jengeihin ja vaihtuvuus suurta ihan kuin Klubilla ollut onnistuneiden kausien jälkeen. Mutta haluaisin että päästäisiin siiihen tilanteeseen ettei tarttisi miettiä maaseudunjoukkueita vaan Klubin dominanssin jatkumista.

 
Sivuja: 1 ... 742 [743] 744
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa