FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.03.2026 klo 18:48:31 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 838 [839] 840 ... 864
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2025  (Luettu 3330500 kertaa)
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
jona

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #20950 : 16.12.2025 klo 16:58:45

Itä on aina mielenkiintoinen, vieraudessaan rikastava, alkuun jopa shokeerava kokemus. Tekee hyvää näille nen-päätteisille pellavatukkaruopeille ja muille ilmarisille. Ylos

Muuten ihan totta, mutta Ruoppi ei tule menemään tuonnepäinkään.
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #20951 : 16.12.2025 klo 17:06:40

Itäkatsomo on aliarvostettu, mutta hyvä että saa vihdoin täällä tunnustusta Ylos
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #20952 : 16.12.2025 klo 17:22:42

Ei voi kuin toivoa, että Jaakko saa peliaikaa Almatyn kahdessa jäljelläolevassa UCL-matsissa, koska lisää noita ei ole ihan hetkeen luvassa: joukkue pääsi mukaan armottoman arvontamunkin ja kahden voitetun rankkarikisan jälkeen (mikä ei tule toistumaan), ja on ollut itse lohkovaiheessa täysi turisti. Paljon todennäköisempää onkin, että Oksanen viettää sopimuksensa kummatkin vuodet lähinnä paikallista liigaa ja Konferenssiliigaa tahkoten, mitä olisi ollut tarjolla myös vähän lännempänä.
Eikös se ollut niin että enää ei voi rekisteröidä uusia miehiä UCL-miehistöön tälle kaudelle?
Billy the Badger

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта


Vastaus #20953 : 16.12.2025 klo 17:33:20

Pudotuspelivaiheeseen voi, mutta ei ole Kairat kaiketi sinne pääsemässä.
omp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Club


Vastaus #20954 : 16.12.2025 klo 17:54:09

Hauskaa että ensin Meriluoto päästetään pois ja nyt haikaillaan Agonin perään... Nollanelosen kärkipelaajan kohdalla panostukset on laitettu Taiteeseen eli Berishaan.

En haikaile Sadikun perään vaan totesin faktat numeroiden valossa. Ja todettakoon numeroista, että Meriluoto on pelannut suunnilleen saman verran Veikkausliigaa kuin Sadiku, saldona maali/166 minuuttia.
Jeenis

Poissa Poissa


Vastaus #20955 : 16.12.2025 klo 19:39:04

Pakina: Bolt Arenan uusi turvallisuuskokemus – riisuudu, ole hyvä

Suomessa ollaan takamatkalla eurooppalaisesta jalkapallomatsien turvallisuusajattelusta. Olemme useiden porteilla kuvattavien dick picien verran jäljessä.

https://forzahjk.yhdistysavain.fi/kotona/forza-hjk-sanomat/pakina-bolt-arenan-uusi-turvallisuu/

Laukaisukoneenkuljettaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claude Simon


Vastaus #20956 : 17.12.2025 klo 01:16:33

(omistettu Laukaisukoneenkuljettajalle)

Ja silti. Kaikesta tästä kylmästä vedestä, kaikista varoituksista, giljotiineista, insinöörilaskelmista ja romantiikan ruumiinavauksista huolimatta. Juuri nyt on se hetki, jolloin annamme sydämen ottaa askeleen edelle järkeä. Ei siksi, että se olisi viisasta, vaan siksi että se on välttämätöntä.

Genk kaatui. Ei vahingossa, ei lipsahtaen, vaan sillä ikiaikaisella, vaarallisella ja kauniilla tavalla, jolla nuoruus joskus yllättää historian. Ja nyt vastassa on Manchester City. Ei enää maakuntien keskinäinen mittelö, vaan imperiumi. Sininen koneisto. Öljytty dynastia. Algoritmien, akatemioiden ja globaalin rekrytointikoneen kiteytymä. Aivan. Juuri siksi.

Töölö ei ole valmis tähän. Ja juuri siksi sen on oltava. Töölön on värähdettävä, resonoitava, avauduttava kuin vanha amfiteatteri, joka muistaa yhä gladiaattorien huudot ja yleisön kollektiivisen hengenvedon ennen iskua. HJK Youth ei tule pyytämään lupaa. Se tulee ottamaan tilansa. Kentältä. Katsomosta. Kaupungista.

Vallatkaa Töölö. Ei turistiesitteiden Töölöä, vaan se toinen: kivinen, kylmä, sateinen, itsepäinen. Se Töölö, joka ei kumarra nimeä paidassa vaan katsoo silmiin ja kysyy: kestätkö? Vallatkaa se huudoilla, jotka eivät ole koreografioita vaan vaistoja. Lauluilla, jotka eivät ole sävelpuhtaita vaan totta. Täyttäkää Curva Sud kuin antiikin oraakkelin kita, josta ei tule vastauksia vaan käskyjä: juokse, taistele, usko.

Ja kun Manchester kutsuu, älkää menkö sinne nöyrinä. Menkää sinne kuten nuoruus aina menee: tietämättä täysin, mihin on ryhtymässä, ja siksi valmiina kaikkeen. Manchester ei ole vain kaupunki, se on symboli. Ja symbolit kaatuvat vain yhdellä tavalla. Tulemalla naurettaviksi. Juoksemalla ohi. Riistämällä hetki. Tekemällä mahdottomasta arkista.

Ja jos tie vie pidemmälle, jos Eurooppa avautuu kuin kartta, jota ei ole tarkoitettu luettavaksi vaan revittäväksi. Menkää. Ottakaa se. Ei omistukseen, vaan kokemukseksi. Jättäkää sinne jälki, jonka vain ne tunnistavat, jotka olivat paikalla: kylmä hiki niskassa, ääni käheänä, sydän liian täynnä.

Tämä ei ole projekti. Tämä ei ole strategia. Tämä on hetki. Ja hetket eivät kysy lupaa historiankirjoilta. Ne tapahtuvat, tai eivät tapahdu koskaan. Koko Suomen nuoriso. Klubin nuoret. Sudet aukiolla. Nyt ei analysoida. Nyt ei selitetä. Nyt noustaan, huudetaan ja mennään. Töölöstä Manchesteriin, Manchesterista Eurooppaan.

Ei siksi, että se olisi järkevää.
Vaan siksi, että joskus. Vain joskus. Romantiikka on totta.


Jos unohdamme sen, että Manchesterin sijaan meitä kutsuu käsittääksemme juurikin tyly tai ei Tölö, Töölöpä hyvinkin, niin voimme avosylin ja avosydämin syleillä tätä eetosta, intoa, uskoa, henkeä ja romanttisen rekisterissä  uljaana resonoivaa retoriikkaa. Yhdistä tähän karismaattinen valmentaja runonlaulajan ja/tai suuren sotapäällikön puhujalahjoilla niin me olemme myytyjä ja ostettuja tälle "idealle" ja sen ilmestyksenomaisille taikavoimille. Näin henki voi voittaa materian ja vain näin.

Juuri tässä kulkee efektiivisen romantiikan ja yleisemmin muusisten taiteiden toimivallan ja pätevyys- ja vaikutusalueen raja. Syvästi inspiroiva, munaskuja ja perselistoja myöten voimaannuttava ja kiihkeän uskon herättävä "romantiikka" kuuluu sotajoukkojensa satametriset rivit hurmioon innoittavan kenraali-kuninkaan ylimaallisen puhelahjan salaiseen sydämeen. Tätä me tarvitsemme myös Klubissa: jumalallista ilmestystä pep talkin maagisella hetkellä pukukopissa! Mutta me emme tietenkään tarvitse sitä kenraalien ja kuninkaiden strategisissa ja operatiivisissa neuvonpidoissa kuukausia jos ei vuosia ennen tätä nimenomaista, kohta koittavaa suurta voimien törmäystä, taistelua joka saa perhoset pyörteilemään vatsassamme, kämmenemme hikoamaan ja pulssimme kiihtymään aerobiselle kynnykselle jo ennen ensimmäistäkään juoksuaskelta, huutoa, iskua.

Aivan. Me tarvitsemme uskoa ja rohkeutta. Niiden horjumattomuudessa on ihmeellinen, jumalainen voimamme silloinkin ja erityisesti silloin kun nämä ihmishengen uljaat pääpilarit, voimiemme ainoa todellinen lähde, horjuvat. Sillä me emme taistele koskaan yksin vaan toistemme kannattelemina, rinnalla, yhdessä, näkymättömässä näkyvässä yhteisyydessä, korkeamman tarkoituksen suojavaipassa. Niin kauan kuin meillä on usko, rohkeus ja toisemme - meillä on todella toivoa

Tarkoitan jotain tällaista. Ja jotain tällaista vastaansanomattoman kohottavaa, ultraromanttista puhetaitoa ja ympäristönsä vangitsevaa preesensiä visioin -  ehkä aina ja katkeraan loppuun asti turhaan - myös Klubin karismaattiseksi päävalmentajaksi. (Huom! Red Bull ei anna siipiä, vain karisma, musiikki ja runous. Vain karisma, musiikki ja runous.)

Aivan. The Return of the King, the movie and Aragorn's speech at the Black Gate before the "final battle" against Sauron's despicable lot & mob. It goes like:

 

Aragorn:



Hold your ground! Hold your ground!

Sons of Gondor, of Rohan, my brothers,

 

I see in your eyes the same fear that would take the heart of me.

A day may come when the courage of men fails,

when we forsake our friends

and break all bonds of fellowship,

 

but it is not this day.

An hour of wolves and shattered shields,

when the age of men comes crashing down,

but it is not this day!

 

This day we fight!!

By all that you hold dear on this good Earth,

I bid you stand, Men of the West!!



(How ironic this great pre-battle speech is not to be found in the original, masterfully in its romantic eloquence and poetic force crafted literary version, that is, in the last volume of the trilogy of the same name by J. R. R. Tolkien).

--- Aivan. Runouden lisäksi tarvitsemme myös karisman läsnäolon ja mahdollisesti musiikin ja olemme toden totta valmiita:


https://youtu.be/SwMUY5ro5Xo?si=Ku34TnuOvywiqSbY
« Viimeksi muokattu: 17.12.2025 klo 15:51:57 kirjoittanut Laukaisukoneenkuljettaja »
Quattro10

Poissa Poissa


Vastaus #20957 : 17.12.2025 klo 11:38:18

Ollaanko lomalla ja palataan vuonna 2026? Hyvää joulua.
Laukaisukoneenkuljettaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claude Simon


Vastaus #20958 : 17.12.2025 klo 12:52:58

Ehdotan Romaa ja Romantiikkaa. Jouluksi. What could go wrong? Ikuinen kaupunki ja kaunotar kainalossa. I call it life pour moi! Grazie mille! Vamos! Eteenpäin!

Menestys on kohtalomme. Eikun. Edit. Kohtalomme on mene(s)tys. No. Sattuuhan näitä. Eikun teenpäin!
« Viimeksi muokattu: 17.12.2025 klo 12:58:20 kirjoittanut Laukaisukoneenkuljettaja »
pienitanssija

Poissa Poissa


Vastaus #20959 : 17.12.2025 klo 18:32:43

Okyerelle voisi hyvin heittää jonkun maltillisen sopparitarjouksen nyt kun soppari Hakan kanssa ei ole enää esteenä. Todennäköisempää toki että päätyy Jaroon, Vepsuun, SJK:hon tms
nurtsi1

Poissa Poissa


Vastaus #20960 : 17.12.2025 klo 19:57:16

Okyerelle voisi hyvin heittää jonkun maltillisen sopparitarjouksen nyt kun soppari Hakan kanssa ei ole enää esteenä. Todennäköisempää toki että päätyy Jaroon, Vepsuun, SJK:hon tms
Kuka v*ttu? :D

e. Näköjään jenkkien divariin matkasi. Ei nyt ees huumorilla divariin tippuneesta nipusta pelaajia :D
« Viimeksi muokattu: 17.12.2025 klo 20:22:16 kirjoittanut nurtsi1 »
Sama.Tämä.Eri.

Poissa Poissa


Vastaus #20961 : 17.12.2025 klo 20:09:58

Mahtaakohan herra Aki mennä paikan päälle katsomaan kalakukkojen pelin?
Laukaisukoneenkuljettaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claude Simon


Vastaus #20962 : 17.12.2025 klo 22:13:47

Mahtaakohan herra Aki mennä paikan päälle katsomaan kalakukkojen pelin?

Ägä maso-kisti vai masa kusti tavan tallaaja jota ei kiinnosta kuka siellä pelaa kunhan homma pelittää jollain mittareilla Tölikässä ja vopite edustaa ja istua yhteiskuvissa - aivan ja pappi sai taas kahvia juodakseen ja kannattajat kylmän nakkimukin ja kusta olueksi Vamos vittu!  Hah!
Quattro10

Poissa Poissa


Vastaus #20963 : 18.12.2025 klo 00:57:04

Luke Plange teki kevyet 4 maalia Young Boysia vastaan. Voi kun Riihilahti voisi hoitaa näitä pelaaja asioita enemmän ja valmentajat peluuttaa niitä ketkä osaa oikeasti pelata.
Floppi

Poissa Poissa


Vastaus #20964 : 18.12.2025 klo 06:45:36

Luke Plange teki kevyet 4 maalia Young Boysia vastaan. Voi kun Riihilahti voisi hoitaa näitä pelaaja asioita enemmän ja valmentajat peluuttaa niitä ketkä osaa oikeasti pelata.

Siellä oli paikallisen SJK:n vierailu ja Plankku heräsi yhden ottelun ajaksi? :)
moister

Poissa Poissa


Vastaus #20965 : 18.12.2025 klo 09:43:12

Luke Plange teki kevyet 4 maalia Young Boysia vastaan. Voi kun Riihilahti voisi hoitaa näitä pelaaja asioita enemmän ja valmentajat peluuttaa niitä ketkä osaa oikeasti pelata.

Sen Töölön Tauti. Tänne kun joku tuodaan, niin Ägä pitää huolen, että alisuorittaa.
PG

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa


Vastaus #20966 : 18.12.2025 klo 09:46:30

Luke Plange teki kevyet 4 maalia Young Boysia vastaan. Voi kun Riihilahti voisi hoitaa näitä pelaaja asioita enemmän ja valmentajat peluuttaa niitä ketkä osaa oikeasti pelata.

Edellinen maali olikin vain yli kolmen kuukauden takaa.

Mutta mielestäni Plange ei ollut huono pelaaja. Oli vain joukkueessa, jossa ei voi onnistua. Sama pätee moneen muuhunkin.
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #20967 : 18.12.2025 klo 09:52:20

Se olikin pitkä joululoma :D

Plange on myös nuori pelaaja, joten reilussa vuodessa voi yllättäen kehitystä tulla. Tai tietysti olla tulematta. Olihan tuolla selvästi hyviä ominaisuuksia, mutta tasaisuus ja jatkuvasti pelissä sisällä oleminen olivat vajavaisia. Toki myös ympäristö tuolloin oli mitä oli, joskaan ei mikään poikkeuksellinen futismaailmassa.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #20968 : 18.12.2025 klo 09:53:53

Edellinen maali olikin vain yli kolmen kuukauden takaa.

Mutta mielestäni Plange ei ollut huono pelaaja. Oli vain joukkueessa, jossa ei voi onnistua. Sama pätee moneen muuhunkin.
Toivotaan, että Rantanen saa tämän kurssin käännettyä. Moni pelaaja olisi voinut olla selkeä vahvistus, jos joukkueen peli toimisi muutenkin kuin aina muutaman minuutin per peli. Esim BLF on jännä nähdä nyt, koska mielestäni sen parasta potentiaalia ei ole nähty ja silti on vasemmalla, oikealla, topparina, laitahyökkääjänä ollut hyvin lähellä joukkueen parhaita. Eikä tuo kerro muiden huonoudesta.
Jsn

Poissa Poissa


Vastaus #20969 : 18.12.2025 klo 09:56:59

Uutinen
Keravalla nuoruutensa asunut Oksanen pelasi HJK:n junioreissa monta vuotta ennen siirtymistään Brentfordiin 2018. Hän kertoo, että paluu HJK:hon oli erityisen lähellä 2022, kun hän palasi Englannista Suomeen.

HJK ei kuitenkaan onnistunut vakuuttamaan Oksasta lopullisesti. Tempussa onnistui paremmin KuPSin päävalmentaja Simo Valakari, ja Oksanen yllätti jalkapallopiirit Suomessa, kun hän valitsi HJK:n sijaan KuPSin.
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011700229.html


Klubin keskikentällä oli kesällä 2022 sekä ruuhkaa että aika paljon vaihtuvuutta. Perpa palasi 21.4. Jairin sopimus purettiin 17.6. Lingman palasi loppukauden lainalle Klubiin 1.8.

Oksanen oli siinä välissä siirtynyt KuPSiin 10.7. Oksaselle ei välttämättä olisi ollut riittävän isoa roolia juuri siirtymisen aikaan ja kuinka moni olisi kesällä 2022 oikeasti valinnut Oksasen Lingmanin sijaan? Mutta kuvastaa aika hyvin, miten tärkeää on, että toimistolla joku (utj) ajattelee pidempääkin aikaväliä, sillä onhan Oksanen ollut KuPSille ihan elintärkeä hankinta ja olisi ollut sitä myös Helsingissä.
Hippo04

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lupi


Vastaus #20970 : 18.12.2025 klo 10:21:20

Uutinen
lMutta kuvastaa aika hyvin, miten tärkeää on, että toimistolla joku (utj) ajattelee pidempääkin aikaväliä, sillä onhan Oksanen ollut KuPSille ihan elintärkeä hankinta ja olisi ollut sitä myös Helsingissä.

Vaan kiinnostaako pelaajaa olla joku "pidemmän aikavälin projekti" ja istua penkillä odottamassa vuoroaan? Välillä tuntuu unohtuvan, että pelaajasopimuksissa on aina kaksi osapuolta jotka pohtivat asioita omalta kantiltaan.
PG

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa


Vastaus #20971 : 18.12.2025 klo 10:22:14

Vaan kiinnostaako pelaajaa olla joku "pidemmän aikavälin projekti" ja istua penkillä odottamassa vuoroaan? Välillä tuntuu unohtuvan, että pelaajasopimuksissa on aina kaksi osapuolta jotka pohtivat asioita omalta kantiltaan.

Siksi näille pitäisikin tehdä kunnon sopimus ja lainata sinne kuppaseen.
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #20972 : 18.12.2025 klo 10:28:34

Toivotaan, että Rantanen saa tämän kurssin käännettyä. Moni pelaaja olisi voinut olla selkeä vahvistus, jos joukkueen peli toimisi muutenkin kuin aina muutaman minuutin per peli. Esim BLF on jännä nähdä nyt, koska mielestäni sen parasta potentiaalia ei ole nähty ja silti on vasemmalla, oikealla, topparina, laitahyökkääjänä ollut hyvin lähellä joukkueen parhaita. Eikä tuo kerro muiden huonoudesta.

On Brooklynille aika huonojakin pelejä kyllä sattunut, karmeimpana viimeaikaisena esimerkkinä varmaankin viime kesäkuun vieraspeli Kuopiossa, jossa mies katseli ensimmäisten 10 minuutin aikana kahta vihun maalia aivan lähietäisyydeltä.

Samaa mieltä silti laajemmasta pointista, eli eiköhän rosterissa ole aika montakin pelaajaa, joista on Rantasen johdolla ulosmitattavissa enemmän. Nopeasti miettien ainakin Brooklyn, Bogicevic, Simojoki, Lingman, Kallinen, Möller ja Ezeh ovat pelaajia, joista on lupa odottaa paljon enemmän kuin viime kaudella saatiin.


Uutinen
Keravalla nuoruutensa asunut Oksanen pelasi HJK:n junioreissa monta vuotta ennen siirtymistään Brentfordiin 2018. Hän kertoo, että paluu HJK:hon oli erityisen lähellä 2022, kun hän palasi Englannista Suomeen.

HJK ei kuitenkaan onnistunut vakuuttamaan Oksasta lopullisesti. Tempussa onnistui paremmin KuPSin päävalmentaja Simo Valakari, ja Oksanen yllätti jalkapallopiirit Suomessa, kun hän valitsi HJK:n sijaan KuPSin.
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011700229.html


Klubin keskikentällä oli kesällä 2022 sekä ruuhkaa että aika paljon vaihtuvuutta. Perpa palasi 21.4. Jairin sopimus purettiin 17.6. Lingman palasi loppukauden lainalle Klubiin 1.8.

Oksanen oli siinä välissä siirtynyt KuPSiin 10.7. Oksaselle ei välttämättä olisi ollut riittävän isoa roolia juuri siirtymisen aikaan ja kuinka moni olisi kesällä 2022 oikeasti valinnut Oksasen Lingmanin sijaan? Mutta kuvastaa aika hyvin, miten tärkeää on, että toimistolla joku (utj) ajattelee pidempääkin aikaväliä, sillä onhan Oksanen ollut KuPSille ihan elintärkeä hankinta ja olisi ollut sitä myös Helsingissä.

Itse ottaisin nämä vanhojen muistelut aina pienen suolahyppysen kera. Oksasen kohdalla Klubi-siirto olisi tullut liian aikaisin kesällä 2022, ja nyt oltiin jo auttamattoman myöhässä, mutta sitä voi kyllä hyvällä syyllä kysyä, miksi miehen perässä ei oltu kausien 2023 tai -24 jälkeen tosissaan. Mediaan Jaakko tietysti sanoo halunneensa jatkaa Kuopiossa noina(kin) talvina, mutta eiköhän tuo olisi ollut Töölöön houkuteltavissa jopa vuosi sitten tähän aikaan, jos Klubi olisi ollut valmis panostamaan mieheen kunnolla.
Hippo04

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lupi


Vastaus #20973 : 18.12.2025 klo 10:29:51

Siksi näille pitäisikin tehdä kunnon sopimus ja lainata sinne kuppaseen.

Veikkaan, että Oksanen (ja moni muukin potentiaalinen korkeamman profiilin pelaaja) viittaisi kintaalla moisiin tarjouslappuihin.
PG

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa


Vastaus #20974 : 18.12.2025 klo 10:49:44

Veikkaan, että Oksanen (ja moni muukin potentiaalinen korkeamman profiilin pelaaja) viittaisi kintaalla moisiin tarjouslappuihin.

Tuo on sitten puolestaan Klubin paskuutta. Palkka ja selvä kehityssuunnitelma kuntoon, niin miksei. Oliko Oksasella joku muu syy mennä Kuopioon kuin puhujamiehen jutut? Jos ei, on kaikki sovittavissa.

 
Sivuja: 1 ... 838 [839] 840 ... 864
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa