OyHjkAb
Poissa
|
 |
Vastaus #8300 : 21.05.2025 klo 08:01:33 |
|
Tämä on minun HJK:ni
Tähän ajatukseen voi ilolla yhtyä. Perkeleellisen pitkän nyhjäfutis-ajanjakson jälkeen. Tästä tovi kulunut, kun näin hyvillä fiiliksillä matseihin on ryhtynyt. Lingmanille eilen matsi nro 200 meidän väreissä. Onnea hälle.
|
|
|
|
Hojack Borseman
|
 |
Hojack Borseman
Vastaus #8301 : 21.05.2025 klo 08:02:45 |
|
Aina yhtä hienoa kun nostetaan omia junnuja pelaamaan ja uskalletaan antaa vastuuta niin alkaa tämä sama ei riitä taso parin pelin jälkeen ”  ” Kaveri on 18v. Kyllä nyt omaa junnua pitää kannustaa ja antaa mahdollisuus tehdä virheitä ja kasvaa.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #8302 : 21.05.2025 klo 08:09:45 |
|
Ps. Kanelille jatkosoppari!
Kaneli Zorbasiin syötettäväksi ja juotettavaksi kauniin kesäpäivän päätteeksi. Tapahtumatoimistosta voi palkata muutaman viehättävän daamin pyörimään ravintolan edustalle luomaan eteeristä Helsinki-kuvaa. Heikolla hetkellä paperi esiin ja nimi alle.
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #8303 : 21.05.2025 klo 08:25:14 |
|
Lingmanille eilen matsi nro 200 meidän väreissä. Onnea hälle.
201. eilen, lauantaina tuli 200 täyteen. Tarkkana näissä 
|
|
|
|
OyHjkAb
Poissa
|
 |
Vastaus #8304 : 21.05.2025 klo 08:33:06 |
|
201. eilen, lauantaina tuli 200 täyteen. Tarkkana näissä  Tänks, noinhan toi meni.
|
|
|
|
Arabialainen
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi 04
|
 |
Vastaus #8305 : 21.05.2025 klo 08:36:42 |
|
Mitä ihmettä? Oli hemmetin kova eilenkin. Keskikentän pelaajista parhaat murtavat syötöt, eilenkin todella monta hyvää läpisyöttöä. Osaa suojata ja liikkua pienessä tilassa. Ja osaa myös kalastaa rikkeitä hyvin. Nimenomaan ei pelaa peruskivaa, vaan tekee yllättäviä asioita pallon kanssa.
Hämmästynyt jos pysyy pitkään Klubissa.
Tästä samaa mieltä ja Pyry on kasvanut kolmen viimeisen kauden aikana silminnähden 10 senttiä kaudessa ja pelatessaan B:ssä näytti todella pieneltä. Nyt jo meidän avauksen pelaaja lähes joka matsissa pelisuunnitelmasta riippuen. Tämä ja ensi kausi Klubissa timantiksi ja sitten maailmalle.
|
|
|
|
Tapsaonparas
Poissa
Suosikkijoukkue: Lilan Pupun alistaja-dominatrix
|
 |
Vastaus #8306 : 21.05.2025 klo 08:38:30 |
|
Kyllähän tässä alkaa vähän optimismi nousemaan, kun alkaa tuo maalaisten vaikerointikin ottaa vähän tuulta alleen. Vastustajan omia maalejakaan ei saa juhlia, varsinkaan jos tekijänä joku junnu. 
|
|
|
|
Keskiviikko
Poissa
Suosikkijoukkue: Medo
|
 |
Vastaus #8307 : 21.05.2025 klo 08:46:33 |
|
Tästä samaa mieltä ja Pyry on kasvanut kolmen viimeisen kauden aikana silminnähden 10 senttiä kaudessa ja pelatessaan B:ssä näytti todella pieneltä. Nyt jo meidän avauksen pelaaja lähes joka matsissa pelisuunnitelmasta riippuen. Tämä ja ensi kausi Klubissa timantiksi ja sitten maailmalle.
Sama. Joskin eilen väsähti pahasti, mutta tuo lienee junnulle täysin ymmärrettävää. Enemmän eilen huolestutti se, että jo 3-0 jälkeen liike loppui taas koko jengiltä, eikä tämä ollut ensimmäinen kerta tällä kaudella, vaikka talvella hehkutettiin kuntokuuria. Junnuista puheenollen Ezehiltä olisin toivonut eilen myös liikettä paljon nähtyä enemmän. Väänsi targettina hyvin, mutta olisi voinut tehdä itseään pelattavaksi purkutilanteissa paljon paremmin. Target jää vähän turhaksi, jos tyytyy odottamaan täysin varjossa keskipisteellä. Pakko myös hehkuttaa tuota matsin ekaa puolituntista. Ringin nosto prässin tueksi on ollut loistava peliliike!
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
 |
Vastaus #8308 : 21.05.2025 klo 08:57:11 |
|
Ei ole yllätys, että jengiä halutaan vahvistaa kesällä, mutta kuulostaa järkevältä, että vahvistuksia etsitään maltillisesti.
Ezeh, Boamah, Hudd ja ehkä myös Ritari ja Vuorinen pyörivät nyt ringissä mukana, mutta eivät ainakaan vielä tuo riittävästi laatua muuttaakseen pelin kulkua. Avauskokoonpanoon heistä ei ole kukaan toistaiseksi päässytkään. Pelaajat tarvitsisivat kipeästi minuutteja avauksessa, mutta alkavat olla sen verran kokeneita, ettei pelit ykkösliigassa kehitä ja siellä pelatut minuutit vievät peliaikaa nuoremmilta. Vahvistusten myötä lainalle, ja ensi kaudella valmiimpina mukaan?
Tilanne on todella hyvä, koska edustuksen mukana pyörivien lisäksi reservijoukkue pärjää erinomaisesti ykkösliigassa. Siellä taitaa useampikin pelaaja kärkkyä näytönpaikkoja loppukaudesta edustuksen mukana, ja lopullinen läpimurto talvikaudella 2026 on otettavissa. Lisäksi Eemil Toivonen saa hyvin peliaikaa jo nyt lainasopimuksella liigassa.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #8309 : 21.05.2025 klo 08:58:59 |
|
Tässä Mentu-keskustelussa menee nyt kaksi täysin erillistä kysymystä sekaisin: 1) Mitä mieltä itse kukin on Mentusta ja tämän kehityksestä pelaajana? ja 2) Mikä on Klubin tämänhetkisen keskikentän optimikokoonpano jos jätetään huomiotta pelaajien iät, seurahistoriat, sun muut?
Ykköskohdasta lienee vaikea saada kauheasti erimielisyyttä aikaan: Mentu on fantastinen ja erittäin lahjakas tyyppi, josta Klubi saa jo tämän kauden aikana toivottavasti oman Matias Siltasensa, joka myydään ensi talvena tai kesällä 2026 ulkomaille (ainakin lähes) seitsemännumeroisella summalla.
Kakkoskysymyksen osalta pitäydyn aiemmassa lausunnossani: 3+4 tehot viimeisiin kolmeen matsiin tehnyt Ring on täysin itsestäänselvästi ensimmäinen avaukseen piirrettävä keskikenttä, ja pian tämän jälkeen tulee Kaneli syistä, jotka lienevät useimmille tähän topikiin kirjoittajille selviä. Kolmas paikka on sitten se hankalin, ja vaikka Mentu on omissakin papereissani juuri nyt lievä suosikki siihen, on Kallisella ja Lucellakin asiaan sanansa sanottavanaan.
Aina voi toki argumentoida, etteivät nuo kysymykset ole täysin riippumattomia, ja jos Mentusta halutaan se seuraava Siltanen, on tälle annettava vastuuta. Tämä on ihan totta, mutta kun nykyisessä sarjatilanteessa aletaan pohtia avausta vaikkapa tulevaan KuPS-matsiin, tulee Nuutisella olla mielessä vain yksi asia: millä miehistöllä voitto on kaikkein todennäköisimmin revittävissä?
|
|
|
|
Dohle
Poissa
|
 |
Vastaus #8310 : 21.05.2025 klo 09:02:23 |
|
Tästä samaa mieltä ja Pyry on kasvanut kolmen viimeisen kauden aikana silminnähden 10 senttiä kaudessa ja pelatessaan B:ssä näytti todella pieneltä. Nyt jo meidän avauksen pelaaja lähes joka matsissa pelisuunnitelmasta riippuen. Tämä ja ensi kausi Klubissa timantiksi ja sitten maailmalle.
Mentu näyttää kyllä melkoisen hintelältä, mutta niin vaan vääntää liigan konkaripelaajien kanssa ja yleensä kääntyy helposti ohi. Ihailtavaa pelaamista kaiken kaikkiaan. Oikea paikka löytyy kuitenkin keskikentän keskeltä eikä laidasta (vitun Toke) muuta kuin korkeintaan varavaihtoehtona. Toivottavasti kaverin kehitys jatkuu. Hostikalla taas renessanssivaihe menossa. Eilen Santerin perisynti eli väärät ratkaisut loistivat pitkälti poissaolollaan. Oli jatkuvasti vaarallinen ja sai usein oikean jalan vapaaksi suhteellisen helposti. Tuntuu olevan melkoinen mielialapelaaja, ja varmasti se huonompi vaihe tulee taas jossain vaiheessa, mutta eipä tuonne vasemmalle hirveästi varamiehiä ole, kun Benji on sementoinut paikkansa oikealla laidalla. edit. nykyisessä sarjatilanteessa aletaan pohtia avausta vaikkapa tulevaan KuPS-matsiin, tulee Nuutisella olla mielessä vain yksi asia: millä miehistöllä voitto on kaikkein todennäköisimmin revittävissä?
Mainitaan nyt tästä aiheesta vielä, että ei tämän osalta ole mitään epäselvää. Lucella ja Kallisella ei ole mitään asiaa kentälle, jos halutaan hallita peliä ja saada jotain aikaan hyökkäyssuuntaan. Jos halutaan lähteä perse pystyssä ottamaan vastaan, niin Mentun voi toki jättää vaihtoon.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.05.2025 klo 09:14:41 kirjoittanut Dohle »
|
|
|
|
|
Jsn
Poissa
|
 |
Vastaus #8311 : 21.05.2025 klo 09:48:34 |
|
Nuutinen on roolittanut keskikentän kolmikon voimakkaasti porrastettuun systeemiin, jossa yksi on kutosena linjan edessä, yksi enemmän box-to-box-tyyppisenä ja yksi kärjen alla syvyysjuoksuja tekevänä. Jokaiseen rooliin löytyy tällä hetkellä Lingmania sopivampi pelaaja sekä puolustus- että hyökkäyssuuntaan ja Lucen paikka on siksi selvästi penkillä. Klubin peli on selkeästi nopeampaa ja juoksevampaa ilman Lingmania ja se lisää hyökkäysvaihtoehtoja ja vaikeuttaa vastustajien pelaamista.
Kaneli pärjää Lingmania paremmin vääntötilanteissa ja pelaa palloa nopeasti ylöspäin, jolloin hyökkäykset eivät jumitu ensimmäisen prässilinjan ohittamiseen vaan etenevät nopeasti hyökkäyskolmannekselle. Mentu tuo ihan eri tavalla juoksuvoimaa. Puolustuksessa vastustajan vapaat tilat saadaan nopeammin täytettyä ja Mentu tekee aktiivisesti ja tehokkaasti takaprässejä, mitä Lingmanilta ei nähdä melkein ikinä. Mentu pelaa myös tarpeeksi yksinkertaista ja nopeaa peliä eikä hae aina sitä vaikeinta mahdollista läpisyöttöä. Ring (ja Michel) tuo pystyjuoksuilla Pukin lisäksi toisen (ja kolmannen) vaihtoehdon etenemiselle joko läpisyöttöön tai läpisyötön jälkeen toiseen aaltoon taaksepäin. Väitän, että lisääntyneet pystyjuoksut ovat melkeinpä suurin syy Hostikan parantuneelle pelaamiselle, kun hänen bravuurilleen, eli taskujen löytämiselle, on nyt enemmän tilaa. Prässipelaamisessa Ringiä ja Lingmania ei varmaan tarvitse lähteä edes vertaamaan.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #8312 : 21.05.2025 klo 09:59:28 |
|
Toivotaan että Veikkausliigassa löytyy kunnioitusta kanssapelaajia kohtaan. Siltä on kyllä vaikuttanut. Mentun pelitapa on aika kroppaa kuluttava ja hän altistuu toistuvasti vääntötilanteisiin. Hänen tehokas ja omaperäinenkin tapa suojata palloa perustuu usein omaa painoa kantavan jalan palloa suojaaviin positiointeihin vastapelaajaan nähden. Riskit kasvavat impaktin kohdistuessa painoa kantavaan jalkaan. Low reward tilanteissa, joissa käytössä on muitakin peliä edistäviä vaihtoehtoja, voisi olla fiksua liikuttaa palloa nopeasti syöttämällä.
|
|
|
|
Segunda
Poissa
|
 |
Vastaus #8313 : 21.05.2025 klo 10:44:13 |
|
Mentun ulkoinen olemus kyllä hämää. Kaveri näyttää nuorelta ja kevyeltä mutta on varmaan joukkueen paras suojaamaan palloa. Propsit Nuutiselle siitä että on osannut roolittaa käytettävissä olevat pelaajat tosi hyvin.
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #8314 : 21.05.2025 klo 10:46:54 |
|
Mentun ulkoinen olemus kyllä hämää. Kaveri näyttää nuorelta ja kevyeltä mutta on varmaan joukkueen paras suojaamaan palloa. Propsit Nuutiselle siitä että on osannut roolittaa käytettävissä olevat pelaajat tosi hyvin.
Ehdottomasti. Muutos on ollut suht nopea ja tehokas. Sen sijaan puolustus on edelleen kammottavaa. Miten se voikin olla valmentajasta riippumatta niin hankalaa. Jokainen pallo johtaa sekoiluun.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #8315 : 21.05.2025 klo 10:48:20 |
|
SJK pelin ensimmäisellä puoliajalla SJK nuorten puolustajien kokemattomuus auttoi tilojen löytämisessä. Pukki teki pelinrakennusvaiheessa liikkeitä palloa vastaan syvälle omalle puoliskolle. SJK toppari seurasi muutaman kerran Pukkia jättäen oman tonttinsa tyhjäksi. Ring pystyjuoksut sekä Benjin liikkeet laidalta keskelle hyödynsivät muodostunutta tilaa. Tällaista etua tuskin ihan hetkeen saadaan muissa Veikkausliigapeleissä.
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #8316 : 21.05.2025 klo 10:53:14 |
|
SJK pelin ensimmäisellä puoliajalla SJK nuorten puolustajien kokemattomuus auttoi tilojen löytämisessä. Pukki teki pelinrakennusvaiheessa liikkeitä palloa vastaan syvälle omalle puoliskolle. SJK toppari seurasi muutaman kerran Pukkia jättäen oman tonttinsa tyhjäksi. Ring pystyjuoksut sekä Benjin liikkeet laidalta keskelle hyödynsivät muodostunutta tilaa. Tällaista etua tuskin ihan hetkeen saadaan muissa Veikkausliigapeleissä.
Oli toisaalta useita pahoja helppoja virheitä. Muiden muassa juuri Ring antoi helpon passin sekuntien odottelun jälkeen aivan pitkin vittua kun olisi tullut ilmainen läpiajo boksin reunalla, ja sama toistui pari kertaa toiseltakin puolelta. Tuollaisia tilanteita joissa pääsee odottamaan pelaajan juoksua ja oikeaa ajoitusta ei tule montaa per ottelu, ja nyt niitä mokattiin useampia samassa. Erikoinen matsi kaiken kaikkiaan. 50 kertaa kun pääsee yrittämään, tulee hienoja onnistumisia ja pahoja epäonnistumisia...
|
|
|
|
Olaf Thon
Poissa
|
 |
Vastaus #8317 : 21.05.2025 klo 10:57:45 |
|
Antaako Ägä mahdollisuuden?
HJK:n junnuputkesta on noussut alkukauden aikana esille useampi nuorenpolven kaveri hyvillä peliesityksillä. Valmentaja Nuutisen voisi lisätä tähän ”junnuputkeen”, jossa hän on toiminut valmentajana ja hakenut sieltä arvokasta kokemusta ja oppia. Nuutisesta olen saanut kuvan, että hän on dynaaminen ja analyyttinen valmentaja, jolla on rakentava suhde joukkueeseen.
Nyt on mielenkiintoista nähdä löytyykö Ägällä samanlaista neuvokkuutta, mitä on nähty mm. Saksassa. Eli antaa nuorelle valmentajalle mahdollisuus. Saksassahan on nähty näitä rohkeita kokeiluja, jossa on annettu Buliseura kolmekymppisten valmentajien harteille ja useat skeptikot ovat olleet tuloksista perin yllättyneitä.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #8318 : 21.05.2025 klo 11:01:16 |
|
Ehdottomasti. Muutos on ollut suht nopea ja tehokas. Sen sijaan puolustus on edelleen kammottavaa. Miten se voikin olla valmentajasta riippumatta niin hankalaa. Jokainen pallo johtaa sekoiluun.
Ainakin omiin silmiin eilinen puolustuksen mureneminen ajoittui aika tarkkaan niille hetkille kun Kaneli vaihtui ensin Ritariin ja pian tämän jälkeen Tikkanen ja Ylitolva Boamahiin ja Brooklyniin. Eli kyse voi olla myös ihan siitä, että viime matseissa on peluutettu melko kapeaa rinkiä ja lähinnä penkillä aikaa viettäneet pelaajat ovat siten menettäneet pelituntumansa aika tehokkaasti.
|
|
|
|
insignificance
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, lähikentät ja luomufutis
|
 |
Vastaus #8319 : 21.05.2025 klo 11:10:14 |
|
Boamah tosiaan hyötyisi melkein mistä tahansa enemmän, kuin tästä "kerran kuukaudessa 25 minuuttia". Paljon pelaamalla voisi hyvin vielä kehittyä (kyllä, iästä huolimatta) Veikkausliigaan tai Allsvenskaniin laadukkaaksi toppariksi.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #8320 : 21.05.2025 klo 11:36:15 |
|
Eli kyse voi olla myös ihan siitä, että viime matseissa on peluutettu melko kapeaa rinkiä ja lähinnä penkillä aikaa viettäneet pelaajat ovat siten menettäneet pelituntumansa aika tehokkaasti.
Loogista on pitää laajempaa rinkiä pelituntumalla, jotta pakon vaatiessa tuuraajalla on parempi mahis onnistua kovassa paikassa. Nuutinen varmaan nuorena idealistina pyrkii pitämään pukukopin joka jätkän mahdollisimman hyvällä fiiliksellä. Paatunut Toke koirankopitti ilman suuria tunnonvaivoja. Jostain sieltä väliltä varmaan löytyy optimitoiminta.
|
|
|
|
00250
Poissa
|
 |
Vastaus #8321 : 21.05.2025 klo 11:49:31 |
|
Koko eilinen ykstoistikko pl. veska on ne nimet, joiden pitää avata. Mentu kirittää Lingmania ja Möller kunnossa ollessaan Micheliä.
Maaliin mieluummin Öst kuin hörppivä hollantilainen.
|
|
|
|
TimCalahan
Poissa
|
 |
Vastaus #8322 : 21.05.2025 klo 11:55:09 |
|
Koko eilinen ykstoistikko pl. veska on ne nimet, joiden pitää avata. Mentu kirittää Lingmania ja Möller kunnossa ollessaan Micheliä.
Maaliin mieluummin Öst kuin hörppivä hollantilainen.
Kyllä se on Lingman, joka kirittää Mentua.
|
|
|
|
FC Apollo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Iiro Aalto, SMM
|
 |
Vastaus #8323 : 21.05.2025 klo 11:56:55 |
|
Arop on parempi kuin Boamah
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #8324 : 21.05.2025 klo 11:59:24 |
|
Arop on parempi kuin Boamah
Lupaavampi ainakin ja kolme vuotta nuorempi. Täysi kausi isoilla minuuteilla Ykkösliigassa ja ensi kaudeksi johonkin Veikkausliigaa pelaamaan isoilla minuuteilla. Tämä kai se järkevin kehityskulku on.
|
|
|
|
|
|