FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.05.2025 klo 02:17:59 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 9.5.25 klo 01-06.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 9.5.25 klo 01-06

Sivuja: 1 ... 8 [9] 10 ... 12
 
Kirjoittaja Aihe: JäPS 2025 - olosuhteet kunnossa - onko myös peliesitykset ??  (Luettu 67403 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #200 : 22.04.2025 klo 15:01:59

Tietääkseni kolmospaidan hankinnasta voi kiittää SalPaa ja Klubia, jotka ovat sinivalkoisilla kotipaidoillaan pakottaneet etsimään muista erottuvan ja erotumareille kelpaavan värin. Tästä vuosia jatkuneesta haasteesta mentiin eteenpäin näin.

Huomenna siis nähdään kuinka Järvenpään Pink Pantherit esiintyvät sarja-avauksessa Boltilla. Näin boomerina toivottavasti kopissa soi Pink Floyd. Ennen peliä High Hopes ja pelin jälkeen tuloksesta riippumatta soimaan Pinkin Fuckin' Perfect Ylos

Itseltä vierailu jää väliin ja Ruutukin pysyy pimeänä niin kommentoinnit jäävät itseltä tähän.


siilipuolustus

Poissa Poissa


Vastaus #201 : 23.04.2025 klo 20:40:45

Tyttöjenväriset paidat varmaan sotki Jäpsin omaa peliä alkuun, kun oltiin pahasti purjeessa. Klubijunnut pyöritti miten halusi ja pinkkitiimi kokoajan pari askelta jäljessä. Sitten selkeästi muutettiin taktiikkaa vastustajan mukaan ja homma tasoittui. Toinen puoliaika oli jo sitten huimaa menoa. 10 maalia ja saman verran maalivahtien pelastuksia päälle. Jäpsillä oli asenne parempi ja upea avausvoitto otettiin väkisin himaan!!
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #202 : 23.04.2025 klo 20:41:43

Näköjään jäi maalirikas peli näkemättä :)
Täytyy katsella jälkilähetys hurlumhei ottelusta.
Hienot onnistumiset hyökkäyspäässä molemmilta
ja vieraat parin maalin verran parempia.
Hieno suoritus JäPSiltä ja nyt ei tarvitse pohtia
milloin Isaksson on tehnyt viimeksi maalin.
Tänään kaksi onnistumista ja hieno juttu hänelle
henkilökohtaisesti vaikeiden vuosien jälkeen. Ylos

Ollaan näköjään sarjajohdossa 1.kierroksen jälkeen.
Seuraavaksi EIF vieraissa joka voitti tänään KäPan 4-2.
Siinä ja siinä pääsenkö paikanpäälle, mutta ainakin Ruudun
ääreen tällä kertaa.
-jda-

Poissa Poissa


Vastaus #203 : 23.04.2025 klo 20:42:52

Sarjan kärjessä. Nousu lähes varma. Aina uskonut.
Jäke_99

Poissa Poissa


Vastaus #204 : 23.04.2025 klo 21:52:02

Nousujuhlia odotellessa :D
velcade

Poissa Poissa


Vastaus #205 : 23.04.2025 klo 22:10:15

Keaton Isakssonilla melkein 600 päivää edellisestä pelistä, ennen Suomen Cup Futura-JäPS. Kankkunen tyytyväinen, mutta puolustuksen virheet pitää saada pois.
« Viimeksi muokattu: 23.04.2025 klo 22:13:21 kirjoittanut velcade »
Savuposki

Poissa Poissa


Vastaus #206 : 23.04.2025 klo 22:19:49

Temalle patsas jäkeen!
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #207 : 24.04.2025 klo 00:26:58

Klubi04:n otteluraportti
https://www.hjk.fi/artikkelit/miehet/hjk-klubi-04/hjk-klubi-04lle-tappio-10-maalin-karkeloissa/

Laitan tänne JäPSin vastaavan sen ilmestyttyä.

https://japsedustus.fi/uutiset/raportti-2025-klubi04-japs


Katselin Ruudusta jälkikäteen ja kyllähän tuo Klubin otsikon maalikarkelot hyvin kuvaa ottelua.
Onnistumisia molemmille maalien merkeissä, mutta toisaalta kummaltakin melkoista sekoilua
puolustustyöskentelyssä. Itselle tuli vähän mieleen Ykkösliigacupin KäPa ottelu ja nyt JäPS
hyödynsi samalla tavalla vastustajan huonoa koko joukkueen puolustamista kuin KäPa tuolloin.

Täytyy sanoa Klubin nuorten pelaajien Meron ja Noorin työskentelyä seuratessa heistä olevan
vielä paljon iloa myös isommissa kuvioissa, jos kehitys jatkuu samanlaisena ja pysyvät terveinä.
Heidän vaihtaminen pois kentältä 81. minuutilla edesauttoi JäPSin tehomiehen Holopaisen
tulemista isoon rooliin. Sai 20 minuuttia peliaikaa ja ensin hieno vapaapotkumaali sekä
syötöt kahteen viimeiseen maaliin, joista ensimmäiseen Söderlund teki yhden illan upeimmista.

Kaiken kaikkiaan hieno sarja-avaus voitolla ja kotiin tuomisina 3 pistettä ja valmennukselle
tästä myös kehut pelin aikana tehdyistä muutoksista. Pohdittavaakin varmasti tuli kuinka
ei päästetä vastustajaa noin helpon näköisesti avoimiin maalintekopaikkoihin.
Koko joukkueen voitto joten tällä kertaa peli meni  Fuckin’ Perfect !

E. Lisätty JäPSin raportti
« Viimeksi muokattu: 24.04.2025 klo 16:22:23 kirjoittanut Oldone »
Niska Jumissa

Poissa Poissa


Vastaus #208 : 24.04.2025 klo 11:29:21

Besartilta hyvä peli. Vaikka 4 maalia menikin selän taakse niin otti useamman ison torjunnan, jotka olis voinut muuttaa pelin suunnan.
Bubble Jet

Poissa Poissa


Vastaus #209 : 24.04.2025 klo 15:08:39

Eilinen peli oli kyllä huippu futisviihdettä. JäPS:lla on hyvä ryhmä kasattu pienellä budjetilla ja eilen nähtiin että vaihtopenkiltäkin löytyy runsaasti pelaajia mitkä tuovat lisää vauhtia peliin. Kaikille pelipaikoille löytyy laadukkaita vaihtoehtoja mikä on tärkeää kesän otteluruuhkassa. Näyttää myös siltä että joukkueessa on hyvä yhteishenki millä usein ratkaistaan matseja. Sunnuntaina kaatuu sitten EIF Tammisaaressa.
Henkkali

Poissa Poissa


Vastaus #210 : 24.04.2025 klo 15:56:10

Ei kotiavaukseenkaan kauaa ole. Siten odotellessa!
KTFC21

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #211 : 24.04.2025 klo 17:18:58

Besartilta hyvä peli. Vaikka 4 maalia menikin selän taakse niin otti useamman ison torjunnan, jotka olis voinut muuttaa pelin suunnan.

Taisi olla samalla Besille ensimmäiset torjutut sarjapisteet JäPSin paidassa Ylos 2022 pelasi muutaman pelin Ykkösessä, mutta muistelisin että niissä tuli jokaisessa tukkaan.
Tuolla kaudella otti kyllä Cupissa monta isoa torjuntaa, kun edettiin aina puolivälieriin asti.
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #212 : 25.04.2025 klo 01:09:10

Siitä taitaa olla noin kahdeksan vuotta, kun Besin kanssa tavattiin. Poika on loikkinut valtavia harppauksia eteenpäin. Nuoruuden höntyilyt ovat jääneet lähes kokonaan pois ja torjuntatyö on ihan huippua. Joissain sijoittumisissa taitaa olla vähän vielä kehitettävää, mutta kokonaisuutena täyttää Ykkösliigan kriteerit pomminvarmasti.

On ollut vähän hassua seurata erilaisia kausiarvioita JäPSin osalta, kun tietää, miten paljon parempi ryhmä on vähintään paperilla sitä ryhmää, jolla lähdettiin kauteen 2024. Joukkueen kokoaminen otti toki aikansa, mutta persaukisilla ei ole varaa lähteä syksyn huutokauppaan. Siinä mahdollisesti voitettaisiin jokunen piste talven cupissa, mutta niistä pisteistä ei tule yhtään mukaan varsinaiseen sarjaan.

Avauksessa taisi lähteä jokunen eläin useammilta hartioilta, joten eiköhän tästäkin ihan kelpo kausi tule. Sinne vain katsomoon kannustamaan. Puitteet kun ovat nekin tällä kaudella heti alusta kohdillaan.
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #213 : 25.04.2025 klo 13:41:19

En avauspelin perusteella nyt kovin lähtisi mopon kaasukahvaa kääntelemään. Hyvä voitto ja varmasti ruokki hyökkäyspelaajien itseluottamusta heikosti menneen talven jälkeen.
Myös maaivahtitilanne on tähän sarjaan hyvä ja varsinkin Besart lunastelee niitä lupauksia mitä talvella jo väläytteli.

Ykkösliigaskaban veikkauksissa laitoin JäPSin parantamaan viime vuotisesta reippaasti (2.) enkä kuten moni (öhöm) putoavan viime  kauden viidennestä sijasta.
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #214 : 25.04.2025 klo 17:23:17

Olen moittinut tiedotus- ja mediatoimintaa harjoituskauden aikana.
Nyt onkin mukava antaa kiitosta kuinka hommat ovat lähteneet käyntiin sarjakauden alkaessa. Instagramissa hyvää pöhinää ja myös perinteiseen kotisivuun saatu niin joukkueen tiedot sekä ennakot ja raportit löytäneet pätevän oloiset tekijät. Ylos

Seppre

Poissa Poissa


Vastaus #215 : 25.04.2025 klo 22:28:36

Mikä parhainta-avausvoitto sarjan ennakkosuosikista!!!!!
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #216 : 26.04.2025 klo 13:57:32

Päävalmentajan mietteitä
https://www.instagram.com/reel/DI5vC4DqUWD/?igsh=Mm9vY2M5aWhmZHNn

Sangen tyytyväisen oloinen joukkueen tilanteeseen ja koostumukseen. Harkittua tekemistä ja luottamus jotenkin henki olemuksesta. Kausi sitten näyttää tason, mutta positiivisia odotuksia itsellä ainakin vielä.

Huomenna EIF vastassa ja ennakkoon vaikea vieraspeli tiedossa.
Niin oli myös ennakkoon Klubi04 ja tekemistään neljästä maalista
huolimatta häviö tuli. EIF teki samoin neljä KäPaa vastaan ja voittivat. JäPSin ei auta neljää päästää sillä vaikka hyökkäys toimi kuuden maalin verran niin sama ei kyllä toistu Tammisaaressa.

Vierasvoitto ei mahdottomuus sillä onnistuneita suorituksia tullut nyt monelta ja kotijoukkue on tällä hetkellä oletettavasti hieman sekaisissa tunnelmissa. Peliesityksissä farmisotku tuskin vielä näkyy sillä ainakaan vielä ei nousukieltoa ole vahvistettu saunaliiton taholta vaikka säännöt ovat selvät. Se miten jatkossa pelaajat toimivat, jos nousukielto tulee on sitten eri asia.

Harmillinen asia pelaajien ja valmennuksen sekä kannattajien takia.
Myös sarjan kannalta, jos vain 7 joukkuetta pystyy kilpailemaan aidosti noususta tai karsintapaikasta.  Itse en tuota nousukieltoa kannata tässä tapauksessa vaikka säännöt on selvät. Koska en itse päätöksiin voi vaikuttaa niin jääköön muiden murheeksi tehdä sääntöjen mukainen tai jollain tavalla urheilullinen päätös.
« Viimeksi muokattu: 26.04.2025 klo 14:17:59 kirjoittanut Oldone »
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #217 : 26.04.2025 klo 16:38:57

JäPSin  ennakko EIF peliin
https://japsedustus.fi/uutiset/ennakko-eif--japs--

EIFin inför matchen
https://herrar.eiffotboll.fi/aktuellt/roni-pietsalo-bara-att-forsatta/

Kyseessä lähinnä Roni Pietsalon haastattelu KäPa pelistä ja jonkin
verran kommenttia tulevasta JäPS pelistä. Lähinnä ennusteli JäPSin erikoistilanteiden osalta pitää olla tarkkana ja ehkä eivät saa kolmea erikoistilanne maalia KäPa pelin tapaan (sitä sopii toivoa).

Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #218 : 28.04.2025 klo 12:34:54

Eilisen raporteista on EIF julkaissut omansa
https://herrar.eiffotboll.fi/aktuellt/chistian-sund-spelar-man-bra-fortsatter-man-4-2-mot-japs/


Löytyy sieltä myös pienet kehut JäPSille
” Han (Sund) säger att det organiserade försvarsspelet i andra halvlek
var inte riktigt lika stabilt som i första halvlek.
– Men det berodde inte enbart på oss. Utan också på JäPS, som är ett bra lag,
har bra spelare, och de kommer att bråka med vilket lag som helst.”

Sitä sopii toivoa. JäPSin raportti tullee myöhemmin. Ennakosta pieni lainaus missä
eilisessä pelissäkin eniten epäonnistuttiin.

”– Kaudella 2024 JäPS päästi sarjassa omiin keskimäärin kaksi maalia per peli
ja oli siinä suhteessa keskikastin joukkueista ylivoimaisesti heikoin.
Mikäli haluamme parantaa sijoitustamme viime kaudesta,
tämän lukeman on pudottava reilusti, päävalmentaja Teemu Kankkunen sanaili ennen sarjan alkua.”

Nyt on kahden pelin jälkeen päästetty 8 ja vastapainoksi tehty sama määrä.
Ei ihme, että haastattelussa Kankkunen sanoi nyt keskityttävän joukkueen
puolustuspeliin hyökkäyksen ollessa nyt kunnossa (toistaiseksi - oma lisäys.)

TPS peli tulossa jo perjantaina joten ei ihmeitä sen suhteen ehkä ole tehtävissä
sillä tänään palautumista ja torstaina jo valmistautuminen itse peliin. Tuolloinkin
varmaan huomio erikoistilanteisiin puolustuspäässä. Tuleva vastustaja osaa/pystyy
painostamaan virheisiin ja rikkeisiin niin vapareita ja kulmia on tulossa.

e. JäPSin raportti https://japsedustus.fi/uutiset/raportti-2025-eif-japs









« Viimeksi muokattu: 28.04.2025 klo 16:09:23 kirjoittanut Oldone »
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #219 : 29.04.2025 klo 12:48:41

Suomen Cupissa vieraisiin Kiffeniä vastaan.
Runkopelipäivä pääsarjalaisille 6-8.5

Kova vastus tuli sitten JäPS/47:lle eli IF Gnistan.
« Viimeksi muokattu: 29.04.2025 klo 12:55:35 kirjoittanut Oldone »
Oldone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vuoden 1975 U18


Vastaus #220 : 01.05.2025 klo 15:43:09

JäPSin ennakko huomiselle TPS pelille.
https://japsedustus.fi/uutiset/ennakko--japs--tps

KTFC21

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #221 : 02.05.2025 klo 19:26:00

Nyt on kahden pelin jälkeen päästetty 8 ja vastapainoksi tehty sama määrä.
Ei ihme, että haastattelussa Kankkunen sanoi nyt keskityttävän joukkueen
puolustuspeliin hyökkäyksen ollessa nyt kunnossa

Ihan vielä ei näkynyt kentällä tuo puolustustreeni.
Mankalan tynnyri

Poissa Poissa


Vastaus #222 : 02.05.2025 klo 19:30:45

Ihan vielä ei näkynyt kentällä tuo puolustustreeni.

Eiköhän se pikkuhiljaa ala näkyä. 8 vuotta skoutattu ykkösveska päästää 2 pelissä 8 ja kakkosveska puoliajassa 5.
Fudismama

Poissa Poissa


Vastaus #223 : 02.05.2025 klo 19:32:26

Kyllä taas hävettää pitää Jäpsin huivia kaulassa. Ei pelaajien takia, he tekevät varmasti parhaansa, mutta yleisölle pitää oikein kuuluttajan sanoa, että nyt kuuluu taputtaa. Ei saa joukkue sitä kuuluisaa 12. pelaajaa meistä. 😢
Mankalan tynnyri

Poissa Poissa


Vastaus #224 : 02.05.2025 klo 19:46:23

Kyllä taas hävettää pitää Jäpsin huivia kaulassa. Ei pelaajien takia, he tekevät varmasti parhaansa, mutta yleisölle pitää oikein kuuluttajan sanoa, että nyt kuuluu taputtaa. Ei saa joukkue sitä kuuluisaa 12. pelaajaa meistä. 😢

Puuhökkelinpojat näköjään repineet lakanansa ja lähteneet Eikan pubiin.

 
Sivuja: 1 ... 8 [9] 10 ... 12
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa